کاکتوس ها

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
من دوتا از این کاکتوس دارم این شکلیه

برگاش داره میریزه.فقط برگای جوونش مونده. اون یکی هم ساقش سیاه شد از خاک جدا شد. مشکلش چیه؟ قارچه؟ چیکار کنم ک دوباره رشد کنه؟

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاکتوس سدوم
[h=2]Sedum[/h]

مشخصات: اسم علمی این گیاه Sedum rubotinctum ، از خانواده Crassulaceae میباشد. این جنس دارای ۶۰۰ گونه از گیاهان خشبی ، غیر خشبی و علفی یک ساله وچند ساله خزان کننده و همیشه سبز گوشتی است. گل های آنها ستاره ای و زرد کمرنگ، صورتی و سفید می باشند، که روی یک پانیکول انتهایی ظاهر می شوند. گونه مورد نظر بومی مکزیک بوده و راتفاع آن به ۲۰ سانتی متر و گسترش آن به ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر می رسد. گونه robrotinctom ، علفی-درختچه ای مانند است که درقسمت تحتانی منشعب می گردد. این گونه شاخه های نازک با برگهای استوانه ای آبدار، به رنگ سبز روشن همراه قرمز، دارد. مراقبت: سدوم به نور زیاد، حرارت بالای محیط، آبیاری اندک، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه رامی توان به میزان ۲ گرم درلیتر، هر دو هفته یکبار ، ازاردیبهشت تا شهریور، ماه مصرف کرد.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، خاک رس و ماسه شسته برای رشد این گیاه مناسب است.

ازدیاد: اگر چه تکثیر این گیاه، در طول بهار و تابستا ن امکان پذیر است. ولی بهتر است تا اواخر بهار، کار تکثیر گیاه سدوم را انجام دهید . یک ساقه گیاه را که به اندازه کافی بلند شده است را انتخاب کنید و قلمه انتهایی ساقه رابه طول ۵ سانتیمتر از آن جدا کنید . این قلمه ها را به مدت ۲ روز در کناری بگذارید تا در انتهای آنها کال تشکیل شود. برگهای ۲ سانتیمتر و کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید. قلمه را در نور کافی و دمای ۱۸ درجه سانتیگراد نگاه دارید. خاک باید نسبتا مرطوب باشد. پس از چند هفته گیاه شما ریشه می دهد.

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام.
من دوتا از این کاکتوس دارم این شکلیه

برگاش داره میریزه.فقط برگای جوونش مونده. اون یکی هم ساقش سیاه شد از خاک جدا شد. مشکلش چیه؟ قارچه؟ چیکار کنم ک دوباره رشد کنه؟
با سلام،
این گیاه، کاکتوس نیست اما نیازهای مشابهی داره! مهم ترین چیز در مورد گیاه، نیاز زیادش برای نور آفتابه پس جایی قرارش بدید که نور کافی وجود داره. اگه خاکش رو عوض کردید یا گلدون رو بزرگ کردید، شرایط رو به حالت قبل برگردونید. تا زمانی که خاک گیاه خشک نشده بهش آب ندید و مقدار آبی که می دید هم نباید خیلی زیاد باشه!

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام،
این گیاه، کاکتوس نیست اما نیازهای مشابهی داره! مهم ترین چیز در مورد گیاه، نیاز زیادش برای نور آفتابه پس جایی قرارش بدید که نور کافی وجود داره. اگه خاکش رو عوض کردید یا گلدون رو بزرگ کردید، شرایط رو به حالت قبل برگردونید. تا زمانی که خاک گیاه خشک نشده بهش آب ندید و مقدار آبی که می دید هم نباید خیلی زیاد باشه!

ممنون از راهنماییتون

رامیز دایی

عضو جدید
نجات کاکتوس

نجات کاکتوس

با سلام به همه ی دوستان این کاکتوس من از سال پیش شروع کرده به چروکیدن رشدش قبل از اون خیلی زیاد بودبه نظرتون هنوز هم یه راه نجات وجود داره خاکش همون خاک کاکتوس از گلخونه خریدم زهکش خیلی خوبی هم داره به ابیاریش هم خیلی دقت میکنم به نظرتون کم آب میدم چروکیده؟چیکار کنم خوب بشه ؟ خاکش عوض کنم؟ اب بیشتر بدم میترسم بپوسه ولی زهکش و خاکش خیلی خوبه ها؟!:cry:

رامیز دایی

عضو جدید
امروز گلدانش تغیر دادم ریشه هاش سالم بود ولی خیلی کم بود یکی دو تا ریشه خشک داشت اونارو جدا کردم تو یه گلدان کوچکتر جا دادم درصد شن زیاداتر کردم امیدوارم درست بشه

sahar.civil

عضو جدید
سلام دوستان.خسته نباشید.این کاکتوسم که عکسشو گذاشتم یه مدته ضعیف شده.تا قبل از اون پرپشت تر و سبزتر بود اما الان نمیدونم چرا اینقد کم پشت شده و از زیر ساقه هاش زرد میشه:( لطفا بگید چیکار کنم خوب شه.ممنون

sahar.civil

عضو جدید
درمورد این کاکتوس هم سؤال داشتم:به نظرتون این گلدان واسه این کاکتوس کوچیکه؟ وقتش شده عوضش کنم؟این نوع کاکتوسا باید توو نور بمونن یا نه؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
درمورد این کاکتوس هم سؤال داشتم:به نظرتون این گلدان واسه این کاکتوس کوچیکه؟ وقتش شده عوضش کنم؟این نوع کاکتوسا باید توو نور بمونن یا نه؟
با سلام،
در مورد عکس اول باید بگم که گیاهتون کاکتوس نیست و جزو سایر Succulentهاست و گونه ای Haworthia به حساب میاد. من حدس می زنم که خاکش رو دستکاری کرده باشید که این مشکل پیش اومده! خاک این گیاه باید زهکشی مناسبی داشته باشه تا مثل عکسی که گذاشتید، این قدر خیس نشه! ریزش برگ ها می تونه به خاطر مدت زیاد خیس بودن خاک و احتمالاً دمای پایین محیط باشه! خاک رو طوری تغییر بدید که زودتر آب رو از دست بده و خشک بشه و دما رو متعادل کنید. نور آفتاب هم خیلی براش مفیده! در مورد عکس دوم باید بگم که همه ی Opuntiaها از آفتاب مستقیم خوششون میاد و روی رشد و استحکامشون تأثیر زیادی داره. در مورد همه ی Succulentها باید از گلدونی استفاده کنید که با حجم ریشه نسبت مناسبی داشته باشه! اگه ریشه ی گیاه از زیر گلدون زده بیرون، آبی که به گیاه می دید خیلی زود مورد استفاده قرار می گیره وقت بزرگتر کردن گلونه! یه چیزایی توی این تاپیک در مورد کاکتوس ها می تونید پیدا کنید، البته ترجیح می دم سؤالی اونجا مطرح نشه!

sahar.civil

عضو جدید
خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون.بله.خاکشو عوض کردم.اوایلش سرحال بود اما کم کم اینجوری شد:cry: خاکش از نوع معمولیه.اگه ماسه قاطیش کنم به نظرتون خوب میشه؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون.بله.خاکشو عوض کردم.اوایلش سرحال بود اما کم کم اینجوری شد:cry: خاکش از نوع معمولیه.اگه ماسه قاطیش کنم به نظرتون خوب میشه؟
توی تاپیکی که گفتم در مورد ترکیب خاک نوشتم! گیاه رو از خاک دربیارید اگه به اندازه ی کافی ریشه داشت از مخلوطی که گفتم استفاده کنید در غیر این صورت از مخلوط کوکوپیت و پرلیت استفاده کنید تا ریشه زایی انجام بشه!

sahar.civil

عضو جدید
توی تاپیکی که گفتم در مورد ترکیب خاک نوشتم! گیاه رو از خاک دربیارید اگه به اندازه ی کافی ریشه داشت از مخلوطی که گفتم استفاده کنید در غیر این صورت از مخلوط کوکوپیت و پرلیت استفاده کنید تا ریشه زایی انجام بشه!
باشه.حتما این کارو انجام میدم. خیلی ممنونم:smile:

رامیز دایی

عضو جدید
ساکولنت

ساکولنت

سلام دوستان تو یکی از سایت های ترکیه عکس این ساکولنت کم یاب پیدا کردم من فک میکردم کاکتوسه ولی تو منع نوشته که ساکولنتخ من که اولین بار دیدم شمارو نمیدونم88499461617841738075.jpg

بومادران

عضو جدید

رامیز دایی

عضو جدید
جالبه بدونید ا این کاکتوس های نمیدونم چند صدساله از کویر می کنن و به قیمت 2000 الی4000 یورو به فروش میدن ما اینیم ما بشریم:cry: چی بگم اخ

پیوست ها

• 36661633669334115234.jpg
    36661633669334115234.jpg
    56.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

رامیز دایی

عضو جدید
جونه من تا حالا این نوع پیوند دیده بودین اخه مگه اوند ها عمودی نیست پس این چطود گرفته؟

رامیز دایی

عضو جدید
واقعا که دنیای عجیبیه! من یه دونه صورتی پیوندی کوچیکشو دارم ....

شما هم انگاری به کاکتوس زیاد علاقه دارید؟ چقد کاکتوس دارید؟
سلام دوست من من تا حالا متاسفانه 2 تا از اون ژیمونو های پیوندی قرمز خراب کردم :(واسه همین الان از اونا ندارم ولی بازم میخام یدونه بخرم انشاالله که مال شما همیشه سالم بمونه متاسفانه به کاکتوس ها علاقه ی زیادی دارم واقعا که اعتیاد آورن حالا عکس اونای که یه زمونی داشتم و اونایی که الان دارم میزارم شمام بزارید ممنون میشم.;) Image0692.jpg این عکس سال پیشه

آخرین ویرایش:

رامیز دایی

عضو جدید
البته اون عکس اول پشت یدونه هست خودم پیوند زدم ولی نگرفت حالا این عکس امروز انداختم دقت کنید اون فرو کاکنوس از چپ خیلی بزرگ شده و او کاکتوس طویل از راست اول که فک کنم یه نوع سریوس هست یدونه پاچوش داده که همین هفته بیرون زده اونی هم که پشته متاسفانه ریشه هاش پوسیده بود ولی تازه شروع کرده ریشه میده یدونه هم عاشوریا دارم DSC_0164[2].jpg

آخرین ویرایش:

رامیز دایی

عضو جدید
البته از همه بیشتر از فرو کاکتوس خوشم میاد من اونو تو یه ضرف یک بار مصرف کاشتم و تو اون گلدانم گذاشتم به ریشه هاش نور نزنه اینجوری زمان ابیاریش خیلی دقیقق میشه فهمید رشد گیاه خیلی زیاد میشه این روش به شمام توصیه می کنم البته به منم یکی از دوستان همینجا گفته بود به هر حال از اشنایی خوشحال شدم شمام عکس بزارید :D

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته از همه بیشتر از فرو کاکتوس خوشم میاد من اونو تو یه ضرف یک بار مصرف کاشتم و تو اون گلدانم گذاشتم به ریشه هاش نور نزنه اینجوری زمان ابیاریش خیلی دقیقق میشه فهمید رشد گیاه خیلی زیاد میشه این روش به شمام توصیه می کنم البته به منم یکی از دوستان همینجا گفته بود به هر حال از اشنایی خوشحال شدم شمام عکس بزارید :D

خیلی زیبان... تبریک می گم

یه سری از گلهای کاکتوس و ساکولنت هام رو میتونید تو آلبوم صفحه مشخصاتم ببینید.

حالا یه چند تا از گلهاشونم می ذارم که احتمالا تو آلبوم نیستند.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=176865&d=1382805459

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=176866&d=1382805470

DSC00181.jpgDSC00552.jpg

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
DSC00094.jpgDSC03516.jpg

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=176867&d=1382805921

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=176868&d=1382805924