کمک از دوستان صنایعی (توسعه محصول)

omidshsh

عضو جدید
سلام بر دوستان. من رشتم مهندسی مواد هست. از من خواستن یک گزارش بنویسم راجع به این که چجوری یک فناوری جدید رو به بازار معرفی کنیم.
فرض کنید تلویزیون های LED تازه وارد بازار شدند و در ابعاد آزمایشگاهی با موفقیت جواب داده و یکی دو شرکت معتبر هم فرضا دارند LED تولید می کنند.
حالا از من خواستن یک گزارش بنویسم در مورد فناوری LED تا شرکت های داخلی به استفاده از این تکنولوژی ترغیب بشن.
سوال من این هست که چنین گزارشی چجور باید نوشته بشه؟ چه مواردی باید توش ذکر بشه؟ چه مواردی رو نباید گفت؟ در کل ساختار چنین گزارشی چگونه باید باشه؟
من خودم توی سرچی که کردم به توسعه ی محصول یا Product development رسیدم ولی توسعه ی محصول یه مطلب خیلی کامله
کسی می تونه کمکی کنه؟

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان. من رشتم مهندسی مواد هست. از من خواستن یک گزارش بنویسم راجع به این که چجوری یک فناوری جدید رو به بازار معرفی کنیم.
فرض کنید تلویزیون های LED تازه وارد بازار شدند و در ابعاد آزمایشگاهی با موفقیت جواب داده و یکی دو شرکت معتبر هم فرضا دارند LED تولید می کنند.
حالا از من خواستن یک گزارش بنویسم در مورد فناوری LED تا شرکت های داخلی به استفاده از این تکنولوژی ترغیب بشن.
سوال من این هست که چنین گزارشی چجور باید نوشته بشه؟ چه مواردی باید توش ذکر بشه؟ چه مواردی رو نباید گفت؟ در کل ساختار چنین گزارشی چگونه باید باشه؟
من خودم توی سرچی که کردم به توسعه ی محصول یا Product development رسیدم ولی توسعه ی محصول یه مطلب خیلی کامله
کسی می تونه کمکی کنه؟

سلام برای توسعه محصول حتما نیاز نیست که یک طرح نوشته بشه بعضی موقع ها با مقاله یا حتی پروپزال هم محصول جدید معرفی میشه فرض کنید یک تکنولوژی جدید مثلا همون LED باشه و شما خواسته باشید اون رو برای ترغیب دیگر شرکت ها رارئه بدهید حتی با نوشتن یک پروپزال کاربردی هم به مقاصدتون میرسید اما موضوعات الزامی که خارج از چهارچوب پروپزال نوشته بشه اینها به نظرم مفید - 1- هدف اصلی از تولید این محصول چی ؟ مثلا برای LED صرفه جویی در مصرف برق و بازگشت سرمایه 2- بازار هدف اون مشخص بشه 3- کسانی که از این محصول استفاده میکنن مشخص بشه ایا کسانی که مصرف میکنن قشر خاصی هستند یا نه ؟ یک توضیحات مختصری از مزایا و معایب که در چهارچوب پروپزال هم موجوده - نقاط قوت و ضعف محصول مقابل محصولات دیگر مثلا لامپ های کم مصرف و رشته ای - روند کاری و اداری البته این مورد درباره طرح توجیه اقتصادی بیشتر کاربرد داره نه معرفی

ALI0069

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

چند جور برداشت میشه از نوشته ی شما کرد ، دقیقا نمیدونم منظورتون چیه

ولی ما بحثی داریم به عنوان - امکان سنجی محصول-
تو این بحث میایم یه محصول رو از جهات مختلف مثل معرفی محصول ، معرفی بازار و مباحث مالی و اقتصادی بررسی میکنیم

مزایای اونو می نویسیم . میگیم با تولید این محصول چه فوایدی به دست میاریم . اصلا تولیدش صرفه ی اقتصادی داره یانه . نیازی به تولیدش تو کشور هست یا نه ...

منظورتون یه همچین چیزی هست ؟

ALI0069

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم یه پروژه درباره ی امکان سنجی تولید LED کار کردم
اگه جای خاصیو مشکل داشتید بهم بگید

omidshsh

عضو جدید
اول ممنون به خاطر پاسخ سریع علی و حمید آقا
دوم بله آقا علی منظورم همچین چیزی هست که فرمودین. اگه شما لطف کنین یه منبع فارسی یا انگلیسی در این مورد بهم معرفی کنید که خیلی هم تخصصی نباشه ممنون می شم. توی منبع توضیح داده باشه که چنین گزارشی باید چه ساختاری داشته باشه و چه مطالبی توش گفته بشه.
در مورد LED فقط یک مثال بود ولی اگر یک نمونه از این گزارش ها رو دارید لطف کنید برام بفرستید تا ببینم چجوریه

ALI0069

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول ممنون به خاطر پاسخ سریع علی و حمید آقا
دوم بله آقا علی منظورم همچین چیزی هست که فرمودین. اگه شما لطف کنین یه منبع فارسی یا انگلیسی در این مورد بهم معرفی کنید که خیلی هم تخصصی نباشه ممنون می شم. توی منبع توضیح داده باشه که چنین گزارشی باید چه ساختاری داشته باشه و چه مطالبی توش گفته بشه.
در مورد LED فقط یک مثال بود ولی اگر یک نمونه از این گزارش ها رو دارید لطف کنید برام بفرستید تا ببینم چجوریه

من 2 نمونه فایل براتون قرار میدم . میتونید الگو برداری کنید .

پیوست ها

• Gypsum Production.pdf
    218.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • bakpolimeri.pdf
    513.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

omidshsh

عضو جدید
امکانش هست یکی دو نمونه ی دیگه از این گزارش ها آپلود کنید؟

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

شما باید برای معرفی محصول استراتژی طراحی کنید
این کاری که شما میخواین انجام بدین مربوط میشه به رشته مدیریت بازرگانی و یک امر تخصصی هست و کمتر به مهندسی صنایع مربوط میشه

شما باید سعی کنید عیوب و مزایای محصول خود را خوب بفهمید و بشناسید
سپس مزایای محصول خود را باید خیلی بزرگ نمائی کنید
و سعی کنید عیوب محصول خود را مخفی کنید

سعی کنید عیوب محصولات رقیب را با مزایای محصول خود مقایسه کنید و به مردم توضیح بدهید
برای این کار از یک جدول مقایسه ای استفاده کنید تا مردم بتوانند به اسانی مزایای محصول شما را با معایب محصولات رقیب مشاهده کنند

- بعد از این کار باید از رسانه ها و اینترنت ماهواره تلویزیون مجلات و غیره برای بزرگ کردن و علوم کردن در موفقیت شما در تولید محصول استفاده کنید

- یک بار یادم هست شرکت بنز برای یکی از مدلهای خود جایزه گذاشته بود که هر کسی ایرادی برای بنز بگیرد به او یک جایزه خیلی بزرگ خواهد داد.
یک ایرانی رفته بود گفته بود که یک ایراد خیلی مهم در بنز پیدا کرده است مدیران بنز نگران امده بودند ببینند کجای ماشین ایراد دارد و ایرانی گفته بود که ایراد بنز این است که ایراد ندارد!
بنابر این به او یک جایزه خیلی بزرگ داده بودند.
اینها همه ترفندها و استراتژیهای بازاریابی و توسعه بازار محصول هست که ربطی به تولید و یا طراحی محصول ندارد.

البته قبل از تولید و فروش معمولا یک فضای عطش در جامعه توسط همین تیم بازار یابی ایجاد میشود در این مرحله یک اسم رمز برای محصول انتخاب میکنند

اما وقتی به تولید انبوه رسید اسم اصلی و جدیدی برای محصول معرفی میکنند

اما برند محصول باید همیشه کنارش باشد.

و خیلی ریزه کاریهای دیگر که در استراتژی بازار اهمیت بسیار زیادی دارد.

به نظرم بیشتر باید سراغ کتابهای مدیریت بازرگانی و استراتژیهای بازاریابی و توسعه بازار بروید.

بالا