درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1- recycle reactor چيست و ميزان جريان بازگشتي درآن چه رابطه اي با درصد تبديل دارد ؟
سلام
با عرض شرمندگی از انجایی که جواب نسبتا طولانی بود و نوشتن و قرار دادن تصاویر در word اسانتر بود فایل جواب به صورت ضمیمه قرار دادم.
باز هم ببخشید.

پیوست ها

• recycle reactor.doc
    40 کیلوبایت · بازدیدها: 0

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
2- سه راكتور لوله اي با حجمهاي مختلف را بطور منشعب براي توليد يك محصول خاص به يكديگر متصل ميكنند.تقسيم خوراك بين سه راكتور بايد چگونه باشد؟
جواب:
از انجا که یک محصول خاص باید تولید شود ( خروجی هر سه راکتور یکسان است ) درنتیجه درصد تبدیل هر سه راکتور با هم برابر است پس طبق معادلات زیر (در فایل پیوست اثبات شده است ) خوراک ورودی به هر راکتور باید به نسبت حجم ها تقسیم شود .

پیوست ها

• reactor.doc
    81 کیلوبایت · بازدیدها: 0

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
4- راكتور CFSTR چيست؟
راکتور CFSTR یا continuous flow stirred tank reactor همان CSTR می باشند که در مقالات به صورت کامل CFSTR اورده می شود .
این راکتورها از نوع راکتورهای پیوسته می باشند که خوراک به طور پیوسته وارد راکتور می شود و پس از انجام واکنش محصول، پیوسته از راکتور خارج می شودو عموما در فرایندهای صنعتی (مناسب واکنش فاز مایع ) برای تولید مقادیر زیاد محصول استفاده می شود.
برای واکنش های پلیمریزاسیون از این راکتورها به دلیل بالا بودن ویسکوزیته سیال استفاده می شود .
رفتار یک CSTRاز طریق فرضیات به کار رفته در CSTR ) CISTR ایده ال )مدل سازی می شود .
فرضیات :
راکتور در شرایط پایا (STEADY STATE) می باشد.
سیالات به صورت کاملا مخلوط (Perfectly mixed) در راکتور قرار دارد درنتیجه غلظت خروجی و داخل راکتور یکسان می باشد و سرعت واکنش در تمام نقاط یکسان در نظر گرفته می شود .
شرایط هم دما می باشد و دما وابستگی مکانی و زمانی ندارد .
در بیشتر واکنشهای فاز مایع دانسیته ثابت است ( همچنین در واکنش های فاز گازی که تغییر در دما و تعداد مول وجود ندارد.)
محدودیت
از انجایی که در این راکتور ها در صد تبدیل در مقایسه با سایز راکتور کم است درنتیجه حجم راکتور زیاد می باشد که عموما از طریق سری کردن راکتورهای کوچک هزینه را کاهش می دهند .

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
3- در يك واكنش درجه1 در يك راكتور لوله اي و يك راكتور مجهز به همزن كه بصورت سري قرار گرفته اند، ترتيب قراردادن راكتورها به چه صورت باشد كه بيشترين تبديل را داشته باشيم؟
برای واکنش های درجه اول ترتیب قرار گیری راکتورها تاثیری در افزایش راندمان و درصد تبدیل ندارد .اثبات در پیوست قرار داده شده است .

پیوست ها

• reactor2.doc
    131.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
با عرض شرمندگی از انجایی که جواب نسبتا طولانی بود و نوشتن و قرار دادن تصاویر در word اسانتر بود فایل جواب به صورت ضمیمه قرار دادم.
باز هم ببخشید.

ممنون از توضيحات جامعتون در رابطه با recycle reactor
ولي در رابطه با بخش دوم سوال به اين نكته توجه كنيد كه درصد تبديل با تغيير ميزان جريان بازگشتي، بسته به شرايط واكنش ممكن است تغيير نمايد يا ثابت بماند.

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از توضيحات جامعتون در رابطه با recycle reactor
ولي در رابطه با بخش دوم سوال به اين نكته توجه كنيد كه درصد تبديل با تغيير ميزان جريان بازگشتي، بسته به شرايط واكنش ممكن است تغيير نمايد يا ثابت بماند.
بله كاملا درسته و من در نمونه معادلات اورده شده يك واكنش ابتدايي در نظر گرفتم
البته بايد توجه كرد كه هرچه ميزان بازگشتي بيشتر باشه عملكرد راكتور به راكتور CSTR نزديكتر ميشه .

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام
اگه ممكن راهنماي كنيد

اگه از طريق پمپ موجود سيال از فشار اتمسفريك تا 10 بار افزايش فشار يابد ( دبي 10 متر مكعب در ساعت ) و بخواهيم فشار تا 40 بار بالا رود
جهت صرفه جويي در هزينه يك پمپ با پمپ موجود سري ميگردد ( پمپ دوم رو داريم ) ايا بين اين دو پمپ ميبايست يك مخزن قرار داد اگه اينطوره زمان ماند تانك بايد چقدر در نظر گرفت ( استانداردي وجود داره؟ )
اگه زمان ماند در تانك نصب شده كمتر از حد استاندار باشه آيا ميشه از طريق سيستمهاي هشدار دهنده ( مثل الارم لول و... ) اين نقيصه رو جبران كرد

تو سوال شماره 18 تاپيك اطلاعات مورد نياز مهندس شيمي ذكر شده HLL ايا اين مخفف HIGH LEVEL LIMT و چطور محاسبه ميشه ضمنا ايا زمان ماند تو مبدلها محدوديت طراحي داره بنظر در طراحي مبدلها پارمترهاي ديگهاي بايد در نظر گرفت
با سپاس فراوان
سلام راجع به سوال اولتون من فقط فکر کردم به نظر من منطقی به نظر نمیرسه که بخوایم یه مخزن قبل از پمپ دوم بذاریم اگه همه دبی پمپ اول خوراک پمپ دوم باشه بالفرض که به هر دلیلی پمپ اول stop بشه (نمیدونم بهتره راجع به چیزی که میدونم نظر بدم):
HLL (تو سپریتور باهاش برخورد داشتم) مخفف high liquid level هستش روش محاسبه آن بسته به تجهیز مورد طراحی و روش محاسبه دارد مثلاً در مورد سپریتورها یک روش حدس و خطاست(بالطبع با تغییر طول و قطر میزان لول تغییر میکند)همونطور که موقع سایزینگ Lو D فرض می کنیم در طول انجام محاسبات میزان حداکثر و حد اقل لول را تعیین میکنیم و محاسبات را تا پایان ادامه داده در صورت لزوم برمی گردیم با حدسD جدید HLL هم تغییر میکند.ولی در محاسبات برج تقطیر در تعیین قطر موارد دیگری دخیل هستند و بر اساس استاندارد مقداری را تحت عنوان لول تعریف می کنیم(اینو از زمان دانشجویی گفتم خداییش یادم نیست اونجا Hll رو چطوری تعیین می کردیم.

designchem

کاربر ممتاز
سلام راجع به سوال اولتون من فقط فکر کردم به نظر من منطقی به نظر نمیرسه که بخوایم یه مخزن قبل از پمپ دوم بذاریم اگه همه دبی پمپ اول خوراک پمپ دوم باشه بالفرض که به هر دلیلی پمپ اول stop بشه (نمیدونم بهتره راجع به چیزی که میدونم نظر بدم):
HLL (تو سپریتور باهاش برخورد داشتم) مخفف high liquid level هستش روش محاسبه آن بسته به تجهیز مورد طراحی و روش محاسبه دارد مثلاً در مورد سپریتورها یک روش حدس و خطاست(بالطبع با تغییر طول و قطر میزان لول تغییر میکند)همونطور که موقع سایزینگ Lو D فرض می کنیم در طول انجام محاسبات میزان حداکثر و حد اقل لول را تعیین میکنیم و محاسبات را تا پایان ادامه داده در صورت لزوم برمی گردیم با حدسD جدید HLL هم تغییر میکند.ولی در محاسبات برج تقطیر در تعیین قطر موارد دیگری دخیل هستند و بر اساس استاندارد مقداری را تحت عنوان لول تعریف می کنیم(اینو از زمان دانشجویی گفتم خداییش یادم نیست اونجا Hll رو چطوری تعیین می کردیم.
فایل ضمیمه روند طراحی و سایزینگ سپراتور 3 فازی است در این روند میتونید ببینید که hll وLLL چگونه و با چه روابطی محاسبه شده.من فایل الکترونیکی دو فازی رو نداشتم توی اینترنت این جملات رو سرچ کنید فایلش هست قبلاً دانلود کردم نمیدونم چه کارش کردم ولی هم سایزینگ دو فازی و هم سایزینگ سه فازی:
gas/liquid separators-type selection and design ruels (Dep 31.22.05.11-gen

پیوست ها

• 3_Phase_Separator_Article.pdf
    487.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

designchem

کاربر ممتاز
سلام,
دوستان یه راهنمایی می کنید:
برای مخازن ذخیره آب آتش نشانی در منطقه عسلویه از آب desalt شده دریا استفاده میشه برای چنین مخازنی با توجه به شرایط آب و هوایی عسلویه چه متریالی پیشنهاد می کنید و با چه corrosion allowance ی اگه متریالمRST-37 باشه چه corrosion allowance مناسب هست؟

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام,
براي اندازه گيري دبي آمونياك مايع از يه دستگاه دبي سنج CORIOL استفاده ميشه اگه قبل از كنتور سيال دوفازي بشه ميشه گفت كه هميشه عدد كنتور بيشتر از مقدار عبوري از كنتور هست يا نه

gharachorloo

عضو جدید
سلام,
دوستان یه راهنمایی می کنید:
برای مخازن ذخیره آب آتش نشانی در منطقه عسلویه از آب desalt شده دریا استفاده میشه برای چنین مخازنی با توجه به شرایط آب و هوایی عسلویه چه متریالی پیشنهاد می کنید و با چه corrosion allowance ی اگه متریالمRST-37 باشه چه corrosion allowance مناسب هست؟

با سلام
متریال استفاده شده در ساخت مخازن آب آتش نشانی فازهای 6،7 و 8 پارس جنوبی (که البته فکر می کنم سایر فازها هم متریال مشابه دارند) کربن استیل(CS(SA 285 Gr.C با پوشش داخلی اپوکسی و corrosion allowance پیشنهادی جهت پوسته تانک 1.5 mm در نظر گرفته شده.در مورد RST-37 اطلاع چندانی ندارم اما فکر می کنم بیشتر جهت ساخت پروفیل از این نوع فلز استفاده میشه نه ورق.

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
با استفاده از دستگاه جداسازي (سانتريفيوژ) ميزان آب در روغن تا چقدر پايين مياد ؟
دستگاه مربوط به شركت ALFA LAVAL هست
با تشكر

R.BAHREINI

عضو جدید
اقا حامد دست شما درد نكنه

تو صفحه 27 مطلب شما عنوان شده تا 200ppm دستگاه سانتريفيوژ قادر كه اب در روغن رو كاهش بده . اگه كسي ديگه نظر داره ممنون ميشم

پس به نظر شما ايا امكان نداره با دستگاه سانتريفوژ تا 50 ppm ميزان آب كم بشه ؟ چون نمونه اوليه روغن حدود 1500 ppm اب داشته و بعد از سانتريفيوژ آزمايشگاه ميزان آب رو 54 ppm عنوان كرده !! با اين حساب آزمايش مورد تاييد نبايد باشه

علي ي

عضو جدید
سلام دوستا ن عزيز فعلا در صنعت شيمي من نياز مند كمك در مورد جداسازي الومينيوم از پلي اتيلن به روش انحلال چسب و انحلال ان هستم اين در خواست براي جدا سازي مقدار زيادي فويل الومينيوم پلي اتيلن دار است در تناژ بالا

nash1368

عضو جدید
سلام
اگه ممكن راهنماي كنيد

اگه از طريق پمپ موجود سيال از فشار اتمسفريك تا 10 بار افزايش فشار يابد ( دبي 10 متر مكعب در ساعت ) و بخواهيم فشار تا 40 بار بالا رود
جهت صرفه جويي در هزينه يك پمپ با پمپ موجود سري ميگردد ( پمپ دوم رو داريم ) ايا بين اين دو پمپ ميبايست يك مخزن قرار داد اگه اينطوره زمان ماند تانك بايد چقدر در نظر گرفت ( استانداردي وجود داره؟ )
اگه زمان ماند در تانك نصب شده كمتر از حد استاندار باشه آيا ميشه از طريق سيستمهاي هشدار دهنده ( مثل الارم لول و... ) اين نقيصه رو جبران كرد

تو سوال شماره 18 تاپيك اطلاعات مورد نياز مهندس شيمي ذكر شده HLL ايا اين مخفف HIGH LEVEL LIMT و چطور محاسبه ميشه ضمنا ايا زمان ماند تو مبدلها محدوديت طراحي داره بنظر در طراحي مبدلها پارمترهاي ديگهاي بايد در نظر گرفت
با سپاس فراوان
سلام، در مورد سوال اول... مطمئنا لازم نیست.چون زمانی از مخزن استفاده میشه که بخوایم جریان بصورت steady و پیوسته در بیاد.مسلما همون مخزن اصلی که به پمپ اول وصله کافیه.چون دبی پمپ های سری برابره و جریان از یک پمپ به پمپ دیگه بصورت پیوسته جاری میشه;)

shakoury60

عضو جدید
سوال

سوال

سلام به همه اساتيد شيمي

آزمايش BET يا N2 BET چيه و چه كاربردي داره؟ و اينكه در ايران كجا اين آزمايش رو انجام ميدن؟
من خودم يه سري چيزا در موردش شنيدم مثلا اينكه براي تعيين تخلخل و تعيين surface area بكار ميره.آيا اين كاربردهايي كه گفتم درسته؟
اگه توضيح بدين ممنون ميشم.:gol:

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام، در مورد سوال اول... مطمئنا لازم نیست.چون زمانی از مخزن استفاده میشه که بخوایم جریان بصورت steady و پیوسته در بیاد.مسلما همون مخزن اصلی که به پمپ اول وصله کافیه.چون دبی پمپ های سری برابره و جریان از یک پمپ به پمپ دیگه بصورت پیوسته جاری میشه;)

از راهنماييون ممنون اما لازمه اين نو بگم كه دبي هاي دو پمپ يكسان نيست . دبي پمپ اول دو شاخه ميشه كه ما يكي از شاخه ها رو وارد پمپ جديد ميكنيم

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
N2 BET

N2 BET

سلام به همه اساتيد شيمي

آزمايش BET يا N2 BET چيه و چه كاربردي داره؟ و اينكه در ايران كجا اين آزمايش رو انجام ميدن؟
من خودم يه سري چيزا در موردش شنيدم مثلا اينكه براي تعيين تخلخل و تعيين surface area بكار ميره.آيا اين كاربردهايي كه گفتم درسته؟

سلام دقیقا برای اندازه گیری سطح جامدات متخلل هست تو رمینه های مختلف کربرد داره ولی تو نفت و گاز پتروشیمی برای اندازه گیری سطح کاتالیست استفاده میشه

این مقاله رو ببینید:

N2-BET specific surface areas of some low activity clay soils

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه اساتيد شيمي

Surface area Measurement
Introduction
Surface area is an attribute that is used by catalyst manufacturers and users to monitor the activity and stability of catalysts. There are different methods used to measure surface area and each method can yield different results. Most methods are based on the isothermal adsorption of nitrogen. Either a single point or multipoint method is used to calculate the surface area. At Engelhard, the multipoint Brunauer, Emmett and Teller (BET) method is used to measure total surface area of fresh and equilibrium moving bed and fluid catalytic cracking (FCC) catalysts. It is also used as a quality control tool during catalyst manufacture.
The data from the multipoint determination are used to calculate the matrix surface area by use of the t-plot method of Lippens and deBoers. The BET surface area minus the matrix surface area is considered to be the zeolite surface area.

Background
Surface area and pore size distribution are important attributes of fluid cracking catalysts. These attributes are measured by the use of nitrogen adsorption/desorption isotherms at liquid nitrogen temperature and relative pressures (P/Po) ranging from 0.05-1.0. A typical isotherm for a zeolitic FCC catalyst is shown in Figure 1. The large uptake of nitrogen at low P/Po indicates filling of the micropores (< 20 Angstrom) in the catalyst. The linear portion of the curve represents multilayer adsorption of nitrogen on the surface of the catalyst, and the concave upward portion of the curve represents filling of meso- (20 - 500 Angstrom) and macropores (>500 Angstrom). An entire isotherm is needed for one to calculate the pore size distribution of the catalyst. However, for a surface area evaluation, data in the relative pressure range of 0.05-0.30 are generally used.
Different analyses can be applied to these data to develop specific information. For example, application of the BET(Ref. 1) equation will provide total surface area of the catalyst, whereas, the t-plot of Lippens and deBoer(Ref. 2,3) is used to determine the surface area of the matrix portion of the catalyst.
This concept was discussed in several publications. Mieville(Ref. 4) used t-plot data on mixtures of Zeolon H and mesoporous silica gel. He concluded that the intercept from the t-plot gave the volume of micropores in the sample. His data for Zeolon content were consistent with calculated values.

Johnson(Ref. 5) used the surface area as a means of determining the zeolite content of a catalyst. He calculated the total surface area using the BET equation and the matrix surface from the t-plot. For an oxide-type catalyst, Johnson concluded that the ratio of t-area to BET area was 0.975 and recommended applying this correction to the t-area. The BET minus the corrected t-plot surface area was taken as the surface area allocated to the zeolitic component. The Johnson publication was the basis for developing ASTM Method D-4365, "Method for determining Zeolite Surface Area of a Catalyst" (Ref. 6).
Total Surface Area
The total todetermine the method used to determine surface area, Table 1, showed that six of the respondents used a single point surface area of a catalyst can be measured by either a multipoint or single point technique. Results of a survey method, the remaining five respondents used a multipoint method. Most respondents used data points in the range of 0.05-.30 P/Po, only one used a P/Po below 0.05. In either the single point or multipoint method, the isotherm points are transformed with the BET equation :

where W is the weight of nitrogen adsorbed at a given P/Po, and Wm the weight of gas to give monolayer coverage and C, a constant that is related to the heat of adsorption. A linear relationship between 1/W[(Po/P)-1] and P/Po is required to obtain the quantity of nitrogen adsorbed. This linear portion of the curve is restricted to a limited portion of the isotherm, generally between 0.05-0.30. The slope and intercept are used to determine the quantity of nitrogen adsorbed in the monolayer and used to calculate the surface area. For a single point method, the intercept is taken as zero or a small positive value, and the slope from the BET plot used to calculate the surface area. The surface area reported will depend upon the method used, as well as the partial pressures at which the data are collected .
A comparison of multipoint and single point surface area data are shown in Figure 2. All data were collected on the same samples and instrument, the differences observed can only be attributed to method of calculation and relative pressure at which data were measured. All multipoint data were obtained at P/Po values of 0.08, 0.11, 0.14, 0.17 and 0.20. The single point data were obtained at P/Po value of 0.3. Directionally, the single point data are approximately 5% lower than the multipoint data .
Matrix and Zeolite Surface Area
Total surface area is based on nitrogen gas adsorbed by the matrix as well as that condensed in the zeolite pores. Separation of the surface area attributed to these two components is made by the use of the t-plot method. The surface area determined by the t-plot is attributed to matrix, total minus matrix surface area assigned to zeolite.

The t-plot method is attributed to Lippens and deBoer(Ref. 2,3). They determined that the multi-layer adsorption curve for nitrogen at different pressures and constant temperature is identical for a wide variety of adsorbents, providing no capillary condensation occurs.
They refer to this curve as the universal multimolecular adsorption curve or t-curve. The experimental points of this t-curve were found to give good agreement with the isotherm equation of Harkins and Jura.

This equation is used in most applications for calculating t, the thickness of adsorbed gas as a function of nitrogen relative pressure.
Lippens and deBoer proposed plotting the volumes of nitrogen adsorbed (V) at different P/Po values as a function of t value from the above equation. For multimolecular adsorption, the experimental points should fall in a straight line and pass through the origin for a non-porous material. The slope (V/t) of this line and the relationship surface area, S, = 15.47 (V/t) gives the specific area of the catalyst in square meters per gram (m²/g). For a porous material, the line will have a positive intercept indicating micropores, or deviate from linearity suggesting filling of mesopores. For most materials, the linear portion of the curve between t = 3.5 to 6 Angstroms is used for determination of matrix surface area.
Confirmation of Theory
It was necessary to establish the quantity of nitrogen in terms of surface area that is attributed to the zeolite component of the catalyst. This surface area was considered to consist of two components the surface area attributed to condensation of nitrogen in the micropores of the zeolite, and the surface area (matrix) attributed to the nitrogen adsorbed on the external surface of the zeolite crystals.
To establish these parameters, the total, matrix and zeolite surface areas were determined from three samples prepared from a commercial sample of pure sodium Y zeolite. The zeolite Y was washed with water to a
content of 12.5 wt% and a
/
molar ratio of 1.0 (Sample A). A portion was then exchanged with ammonium nitrate to reduce the
content to 1.7% (Sample B). Finally, an aliquot of the ammonium zeolite was exchanged with rare earth to a level of 17.0% ReO (Sample C). All samples were evaluated for total and matrix surface area after degassing at 250 C for 4 hours. Surface area data, after adjustment for cation content are summarized in Table 2. These data show that the surface area will depend on the cation present in the zeolite, the sodium form having the highest total surface area of 806 m²/g, the ammonium form the lowest at 753 m²/g. The rare earth exchanged zeolite had an intermediate surface area. The matrix surface area ranged from 56 to 71 m²/g and the zeolite from 697 to 744, an average of 717m²/g.

A final confirmation of the procedure was made with a series of 24 catalysts of known zeolite content. Each evaluation was based on BET data and t-plot data at five relative pressure levels. A surface area of 717m²/g was assigned to the pure zeolite and used to calculate the zeolite content of the samples. Data for these samples, shown in Figure 3, show excellent agreement between the actual and measured values.
Conclusion
The surface area method is an acceptable procedure for determining the zeolite Y content in catalyst. It has proven to be a useful tool for research, production and troubleshooting commercial operations. The method is quantitative and other techniques such as X-Ray diffraction may be used to identify and verify the presence of zeolite.

shakoury60

عضو جدید
BET

BET

سلام
بسيار سپاسگزارم:gol:
اگه لطف كنيد آزمايشگاه هايي كه اين آزمايش رو انجام ميدن رو معرفي كنيد ممنون ميشم.....

يه سوال ديگه هم داشتم.
اگه تصوير زير رو مشاهده كنيد ميبينيد كه surface area بدست اومده از روش BET با نيتروژن با مقدار اون حاصل از معادله DR با دي اكسيد كربن بين نزديك به 200 مترمربع اختلاف دارند....
به نظر شما بايد به كدوم يك از اين روشها اطمينان كنم؟؟؟
http://www.4shared.com/file/205789892/c989181f/22_online.html

آخرین ویرایش:

snow berry

مدیر بازنشسته
سلام
بسيار سپاسگزارم:gol:
اگه لطف كنيد آزمايشگاه هايي كه اين آزمايش رو انجام ميدن رو معرفي كنيد ممنون ميشم.....

يه سوال ديگه هم داشتم.
اگه تصوير زير رو مشاهده كنيد ميبينيد كه surface area بدست اومده از روش BET با نيتروژن با مقدار اون حاصل از معادله DR با دي اكسيد كربن بين نزديك به 200 مترمربع اختلاف دارند....
به نظر شما بايد به كدوم يك از اين روشها اطمينان كنم؟؟؟
http://www.4shared.com/file/205789892/c989181f/22_online.html

دوست گرامی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف انجام میده.
اما پژوهشگاه مواد و انرژی با قیمت مناسب تر اینکار رو می کنه.
آدرس پژوهشگاه:
مشکین دشت-بلوار امام خمینی- پژوهشگاه مواد و انرژی-آزمایشگاه سرامیک

shakoury60

عضو جدید
...

...

دوست گرامی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف انجام میده.
اما پژوهشگاه مواد و انرژی با قیمت مناسب تر اینکار رو می کنه.
آدرس پژوهشگاه:
مشکین دشت-بلوار امام خمینی- پژوهشگاه مواد و انرژی-آزمایشگاه سرامیک

سلام
دستت درد نكنه دوست عزيز....
اين چند وقته گشتم ديدم دانشكده مهندسي شيمي دانشگاه اميركبير هم اين تست رو انجام ميده....
اگه لطف كنين سوال دومم هم جواب بدين ممنون ميشم.....

snow berry

مدیر بازنشسته
سلام
دستت درد نكنه دوست عزيز....
اين چند وقته گشتم ديدم دانشكده مهندسي شيمي دانشگاه اميركبير هم اين تست رو انجام ميده....
اگه لطف كنين سوال دومم هم جواب بدين ممنون ميشم.....

خواهش می کنم.اگه براتون قیمت مهم نیست که خوب می تونید هر جایی خواستید ببرید.اما اگه قیمت کار مهمه فک کنم باید بینشون قیمت بگیرید.

اما در رابطه با سوالتون من خودم دقیقا نمی دونم کدوم روش بهتره اما چیزی که الان با سرچ پیدا کردم رو براتون می ذارم امیدوارم واستون مفید باشه:

The DR equation is more adapted than the BET equation to evaluate microporous materals since BET theory over estimates the actual surface areas for micropores.
منبع یه مقاله از ساینس دایرکت هست.

طبق این عبارت bet مساحت سطح رو بیشتر از مقدار واقعی تخمین میزنه.در نتیجه به نظر معادله d-r دقیق تر عمل میکنه.

shakoury60

عضو جدید
...

...

snow berry جان دستت درد نكنه.:gol:..قيمت كه برام مهم هست...از اميركبير سوال كردم گفت حدود 100 تومن ميفته(البته مسئول آزمايشگاه نبود)...اگه قيمت گرفتم اينجا هم ميزارم تا همه استفاده كنن.

طبق این عبارت bet مساحت سطح رو بیشتر از مقدار واقعی تخمین میزنه.در نتیجه به نظر معادله d-r دقیق تر عمل میکنه.
فك كنم بخاطر همينه كه اكثر شركتها تو كاتالوگ و data sheet هاشون از روش bet براي محاسبه surface area استفاده كردن چون مقدار بيشتري رو نشون ميده...:mad:

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
يه سوال ابزار دقيقي دارم
اگه مسير بخار توليدي واحد دو طرفه باشه به عبارت ديگه هم به عنوان import , export از اون استفاده بشه از چه نوع وسيله اي براي محاسبه فلو استفاده ميكنيد.
آيا بايد از دو ترانسميتر و دو تجهيز ( يكي براي ورودي و يكي براي خروجي به عنوان مثال دو تا اوريفيس ) استفاده كرد يا ميشه با يك تجهيز اين دو فلو رو داشته باشيم

سلام
يه سوال ابزار دقيقي دارم
اگه مسير بخار توليدي واحد دو طرفه باشه به عبارت ديگه هم به عنوان import , export از اون استفاده بشه از چه نوع وسيله اي براي محاسبه فلو استفاده ميكنيد.
آيا بايد از دو ترانسميتر و دو تجهيز ( يكي براي ورودي و يكي براي خروجي به عنوان مثال دو تا اوريفيس ) استفاده كرد يا ميشه با يك تجهيز اين دو فلو رو داشته باشيم

سلام،
در مود سوال شما اين امكان وجود دارد كه با استفاده يك اريفيس در مسير مورد نظر و با استفاده از دو ترانسميتر كه اتصالات high وlow آنها عكس يكديگر است،اندازه گيري فلو در هر دو جهت صورت پذيرد.
توجه كنيد كه در حالت ورودي(import)مقدار فلو مسير خروجي صفر نشان داده مي شود و در حالت خروجي(export)فلوي ورودي صفر نشان داده خواهد شد.
:gol::gol::gol:

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
يه سوال ابزار دقيقي دارم

سلام،
در مود سوال شما اين امكان وجود دارد كه با استفاده يك اريفيس در مسير مورد نظر و با استفاده از دو ترانسميتر كه اتصالات high وlow آنها عكس يكديگر است،اندازه گيري فلو در هر دو جهت صورت پذيرد.
توجه كنيد كه در حالت ورودي(import)مقدار فلو مسير خروجي صفر نشان داده مي شود و در حالت خروجي(export)فلوي ورودي صفر نشان داده خواهد شد.
:gol::gol::gol:

همنطور كه اطلاع داريد اورفيسها داراي جهت ميباشند ( اگر در محل bore داراي زاويه باشند ) فكر نكنم بشه با يك اورفيس فلو هر دو مسير رو اندازه گيري كرد

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
همنطور كه اطلاع داريد اورفيسها داراي جهت ميباشند ( اگر در محل bore داراي زاويه باشند ) فكر نكنم بشه با يك اورفيس فلو هر دو مسير رو اندازه گيري كرد

اتفاقا من هم رو این موضوع فکر کردم, از کسی شنیدم که میشه دو طرف اریفیس رو به شکل کونیک درآورد و در نتیجه دو طرفه جریان رو اندازه گیری کند.
چیزی که اینجا اهمیت پیدا میکنه تعریف اندازه گیری فشار و خلا هردو برای ادامه اریفیس هست.
به هنگام جریان از یک سمت اختلاف فشار اندازه گیری شده ودر جهت برعکس بریا دستگاه در حکم اندازه گیری خلا محسوب میشه.

اتنتخاب دیگه فلومترها الکترومغناطیسی هستند که با مواد ارتباط مستقیم ندارند.

اتفاقا من هم رو این موضوع فکر کردم, از کسی شنیدم که میشه دو طرف اریفیس رو به شکل کونیک درآورد و در نتیجه دو طرفه جریان رو اندازه گیری کند.
چیزی که اینجا اهمیت پیدا میکنه تعریف اندازه گیری فشار و خلا هردو برای ادامه اریفیس هست.
به هنگام جریان از یک سمت اختلاف فشار اندازه گیری شده ودر جهت برعکس بریا دستگاه در حکم اندازه گیری خلا محسوب میشه.

اتنتخاب دیگه فلومترها الکترومغناطیسی هستند که با مواد ارتباط مستقیم ندارند.
سلام و خسته نباشيد:gol::gol::gol:
همان طوري كه احتمالاً مي دانيد اريفيس انواع مختلفي دارد و يكي از انواع آن sharp edge
مي باشد.اين نوع اريفيسها در سرويسهاي دوسويه(bifunctional flow) كاربرد دارند.
در مورد اختلاف فشار و مشكل خلاء،همانطور كه در پست قبلي گفتم در مسير عكس از يك DP CELL و ترانسميتر مجزا با آرايش اتصالات دقيقاً عكس ترانسيميتر مسير رفت استفاده مي شود و البته در هر صورت كار DP CELL اندازه گيري اختلاف فشار است.:gol::smile:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
يه سوال ابزار دقيقي دارم

Bi-Directional / Reverse Flow Meters

Lake’s patented technology offers true bi-directional flow measurement for liquids and gasses. For convenient installation and maintenance, there’s no straight pipe mounting or power supply required. And they’re available in aluminum, brass and stainless steel for compatibility with most media.
Lake’s Bi-Directional meters accurately measures flows:​
  • In systems with pressure of up to 6000 PSIG​
  • Up to 15 GPM in 1/4" - 1/2" diameter pipes​
  • Up to 30 GPM in 3/4" - 1" diameter pipes​
  • Up to 100 GPM in 1-1/4" - 2" diameter pipes​
Bi Directional

بالا