بهترین دین کدام است؟

sutern

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
كلام خود حق سبحانه است كه در قرآن كريم فرمود: «»[1] خلاصه پيام اين آيه مباركه آن است كه دين اسلام كه دين حنيف است از اديان سابق كامل‎تر است، زيرا تمامي معارف الهي تا آن جا كه وجود بشر ظرفيت آن را داشته باشد، و هم چنين همه شرايع و احكامي كه بشر در زندگي خود بدان نيازمند است در اين دين بيان شده وهيچ كاري فردي، اجتماعي و مانند آن كه بشر بدان نياز دارد فروگذار نشده است لذا در آيه ديگر فرمود: «و انزلنا اليك الكتاب بالحق، مهدقاً لما بين يديه من الكتاب و مهيمناً عليه»؛[2] بنابراين آن چه دين اسلام به سوي آن هدايت مي‌كند قوی تر و كامل‌تر از همه چيزهايي است كه ساير اديان آسماني بيان كرده است.[3]
لذا در قرآن كريم فرمود: «هو الّذي ارسل رسوله بالهدي و دين الحق ليظهره علي الدين كله»؛[4]
خلاصه پيام اين آيه مباركه آن است كه دين اسلام بر همه اديان حاكم و غالب است با در نظر گرفتن اين گونه آيات به خوبي معلوم مي‌شود كه در اين مسأله هيچ گونه جاري ترديد نيست كه اسلام كامل‌ترين اديان الهي است.[5]

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
عقل کامل مورد نیاز برای هر فرد،تفاوت داره تا عقل کامل بدون نقص برای همه.

برای یک بچه ابتدایی سواد در حد خودش،میشه عاقل کامل،هرکس کمتر از آن باشد،عقلش کامل نیست.

این که شما تعریف کردید
با عقل کامل تفاوت داره
عقل کامل یعنی عقل کامل
یعنی کسی که تمام فوت و فن علوم مادی و معنوی رو بدونه
و بع اعتقاد شیعه 14 معصوم چنین ویژگی رو داشتند
دلیلش هم در چند پست قبل توضیح دادم
اصولا این بی معنی است که انسان (مخلوق) نتونه تمام علوم رو فرا بگیره

Al Pacino

عضو جدید
گزینه دو رو انتخاب می کنم
چون برام اعمال مهمترند
و اینکه اگه دین ندارید لااقل آزاده باشید

ولی درمورد معصوم بودن یه نکته رو دقت کن
که چه چیزی باعث می شه آدم معصوم بشه
یقینا آگاهی از همه چی
یعنی از همه چی می دونه و گناهی نمی کنه
گناه یعنی چی
یعنی اینکه راهی رو اشتباه بری
وقتی از همه چی بدونی نمی تونی راه رو اشتباه بری
درسته دوست عزیز
حرف شما قبول
اما آيا اين آگاهي از همه چيز (حداقل براي 14 معصوم(ع) ) اكتسابي است؟يا در راستاي عنايات حق تعالي حاصل شده؟!
پس با اين نوع آگاهي كه نتيجه ي آن معصوم بود نه با اتصال به موجودي فرا بشري حاصل شده است.

محبت. اخلاق. انسان دوستی. عدل. خوش اخلاقی قبل از اسلام و هر دینی بوده اصلا مگر در دینی سال اول دوم دبیرستان نبود که می گفت این خصوصیات ذاتی هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس بوده دلالتی بر اصل مطلب ندارد
اين ذات كه ميفرماييد در موجودات ديگر هم هست؟!
تا اونجايي كه بنده اطلاع دارم اين چيزي كه شما ميفرماييد از اون به "فطرت" تعبير ميشه؛كه توجيهي براي خيلي از اخلاقيات انسانه.
كلام خود حق سبحانه است كه در قرآن كريم فرمود: «»[1] خلاصه پيام اين آيه مباركه آن است كه دين اسلام كه دين حنيف است از اديان سابق كامل‎تر است، زيرا تمامي معارف الهي تا آن جا كه وجود بشر ظرفيت آن را داشته باشد، و هم چنين همه شرايع و احكامي كه بشر در زندگي خود بدان نيازمند است در اين دين بيان شده وهيچ كاري فردي، اجتماعي و مانند آن كه بشر بدان نياز دارد فروگذار نشده است لذا در آيه ديگر فرمود: «و انزلنا اليك الكتاب بالحق، مهدقاً لما بين يديه من الكتاب و مهيمناً عليه»؛[2] بنابراين آن چه دين اسلام به سوي آن هدايت مي‌كند قوی تر و كامل‌تر از همه چيزهايي است كه ساير اديان آسماني بيان كرده است.[3]
لذا در قرآن كريم فرمود: «هو الّذي ارسل رسوله بالهدي و دين الحق ليظهره علي الدين كله»؛[4]
خلاصه پيام اين آيه مباركه آن است كه دين اسلام بر همه اديان حاكم و غالب است با در نظر گرفتن اين گونه آيات به خوبي معلوم مي‌شود كه در اين مسأله هيچ گونه جاري ترديد نيست كه اسلام كامل‌ترين اديان الهي است.[5]
ممنون كه در بحث شركت كرديد؛
اگر در ادامه از مصداقهاي عملي هم استفاده كنيد ممنون ميشيم!
من شعارم تو زندگی اینه: آنچه که برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند و...
خوب اين خيلي خوبه
ولي سلايق افراد متفاوته،اگه همه انسانها بدين گونه عمل كنند ممكنه به علت همين اختلاف سلايق يه جاهايي به هم آسيب بزنند(باعث آزار همديگه بشن)؛اينطور نيست؟!

hannaneh-sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب منم اومدم البته نظرمو یه بار اعلام کردم ولی دوباره میگم بهترین دین، دینیه که انسان با بینش و آگاهی کامل انتخابش کنه و به اصولش پایبند باشه. ضمنا" مخالف عقیده بعضیا هستم که به عقل و تفکر بشری بیش از اندازه تکیه دارن چون انسان موجود بسیار محدودیه (از نظر تفکر و احاطه داشتن بر کل نظام هستی و آفرینش خودش و سایر کائنات) و تنها با تکیه بر دستورالعملی که خالق متعال ( در هر دوره زمانی به تناسب ظرفیت پذیرش انسانهای همان دوره زمانی) پیش راهش میذاره میتونه به سعادت دست پیدا کنه و از نظر من که یه مسلمونم اسلام بهترین و کاملترین ورژن ادیان آسمانیه.

Al Pacino

عضو جدید
خوب منم اومدم البته نظرمو یه بار اعلام کردم ولی دوباره میگم بهترین دین، دینیه که انسان با بینش و آگاهی کامل انتخابش کنه و به اصولش پایبند باشه. ضمنا" مخالف عقیده بعضیا هستم که به عقل و تفکر بشری بیش از اندازه تکیه دارن چون انسان موجود بسیار محدودیه (از نظر تفکر و احاطه داشتن بر کل نظام هستی و آفرینش خودش و سایر کائنات) و تنها با تکیه بر دستورالعملی که خالق متعال ( در هر دوره زمانی به تناسب ظرفیت پذیرش انسانهای همان دوره زمانی) پیش راهش میذاره میتونه به سعادت دست پیدا کنه و از نظر من که یه مسلمونم اسلام بهترین و کاملترین ورژن ادیان آسمانیه.
ممنون كه تو بحث شركت كردين:gol:
ما در اينجا سعي داريم بيشتر با مصاديق عملي پيش بريم؛
يه جور حركت از پايين به بالا!

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
حرف شما قبول
اما آيا اين آگاهي از همه چيز (حداقل براي 14 معصوم(ع) ) اكتسابي است؟يا در راستاي عنايات حق تعالي حاصل شده؟!
پس با اين نوع آگاهي كه نتيجه ي آن معصوم بود نه با اتصال به موجودي فرا بشري حاصل شده است.

صد در صد از عنایاتیه که خداوند بهشون کرده
البته می دونید که همون قضیه یک قدم از تو ده قدم از منه
و این با عقل به نظرم جور در میاد
و البته بودند و هستند کسانی که از این نوع علوم داشته و دارند
البته با دز کمتری

m00nlight

عضو جدید
سلام به همه بحث جالبيه....
ببينيد براي اينكه بتونيد به اين بحث ادامه بديم بايد اول ببينيم به چي ميگن دين؟؟؟؟
بنظر من دين يه راهه يه شريعته كه مارو به خدا ميرسونه.....همه اديان هدفشون همينه فقط مسير فرق ميكنه وگرنه مقصد يكيه... حالا بستگي به ادما داره كه از كدوم مسير برن....يكي زودتر ميرسه يكي ديرترميرسه يكي هم ممكنه نرسه!!!
ما هممون مسلمونيم اما مثل يك مسلمون عمل نميكنيم....اين شايد خيلي مهم نباشه(به شرطي كه ابروي مسلمونا رو نبريم!) مهم اينه كه يه دين داريم!
مثل اينكه چندنفر سوار اتوبوس شن بخاد برن تهرون....ممكنه يكي از موقع سوار شدن تا پياده شدن همش تخمه بخوره يكي كتاب بخونه يكي بخوابه يكي يه كار ديگه بكنه...درنهايت همشون توي اون مسير دارن ميرن...حالا يكي از منظره ها استفاده ميكنه يكي نه!مسلمون بودنم همينه...اخرش همه ميميرن ولي كي اسلام و درك ميكنه يكي نه....

يكم شلوغش كردم اما كلي بخام بگم(مورد توجه ال پاچينو) حرفم اينه كه دين فقط يه راهه...وگرنه خدا همه جا هست و ميشه بهش رسيد....چندوقت پيش يه فيلم ديدم كه يه بودايي توش حرفاي جالبي ميزد.....كاملا معلوم بود خدارو درك كرده و حضورشو لحظه به لحظه حس ميكنه....به درجه اي كه شايد خيلي از ماها نرسيم رسيده بود....
اين از درك و شناخت و هدف و....

حالا اگه بخايم يه دين رو انتخاب كنيم كه مسلما اسلام رو كه از همه كاملتره انتخاب مبكنيم ولي صرف انتخاب اسلام به خدا نميرسيم...
من خودمم مسلمونم(يا به قول دوستي مسلمون زاده ام!!) اما اسلام رو درك نكردم....مطمدنم خيليا اين جورين.... اما اينم مهم نيست...مهم درك خداست كه مهم نيست از چه راهي باشه...مهم اينه كه خدارودرنهايت كار بشناسيم و دركش كنيم و براي اينكار هر كسي روشي داره...

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه بحث جالبيه....
ببينيد براي اينكه بتونيد به اين بحث ادامه بديم بايد اول ببينيم به چي ميگن دين؟؟؟؟
بنظر من دين يه راهه يه شريعته كه مارو به خدا ميرسونه.....همه اديان هدفشون همينه فقط مسير فرق ميكنه وگرنه مقصد يكيه... حالا بستگي به ادما داره كه از كدوم مسير برن....يكي زودتر ميرسه يكي ديرترميرسه يكي هم ممكنه نرسه!!!
ما هممون مسلمونيم اما مثل يك مسلمون عمل نميكنيم....اين شايد خيلي مهم نباشه(به شرطي كه ابروي مسلمونا رو نبريم!) مهم اينه كه يه دين داريم!
مثل اينكه چندنفر سوار اتوبوس شن بخاد برن تهرون....ممكنه يكي از موقع سوار شدن تا پياده شدن همش تخمه بخوره يكي كتاب بخونه يكي بخوابه يكي يه كار ديگه بكنه...درنهايت همشون توي اون مسير دارن ميرن...حالا يكي از منظره ها استفاده ميكنه يكي نه!مسلمون بودنم همينه...اخرش همه ميميرن ولي كي اسلام و درك ميكنه يكي نه....

يكم شلوغش كردم اما كلي بخام بگم(مورد توجه ال پاچينو) حرفم اينه كه دين فقط يه راهه...وگرنه خدا همه جا هست و ميشه بهش رسيد....چندوقت پيش يه فيلم ديدم كه يه بودايي توش حرفاي جالبي ميزد.....كاملا معلوم بود خدارو درك كرده و حضورشو لحظه به لحظه حس ميكنه....به درجه اي كه شايد خيلي از ماها نرسيم رسيده بود....
اين از درك و شناخت و هدف و....

حالا اگه بخايم يه دين رو انتخاب كنيم كه مسلما اسلام رو كه از همه كاملتره انتخاب مبكنيم ولي صرف انتخاب اسلام به خدا نميرسيم...
من خودمم مسلمونم(يا به قول دوستي مسلمون زاده ام!!) اما اسلام رو درك نكردم....مطمدنم خيليا اين جورين.... اما اينم مهم نيست...مهم درك خداست كه مهم نيست از چه راهي باشه...مهم اينه كه خدارودرنهايت كار بشناسيم و دركش كنيم و براي اينكار هر كسي روشي داره...
:gol::gol::gol:

در تکمیل فرمایشات دوستمون
باید بگم که اگر به شرایط تقلید در شیعه دقت کنیم
می بینیم که برای تقلید به فروع و احکام دین دستور رسیده و به اصول کاری نداره
بعارتی برای رسیدن به اصل دین که همان خداشناسی است
باید از اصول دین گذشت و آن شخصی است
البته دلیل بر فراگیری علوم مختلف نمی شه
اصول دین را باید به طور شخصی یاد گرفت و ایمان بیاوریم و فروع همان باید ها و نباید هاست
امیدوارم خدشه ای به متن دوستمون وارد نکرده باشم

jolie

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون بابت تاپیک خوبتون.
به نظرم باید اعمال و رفتارمون نشون دهنده دینمان باشه.

ساقي كوير

عضو جدید
تاپیک خیلی خوبیه.
ولی تا اونجایی که من پستها رو خوندم اکثرا نگفتن کدوم دین خوبه.بلکه یه سری ار نکات مثبت که در اکثر ادیان وجود دارد را ذکر کرده اند.
بهتره اول دین رو تعریف کنیم.
به نظر شما دین چیه؟
تأکیید میکنم دین نه خلقیات خوب و ذاتی انسان
------------------------------
به شخصه دینی رو می پسندم که همه کمالات رو در خودش جا داده باشه
که با عمل کردن به قسمت کمی از اون هم که شده به جایی برسیم...

Sisyphe

عضو جدید
«هر چيز که شما را دل‌رحم‌تر، فهميده‌تر، مستقل‌تر، بى‌طرف‌تر، بامحبت‌تر، انسان دوست‌تر، با مسئوليت‌تر و اخلاقى‌تر سازد.
دينى که اين کار را براى شما بکند، بهترين دين است»
بهترين دين بي ديني است ...
چرا كه استقلال مي يابي ، تعصب را از تو دور مي سازد و به تبع آن دل رحم تر مي شوي و چون انديشه ات آزاد مي شود فهميده تر مي شوي ،و چون جهان ات از جهان دين ات گسترده مي شود با مسئوليت تر و چون به هيچ جايي وابسته نيستي اخلاقي تر و چون انسان ها در نظرت في نفسه يكسان مي شوند انسان دوست تر و ژر محبت تر خواهي شد!

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا كه استقلال مي يابي ، تعصب را از تو دور مي سازد و به تبع آن دل رحم تر مي شوي و چون انديشه ات آزاد مي شود فهميده تر مي شوي ،و چون جهان ات از جهان دين ات گسترده مي شود با مسئوليت تر و چون به هيچ جايي وابسته نيستي اخلاقي تر و چون انسان ها در نظرت في نفسه يكسان مي شوند انسان دوست تر و ژر محبت تر خواهي شد!

تعصب و غیر تعصب نداریم
یا یک چیزی درست است یا غلط
اگر درست است که باید غیرت داشت اگر نه که خیر
دین را وقتی با عقلت ثابت کنی
آنوقت عقلت می شود دین

Al Pacino

عضو جدید
پرسیدن نمیخواد ...اسلام:gol::gol:
اتفاقا
ميشه گفت تنها ديني است كه براي پذيرش اون كاملا ميشه بر طبق عقل و منطق پيش رفت.
تو كدوم دين "كساني رو كه فقط با تعصب و بواسطه اينكه پدرانشان به يك آيين بودند و آنها هم آن آيين را ادامه داده اند"، مذمت ميكند؟!

كه در اسلام داريم
و بارها در قرآن كساني كه اينگونه اند (پيروي كوركورانه از آيين آبا اجدادي) مذمت شده اند
تاپیک خیلی خوبیه.
ولی تا اونجایی که من پستها رو خوندم اکثرا نگفتن کدوم دین خوبه.بلکه یه سری ار نکات مثبت که در اکثر ادیان وجود دارد را ذکر کرده اند.
بهتره اول دین رو تعریف کنیم.
به نظر شما دین چیه؟
تأکیید میکنم دین نه خلقیات خوب و ذاتی انسان
------------------------------
به شخصه دینی رو می پسندم که همه کمالات رو در خودش جا داده باشه
که با عمل کردن به قسمت کمی از اون هم که شده به جایی برسیم...
بسيار عالي
خوب به نظر شما در اسلام كداميك با اهميت ترند؟:
1.حق الله(مانند نماز و روزه و ...)
2.حق الناس
يه سوال ديگه اينكه اخلاقيات تو كدوم دسته قرار ميگيره؟!
ميشه بيشتر توضيح بديد؟(حرف شما همينطوري داره خودشو نقض ميكنه كه:بهترين دين=ديني است اگه بي ديني دينه پس چرا بي ديني؟ اگه نيست چطور بهترين دينه؟!)

ساقي كوير

عضو جدید
بسيار عالي
خوب به نظر شما در اسلام كداميك با اهميت ترند؟:
1.حق الله(مانند نماز و روزه و ...)
2.حق الناس
يه سوال ديگه اينكه اخلاقيات تو كدوم دسته قرار ميگيره؟!

اینکه بگیم این مهمتر از اونه نمیشه گفت.
چراکه هرکدوم در جای خودش مهمه و اینه بگیم این مهمتر از اونه درست نیست
تنها فرقش اینه که خدا چون عادله حق خودش و بنده رو جدا کرده تا در حق بنده ظلم نشه و بنده هرکار که می خواد انجام بده.و حق خودش رو هم اگر ببینه فرد واقعا توبه میکنه یا هروقت که دوست داشت میبخشه چون حق خودشه.
و حق الناس رو هم چون حق مردمه اصلا وارد نمیشه و به عهده خود بندگان میذاره. و تا بنده نبخشه خدا نمیبخشه.
البته این تو اسلامه و در مسیحیت اگر حق الناس هم داشته باشی با یه اعتراف و غسل تعمید گناهت بخشیده میشه.
--------
بحث اخلاق هم در هرکدوم به نوبه خودش قرار میگیره.
و اخلاقیات مخصوص خودش رو داره.در نتیجه اخلاق اعم از حق الناس و حق الله و هردو رو شامل میشه.

*setareh66*

عضو جدید
کاربر ممتاز
به یاد داشته باشید ، دینی که راست باشد و از هیچ چیز باکی نداشته باشد نیازی به شمشیر ندارد و در دلهای انسانهاجای باز می کند.
کوروش کبیر

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
اما ان طور که من در اطراف خودم میبینم کسانی که ملحد میشن شروع میکنند به گناه کردن.
چون دیگه خدا و اخرت و حساب و کتابی نیست که مانعشون بشه.
:(

m00nlight

عضو جدید
salizadeniri : اما ان طور که من در اطراف خودم میبینم کسانی که ملحد میشن شروع میکنند به گناه کردن.
چون دیگه خدا و اخرت و حساب و کتابی نیست که مانعشون بشه.:(

ملحد داريم تا ملحد مسلمون داريم تا مسلمون!!!
يكي اسمش ملحده ولي فقط دين نداره وگرنه خدا رو ميشناسه!!!اما به روش و مكتب خودش...اون گناه نميكنه! اون ملحدي هم كه كلا فكر ميكنه خالقي وجود نداره معلومه كه از هيچي نميترسه همه كار ميكنه...
يكيم اسمش مسلمونه نه نماز ميدونه چيه نه خدا و پيغمبر...يكيم نماز شبش قطع نميشه....!!!
همه چي برميكرده به اعتقادات و ايمان قلبي...

sogand.sogand

عضو جدید
مي دونيد من تمام بحث و از ديروز تا اين جا خوندم اين وسط يه چيزايي خيلي جاشون خاليه هيچ كس نمي خواد علني نظرش و بيان كنه.
مي دونيد يكي نوشته بود پيروي كوركورانه نكنيم اما ماها كه مثلا جونيم و مي خوايم بگيم اين جوري نيستيم خيلي راحت به جاي پيش رفت پس رفت مي كنيم ........
يه جمله اس كه من هميشه زياد استفاده مي كنم : " هيچ نبودني به تلخي از دست دادن يك بودن نيست "
ما داشته هامون و خيلي راحت از دست مي ديم

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
ملحد داريم تا ملحد مسلمون داريم تا مسلمون!!!
يكي اسمش ملحده ولي فقط دين نداره وگرنه خدا رو ميشناسه!!!اما به روش و مكتب خودش...اون گناه نميكنه! اون ملحدي هم كه كلا فكر ميكنه خالقي وجود نداره معلومه كه از هيچي نميترسه همه كار ميكنه...
يكيم اسمش مسلمونه نه نماز ميدونه چيه نه خدا و پيغمبر...يكيم نماز شبش قطع نميشه....!!!
همه چي برميكرده به اعتقادات و ايمان قلبي...[/QUOTE]

گناه بطور دقیق در محدوده دین معنا پیدا میکنه. وگرنه اگر دین و پیامبر را کنار بگذاری گناه یعنی چی؟

یکی ممکنه بگه مثلا ارتباط نامشروع بده یکی بگه خوبه خیلی هم طبیعیه چه اشکالی داره؟.
اصلا اگر دین نباشه مشروع و نامشروع یعنی چی؟
لذا حداقل گناهی که افراد انجام میدن در این رابطه خواهد بود.افرادی هم که من میگم دیدم اول از همه سراغ این نوع گناهان رفته اند.

Al Pacino

عضو جدید
مي دونيد من تمام بحث و از ديروز تا اين جا خوندم اين وسط يه چيزايي خيلي جاشون خاليه هيچ كس نمي خواد علني نظرش و بيان كنه.
مي دونيد يكي نوشته بود پيروي كوركورانه نكنيم اما ماها كه مثلا جونيم و مي خوايم بگيم اين جوري نيستيم خيلي راحت به جاي پيش رفت پس رفت مي كنيم ........
يه جمله اس كه من هميشه زياد استفاده مي كنم : " هيچ نبودني به تلخي از دست دادن يك بودن نيست "
ما داشته هامون و خيلي راحت از دست مي ديم
ميشه بفرماييد دقيقا چه چيزايي جاشون خاليه؟!

گناه بطور دقیق در محدوده دین معنا پیدا میکنه. وگرنه اگر دین و پیامبر را کنار بگذاری گناه یعنی چی؟
یکی ممکنه بگه مثلا ارتباط نامشروع بده یکی بگه خوبه خیلی هم طبیعیه چه اشکالی داره؟.
اصلا اگر دین نباشه مشروع و نامشروع یعنی چی؟
لذا حداقل گناهی که افراد انجام میدن در این رابطه خواهد بود.افرادی هم که من میگم دیدم اول از همه سراغ این نوع گناهان رفته اند.

اگه از نگاه ديني قضيه رو ببينيم اسم مشروع و نامشرع رو روش ميذاريم ولي در غير اين حالت هم ميتونه قانون اين حدود رو مشخص كنه در اون صورت اسم گناه ميشه جرم و گناهكار=مجرم!
البته اينا حرفتون رو نقض نميكنه!

ساقي كوير

عضو جدید
بهترین دین اسلامه ...........
ولی متاسفانه به قول دکتر شریعتی با سنت قاطی شده و گرنه جامع ترین و کاملترینه
منظورتون از سنت چیه؟؟؟
آخه ما اعتقادمون اینه و همه احکاممون رو از قرآن و سنت می گیریم.و پیامبر هم بارها براین تأکید داشته و فرموده که قرآن و سنت هردو.

lastgoddess

عضو جدید
منظورتون از سنت چیه؟؟؟
آخه ما اعتقادمون اینه و همه احکاممون رو از قرآن و سنت می گیریم.و پیامبر هم بارها براین تأکید داشته و فرموده که قرآن و سنت هردو.
این سنت با اون سنتی که مد نظر شماست فرق داره
این سنت ،سنت افراطی و تعصبی است که خالقش انسانهای غیرمتدین بیسوادو تعصبی است.

Al Pacino

عضو جدید
بهترین دین اسلامه ...........
ولی متاسفانه به قول دکتر شریعتی با سنت قاطی شده و گرنه جامع ترین و کاملترینه
اگه منظور از سنت در اينجا مسائلي باشه كه بواسطه رسوم اقوام مختلف و در طول زمان به عنوان بخشي از دين در اومده تا حدّي موافقم!