نمايش نتايج 1 تا 3 از 3

تاپیک: توضیح کارگاه برق

 1. #1
  عضو فعال آواتار setare.kavir19
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/5
  امتیاز
  92
  پست ها
  214

  Graduated توضیح کارگاه برق

  کلید یک پل:

  *
  کاربرد مدارالکتریکی کلید یک پل:

  از این مدار برای قطع و وصلوسایل الکتریکیو روشن و خاموش کردن[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]در اتاق های کوچک ، انباری ، حمام ، آشپزخانه و توالت استفاده می شود.

  *
  طریقه اتصال کلید یک پل:

  در این مدار ابتداسیم فازبه کنتاکت تخت[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]وصل و سپس از کنتاکت سر فیوز به جعبه تقسیم می رود. سیم فاز ازجعبه تقسیمبه یکی از ترمینال های کلید یکپل وصل می شود. از ترمینال دوسیم کلید یک پل ، سیم برگشت به یکی از ترمینالهایسرپیچ وصل وسیم نولبه ترمینال بدنه ی سرپیچ متصل میشود.
  کلید دوپل:
  *
  کاربرد کلیددوپل:
  این مدار در محلهایی که دو دسته لامپ در کنار هم وجود دارد بهکار می رود. مانند اتاق های پذیرایی بزرگ که بیش از یک لامپ و یالوستردارند که باید در یک زمان یک دسته وزمان دیگر دسته دیگری از لامپها و در موقع دیگر دو دسته لامپها روشن شوند.

  *
  طریقه اتصال کلید دوپل:

  سیم فاز را بعد از عبور از فیوز بهجعبه تقسیم برده و از آنجا به پیچ مشترک کلید دوپل که معمولا به رنگ قرمز یا با حرف P مشخص گردیده است وصل می کنیم. از دو پیچ غیر مشترک کلید دوسیمبه نام سیمهای برگشت فاز به ته دوسرپیچبرده و به آن وصل می کنیم. سرپیچ هارا از بدنه به طور مستقیم به نول شبکه متصل می نماییم.

  چنانچه تعداد لامپهابیشتر از دوتا باشد. سرپیچها به دو دسته تقسیم می شوند که هر دسته دویا چند سرپیچباهم موازی شده اند. در این صورت سیم برگشت و هم چنینسیم نولبه نقطه ی اتصال مشترک سرپیچها وصلمی شوند.
  کلید تبدیل:
  *
  کاربرد کلیدتبدیل:

  از کلید تبدیل برای روشن و خاموش کردن یک[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]یا یک گروه لامپ از دو نقطه مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا برای راهروها ، راهپله ها و سالن های بزرگ که خروجی های مختلف دارند و نیز واحدهای مسکونی استفاده میشود.

  *
  طریقه اتصال کلید تبدیل:
  سیم فازبعد از عبور از فیوز به پیچ مشترکیکی ازکلیدهاوصل می شود. از دو پیچ غیر مشترککلید تبدیل دو سیم برگشت به دو پیچ غیر مشترک کلید تبدیل دو سیم می رود. از پیچمشترک کلید دوم یک سیم به طرف ته سر پیچ برده می شود و سیم نول به طور مستقیم بهطرف دوم سرپیچ لامپ متصل می شد.  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]:
  *کاربرد رله راه پله:
  این مدار برایخاموش و روشن کردن لامپ راه پله ها از چندین نقطه مورد استفاده قرار می گیرد.

  *
  طریقه اتصال رله راه پله:
  چون رله راه پله دارای یک کلیدسه وضعیتی و یک رله (سیم پیچ) و کنتاکت (کلید) وصل است، باید به صورت زیر عمل کرد:
  سیم فاز به مشترک کلید سه وضعیتی وصل می شود و از پیچ شماره یک سیمی به شستی هابرده می شود. برگشتی شستی ها را به رله (سیم پیچ) متصل می کنیم و از طرف دیگر سیمپیچها را بهسیم نولوصل می کنیم. از همان نقطه شماره یکبه کلید اتصال دهنده رله برده (این عمل معمولا در داخل رله انجام شده) و بازگشت فازرا به ته سرپیچهای[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]متصل می کنیم.

  هرگاه کلید در حالت یک باشد با فشار دادن شستی ها ، لامپهابرای زمان تنظیمی روشن مانده و بعد از گذشت آن زمان مدار قطع می شود. برای اینکهبتوانیم به طور دایم لامپها را روشن نگه داریم سیمی از پیچ شماره دو گرفته و به تهسرپیچهامی بریم. باید توجه داشت که کارخانهسازنده رله راه پله ، طریقه اتصال آن رله را رسم کرده ، روی بدنه آن نصب می کند کهباید در موقع استفاده از آن به نقشه آن توجه کرد.

  کلید صلیبی:
  *کلید صلیبی و کاربرد آن:
  از این کلید در جاهایی استفاده می شود که بخواهند یک یا چند لامپ از چند نقطه (بیش از دو نقطه) روشن و خاموش کنند. برای این کار ، باید در ابتدا و انتهای مدار یک کلید تبدیل و بین آنها یک یا چند کلید صلیبی قرار داد.

  *طریقه اتصال کلید صلیبی:

  از دو پیچ کلید صلیبی به دو سر یک کلید تبدیل و از دو پیچ دیگر به کلید تبدیل بعدی وصل می کنیم. معمولا دو پیچ کلید صلیبی را برای ورودی و دو پیچ دیگر را برای خروجی در نظر می گیرند که در هیچ شرایطی این پیچها به هم ارتباط نداشته باشند. این دو پیچ را می توان بوسیله یک
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] تشخیص داد. سپس یک مشترک کلید تبدیل را به فاز و از مشترک کلید تبدیل بعدی به لامپ وصل می کنیم.

  دو نوع کلید صلیبی موازی و کلید صلیبی متقاطع وجود دارد که عملکرد آنها یکی است. ولی از نظر ساختمان و سیم کشی با یکدیگر تفاوت دارند. در نوع متقاطع دو سیم ورودی به دو پیچ کلید که در یک امتداد هستند وارد می گردد و از دو پیچ دیگر که آنها نیز در یک امتداد هستند، دو سیم خروجی گرفته می شود. 2. تشكر از اين پست


 3. #2
  عضو فعال آواتار setare.kavir19
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/5
  امتیاز
  92
  پست ها
  214

  پيش فرض

  guya b dard nakhor bud are?

 4. #3
  عضو فعال آواتار setare.kavir19
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/5
  امتیاز
  92
  پست ها
  214

  پيش فرض

  hamintori zadam biad bala

تاپیک های مشابه

 1. تکنولوژی کارگاه برق
  توسط derakhshan99 در تالار تاپیک های قدیمی
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2011/9/30, 04:05 PM
 2. گزارش کامل کارگاه برق و آز مدارهای الکتریکی
  توسط sefiller در تالار جزوات و مقالات مهندسی برق
  پاسخ ها: 13
  آخرین ارسال: 2010/4/15, 06:52 PM
 3. تکنولوژی و کارگاه برق صنعتی
  توسط abbasi20 در تالار جزوات و مقالات مهندسی برق
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2008/9/22, 12:56 PM
 4. كارگاه برق !
  توسط daneshpajooh در تالار مهندسی برق
  پاسخ ها: 17
  آخرین ارسال: 2008/5/01, 11:20 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •