صفحه 5 از 7 نخستنخست ... 234567 آخرينآخرين
نمايش نتايج 41 تا 50 از 70

تاپیک: اصول چمن کاری - Lawning principles

 1. #41
  عضو فعال
  رشته
  مهندسی مکاترونیک
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  13054
  پست ها
  11,372

  پيش فرض انواع مختلف روش کاشت چمن:

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  بذر چمن ها را بایستی دربهار یا پاییز در خاکی مناسب و حاصلخیز بکارید. بهتر است در فصل رشد قبلی به زمین مقداری کود دامی پوسیده داده باشید.
  ابتدا زمین را شخم بزنید و پس از چند روز، سنگریزه ها و دیگر مواد زاید را خارج کنید و نسبت به تسطیح زمین ( توسط یک بوم غلطان سبک) اقدام نمایید. توجه داشته باشید که قبل از بذر پاشی باید زمین کاملا غلطک خورده باشد و سپس نیمی از مقدار بذورتان ( ترجیحا آمیخته با خاک اره) در یک جهت و نیمی دیگر از مقداربذور را عمود بر جهت پاشش قبلی ، بپاشید. حال یک لایه کود دامی پوسیده بر روی سطح زمین پخش کنید. این لایه کود دامی پوسیده نباید آنقدر زیاد باشد که جلوی روئیدن بذر را بگیرد . بلافاصله پس از کود پاشی ، آبیاری صورت می گیرد. ( در روز اول چندین بار و سپس روزی یکی دو آب دهید)
  لازم به ذکر است که مقدار بذر های درشت برای هر متر مربع 40 گرم و مقدار بذور ریز در هر متر مربع 25 تا 30 گرم مورد نیازمی باشد . ( در مورد چمن آفریقایی 10 گرم در هر متر مربع نیاز است).
  در صورتی که بذور را به مقدار زیاد و متراکم پخش کنید ، احتمال مرگ گیاهچه زیاد می شود .از طرفی دیگر با توجه به گرانی بذر ، این کار به صرفه نیست!
  چمن زنی بیشتر حد فاصل بهار تا پاییز صورت می گیرد و برای اولین بار از موقع 6 سانتیمتر شدن چمن انجام می گیرد. ( چمن ها را بزنید تا به گل نروند) بسته به نوع استفاده ، ارتفاع چمن ها مشخص می شود.
  اگر هوا خیلی گرم باشد . باید بریده های چمن ( Clippings ) را جمع آوری کرد وگرنه باقی بگذارید تا تبدیل به کود شود.
  بهتر است چمن هایتان را هنگام غروب آبیاری کنید. چمن ها نیاز به کود دهی به ویژه نیتروژن دارند . البته در سال اول نمی خواهد چون پیش از کاشت کود داده ایم و برای سال دوم به بعد 200 کیلوگرم در هکتار کود اوره حاوی نیتروژن بدهید. کود های NPK و آهن را نیز از سال دوم به بعد به زمین اضافه کنید.

  بازسازی چمن قبلی یا تعویض آن (Renovation)
  چمن هایی که مدت زمان زیادی از کاشت آنها می گذرد را با این روش تعویض می کنند . بدین ترتیب که چمن پیر (15- 10ساله ) را به همراه ریزوم ها و خاک زیرش را از خاک خارج می کنند و پس از تعویض خاک چمن جدیدی می کارند.
  بذر افشانی (Over Seeding)
  هنگامی که روی چمن کشت شده ، بذر رقم دیگری بپاشند ، این اصطلاح را بکار می برند. مثلا در پاییز لولیوم را کشت می کنند سپس در بهار بر روی لولیوم ، چمن آفریقایی می پاشند. این روش بیشتر برای حفظ حالت سرسبزی چمن و ترمیم بخش های آسیب دیده کاربرد دارد.Over Seeding به ویژه با کاربرد یکساله هایی مثل پوا صورت می گیرد.

  آفات و بیماری های چمن
  در کشورمان خیلی روی این مسئله کار نشده است. از بیماری های چمن می توانیم بوته میری و زنگ چمن را یاد کنیم. راه حل رفع زنگ چمن اینست که بعد از چمن زنی آبیاری و کود اوره اضافه کنیم تا قسمت تغییر رنگ یافته حذف شود و نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیست. از آفات مهم نیز می توان به کرم ریشه خوار اشاره کرد که بایستی با آفت کشی مناسب آن را از بین برد. معمولا در نواحی گرم آفات بیشتر از بیماری ها دردسر ساز می شوند.
  علف های هرز
  با توجه به اینکه اکثر چمن ها باریک برگ هستند ، علف های هرز پهن برگ میان آنها براحتی قابل تشخیص هستند که این علف های هرز پهن برگ را می توان با 2.4.D یا ترکیبات مشابه از بین برد.
  برای مبارزه با علف های هرز باریک برگ از کنترل مکانیکی ( کندن با دست) بهره می گیریم و از روش های شیمیایی کمتر استفاده می شود چون با توجه به اینکه خودِ چمن باریک برگ است، استعمال علفکش به چمن آسیب می رساند.
  در هنگام استعمال علفکش ها بایستی خاک کاملا مرطوب باشد، در بها ر و یا پاییز سم پاشی می کنیم. دقت شود که چمن باید یک سال از عمرش گذشته باشد تا بتوانیم سم پاشی کنیم.
  یکی از مشکلات چمن ایجاد Thatch (لایه کاهبرگ) می باشد که بین قسمت سز و خاک زیر چمن دیده می شود. و مجموعه ای از ساقه و ریشه های مرده و زنده بهم فشرده می باشد. در صورتی که این لایه کم باشد موجب مقاومت به پاخوری می شود ولی اگر این لایه ضخیم شود ، موجب به جای ماندن رد پا بر روی چمن ، کاهش مقاومت چمن به گرما ، سرما یا خشکی ، زردی یا خشکیدگی چمن و مشکلات آفات می شود. اصولا ضخامت لایه کاهبرگ نباید از نیم تا یک سانتیمتر تجاوز نماید. با روش هایی مثل ایجاد برش های عمودی در چمن ، ایجاد فشار نسبتا کم به چمن با غلطک ، می توان ضخامت این لایه را کاهش داد و تهویه خاک را بالا برد.
  “If you wait for the perfect moment when all is safe and assured, it may never arrive. Mountains will not be climbed, races won, or lasting happiness achieved.”

 2. #42
  عضو فعال
  رشته
  مهندسی مکاترونیک
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  13054
  پست ها
  11,372

  پيش فرض مقایسه چمن باگیاهان پوششی

  مقایسه چمن باگیاهان پوششی
  چمن گیاهی است از خانواده گندمیان که به نگهداری و مراقبت زیادی احتیاج دارد. داشتن یک چمنخوب مستلزم صرف هزینه سنگینی می باشد، در حالیکه با کمترین توجه و رسیدگی و با حداقل امکانات می توان از گیاهان پوششی برای کاشت استفاده کرد.هر چند که عده ای معتقدند که اگر به چمن به طور منظم آب و کود داده شود، به موقع چیده شود و مراقبت دائمی و فراوان صورت گیرد، بهترین و ایده آل ترین پوشش سبز برای زمین محسوب می شود، بخصوص که چمن در مقایسه با گیاهان پوششی از قدرت پاخوری بالایی برخوردار است. با این وجود در نقاطی که امکان رسیدگی و مراقبت زیاد وجود ندارد، گیاهان پوششی از بهترین پوششهای سبز خواهند بود.
  ● موارد کاربرد گیاهان پوششی به جای چمن

  بطور کلی از گیاهان پوششی می توان برای پوشش سطوح کوچک (کمتر از ۴۵ مترمربع)، درشهرها، باغها، پارک ها استفاده کرد . در بسیاری از موارد چمننمی تواند پوشش مناسبی برای زمین باشد. مثالهایی از این موارد برشمرده می شوند:  - مقاومت :
  مقاومت گیاهان در هر منطقه بستگی به عوامل مختلفی از جمله نور، درجه حرارت، رطوبت، نوع خاک و غیره دارد. برای انتخاب گیاهان به منظور کاشت در هر منطقه باید به واکنش گیاهان نسبت به این عوامل توجه کافی داشت. مهمترین فاکتور قابل بررسی درجه حرارت است.به این معنی که حداقل درجه حرارتی که گیاه در زمستان می تواند تحمل کند باید کاملاً مشخص باشد.
  در مناطقی با زمستانهای سخت اگر پوشش برف برای مدت زیادی روی زمین باقی بماند و گیاهان پوششی را بپوشاند، این گیاهان از تغییرات شدید درجه حرارت در امان می مانند و از بین نمی روند. ولی در مناطقی که برف کمی دارند و در اکثر روزها متناوباً یخبندان و ذوب یخ صورت می گیرد، گیاهان پوششی که ریشه های سطحی دارند بدون حفاظ قرار می گیرند و بسرعت از بین می روند. بنابراین در مناطق سردسیر وجود پوششی از برف باعث حفظ گیاهان پوششی کوتاه قد با ریشه های سطحی می شود. اگر پوشش برف وجود نداشته باشد این گونه گیاهان باید به نحوی پوشیده شوند در حالیکه گیاهانی که ریشه قوی و عمیق دارند به طور مثال پیچ امین الدوله و شیر خشت می توانند بدون هیچگونه مراقبت بخوبی دوام آورند.
  - کاشت :
  قبل از کاشت گیاه در محل دائمی اش باید از حداکثررشد آن آگاهی کافی داشت تا با توجه به سرعت رشدش فضای کافی برای گسترش آن در نظر گرفته شود. این مسئله بخصوص در مورد گیاهان پوششی صدق می کند چرا که بعضی از آنها مثل شمشاد ابلق بسیار سریع رشد می کنند بطوریکه یک گیاه کوچک درمدت ۲ سال می تواند چندین مترمربع از زمین را بپوشاند.
  هنگام تعیین فاصله گیاهان از یکدیگر باید به مدت زمانی که مایلیم زمین کاملاً پوشیده شود، توجه کرد.
  اسیدیته، زهکشی، نور و نوع خاک از جمله عواملی هستند که باید قبل کاشت گیاهان کاملاً بررسی شوند. بسیاری

