نمايش نتايج 1 تا 1 از 1

تاپیک: مقاله ای در موردسیستم های کنترل هوشمند موتورخانه

 1. #1
  عضو آواتار hamidnj
  رشته
  مهندسی مکانیک
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2010/3
  امتیاز
  217
  پست ها
  58

  Post مقاله ای در موردسیستم های کنترل هوشمند موتورخانه


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  جمعه, 10 آبان 1387 15:06

  در حال حاضر میزان درجه حرارت آب گرم چرخشی و آب گرم مصرفی در موتورخانه ها بصورت دستی و تمام تنظیم درجه حرارت ترموستات دیگ و یا پمپهای سیرکولاسیون انجام می گردد و معمولاً برای تمام مدت بر روی یک عدد ثابت قرار دارد. تغییرات دمای هوا درطول روز موجب افزایش یا کاهش دمای داخل ساختمان شده که نتیجه آن انحراف دمای داخل ساختمان از محدوده آسایش و مصرف بیهوده سوخت و انرژی می باشد. همچنین در بسیاری از ساختمانهای غیرمسکونی با کاربری اداری- عمومی- آموزشی- تجاری که از فضای ساختمان بصورت غیرپیوسته و تنها در بخشی از ساعات روز استفاده می گردد و نیازی به کارکرد موتورخانه پس از اتمام ساعت کاری وجود ندارد.
  روش فعلی تنظیم دستی ترموستات دیگها و پمپها، قابلیت اعمال خاموشی و یا کنترل تجهیزات در وضعیت آماده باش را ندارند.

  بنابراین با توجه به عدم کارآیی دقیق و محدودیتهای کنترلی ترموستاتهای دستی، ضرورت استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه به منظور :
  · راهبری و کنترل صحیح تجهیزات موتورخانه شامل مشعلها و پمپها
  · بهینه سازی و جلوگیری از مصرف بیهوده سوخت و انرژی الکتریکی
  · تثبیت محدوده آسایش حرارتی ساکنین ساختمان
  · کاهش استهلاک تجهیزات و هزینه های مربوطه
  · کاهش هزینه های سرویس- نگهداری تاسیسات حرارتی
  · کاهش تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی

  آشکار می گردد.
  1. اصول بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی توسط سیستمهای کنترل هوشمند موتوخانه مبتنی بر کنترل گرمایش از مبداء و محل تولید انرژی حرارتی (موتورخانه) می باشد. این سیستم با دریافت اطلاعات از سنسورهای حرارتی که در محلهای زیر نصب می گردند :


  همچنین در بسیاری از ساختمان های اداری و مدارس، موتورخانه در تابستان خاموش و تنها در زمستان مورد بهره برداری قرار می گیرد. بنابراین در این دسته از ساختمانها عملاً 100% صرفه جویی حاصل از عملکرد سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه مربوط به فصل سرما خواهد بود. که طبیعتاً میزان اثر بخشی آن بر روی جبران پیک مصرف نیز بسیار محسوس و قابل تامل می باشد.

  درحدود 80% از حجم گاز صرفه جویی شده حاصل از عملکرد سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه در فصل سرما مربوط به خاموشی یا دمای آماده باش موتورخانه پس از پایان ساعت کاری ساختمانهای غیرمسکونی و از ساعت 17 تا ساعتهای اولیه بامداد می باشد که همزمان با ساعت اوج مصرف گاز است.

  پیک های مصرف گاز در ساختمانهای غیرمسکونی و اداری طی دو نوبت یکی صبحها به هنگام شروع کار اداره و دیگری در هنگـام ظهر و موقع نماز و ناهار و استفاده از آب گرم مصرفی می باشد که البته اثرات آن بر روی مصرف گاز شبکه ناچیـز می باشـد ولی با این وجود در صورت استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه با توجه به افزایش دمای هوا به هنگام ظهر و نیاز گرمایش کمتر در این مقطع زمانی نیز پیک زدایی صورت می پذیرد.
  3-2-کنترل مستقیم و از مبداء تجهیزات حرارتی ساختمان :

  با اجرای روشهای مختلف بهینه سازی در ساختمانهایی که دارای سیستم حرارت مرکزی می باشند، فرآیند صرفه جویی و کاهش مصرف سوخت نهایتاً منجربه تقلیل زمان کارکرد مشعل ها به دو صورت مستقیم و یا غیر مستقیم می گردد.
  در تمامی روشهای بهینه سازی مصرف سوخت، به استثناء سیستمهای کنترل هوشمند، کاهش زمان کارکرد مشعلها بصورت غیرمستقیم و با :

  کاهش نرخ افت دمای آب گرم چرخشی، مانند استفاده از عایق های حرارتی در بدنه دیگها، منابع آب گرم مصرفی و سیستمهای لوله کشی گرمایش از کف، مشعل پربازده ، کاهش حجم آب گرم چرخشی در ساختمان، مانند شیر ترموستاتیک رادیاتور.

  کاهش توام موارد فوق، مانند پنجره دوجداره، عایق کاری حرارتی سقف و کف دیوارها می باشد.

  در صورتیکه سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه بطور مستقیم علاوه بر کنترل زمان روشنی-خاموشی مشعلها، پمپهای آب گرم چرخشی را نیز با منطقی هماهنگ و سازگار با برنامه کارکرد مشعل ها، متناسب با تغییرات دمای خارج ساختمان و شرایط مطلوب دمای آب گرم مصرفی کنترل می نماید.

  این ویژگی منحصربفرد (کنترل تجهیزات در مبداء) باعث می گردد تا دمای آب گرم چرخشی تنها به اندازه مورد نیاز و تا برقراری شروط مصارف گرمایشی افزایش یابد. در غیراینصورت همواره دمای آب گرم چرخشی در بالاترین حد خود بوده و با اجرای روشهای بهینه سازی در محل مصرف می بایست از اتلاف آن جلوگیری نمود. علاوه بر آن کنترل مستقیم پمپهای آب گرم چرخشی به میزان قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی الکتریکی، صرفه جویی شده و هزینه های استهلاک و سرویس-نگهداری نیزبه شدت کاهش می یابند.
  4-2- بهینه سازی مضاعف مصرف سوخت در ساعتهای تعطیلی ساختمانهای غیرمسکونی :

  قابلیتهای کنترلی سیستم های هوشمند موتورخانه موجب صرفه جویی در مصرف سوخت به دو صورت زیر می گردند :

  الف- کنترل مصارف گرمایشی در زمان کارکرد و بهره برداری از موتورخانه

  ب- امکان خاموشی و یا آماده باش موتورخانه در دمایی ثابت و پائین پس از ساعت کاری در ساختمانهای غیرمسکونی
  ساختمانها به لحاظ کاربری به دو دسته مسکونی و غیرمسکونی (اداری- آموزشی- عمومی- تجاری) تقسیم می شوند در ساختمانهای مسکونی از موتورخانه بصورت پیوسته و دائم به منظور تامین مصارف گرمایشی استفاده می شود و صرفه جویی ناشی از عملکرد سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه در این دسته از ساختمانها صرفاً به لحاظ اعمال تغییرات دمای خارج ساختمان و کنترل دمای آب گرم مصرفی می باشد و صرفه جویی در این ساختمانها تا 20% امکان پذیر است.

  درساختمانهای غیرمسکونی مانند ادارات و مدارس بدلیل استفاده منقطع و غیرپیوسته از ساختمان امکان خاموشی و یا آماده باش موتورخانه پس ازساعت کاری نیزوجود دارد. بهره برداری ازاین پتانسیل تنها توسط سیستمهای کنترل هوشمند امکان پذیر می باشد. بعنوان مثال در مدرسه ای که ساعت کاری آن از ساعت 7 صبح تا 16 عصر می باشد و جمعه ها نیز تعطیل است، تنها از محل خاموشی موتورخانه پس از ساعت کاری بیش از 55% صرفه جویی حاصل می شود و در صورتیکه صرفه جویی زمان کارکرد موتورخانه نیز به آن اضافه گردد این رقم صرفه جویی به حدود 65% افزایش می یابد.

  در سایر روشهای بهینه سازی، صرفه جویی در مصرف سوخت تنها درزمان کارکرد موتورخانه ممکن می باشد و قادر به استفاده از پتانسیل بالای صرفه جویی زمان تعطیلی در ساختمانهای غیرمسکونی نمی باشند.
  5-2- صرفه جويي هوشمنـد در پیش راه انـدازی و تسـریع در خـاموشی (یا دمـای آماده باش) موتورخانه ساختمانهای غیرمسکونی:


  یکی دیگراز پتانسیلهای قابل ملاحظه صرفه جویی در مصرف سوخت ساختمانهای اداری-آموزشی، استفاده از قابلیتهای هوشمند پیش راه اندازی و تسریع در خاموشی یا آماده باش سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه در ساختمانهای غیرمسکونی می باشد. با توجه به اطلاعات ارسالی از سنسور حرارتی که در ضلع شمالی ساختمان نصب شده است، سیستم های کنترل هوشمند قادر می باشند طبق برنامه جدول زمانی و متناسب با سردی هوای خارج ساختمان موتورخانه ها را از چندین ساعت زودتر از ساعت شروع به کار ساختمان روشن و یا از دمای آماده باش به شرایط تابع حرارتی برسانند. همچنین با توجه به دمای هوای خارج ساختمان و در ساعات انتهایی کار ساختمان، تا 1 ساعت زودتر موتورخانه راخاموش و یا به دمای آماده باش می برند که موجب صرفه جویی هوشمند در مصرف سوخت میگردد.
  6-2- دوره موثر صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت (12 ماه سال) :


  سیستم های کنترل هوشمند بر خلاف سایر روشهای بهینه سازی (به استثناء عایق کاری موتورخانه و سیستم های لوله کشی) که تنها در دوره سرما و پنج یا شش ماه سال قادر به صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت ساختمان می باشند، بدلیل کنترل دمای آب گرم مصرفی با دو دمای حداقل و حداکثر در طی شبانه روز در تابستانها نیز به میزان قابل ملاحظه ای مصرف سوخت را کاهش می دهند و بدین ترتیب بصورت لحظه ای در 12 ماه سال فعال می باشند.
  7-2-زمان مناسب نصب و بهره برداری از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه :


  مدت زمان نصب و راه اندازی سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه بسیار کوتاه و بطور متوسط در حدود 3 ساعت می باشد که بدون انجام هیچگونه تغییرات مکانیکی در موتورخانه انجام می گردد.

  بهمین علت این روش در هر زمان از سال قابل اجرا می باشد و هیچگونه وقفه ای در تامین مصارف گرمایشی ساختمان بوجود نمی آورد.

  در دیگر روشهای بهینه سازی این فاکتور عامل محدودکننده ای برای زمان اجرای پروژه می باشد. بعنوان مثال پنجره های دو جداره را نمی توان در فصل سرما و در ساختمانهایی که از آن بهره برداری شده است اجرا نموده یا تعویض شیرهای ترموستاتیک رادیاتور با شیرهای قدیمی در زمستان موجب اختلال چند روزه در گرمایش ساختمان می گردد.
  8-2-تثبیت محدوده آسایش حرارتی در ساختمان :


  در صورت استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه بدلیل لحاظ نمودن تغییرات دمای خارج ساختمان بر فرآیند کنترل دمای آب گرم چرخشی دمای داخل ساختمان با دامنه نوسانات محدودی کنترل شده و موجب تثبیت نسبی آسایش حرارتی ساکنین می گردد. البته این ویژگی بصورت دقیق تر در شیرهای ترموستاتیک رادیاتور نیز وجود دارد.
  سيستم كنترل هوشمند موتورخانه ....

  1:سيستم کنترل هوشمند بايستي قابليت کنترل همزمان آب گرم مصرفي و آب گرم چرخشي ( گرمايشي ) را داشته باشد.

  2: اين سيستم بايستي قابليت کنترل دماي آب مورد نياز ساختمان ( دماي آب گرم خروجي از ديگ ) را بر اسـاس دماي محيط خارج از ساختمان مطابق منحني حرارتي مربوطه داشته باشد.(معادله منحني حرارتي ارائه گردد .) بديهي است اين عمل با فرمان on/ off به مشعل (ها) و پمپ (ها) صورت مي‌گيرد.

  3: اين سيستم بايستي قابليت برنامه‌ريزي بر اساس ساعت عملکـرد سـاختمان ( بر حسب نوع کاربري ساختمان ) را داشته باشد.

  4: قابليت شناسايي هوشمند وضعيت تابستاني/ زمستاني موتورخانه را داشته باشد.

  5: اين سيستم داراي قابليت برنامه‌ريزي بر اساس تقويم شمسي کشور باشد.

  6: پايانه‌هاي حرارتي ( رادياتور، فن کويل، سيستم گرمايش از کف و ... ) داراي رفتارحرارتي متفاوتي مي‌باشند پس اين سيستم جهت رساندن ساختمان به دماي مورد نظر بايستي داراي منحني حرارتي متناسب با پايانه‌هاي حرارتي باشد.

  7: سيستم بايستي داراي انعطاف لازم جهت انتخاب منحني حرارتي متناسب با مصالح بکار رفته در پوسته خارجي ساختمان باشد. ( روش محاسبه و انتخاب منحني ارائه گردد )

  8: سيستم قابليت کنترل همزمان حداقل دو مشعل ( دو ديگ ) با دو پمپ را داشته باشد.

  9: قابليت سوئيچ كردن بين بين ديگها (مشعلها)متناسب با تقاضاي بار حرارتي ساختمان را داشته باشد .

  10: قابليت كنترل دماي آب گرم چرخشي (تا 15C) براي جلوگيري از يخ زدگي(Frost Protection) در ساختمان هاي غير مسكوني واداري را دارا باشد .

  11: سيستم مورد نظر داراي قابليت كنترل شيرهاي مخلوط يا سه راهه را داشته باشد

  12: سيستم مورد نظر داراي قابليت كنترل آبگرم خورشيدي را داشته باشد .

  13: سيستم مورد نظر داراي قابليت برنامه ريزي جهت احتياط در مقابل ويروس لژيونلا (Legionela) باشد .

  14: سيستم پيشنهادي بايستي داراي قابليت نمايش به زبان فارسي و انگليسي باشد و دماها برحسب سلسيوس نمايش داده شود.

 2. تشكرها از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2015/8/14, 12:23 AM
 2. کنترل هوشمند موتورخانه
  توسط BEKco در تالار مهندسی تاسیسات
  پاسخ ها: 6
  آخرین ارسال: 2015/6/15, 11:25 AM
 3. پروژه کنترل هوشمند موتورخانه و بهره وری انرژی
  توسط petromech در تالار مهندسی تاسیسات
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2014/12/13, 01:19 PM
 4. پاسخ ها: 5
  آخرین ارسال: 2014/8/09, 01:25 PM
 5. طراحی و ساخت سیستم پیشرفته کنترل هوشمند موتورخانه
  توسط مهرنيوز در تالار اخبار فناوری
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2012/7/24, 09:43 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •