صفحه 1 از 2 12 آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 13

تاپیک: فرزکاری

 1. #1
  عضو فعال آواتار mr.abooli
  رشته
  مهندسی مکانیک
  تاريخ عضويت
  2007/5
  محل سكونت
  ایران
  امتیاز
  2364
  پست ها
  2,218

  Indus فرزکاری

  شرح ماشين هاي فرزفرايند فرز كاري: اگر به اطراف خود نگاه كنيد قطعات و اجسام مختلف مي بينيد. اين قطعات از خودكار و خودنويس گرفته تا چكش و قلم و سوهان با يكي از روش هاي بدون براده برداري يا با براده برداري ساخته شده اند.
  امر براده برداري به وسيله دست يا ماشين انجام مي گيرد.
  براده برداري ماشيني- ماشين هاي براده برداري يا حركت خطي دارند،مانند صفحه تراش ،اره لنگ ،خان كشي و غيره ، يا داراي حركت دوراني هستندكه اكثر دستگاههاي براده برداري به اين صورت ساخته شده اند.ماشين هاي برده برداري با حركت دوراني به دو صورت كار مي كنند:
  الف) قطعه كار داراي حركت دوراني و ابزارهاي حركت خطي است مانند دستگاههاي تراش
  ب) قطعه كار ثابت بوده يا داراي حركت خطي است اما ابزار براده برداري داراي حركت دوراني است كه اساس كار ماشين هاي فرز بر اين مبنا است.
  شکل الف شکل ب انواع ماشين هاي فرزماشين هاي فرز بسته به اين كه محور اصلي تيغه فرز آن افقي يا عمودي باشد به نامهاي ماشين فرز افقي يا عمودي ناميده مي شود .
  اگر ماشين فرز به نوعي طراحي شده باشد كه كله گي آن تعويض شده بر آن كله گي افقي يا عمودي ميله فرز گير بسته شود و يا دستگاه كله زني بر ان سوار شود،اين ماشين ها را "انيورسال" گويندو معمولا ماشين فرز انيورسال به دستگاههايي گفته مي شود كه علاوه بر امكان تعويض كله گي ماشين ميز ماشين به موازات سطح افق به سمت راست يا چپ گردش پذير باشد و يا درجه بندي كه در زير ميز اصلي قرار داده شده تحت زاويه هاي معين تنظيم گردد كه براي در آوردن شكاف هاي مارپيچ مورد استفاده قرار مي گيرد.
  ماشين فرز افقي به ماشين فرز هايي گفته مي شود كه محور فرز گير در اين ماشين ها به طور افقي پاتاقان بندي شده است .
  در شكل زیر ماشين فرز افقي و قسمت هاي مختلف آن نشان داده شده است .
  دستگاههاي فرز ساده اي موجود است كه در صنعت بيشتر از دستگاههاي مطابق شكل استفاده مي شود،بنابراين شكل اين دستگاه را انتخاب كرديم .

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]بدنه ماشین فرز اين قسمت از ماشين،مانند ستوني بر كف كارگاه بر روي پايه اي قرار گرفته است كه از چدن ريخته گري شده است و در درون آن جعبه دنده انتقال حركت بر محور اصلي قرار گرفته است و براي نصب ساير قسمت ها مكانهايي جا سازي شده است ،از جمله براي آب صابون در پايه مخزني جا سازي شده كه براي خنك كاري در عمليات فرز كاري مورد استفاده قرار مي گيرد و نيز براي نصب تابلو برق در آنجا جاسازي شده است. در قسمت جلو راهنماهايي به طور عمودي نصب شده است كه قطعات مختلف ميز ماشين به وسيله اين راهنماها بر روي آن نصب مي شود. در قسمت بالاي بدنه راهنمايي به منظور نصب كله گي ماشين فرز يا پاتاقان گير قرار داده شده است .قطعه شماره 1 از شكل بالا نشان دهنده بدنه ماشين فرز است .
  باتشکر از تمام دوستان
  تابلوي برق در قسمت شماره 2 شكل بالاتابلو برق دستگاه فرز و دريچه آن را مي بينيد در این قسمت مدار برقی کل دستگاه قرار داده شده است.جریان برق کارگاه به وسیله کابل برق به درون این تابلو وصل میشود وبه وسیله کنتاکتور و فیوزهایی که در آن قرار داده شده است به الکتروموتورهای راه انداز حرکت محور اصلی دستگاه و حرکت بار به وسیله شستی فرمان و شستی استپ و شستی حرکت بار به وسیله فرمان و شستی استپ و شستی حرکت سریع میز-که بر روی درب جعبه دنده به شماره 4 و میز ماشین به شماره 6 نصب شده است.فرمان داده می شود و مرکز ارتباط فرمان دهی دستگاه فرز در این قسمت بر هم دیگر مرتبط می گردد.برروی دریچه برق معمولا کلید اصلی قطع و وصل جریان برق دستگاه فرز و کلید چپ گرد و راست گرد محور اصلی قرار داده می شود.
  برای راه اندازی دستگاه فرز،ابتدا باید کلید اصلی برق دستگاه را روشن کرد و سپس به کمک شستی فرمان آن را راه اندازی نمود.
  در پایان کار دستگاه لازم است کلید اصلی برق دستگاه را قطع کرده دستگاه فرز را ترک کنیم و هیچوقت در پایان کار فرزکاری کلید اصلی را روشن نگذارید.
  جعبه دنده حرکت اصلی(قسمت شماره 3)جعبه دنده حرکت اصلی ماشین فرز را نشان می دهد که دریچه آن به شماره 4 نشان داده شده است.به وسیله این جعبه دنده دورهای مورد نیاز فرزکاری-که باید به محور ماشین فرز داده شود-تامین شود.
  جعبه دنده حرکت اصلی ماشین فرز FU 32 x 150 ساخت تبریز برای تامین این دورها طراحی شده است:
  30-37.5-47.5-60-75-95-118-150-190-235-300-375-475-600-750-950-1180-1500- دور بر دقیقه
  تعداد دور محور اصلی بسته به نوع ماشین فرق می کند چون هر کدام از این دستگاه ها طراحی خاص دارند از جمله ماشین فرز FUS-22 ساخت تبریز دارای این دورها است:
  63-100-160-250-400-630-123-200-15-3-500-800-1250- دور بر دقیقه
  مکانیزم تنظیم دوردر قسمت شماره 4 شکل بالا دریچه جعبه دنده محور اصلی دستگاه فرز نشان داده شده است.
  در روی این دریچه شستیهای فرمان و استپ و سرعت تند میز ماشین فرز نصب شده است.در ماشین FU32 رنگ قرمز برای شستی استپ و سبز برای شستی فرمان راه-اندازه و شستی سیاه برای حرکت سریع میز اختصاص داده شده و در کتار آن محور تنظیم و تغییر دور محور اصلی قرار داده شده است و بر روی دریچه علامتی نشان داده شده که وسیله آن با چرخاندن محور تنظیم دور تعداد دور مورد نظر را در مقابل این علامت قرار می دهیم.در قسمت پایین این در یچه اهرمی نصب شده است که در شکل به حالت بسته نشان داده شده است.در این وضعیت محور تنظیم دور روی دور مورد نظر قفل شده است و از جای خود حرکت نمی کند.برای به حرکت در آوردن محور تنظیم دور باید اهرم فوق را کمی به سمت پایین حرکت داده و آن را حول تکیه گاه به سمت خود بچرخانید.
  در نتیجه محور تنظیم دور آزاد شده و میتوان آن را با چرخانیدن ،شماره دور مورد نظر را در مقابل علامت تنظیم قرار داد و دور لازم را تنظیم کرد.پس از تنظیم دوباره اهرم را به حالت اول باید گرداند ودر جای خود قرار داد.
  کله گی افقیدر قسمت 5 شکل بالا کله گی افقی یا یاتاقان گیر ماشین فرز افقی نشان داده شده است.این قسمت در بالای بدنه به وسیله راهنماهایی در بدنه کار گذاشته نصب می گردد.
  این قسمت از ماشین از چدن ریخته گری شده و سطوح راهنمای آن با روش براده برداری فرم داده شده است.در راهنمای دمچلچله ای آن یاتاقانهای میله فرز گیر نصب می گردد.تعداد این یاتاقان ها یک یا دو عدد بسته به نوع کار انتخاب می شود.
  کله گی افقی به وسیله فلکه ای که در زیر بر روی بدنه نصب شده دیده می شود،با فرمان چرخ دنده و چرخ شانه ای که بر آن نصب شده حرکت می کند،در بالای فلکه گردان در قسمت زیر کله گی در روی بدنه پیچ یا مهره ای قرار داده اند که به وسیله آن کله گی افقی در محل خود ثابت می شود.
  پس هر وقت نیاز به تغییر مکان کله گی باشد باید آن مهره را به وسیله آچار مخصوص باز کنیم و سپس به کمک فلکه گردان آن را جا به جا کنیم.
  یاتاقانهای نگهدارنده میله فرز گیر نیز بر روی راهنمای دمچلچله ای به وسیله پیچی که در روی آن قرار داده شده محکم می گردد و تا هنگامی که این پیچها بسته است یاتاقانها از جای خود حرکت نمی کنند.
  میز اصلیدر قسمت شماره 6 شکل بالا میز اصلی ماشین فرز نشان داده شده است . بر روی این میز سه ردیف شیار T شکل با روش براده برداری ایجاد شده است و روی میز با دقت لازم صاف و پرداخت شده است .
  قطعه کارهایی را که باید فرز کاری شود بر روی این میز به کمک روبند یا گیره می بندند،همچنین دستگاههای میز گردان و یا دستگاه تقسیم نیز بر روی آن بسته می شود.برای بستن قطعه کار یا گیره ها و یا سایر قطعات از پیچ و مهره هایی استفاده می شود که سر آنها در شکاف T شکل میز قرار می گیرد .میز ماشین فرز به وسیله پیچی به حرکت در می آید که در درون مهره ای قرار گرفته است. گام این پیچ معمولا 6 میلیمتر است.
  در انتهای پیچ در دو سر آن و یا در یک سر مانند شکل فلکه ای نصب شده است که به وسیله آن پیچ میز ماشین به گردش در مي آيد .در قسمت روبه رو فلكه نصب شده كه به وسيله آن ميز ماشين در جهت طولي به حركت در مي آيد .بر روي فلكه در قسمت نزديك بدنه ميز حلقه مدرج نصب شده كه با دقت 0.05 ميتوان ماشين ميز را در جهت طولي حركت داد.
  گام ميز متحرك ميز گونيايي 1.5 ميليمتر است و دقت آن نيز 0.05 ميليمتر مي باشد .بر روي ميز گونيايي فلكه گردان ديده مي شود كه حركت عرضي ميز اصلي را تامين مي كند و بر روي راهنماي دمچلچله اي در قسمت فوقاني نصب مي شود .
  اين فلكه داراي حلقه مدرج است ،گام پيچ متصل به اين فلكه معمولا 6 ميليمتر است و دقت حركت آن تا 0.05 ميليمتر مي باشد .
  در قسمت جانبي ميز دستگاه باراتومات عرضي و قائم ميز ماشين نصب شده كه بسته به جهت قرار گرفتن اين دسته ميز ماشين به سمت جلو يا عقب و يا بالا و پايين حركت مي كند.
  دستگاه بار اتوماتيكاين قسمت به شماره 8 در شكل بالا نشان داده شده حركات سه گانه اتوماتيك ميز در جهت طولي و عرضي و قائم به وسیله اين دستگاه ها انجام مي گيرد .بر روي اين دستگاه معمولا الكتروموتوري نصب شده است و يا حركت خودرا از محور اصلي را دريافت مي كند. در قسمت جلو محور تنظيم حركت بار و حلقه اي ديده مي شود كه بر روي آن سرعت هاي ميز ثبت شده است .
  سرعت دستگاه19-23.5-30-37.5-47.5-60-75-95-118-150-190-235-300-375-475-600-750-950 ميليمتر در دقيقه است و به وسيله علامتي كه بر روي بدنه دستگاه اتومات بار نشان داده شده تنظيم مي شود همان گونه كه در مورد تعداد دور محور اصلي دستگاه فرز گفته شد سرعت ميز ماشين بسته به نوع دستگاهها فرق مي كند.
  مثلا ميز ماشين فرز FUS ساخت تبريز داراي سرعت هاي :
  12.5-20-31.5-50-80-125-25-40-63-100-160-250 ميليمتر در دقيقه است .
  در قسمت جلو محور تنظيم در مقابل حلقه سرعت نماي ميز دسته اي گرد ( قطعه شماره 22 شكل 4-1) كه در هنگام تنظيم سرعت ميز ابتدا بايد اين دسته را به بيرون كشيد و پس از تنظيم سرعت دوباره بر جاي خود قرار داد .
  بر روي اين دستگاه اهرمي ديده مي شود كه به وسيله آن ميز ماشين فرز در جهت عرضي و قائم به طور اتوماتيك حركت مي كند.
  محور اصلياين محور در بدنه ماشين فرز پاتاقان بندي شده حركت الكتروموتور به وسيله جعبه دنده اصلي ماشين فرز بر آن ممنتقل مي شود .درون محور سوراخ مخروطي شكل نرم شده اي است كه دنباله مخروطي ميله فرزگير در درون آن قرار مي گيرد و به وسيله پيچي كه از درون محور اصلي عبور مي كند در محل خود سفت مي شود

 2. #2
  تازه وارد
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  تاريخ عضويت
  2011/7
  امتیاز
  10
  پست ها
  1

  پيش فرض

  خیلی ممنون خیلی دنبال این مطلب میگشتم میتونی یه کتاب در این مورد به من معرفی کنی

 3. #3
  عضو
  رشته
  مهندسی مکانیک
  تاريخ عضويت
  2011/1
  امتیاز
  27
  پست ها
  34

  پيش فرض

  با تشکر اگه امکان داره جزوه یا اطلاعاتی در رابطه با تکنولوزی فرز کاری مثل محاسبه سرعتها و انتخاب ابزار و انواع ابزار ها با کلمپشون و ابزار های موجود در ایران بگذارید. با تشکر
  We can do it,If we want to do it

 4. #4
  عضو فعال آواتار نفتکش
  رشته
  مهندسی مکانیک
  تاريخ عضويت
  2011/11
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  1087
  پست ها
  701

  پيش فرض

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله teltool نمايش پست
  با تشکر اگه امکان داره جزوه یا اطلاعاتی در رابطه با تکنولوزی فرز کاری مثل محاسبه سرعتها و انتخاب ابزار و انواع ابزار ها با کلمپشون و ابزار های موجود در ایران بگذارید. با تشکر
  دوست عزیز
  محاسبه سرعتها و انتخاب ابزار و انواع ابزار ها بسته به نوع دستگاه و متریال قطعه متفاوت می باشد بهتره شما اول این دوتا ایتم رو معلوم کنی تا به نتیجه بهتری برسید
  حقیقتی که تحقیرمان کند بهتر از دروغیست که فریبمان دهد,چرا که در این تحقیر خودشناسی نهفته است و در آن فریب گمراهی.
  ( کوروش کبیر)

