نمايش نتايج 1 تا 1 از 1

تاپیک: انسانهای درون گرا و برون گرا

 1. #1
  عضو فعال آواتار ofakur
  رشته
  روانشناسی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/11
  محل سكونت
  ایران
  امتیاز
  2317
  پست ها
  1,767

  پيش فرض انسانهای درون گرا و برون گرا

  درون گرا یا برون گرا
  برخی از افراد هستند که ترجیح می دهند مشکلات خود را با دیگران در میان بگذارند،به وجود دیگران و مصاحبت با آنها محتاجند، و تمایل دارند که در محیط های باز و شلوغ کار کنند. همین سر و صداهای روزمره زندگی است که به آنها انرژی پیمودن ادامه ی راهرا می دهد. برای این افراد اصلاً مهم نیست که مرکز توجه جمع باشند و یا دائماً ترتیب سخنرانی های متفاوت را بدهند. انرژی این افراد خارجی است و انسان های برونگرایی محسوب می شوند. افرادی که بیشتر در رشته ی هنرهای نمایشی و موسیقی فعالیتمی کنند جزء کسانی محسوب می شوند که انرژی را به بیرون ساطع مینمایند.
  از سوی دیگر افرادی نیز هستند که تمایل دارند تا بر روی موضوعات مختلف تاثیرگذارواقع شوند. این افراد به طور دقیق بر روی کلیه ی مباحث تمرکز کرده و عمیقاً در مورد مسائل مختلف فکر می کنند. یافته های آنها معمولاً خصوصی است و ترجیح می دهند ساکت باشند. آنها آنقدر که از کتاب خواندن لذت می برند، از شرکت در یک میهمانی نمیتوانند لذت ببرند. در محل کار ترجیح می دهند فضای اختصاصی خودشان را داشته باشند وکار کردن در محیط باز را نمی پذیرند. این قبیل افراد درون گرا هستند. مهندسین علوم کامپیوتری، و فلاسفه در میان عمیق ترین درون گراها قرار می گیرند.
  اگر هر یک از این خصوصیات به حد نهایی خود برسد، سبب می شود میان دو نفری که دردوسوی این دو قطب مختلف وجود دارند، مشکلاتی ایجاد شود. برون گرا ها احساس می کنند که درون گرا ها آنقدر ها که لازم است صحبت نمی کنند و به همین دلیل نمی توانند تشخیص دهند که چه چیزی در سر آنها می گذرد. درون گراها نیز آرزو میکنند که ای کاش برون گراها می توانستند پیش از صحبت کردن فکر کنند و تنها وقتی حرف بزنند که ایدهها را در ذهن خود بررسی کرده باشند.
  البته باید توجه داشت که همه ی افراد در شرایط مختلف، عکس العمل های متفاوتی رانیز از خود بروز می دهند و همه ما گرایش های درون گرایانه و برون گرایانه را داریمو در موقعیت های مختلف بسته به شرایط، واکنش های متفاوتی را از خود بروز می دهیم.
  کلی گرا و جزئی نگر
  برخی از ما به جزئیات مطالب ریز می شویم و هیچ توجهی به تصویر بزرگتری که پیشرویمان قرار دارد، نمی کنیم.
  گروه دیگری از افراد هستند که دورنمای خوبی از مسائل مختلف دارند، اما از تمرکزکردن بر روی جزئیات فراری هستند. میر بریج گروه اول را "حسگر" و دوم را "یافتگر" نامگذاری می نمایند. افراد حسگر را می توان بیشتر در میان کسانی که در کارهای عملی تبحر دارند پیدا کرد، مانند مهندسان، دانشمندان و افرادی که به کارهای هنری اشتغالدارند. پای این قبیل افراد به طور کامل بر روی زمین قرار دارد. آنها در زمان حالزندگی می کنند. آنها کارهایشان را یکی پس از دیگری و با رعایت ترتیب انجام میدهند وترجیح می دهند که تغییرات را به صورت پله ای بپیمایند. از سوی دیگر شهودگرایان یاهمان یافتگراها از تصور و تخیل بالایی برخوردار هستند. آنها اطلاعات را از منابعمختلفی بدست می آورند و برای آینده اهمیت زیادی قائل هستند. آنها بر خلاف حسگرهادوست دارند که همواره تغییرات کلی در زندگی خود ایجاد کنند.
  به طور طبیعی شهودگراها معتقدند که حسگراها کمبود خلاقیت و قوه ی تخیل دارند وحسگراها نیز تصور می کنند که شهودگرایان در ابرها سیر می کنند.
  نویسندگان، روزنامه نگاران، و روانشناسان به طور طبیعی در رده ی شهودگرایان قرارمی گیرند.
  تحلیلگرا یا راه گشا
  دانشمندان و ریاضی دانان معمولاً با اسنباط و استنتاج مشکلات، به راه حل میسرند. نقطه ای را به عنوان مرکز شروع فعالیت خود قرار داده و به صورت منطقی بهدنبال یافتن راه حل صحیح بر می آیند. اگر از استدلال و برهان مناسب استفاده کنند،به پاسخ صحیح نیز دست پیدا خواهند کرد، اما آیا مردم این امر را قبول می کنند؟ "متفکران" که به این طریق عمل می کنند، ابتدا راه منطقی را طی می کنند و زمانیکه بهراه حل دست پیدا کردند، آنرا به دیگران می فروشند. بیشتر دانشمندان و مهندسان بهشدت تحلیلگرا هستند.
  اما متد "حسی" بدین شرح است که ابتدا در نظر گرفته می شود که مردم به دنبال چهراه حلی هستند، سپس به دنبال یافتن آن راه حل می روند . افرادی که به این شیوه عملمی کنند مشکلات را به گونه ای حل می کنند که گویی خودشان نیز بخشی از آن هستند. اینامر در حالی است که تحلیلگرایان حتی الامکان خودشان را منفصل از راه حلی که بدست میآورند می دانند. یکی عینی است و دیگری انتزاعی. تحلیلگرایان تصور می کنند کهکسانیکه مشکلات را از طریق راه حل های انتزاعی حل می کنند، افراد غیر منطقی هستند. روحانیون و مشاوران اجتماعی عموماً در زمره ی مشکل گشاهای "حسی" قرار می گیرند. آنها بر این باورند که تحلیلگرایان افراد سردی هستند و قدرت حس کردن ندارند.
  سازماندهی زندگی فردی
  آیا فراتر از زمان مسائل را سازماندهی کرده و برنامه ریزی می کنید و در موردآنها فکر می کنید؟ برخی از افراد هستند که همیشه دوست دارند زندگی شان تحت کنترل باشد. آنها لیستی از کارهایی که باید انجام دهند را تهیه کرده و خاطرات خود رایادداشت می کنند. برای تعطیلات از قبل برنامه ریزی می کنند و برای روز، ماه و سالخود نیز برنامه ریزی می نمایند. میر بریج این افراد با نام "اندیشمند" معرفی میکند. میز کار آنها همیشه تمیز و مرتب است و به راحتی می توانید هر چیزی را در جای خودش پیدا کنید، چه در محیط کار و چه در خانه؛ اما در این میان گروه دیگری نیز وجوددارند که میر آنها را با نام "دریافتی" معرفی می کند. این افراد احساس می کنند کهاگر برای یک ماه آینده ی خود برنامه ریزی کنند، دست و پایشان بسته می شود. آنها دوست دارند که خودشان را در جریان زندگی قرار دهند، ساعت های انعطاف پذیر کاری راتجربه کنند، موقعیت های جدید زندگی را در آغوش بگیرند، و همواره آماده ی رویاروییبا تجربیات جدید در زندگی هستند.
  اما از سوی دیگر برخی از افراد نیز هستند که کنترل گرا هستند. آنها می خواهندکارشان را پیش از وقت تفریح انجام داده باشند اما گروه دیگر در هر زمان آماده تفریح هستند. اگر کارفرمای شما در این خصوصیت عکس شما باشد، آنوقت رابطه شما جالب و دیدنی خواهد بود.

  احساس سوختن به تماشا نميشود
  آتش بگير تا که بداني چه ميکشم

 2. تشكرها از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. شخصیت شما درون گراست یا برون گرا؟
  توسط modir banoo در تالار خودشناسی
  پاسخ ها: 15
  آخرین ارسال: 2015/9/02, 02:46 PM
 2. نکاتی که زوج های درون گرا و برون گرا باید بدانند
  توسط *** s.mahdi *** در تالار آئین همسرداری
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2015/6/11, 12:39 PM
 3. نکاتی که زوج های درون گرا و برون گرا باید بدانند
  توسط *** s.mahdi *** در تالار روانشناسی خانواده
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2015/6/04, 08:56 PM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2014/2/01, 04:05 PM
 5. معماری ایرانی؛معماری درون گرا
  توسط jentleman_arch در تالار معماری ایرانی واسلامی
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2012/1/01, 08:08 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •