هر چه می خواهد دل تنگت بپرس!

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
دیدم تو رشته هوافضا خیلی ها هستن که سوالای جور واجور دارن و هر کی برای یک دونه سوال یک تاپیک زده!گفتم یه تاپیک بزنم که همه سوالاشون رو اون تو طرح کنن تا هم همه سوالا یک جا باشه . خدا را چه دیدی شاید یه سوال داشتی جوابش رو تو این تاپیک پیدا کردی!
از همه تقاضا دارم که سوالشون رو توی این تاپیک طرح کنن تا هم همه از اون سوال بهره ببرن و هم اینکه سریعتر به جواب برسه چونکه اینجوری هر کسی که به تاپیک سر میزنه و جواب سوال رو بدونه،پیام میذاره.

مخلص همگی!
:)

M.D1365

عضو جدید
سلام
یه سوال کمی متفاوت داشتم.من ترم 5 عمران هستم.همه ی سعی ام هم اینه 7 ترمه تموم کنم.حالا راهنمایی که از شما می خوام اینه که اگه خدا بخواد می خوام ارشد هوا فضا بخونم.یه کمی در مورد سختی قبولی ارشد تو این رشته ر -بازار کار اونم برا خانوما توضیح بدین.منابعم می خواستم بدونم.

پایدار باشید

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
یه سوال کمی متفاوت داشتم.من ترم 5 عمران هستم.همه ی سعی ام هم اینه 7 ترمه تموم کنم.حالا راهنمایی که از شما می خوام اینه که اگه خدا بخواد می خوام ارشد هوا فضا بخونم.یه کمی در مورد سختی قبولی ارشد تو این رشته ر -بازار کار اونم برا خانوما توضیح بدین.منابعم می خواستم بدونم.

سلام،
قبولی تو رشته هوافضا نسبت به سایر رشته ها البته،برای خود دانشجوهای هوافضا ساده است چون تعداد افراد قبول شده تو مقطع کارشناسی کمتر از ظرفیت تو ارشده.
ولی برای کسایی مثل شما که از رشته ای غیر از رشته هوافضا می خواید تو ارشدش شرکت کنید،قضیه کمی سخت تره!چون هوافضا دروس خیلی تخصصی مثل مکانیک پرواز و آیرودینامیک و... زیاد داره و شما دو راه برای قبولی تو این رشته دارید:
1. اگه می خواید که تو گرایشی غیر از سازه های هوایی قبول بشید باید همت بسیار داشته باشید چون بالاخره قضیه 4 سال درسه!
2. دست بذارید روی نقطه ضعف بچه های هوافضا و قوت خودتون!عموماً بچه های هوافضا پای مقاومت مصالحشون میلنگه!میتونید با تکیه به این مساله گرایش "سازه های هوایی" رو انتخاب کنید به شرط اینکه یک کمی به دروس مشترکتون با این رشته مثل سیالات و... برسید.
در مورد بازار کار،تو این رشته کار زیاد داره انجام میشه.از طراحی و ساخت هواپیمای سبک گرفته تا ساخت موشک.تو بحث های نظامی این رشته که فکر کنم قطعاً جایی برای خانوم ها نیست.
اما در موارد غیر نظامی فکر می کنم برای خانوم و غیر خانوم فرقی نداشته باشه.اگه گرایش سازه رو انتخاب کنید، چون بازه وسیع تری رو غیر از فقط بحث های هوایی در بر میگیره ،بازار کار بهتری داره حتی نسبت به سایر گرایش های هوافضا.
حالا اگه بازهم تمایل داشتید تا ارشد هوافضا،گرچه هوا فضا جزو رشته های ستاره داره، امتحان بدید،یه پیغام بگذارید تا منابع رو که اکثراً انگلیسین براتون بگذارم.
متشکرم
موفق و پیروز باشید. :book:
Sparrow

masood kavosh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوي مهندسي شيمي گرايش آتش از دانشگاه نفت هستم.
رشته من مربوط مي شود به ايمني صنايع مخصوصا" در زمينه احتراق.
مي خواستم در مورد آتش سوزي هاي رايج و غيرقابل پيش بيني در هواپيما ها اطلاعاتي كسب كنم.

با تشكر.

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
مي خواستم در مورد آتش سوزي هاي رايج و غيرقابل پيش بيني در هواپيما ها اطلاعاتي كسب كنم.

با تشكر.
سلام
اکثر اتش سوزی های غیر قابل پیشبینی مربوط میشه به اتش گرفتن موتور (flame out)
البته اتش سوزی هایی هم هنگام سانحه هنگام برخورد با زمین پیش می اید که بیشترین تلفات رو همین اتش سوزی میگیره که در مواقع حادثه خلبان قبل فرود اقدام به تخلیه سوخت مکنه
کلیه حوادث در هواپیمایی و برسی انها داخل دیتا بیس های سایت های مختلف وجود داره که اتش سوزی هم یکی از اونهاست
شما میتونید برای شروع با سرچ flame out شروع کنید

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام

سلام علیکم،
با تشکر از شما و دوست خوبمون که به سوال شما تا حدودی جواب دادن.
اگه اجازه بدهید من کمی ابراز اطلاعات بکنم:
در زمینه طراحی،ساخت و تولید هواپیما مقررات (FAR,JAR) سفت و محکمی وجود دارد که تا یک هواپیما انطباق طراحی و تولید خود را با این قوانین به اثبات نرساند،نمی تواند مجوزی کسب کند.این قوانین در بحث آتش سوزی بسیار سخت گیرانه عمل کرده اند،چونکه آتش سوزی در هواپیما شاید به منزله پایان کار هواپیما و خدمه و مسافرین باشد.
در مورد آتش سوزی در داخل کابین هواپیما باید بگم که،اگر عوامل عجیب و غریب مثل انفجار بمب و تیراندازی و... را در نظر نگیریم،به سختی ممکن است که داخل کابین آتش سوزی رخ بدهد چونکه تمام مواد داخل کابین باید،تاکید می کنم،باید از مواد غیرقابل اشتعال باشد.یعنی حتی اگر هم آتش بگیرد نباید ایجاد شعله کند و باید صرفا تبدیل به خاکستر شود.این مواد شامل کف پوش کابین،روکش صندلی ها و هر نوع پارچه یا موادی که برای طراحی داخلی کابین نیز به کار می روند نیز می شود و فقط صرف سیم ها و... نیست.
اما عمده عامل آتش سوزی در هواپیما،آتش سوزی موتور هواپیماست.مانند حادثه سقوط هواپیمای C-130 ارتش.در صورت آتش سوزی یک موتور هواپیما مراحل زیر اتفاق می افتد:
1. توسط Fire Detection System چراغ آتش سوزی موتور مربوطه(هر موتور به طور جداگانه در کابین برای خود چراغ و حتی ابزار دارد)روشن می شود.
2.خلبان دسته Fire extinguisher را می کشد و با عمل کردن Fire Extinguishing Sys،ابتدا جریان سوخت و روغن هیدرولیک به موتور مذکور را قطع کرده و کف خاموش کننده آتش مستقیما به داخل موتور از طریق Fire Bottle پاشیده می شود تا آتش داخل موتور خاموش شود.در این وضعیت هواپیما در واقع موتوری را که دچار آتش سوزی شده است را از دست داده است و باید در نزدیکترین فرودگاه به خود فرود بیاید.
تمام مراحلی که در بالا گفته شد تقریبا 30 ثانیه طول می کشد.
امیدوارم جواب سوال شما رو داده باشم.

موفق و پیروز باشید
Sparrow

ahmad sohani

عضو جدید
راهنمایی جهت ساخت هواپیمای بدون سرنشین

راهنمایی جهت ساخت هواپیمای بدون سرنشین

سلام من تصمیم به ساخت هواپیمای بدون سرنشین با یک سری ایده های جدید برای جشنواره ی خوارزمی گرفته ام ولی برای شروع کار احتیاج چند منبع وراهنمایی دارم لطفا من را راهنمایی کنید ممنون :redface:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام من تصمیم به ساخت هواپیمای بدون سرنشین با یک سری ایده های جدید برای جشنواره ی خوارزمی گرفته ام ولی برای شروع کار احتیاج چند منبع وراهنمایی دارم لطفا من را راهنمایی کنید ممنون :redface:

سلام دوست عزیز،
از اینکه یک دانشجوی هوافضایی مشتاق و فعال رو در این بخش می بینم که علاقه به ساخت نیز دارد،بسیار خوشحالم.اما برای جواب به این سوال شما، باید چند سوال را شما جواب بدهید تا من یا دیگران بتوانیم در این مورد شما را راهنمایی کنیم.1. آیا شما درس طراحی هواپیما را گذرانده اید؟ 2. در چه زمینه ای به منبع نیاز دارید؟ 3. به تنهایی می خواهید اینکار را انجام دهید یا یک تیم هستید؟

امید وارم از این سوالات ناراحت نشوید اما برای مفید بودن مطالبی که می گویم دانستن این موارد لازم است چرا که اگر شما درس طراحی هواپیما را گذرانده باشید، معرفی سری 7 جلدی طراحی راسکم اتلاف وقت شما خواهد بود!
در مورد سوال دوم هم باید بگویم در طراحی یک هواپیما صرفنظر از اندازه آن مراحل زیر به صورت تقریبی طی می شود:
1. تعیین یک جامعه آماری و تخمین وزن وسیله
2. طراحی پیکربندی شامل طراحی بال و دم و بدنه و...
3. محاسبه درگ
4. محاسبه عملکرد و کارایی وسیله طراحی شده
5. پایداری و کنترل وسیله
6. طراحی سازه

همینطور که می بینید مراحل طراحی هواپیما به صورت لیست بسیار کم است ولی هریک برای خود عالمیست که طبیعتا برای هریک می توان منابع گوناگونی معرفی کرد.
در مورد سوال سوم نیز باید گفت که کلاً کار طراحی و ساخت یک وسیله چه پرنده چه غیر آن یک کار گروهی است و در صورتیکه بخواهید آنرا به صورت انفرادی انجام دهید فشار کاری بسیاری را متحمل خواهید شد.اما آنچه که من به ذهنم می رسد شما برای تشکیل یک تیم ساخت هواپیمای بدون سرنشین رادیو کنترل به افراد زیر نیاز دارید:
1. مهندس طراح هوافضا که خود شمایید.
2. مهندس برق که وظیفه طراحی رادیو کنترل را بر عهده خواهد داشت.
3. یک مهندس مکانیک ساخت و تولید که برای اجرای ساخت وسیله نیاز است.

طبیعتا اگر شما بخواهید می توانید این هر سه باشید اما بسیار دشوار!
فعلا برای شروع با فرض آنکه شما درس طراحی را نگذرانده اید برای شما منابع زیر را معرفی می کنم.پیشنهاد می کنم سری هم به تالار بر و بچ برق بزنید و در مورد رادیو کنترل از آنها بپرسید.

الف) طراحی هواپیما :
- 7 جلد کتب طراحی هواپیمای آقای راسکم که کتاب جامعی است شامل تمامی مراحل طراحی یک هواپیما با یک مشکل نسبتا بزرگ.این کتاب ترجمه نشده است که البته به نظر من موهبتی است به دو دلیل که اولا بچه های هوافضا رو مجبور به یادگیری زبان میکنه و دوم اینکه ترجمه متن کتاب رو می کشه!
- کتاب طراحی هواپیمای آقای صدرایی انتشارات دانشگاه امام حسین. به نظر من این کتاب برای طراحی و ساخت یک پهپاد(همون هواپیمای بدون سرنشین) مناسب تر است گرچه با کتاب قبلی تکمیل می شود.

ب) کنترل و پایداری:
- Roskam - Airplane Flight Dynamics And Automatic Flight Control
البته این کتاب با نام " مکانیک پرواز اجسام صلب" ترجمه شده است که متاسفانه نایاب است اما اطلاعات این کتاب به شرح زیر است:
- دینامیک اجسام صلب/دکتر ملائک/انتشارات دانشگاه شریف

ج) طراحی سازه:
- نرم افزار ANSYS یا ABAQUS.
برای طراحی سازه هواپیما شما بیشتر نیازمند یادگیری نرم افزار هستید تا مطالعه کتاب.اما کتاب های زیر برای بعضی مواقع که نیاز به مراجعه به کتاب داشته باشید:
- Uav) - Aircraft Structures - Airframe Structural Design)
Michael Chun-Yung Niu - Hong Kong Conm
کتاب طراحی سازه هواپیما
- MIL Handbook 17 : هند بوک انتخاب مواد

البته در بحث سازه یک UAV شاید شما نیاز کمتری به این کتاب ها داشته باشید و بتوانید صرفا با طراحی توسط نرم افزار به مطلوب خودتون برسید.
به هر حال این چند راهنمایی و معرفی منبع بود که من می توانستم به طور ابتدایی انجام بدهم.امیدوارم که ثابت قدم و مطمئن به هدف خودتون دست پیدا کنید.اگر کمک دیگری هم از دست من بربیاید،دریغ نخواهم کرد.
این ایمیل منه اگر سوالی داشتید که فکر می کردید شاید من توان پاسخگویی داشته باشم:
sparrow_missile07@yahoo.com
البته یک " _ " آندرلاین هم داشت که به تیر غیب دچار شد!
(sparrow_missile)

با آرزوی شاد کامی! :smile:
موفق و پیروز باشید!
یا علی
Sparrow

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جواب کاملی بود;)
من هم پیشنهاد میدم روی بهینه سازی طرح های موجود کار کنید خیلی از حجم کار شما رو کم میکنه به خصوص اگه بتونید با طراحان اون تماس بگیرید

سمیه نوروزی

عضو جدید
سلام خدمت همه ی دوستان.
کسی می تونه آیین نامه ی مسابقاتی که تا به حال در باره ی پرواز دادن هواپیما های دست ساز برگزار شده رو اینجا قرار بده ؟
مرسی.

eliz

عضو جدید
کار بسیار خوبی کردی.ببین چندتا کتاب توپ ساخت uav معرفی کن .سایت هم بود مشکلی نیست.قربونت.

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه ی دوستان.
کسی می تونه آیین نامه ی مسابقاتی که تا به حال در باره ی پرواز دادن هواپیما های دست ساز برگزار شده رو اینجا قرار بده ؟
مرسی.
منظورتون هواپیما های بدون سر نشین هستش یا اون هایی که طرف تو خونش میسازه بعد باهاش پرواز میکنه؟

ahmad sohani

عضو جدید
تشکر از دوست عزیز و پاسخ به تعدادی از سوالات

تشکر از دوست عزیز و پاسخ به تعدادی از سوالات

با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز .

از این که وقت با ارزشتون برای پاسخ به من صرف کرید از شما ممنونم .:w30:

میخواستم به تعدادی از سوالهایی که از من پرسیدید جواب بدم :

من این کار را می خواهم به تنهایی انجام بدم و دوره ی طراحی هواپیما را هم هنوز نگزراندم

و جزییات بیشتر را هم به ایمیلتون فرستادم . اگه میشود شما هم جوابتون را به ایمیلم

بفرستید.
با تشکر
:w27: ahmad sohani
mail:sstoler@yahoo.com

MOHSEN_2008

عضو جدید
یک سوال سرنوشتساز و فوری دارم . ممنون میشم اگه بهم جواب بدین

یک سوال سرنوشتساز و فوری دارم . ممنون میشم اگه بهم جواب بدین

من تا چند روزه آینده می خوام تایین رشته کنم (برای کارشناسی) به رشته هوا فضا خیلی علاقه دارم . چیزی که خیلی برام مهمه اینه که بعد از پایان تهسیلات 100%یه کار خوب گیرم میاد یا نه ؟؟
آخه از بعضیا می شنوم که می گن این رشته خیلی توی ایران روش سرمایه گذاری نمی شه و بازار کار براش خیلی نیست
؟؟؟؟
پیشاپیش مچکرم

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام خدمت همه ی دوستان.
مرسی.

سلام به همگی،

نمی دونم این مطلب به کار شما خواهد آمد یا نه ولی در رابطه با مسابقات ساخت هواپیماهای بدون سرنشینه که هر ساله از طرف دانشگاه شریف برگزار میشه:

http://ae.sharif.edu/~nudc/fa/intoduction/Rules.htm

دیدن این سایت هم خالی از فایده نیست:

http://nasa1385.blogfa.com/page/aerospace.aspx

موفق و پیروز باشید
یاعلی
Sparrow

amir farzin

عضو جدید
اطلاعاتی در مورد نرم افزارهای fast cad &msc sofyمی خواستم
اگر help رو هم واسم بزارین ممنون میشم

آخرین ویرایش:

touran90

عضو جدید
دوستان من یک سایت خیلی جالب اجع به هواپیمای بدون سرنشین (UAV) پیدا کردم.
http://drh-uav.mihanblog.com/Page-2.ASPX

اگر شما انکلیسی میتوانید حرف بزنید میدانم از چند تا سایتهای با برنامهای افرین دارند.

به نظره من UAV خوشی هستند ولی هواپیاهای بدون موتور هیبت در هستند ;)

سمیه نوروزی

عضو جدید
دوستان عزیز از همتون خیلی زیاد ممنونم.
نمی دونم چرا برای حداقل قدردانی تشکر کار نمی کنه.یکی طلبتون در اولین فرصت پرداخت می شه.;)

SilliCONIC

عضو جدید
کسی در مورد دوره مشترک هوافضا خواجه نصیر - روسیه چیزی می دونه؟!؟! :redface:
مهمه هااااااااااا!;):gol:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
کسی در مورد دوره مشترک هوافضا خواجه نصیر - روسیه چیزی می دونه؟!؟! :redface:
مهمه هااااااااااا!;):gol:

سلام،

من اطلاع دقیقی از این دوره ندارم،برای اطلاع بیشتر می توانید به این سایت مراجعه کنید.

http://www.kntu.ac.ir/Default.aspx?tabid=747

البته این سایت در رابطه با دوره های کارشناسی ارشد است.
اما در رابطه با این گونه دوره ها:
این دوره ها با توافق بین یک دانشگاه از ایران و یک دانشگاه معتبر خارجی برگزار می شود که پس از گذراندن تعدادی از دروس در دانشگاه ایران قسمتی از واحد ها در دانشگاه دوم گذرانده می شود.ویژگی این دوره ها دریافت مدرکیست که از لحاظ بین المللی معتبر شناخته می شود و ویزگی مهمتر این دوره ها هزینه فجیع آن است.همانطور که در سایت بالا ملاحظه خواهید کرد برای قبولی در این دوره ها بایددر آزمون ورودی آن قبول شوید.برای موفقیت در این دوره ها باید تسلط به زبان انگلیسی (یا در مورد روسیه فکر کنم زبان روسی)داشته باشید.
شاید بتوان گفت این یه جور تحصیل خارج از کشور است.
در هر حال این اطلاعاتی بود که من داشتم.اگر کسی اطلاعات کامل تری داره یا مطلبی رو من اشتباه گفتم،از لطفش ممنون میشم !
موفق و پیروز باشید
یا علی
Sparrow

Anex3

عضو جدید
سیستم جدید برای کاهش ریسک و تسهیل فرود هواپیما توسط طراح وطنی ( نیاز به راهنمای)

سیستم جدید برای کاهش ریسک و تسهیل فرود هواپیما توسط طراح وطنی ( نیاز به راهنمای)

با سلام .

اینجانب سیستم مکانیکی جدیدی طراحی نموده ام که با تاثیر بر آیرودینامیک هواپیما ها اعم از سبک و سنگین کارایی جالبی جهت کاهش ریسک فرود در Touch Down/فرود نرم/کاهش استهلاک ناشی از فرود تا over Houl/تکمیل فرود با طرح تقرب ILS CAT III/کاهش ریسک Belly Landing/فرود آسان در شرایط Cross Wind/و... دارد.

آین طرح در سازمان ثبت اختراعات ثبت شده و ماموریت طرح به صورت انیمیشن 8 دقیقه ای فنی موجود است.

اینجانب اطلاعی جهت ارائه صحیح و مطمئن طرح به چه مرجعی را ندارم و از حالا به بعد آن را نمی دانم چه کنم؟

از طرفی دیگر به عنوان خلبان Light و به لحاظ اطلالعات آیرودینامکی ام طرح را کارا می دانم اما شاید احتیاج به ارائه مشخصات فنی مهندسی داشته باشم نمی دانم؟

خواهشمند است در صورت داشتن ایده راهنمایی فرمایید.

ارادتمند
آرش امین
parwazamin@yahoo.co.uk

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام .

اینجانب سیستم مکانیکی جدیدی طراحی نموده ام که با تاثیر بر آیرودینامیک هواپیما ها اعم از سبک و سنگین کارایی جالبی جهت کاهش ریسک فرود در Touch Down/فرود نرم/کاهش استهلاک ناشی از فرود تا over Houl/تکمیل فرود با طرح تقرب ILS CAT III/کاهش ریسک Belly Landing/فرود آسان در شرایط Cross Wind/و... دارد.

آین طرح در سازمان ثبت اختراعات ثبت شده و ماموریت طرح به صورت انیمیشن 8 دقیقه ای فنی موجود است.

اینجانب اطلاعی جهت ارائه صحیح و مطمئن طرح به چه مرجعی را ندارم و از حالا به بعد آن را نمی دانم چه کنم؟

از طرفی دیگر به عنوان خلبان Light و به لحاظ اطلالعات آیرودینامکی ام طرح را کارا می دانم اما شاید احتیاج به ارائه مشخصات فنی مهندسی داشته باشم نمی دانم؟

خواهشمند است در صورت داشتن ایده راهنمایی فرمایید.

ارادتمند
آرش امین
parwazamin@yahoo.co.uk

میتونی بیشتر توضیح بدی ;)

Anex3

عضو جدید
با سلام .

من متوجه شدم که جنابعالی دانشجوی مهندسی شیمی گرایش آتش هستید.
اینجانب طرحی دارم که همکاری شما درتکمیل آن بسیار مسمر ثمر می باشد.
اگر در تهران هستید و امکان دارد شما را ملاقات کنم.

ارادتمند.
آرش امین

Anex3

عضو جدید
سلام

با سلام .

ارادتمند.
آرش امین

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با سلام .

ارادتمند.
آرش امین

سلام ،
در مورد دوست عزیزمون که گرایش آتش دارند باید با آقای masood kavosh تماس بگیرید که می تونید تو همین باشگاه برای ایشون پیغام بگذارید.
در مورد طرح شما در مورد کاهش ریسک فرود باید ابتدا برای طرح خودتون گواهینامه تهیه کنید و پس از کسب گواهینامه یک حامی برای تولید اون پیدا کنید.در صنایع هوایی هیچ وسیله ای بدون گواهینامه اجازه استفاده را ندارد حتی پیچ و مهره.برای گرفتن اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم با« سازمان هواپیمایی کشوری» معاونت « نظارت بر طراحی ،ساخت و مونتاژ وسایل پرنده» تماس بگیرید.

شاد و پیروز باشید
یا علی
Sparrow

mahan57

مدیر بازنشسته
سلام وخسته نباشید!

من یه سری مقاله در زمینه propulsion دارم تهیه می کنم و می خواستم اونهارو تو سمینارها یا همایشهایی که در دانشگاهها یا مراکز تحقیقاتی مرتبط برگزار میشه مطرح کنم. اگه جایی هستش که قراره این مراسمها اونجا برگزار میشه رو بمن معرفی کنید خیلی ممون میشم. تا نسبت به برنامه ریزهای لازم برای ارسال چکیده مقالات اقدام کنم!

متشکرم!

Anex3

عضو جدید
سلام ،
در مورد دوست عزیزمون که گرایش آتش دارند باید با آقای masood kavosh تماس بگیرید که می تونید تو همین باشگاه برای ایشون پیغام بگذارید.
در مورد طرح شما در مورد کاهش ریسک فرود باید ابتدا برای طرح خودتون گواهینامه تهیه کنید و پس از کسب گواهینامه یک حامی برای تولید اون پیدا کنید.در صنایع هوایی هیچ وسیله ای بدون گواهینامه اجازه استفاده را ندارد حتی پیچ و مهره.برای گرفتن اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم با« سازمان هواپیمایی کشوری» معاونت « نظارت بر طراحی ،ساخت و مونتاژ وسایل پرنده» تماس بگیرید.

شاد و پیروز باشید
یا علی
Sparrow

باسلام و تشکر از راهنمایی شما.
ارادتمند
آرش امین

sunflare

عضو جدید
من مکانیک جامدات می خونم دوست دارم ارشد طراحی وساخت موشک بخونم چه چیزایی اضافه بخونم

بالا