 5. #5
  عضو فعال آواتار ad.morfi
  رشته
  مهندسی مکانیک
  تاريخ عضويت
  2012/1
  محل سكونت
  سنگاپور
  امتیاز
  48
  پست ها
  160

  پيش فرض

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله shir.shekar نمايش پست
  خیلی ممنون خیلی دنبال این مطلب میگشتم میتونی یه کتاب در این مورد به من معرفی کنی
  ماشین های افزار
  و
  فرزکاری 1
  شرمنده اسم نویسنده اش یادم نیست

 6. #6
  تازه وارد آواتار mina.borna
  رشته
  مهندسی صنایع
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2012/10
  محل سكونت
  سرزمین پارس
  امتیاز
  33
  پست ها
  27

  پيش فرض

  ممنونم خیلی کمکم کرد این مطلب واسه تحقیقم

  حتما کامل شده ی تحقیقم رو به صورت پی دی اف روی سایت میذارم تا بقیه هم استفاده کنند

 7. تشكر از اين پست


 8. #7
  کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک

  رشته
  مهندسی مکانیک
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2012/5
  محل سكونت
  زیر آسمون آبی
  امتیاز
  582
  پست ها
  679

  پيش فرض فرز کاری

  اصول فرزکاری طریقه عمل فرزکاریفرزکاریبوسیله بدنه و یا پیشانی تیغه فرزمقایسه تراش با بدنه و تراش با پیشانی فرزفرزکاری با حرکت همراه و معکوسانواع ماشین های فرز وساختمان آنهاابزارهای فرزکاری اصول فرزکاریقطعات مختلفی که جنسشان از فولاد، چدن، فلزات غیرآهنی و یا موادمصنوعی بوده و لازم باشد که دارای سطوح هموار و یا خمیده و یا اینکه دارای شکاف ودندانه و غیره باشند می‌توان فرزکاری کرد. سطوح جانبی قطعاتی که فرز می‌شوند ممکناست روتراشی شده و یا پرداخت شده باشد لیکن قطعاتی که احتیاج به سطح تراشیده شدهخیلی پرداخت داشته باشند مانند راهنماهای ماشین‌های ابزار پس از فرزکاری آن‌ها راشابر زده و یا بوسیله سنگ پرداخت می‌کنند. انواع روش‌هاي فرزكاريفرايند فرزكاري به چهار عامل وابسته است: زمان باربرداري و يا بي باري ماشين، زمان برش، زمان حركت ابزار به سمت قطعه كار و يا دور شدن از آن و زمان تعويض ابزار، در فرزكاري سرعت حركت ابزار برش به پارامترهاي بسياري وابسته است. پارامترهاي زير بر اساس جنس قطعه كار، جنس ابزار، اندازه ابزار و ديگر موارد مي‌باشد كه در اينجا به شش پارامتر مهم اشاره مي‌شود: تغذيه برش، سرعت برش، سرعت اسپيندل (كارگير دستگاه فرز)، نرخ تغذيه، عمق محوري برش، عمق شعاعي برش.در طول فرايند فرزكاري ممكن است عمليات مختلفي بر روي قطعه كار بر اساس شكل، اندازه، جنس و طرح مورد نظر انجام گيرد تا قطعه مطابق با نقشه طرح شده توليد گردد. در اينجا به 9 عمليات مختلف اشاره مي‌شود.1- End milling : اين عمليات پايان دهنده عمليات ماقبل خود مي‌باشد و قطعه فرزكاري شده را كامل مي‌كند.
  2- Chamfer milling: اين عمليات لبه‌هاي تيز قطعه كار را تراشيده و آن را از لحاظ ظاهري و ايمني كامل مي‌كند.
  3- Face milling : اين عمليات به كف تراشي يا روتراشي نيز مشهور است و سطوح قطعه‌ كار را پرداخت و يا به ميزان مورد نياز برداه برداري مي كنند.
  4- Drilling : عمليات سوراخ‌كاري از ابتدايي ترين و ضروري ترين عمليات است كه در اغلب پروسه ماشينكاري انجام مي‌شود.
  5- Boring : سوراخ تراشي عملياتي است كه سوراخ ايجاد شده توسط مته كاري، به اندازه و فرم مورد نظر در مي‌آيد و ابزار آن بصورت متصل به يك محور عمودي درون سوراخ قرار گرفته و براده برداري را آغاز مي‌كند و همانطور كه در تصوير مشاهده مي‌كنيد؛ اين ابزار فقط از يك نقطه (گوشه) با قطعه كار تماس دارد و برداه برداري مي‌كند و مانند يك محور لنگ عمل مي‌كند كه بر روي سطح داخلي سوراخ حركت مي‌نمايد.
  6- Counterboring : در اين عمليات ابزار براده برداري در سوراخ قرار مي‌گيرد ولي با اين تفاوت كه تمام قطر خارجي ابزار، تمام قطر داخلي سوراخ را مي‌تراشد. در انتهاي ابزار ميل راهنما به دقيق تراشيده شدن سوراخ كمك مي‌كند و از انحراف ابزار جلوگيري مي‌كند. اين عمليات نيز پس از عمليات مته كاري كاربرد دارد.
  7- Countersinking : اين عمليات نيز پس از سوراخ كاري كاربرد دارد. هنگامي كه بخواهيم پيچ بسته شده بر روي قطعه كار بطور كامل روي آن قرار بگيرد و بنشيند و نيز برجستگي نداشته باشد، بالاي سوراخ ايجاد شده را به زواياي مورد نظر كمي مخروطي مي‌كنند تا گل پيچ كاملا با سطح كار يكسان گردد. اين زوايا معمولا: 60 – 90 – 100 – 118 – 120 درجه مي‌باشد. البته گل پيچ نيز بايد زاويه دار باشد.
  8- Reaming : اين عمليات نيز پس از مته كاري استفاده مي‌شود. در اين عمليات ابزار بصورت محوري درون سوراخ ايجاد شده قرار گرفته و با براده برداري به ميزان بسيار كمي، سوراخ را به اندازه مورد نظر مي‌رساند. اين عمليات براي ايجاد سوراخ‌هايي با دقت بسيار بالا كاربرد دارد.
  9- Tapping : اين عمليات به قلاويزكاري نيز شناخته مي‌شود كه درون يك سوراخ ايجاد شده توسط مته كاري، پيچ تراشيده مي‌شود. طول پيچ به طول سوراخ بستگي دارد. در قلاويزكاري لازم است سوراخ كمي بزرگتر از قطر نهايي پيچ ايجاد شود و با قلاويز كاري در سه مرحله به قطر مورد نظر برسد. براي قلاويزكاري در ايجاد انواع پيچ‌هاي ميليمتري و اينچي، جداول استانداردي موجود است كه تمام مشخصات قطعه كار و ابزار قيد شده است.