  از گیاهان در خاکی که PH آن حدود ۵/۶ باشد به خوبی رشد می کنند. در حالیکه عده ای از جمله Vaccinium angustifolium leavifolium و Calluna vulgaris تنها در خاک اسیدی رشد می کنند و کاشت آنها در خاکهای قلیایی بیهوده می باشد. اگر بخواهید اسیدیته خاک را قبل از کاشت تغییر دهیم می توان برای اسیدی کردن خاک های قلیایی و خنثی از سولفات آلومنیوم استفاده کرد. که در این مورد سولفات آلومنیوم باید حتماً همراه با آب به زمین داده شود. البته می توان برای داشتن اسیدیته بیشتر از پودر آن هم استفاده کرد ولی برای گرفتن نتیجه، زمان بیشتری لازم است.
  برای خنثی یا قلیایی کردن خاکهای اسیدی می توان از آهک استفاده کنید. بدین ترتیب که آنرا کاملاً با قسمت سطحی خاک مخلوط کنید. آهک هیدراته شده را نباید با کودهای تجارتی و یا حیوانی مخلوط کنید زیرا که ممکن است منجر به کاهش نیتروژن قابل استفاده توسط گیاه شود. می توان از سنگ آهک دولومیتی که بخوبی پودر شده و حاوی منیزیم و کلسیم است برای زمین هایی که کمبود منیزیم دارند استفاده کرد و می توان آنرا همراه با کودهای حیوانی و شیمیایی بکاربرد.
  زهکشی عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر خاک طوری باشد که برای مدت طولانی مقدار زیادی آب را در خود نگه دارد، تعداد کمی از گیاهان را می توان یافت که بتوانند در آن دوام آورند، به رشد ادامه دهند. بنابراین قبل از کاشت باید به زهکشی خاک توجه کافی نمود.
  سایه کامل،درمواردی ادامه رشد را برای بسیاری از گیاهان مشکل می کند. بسیاری از درختان و بوته ها روی خاکی که در آن ریشه دوانیده اند، سایه می اندازند و در چنین شرایط بهتر است گیاهان کوتاهی را انتخاب کرد که بتوانند با ریشه درختان از نظر آب و مواد مغذی رقابت کنند و درعین حال نسبت به سایه مقاوم باشند.
  نوع خاک ،عامل مهمی است که باید قبل از کاشت در نظر گرفته شود. تعداد کمی از گیاهان می توانند در خاک های ماسه ای بخوبی رشد کنند و بسیاری نیز در خاک کاملاً رسی و سنگین که زهکشی مناسب ندارد به سختی رشد می کنند. بنابراین این نوع خاک ها را باید قبل از کاشت اصلاح کرد. بطوریکه می توان کل خاک را عوض کرد و برای زمین های کوچک، باید خاک را حداقل تا عمق ۱۵ سانت با خاک دیگری عوض کرد. علاوه بر این می توان خاک را با مواد آلی کاملاً مخلوط کرد. بطوریکه برای خاک های ماسه ای می توان خاک را با موادی از قبیل Peat moss (نوعی خاک برگ که از تجزیه خزه ها نظیر اسفاگنوم و سایر گیاهان باتلاقی حاصل می شود و نرم و پودری است و تخلخل و ظرفیت هوای آن نسبتاً کم است. " پیت خزه هم گویند.") و Compost (نوعی خاک برگ است که از تجزیه ضایعات گیاه ( اندامهای مختلفه گیاه نه فقط برگ حاصل می شود و برای آنکه تجزیه به آسانی صورت گیرد هر چندیکبار باید آنها را بهم زده و به آهک و ادرار حیوانات و پهن اضافه کرد.) و کود گاوی و حتی خاک اره اصلاح کرد و قدرت حفظ رطوبت را در آنها افزایش داد. خاک های رسی را بهتر است ابتدا خوب زهکشی کنیم و سپس با مقداری ماسه مخلوط کنیم و کمی مواد آلی اضافه کنیم. تا به این ترتیب اینگونه خاک ها اصلاح شوند.
  هنگامی که شرایط لازم برای کاشت گیاه فراهم شد، باید مراقب بود که ریشه های کوچک درمقابل نور آفتاب و باد قرار نگیرند و خشک نشوند. در هنگام کاشت بهتر است روی ریشه های گیاه، پوشش مرطوبی قرار دهیم تا صدمه نبینند.
  - مراقبت کلی :
  انتخاب صحیح گیاه در آغاز کاشت بسیار مهم است. بهتر است بیشتر از گیاهانی استفاده شود که احتیاج به مراقبت کمتری دارند. بطورمثال بعضی از گیاهان پوششی مثل سروهای کوهی (ژونی پروسها) اگر در خاک مناسبی که هرگز خشک نمی شوند کاشته شوند به هیچگونه مراقبتی نیاز نخواهند داشت و یا Pachistima canbvi گیاه دیگری است که تنها کافی است سر از خاک بیرون آورد و دیگر احتیاج به هیچ توجه و مراقبتی نخواهد داشت. مقدار رطوبت خاک از اهمیّت خاصی برخوردار است و یکی از مهمترین عوامل مشخص کننده ی میزان مراقبت است. طبیعتاً بسیاری از گیاهان جوان باید به محض کاشته شدن آبیاری شوند و خاکی که در آن رشد می کنند بخصوص در دو سال اول رشد، از نظر میزان رطوبت، باید به خوبی مراقبت شود. درهنگام آبیاری بهتر است خاک تماماً در آب فرو رود چرا که نگهداری آب در یک دوره ی زمانی ریشه را مجبور می کند که به اعماق خاک گسترش یابد و این مسئله شانس زنده ماندن گیاه را افزایش می دهد. در حالیکه اگر آبیاری به ندرت صورت گیرد، ریشه ها در سطح خاک گسترش می یابند و در نتیجه در هنگام خشکسالی صدمات غیر قابل جبرانی به گیاه وارد می شود. بهتر است در مورد گیاهان حساس زمانی که درجه حرارت در وسط یک روز گرم حدود ۲۸ الی ۳۰ درجه است، یک مرحله آبیاری در میان روز صورت گیرد. هنگام غروب خورشید و اوایل صبح که هوا خنک است زمان مناسبی برای آبیاری است، بخصوص که در روزهای گرم تابستان نور خورشید بصورت

  مستقیم بر گیاهان می تابد، نتیجه بهتری می توان گرفت. علاوه بر اینها استفاده از مالچ نه تنها به نگهداری رطوبت در خاک کمک می کند بلکه در هنگام خشکسالی میزان آبیاری لازم را کاهش می دهد.
  - کود دهی :
  در بعضی از مواقع لازم است برای کمک به رشد گیاهان پوششی به خاک کود اضافه شود. می توان از کمپوست و یا کود حیوانی استفاده کرد به شرطی که با شاخ و برگ ها تماس نداشته باشند. بعضی از گیاهان پوششی مثل آجوگا کوتاه می باشند و برگ هایشان روی زمین پخش می شوند و بسیار مشکل است که در مورد آنها از کود حیوانی استفاده شود بدون اینکه صدمه ای به شاخ و برگ های بخورد. از طرف دیگر در بعضی از گیاهان پوششی مثل پاکی ساندرا برگها روی شاخه هایی ظاهر می شوند که تا ۱۵ سانتی متر از زمین فاصله دارند بطوریکه می توان از لایه ای نازک از کودحیوانی و کمپوست استفاده کرد بدون اینکه گیاه آسیب زیادی ببیند.
  در مورد آن دسته از گیاهان پوششی که در سایه درختان و یا بوته ها زندگی می کنند بهتر است از کود استفاده شود. چرا که ریشه این گیاهان همواره در آب و غذا با ریشه گیاهان سایه گستر در رقابت است و استفاده از کود به منظور کمک به ریشه این گیاهان می باشد.
  بهترین فصل برای کود دهی، اوایل بهار است چرا که در آن هنگام رشد اصلی آغاز می شود و نیز ممکن است عده ای از گیاهان در طول زمستان صدمه دیده باشند و برای جبران صدمات به مواد غذایی بیشتری نیاز داشته باشند. بجزء در مورد کودهای تجارتی که باید بلافاصله بعد از مصرف آبیاری صورت گیرد در بقیه موارد کودها نباید هنگامی داده شوند که شاخ و برگ ها خیس هستند. حتی اگر مقدار کمی از کود در قطرات آب روی برگ ها حل شود، غلظت بالایی از مواد شیمیایی بوجود می آید که باعث سوختگی شدید برگها می شود.
  می توان کود را در تمام سطح زمین پخش کرد و در این صورت باید دقت کافی شود که چه مقدار کود به هر قسمت باید داده شود در حقیقت پخش کود باید بطور صحیحی انجام گیرد.
  - تکثیر:
  تکثیر گیاهان پوششی کاری بسیار آسان است. چرا که به سرعت رشد می کنند، درطول ساقه های خوابیده خود ریشه می دهند و یا ساقه های هوایی یا رونده از ریزومهای زیرزمینی آنها حاصل می شود. بسیاری از آنها بوسیله قلمه و یا خوابانیدن ریشه می دهند. برخی نیز با دانه تکثیر می شوند ۲) نقاطی وجود دارند که بطورغیرطبیعی، بسیار مرطوب و یا بسیار خشک هستند. در این نقاط حتی مخلوطی از انواع چمن نیز به سختی قادر به زندگی می باشند در حالیکه گونه هایی از گیاهان پوششی هستند که بخوبی خودرا با این شرایط سازش می دهند. ۳) در شیب های تند و صخره ای هرچند ممکن است چمن قدرت رشد داشته باشد ولی در این نقاط رسیدگی و مراقبت از چمن غیرممکن است و در چنین شرایطی گونه های بسیاری از گیاهان پوششی می توانند جانشینی بسیار مناسب برای چمن باشند.
  ۱) درمناطقی که سایه کامل دارد بطور مثال در زیر درختان، با آنکه ممکن است از خاک خوب، رطوبت مناسب و کود دهی به موقع برخوردار باشند ولی چون نور کافی وجود ندارد، چمنبه خوبی رشد نخواهد کرد. در سایه درختان حتی اگر مسئله نورهم مطرح نباشد، مسئله رقابت ریشه ها برای کسب مواد مغذی و رطوبت خاک مطرح می شود که در این میان چمنقدرت مقاومت ندارد و از بین می رود، در حالیکه بسیاری از گیاهان پوششی از جمله Hedera helix می توانند در چنین شرایطی زنده بمانند و بخوبی رشد کنند.

  __________________
  “If you wait for the perfect moment when all is safe and assured, it may never arrive. Mountains will not be climbed, races won, or lasting happiness achieved.”

 3. تشكرها از اين پست


 4. #43
  تازه وارد آواتار mamos
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/9
  محل سكونت
  Yzd-Esf
  امتیاز
  32
  پست ها
  10

  Post آفات چمن کاری


  نام آفت :
  تریپس ها

  روش های مبارزه شیمیایی :
  تریپس ها آفت چمن نیستند
  فقط ممکن است باعث آزار انسان شوند.
  محلول پاشی با دیازینون یا کلروپیریفوس موثر هستند.

  روش های مبارزه غیر شیمیایی :
  ممانعت از تریپس ها با مرتب کردن چمن ها ، گلها و علف ها.

  --------------------------------------

  نام آفت :
  کرم های مفتولی

  روش های مبارزه شیمیایی :
  دیازینون
  کاربرد سم به صورت گرانول پاشی در اوایل بهار جهت کنترل لاروها.

  -----------------------------

  نام آفت :
  زنبوران وحشی

  روش های مبارزه شیمیایی :
  مالاتیون
  روتنون
  دیازینون
  پاشیدن سم در سوراخ ها و آشیانه زنبوران در زمان ظهور آنها .

  روش های مبارزه غیر شیمیایی :
  پرکردن سورا خ ها با شن یا خاک جهت جلوگیری از ترغیب زنبوران.

  ------------------------------------

  نام آفت :
  کنه های حیوانی

  روش های مبارزه شیمیایی :
  دیازینون
  کلروپیریفوس
  مالاتیون
  کارباریل
  سم پاشی دقیق چمن ها و نیز محل های نگهداری و خواب سگ ها

  روش های مبارزه غیر شیمیایی :
  بازرسی سگ ها و برداشتن کنه ها از روی بدن آنها هر سه روز یک بار و در فصل طغیان کنه.

  ----------------------------------

  نام آفت :
  شپشک ها

  روش های مبارزه شیمیایی :
  دی سولفوتون 15 % گرانول .
  استفاده از گرانول در زمان نزدیک به مرحله پوره های خزنده صورت گیرد و به زمین آب داده شود.

  ---------------------------------------

  نام آفت :
  آبدزدک ها

  روش های مبارزه شیمیایی :
  دیازینون
  بن دیوکارب
  کلروپیریفوس
  سم پاشی زمانی صورت گیرد که آفت وجود داشته باشد و به اندازه کافی آبیاری شود تا همه چمن ها خیس شوند .


  -------------------------------
  نام آفت :
  هزارپایان

  روش های مبارزه شیمیایی :
  کارباریل
  بن دیوکارب
  دیازینون
  سم پاشی زمانی اجرا شود که این جانوران ظاهر شده باشند.

  ---------------------------

  نام آفت :
  شب پره یونجه و شبدر

  روش های مبارزه شیمیایی :
  کارباریل
  دیازینون
  معمولا یک آفت بر روی شبدر را با یک بار سم پاشی می توان مهار کرد .

  روش های مبارزه غیر شیمیایی :
  کندن شبدرها با دست در چمن کاری ها به محض پیدایش .


  ------------------------------------
  نام آفت :
  کرم های سفید ریشه

  روش های مبارزه شیمیایی :
  دیازینون
  تری کلروفن
  سم پاشی یکنواخت چمن ها در زمانی که کرم ها کوچک باشند (اواخر بهار)

  --------------------------------------------

  نام آفت :
  لاروهای سوسک ژاپنی

  روش های مبارزه شیمیایی :
  دیازینون
  تری کلروفن
  کلروپیریفوس
  استفاده یکنواخت سم بر روی چمن ها ، در زمانی که لاروها کوچک هستند (اوایل بهار)

  روش های مبارزه غیر شیمیایی :
  استفاده از اسپورهای بیماری شیری به صورت گردپاشی و آبیاری خاک در زمانی که زمین یخ نبسته باشد.

  ------------------------------------------

  نام آفت :
  سن های برگی

  روش های مبارزه شیمیایی :
  دیازینون
  مالاتیون
  سمپاشی موقعی انجام شود که اولین لکه های خشک شده بر روی چمن ها ظاهر شده باشند.

  -------------------------------
  گوشخیزک
  گوشخیزک معمولی

  (Forficula auricularia , Forficulidae , Eearwigs )


  از گل بویژه پرچم ها و گلبرگ و برگ گیاهان مختلف تغذیه می کند.
  آثار تغذیه روی چغندر ، شلغم و هویج بصورت مشبک دیده می شود.
  زمستان به صورت تخم یا حشره کامل درون خاک سپری می شود.

  : کنترل
  بهترین راه برای کنترل پخش سمومی مانند کارباریل بصورت گرد یا دانه در مسیرهای حرکت آنها می باشد1
  استفاده از تله های گلدانی ( پرکردن گلدان از کاه و قرار دادن وارونه آن روی تکه چوب) .2
  استفاده از تله های پناهگاهی مثل نی یا شیلنگ3
  !..Talangor mazan bar shishe ehsase man

 5. تشكر از اين پست


 6. #44
  مدیر تالار مهندسی كشاورزی آواتار Phyto
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  محل سكونت
  زیر گنبد کبود
  امتیاز
  25502
  پست ها
  15,166

  پيش فرض

  چمـن را به عنـوان بوم نقاشـی در کاشـت فضـای سـبز اسـتفاده می کنند یعنی به عنـوان زمـینه ی فضـای سـبز اسـتفاده می شود . برای طـراحی فضای سبز ابتدا محـل گـل و درختـان را مشـخص مـی کنند سـپس چمن کاری را در مناطق خالی انجام می دهند .  شناخت چمن ها
  چمن ها خصوصیات تشریحی اناتومیکی (Anatomical) مشابهی دارند. برگها به صورت متناوب در دوردیف و در بالای سطوح ساقه ها بهم متصل رشد میکنند. فضای بین نقاط اتصال ممکین که میان خالی و یا میان پر باشد یگ غلاف (Sheath) ساقه بالای هر اتصال را در بر میگیرد. برگها به سمت خارج رشد میکنند. آرایش خاص غلاف و گوشواره برگ به متخصص گیاه شناسی کمک میکنند تا در غیاب گلها و یا خوشه بذر بتوانند چمن ها را شناسائی کنند. ساییر موارد که کمک به شناسائی چمن ها میکنند عبارتند از : شکل برگها ،ضخامت ساقه ، رنگ ، نحوه انتشار چمن (ساقه های دونده در بالای سطح زمین یا ساقه های زیر زمینی در زیر سطح زمین ) برگ های چمن از انتهای پایین طویل میشوند و زمانیکه بخش های نوک گیاه را کوتا میکنند برگها مجددا طول شان را از انتهای ریشه افزایش میدهند یا برگهای جدیدی از پایین جوانه میزنند. این پدیده دلیل این امر است که چمن ها بعنوان گیاهان پوششی عمل کرد بسیار خوبی دارند.
  ملاحظات اقلیمی :
  دو نوع اصلی چمن ها عبارتند از فصل گرم وفصل سرد : چمن های فصل سرد، در زمستان های سرد مقاومت میکنند اما اکثر آنها در تابستان های داغ پژمرده میشوند آنها عمده تآ در عرضهای جغرافیای شمالی استفاده میشوند. چمن های فصل گرم در آب وهوای گرم شدیداً رشد کرده و در حرارت های زیر نقطه انجماد به خواب میروند اگر با مشکل قهوه ای شدن آنها در زمستان روبرو شدید میتوانید از روی کاری چمن های فصل سرد معینی استفاده کنید. اما چمن ها در اقلیم های مختلف ، عمل کرد های متفاوت دارند. برای انتخاب چمن که بهترین سازگاری را بامنطقه مورد نظر داشته باشد ، با یک متخصص در این زمینه مشوره کنید.
  ارقام تجاری ، ترکیبها و مخلوطها:
  پوشش چمن میتواند متشکل از از یک نوع چمن باشد که یک رقم تجاری نامیده میشود و یا متشکل از یک ترکیب یا مخلوطی از چمن ها باشد. زمانیکه از یک رقم تجاری ( چمنی است که بر مبنای ترکیب خاصی تهیه نامگذاری و پرورش داده میشود) استفاده میشود، چمن بیشترین یکنواختی را از الحاظ ظاهر داراست و حد اکثر هر ویژه گی که انتخاب کرده اید را در بر دارد. عیب اصلی استفاده از یک نوع چمن این است که در صورت حساسیت به یک آفت یا بیماری در منطقه بطور کامل نابود می شود. استفاده از یک نوع ترکیب چند رقم از یک گونه یا استفاده از یک مخلوط که متشکل از دویا تعداد بیشتری گونه های مخلوط است،مطمئن تر میباشد. شرکت های تولید و فروش بذر ، ترکیبات و مخلوط های را برای شرایط خاص فراهم میآورند. مثلا مقاومت یک چمن ، جبران ضعف سایر چمن ها را در مواردی نظیر بیماری ، خشکی و پاخورکی میکند. بنابرین ، این چمن دارای ظاهر خوبی میباشد حتی زمانیکه یک نوع چمن ، مبتلا به عارضه ای است.
  انتخاب یک چمن
  در این بخش به معرفی رایج ترین چمن های فصل گرم وسرد میپردازیم
  . دایکندرا :یک نوع از چمن بوده و لی از لحاظ فنی و تخصصی ، یک چمن محسوب نمیشود. بلکه در واقع نوعی شبدر زینتی بوده بعنوان گیاه پوششی مورد استفاده قرار میگیرد
  چمن های بومی: که به خاطر ویژگی های مقاومت به خشکی و نیاز کم به مراقبت و حفاظت ، بسیار محبوب میباشد مورد بحث قرار میدهیم. همه ارقام تجاری ذکر شده در فهرست در همه مکان ها وجود ندارد ومیتوانید سایر انواع را در منطقه بیابید. عمق ریشه گیاه ، یک عامل مهم در انتخاب نوع چمن میباشد. چمن ها با ریشه های سطحی ، نیاز به آبیاری بیشتری با دوره آبیاری کمتر نسبت به چمن های با ریشه ای عمیق دارند.
  منظور از ریشه سطحی ، ریشه های با طول 20 میباشد و ریشه های متوسط ،ریشه های با عمق 20-90 سانتی متر و ریشه های عمیق تر از 90 سانتی متر نیز وجود میداشته باشد و در زیر به معرفی یک تعداد از انواع چمن میپردازیم.
  1- باهیا گراس Bahia Grass نام علمی Paspalum notatum باهیا کراس چمن با رشد کم است که به وسیله ساقه های روند انتشار مییابد. ریشه عمیق وگسترده آن به کنترول و فرسایش خاک کمک میکند.
  مزایا: در خاک های ماسه ای یا غیر حاصل خیز ، خوب رشد میکند. نسبت به سایر چمن های فصل گرم در زمستان به مدت طولانی تری سبز باقی میماند وتا به حدود نسبت به خشکی مقاوم است.
  معایب: نسبتاً مهاجم و در چمن های ظریف ، یک علف هرز محسوب میشود در اثر کلروزه شدن ، زرد میشود ولکه داری و آب دزدک نیز میتواند مشکلات را ایجاد کنند. برا ی جلوگیری از تولید ساقه گل دهنده نیاز به چمن زنی مداوم داریم .
  سایه / آفتاب : در آفتاب و سایه موضعی رشد می کند.
  نیاز آبی : تا حد به خشکی مقاوم است اما با آب فراوان به بهترین نحو رشد میکند.
  پاخوری: قابلیت پاخوری بسیار خوب دارد.
  ارتفاع چمن زنی چمن زنی را تا ارتفاع 5-7،5 سانتی متر انجام میدهد. ساقه های بذری با رشد نیاز به چمن زنی دائیم دارند.
  نیاز کودی : از 2،5 گرم نیتروژن درهرمترمربع درهرماه از فصل رشد استفاده کنید.
  2- بنت گرس کپه ای: چمن فصل سرد بنت گرس کپه ای Colonia Bent Grassبا بافت ظریف است که پوششی با کیفیت خوب را به وجود می آورد وبرای پوشش دهی مسیر های زمین بازی گلف عالی میباشد. ریشه های آن دارای عمق متوسط میباشد.
  مزایا : نسبت به خاک های اسیدی و غیر حاصل خیز مقاوم است و نیاز به کود زیاد ندارد. همچنین در برابر خشکی نیز نسبتاً مقاوم است.
  معایب: در گرمای طولانی مدت عملکرد خوب ندارد ، بسته گی به رقم تاحدی نسبت به آفات و بیماری های قارچی حساس است.مقدار زیاد کاهبرگ تولید میکند.
  سایه / آفتاب نیاز به آفتاب دارد اما نسبت به سایه در حد متوسط نیز مقاوم است.
  نیاز آبی : آبیاری در حد کم تا متوسط نیاز دارد.
  پاخوری : قابلیت پاخوری متوسط دارد.
  شیوه های کاشت: بذر ، ارتفاع چمن زنی 5/1 تا 5/2 سانتی متر است.
  نیاز کودی:1تا5/1 گرام نیتروژن درهر متر مربع د رهرماه از فصل رشد لازم است.
  چمن های محکم و بادوام برای زمین های بازی:
  پا نهادن بر روی چمن مجموعه از خاطرات را برای افراد به همرا دارد چمن سطح مطلوب و جذاب برای همه افراد میباشد. زیرا انعطاف پذیر بوده ، قابلیت تحمل ضربات را داشته ، تجدید شدنی میباشد وبوی خوبی دارد. بسیاری از چمن ها مورد استفاده قرار نمیگیرند زیرا صاحبان آنها فقط به ظاهر آنها فکر میکنند و فراموش میکنند که بسیار مقاوم و کار آمد هستند و در ضمن بسیار زیبا و باشکوه میباشد.
  طراحی یک زمین بازی:
  هنگامیکه چشم انداز های خود را طراحی میکند، تا آنجائیکه میتوانید از مناطق مختلف اطراف منزل استفاده نمائید ممکین است بخواهید بخش را جهت تزئین و بخش های را جهت ورزش استفاده کنید. حتماً نزدیکی درختان و درختچه ها به زمین های تحت فعالیت را رعایت کنید. سایه برای انتخاب چمن مورد نظر تأثیر گذار است و آویزان بودن بیش از حد شاخچه ها ، ایجاد مانع برا ی پرتاب توب فوتبال یا گلف کرده و توب در میان شاخه ها ، گیر می افتد. انتخاب یک ورایته یا ترکیب از چمن ها به اقلیم ، نسبت سایه و آفتاب و البته ورزش مورد نظر بستگی دارد. در کل هر چمن مقاوم به پای خوری میتواند وظیفه خود را انجام دهد.
  انتخاب از چمن های بومی :
  از آنجائیکه این چمن اصلاح نشده اند، لذا دارای تغیرات در ارتفاع ورنگ میباشد و طبیعی تر در منظره به چشم می آیند اگرچه چمن های بومی در طول تاریخ ، کمتر به عنوان پوشش چمن استفاده شده اند اما بدلیل مقاومت به خشکی ونیاز به نگهداری کم ، محسوب میشود، در موقع جوانه زنی تا رشد و ایجاد پوشش کامل باید آنها را آبیاری کنیم اما زمانیکه به قدر کافی استقرار یافتند نیاز به حد اقل ابیاری و کود دهی و چمن زنی دارد. همچنین به کنترول فرسایش آبی و بادی از طریق تثبیت زمین های نرم وسست کمک میکنند و بنابرین این استفاده از آنها در کنار تپه ها و سواحل رود خانه ها سود مند و مفید میباشد.
  چمن های بومی فقط در طول رشد شان سبز هستند که این مدت میتوانند نسبتاًً کوتا باشد. بنابر این به منظور استفاده تجارتی توصیه نمیگردد.
  احــــــداث چــــــمن
  کاشت چمن به دو رویش جنسی و رویشی تقسیم شده است.
  1- جنسی : در این رویش بطور معمول کاشت بذر به احداث چمن معمول است.
  2- رویشی: رویش های تولید چمن به طریقه های رویشی عبارتند از: استولن ، ریزوم و چمن تیل (قلمه)و پهروکاری که درمورد هریک متعاقباً توضیح داده میشود بطور کلی احداث چمن زار مناسب به تهیه بستر بذر مناسب بستگی دارد که اساس چمن کاری محسوب میشود واین امر ایجاد و ضعیت مناسب رشد در لایه سطحی خاک میشود
  یک محوطهُ چمن نباید فقط به صورت یک مربع یا مستطیل ساده باشد و چهار ضلع کاملاً مستقیماً داشته باشد. برای مثال متوان یک چمن تقریباً دایره ای شکل و احاطه شده بوسیله دیگر گیاهان را کاشت و یا اینکه به بخش چمن کاری شده انحنا بخشید تا به موازات خطوط یگ استخر (حوض) شنا در آید. بخاطر داشته باشید که درموقوع طراحی یک فضای سبز بزرگ یا کوچک ، دقت به چهار اصل اساسی باعث میشود که طراحی کل باغ لذت بخش و جالب باشد.
  1- یکنواختی : یک فضای سبز یکنواخت ، بجای آنکه بصورت قطعه قطعه ونا پیوسته باشد ، بصورت یکپارچه میباشد و هیچ یکی از اجزاء بیکار نبوده بلکه همه اجزاءبا هم همکاری و هماهنگی دارند. خطوط برجسته قابل مشاهده و تکرار اشکال هندسی نقش قابل توجه در یکنواختی فضای سبز دارد. در این خصوص سادگی نیز مهم میباشد. برای مثال استفاده از فقط چند رنگ هماهنگ و تعداد محدود ارقام گیاهی.
  اینکه بخواهید همه گیاهان دلخواه را دراطراف بکارید ، بسیار جالب ومناسب نمیباشد همچنین از طراحی واحدهای مجزا که بیگدیگر متصل مشوند نیز اجتناب کنید. برای طراحی ، از چمن شروع کرده و آنرا به عنوان یک عنصر خنثی ویا یک پارچهُ سفید در نظر بیگیرید و دیگر اجزای روی آن به یگدیگر وصل کنید.تاتوازن وتناسب و تنوع را درآن بوجود آورید.
  2- توازن(Balance) : جهت ایجاد توازن در مقدار، رنگ و یا فرم بگونه ای باید استفاده کنید که در اطراف مرکز مورد نظر توازن دیده و مشاهده فراهم کنید. در یک فضای سبز رسمی ، توازن یعنی اینکه یک سمت ، آئینه سمت دیگر باشد. و دونمیه قرینه هم باشد مثلا وجود یک درخت بزرگ در سمت چپ مسیر ورودی را میتوان با کاشتن گروهی از درختان کوچکتر در سمت راست ، توازن بخشید.
  همچنین میتوان تراکم رنگ حاصل از یگ بستر گل کوچک در یک سمت از چمن را ، با کاشتن تودهُ بزرگتر و پراگنده تر گیاهان سبز در سمت دیگر توازن بخشید.
  3- تناسب(proportion ):در یک فضای سبز خوب طراحی شده ، ساختارهای مختلف و عناصر گیاهی در تناسب با یگدیگر میباشد. در موقع انتخاب درختان و درختچه ها ،اندازه ها واشکال آنهارا به ذهن بسپارید.
  4- تنوع(variety) : با انتخاب گیاهان متنوع از لحاظ شکل ،رنگ وبافت میتوانید فضای سبز را از حالت یکنواخت خارج کنید. یا به پهلوی هم قرار دادن مواد مختلف میتوانید به زیبائی آن بیفزایید.
  وبلاگ های منحصر به فرد Phyto: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] . . . . . . . . . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 7. تشكر از اين پست


 8. #45
  مدیر تالار مهندسی كشاورزی آواتار Phyto
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  محل سكونت
  زیر گنبد کبود
  امتیاز
  25502
  پست ها
  15,166

  پيش فرض

  طراحی عملی:
  همچنان راجع به طرح چمن و راجع به قسمت های کشت شده فکر میکنید ، سعی کنید که از فضای سبز خود، دقیقاً چه انتظاری دارید و چه چیزی از آن میخواهید و یا اینکه چه چیز های را میتوانید به آن بدهید هر چیزیکه میکارید باید چند سال نگهداری شود تا به مرحله بهره برداری برسد. نباید اشتباکرده و بذر چمنی غیر مقاوم را سایه را درناحیه بکارید که نور آفتاب در آنجا براحتی نفوذ نمیکند.
  سازمان دهی فضای اطراف:
  قسمت ها ی چمن کاری اطراف منزل میتوانند دیگر گیاهان را در بر گرفته و انهارا با ظاهری زیباتری در معرض دید عموم بگذارد. چمن های کوتاه وشاداب ، یک پوشش عالی دراطراف درختان و درختچه های گلدار وپوشش خوبی برای گیاهان یکساله یا چند ساله میباشد همچنین چمن، چشم را به سمت فضای سبز معطوف میکند و منظره عالی ایجاد میکند.که با شکل بخشیدن به آن ، میتوان محدوده هارا تعین کرده ویا مسیر آمد شد را مشخص کرد.
  شروع کار:
  باید راجع به مقدار زمان و پولی که حاضر به سرمایه گذاری در جهت کاشت چمن مورد نظر است ، واقع بین باشید، حتی اگر قصد داشته باشید که عمده کار خود تان انجام دهید، با این وجود ممکین است که بیک متخصص فضای سبز جهت مشاوره در موارد خاص نیاز داشته باشید مثلاً معرفی انواع چمن که در این منطقه رشد خوبی دارند. یک متخصص همچنین هم میتوانند کمک کنند که چگونه با مشکلات خاک و چمن های که در اطراف خانه ، داخل یک باغ و درزیر سایه درختان است برخورد کنید و آنهارا حل کنید.
  کار با متخصص:
  میتوانید از بین تعداد متخصص ماهر چمن از جمله طراحان فضای سبز ، معماران فضای سبز، ټیکه کاران فضای سبز و باغبان های حرفه ای شخصی را انتخاب کنید، غالب افراد متخصص را میتوان بصورت ساعتی یا برای مدت زمان محدود استخدام نمود. از مشتریان و مراجعه کننده گان قبلی راجع به آن فرد تحقیق کنید. اگر امکان دارد سعی کنید بخش از کار حرفه ای شخص را ببنید. هنگام که شخص را انتخاب میکنید تا چمن مورد نظر را بکارد و کار آمده سازی لازم را انجام دهد،در مورد تضمین اجرای طرح مورد نظر و اینکه در یگ روز مشخص به پایان برسد نیاز به بستن یک قرار داد خواهید داشت یک راه برای اطمنان از اتمام به موقع کار، قرار دادن جریمهً به ازاء هر روز تاً خیر در قرار داد میباشد. قبل از آنــــــکه تـــــــیم متخصص شروع به کار بکند با نمایندهً بیمه مشورت کنید تا بدانید که درصورت آسیب و خسارت به اموال تان چه کسی پاسخگو خواهد بود که اکثر شرکت های حرفه
  ای قبل از آنکه کار شان را شروع کنند نیازبه یک بیعانه دارند ولی قبل از آنکه مبلغ حق الزحمه نهائی را بپردازید اطمنان یابید که کار به نحو مطلوب و مورد نظر به پایان رسیده است.
  ایجاد زیر بنای محکم ویک پارچه:
  همانند یک کار ساختمان سازی که نیاز به ساخت یک زیر بنای محکم دارد ، جهت احداث یک چمن بادوام نیز ایجاد زیر بنای محکم (بستر) ضروری میباشد. اگر میخواهید چمن را جای گزین کنید باید در مرحله اول چمن موجود را حذف کنید . بهترین راه برای از بین بردن چمن و علف های هرزه موجود با علف کش نظیر گلنفوزات که محدودهُ تأثیر گستردهُ دارد، میباشد. زمانیکه چمن میمیرد میتوانید آنرا با یک تیلر موتوری به درون خاک بر گردانید. اگر کار خود را از آغاز شروع میکنید یا از نقطه صفر شروع میکنید ، در نخستین مرحله باید خاک رامسطح کنید، یعنی پستی و بلندی هارا هموار کنید واز زهکشی زمین چمن اطمنان یابید. بهبود زهکشی به وسیله کانال کشی و جمع آوری آبی اضافی ، گام بعدی است و افراد که مسلط بر امر آمده سازی بستر بذر میباشد، باغبان ها هستند یا کسانیکه نحوهً انجام کار را به خوبی از آنها آموخته باشد، در این جا نگاه دقیق تری به این مراحل داریم . حتی اگر این کار خود تان انجام نمیدهید، فهم این مراحل مهم است تا اطمنان یابید شرکت را که انتخاب نموده اید ، کار را به نحو شایسته و صحیح انجام میدهد یانه.
  مسطح کردن کلی خاک:
  انجام این مرحله ، ارتباط تنگاتنگی با سایر ابعاد احداث فضای سبز دارد. بطور کلی باید ، بخش های مختلف محوطه ای را به نحو مطلوبی هموار کنید. و هدف تسطیح کلی ، حذف یا اضافه کردن خاک کافی در هر یک از بخش های محوطه ای مورد نظر است. بدین منظور که سطح خاک را به ارتفاع یا شیب دلخواه برسانید و این کار تعین کنندهً زهکشی کافی ومناسب آب است.که قرار ذیل است:
  1- حذف نقاط مرتفع
  2- پر کردن نقاط پست
  3- رسیدن به سطح دلخواه
  4- محاسبه چشمی
  5- محسابه با لا تراز
  6- بهبود زهکشی
  7- حفر کانال برای آب اضافی
  8- شیار های پر شده با قلوه سنگ
  9- جمع آوری آب اضافی
  آماده سازی خاک:
  اکنون متوجه این مطلب شده اید که خاک شاید از مهمترین اجزاء برای رشد چمن باشد این شناخت شمارا در کاشت چمن مطلوب کمک میکند همچنانیکه در آبیاری و نگهداری آن نیز شمارا راهنمای خواهد کرد. یک چمن رشد میکند و میتوانید آنرا هوادهی و کود دهی کنید، اما خاک اولیه را بدون اصلاح کردن نمیتوان بکار گرفت. خاک که به دقت آماده سازی شده است ، یک زیربنای قوی برای چمن میباشد.
  انواع خاک:
  خاک توده ای از ذرات مخلوط معدنی با هوا ومواد عضوی مرده وزنده میباشد.اندازه و شکل ذرات معدنی ، به همراه تعداد نسبی آنها، عمدتاً ساختار خاک را تعین میکند، ذرات کلی کوچکترین جزء معدنی خاک بوده و ذرات سینت نیز بزرگترین جزء بوده و ذرات سیلت، نیز دارای اندازه حد وسط این دو میباشد کلی و سینت دو نوع خاک ایجاد میکند، تلفیقی از کلی ، سینت و سیلت خاکی بنام لومی را به وجود میآورد.که مناسب ترین خاک است برای اکثریت چمن ها و دیگر نباتات و درخت ها.
  1- خاک اسیدی ( Acid soil): PH برا بر با 9/6 یا کمتر میباشد غالب گیاهان در خاک اسیدی ملایم ، بخوبی رشد میکنند.
  2- خاک قلیایی( Alkaline soil) :PH ان برابر با 1/7 و یا بیشتر میباشد درمناطق شایع است که بارش و باران کم است و کربنات ، کلسیم ، اهک زیاد دارد و همچنان سایر مواد معدنی نظیر سودیم نیز در آن زیاد میباشد.
  3- خاک نمکی:مقدار اضافی نمک را دارا میباشد. این نمگ ها بطور طبیعی درخاک وجود دارد و یا از طریق آب ، کود ها و افزودنی های شیماوی وارد خاک میگردد که در این نوع خاک چمن رشد خوب ندارد. زیرانمک در اثر باریش توسط ریشه ها بالا آمده و از جوانه زنی بذور و رشد گیاه جلوگیری میکند.
  اصلاح خاک:
  قبل از کاشت ، افزودن مواد الی و معدنی به خاک باعث بهبود خاک و رشد ریشه میشود. حدود5/2 سانتیمتر لایه اصلاحی میتواند مفید باشد. البته در چمن کاری دادن کود به چمنها باعث رشد بیشتر میشود که مطلوب نبوده چون فاصله زمان هرس کردن کاهش می یابد
  تسطیح نهائی خاک:
  هدف از تسطیح نهائی اینست که سطح خاک را به اندازه کافی جهت کاشت ، صاف و مسطح کنیم ، بعد از تسطیح کلی و خاک ورزی ممکن است خاک غیر یکنواخت بوده پستی و بلندی های را دربعضی جاها داشته باشد. برای صاف کردن سطح خاک و یکنواخت کردن آن از یک شن کش استفاده کنید. در پایان به کمک شن کش تمامی ضایعات ، سنگ ها کلوخ های بزرگ را حذف کنید . پس از لبه پشتی شن کش برای صاف کردن سطح خاک و مسطح کردن آن استفاده نمائید.
  مراحل مختلف احداث چمن :
  1- در مرحله اول آزمایش خاک برای تعین نیازهای خاک بستر چمن کاری است.
  2- اقدام به ازبین بردن زوائد و خرده چوب های احتمالی و قلوه سنگ مینمائیم قلوه سنگ ها در فصل گرم سبب افزایش گرمی سطح زیرین بستر چمن کاری واحتمالاً سوختگی برگ های چمن میشود. خورده چوب های پوسیده باعث بروز موریانه و مورچه و کاهش منافذ خاک در اثر تجزیه چوپ خواهند شد لذا نسبت پاک سازی بستر چمن کاری از جغل سنگ ها و خرده سنگ ها در عمق 5/7 – 15 سانتی متر اقدام نمود.
  3- امتحان کردن سطح چمن کاری به منظور تأمین نهاده های بذر میباشد.
  4- بهسازی خاک به خاک اولیه بستر کاشت چه از نوع رسی و چه از نوع شنی باشد به عمق 15-20 سانتی متر ماده عضوی افزوده شود. بطور که در نهایت 30% خاک دارای ماده عضوی باشد.
  5- درصورتیکه لایه سطحی خاک آلوده ریزوم ،استولن یا بذر علف های هرزه باشد ونتواند اقدامات از قبیل تعویض خاک یا پاکسازی را اعمال کرد بهترین رویش کاشت چمن استفاده از رویش پود پی میباشد.
  6- باید توجه داشت که عملیات بهسازی خاک درصورتیکه خاک بیش از حد سبگ یا سنگین باشد و پیش از کاشت انجام گیرد
  7- نصب سیستم آبیاری زیر زمینی
  8- پر کردن گودال ها و تسطیح بلندیها است.
  وبلاگ های منحصر به فرد Phyto: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] . . . . . . . . . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 9. تشكر از اين پست


 10. #46
  مدیر تالار مهندسی كشاورزی آواتار Phyto
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  محل سكونت
  زیر گنبد کبود
  امتیاز
  25502
  پست ها
  15,166

  پيش فرض

  آماده سازی شیمیایی و مکانیکی بستروکنترل علفهای هرزه :
  بطورکلی کنترل کلیه افات پیش ازاحداث چمن معمولآ ارزانتربوده وبه عبارتی پیشگیری عاقلانه ترین شیوه مبارزه بحساب می ایدهمچنین بهترین روش مبارزه پیش ازانکه استفاده ازعلفکش ها مطرح گردد مبارزه مکانیکی است. اگرمشکل کمبود زمان نداشته باشیم میتوان ابتدا به علفهای هرزه اجازه جوانه زدن ورشد داد بسترکاشت متداوم مرطوب نگهداشته میشود وپس باعلفکش تماس اقدام به مبارزه نمود پس اجازه داد که خاک پس ازهرابیاری خشک شود اگراین عمل را4 ـ 3 مرتبه تکرارنماییم بیشتر علفهای هرزه ازبین می روند
  همچنین می توان خاک راخشک نگاهداشت وباشن کش بوته های تازه هرزه را ریشه کن نمود بطورکلی درالودگی های محدود که توسط علفهای هرزه چند ساله بروزمیکند میتوان با قطع گیاه هرزه ازناحیه زیر طوقه اقدام به مبارزه نمود این روش مبارزه ممکانیکی حتی درزمان الودگی چمن کاشته شده می توان با عمل واکاری توأم انجام گیرد. درکنترل شیمیایی علفهای هرزه باید توجه به این نکته کرد که علفکش ضمن توانایی نابودی علفهای هرزه فاقد اثر ماند گاری درخاک باشد
  درالودگی توسط علفهای هرزه یکساله می توان ازسمهای DCPA قبل ازسبزشدن استفاده نمود (البته این امر باید پس ازاستقرارچمن انجام گیرد ) همچنین می توان از DSMA درست پس ازسبزشدن استفاده نمود.
  برای مبارزه باعلفهای هرزه پهن برگ درچمن مستقر شده از 2,4D یا 2,4DP استفاده میشود درصورتیکه لوازم مبارزه باعلفهای هرزه درچمن های تازه احداث ضرورت یابد ازسم دایکامبا استفاده می شود برای کنترل علفهای هرزه درمکانهای مثل کناره جاده ها وبه منظورکنترل بلند مدت علفهای هرزه می توان ازسم های مانند اترازین ، گلایفوساید ودالاپین استفاده نمود.

  کاشت بذر:
  کاشت بذرعالی ترین روش احداث چمن محسوب می شود که هزینه کمتران نسبت به سایرروشها مزیت ان به شمارمیرود اما دوره استقرارطولانی وحساسیت نگهداری ورویش همزمان علفهای هرزه درصورت الودگی خاک یاعدم خلوص بذرازنکات منفی استفاده ازاین روش است .
  کیفیت بذردرارتباط باسلامتی بذر درصد جوانه زنی زیاد وعاری بودن ازعلفهای هرزه وعوامل بیماریزا سنجیده میشود درامریکا اولترین چمن های که توسط بذرکاشته می شوند عبارت اند از فتان بلند . فتان نرمه وچمن چبردرامریکا بذر تنها 5% هزینه احداث چمن رادربرمی گیرد درحالیکه درایران 20ـ 10 حتی 40 درصد هزینه احداث رادربر میگیرد.
  به عنوان یک توصیه کلی برای بدست اوردن یک چمن یکد ست وبارشد مناسب درموردانواعی که دارای بذرریزهستند 20ـ 15 گرام بذردریک مترمربع وبرای انواعی که دارای بذردرشت هستند 50ـ 30 گرم بذردریک مترمربع مصرف می شود بذرچمن نباید بصورت انبوه ومتراکم پخش کرد وگونه چمن ضعیف وپژمرده می شود علت این امر نیازبیشتر گیاهان جوان به فضای بیشتر برای گسترش ریشه وبرگ است .
  باید متذکرشد انواع چمن های که مخلوط میشوند باید ازلحاظ بافت .رنگ وسرعت رشد یکسان باشند مثلا چمن چمن چایر(برمودا گراسفتان +نرمه +چمن چچم چندساله عملی ترین راه برای چمن مناسب هرمنطقه .مقایسه چمن های منطقه بومی وازموده شده درمناطق مختلف همان ناهیه ونهایتآتبعیت ازان نمونه هااست.
  زمان کاشت:
  باتوجه به اینکه پس ازآعازجوانه زنی این عمل بایدبدون وقفه ومزاحمت ادامه یابد لازم است کمی جلوترازبهترین فصل کاشت توصیه شده اقدام به بذرپاشی نمودتاچمن قادربه رشد ورقابت باعلفهای هرزه باشد ازطرف دیگرگرمی پایین اول بهارواخیرپاییزمی تواند باعث کاهش قابل توجه درمیزان سرعت جوانه زنی شود لذا بادرنظرگرفتن تمام عوامل ذکرشده بهترین فصل برای کاشت چمن های سردسیری اواخیرتابستان یااوایل خزان 6 ـ 3 هفته پیش ازنخستین یخبندان توصیه میشود درنتیجه میتوان چنین بیان داشت که چمن های مناسب اب وهوای سرد درابتدای بهاروخزان دارای بهترین میزان وکیفیت رشد هستند احداث چمن دراواخرخزان نادرست می باشد زیراگیاهچه ها تازمستان نموکافی نکرده وازبین می روند این تخریب دراثرگرمای پایین وتکرارعمل ذوب یخ ویخبندان مجدد وبروز پدیده جداشدگی ریشه بوجودمی اید بهترین دوره کشت ازابتدای بهارشروع تااوایل خردادماه میباشد .
  درموردچمن های گرمسیرهرچند بیشتربه روشهای رویشی تولید میشوند اما بهترین زمان برای بذرپاشی انهادرصورتیکه اب کافی دردسترس باشد اواخر بهار یا اوایل تابستان است ودرغیراین صورت درابتدای بهار نیزمیتوان به کشت بذر انها اقدام نمود اصولآ درکشت بهار به محض امادگی خاک باید اقدام به کشت نمود زیرا درابتدای بهار چمن ازسرماه اولیه بهارو بارندگی بهاربهره مند می شود.
  اما کارشناسان معتقد اند که به علت زیادبودن گرمی وطولانی بودن این دوره گرما وهمچنین جوانه زنی شدید علفهای هرزه ورقابت انها با چمن کاشته شده امکان زیاد برای تخریب چمن وجود دارد
  ابیاری وضرورت های اب :
  مهمترین نقش وضرورتهای اب رادرعوامل ذیل میباشد
  (1) جوانه زدن
  (2)نمو سلولی
  (3) رشد بافت
  (4) فتوسنتز ومنبع هیدرو کربنی برای تولیدهیدروکر بن
  (5) کنترل گرما
  (6) حلالیت وناقل مواد غذایی .
  اعتقادبراین است که میزان اب در سلولهای برگ دارای نقش مهم درتحمل وبی اثرسازی تجمع موادداشته ودرنتیجه اب زیاد برای رشد چمن لازم است معمولآ 2718 ـ 2265 گرام اب برای تولید 453 گرام ماده خشک مصرف می شود و80% بافت چمن رانیز اب تشکیل می دهد علاوه براین دردوره خشکی جذب موادغذایی کاهش یافته رشدونمو طبیعی دچار رکود خواهدشد.
  چمن و تأثیر آن بالای محیط
  درخت عامل پاک کنند هوا از گرد غبار وسموم است ، مانع گرم وخشک شدن محیط میشود و عامل مهم در جهت لطافت هوا وکاهش آلودگی صوتی است. همچنین مانع برپاشدن طوفان های سخت و ویران گر و گرمای سوزان و خشک سال های شدید میباشد وجود جنگل ها و چمن ها با عث ترمیم و جلوگیری ازبین رفتن لایه ازن و مانع از باران های اسیدی میشود.جنگل ها و چمن ها یکی ازمهمترین جذابیتهای توریستی برای هر کشورمیباشد واز ارکان اقتصادی به حساب میآید.
  در شهر بخی مواقع چمن هارا مبینیم که اطراف جوی ها کاشته میشوند وبه دلیل اینکه کف خیابان هارا سنگ فرش کرده اند فلزات سنگین به ریشه درختان و چمن ها تأثیر میگذارند وآنها را نابود میکنند و یا اینکه میبینم آب در جوی ها و فضای سبز در پشت آنها قرار میگیرند. در اینگونه مواقع باید اب را به سمت چمن هدایت کنیم تا ضمن سیر آب کردن آنها از به هدر رفتن آب نیز جلوگیری نمائیم .
  در سال های اخیر فرهنگ کاشت چمن رواج پیدا کرده که البته هزینه نسبتاً بالای دارد و تاُثیر ان نیز بالای محیط مانند درخت نیست
  چمن یکی از اجزای اصلی و ضروری اغلب پارک ها و باغها به شمار میرود. ودر طراحی و ایجاد فضای سبز به عنوان زمینه طراحی کار برد دارد.
  مهمترین موارد کار برد وتأثیرات چمن بالای محیط عبارتند از :
  1- یجاد زمین های ورزشی و بازی که اینها خود بالای روح و روان بچه ها و خوانواده ها تأثیر مثبت دارد و زمینه خوبی برای تفریح و سرگرمی جوانان در اوقات بیکاری شان میشود.
  2- فضای سبز پارک ها و مناطق مسکونی که انها معمولا هم هوارا پاک نگداشته در حدود 550 متر از سطح زمین بالا تأثیر میگذارد. گرد و خاک را جذب میکند باعث پاکی هوا میگردد.
  3- فضای سبز کار خانجات مناطق تجارتی و اداری : چمن در اطراف کارخانجات که دود زیاد تولید میکند احداث آن بسیار مهم بوده و دی اکسید کربن که از کارخانجات تولید میشود را کاهش داده واکسیژن اطراف کارخانجات را افزایش میدهد .
  4- کاشت در بزرگ راه ها به منظور دفع مواد سمی حاصل از سوخت وسایل نقلیه .
  5- به منظور افزایش تولید اکسیجن و تهویه هوا.
  6- جلوگیری از فرسایش خاک و تبخیر شدید آب از سطح زمین.
  چمن ها بطور کلی تحت دو عنوان چمن زار های طبیعی و خود رو ( True) و چمن های زینتی و کاشتنی ( Lawn) دسته بندی میشوند.
  چمن های خودرو:
  شامل چمن زار های طبیعی که توسط انواع گیاهان پوششی خودرو از قبیل علفزار ها ، چمن ها ، گیاهان کوچک یا سیایر گیاهان پوشیشی طبیعی پوشیده شده اند، میباشد.
  چمن های زینتی :
  شامل چمن های ظریف و اصلاح شده که تحت مراقبت و نگهداری کاشته شده و دارای جنبه زینتی هستند ، میباشد.
  عوامل مؤثر در کیفیت چمن :
  1- تراکم ( Density) : عبارت است از تعداد شاخساره یا پنجه ها ( اندام های هوای ) درواحد سطح که متناسب به خصوصیات ژنیتکی و محیط تغییر میکند مانند چمن فرز ( برمو داکوس ) که پر تراکم تر است.
  2- بافت ( Texture) : این چمن به دودسته باریک برگ و پهن برگ تقسیم مشوند
  3- رنگ ( Color) : رنگ چمن ها به زیادی رقم آنها وابسته اند تفاوت رنگ ها در اوایل و اواخر فصل رشد مشخص میشود این ویژگی همچنان تحت تآثیر کود عوامل محیطی ، بیماری و غیره میباشد.
  4- یکنواختی(Uniformity ) : ظاهراً چمن ها در این خصوصیت تابع عوامل چون بافت ، تراکم گونه ، قابلیت پاخوری چمن است.

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  وبلاگ های منحصر به فرد Phyto: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] . . . . . . . . . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 11. #47
  عضو فعال آواتار ni_rosa_ce
  رشته
  مهندسی منابع طبیعی
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/2
  محل سكونت
  پیلــه
  امتیاز
  14363
  پست ها
  13,905

  Thumbs up مقایسه چمن با گیاهان پوششی

  چمن گیاهی است از خانواده گندمیان که به نگهداری و مراقبت زیادی احتیاج دارد. داشتن یک چمن خوب مستلزم صرف هزینه سنگینی می باشد، در حالیکه با کمترین توجه و رسیدگی و با حداقل امکانات می توان از گیاهان پوششی برای کاشت استفاده کرد.هر چند که عده ای معتقدند که اگر به چمن به طور منظم آب و کود داده شود، به موقع چیده شود و مراقبت دائمی و فراوان صورت گیرد، بهترین و ایده آل ترین پوشش سبز برای زمین محسوب می شود، بخصوص که چمن در مقایسه با گیاهان پوششی از قدرت پاخوری بالایی برخوردار است. با این وجود در نقاطی که امکان رسیدگی و مراقبت زیاد وجود ندارد، گیاهان پوششی از بهترین پوششهای سبز خواهند بود.

  موارد کاربرد گیاهان پوششی به جای چمن
  بطور کلی از گیاهان پوششی می توان برای پوشش سطوح کوچک (کمتر از ۴۵ مترمربع)، درشهرها، باغها، پارک ها استفاده کرد . در بسیاری از موارد چمننمی تواند پوشش مناسبی برای زمین باشد. مثالهایی از این موارد برشمرده می شوند: ۱) درمناطقی که سایه کامل دارد بطور مثال در زیر درختان، با آنکه ممکن است از خاک خوب، رطوبت مناسب و کود دهی به موقع برخوردار باشند ولی چون نور کافی وجود ندارد، چمنبه خوبی رشد نخواهد کرد. در سایه درختان حتی اگر مسئله نورهم مطرح نباشد، مسئله رقابت ریشه ها برای کسب مواد مغذی و رطوبت خاک مطرح می شود که در این میان چمنقدرت مقاومت ندارد و از بین می رود، در حالیکه بسیاری از گیاهان پوششی از جمله Hedera helix می توانند در چنین شرایطی زنده بمانند و بخوبی رشد کنند. ۲) نقاطی وجود دارند که بطورغیرطبیعی، بسیار مرطوب و یا بسیار خشک هستند. در این نقاط حتی مخلوطی از انواع چمن نیز به سختی قادر به زندگی می باشند در حالیکه گونه هایی از گیاهان پوششی هستند که بخوبی خودرا با این شرایط سازش می دهند.
  ۳) در شیب های تند و صخره ای هرچند ممکن است چمن قدرت رشد داشته باشد ولی در این نقاط رسیدگی و مراقبت از چمن غیرممکن است و در چنین شرایطی گونه های بسیاری از گیاهان پوششی می توانند جانشینی بسیار مناسب برای چمن باشند. - مقاومت :
  مقاومت گیاهان در هر منطقه بستگی به عوامل مختلفی از جمله نور، درجه حرارت، رطوبت، نوع خاک و غیره دارد. برای انتخاب گیاهان به منظور کاشت در هر منطقه باید به واکنش گیاهان نسبت به این عوامل توجه کافی داشت. مهمترین فاکتور قابل بررسی درجه حرارت است.به این معنی که حداقل درجه حرارتی که گیاه در زمستان می تواند تحمل کند باید کاملاً مشخص باشد. در مناطقی با زمستانهای سخت اگر پوشش برف برای مدت زیادی روی زمین باقی بماند و گیاهان پوششی را بپوشاند، این گیاهان از تغییرات شدید درجه حرارت در امان می مانند و از بین نمی روند. ولی در مناطقی که برف کمی دارند و در اکثر روزها متناوباً یخبندان و ذوب یخ صورت می گیرد، گیاهان پوششی که ریشه های سطحی دارند بدون حفاظ قرار می گیرند و بسرعت از بین می روند.
  بنابراین در مناطق سردسیر وجود پوششی از برف باعث حفظ گیاهان پوششی کوتاه قد با ریشه های سطحی می شود. اگر پوشش برف وجود نداشته باشد این گونه گیاهان باید به نحوی پوشیده شوند در حالیکه گیاهانی که ریشه قوی و عمیق دارند به طور مثال پیچ امین الدوله و شیر خشت می توانند بدون هیچگونه مراقبت بخوبی دوام آورند. - کاشت :
  قبل از کاشت گیاه در محل دائمی اش باید از حداکثررشد آن آگاهی کافی داشت تا با توجه به سرعت رشدش فضای کافی برای گسترش آن در نظر گرفته شود. این مسئله بخصوص در مورد گیاهان پوششی صدق می کند چرا که بعضی از آنها مثل شمشاد ابلق بسیار سریع رشد می کنند بطوریکه یک گیاه کوچک درمدت ۲ سال می تواند چندین مترمربع از زمین را بپوشاند.
  هنگام تعیین فاصله گیاهان از یکدیگر باید به مدت زمانی که مایلیم زمین کاملاً پوشیده شود، توجه کرد.
  اسیدیته، زهکشی، نور و نوع خاک از جمله عواملی هستند که باید قبل کاشت گیاهان کاملاً بررسی شوند. بسیاری از گیاهان در خاکی که PH آن حدود ۵/۶ باشد به خوبی رشد می کنند. در حالیکه عده ای از جمله Vaccinium angustifolium leavifolium و Calluna vulgaris تنها در خاک اسیدی رشد می کنند و کاشت آنها در خاکهای قلیایی بیهوده می باشد. اگر بخواهید اسیدیته خاک را قبل از کاشت تغییر دهیم می توان برای اسیدی کردن خاک های قلیایی و خنثی از سولفات آلومنیوم استفاده کرد. که در این مورد سولفات آلومنیوم باید حتماً همراه با آب به زمین داده شود. البته می توان برای داشتن اسیدیته بیشتر از پودر آن هم استفاده کرد ولی برای گرفتن نتیجه، زمان بیشتری لازم است. برای خنثی یا قلیایی کردن خاکهای اسیدی می توان از آهک استفاده کنید. بدین ترتیب که آنرا کاملاً با قسمت سطحی خاک مخلوط کنید. آهک هیدراته شده را نباید با کودهای تجارتی و یا حیوانی مخلوط کنید زیرا که ممکن است منجر به کاهش نیتروژن قابل استفاده توسط گیاه شود. می توان از سنگ آهک دولومیتی که بخوبی پودر شده و حاوی منیزیم و کلسیم است برای زمین هایی که کمبود منیزیم دارند استفاده کرد و می توان آنرا همراه با کودهای حیوانی و شیمیایی بکاربرد. زهکشی عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر خاک طوری باشد که برای مدت طولانی مقدار زیادی آب را در خود نگه دارد، تعداد کمی از گیاهان را می توان یافت که بتوانند در آن دوام آورند، به رشد ادامه دهند. بنابراین قبل از کاشت باید به زهکشی خاک توجه کافی نمود.
  سایه کامل،درمواردی ادامه رشد را برای بسیاری از گیاهان مشکل می کند. بسیاری از درختان و بوته ها روی خاکی که در آن ریشه دوانیده اند، سایه می اندازند و در چنین شرایط بهتر است گیاهان کوتاهی را انتخاب کرد که بتوانند با ریشه درختان از نظر آب و مواد مغذی رقابت کنند و درعین حال نسبت به سایه مقاوم باشند. نوع خاک ،عامل مهمی است که باید قبل از کاشت در نظر گرفته شود. تعداد کمی از گیاهان می توانند در خاک های ماسه ای بخوبی رشد کنند و بسیاری نیز در خاک کاملاً رسی و سنگین که زهکشی مناسب ندارد به سختی رشد می کنند. بنابراین این نوع خاک ها را باید قبل از کاشت اصلاح کرد. بطوریکه می توان کل خاک را عوض کرد و برای زمین های کوچک، باید خاک را حداقل تا عمق ۱۵ سانت با خاک دیگری عوض کرد. علاوه بر این می توان خاک را با مواد آلی کاملاً مخلوط کرد. بطوریکه برای خاک های ماسه ای می توان خاک را با موادی از قبیل Peat moss (نوعی خاک برگ که از تجزیه خزه ها نظیر اسفاگنوم و سایر گیاهان باتلاقی حاصل می شود و نرم و پودری است و تخلخل و ظرفیت هوای آن نسبتاً کم است. " پیت خزه هم گویند.") و Compost (نوعی خاک برگ است که از تجزیه ضایعات گیاه ( اندامهای مختلفه گیاه نه فقط برگ حاصل می شود و برای آنکه تجزیه به آسانی صورت گیرد هر چندیکبار باید آنها را بهم زده و به آهک و ادرار حیوانات و پهن اضافه کرد.) و کود گاوی و حتی خاک اره اصلاح کرد و قدرت حفظ رطوبت را در آنها افزایش داد. خاک های رسی را بهتر است ابتدا خوب زهکشی کنیم و سپس با مقداری ماسه مخلوط کنیم و کمی مواد آلی اضافه کنیم. تا به این ترتیب اینگونه خاک ها اصلاح شوند.
  هنگامی که شرایط لازم برای کاشت گیاه فراهم شد، باید مراقب بود که ریشه های کوچک درمقابل نور آفتاب و باد قرار نگیرند و خشک نشوند. در هنگام کاشت بهتر است روی ریشه های گیاه، پوشش مرطوبی قرار دهیم تا صدمه نبینند.
  -
  مراقبت کلی :
  انتخاب صحیح گیاه در آغاز کاشت بسیار مهم است. بهتر است بیشتر از گیاهانی استفاده شود که احتیاج به مراقبت کمتری دارند. بطورمثال بعضی از گیاهان پوششی مثل سروهای کوهی (ژونی پروسها) اگر در خاک مناسبی که هرگز خشک نمی شوند کاشته شوند به هیچگونه مراقبتی نیاز نخواهند داشت و یا Pachistima canbvi گیاه دیگری است که تنها کافی است سر از خاک بیرون آورد و دیگر احتیاج به هیچ توجه و مراقبتی نخواهد داشت. مقدار رطوبت خاک از اهمیّت خاصی برخوردار است و یکی از مهمترین عوامل مشخص کننده ی میزان مراقبت است. طبیعتاً بسیاری از گیاهان جوان باید به محض کاشته شدن آبیاری شوند و خاکی که در آن رشد می کنند بخصوص در دو سال اول رشد، از نظر میزان رطوبت، باید به خوبی مراقبت شود.
  درهنگام آبیاری بهتر است خاک تماماً در آب فرو رود چرا که نگهداری آب در یک دوره ی زمانی ریشه را مجبور می کند که به اعماق خاک گسترش یابد و این مسئله شانس زنده ماندن گیاه را افزایش می دهد. در حالیکه اگر آبیاری به ندرت صورت گیرد، ریشه ها در سطح خاک گسترش می یابند و در نتیجه در هنگام خشکسالی صدمات غیر قابل جبرانی به گیاه وارد می شود. بهتر است در مورد گیاهان حساس زمانی که درجه حرارت در وسط یک روز گرم حدود ۲۸ الی ۳۰ درجه است، یک مرحله آبیاری در میان روز صورت گیرد. هنگام غروب خورشید و اوایل صبح که هوا خنک است زمان مناسبی برای آبیاری است، بخصوص که در روزهای گرم تابستان نور خورشید بصورت مستقیم بر گیاهان می تابد، نتیجه بهتری می توان گرفت. علاوه بر اینها استفاده از مالچ نه تنها به نگهداری رطوبت در خاک کمک می کند بلکه در هنگام خشکسالی میزان آبیاری لازم را کاهش می دهد.
  -
  کود دهی :
  در بعضی از مواقع لازم است برای کمک به رشد گیاهان پوششی به خاک کود اضافه شود. می توان از کمپوست و یا کود حیوانی استفاده کرد به شرطی که با شاخ و برگ ها تماس نداشته باشند. بعضی از گیاهان پوششی مثل آجوگا کوتاه می باشند و برگ هایشان روی زمین پخش می شوند و بسیار مشکل است که در مورد آنها از کود حیوانی استفاده شود بدون اینکه صدمه ای به شاخ و برگ های بخورد. از طرف دیگر در بعضی از گیاهان پوششی مثل پاکی ساندرا برگها روی شاخه هایی ظاهر می شوند که تا ۱۵ سانتی متر از زمین فاصله دارند بطوریکه می توان از لایه ای نازک از کودحیوانی و کمپوست استفاده کرد بدون اینکه گیاه آسیب زیادی ببیند.
  در مورد آن دسته از گیاهان پوششی که در سایه درختان و یا بوته ها زندگی می کنند بهتر است از کود استفاده شود. چرا که ریشه این گیاهان همواره در آب و غذا با ریشه گیاهان سایه گستر در رقابت است و استفاده از کود به منظور کمک به ریشه این گیاهان می باشد. بهترین فصل برای کود دهی، اوایل بهار است چرا که در آن هنگام رشد اصلی آغاز می شود و نیز ممکن است عده ای از گیاهان در طول زمستان صدمه دیده باشند و برای جبران صدمات به مواد غذایی بیشتری نیاز داشته باشند. بجزء در مورد کودهای تجارتی که باید بلافاصله بعد از مصرف آبیاری صورت گیرد در بقیه موارد کودها نباید هنگامی داده شوند که شاخ و برگ ها خیس هستند. حتی اگر مقدار کمی از کود در قطرات آب روی برگ ها حل شود، غلظت بالایی از مواد شیمیایی بوجود می آید که باعث سوختگی شدید برگها می شود.
  می توان کود را در تمام سطح زمین پخش کرد و در این صورت باید دقت کافی شود که چه مقدار کود به هر قسمت باید داده شود در حقیقت پخش کود باید بطور صحیحی انجام گیرد.
  -
  تکثیر:
  تکثیر گیاهان پوششی کاری بسیار آسان است. چرا که به سرعت رشد می کنند، درطول ساقه های خوابیده خود ریشه می دهند و یا ساقه های هوایی یا رونده از ریزومهای زیرزمینی آنها حاصل می شود. بسیاری از آنها بوسیله قلمه و یا خوابانیدن ریشه می دهند. برخی نیز با دانه تکثیر می شوند
  مثل ِ برگی تن سپرده به بــادم ...

 12. تشكرها از اين پست


 13. #48
  عضو فعال آواتار Lina!
  رشته
  مهندسی فضای سبز
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2010/12
  امتیاز
  418
  پست ها
  584

  پيش فرض

  یکی از مهمترین تفاوت های چمن و گیاهان پوششی مقدار مصرف آبه.... امروزه تو خیلی مکانها به دلیل کمبود آب و آبیاری مناسبش بستر پوششی نداره. در این صورت بهتره از همون گیاهان پوششی استفاده کنن که هم به آب کمتری نیاز داره (در مناطق خشک و نیمه خشک) و هم لازم نیست مثل چمن هر روز 1یا2 بار به صورت آبپاش آبیاری بشه.

  و اما چندتا از گیاهان پوششی خوب و جایگزین چمن:
  آويشن خزندهThymus serpyllum ، ساجيناSajina subulata ، دايكوندرا Dichondra repens ، پاپيتالHedera helix ،كاربوبروتوسCarbobrothos sp و فرانكينياFerankenia thymifolia ، فستوكاFestuca ovina ، فالاريسPhalaris sp و لامپرانتوس Lampranthus sp

  خزه:
  ظاهری از الوارو فرش کردن قسمتی از باغ با آن از سطح تبخیر می کاهد.گیاه را کمی عمیق تر کاشت نمایید تا از آبهای قسمت زیرین خاک استفاده کند اصولا یوکا(خنجری یا گل زنگوله ای)به میزان رطوبت کمتری نیاز دارد.
  نکته: برای مکان های خفه٬دم کرده٬سایه ومرطوب بکار ببرید.برای سطوحی که چمن ها از زندگی در آن عاجز هستند مناسب است٬خرید خزه کار مشکلی است وفقط جمع آوری از جنگل وکاشت و بردباری لازم است.


  کامومیل:
  معمولترین گیاه anthemis nobilis با نام قبلی chamaemelum nobili
  پوششی جایگزین چمن است. خیلی جذاب است و با قدم برداشتن روی آن بوی معطری به مشام می رسد.به سرزنی کمتری نیاز دارد٬معایبی هم دارد که از آن جمله عدم امکان استفاده از سموم علف کش انتخابی در آن است که البته عیبی است که همه جایگزین ها نیز دارند.
  نکته:هرگز برای مکان های وسیع استفاده نکنید٬لگد خورخوبی ندارد و بر عکس چمن ها که در زمین های فوتبال هم کشت می گرددلگد خور مناسبی ندارد و و برای محل های با عبور ومروری زیاد مناسب نیست.


  آویشن:

  جایگزین دیگری برای چمن است٬جذاب با گل های بنفش و بوی خوش ٬نوعی از آن که در آشپزخانه از آن استفاده میگردد و بوته های پهن دارد مناسب نیست٬به صورت فرشی ارغوانی خودنمایی میکند که با رنگ سفید صخره های محل عبور تضادی عجیب و قابل مقایسه درست میکند.
  نکته :آویشن برای سطوح کوچک و کم وسعت مناسب است٬در نزدیکی محل نشستن به خاطر بوی خوش آن کاشت می گردد.اگر در فواصل بین لاشه سنگ ها و قطعات بتونی کاشت گردد منظره جالبی به آن می دهد.

  شبدر:
  اگر چه جایگزین خوبی است اما باغداران دوست ندارند با چمن آنها مخلوط شود و مهمان نا خوانده ای می دانند و سعی بر حذف و مبارزه با آن دارند.اگر چمن با کم آبی روبرو شود شبدر مقاومت خوبی نشان می دهد و به صورت لکه های بزرگ سرزنی ملایمی دوست دارد تا گل های سفید انتها یی آن قطع شود.
  نکته:شبدر برای مکان های کوچک که مایل به تزئین آن هستند کاشت می گردد و قطعهای شاداب و نمایشی از فرشی بزرگ عرضه میکند.


  دایکوندرا:

  فستوکا:

  پاپیتال:

  ما آمده ایم تا با زندگی کردن قیمت پیدا کنیم نه به هر قیمتی زندگی کنیم...

 14. تشكر از اين پست


 15. #49
  عضو فعال آواتار Lina!
  رشته
  مهندسی فضای سبز
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2010/12
  امتیاز
  418
  پست ها
  584

  پيش فرض

  مزایای چمن:
  • باعث تلطیف هوا می‌شود.
  • پوشش مقاوم و محافظ در برابر سرما برای زمین است.
  • باعث کاهش دمای محیط در تابستان می شود.
  • مقاوم در برابر عبور و مرور و پاخوردگی است.

  معایب چمن:
  • کاشت آن نیاز به سرمایه زیادی دارد.
  • نیاز آبی بالایی دارد.
  • نیاز به نگهداری و مراقبت زیاد دارد.
  • در اثر آبیاری مکرر آن، زیرسازی کنار رفیوژها و لچکی‌ها و میادین تخریب می شود.

  مزایای گیاهان پوششی:
  • نسبت به خشکی مقاومند.
  • نیاز آبی کمی دارند.
  • مقاوم در برابر شوری آب و خاک هستند.
  • قابلیت کاشت در شیب های تند را دارند.
  • هزینه کاشت و نگهداری آنها کم است.

  معایب گیاهان پوششی:
  • عدم مقاومت در برابر پاخوردگی


  کاهش هزینه‌ها با اجرای طرح
  ۱- کاهش هزینه نگهداری:قیمت پایه نگهداری گیاهان پوششی یک چهارم چمن می‌باشد. (هزینه نگهداری هر مترمربع چمن، ۲۱۵ ریال و هزینه نگهداری هرمترمربع گیاه پوششی ۵۰ ریال می‌باشد.)
  ۲- کاهش هزینه آبیاری:گیاهان پوششی نیاز آبی کمتری دارند. (در حال حاضر در حدود ۷۰% آب مصرفی صرف آبیاری چمن های موجود می‌شود، در حالیکه گیاهان پوششی به طور متوسط نصف چمن به آب نیاز دارند.)
  ۳- کاهش هزینه کاشت:هزینه کاشت چمن ۲/۱ برابر هزینه کاشت گیاهان پوششی است. (هزینه کاشت هرمترمربع چمن حدود ۷۰۰۰۰ ریال و هزینه کاشت هرمترمربع گیاه پوششی در حدود ۵۷۰۰۰ ریال می‌باشد.)
  ما آمده ایم تا با زندگی کردن قیمت پیدا کنیم نه به هر قیمتی زندگی کنیم...

 16. #50
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  آواتار حمید 88
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2012/2
  امتیاز
  1476
  پست ها
  543

  پيش فرض

  سلام
  مواردی که در این تاپیک ها در مورد ان بحث میشود مخلوطی از مسایل تئوری وعملی -اجرایی است که البته بیشتر به سمت تکرار و جمع اوری مطالب منتشر شده قبلی است اما مسئله اینست افرادی که به علل مختلف امکان کسب تجربه و اجرا راندارند پیگیری این موارد نیز برای ایشان بسیار ارزشمند است ضعف از جانب افرادی است که در قسمتهای اجرایی مشغولند ولی نه تئوری را یاد گرفته اند ونه در تجربه نمره قابل قبولی کسب کرده اند وجایشان در این سایتها نیز خالی است
  اما در مورد چمن های کاشته شده در ایران البته با توجه به اطلاعات ناقص خودم :
  در اکثر نقاط ایران چمن اسپرت کاشته میشود و اصلا به همین خاطر چمن تک بذری در نقاط محدودی فروخته میشود چرا که بنا به دلایلی که در مطالب تئوری ذکر شده کاشت اسپرت مناسبتر است تنها در جنوب کشور با توجه به استقامت ونیاز کم ابی جمن افریقایی cynodon dactylon (ارقام محلی ، معمولی خارجی (بیشترین مصرف)، وارقام اصلاح شده خارجی ( مثلا ارقام ظریفتر یا ((مقاومتر به سرماجهت دیرتر زرد شدن در فصل سرما)) ) نیز کاشته میشوند البته به علت نگهداری اسان این چمن فرش ومقاومت به پاخوری جهت زمینهای فوتبال معمولی نیز کاشته میشوند
  اما اکثر چمنهای کاشته شده مخلوط های بذری است که با مارکهای شرکتهای مختلف فروخته میشوند ومعروفترین مارک مربوط به اسپرت بارن بروک است که البته امیخته وارقام ان معمولا هرسال عوض میشود ولی به هر حال در کل ایران جواب داده است البته مارک خوب زیاد است قیمت هر کیلو بذر چمن که با ان هم چمن ورزشگاه ازادی را میتوانید بکارید هم چمن پارک ها را به قیمت عمده حدود 10000 تومان وبا واسطه وخرده فروشی حدود 15000 تومان است
  مهمترین جزء این امیخته با حدود 50 درصد لولیوم میباشد وپس از ان پوا قرار دارد دقیقا همین دو بذر در چمن ورزشگاه ازادی به کار رفته است چمن فستوکا با توجه به مقاومت به سایه ورطوبت نیز سبب متراکم شدن چمن میشود چمن اگروستیس چمن ظریفی است وبه میزان کمی نیز در امیخته های بذری وجود دارد
  والبته ممکن پس از مدتی هم کلا در چمن فرش حذف شود غیر از بیماریهای قارچی که با توجه به شرایط اقلیمی ایران شیوع ان اکثرا به علت شرایط بد خاک یا اب زیاد یا ماندابی یا ابیاری در گرما است معمولترین مشکلات نگهداری چمن در ایران آفات آبدزدک و کرم سفید ریشه است که ان را هم باید بسرعت کنترل کرد که خیلی سخت نیست البته یک تا دو بار دادن کود دامی درسال نیز کیفیت چمن را بالا میبرد
  علفهای هرز نیز یکی دیگر از مشکلات چمن ایران است که بحثش طولانی میشود
  این هم انشای من از کمی تجربه ، مقداری پرس و جو والبته استفاده از همین مطالب تئوری وتکراری پس از همه دوستان تشکر
  ويرايش شده توسط حمید 88 در 2012/2/28 در ساعت 06:55 PM

 17. تشكر از اين پست


صفحه 5 از 7 نخستنخست ... 234567 آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. پاسخ ها: 18
  آخرین ارسال: 2014/3/03, 09:44 PM
 2. کتاب اصول سم شناسی (The Principles of Toxicology)
  توسط afsoon6282 در تالار کتابخانه مهندسی کشاورزی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2012/5/30, 09:12 PM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2012/1/23, 10:20 PM
 4. همه چیز درباره چمن کاری | دانلود
  توسط ni_rosa_ce در تالار کتابخانه مهندسی کشاورزی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/12/09, 04:58 PM
 5. چمن کاری سقف!!!
  توسط saba888 در تالار تالار عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2010/1/01, 04:17 PM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •