حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

vahid6060

عضو جدید
سلام.
بهترین جوانه زا برای ریخته گری چدن نشکن چی هست و بهترین زمان برای اضافه کردنش به مذاب؟؟؟؟؟
اگه لطف کنید و یه توضیح مختصر در مورد چگونگی مصرف و ... بدید ممنون میشم.
مشکل کاربید دارم که هر کاری میکنم حل نمیشه (با وجود مواد اولیه خوبی که دارم)

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام.
بهترین جوانه زا برای ریخته گری چدن نشکن چی هست و بهترین زمان برای اضافه کردنش به مذاب؟؟؟؟؟

بستگی به منوه زمینه شما هم داره. فریتی بخواین، پرلیتی باشه یا اینکه مخلوطی از هر دو باشه فرق میکنه.
شما باید از همون فروسیلیکومنیزیم استفاده کنید. بهترین روش هم استفاده از روش سیستم راهگاهی هست که راندمان کار شما رو بالا میبره.
میزان منیزیم باقی مانده و میزان منیزیم اضافه شده بایستی کاملا کنترل بشه. علت وجود کاربید هم تو زمینه شما میتونه وجود مقدار زیاد گوگرد باشه که باعث میشه تمام کربن ها به گرافیت تبدیل نشن.
سرعت و زمان تلقیح هم مهمه. مدت زمان بین تلقیح و زیختگری رو هم باید خیلی کاهش بدین. چون باعث میرایی جوانه زا میشه.
موفق باشید

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام.

بهترین زمان : دقیقاً قبل از ریختن مذاب به داخل قالب . ویا اینکه محفظه ای رو در سیستم راهگاهی برای فروسیلیکو منزیم تعبیه کنید و داخل اون قرار بدید .

starless sky

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم کجا میتونم اطلاعات جامعی درباره کامچوزیت های زمینه فلزی پیدا کنم.درباره همشون یعنی مس و آلومینیوم و تنگستن و.....خواهشا کمک کنید چون من رشتمم متالورژی نیست آطلاعات جامعی میخوام ممنون.

در مورد اطلاعات اولیه و جامع برای هر موضوعی، بهترین راهکار، مراجعه به هند بوک های مربوطه است. ولی اگه اطلاعات ریز و جزئی مد نظرتون باشه، باید به سراغ مقالات یا راهی ساده تر، پایان نامه ها در کتابخانه های سراسر ایران برید...
مشخصات دو هند بوک در زمینه کامپوزیت زمینه فلزی رو براتون قرار میدم.

n Introduction to Metal Matrix Composites

هند بوک دوم

• Metal Matrix Composites

Chawla, Nikhilesh, Chawla, Krishan K.

2006, XII, 401 p.

vahid6060

عضو جدید
سلام.
ممنون از پاسخ دوستان خوبم.
مشکل گوگرد ندارم . گوگردم خیلی پایین هست . در ضمن فرآیند نشکن سازی خوب هست و درصد گرافیت های کروی بالا هست . اما بیشتر از 3 درصد کاربید دارم .(که گیر دادن باید کم بشه)
اگه میشه جوانه زایی غیر از فروسیلیکومنیزیم معرفی بفرمائید . زمینه هم بالای 80 درصد فریت باید باشه . جوانه زاهایی که در بازار فعلی موجود باشه .
با تشکر.

fered_sch

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم کجا میتونم اطلاعات جامعی درباره کامچوزیت های زمینه فلزی پیدا کنم.درباره همشون یعنی مس و آلومینیوم و تنگستن و.....خواهشا کمک کنید چون من رشتمم متالورژی نیست آطلاعات جامعی میخوام ممنون.
سلام
هم میتونید کتابهای زیر را بخرید هم میتونید برید دانشکده مواد دانشگاهتون ازشون امانت بگیرید:
image_16348.jpg
این یکی کتاب هم هست:
http://vista.ir/article/799608
یا لینک زیر برید اطلاعات بدی هم نداره:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/268124-مقدمه-اي-بر-کامپوزيت-هاي-زمينه-فلزي

موفق باشید:gol:

fered_sch

عضو جدید
سلام.
مشکل گوگرد ندارم . گوگردم خیلی پایین هست . در ضمن فرآیند نشکن سازی خوب هست و درصد گرافیت های کروی بالا هست . اما بیشتر از 3 درصد کاربید دارم .(که گیر دادن باید کم بشه)
اگه میشه جوانه زایی غیر از فروسیلیکومنیزیم معرفی بفرمائید . زمینه هم بالای 80 درصد فریت باید باشه . جوانه زاهایی که در بازار فعلی موجود باشه .
با تشکر.
سلام
شاید مشکل کاربیدی که دارید از نرخ سرد شدن قالب باشه! اگه نرخ سرد شدن و انجماد بالا باشه شما هرچقدر هم جوانه زا بزنید باز کاربید میده چون غیر تعادلی منجمد شده! این رو هم برسی کنید ضرری نداره، چون میگویید که نودولاریتی بالایی دارید!
موفق باشید

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام.
با تشکر.

از نرخ سرد شدن بالا ممکنه باشه ولی احتمالش ضعیفه

از منیزیم بیشتری استفاده کنین ، خود منیزیم از ایجاد کاربید جلوگیری میکنه .

یا سایر عناصر کروی کننده .

fered_sch

عضو جدید
از نرخ سرد شدن بالا ممکنه باشه ولی احتمالش ضعیفه

از منیزیم بیشتری استفاده کنین ، خود منیزیم از ایجاد کاربید جلوگیری میکنه .

یا سایر عناصر کروی کننده .
درود حسین جان.
آقا اگه منیزیم بیشتر از حد استفاده کنه اونموقع جوانه زاها آگلومره میشه و تاثیر برعکس میزاره ها!

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
کسی میدونه جنس قاشق و چنگال چه نوع فولاد زنگ نزنیه ؟ منظورم آستنیتی ، فریتی یا .... است

fered_sch

عضو جدید
سلام
کسی میدونه جنس قاشق و چنگال چه نوع فولاد زنگ نزنیه ؟ منظورم آستنیتی ، فریتی یا .... است
درود
والا من دقیق یادم نیست اما فک میکنم که فریتی هست، چون اگه فولاد زنگ نزن فریتی باشه خاصیت فرومغناطیسی داره و جذب آهنربا میشه اما آستنیتی نه!
یه دلیل دیگه هم اینکه تولید فولاد زنگ نزن فریتی ارزان تر از تولید فولاد زنگ نزن آستنیتی هست علت وجود مقدار بیشتر عناصر آلیاژی هست مثل کروم و نیکل ،( مرجع کتاب علم مواد تویسرکانی)، پس به نظر میرسه که واسه قاشق چنگال زیاد هزینه نشه:D.
خونه ما که قاشق و چنگالهامون جذب اهنربا میشن و زنگ نزن هم هستند:biggrin: ، نتیجه میگیرم حداقل قاشق و چنگال خونه ما فریتی هست:surprised:.
موفق باشید:gol:

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام

در تکمیل حرفای مهندس fered_sch

فریتی . از کروم وانادیم استفاده میشه .

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام. نعنی عبارات زیر رو میدونید؟
cosworth process
rheocasting & thixocasting
styro foam
ریخته گری گرانشی
فرایند v در ریخته گری
ممنونم

Ho$$ein

کاربر ممتاز
با سلام. نعنی عبارات زیر رو میدونید؟
cosworth process
rheocasting & thixocasting
styro foam
ریخته گری گرانشی
فرایند v در ریخته گری
ممنونم
سلام آقا مرتضی گل

rheocasting & thixocasting : یک نوع روش ریخته گری نیمه جامد هست . این صفحه آشنایی بیشتر داره : http://www.iran-mavad.ir/post-382.aspx

ریخته گری گرانشی : همون ریخته گری ثقلی هست . ریخته گری در قالب های ریژه رو میگن . تفاوتش با دایکست در اینه که در اینجا مذاب با وزن خودش به داخل قالب میره ولی در دایکست با فشار پرتاب میشه به داخل قالب .

بقیه ش رو نشنیدم متاسفانه .

موفق باشی مهندس .

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
دو سوال داشتم اگه دوستان لطف کنن ممنون میشم
اول اینکه میخواستم بدونم رابطه ای بین کارسرد و دمای تبلور مجدد تو آلومینیوم یا فلزات دیگه وجود داره یا نه ؟

دوم اینکه برای درشت دانه کردن ورق آلومینیوم گروه 1000 دو تا روش هست تا اونجایی ک من اطلاع دارم (اگه اشتباه میگم اصلاح کنید )
_اول اینکه تا بالای دمای سالیدوس گرمش کنیم بعد تو کوره تعادلی خنک بشه
_دوم اینکه بزاریم تو دمای آنیل (413درجه ) بمونه مثلا 10 ساعت یا حتی بیشتر
میخواستم ببینم هر کدوم از این روشها چه تاثیری رو میکرو ساختار میزاره و تفاوتشون تو درشت دانه کردن چیه

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام
دو سوال داشتم اگه دوستان لطف کنن ممنون میشم
اول اینکه میخواستم بدونم رابطه ای بین کارسرد و دمای تبلور مجدد تو آلومینیوم یا فلزات دیگه وجود داره یا نه ؟

دوم اینکه برای درشت دانه کردن ورق آلومینیوم گروه 1000 دو تا روش هست تا اونجایی ک من اطلاع دارم (اگه اشتباه میگم اصلاح کنید )
_اول اینکه تا بالای دمای سالیدوس گرمش کنیم بعد تو کوره تعادلی خنک بشه
_دوم اینکه بزاریم تو دمای آنیل (413درجه ) بمونه مثلا 10 ساعت یا حتی بیشتر
میخواستم ببینم هر کدوم از این روشها چه تاثیری رو میکرو ساختار میزاره و تفاوتشون تو درشت دانه کردن چیه

سلام

بله با افزایش میزان کار سرد ، دمای تبلور مجدد کاهش پیدا میکنه ، هر چه دمای کارسرد کمتر باشه دمای تبلور مجدد مورد نیاز هم کمتر میشه

. قابل توجه که با درشت دانه شدن فلز ، دمای تبلور مجدد افزایش پیدا میکنه

هر دو روش درسته ، ولی روش اول کارساز تر هست ( ارزان تر و موثر تر 9

روش دوم رو معمولاً برای کاهش اندک سختی و چقرمه تر شدن استفاده میکنن . اما اگه دنبال این هستید که فلز دانه درشت داشته باشید باید از روش اول که آنیل تعادلی هست استفاده کنین .

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
دوستان میخواستم ببینم polygonization تو جمله معنیش چی میشه ؟ ممنون میشم
"The microstructure after first pressing and straightening of the
plate (ε = 1.16) indicates more extensive recovery and polygonization
in banded structure

starless sky

عضو جدید
سلام
دوستان میخواستم ببینم polygonization تو جمله معنیش چی میشه ؟ ممنون میشم
"The microstructure after first pressing and straightening of the
plate (ε = 1.16) indicates more extensive recovery and polygonization
in banded structure

polygonization [pə‚lig·ə·nə′zā·shən](solid-state physics)A phenomenon observed during the annealing of plastically bent crystals in which the edge dislocations created by cold working organize themselves vertically above each other so that polygonal domains are formed.

McGraw-Hill Dictionary of Scientific & Technical Terms, 6E, Copyright © 2003 by The McGraw-Hill Companies, Inc.

Polygonization

the second stage in the return of metals. Upon heating after large deformations, polygonization is, as a rule, an initial stage in recrystallization of metals.

The Great Soviet Encyclopedia, 3rd Edition (1970-1979). © 2010 The Gale Group, Inc. All rights reserved.

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام دوستان
میخواستم ببینم dislocation cell (سلول نابجایی) وdislocation Wall (دیواره نابجایی ) چی هستن ؟ و افزایش یا کاهش تعدادشون یا اندازشون چه تاثیری رو خواص مکانیکی داره ؟
ممنون میشم

fered_sch

عضو جدید
ممنون ولی توضیح بیشتری لازم دارم
درود
برای مطالعه تکمیلی کتاب زیر فصل 9 و 10:
Mechanical Behavior of Materials (William F. Hosford)
در مورد نابجایی و مکانیزم و .... توضیح داده.

کتاب زیر هم فصل 6 راجب نابجایی توضیح داده:
Mechanical Behaviour of Engineering Materials (J.Roesler)

le-ciel

عضو جدید
سلام

یه سوال !
کسی می دونه که دستگاه رشد بلور به روش هیدروترمال ( autoclave ) دستگاه پخت با فشار را کدوم دانشگاه یا کجا داره ؟ اصلا هست ؟

ممنـــون

ceramic.blog

عضو جدید
سلام

یه سوال !
کسی می دونه که دستگاه رشد بلور به روش هیدروترمال ( autoclave ) دستگاه پخت با فشار را کدوم دانشگاه یا کجا داره ؟ اصلا هست ؟

ممنـــون

این یکی رو نشنیدم ، ولی پژوهشگاه مواد و انرژی کرج و دانشگاه سمنان فک کنم آزمایشگاه رشد بلور خوبی دارند ، شاید داشته باشند.

بالا