  طریقه عمل فرزکاریدر موقع فرزکاری در اثر گردش تیغه فرز که لبه‌های برنده آن روی محیطدایره‌ای قرار دارند از کار براده‌هایی قطع شده و برداشته می‌شوند تیغه فرز راابزار چند لبه (دنده) نیز نامیده‌اند و برای آن که دنده‌های تیغه در کار نفوذ داشتهباشند فرم گوه‌ای دارند (مانند رنده تراشکاری).حرکت دورانی تیغه فرز حرکت اصلی یابرش نام دارد.برای ایجاد ضخامت براده کار دارای یک حرکت مستقیم الخط و یا به اصطلاححرکت بار است. حرکت اصلی و بار بوسیله ماشین فرز صورت می‌گیرد. در فرزکاری هر یک ازدنده‌های تیغه فرز در حین گردش دروانی خود فقط مدت کوتاهی براده‌گیری می‌کنند و تانوبت‌ بعدی بدون آن که براده بگیرند آزاد گردش کرده و خنک می‌شوند لذا این ابزارمثل رنده تراشکاری در اثر برش تحت فشار دائم واقع نمی‌گردد. فرزکاریبوسیله بدنه و یا پیشانی تیغه فرز (فرز غلطکی و تیغه فرز ساده)موقعیکه قطعه‌ای را با بدنه فرز غلطکی می‌تراشند محور تیغه به موازات سطح کار واقعمی‌شود.تیغه فرز فرم غلطکی را داشته و با لبه‌هایی که در دورادور بدنه‌اش دارد ازقطعه کار براده جدا می‌کند و براده‌های جداشده فرم (واو) را دارند. در تراش باپیشانی تیغه فرز محور تیغه فرز عمود بر محور کار قرار می‌گیرد. در این حال تیغه فرزتنها با دندانه‌های محیط خود کار نکرده بلکه مقطع دندانه‌ها که همان پیشانی فرزباشد نیز کار می‌کنند و براده‌هایی که گرفته می‌شود دارای ضخامت یکنواخت هستند. مقایسه تراش با بدنه و تراش با پیشانی فرزوقتی بدنهتیغه فرز از کار براده بر می‌دارد چون براده‌ها ضخامت نامتساوی دارند فشار بر ماشینفرز یکنواخت نیست و در نتیجه اگر تیغه فرز لنگی محیطی مختصری داشته باشد جلوگیری ازآن به سهولت مقدور نخواهد بود. وجود این لنگی باعث می‌شود که روی سطح فرز شده کاربرای هر دور گردش تیغه یک علامت موجی (موج فرز) نقش ببندد. اما موقعی که پیشانی فرزبراده بر می‌دارد همانطور که قبلاً هم ذکر شد ضخامت براده سرتاسر یکنواخت است و بههمین جهت هم فشار وارده بر ماشین یکنواخت خواهد بود و در نتیجه قدرت براده‌گیریماشین به طور عموم در حدود 15 درصد الی 20 درصد نسبت به طریقه قبل بیشتر خواهد بودو چنانچه تیغه فرز هم لنگی محیطی مختصری داشته باشد در این حال روی هموار بودن سطحتراشیده شده هیچ اثری نداشته و به همین جهت هم سطوح بدست آمده نسبت به تراش با بدنهتیغه صافتر خواهند بود.لذا توصیه می‌شود که حتی‌الامکان سطوح هموار کار را به اینطریقه فرزکاری نمایند. فرزکاری با حرکت همراه و معکوسدر فرزکاری غلطکی یا با بدنه تیغه حرکت بار قاعد تا بر خلاف جهت گردشتیغه فرز تنظیم می‌شود لیکن ممکن است که جهت حرکت بار را نیز با جهت حرکت تیغههمراه کرد.در طریقه اول که جهت حرکت تیغه و کار یکی نیست و اکثراً کار با تیغهفرزهای غلطکی این حالت را دارند براده ابتداء از نقطه نازکتر جدا می‌گردد و قبل ازآنکه دنده‌های تیغه فرز در داخل کار نفوذ کند روی سطح کار سر می‌خورد و به این جهتاصطکاک زیادی تولید شده و نیروی برش سعی دارد که قطعه کار را به بالا بکشد.درطریقه دیگر که حرکت بار در همان جهت گردش تیغه فرز انجام می‌شود برخلاف حالت قبلدنده‌های برنده تیغه از ضخیم‌ترین نقطه شروع به براده‌گیری می‌کنند و چون در اینجالقطعه کار محکم به تکیه‌گاه خود فشرده می‌شود از این طریقه برای فرزکاری قطعات نازکاستفاده می‌نمایند بعلاوه این طریقه را نیز برای حالاتکیه عمق برش زیاد باشد بکارمی‌برند لیکن بایستی در نظر داشت که وضع ساختمانی ماشین اقتضای انجام اینگونه کار(جهت حرکت بار با جهت گردش تیغه فرز همراه باشد) را داشته باشد نکته‌ایکه قبل از هرچیز باید مراعات شود این است که میل پیچ میز نبایستی لق باشد زیرا در غیر اینصورتقطعه کار به سمت تیغه فرز کشیده می‌شود. انواع ماشین های فرز وساختمان آنهافرم و بزرگی قطعات فرزکاری از نظر مراعات نکات اقتصادیایجاب می‌کند که ماشینهای فرز انواع ساختمانی مختلف داشتهباشند:ماشین فرز افقی (ساده)این ماشین تقریباً برای انجامکلیه کارهای عادی فرز مورد استفاده واقع می‌شود و از این جهت نام فرز افقی به آنداده‌اند که میل فرز آن افقی یاطاقان بندی شده است. بدنه ماشین حامل این میل فرزکه افقی یاطاقان شده است به اضافه دستگاه حرکت اصلی و بار و همچنین میز گونیا باکشوی عرضی و میز فرز و سایر متعلقات آن می‌باشد. میل فرز معمولاً در یاطاقانساچمه‌ای یا لغزنده پایداری می شود و برای آنکه کار کاملاً بدون سر و صدا انجام شودابعاد میل فرز را به اندازه کافی بزرگ انتخاب کرده‌اند. برای محکم بستن ابزارهایفرزکاری سر میل فرز دارای یک مخروط داخلی و یک مخروط خارجی است.دستگاه حرکتاصلی به میل فرز حرکت دورانی که همان حرکت اصل باشد می‌دهد و برای آنکه تیغه فرز باسرعت برش مناسب و صحیحی بگردد عده‌گردش ماشین متغیر است. ماشینهای قدیمی دارایدستگاه حرکت پله‌ای هستند لیکن ماشین‌های مدرن بوسیله موتور فلانش (سرخود) کارمی‌کنند و با کمک جعبه‌دنده و اهرمی ممکن است با 12 سرعت مختلف و یا بیشتر آن نیزکار کرد. دستگاه بار قطعه کار را روی میز ماشین فرز محکم می‌بندند و برای عبوردادن کار از جلوی تیغه فرز میز گونیا در جهت ارتفاع و کشوی عرضی در جهت عرضی و خودمیز ماشین در جهت طولی قابل حرکت هستند برای به حرکت درآوردن آنها میله‌های پیچ شدهکه وصل به چرخهای دستی می‌باشند عمل می‌کنند بعلاوه میز ماشین بوسیله دستگاه بارنیز می‌تواند حرکت کند. این حرکت مستقیماً از دستگاه حرکت اصلی و یا غیرمستقیم توسطموتور بار مخصوصی صورت می‌گیرد و بوسیله دستگاه خار متحرک یا دستگاه جعبه‌دنده ایکهحرکت عرضی دارد می‌توان سرعت های بار مختلف و مناسب بکار برد.برای وصل دستگاه باربا میل پیچ شده میز ماشین از یک میله خاردار و یک دستگاه حلزون استفاده می‌شود وطول بار را ممکن است بوسیله بستهای مخصوص مناسب با کار محدود کرد. ماشینهای فرزبزرگ اغلب با دنده‌هایی که حرکت سریع دارند مجهز می‌شوند و با به حرکت درآوردناین دنده‌ها قطعه کار در مدت خیلی کوتاه مقابل تیغه فرز قرارمی‌گیرد. ماشین فرز عمودیبا این ماشین اغلب کارهایپیشانی تراشی انجام می‌شود میل فرز این ماشین به حال عمودی در قسمت فوقانی بدنهیاطاقان‌بندی شده و این قسمت فوقانی به دور محوری قابل گردش بوده بطوریکه ممکن استمیله فرز را که در آن یاطاقان شده در وضع مایلی نیز ثابت نگه داشت. حرکت اصلی و باردر این ماشین نیز کاملاً مطابق با ماشین فرز افقی صورتمی‌گیرد. به طور کلی ماشینهای فرز عمودی مانند سایر ماشینها دارای سرعتهای مختلف بوده که برای انواع تراش فلزات با انواع تیغ فرزهای انگشتی و یا تیغ فرزهای پیشانی تراش استفاده می گردد. قسمت هاي‌مهم اين دونوع‌دستگاه‌را كه از متداولترين آنهاست مي توان چنين معرفي كرد: 1- پايه ميز 2- فلكه تنظيم ارتفاع ميز (فلكه حركت عمودي ميز) 3-كشوي حركت عرضي ميز 4- فلكه تنظيم حركت عرضي ميز 5- ميز اصلي ماشين 6- دسته حركت طولي ميز ماشين 7- اهرم حركت اتومات ميز 8- سردستگاه (درفرز افقي ) وكلگي ماشين (در فرز عمودي )كه قابل تنظيم است. 9- ضامن كلگي (درفرز افقي ) وفلكه تنظيم حركت عمودي محور (درفرز عمودي ) 10- محور كار يا درن (درفرز افقي ) ومحوركار يا گلويي (درفرز عمودي ) 11- اهرم تغيير عده دوران 12- اهرم تنظيم مقدار پيشروي 13- محدود كننده هاي حركت اتومات ميز
  ماشین فرز یونیورسال
  فرق اساسی این ماشین باماشینهای فرز فوق‌الذکر اینست که میز آن بسمت راست و چپ قابل گردش بوده و در نتیجهموارد استعمال این ماشین برای انواع مختلف کارها مانند درآوردن شکافهای مارپیچ ونظایر آن ها زیاد است.ماشین فرز طولیمورد استعمالاین ماشین منحصراً برای کارهای سنگین است.ماشین فرز عرضیاز این ماشین برای انجام کارهای سری استفاده می‌شود.وضع ساختمانیماشین طوری است که میل فرز و بدنه‌اش قابلیت حرکت ارتفاعی دارند حرکت بار آن توسطمیز صورت می‌گیرد. ماشینهای فرز عرضی بزرگ اغلب دارای چندین میل فرزمی‌باشند.ماشین‌های فرز پیچ بریاین نوع فرزهاانواع ساختمانی مختلف داشته و برای پیچ‌بری آنها را بکارمی‌برند.ماشین‌های فرز چرخنده‌تراشاین ماشینها همانواع مختلف بسیار دارند.ماشین‌های فرز الگوتراشیماشینهایی هستند که برای ساختن کارهایی که دارای سطوح محدود نامنظمیمی‌باشند به کار برده می‌شوند مانند تراش قالبها طبق شابلن یاالگو. ابزارهای فرزکاریتیغه فرزها را اکثراً ازفولاد تندکار (SS) تهیه می‌کنند دلیل آن هم این است که با این فولاد سرعت برش را بهمراتب بیشتر از فولاد ابزار می‌توان انتخاب کرد. اغلب لبه برنده فرزها را از فولادسخت می‌سازند چون قیمت فولاد تند کار گران است لذا در فرزهای بزرگ بدنه آنها را ازفولاد ساختمانی تهیه کرده و لبه‌های برنده‌ای از فولاد تندکار به آن وصل می‌کنند واگر جنس کار طوری باشد که اثر سائیدگی زیادی روی لبه برنده ایجاد کند در این حاللبه برنده فرز را از فولاد سخت تهیه می‌کنند. انواع تیغه فرزهااصولاً بر حسب فرم دنده تیغه فرزها را به دو دسته یکی تیغه فرزهایدنده تیز (فرز شده) و دیگری پشت تراشیده تقسیم می‌کنند تیغه فرزهای متداول تحت نرمدرآمده‌اند.تیغه‌های فرز شدهقدرت برش تیغه فرز ومرغوبیت سطح خارجی قطعه کار تا حد زیادی ارتباط با لبه برنده تیغه دارد. لبه‌هایبرنده این ابزار نیز مانند سایر ابزارهای برنده فرم گوه‌ای داشته و از طریق فرزکاریساخته می‌شوند.مقدار زاویه لبه برنده متناسب با جنس قطعه کار خواهد بود. همچنینتقسیم‌بندی دنده‌های تیغه فرز هم بستگی با جنس قطعه کار دارد.موقع فرزکاری موادنرم براده‌های جدا شده بزرگ بوده و بوسیله فواصل بزرگ بین دنده‌های تیغه فرزهایدنده درشت بخار سطح کار هدایت می‌شوند در تیغه‌فرزهای نرم شده سه تیپ ابزار W , H , N وجود دارد.لبه‌های برنده فرم مارپیچ که ممکن است مارپیچ چپ و یا راست داشتهباشند موقع براده‌برداری یک نیروی قیچی شدن در جهت محور تیغه بوجود می‌آورند. ایننیرو (فشار محوری) باید بر خلاف بدنه میل فرز اثر داشته باشد والاّ درن فرز از میلهباز خواهد شد. بر حسب دین فرزی چپ براست که بر خلاف جهت حرکت عقربه ساعت (نسبتبه دستگاه اصلی حرکت) گردش کند و راست بر تیغه فرزی را گویند که در جهت حرکت عقربهساعت گردش داشته باشد.فرزهای تیغچه‌داراین تیغه‌فرزهادارای تیغچه‌های جداجدا هستند که در بدنه تیغه فرز کار گذاشته شده و چنانچه بهتیغچه‌ای صدمه‌ای وارد شود به سهولت می‌توان آن را عوض کرد این گونه تیغه فرزها رابیشتر برای پیشانی تراشی سطوح بزرگ مورد استفاده قرار می‌دهند.تیغهفرزهای پشت تراشیدهبرای فرزکاری سطوح غیرتخت تیغه‌های فرز شدهنمی‌توانند مورد استفاده واقع شوند زیرا این دسته از تیغه فرزها در نتیجه تیز کردنمجدد پروفیل خود را از دست می‌دهند.لذا برای منحنی ها،قوسهای دایره و سایرپروفیلها و همچنین اغلب اوقات برای فرز کردن شکافها تیغه فرزهای پشت تراشیده فرمدار به کار برده می‌شوند عمل پشت تراشی برای این تیغه‌ها از این جهت لازم است کهزاویه آزاد پیدا کنند. زاویه براده آنها اکثراً برابر با صفر درجه است و موقع تیزکردن آنها را از سطح پیشانی سنگ می‌زنند و به این طریق در فرم یا پروفیل تیغه فرزتغییری حاصل نمی‌شود.تیغه فرزهای مرکبتیغه فرزهای مرکبعبارت از چند تیغه فرز شده و یا پشت تراشیده است که دارای قطرهای متفاوت بوده وپهلوی هم سوار شده باشند.توسط این گونه تیغه‌ها می‌توان پروفیل که شامل فرمهایمختلف باشد در یک برش بدست آورد و با بکار بردن چند تیغه مختلف که با هم روی یک درنسوار شده باشند انواع کارهای مختلف را می‌توان انجام داد و به این طریق می‌توان ازبکار بردن تیغه فرزهای فرم دار گران قیمت صرفه‌جویی کرد. تصاویر ابزارهای فرزکاری
  1- تصویر اول مجموعه ای از ابزارهای فرزکاری را نشان میدهد. ابزارهای مته و مته مرغک، شیارتراشی، کف تراشی، زاویه تراشی و روتراشی است.
  2- زاویه تراشی، کف تراشی و داخل تراشی
  3- ابزار کف تراشی زاویه دار. به لبه های برنده زرد رنگ توجه کنید. این لبه ها پیجی بوده و بر روی بدنه اصلی نصب میشوند.
  4- ابزار شیار تراشی با لبه های برنده متحرک

 9. تشكر از اين پست


 10. #8
  تازه وارد آواتار mina.borna
  رشته
  مهندسی صنایع
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2012/10
  محل سكونت
  سرزمین پارس
  امتیاز
  33
  پست ها
  27

  پيش فرض

  همونطور که گفتم تحقیقم که تکمیل شد میذارمش توی سایت هرچند با تاخیر بود ولی خوب سر قولم موندم!
  اینم فایل پی دی اف تحقیق فرز
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 11. #9
  تازه وارد
  رشته
  مهندسی مکانیک
  تاريخ عضويت
  2011/7
  امتیاز
  14
  پست ها
  12

  پيش فرض

  سلام
  از مطلبی که گذاشتی خیلی ممنونم
  تصاویرخیلی جالب و واضح

 12. #10
  تازه وارد آواتار mbahari2
  رشته
  مهندسی مکانیک
  تاريخ عضويت
  2013/4
  امتیاز
  10
  پست ها
  3

  پيش فرض

  سلام دوستان در رابطه با شناسایی و عیب یابی میز اصلی دستگاه فرز و پیشروی آن کسی مطلبی داره با تشکر
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

صفحه 1 از 2 12 آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. فیکسچر فرزکاری
  توسط f_2564 در تالار مکانیک جامدات
  پاسخ ها: 4
  آخرین ارسال: 2011/12/22, 12:58 PM
 2. پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2011/10/07, 04:44 PM
 3. مقاله شماره 93 : اصول فرزکاری
  توسط zeinab68 در تالار متالورژی صنعتی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/5/02, 06:45 PM
 4. فروش تيغچه هاي تراشكاري و فرزكاري
  توسط فرهاد توپچي در تالار بازارچه
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/4/17, 01:45 PM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •