ریسندگی فرش ماشینی

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
بسمه تعالی
ضمن عرض سلام و خسته نباشید به همه دوستان
با توجه به اینکه تخصص کاری اینجانب در زمینه ریسندگی و صنعت فرش می باشد و طبیعتا" در ایران در این زمینه متخصصین زیادی وجود دارند از کلیه دوستانی درخواست می گردد که مشکلات و پرسشهای در صنعت ریسندگی و فرش و یا اطلاعاتی در این زمینه دارند با ما همکاری نمایند.
در ابتدا اینجانب یک اطلاعات کلی در زمینه مواد اولیه فرش ماشینی رایج کشور خدمتتان عرض می کنم.
فرش ماشینی از 3 گروه نخ جهت تولید استفاده می شود .
1- نخ تار که از جنس پنبه پلی استر و یا در بعضی موارد از پلی استر خالص که معمولا" رنج نمرات آن (4/20 ،6/ 20 ، 3/20 NE ) می باشد
2- نخ خاب که از جنس آکریلیک و یا در بعضی موارد پشم، B.C.F و ویسکوز که معمولا" رنج نمرات آن (2/10.5 ، 2/12 ، 3/18 ، 3/15 ، 3/16 ، NM ) می باشد .
3- نخ پود که از جنس جوت و معمولا" رنج نمرات آن (12،13، 2/6 LBS ) می باشد.
در حال حاضر در ایران نخ گروه اول و دوم تولید می گردد و گروه سوم آن عمده تولید آن کشور بنگلادش می باشد
و بیشترین نخی که در ایران مورد بحث و رقابت می باشد نخ گروه دوم است که از نظر تاثیر کیفی آن در فرش حرف اول را دارد
و پیشنهاد من در مورد بحث ریسندگی بیشتر در این نوع نخ می باشد

با تشکر

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
رینگ

رینگ

سلام خدمت همه دوستان

من سعی دارم اطلاعاتی در زمینه تکنولوژی نساجی به عرض تون برسونم
برای اینکه این اطلاعات به صورت تحقیقی باشه و همه درش نظرشونو بگن با سوال مطرح می کنیم البته سعی می شه بیشتر سوالات بیشتردر صنعت مطرح باشه تا دانشگاه ، و از همه عزیزان می خواهیم که جواب بدن به سوالاته مطرح شده ودر نهایت جواب نهائی هم مطرح می شود

سوال اول من در ریسندگی است :
در دستگاه رینگ راهنمای نیمچه نخ وجود داره که قبل از منطقه کشش واقع شده ، آیا این راهنماحرکت دارد یا ندارد و چرا ؟

:que:

منتظر پاسخهایتان هستیم​

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
سلام.
تشکر از اطلاعات و پیشنهادات خوبی که قرار می دهید.

در ماشین رینگ نخ از راهنمای متحرک عبور میکند که به صورت نوسانی حرکت دارد .و شاید دلیلش
به منطقه ی کشش و سرعت سیلندر ها مربوط شود .

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام.
تشکر از اطلاعات و پیشنهادات خوبی که قرار می دهید.

در ماشین رینگ نخ از راهنمای متحرک عبور میکند که به صورت نوسانی حرکت دارد .و شاید دلیلش
به منطقه ی کشش و سرعت سیلندر ها مربوط شود .

سلام به همگی

با تشکر از خانم دیلمیان

پاسخ اول کاملا" صحیح است ولی در مورد پاسخ دوم نه ، آن حرکت نوسانی روی مسئله اقتصادی دستگاه تاثیر دارد
با توجه به این راهنمائی منتظر پاسخ دیگر دوستان نساج هستیم

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
L.B.S

L.B.S

سلام

واحد نمره L.B.S یک واحد سنجش نمره نخ در سیستم مستقیم است

که تعریف آن بر حسب پوند و یارد با شرح زیر می باشد :

وزن 14400 یارد بر حسب پوند

نمره 13 L.B.S یعنی 14400 یارد این نخ 13 پوند وزن دارد

lb/14400 yd

:)

moderntextile

عضو جدید
با سلام حقیقتش من سوالی درباره فرش ماشینی ندارم اما چند سوال درباره فرش دستباف دارم اگه بتونید راهنمایی کنید ممنون میشم
اولا تا چه اندازه از پشم داخلی استفاده میشود و ضخامت این پشمها چگونه است
دوما مراکز شستشوی پشم در کجای ایران وجود دارد و کمیت یا تعداد واحدها به همراه ظرفیت آنها چگونه است
ثالثا جمع آوری پشم به صورت سیستماتیک در کدام کارخانه صورت می گیرد یعنی یک برنامه مدون برای ان وجود دارد یا اینکه از دامداران به صورت دلالی خریداری می شود.
رابعا شما در مورد نحوه پشم چینی پالتویی اطلاعاتی دارید یا خیر؟
یک دنیا ممنون

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
با سلام حقیقتش من سوالی درباره فرش ماشینی ندارم اما چند سوال درباره فرش دستباف دارم اگه بتونید راهنمایی کنید ممنون میشم
اولا تا چه اندازه از پشم داخلی استفاده میشود و ضخامت این پشمها چگونه است
دوما مراکز شستشوی پشم در کجای ایران وجود دارد و کمیت یا تعداد واحدها به همراه ظرفیت آنها چگونه است
ثالثا جمع آوری پشم به صورت سیستماتیک در کدام کارخانه صورت می گیرد یعنی یک برنامه مدون برای ان وجود دارد یا اینکه از دامداران به صورت دلالی خریداری می شود.
رابعا شما در مورد نحوه پشم چینی پالتویی اطلاعاتی دارید یا خیر؟
یک دنیا ممنون

با سلام

البته من اطلاعات زیادی در رابطه با فرش دست بافت ندارم چون بافت فرش دست بافت بیشتر کار صنایع دستی می باشد ولی تهیه نخ مصرفی آن یک کار صنعتی است . در 10 سال اخیر شرکتهائی در کاشان بوده اند مانند شرکت کرک کاشان ، راوند و حجتی که نخ پشمی تولید می کردند. که همه این شرکتها را از نزدیک بررسی کرده ام چون جزء کارگاه دانشگاهی مان بوده ولی در حال حاضر همه آنها تعطیل شده اند همچنین یک شرکت شستشوی پشم در کرج وجود داشته است که ما از ان بازدید داشته ایم ولی در حال حاضر نمی دانم که تعطیل شده است یا نه البته نخهای پشمی تولیدی شرکتهای راوند و کرک جهت مصرف فرش ماشینی نیز استفاده می شود ولی بقیه در مصرف فرش دست بافت بوده است اگر اطلاعاتی در این زمینه می خواهید بگوئید تا من با مراجعه به گزارشات کارگاهی خودم بتوانم برایتان بگویم .
در مورد نحوه پشم چینی پالتوئی اطلاعاتی ندارم و همچنین طرز تهیه آن به عنوان مواد اولیه.

با تشکر

moderntextile

عضو جدید
با تشکر از شما دوست عزیز
با توجه به اطلاعات کاملتان از کارخانه های کاشان، حقیقت امر به دنبال تعداد شرکتهای فعال در زمینه پشم شویی و جمع آوری پشم هستم چون اخبار جسته گریخته ای وجود داره و اطلاعات کاملی از ادارات صنایع و منابع اینترنتی مشاهده نکردم. پس سوال من اینگونه مطرح می کنم که تعداد کارخانه های فعال در این زمینه چقدر می باشد و اگر فایل کاملی از شستشوی پشم به روش جدید مثلا احیایی یا الکتریکی دارید ممنون میشم که در بخش قرار بدید
با کمال تشکر از همکاری صمیمانه شما

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
سلام.
خسته نباشید.چند سوال در مورد فرش ماشینی و بافت اون دارم.

1.کیفیت و بازار فرش های پلی پروپیلنی در چه حد است ؟
2.اگر ممکنه به طور مختصر در مورد نخ خاب (البته منظورم دلیل به کارگیری اون هست) توضیح بدید؟
3.در بافت فرش های ماشینی از گره استفاده میشود ؟

با تشکر از شما :)

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
بی سی اف

بی سی اف

سلام.
خسته نباشید.چند سوال در مورد فرش ماشینی و بافت اون دارم.

1.کیفیت و بازار فرش های پلی پروپیلنی در چه حد است ؟
2.اگر ممکنه به طور مختصر در مورد نخ خاب (البته منظورم دلیل به کارگیری اون هست) توضیح بدید؟
3.در بافت فرش های ماشینی از گره استفاده میشود ؟

با تشکر از شما :)

با سلام

فرش پلی پروپیلن با فرش اکریلیک فرق آن در نخ خاب آن است همانطور که می دانید جنس نخ خاب آن پلی پروپیلن است که اصطلا حا" به آن B.C.F می گویند این جنس از نظر کیفیتی در سطح پائینتر از اکریلیک می باشد و چون جرم حجمی آن 0.9 است جزء یکی از لیفهای سبک می باشد و فرش تولید شده از آن نیز سبک است و با توجه به ذوب ریسی بودن الیاف آن سطح آن براق است و فرش تولیدی آن درخشنده می باشد.
ولی پس ازمدتی استفاده به دلیل کم بودن نیروی برگشت پذیری آن سطح فرش خابیده و حالت نمدی می شود .
به طور کل قیمت این فرشها خیلی کمتر از آکریلیک می باشد و در حال حاضر در بازار به عنوان فرش درجه 3 فروخته می شود و نوع درجه 2 آن از یک رنگ بوم آکریلیک استفاده می گردد .

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
ممنون از پاسخ شما.ولی منظور از "یک رنگ بوم اکریلیک" چی هست ؟ با شکل زیر ارتباطی دارد ؟

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
ممنون از پاسخ شما.ولی منظور از "یک رنگ بوم اکریلیک" چی هست ؟ با شکل زیر ارتباطی دارد ؟

سلام

در مورد رنگ بوم اصطلاحا" زمینه اصلی فرش را می گویند و یا پر مصرفترین رنگ فرش
در اکثریت فرشها از 8 رنگ آن یا 10 رنگ فرش یک رنگ ، رنگ زمینه و یا بوم فرش گفته می شود شکل قید شده یک کریل دستگاه قالی بافی را نمایش می دهد . که معمولا در ماشینها ی قدیمی 5 رنگ و در ماشینهای جدید از 8 تا 10 رنگ به کار برده می شود . و بیشتر از این تعداد رنگ دستگاه محدودیت دارد .
در بیشتر دستگاه های قدیم که فرش B.C.F تولید می کنند .
برای با لا بردن درجه از یک رنگ با جنس اکریلیک و بقیه رنگها از B.C.F استفاده می شود .
البته در دستگاه های جدید به خصوص UCL که تولید گلیم برجسته دارند از نخB.C.F به طور کامل استفاده می شود و تولید آن به خصوص در بازار برای پادری ها و قالیچه های اتاق بچه بسیار زیاد دیده می شود .

hamid_61

عضو جدید
سلام
خسته نباشید آقا مجتبی
از اطلاعات مفیدتون ممنون
من درباره ی روش (روش های) ایجاد نقش برجسته روی فرش ها سوال داشتم.
اگه در این مورد اطلاعاتی دارین لطف کنید و یه توضیح مختصر بدین.
ممنون

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
نقش برجسته

نقش برجسته

سلام
خسته نباشید آقا مجتبی
از اطلاعات مفیدتون ممنون
من درباره ی روش (روش های) ایجاد نقش برجسته روی فرش ها سوال داشتم.
اگه در این مورد اطلاعاتی دارین لطف کنید و یه توضیح مختصر بدین.
ممنون

سلام

جهت ایجاد نقش برجسته در فرش از 3 روش استفاده می گردد :
1 - روش توسط ماشینهای UCL وندویل ویا ماشینهای مشابه کمپانی های دیگر که با تشکیل لوپ نخ خاب این کار را انجام می دهند
2- روش دیگر برنامه روی نقشه است که در اکثر دستگاه ها مانند CRX ,.. صورت می گیرد
که این دوروش توسط دستگاه است یعنی فرش همان لحظه اول حالت برجستگی را دارد. و فرق روش اول این است که بین حالت برجسته و فرورفته اختلاف طول خاب وجود دارد
ولی روش دوم قسمت فرو رفته ، اصلا نخ خاب ندارد
اما روش سوم در همه ماشینها بافندگی امکان پذیر است
و به این صورت که که آن قسمت از طرح که قرار است فرورفته باشد از نخ هایبالک استفاده می گردد که فرش آن لحظه اول هیچ برجستگی ندارد ولی پس از عملیات تکمیل ( آهار ) نخ هایبالک جمع می شود و کوهتاهتر می گردد و نخهای اطراف آن برجسته می شوند .

با تشکر

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
با سلام.

ucl83

امکانش هست در ارتباط با شکل بالا توضیح بدید؟

نمونه های نقش برجسته با ucl83

با تشکر

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
با سلام.

ucl83

امکانش هست در ارتباط با شکل بالا توضیح بدید؟

نمونه های نقش برجسته با ucl83

با تشکر

با سلام

این شکلها مربوط به بافت ماشینهای UCL می باشد
که توضیح کامل آن احتیاج به تایپ طولانی دارد .
به طور خلاصه خدمت شما عرض کنم که تا جائی که می دانید .
فرش ماشینی به صورت جفت بافته می شود.
که پس از دفتین بافندگی ، با حرکت رفت برگشت تیغ این جفت فرشها از هم جدا می گردد.
توضیح شکل بالا مستلزم این است که این مورد ذکر شده را کاملا " درک کنید .
حال اگر سوالی در مورد توضیح اول دارید بپرسید تا ادامه آن را در تاپیک های بعدی خدمدتان عرض کنم

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
آیا میدانید ؟

آیا میدانید ؟

سلام به همه مهندسین

در این تالار می خوام براتون سوالاتی رو طرح کنم که بیشتر تو صنعت پیدا می شه ولی دوست دارم جواب ببینم حتی اگر هم شک دارین

اولین سوال

می تونین بگین بالانس کردن بوبینهای رینگ یعنی چه ؟؟؟

منتظر جواباتون هستم ;)

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
فکر کنم معنیش اینه که مقدار پیچش نخ روی ماسوره دقیق و فاصله اولین و اخرین ردیف از نخهای پیچیده شده تا سر و ته بوبین نیز یکسان باشد . درسته ؟:smile:

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
فکر کنم معنیش اینه که مقدار پیچش نخ روی ماسوره دقیق و فاصله اولین و اخرین ردیف از نخهای پیچیده شده تا سر و ته بوبین نیز یکسان باشد . درسته ؟:smile:
سلام
نه آقا حامد

بالانس بوبینهای رینگ (نیمچه نخ ) کاری با ماسوره نداره :smile:

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
راهنمائی

راهنمائی

سلام

راهنمائی اینکه بالانس بوبینهای رینگ منظور بوبینهای مصرفی فلایریا فینیشر در رینگ است

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
منظور بالانس کردن وزن بوبین مصرفی و همچنین هم مرکز کردن محل بوبین و مسیر حرکت roving با منطقه کشش است ؟:que:

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
جواب

جواب

سلام به همگی
انگار جواب سوال رو کسی نمی دونه و کسی دیگه هم جوابی نداره

سوال بعدی من به ترتیب زیر است
من یک قسمت از مشخصات یک وسیله نساجی رو می نویسم و شما بگین اون وسیله چی ؟

(
- تلرانس اندازه گیری : 1% ±
- دقت نمایش خواندن : 0.1
- رنج اشتباه پایین در اندازه گیری وتکرار : 0.3 % ±
- اندازه طرح : 160 X 83 X 30 mm
- وزن طرح : 300 gr
- مقدار نیرو باطری : 9 V
- هشدار اتوماتیک : ضعیفی باطری
- خاموش شدن اتوماتیک : بعد از 2 دقیقه
- 17 ............ الیاف مختلف : پشم ، ویسکوز ، پنبه ، کتان ، نایلون ، اکریلیک ، پلی استر ، 50% پشم – 50% پنبه ، 60% پنبه – 40% پلی استر ، 70% اکریلیک-30%پشم ، 67%اکریلیک-33%پنبه ، 70%پلی استر-30%پشم ، 70%پلی استر-30%ویسکوز ، 67%پلی استر-33%پنبه ، 50%پلی استر-50%پنبه ، 50%پلی استر-50%ویسکوز ، 50% پلی استر-50%اکریلیک
- درجه ضریب هدایت عمومی با رنج 100-0
- جدول تبدیل برای عدم الیاف انبار شده

وسیله های ترکیبی

- باطری 9 V
- منوآل تهیه شده قابل استفاده با درجه های تبدیل
- کابل اتصال الکتریکی
- طرح وجعبه الکترود ها
- نگهدارنده الکترودها

اختیاری ها

- الکترود 8 سوزنه با طول 6 cm برای دوک و کلاف نخ
- الکترود 2 سوزنه با طول cm10 برای بالش و تاپس
- الکترود 2 سوزنه با طول cm 30 برای عدل پنبه پشم
- الکترود غلتکی برای پا رچه
- وسایل کالیبره ( روی درخواست کامل شده با گزارش کالیبره)

آماده سازی برای استفاده

دستگاه را به فیش الکترودهابه وسیله کابل BNC استاندارد متصل می کنیم
مهره پلاستیکی بالای نگهدارنده الکترودها را با پیچاندن باز کرده والکترود مورد نیاز را وارد و دوباره می بندیم .

حالا شما بگین این وسیله چی ؟ ;)

htsh62

عضو جدید
راهنماهاي عبور نيمجه نخ دررينك داراي حركت نوساني هستند تاغلتكهاي كشش ديرتر ساييده بشن درسته اقاي محبتي؟

htsh62

عضو جدید
فكرميكنم بالانس بوبين هاي رينك همان هم مركزي رينك و ماسوره و دم خوكي و دوك باشه

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
تبریک

تبریک

راهنماهاي عبور نيمجه نخ دررينك داراي حركت نوساني هستند تاغلتكهاي كشش ديرتر ساييده بشن درسته اقاي محبتي؟

سلام

کاملا" درست است البته بیشتر سائیده شدن آپرونها مد نظر است چون خیلی زود سائیده می شود و باید تعویض کرد ولی کاتسها رو بعد آن سنگ می زنند ;)

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
راهنمائی

راهنمائی

فكرميكنم بالانس بوبين هاي رينك همان هم مركزي رينك و ماسوره و دم خوكي و دوك باشه

نه عزیزم

ربطی به هم مرکزی ماسوره و دم خوکی نداره

بوبینهای رینگ منظور بوبینهای نیمچه نخ است ( فلایر یا فینیشر ) بالانس کردن بوبینها منظور این بوبینها است .
دیگه بهتر از این نمی تونم راهنمائی کنم .

:smile: