◄[ مفصل پلاستيك ]►ارائه مطلب

A_Khorashadi

عضو جدید
به اساس مقطع پلاستیک IPE دوبل با ورق سرتاسری احتیاج فوری دارم اما در اشتایل پیدا نمی کنم لطفاً اگر می تونید کمک کنید.​
مقاطع :
IPE 180 دوبل با ورق 8*250
IPE 180 دوبل با ورق 10*300

sgjsgj

عضو جدید
سلاممساحت نصف مقطع رو حسب کندر مرکز سطح و در 2 ضرب کننیجه رو بر تنش تسلیم تقسیم کنراه دوماز مقاطع pro ایرانی استفاده کناحتمالا اساس مقطع پلاستیک رو داره

rose_Sefid

عضو جدید
اساس مقطع پلاستيك Z

اساس مقطع پلاستيك Z

كسي ميدونه اساس مقطع پلاستيك چطوري محاسبه ميشه؟
يه سوال ديگه: تو مبحث دهم نوشته بردار با مصالح، اين يعني چي؟

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
كسي ميدونه اساس مقطع پلاستيك چطوري محاسبه ميشه؟
يه سوال ديگه: تو مبحث دهم نوشته بردار با مصالح، اين يعني چي؟

مگه واسه نظام ميخوني

يه راه تجربي = اساس مقطع پلاستيك = 1.12 برابر اساس مقطع در راستاي x

در مورد سوال 2 كجا و كدوم صفحه است

برو حال كن:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

masood_heidari

عضو جدید
البته من جواب رو بر اساس اطلاعات چند ساله پیش میدم، خودتون برین ببینید که درست بود یا نه
در کتاب مقاومت مصالح آقای فنایی (تست بود، فکر کنم با عنوان 1100 تست مقاومت مصالح) برای مقاطع با شکلهای مختلف رابطه ای بین مدول مقطع الاستیک و پلاستیک داده بود البته فکر کنم این ضریب برای مقاطع I شکل 1.1 بود در هر صورت برای تمامی مقاطع ضریبی بزرگتر از 1 در مدول مقطع الاستیک (S) دارد. البته فکر کنم در اشتال هم مستقیماّ برای مقاطع داده.

masood_heidari

عضو جدید
کتاب رو دیدم، 1000 تست مقاومت مصالح، البته کتاب من چاپ سوم سال 1382 در صفحه 172.
مدول مقطع پلاستیک برابراست با مجموع ممان استاتیک اجزا در بالا و پایین محور خنثی.
برای مقاطع مربع و مستطیل= 1.5 برابر مدول مقطع الاستیک
مقاطع لوزی= 2 برابر
دایره و بیضوی= 1.7 برابر
لوله= عدد پی/4
مقاطع I شکل= 1.1 تا 1.2 برابر برای حول محور قوی و 1.5 برابر حول محور ضعیف.
و...

rose_Sefid

عضو جدید
مگه واسه نظام ميخوني

يه راه تجربي = اساس مقطع پلاستيك = 1.12 برابر اساس مقطع در راستاي x

در مورد سوال 2 كجا و كدوم صفحه است

برو حال كن:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

بله من دارم براي نظام ميخونم مگه ايرادي داره؟ تازه من پايه 3 نظارت رو گرفتم الان قراره محاسبه بدم. :) (خير سرم!!!)

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله من دارم براي نظام ميخونم مگه ايرادي داره؟ تازه من پايه 3 نظارت رو گرفتم الان قراره محاسبه بدم. :) (خير سرم!!!)

باشه به سلامتي خيلي هم خوبه :razz:
حالا چرا ناراحت ميشي:surprised::surprised::surprised:

سوال 2 كدوم صفحه است

rose_Sefid

عضو جدید
◄[ مفصل پلاستيك ]►ارائه مطلب

دوستان خسته نباشيد. من الان چند ساله فارغ التحصيل شدم ولي هنوشم نفهميدم اين مفصل پلاستيك چيه!!!!! :redface:
كسي هست يه تعريف ساده ارائه بده و بگه كه چه عملكردي داره؟ ممنون ميشم :gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
دوستان خسته نباشيد. من الان چند ساله فارغ التحصيل شدم ولي هنوشم نفهميدم اين مفصل پلاستيك چيه!!!!! :redface:
كسي هست يه تعريف ساده ارائه بده و بگه كه چه عملكردي داره؟ ممنون ميشم :gol:

سلام

این تعریف مفصل پلاستیک تو ویکی پدیا نوشته شده بود، متن انگلیسیش خیلی قشنگ نوشته شده حیفم اومد تغییرش بدم:

In structural engineering beam theory the term, plastic hinge, is used to describe the deformation of a section of a beam where plastic bending occurs. In earthquake engineering plastic hinge is also a type of energy damping device allowing plastic rotation [deformation] of an otherwise rigid column connection

در تحلیل استاتیکی غیر خطی سازه (Pushover) که برای طراحی بر اساس عملکرد سازه (Performance design) بکار میره، تعریف مفاصل پلاستیک در سازه نقشی اساسی داشته و عملکرد کلی سازه به مقدار چرخش یا تغییرشکل مفاصل پلاستیک نسبت داده میشه (نشریه 360 سازمان مدیریت و یا مثلا FEMA356 رو ملاحظه بفرمایید).

rose_Sefid

عضو جدید
مرسي از جوابتون ولي راستش خيلي برام مفهوم نبود. :cry: من يه تعريف ساده از مفصل پلاستيك ميخوام كه بدونم اصلا يعني چي؟ كي كاربرد داره؟ عملكردش چطوريه؟ باعث چي ميشه؟ فقط مربوط به تيره؟

Fathy

مرسي از جوابتون ولي راستش خيلي برام مفهوم نبود. :cry: من يه تعريف ساده از مفصل پلاستيك ميخوام كه بدونم اصلا يعني چي؟ كي كاربرد داره؟ عملكردش چطوريه؟ باعث چي ميشه؟ فقط مربوط به تيره؟

سلام.

وقتی تو یک عضو سازه ای (تیر یا کلا تیرستون) لنگر خمشی اینقدر زیاد شه که دورترین تار مقطع در این نقطه به حد تنش جاری شدن (σy) برسه، به لنگر این نقطه لنگر آستانه جاری شدن می گن (σy=My/S ==> My = S*σy). حالا اگه مقدار لنگر خمشی بیشتر از My باشه چه اتفاقی می افته؟ کم کم تارهای خارجی مقطع از بالا به پایین و از پایین به سمت بالا شروع به جاری شدن می کنن (یعنی فقط یه قسمت وسط مقطع در حالت الاستیک باقی مونده -که بهش هسته الاستیک می گن- و خارج از اون جاری شده -یا پلاستیک شده). حالا اگه مقدار لنگر اینقدر افزایش پیدا کنه که کل تارهای مقطع جاری شن ، این نقطه دیگه لنگر بیشتری رو نمیتونه تحمل کنه و مثل یه مفصل در مقابل اضافه لنگر خمشی عمل می کنه. که تو این حالت به این نقطه مفصل پلاستیک و به لنگری که باعث تشکیل این مفصل میشه لنگر پلاستیک Mp میگن (Mp=Z*σy، که Z اساس مقطع پلاستیک هستش و Z=ΣAi*yi).
به طور خلاصه مفصل پلاستیک در اثر رسیدن یک نقطه از عضو به Mp تشکیل می شه و کاربردها و پیامدهای متنوعی می تونه داشته باشه.
البته مفصل پلاستیک فقط تحت اثر خمش یک محوره به وجود نمیاد بلکه میتونه به واسطه وجود خمش دو محوره، نیروی محوری ، برش و یا ترکیبی از اینها هم تشکیل شه.

یکی از پیامدهای تشکیل مفصل پلاستیک در سازه تغییر در مقدار لنگر خمشی در طول عضو هستش که در سازه های بتنی بهش باز توزیع لنگر خمشی می گن. یعنی با تشکیل هر مفصل پلاستیک در سازه لنگرها به یه جای دیگه منتقل می شه و توزیع لنگرهای داخلی تغییر خواهد کرد.

از دیگر بحثهای مربوط به مفاصل پلاستیک، میشه به طراحی بر اساس ظرفیت (Capacity design)، طراحی بر اساس سطح عملکرد (Performance based design) اشاره کرد.

middbox

کاربر بیش فعال
سلام.

وقتی تو یک عضو سازه ای (تیر یا کلا تیرستون) لنگر خمشی اینقدر زیاد شه که دورترین تار مقطع در این نقطه به حد تنش جاری شدن (σy) برسه، به لنگر این نقطه لنگر آستانه جاری شدن می گن (σy=My/S ==> My = S*σy). حالا اگه مقدار لنگر خمشی بیشتر از My باشه چه اتفاقی می افته؟ کم کم تارهای خارجی مقطع از بالا به پایین و از پایین به سمت بالا شروع به جاری شدن می کنن (یعنی فقط یه قسمت وسط مقطع در حالت الاستیک باقی مونده -که بهش هسته الاستیک می گن- و خارج از اون جاری شده -یا پلاستیک شده). حالا اگه مقدار لنگر اینقدر افزایش پیدا کنه که کل تارهای مقطع جاری شن ، این نقطه دیگه لنگر بیشتری رو نمیتونه تحمل کنه و مثل یه مفصل در مقابل اضافه لنگر خمشی عمل می کنه. که تو این حالت به این نقطه مفصل پلاستیک و به لنگری که باعث تشکیل این مفصل میشه لنگر پلاستیک Mp میگن (Mp=Z*σy، که Z اساس مقطع پلاستیک هستش و Z=ΣAi*yi).
به طور خلاصه مفصل پلاستیک در اثر رسیدن یک نقطه از عضو به Mp تشکیل می شه و کاربردها و پیامدهای متنوعی می تونه داشته باشه.
البته مفصل پلاستیک فقط تحت اثر خمش یک محوره به وجود نمیاد بلکه میتونه به واسطه وجود خمش دو محوره، نیروی محوری ، برش و یا ترکیبی از اینها هم تشکیل شه.

یکی از پیامدهای تشکیل مفصل پلاستیک در سازه تغییر در مقدار لنگر خمشی در طول عضو هستش که در سازه های بتنی بهش باز توزیع لنگر خمشی می گن. یعنی با تشکیل هر مفصل پلاستیک در سازه لنگرها به یه جای دیگه منتقل می شه و توزیع لنگرهای داخلی تغییر خواهد کرد.

از دیگر بحثهای مربوط به مفاصل پلاستیک، میشه به طراحی بر اساس ظرفیت (Capacity design)، طراحی بر اساس سطح عملکرد (Performance based design) اشاره کرد.

بچه ها من احساس میکنم با ورود ایشون تالار عمران توش زلزله میشه.....

آقا واقعا عالی بود...

مرسی....

رضا59

عضو جدید
راهنمايي در مورد تعريف مفاصل پلاستيك

راهنمايي در مورد تعريف مفاصل پلاستيك

از دوستاني كه اطلاعات دارن اگر راهنميايي كنن كمك بزرگي كردن بدجوري كارم گير اين موضوع هست كتابهاي تقي نژاد ،باجي و پاك نيت را خوندم هر چند كتابهاي خوبي هستند ولي تو هيچ كدام ولي نتونستم به درك صحيحي از اين موضوع برسم :
1- خصوصيات مفاصل P را چگونه از نشريه 360 استخراج و در ايتبز وارد كنم منظورم اينكه در نشريه 360 جدول براي بزرگتر از 0.7P در نظر گرفته شده در حالي كه نيرو محوري من كوچكتر از 0.7P هست.
2- براي تعريف مفصل PMM بعد از اينكه نمودار Moment-Rotation را طبق نشريه 360معرفي كردم براي معرفي اندركنش نيرو لنگر در حالت User Defination اعداد جدول مربوطه كه نمودار نيرو بر حسب لنگر ها رو رسم ميكنه از كجا بايد بدست بيارم و وارد كنم
3- در حالت بند 2 اگر مثلا 5 تا Curve تعيين كردم آيا لازم نيست 5 تا نمودار Moment-Rotation هم تعريف كنم و همان نمودار بند 1 كافيست؟
4- تعريف مفاصل پلاستيك براي اجزا كنترل شونده بر اساس نيرو و كنترل شونده بر اساس تغيير شكل چه فرقي با هم دارد؟
5- اگر يكي از دوستان الگوريتم كلي تعريف مفاصل پلاستيك را (استفاده از نشريه 360 - نوع مفاصل و برنامه ايتز) را بصورت كلي بيان كنه يه عمر دعاگوش ميشم!!!!

Fathy

از دوستاني كه اطلاعات دارن اگر راهنميايي كنن كمك بزرگي كردن بدجوري كارم گير اين موضوع هست كتابهاي تقي نژاد ،باجي و پاك نيت را خوندم هر چند كتابهاي خوبي هستند ولي تو هيچ كدام ولي نتونستم به درك صحيحي از اين موضوع برسم :
1- خصوصيات مفاصل P را چگونه از نشريه 360 استخراج و در ايتبز وارد كنم منظورم اينكه در نشريه 360 جدول براي بزرگتر از 0.7P در نظر گرفته شده در حالي كه نيرو محوري من كوچكتر از 0.7P هست.
2- براي تعريف مفصل PMM بعد از اينكه نمودار Moment-Rotation را طبق نشريه 360معرفي كردم براي معرفي اندركنش نيرو لنگر در حالت User Defination اعداد جدول مربوطه كه نمودار نيرو بر حسب لنگر ها رو رسم ميكنه از كجا بايد بدست بيارم و وارد كنم
3- در حالت بند 2 اگر مثلا 5 تا Curve تعيين كردم آيا لازم نيست 5 تا نمودار Moment-Rotation هم تعريف كنم و همان نمودار بند 1 كافيست؟
4- تعريف مفاصل پلاستيك براي اجزا كنترل شونده بر اساس نيرو و كنترل شونده بر اساس تغيير شكل چه فرقي با هم دارد؟
5- اگر يكي از دوستان الگوريتم كلي تعريف مفاصل پلاستيك را (استفاده از نشريه 360 - نوع مفاصل و برنامه ايتز) را بصورت كلي بيان كنه يه عمر دعاگوش ميشم!!!!

سلام

1- در نشریه 360 در جدول 6-8 برای ستونها 4 حالت آورده شده است که سه حالت اول مربوط بمواقعی است که نیروی محوری کمتر از 0.7P است (در اکثر مواقع مورد الف که ستون با کنترل خمش است، حاکم می باشد).

2 و 3- نیازی به تعریف نیست و خود نرم افزار سطح تسلیم رو در حالت پیشفرض بر اساس داده های وارده به صورت Doubly symmetric about M2, M3 می سازد.

4- در قابهای خمشی قاعده بر این است که با تشکیل مفصل پلاستیک در تیرها، انرژی وارده بر سازه مستهلک گردد یعنی با تغییر شکلهای خمشی که در محل مفصل پلاستیک تیر روی میدهد جذب انرژی صورت می گیرد از اینرو مفاصل پلاستیک تیرها از نوع کنترل تغییر مکان (Displacement control) و ستونها رو از نوع کنترل نیرو (Force control) در نظر می گیرند.

رضا59

عضو جدید
ممنون راهنمایی خوبی بود ولی در مورد سوال دوم تا اونجایی که من در چند تا کتاب دیدم اگر برای تعریف اندر کنش از آیین نامه های معرفی شده از طرف نرم افزار استفاده کنیم (ACI برای سازه بتنی) نیاز به وارد کردن اطلاعات اعداد جدول مربوطه كه نمودار نيرو بر حسب لنگر ها رو رسم ميكنه نیست چون بر اساس آیین نامه مربوطه رسم میشه ولی اگر بصورت User Defination تعریف بشه نیاز به ورود یک سری اطلاعات هست چون به هر حال پنجرش برای ورود اطلاعات فعال میشه و تا اونجا که من دیدم فقط اطلاعات ثابتی در حالت پیش فرض این پنجره هست. ممنون میشم بیشتر راهنمایی کنید
دوم اینکه برای اعضای کنترل شونده بوسیله نیرو در ایتبز نیاز به تعریف مفاصل پلاستیک نیست؟

رضا59

عضو جدید
ممنون راهنمایی خوبی بود ولی در مورد سوال دوم تا اونجایی که من در چند تا کتاب دیدم اگر برای تعریف اندر کنش از آیین نامه های معرفی شده از طرف نرم افزار استفاده کنیم (ACI برای سازه بتنی) نیاز به وارد کردن اطلاعات اعداد جدول مربوطه كه نمودار نيرو بر حسب لنگر ها رو رسم ميكنه نیست چون بر اساس آیین نامه مربوطه رسم میشه ولی اگر بصورت User Defination تعریف بشه نیاز به ورود یک سری اطلاعات هست چون به هر حال پنجرش برای ورود اطلاعات فعال میشه و تا اونجا که من دیدم فقط اطلاعات ثابتی در حالت پیش فرض این پنجره هست. ممنون میشم بیشتر راهنمایی کنید
دوم اینکه برای اعضای کنترل شونده بوسیله نیرو در ایتبز نیاز به تعریف مفاصل پلاستیک نیست؟

kurdewan

عضو جدید
بطور ساده مفصل پلاستیک برای هدر دادن انرژی در سازه است. در واقع بصورت عمدی قسمتهایی از تیرها را طوری برش میدهند که نسبت به قسمتهای دیگر ضعیفتر باشد و در اینحالت پس اعمال بارهای شدید زلزله این قسمتها زودتر تسلیم میشوند و انرژی نیروهای وارده را جذب میکنند در این حالت میگوییم که در این نقطه مفصل پلاستیک ایجاد شده. مفصل پلاستیک باید در تیرها ایجاد شود و ایجاد مفصل پلاستیک در ستونها مجاز نیست.یعنی نباید کاری کنیم که در ستونها مفصل پلاستیک ایجاد شود که این همان ایده تیر ضعیف و ستون قوی میباشد.مثلا بادبندk باعث ایجاد مفصل پلاستیک در ستون میشود که آئین نامه آن را ممنوع کرده است.

hes5800

عضو جدید
محور با مصالح یا بدون مصالح در قسمت بست ها مطرح شده و منظور از محور با مصالح همان محوری است که بست ها را قطع نمی کند.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.

واقعا عالي

م.كمالي

عضو جدید
سلام.

بابا دمتون گرم خيلي عالي بود

padarka1986

عضو جدید
آقا خیلی ساده هر جا یه المان در نزدیکیای تکیه گاه تحت لنگر زیادتر از ظرفیت خمشی شروع به چرخش کنه همان نقطه مفصل پلاستیک هستش:biggrin:

reza.jabari

عضو جدید
دوستان با اینکه من معنی مفصل پلاستیک رو میدونستم اما ایول fathy توضيح جالب و رواني ارائه داد ;)

mahdavi0704

عضو جدید
سلام fathy .در مورد خط آخر توضیحتون که عالی بود.اینم اضاف کنین که بعد از سطح عملکرد الان طراحی بر اساس خسارت هم باب شده(damage base design)
البته ایران هنوز تو مرحله ی طراحی بر اساس نیرو گیر کرده و جلوتر نمیره!!!