سطح علمی دانشگاه پیام نور

deymahzemestan

عضو جدید
سطح علمی پیام نور در چه حدی است .آیا قابل رقابت بادانشگاههای معتبر دولتی هست یاخیر؟:gol:

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سطح علمی پیام نور در چه حدی است .آیا قابل رقابت بادانشگاههای معتبر دولتی هست یاخیر؟:gol:

سلام
عزیز اولا که پیام نور های مختلف با همدیگه خیلی فرق می کنند
ولی خب در کل اینو بهت بگم که از بچه های پیام نور هم هستن کسانی که توی آزمون ارشد رتبه های خیلی خوبی میارن
بیشتر هم به این خاطر هست که بچه های پیام نور اگه درس خون باشن تلاش بیشتری نسبت به دولتی ها دارن
ولی خب مطمئنا توی تحصیلات تکمیلی دانشگاه های دولتی خیلی بهتر هستن

ایلین1366

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بله سطح علمی دانشجویان پیام نور خیلی خوبه و هم سطح دانشگاه های دولتی ،چون باید برای هر درس کل کتاب 500 صفحه رو تا پاورقی رو کامل بخونی و اگر کامل درس رو متوجه نشده باشی عمرا قبول شی حتی درسهای اختصاصی که ادم هم خیلی خوب خونده انقدر امتحاناشو سخت میگیره که شاید دو یا سه دفعه بیافتی تا قبول شی ،امتحانا از طرف سازمان میاد و معلوم نیست کی سوالات رو طراحی میکنه و سازمان امتحان رو با کامپیوتر صحیح میکنه کلا مثل کنکور میمونه ، من خوذم دانشجویی دانشگاه دیگه بودم اما پیام نور یه چیز دیگست اگر واقعا درسخوان هستی بیا خوبه

donya88

عضو جدید
سلام.
به نظر من کلا سر جمع همشونو بذاریم رو هم خوب نیست.( اگر به فکر مقاطع بالاتر هستید و به نظرم خوندن تو آزاد معتبر خیلی بهتره این فراگیرها و ....) پیام نور فقط یه کتاب می خونن( آبی رنگ) و اونطوری که من با جزوات و کتابهای معرفی شده در کلاسهای خودم مقایسه کردم دیدم کتاباشون تقریبا تو سطح متوسط هست مطالبش و دانشجو همون یه کتاب را می خونه و السلام.
یعنی می خوام بگم خوندن اون کتاب کار راحتی هست. اما خوندن چند تا کتاب ( که توش منابع اینگیلیسی هم هست+ جزوه استاد هم کار سخت تری هست و هم سطح علمی بالایی می طلبه و می آوره. و در آزمون ارشد با خوندن فقط یه کتاب آبی نمی تونی قبول شی. باید منابع دیگه ای هم بخونی. و با احترام به بچه های پیام نور که دانشجوهای خوب هم توشون هست اما بیشتر کسانی هستند که اصلا درسخون نبودن و حالا خوندن این کتابا براشون خیلی سخت به نظر میرسه از طرفی همش انباشته میشه برای هفته های نزدیک به امتحان. اینطو.ری معلومه که سخت میشه.
این حقیقت تلخیه . اما کسانی که پیام نور هستن و می خوان خودشونو بکشن بالا باید ازین بعد خوندن خودشونو رها بدن و سراسر ترم دانشجو باشن . اونم نه فقط کتابای خودشون . از منابع دیگه هم باید استفاده کنن. خصوصا اینکه در بعضی رشته ها و بعضی دروس نویسندگان و مولفان هم ....

ایلین1366

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیزم من تا حدودی با حرف شما موافقم شما دانشچوی شریفم باشی و یا دانشگاه ازاد اصلانباید به جزوه استاد و کتابت بچسبی در هر رشته دانشجو باید علاوه برکتاباش منابع مختلفی رو بخوند و سطح علمیش رو بالا ببره برای کنکور ارشد جداست معلومه که باید تمام منابع مطالعاتی رشته خودش رو بخونه و رفرنس ها و کتب زبان اصلی و به جز اینها کتابهای کمک اموزشی موجود در بازار تا بتونی رشته که دوست داری در دانشگاه خوب قبول شی اما وقتی من دانشگاه ازاد رو با پیام نور مقایسه میکنم خیلی فرقه من در دانشگاه ازاد مهندسیک امپیوتر خوندم معدلم خیلی بالا بود اما نمیگم خیلی راحت بود اساتیدی داشتیم خیلی هم امتحان سخت میگرفتن اما پیام نور واقعا سخته مثلا من برای امتحاناش 2 دفعه کل کتاب رو میخونم تازه وسط ترم مطالعه میکنم خدا روشکر همه درسها رو تا الان قبول شدم با نمره خوب ،لازم بذکر است شاید دانشگاه پیام نور فراگیر میگیره اولا کسی که دانشجو میشه باید بتونه امتحان ترمش رو پاس کنه و اول و اخرش مجبوره درس بخونه اما من بچه های دانشگاه دولتی هم دیدم به دانشگاه برای درس خوندن نمیان فکر نکن چون اسم دانشگاه دولتی شریف و تهران و... یعنی تمامشون درسهاشون و سطح علمیشون بالا کلا به دانشجو بستگی داره

donya88

عضو جدید
بله حرفتون صحیح. من تا به حال دانشجوی آزاد نبودم اما پیام نور درس دادم و وضعیتشون را از نزدیک دیدم. اما بچه های پیام نور خودشونو دربند همون کتابای خودشون می کنن و این اصلا به نفع اونها نیست و متاسفانه استاد تو کلاساشون خیلی معنایی نداره.
بازم تاکیدم رو دانشگاه آزاد ( در مقابسه بین پیام نور و آزاد). اگر کسی هزینشو داره اونجا بخونه بهتره. البته نه هر دانشگاهی. معمولا تو استانهای بزرگ دانشگاه آزاد اصلیش خوبه. بعضی پیام نورها و غیرانتفاعیها که دیگه خودتون می دونید یه حیاط خونس.

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله دوست من...سطح علمیش معتبره
اما درس خوندن در پیام نور سخت!!!
باید ادم پر تلاشی باشی و ارادت در درس خوندن قوی باشه

helya.azad

عضو جدید
به نظر من دانشجويي كه براش علم مهم تر از مدركه براش مهم نيست تو كدوم دانشگاه درس بخونه !
اون دانشجو در هر حال تلاش خودش رو ميكنه!
برادر من تو دانشگاه سراسري خونده و خودش تو دوران دبيرستان تو المپياد رياضي مقام كشوري داشت ولي از بس بعد دانشگاه قاطي سياست شد كه ليسانسشو 10 ترمه اونم با چه معدلي گرفت!
در عوض دوستم پيام نور فيزيك مي خوند حالا شهيد بهشتي ارشد ميخونه!
بستگي به تلاش دانشجو داره نه به دانشگاهش ولي سيستم آموزشي پيام نور واقعا سيستم داغونيه!
دانشجو شب امتحاني يه كتاب 500 صفحه اي ميخونه ميره امتحان ميده برگشتني هرچي تو مغزش بوده بخار ميشه ميره هوا!
اينو نظر ما مهم نيست بايد مسئولان پيام نور به فكرش باشن!
ممنون از ايجاد اين تاپيك:gol:

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
پیام نور یا سراسری یا آزاد؟ مقایسه

پیام نور یا سراسری یا آزاد؟ مقایسه

نظر دوستان قابل توجه بود من هم نظرمو بر اساس تجربه ای که داشتم میگم:smile:
ببینید الان دانشجوهای پیام نور تمام سعیشون رفتن به دانشگاه سراسریه برای ارشد!! چرا؟ چون تصور عمومی بر اینه که داشگاه پیام نور به اون صورت جا نیفتاده و این یعنی اینکه دانشگاه مظرحی نیست(واقعیت رو بپذیرید و از من عصبانی نشین چرا که هم من و هم شما میدونیم که درست یا غلط تصور عمومی همینه و دلیلش هم واضحه: رتبه های نجومی قبولی این دانشگاه. از طرفی تعداد ساعات کلاسهای پیام نور بیشتر به درد کسی میخوره که وقت چتدانی برای درس خوندن نداره(مثلا یه کارمند بانک) و واقعا حیفه که یه فرد 19-20 ساله انرژی و وقت خودشو بزاره روی رشته های مهندسی پیام نور که آخرش هم مهندس نمیشه
و این جمله رو از سر تجربه میگم هیچ تعصبی روی سراسری و آزاد و دانشگاه خودم(صنعتی همدان) ندارم اما کیفیت آموزشی در دانشگاه پیام نور=صفر! هر چی که هست خود دانشجوهستش(همونطوری که دوستان به عرض رسوندن). رشته من(برق الکترونیک) واحد های عملی زیاد داره که توی دانشگاه پیام نوری که من یک ترم اونجا درس خوندم (کرج)حتی یک اسیلوسکوپ هم وجود نداشت! تازه کسی هم که کنار من بود یک راننده نیسان بود که میخواست لیسانس مهندسی مکانیک بگیره بلکه توی شهرشون که خرم آباد لرستان باشه یتونه نمایندگی سایپا بزنه! دهها مورد مشابه سر کلاسمون داشتیم. ببینید قصدم اصلا توهین یا تمسخر نیست بلکه اینو دارم میرسونم که هدف من کجا و این آقای محترم کجا!مقصر هم کسی نیست جز صافی دهن گشاد فییلترینگ ورود به دانشگاه پیام نور(فراگیر و رتبه های نجومی و...) و اینجا بود که گفتم اینجا جای من نیست و دقت کنید که پیام نور کرج جزو قطب های علمی دانشگاه پیام نوره(اگر واقعا بشه اسمشو گذاشت دانشگاه) و در واقع بعید میدونم جاهای دیگه بهتر از این باشه.
با بیست ساعت تدریس ریاضی و فیزیک شما هیچی یاد نمیگیرین از طرفی سطح علمی دانشجوهای پیام نور به شدت پایینه و اگر اهل درس خوندن هم باشین محیط مسخره این دانشگاه حال و هوای درس خوندنو ازتون میگیره! تازه استاد از دماغ فیل افتاده ای که میاد مطالبو روی کاغذ نوشته و کپی میکنه روی وایت بورد!
البته نمیگم راه پیشرفت نیست اما با رفتن به پیام نور خیلی از موقعیت های زندگیتونو از دست خواهید داد! اینو موقعی متوجه میشین که مثلا با هزار و یک امید به استادتون برای گرفتن ریکامندشن مراجعه میکنید و در کمال ناباوری استاد در طول زندگیش این واژه یک بار هم به گوشش نخورده! خانم donya88 شما در پیام نور درس دادین درست نمیگم؟؟!!
تحقیقات علمی:
میخواین تحقیق کنین؟ حرفی نیست بفرمایید: راه باز جاده دراز اما بدونین که خودتونین و این همه جشنواره و مسابقات خوارزمی ایران اپن ربوکاپ ...! اما از استاد و دانشگاه هیچ توقعی نداشته باشین چون استادتون به احتمال قریب به اتفاق هیچ مقاله یا ژورنال آی اس آی ای تو کارنامه علمیش نداره(اما معنی این واژه رو قطعا میدونه:smile:)
اما آزاد بسته به شهر و رشته قطعا حرف های بیشتری برای گفتن داره در بعضی موارد بخصوص حتی از بعضی از دانشگاه های سراسری بهتر هم عمل میکنه به عنوان مثال برق و ربوتیک آزاد قزوین رو میشه گفت از صنعتی اصفهان هم قویتره. اما توی شهرستان که مثلا برق الکترونیک رو میشه با نمره تراز 4500 هم آورد زیاد نباید با پیام نور که رتبه های نجومی قبول میشن توفیری داشته باشه.(آخه مگه مجبورین به زور درس میخونین؟؟!)
در کل از نظر من پیام نور بیشتر برای رشته های نظری (مثل ادبیات) مناسبه(و غیر قابل قیاس با سراسری اما بهتر از آزاد به دلیل هزینه های پایین تر)

اگر فکر میکنید اشتباه میگم منو قانع کنید.:cool:

آخرین ویرایش:

ایلین1366

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز اما من با نظر شما مخالفم من خودم رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه ازاد تهران خوندم الانم در پیام نور مشغول به تحصیلم از لحاظی که شما میگید دانشگاه ازاد چون کلاس برگزار میشه خوب بهتره اما به نطر من پیام نور خیلی خیلی خوبه من مشکلات دانشگاه پیام نور رو خبر دارم اماباز قبولش دارم در دانشگاه ازاد استاد میاد یه جزوه 50 صفحه میده اگه استادشم خیلی خوب باشه به فکر بچه ها باشه یک کتاب هم معرفی میکنه حالا بعضی میخرن بعضی هاهم نه ،در دانشگاه ازاد که من خوندم جز بهترین دانشگاه ازاده و تمام اساتید ما دکترا داشتن اما دانشجویان 20 درصدشون برای درس خوندن میان دانشگاه همشون میان برای خوشگذرونی کردن من به شخصه یه سوال کامپیوتری برام پیش میومد هیچ کس جواب نمیتونست بده دخترا میگفتن برو بابا بیا درمورد ازدواج صحبت کنیم پسرها هم برای خودشون بودن من هر سوالی که داشتم اگه استاد جواب میدادکه میداد و گرنه تا ترم اخرم همه سوالام تو ذهنم بود هنوز جواباشم نمیدونم،حداقل دانشگاه پیام نور اسمش کلاس برگزار نمیشه ادم خیالش راحته، امتحانات پایان ترم در دانشگاه ازاد بچه ها جزوه میخوندن نصفه کاره امتحان میدادن با نمره 13 قبول میشدن تموم اصلا کسی دنبال کتاب اضافه نبود کسی کتابخونه نمیرفت همون جزوه استاد که خودشم میدونست چیه میدادبدردم نمیخورد اما من جزو دانشجویان معدل بالا دانشگاه به حساب میومدم تازه از اینترنت و ... پیگیر بودم اما باز از کامپیوتر هیچی بارم نیست ،امتحان پایان ترم دانشگاه پیام نور خیلی خیلی سخت میگیره من بیشتر بچه ها رو میبیبنم خیلی تلاش میکنن نمیدونم چیکار میشه کرد این دانشگاه رو خوب جا انداخت در کشور به نطرمن دانشجویان پیام نور حتی از دانشگاه سراسری هم بالاتره وقتی مجبوربشه کل کتابها رو خط به خط بخونه تا بتونه نمره قبولی رو بگیره تازه اینهمه خونده اخرشم قبول نمیشه یا اگه قبول شه نمرش زیاد جالب نمیشه خود من همیشه توفامیل و تو دانشگاه به درسخونی معروفم من برای کنکور سراسری برای امیرکبیر خوندم روزی15 ساعت درس خوندم خیلی زحمت کشیدم اما نمیدونم روز امتحان از استرس بود چی بود حالم بد شد اخر پیام نور قبول شدم باورتون نمیشه وقتی فهمیدم پیام نور قبول شدم انقدر گریه کردم چند روز همش گریه میکردم اخرشم افسردگی گرفتم اما بعد چند وقت خوب شدم ،به نظر من ادم مهم نیست چه دانشگاهی میخونه خود ادم میتونه جدای دانشگاش تلاش کنه تو اینترنت پر جزوات دانشگاه های سراسریه میشه نشست تمام جزوات رو خوند شما هم لطف کنید انقدر تو ذوق بچه ها نزنید اینهمه تلاش کردن ایشالله موفق هم میشون ،در دانشگاه ازاد اساتیدمون همه در دانشگاه سراسری درس میدادن و خیلی حالشون بود اما دل به کار نمیدن،یه چیز جالبی بگم 80 درصد بچه های با ما فازغ التحصیل میشدن همه از دم پروژه خریدن هیچ کدوم از استاد ها هم نفهمیدن منم خودم از اینترنت دراوردم یه تغییرات کوچک دادم نمرم 20 شدهیچ کدوم از بچه ها خودشون پروژه رو انجام ندادن الان پسر عموم اول دبیرستان درس رو رها کرده بود با یه دختره دوست شد رفت خیلی ارزون یه مدرک دیپلم خرید بعد بابای دختره تو دانشگاه ازاد ساری کار میکرد کارشو چور کرد حالا الان پسر عموم داره لیسانس برق مخابرات دانشگاه ساری میخونه بهش میگم اصلا تومیفهمی میگه اره خوبه تمام برگه انتخاب واحدشم اورد من دیدم عینا یکیبود بامن بود تو برگه زده دانشجوی ترم 6 از طریق کنکور سراسری دانشگاه ازاد پذیرفته شده تمام مدارکشم مثل من حالا اونم لیسانسه منم لیسانسم خودت قضاوت کن

donya88

عضو جدید
نظر دوستان قابل توجه بود من هم نظرمو بر اساس تجربه ای که داشتم میگم:smile:
ببینید الان دانشجوهای پیام نور تمام سعیشون رفتن به دانشگاه سراسریه برای ارشد!! چرا؟ چون تصور عمومی بر اینه که داشگاه پیام نور به اون صورت جا نیفتاده و این یعنی اینکه دانشگاه مظرحی نیست(واقعیت رو بپذیرید و از من عصبانی نشین چرا که هم من و هم شما میدونیم که درست یا غلط تصور عمومی همینه و دلیلش هم واضحه: رتبه های نجومی قبولی این دانشگاه. از طرفی تعداد ساعات کلاسهای پیام نور بیشتر به درد کسی میخوره که وقت چتدانی برای درس خوندن نداره(مثلا یه کارمند بانک) و واقعا حیفه که یه فرد 19-20 ساله انرژی و وقت خودشو بزاره روی رشته های مهندسی پیام نور که آخرش هم مهندس نمیشه
و این جمله رو از سر تجربه میگم هیچ تعصبی روی سراسری و آزاد و دانشگاه خودم(صنعتی همدان) ندارم اما کیفیت آموزشی در دانشگاه پیام نور=صفر! هر چی که هست خود دانشجوهستش(همونطوری که دوستان به عرض رسوندن). رشته من(برق الکترونیک) واحد های عملی زیاد داره که توی دانشگاه پیام نوری که من یک ترم اونجا درس خوندم (کرج)حتی یک اسیلوسکوپ هم وجود نداشت! تازه کسی هم که کنار من بود یک راننده نیسان بود که میخواست لیسانس مهندسی مکانیک بگیره بلکه توی شهرشون که خرم آباد لرستان باشه یتونه نمایندگی سایپا بزنه! دهها مورد مشابه سر کلاسمون داشتیم. ببینید قصدم اصلا توهین یا تمسخر نیست بلکه اینو دارم میرسونم که هدف من کجا و این آقای محترم کجا!مقصر هم کسی نیست جز صافی دهن گشاد فییلترینگ ورود به دانشگاه پیام نور(فراگیر و رتبه های نجومی و...) و اینجا بود که گفتم اینجا جای من نیست و دقت کنید که پیام نور کرج جزو قطب های علمی دانشگاه پیام نوره(اگر واقعا بشه اسمشو گذاشت دانشگاه) و در واقع بعید میدونم جاهای دیگه بهتر از این باشه.
با بیست ساعت تدریس ریاضی و فیزیک شما هیچی یاد نمیگیرین از طرفی سطح علمی دانشجوهای پیام نور به شدت پایینه و اگر اهل درس خوندن هم باشین محیط مسخره این دانشگاه حال و هوای درس خوندنو ازتون میگیره! تازه استاد از دماغ فیل افتاده ای که میاد مطالبو روی کاغذ نوشته و کپی میکنه روی وایت بورد!
البته نمیگم راه پیشرفت نیست اما با رفتن به پیام نور خیلی از موقعیت های زندگیتونو از دست خواهید داد! اینو موقعی متوجه میشین که مثلا با هزار و یک امید به استادتون برای گرفتن ریکامندشن مراجعه میکنید و در کمال ناباوری استاد در طول زندگیش این واژه یک بار هم به گوشش نخورده! خانم donya88 شما در پیام نور درس دادین درست نمیگم؟؟!!
تحقیقات علمی:
میخواین تحقیق کنین؟ حرفی نیست بفرمایید: راه باز جاده دراز اما بدونین که خودتونین و این همه جشنواره و مسابقات خوارزمی ایران اپن ربوکاپ ...! اما از استاد و دانشگاه هیچ توقعی نداشته باشین چون استادتون به احتمال قریب به اتفاق هیچ مقاله یا ژورنال آی اس آی ای تو کارنامه علمیش نداره(اما معنی این واژه رو قطعا میدونه:smile:)
اما آزاد بسته به شهر و رشته قطعا حرف های بیشتری برای گفتن داره در بعضی موارد بخصوص حتی از بعضی از دانشگاه های سراسری بهتر هم عمل میکنه به عنوان مثال برق و ربوتیک آزاد قزوین رو میشه گفت از صنعتی اصفهان هم قویتره. اما توی شهرستان که مثلا برق الکترونیک رو میشه با نمره تراز 4500 هم آورد زیاد نباید با پیام نور که رتبه های نجومی قبول میشن توفیری داشته باشه.(آخه مگه مجبورین به زور درس میخونین؟؟!)
در کل از نظر من پیام نور بیشتر برای رشته های نظری (مثل ادبیات) مناسبه(و غیر قابل قیاس با سراسری اما بهتر از آزاد به دلیل هزینه های پایین تر)

اگر فکر میکنید اشتباه میگم منو قانع کنید.:cool:

حرفتون کاملا درسته.
اما در اون قسمت که مر بوط به استادو...:D باور بفرمایید منو به خاطر مقالات داخلی و خارجی که داشتم پذیرش کردن از بین رزومه های فراوان. چون خودمو برای کنکور دکترا آماده کرده بودم و مطمئنا برای پذیرش در دکترا این جور مسائل هم باید باشه( مقالهو..)از طرفی آشنایی هم نداشتم. اما اگر آشنا داشته باشی مشکل حل است و حتی دانشجوی ارشد هم که باشی ورت میدارن. ولی اینو در نظر داشته باش که برای واحدهای بزرگ و معروف استاد بیخودی ورنمیدارن. استادا را نمیشه با دانشگاههای دولتی به هیچ وجه مقایسه کرد چون اکثرا جوان هستن و فعلا باید بخوانند و پیشرفت کنند تا به آنها برسند.

اتفاقا برای مصاحبه دکترا به دانشگاه همدان هم آمده بودم. :) دانشگاه بدی نیست ولی فرقش با صنعتی اصفهان و اصفهان و شیراز و دانشگاههای تهران خیلیه . خوبی که داشت استادای مودب و مهربانی بودن و واقعا می خواستن دانشجو را بگیرن.

minan1370

عضو جدید
مدرکی که با در دست داشتنش هیچ کاری برات نباشه چه فرقی میکنه از کدوم دانشگاه باشه؟!
آدم فقط باید بره دانشگاه شهر خودش...
و دیگر هیچ.........

بالا