تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

SHELLBY

کاربر بیش فعال
ممنون از زاهنمایی

1- پس جنس رو از اونجا میدن؟ جای دیگه ای وجود نداره که مثلا بشه مدول یانگ رو بهش داد؟

2- راستش تا مرحله اعمال مش بندی روی قطعه پیش رفتم. اما این موارد رو نتونستم پیدا کنم: بار گزاری، اعمال قید مکان، حل مسئله!

یه سوال اینکه کتیا میتونه یه پلات رنگی از توزیع تنش ون مایسز توی قطعه نشون بده؟؟؟ یا تغییر فرم قطعه زیر بار؟؟؟ یعنی من دنبال همچین چیزی هستم.

منبع یا کتابی سراغ دارید که به طور جامع به آموزش این محیط در کتیا پرداخته پرداخته باشه؟

3- من با هر دو این فرمت ها فایل رو ذخیره کردم و امتحان کردم ولی نشد. شکل هم یه استوانه تو پر ساده امتحان کردم. ابعاد هم از چند سنتیمتر تا ابعاد 2 در 1 متر امتحان کردم ولی نشد. نمیدونم کجا اشتباه میکنم.
یا هیچ اتفاقی نمیوفته یا این ارور رو میده:
file part1.anf does not exist
the/input command is ignored
میشه مراحل این کار در انسیس رو توضیح بدین.

• Like
واکنش ها: 3peh

mehd0551

عضو جدید
جواب: می توانید این ماکرو را به عنوان دستور به کتیا اضافه کنید یا اینکه آن را به خط دستور کتیا اضافه کنید تا پس از هر بار اجرای کتیا خود بخود اجرا شده و تنظمیات مورد نظر شما را انجام دهد. قسمت پر رنگ را مانند زیر به خط دستور اضافه کنید: cnext -env CATIA.V5R16.B18 -macro C:\CatiaMacro\CatiaBOMFormat.CATScript فایل را در شاخه C:\CatiaMacro ذخیره کنید یا آدرس بالا را بر طبق میلتان تنظیم کنید.
ضمن تشکر فراوان ،ماکرو مربوطه را نصب و نسبت به ساختن دستور ماکرو اقدام کردم جواب لازم را گرفتم اما در بکار گیری ماکروی فوق به عنوان خط دستور مشکل دارم .آدرس ماکرو، را همان ادرس بالا قرار دادم. آما چندبار چک کردم،اما موفق به انجام نشدم آیا مسیر دیگری برای قرار دادن ماکرو در دستور کتیا وجود دارد؟

redboys

عضو جدید
سلام دوستان
کسی پروژه پانچ داره یا لینک داره بهم بده ؟

هرچی سرچ کردم پیدا نشد , توی سایت های خارجی بود ولی همه یا با سالید بود یا به اسکیچ و ایناش نمیشد دست زد :(
کمک کنید بچه ها

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون از زاهنمایی

1- پس جنس رو از اونجا میدن؟ جای دیگه ای وجود نداره که مثلا بشه مدول یانگ رو بهش داد؟

2- راستش تا مرحله اعمال مش بندی روی قطعه پیش رفتم. اما این موارد رو نتونستم پیدا کنم: بار گزاری، اعمال قید مکان، حل مسئله!

یه سوال اینکه کتیا میتونه یه پلات رنگی از توزیع تنش ون مایسز توی قطعه نشون بده؟؟؟ یا تغییر فرم قطعه زیر بار؟؟؟ یعنی من دنبال همچین چیزی هستم.

منبع یا کتابی سراغ دارید که به طور جامع به آموزش این محیط در کتیا پرداخته پرداخته باشه؟

3- من با هر دو این فرمت ها فایل رو ذخیره کردم و امتحان کردم ولی نشد. شکل هم یه استوانه تو پر ساده امتحان کردم. ابعاد هم از چند سنتیمتر تا ابعاد 2 در 1 متر امتحان کردم ولی نشد. نمیدونم کجا اشتباه میکنم.
یا هیچ اتفاقی نمیوفته یا این ارور رو میده:
file part1.anf does not exist
the/input command is ignored
میشه مراحل این کار در انسیس رو توضیح بدین.

بعد از تعریف جنس، روی آن در درخت طراحی راست کلیک کنید و سپس در بخش properties مدول و خواص دیگر را برای تحلیل تغییر دهید.

همه این کارهایی که گفته اید در کتیا امکان پذیر است. help کتیا در بخش تحلیل را مطالعه کنید تا نحوه تعریف بارگذاری و انجام تحلیل را فرابگیرید. این فایل هم برای فراگیری مقدماتی مفید است و مثالهایی مشابه کاری که می خواهید انجام دهید دارد:

http://www.cadcamlab.org/course/images/Example_Manuals/Stress Analysis.pdf

http://www.sdcpublications.com/pdfsample/1-58503-227-1-2.pdf

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ضمن تشکر فراوان ،ماکرو مربوطه را نصب و نسبت به ساختن دستور ماکرو اقدام کردم جواب لازم را گرفتم اما در بکار گیری ماکروی فوق به عنوان خط دستور مشکل دارم .آدرس ماکرو، را همان ادرس بالا قرار دادم. آما چندبار چک کردم،اما موفق به انجام نشدم آیا مسیر دیگری برای قرار دادن ماکرو در دستور کتیا وجود دارد؟

فقط قسمت پر رنگی که مشخص کردم را به خط دستور اضافه کنید.

راه دیگر این است که ماکرو را به شکل یک دستور همراه با آیکون به کتیا اضافه کنید. این لینک را برای اینکار ببینید:

http://tatatechnologies.wordpress.c...te-customize-macro-catvba-on-toolbar-as-icon/

http://www.youtube.com/watch?v=oXmFt3Kh5tU

mehd0551

عضو جدید
فقط قسمت پر رنگی که مشخص کردم را به خط دستور اضافه کنید. راه دیگر این است که ماکرو را به شکل یک دستور همراه با آیکون به کتیا اضافه کنید. این لینک را برای اینکار ببینید: http://tatatechnologies.wordpress.c...te-customize-macro-catvba-on-toolbar-as-icon/ http://www.youtube.com/watch?v=oXmFt3Kh5tU
اتفاقا من هم با آیکون بهش اضافه کردم و خیلی کارم را راه انداخت اما میخوام برای سیستم دوستم هم همین کار را بکنم فقط میخوام یه مدت ندونه چطوری درست شده برا همین میخوام ستم تو خط فرمان کتیا باشه تا بتونه درستش کنه-

mehd0551

عضو جدید
یه پروژه گروهی (ماکرو نویسی کتیا)

یه پروژه گروهی (ماکرو نویسی کتیا)

با عرض سلام مجدد خدمت دوستان عزیز به خصوص دکتر جانثاری گل :یه سوال دیگه که جدیدن برام پیش اومده در مورد ماکروی (C:\Program Files\Dassault Systemes\B21\win_b64\VBScript\FrameTitleBlock)هستش میخوام این ماکرو را تغییر بدم. میتونید کمکم کنید تا با هم تغییرش بدیم(البته با کمال پرویی باید بگم تنها کمکی که میتونم تو تغییرش بهتون بدم اینه که نظر بدم چون چیزی از ماکرو بلد نیستم)یه جدول سفارشی برای خودم میخوام ازش دربیارم اما خیلی بزرگه ماکروش و منم تا حالا ماکرو کار نکردم .یه سری تغییرات توش دادم مثل اندازه خطوط اطراف کادر و یه سری از تغییرات دیگه،اما خیلی خستم کرد گفتم از شما کمک بگیرم و یا دوستانی که تو زمینه ماکرو کار کردن.بیان با هم کار کنیم ماکروش را تغییر بدیم. فکر اگه تسلت رو این ماکرو به دست بیاریم خیلی با حال باشه(جهت اون دسته از دوستانی که ماکرو نویسی بلد نیستن رو آدرس بالا از کامپیوتر خودشون کلیک کنن و با کلید راست روی ماکروی مربوطه و باز کردن با ورد پد یا تکست ماکرو را ببینن و با تغییر دستورات خطوط فرمان تغییرات را تو کتیا ببینن)

آخرین ویرایش:

redboys

عضو جدید
سلام دوستان
کسی پروژه پانچ داره یا لینک داره بهم بده ؟

هرچی سرچ کردم پیدا نشد , توی سایت های خارجی بود ولی همه یا با سالید بود یا به اسکیچ و ایناش نمیشد دست زد :(
کمک کنید بچه ها

کسی نیس کمک کنه ؟

SHELLBY

کاربر بیش فعال
بعد از تعریف جنس، روی آن در درخت طراحی راست کلیک کنید و سپس در بخش properties مدول و خواص دیگر را برای تحلیل تغییر دهید.

همه این کارهایی که گفته اید در کتیا امکان پذیر است. help کتیا در بخش تحلیل را مطالعه کنید تا نحوه تعریف بارگذاری و انجام تحلیل را فرابگیرید. این فایل هم برای فراگیری مقدماتی مفید است و مثالهایی مشابه کاری که می خواهید انجام دهید دارد:

http://www.cadcamlab.org/course/images/Example_Manuals/Stress%20Analysis.pdf

http://www.sdcpublications.com/pdfsample/1-58503-227-1-2.pdf

آقا واقعا ممنون، مخصوصا او جزوه دومی خیلی مفید بود

فقط یه سوال دیگه، وقتی توزیع تنش ون مایسز رو روی قطعه نشون میده فقط به صورت خطوط مرزی ناحیه تنش هستش، چکارش کنم تا کل ناحیه رو به صورت رنگی نشون بده نه فقط مرزش رو:
ببینید اینجوری میشه:

(برای بزرگ نمایی کلیک کنید)

خیلی باهاش ور رفتم ولی نشد

pishrosanat

عضو جدید
آقا واقعا ممنون، مخصوصا او جزوه دومی خیلی مفید بود

فقط یه سوال دیگه، وقتی توزیع تنش ون مایسز رو روی قطعه نشون میده فقط به صورت خطوط مرزی ناحیه تنش هستش، چکارش کنم تا کل ناحیه رو به صورت رنگی نشون بده نه فقط مرزش رو:
ببینید اینجوری میشه:

(برای بزرگ نمایی کلیک کنید)

خیلی باهاش ور رفتم ولی نشد

وضعیت نمایش را روی material mode قرار دهید

كهربا

عضو جدید
سلام من تو محیط
kinematic
از مکانیرم ها فیلم تهیه میکنم ولی تمام فیلم ها فقط یک ثانیه هستند کجا میتونم تایم رو تنظیم کنم

yasser2222

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان.
بعد از مدلسازی در کتیا نوبت به تهیه نقشه میشه. حالا من میخام نقشه ساخت برا قطعات درست کنم. که فک کنم باید تلرانس گذاری هم بشه. کلا یه توضیحی در زمینه تهیه نقشه و تلرانس گذاری میدید؟ اگه مثالی هم بزارین که عالی میشه
ممنون

SHELLBY

کاربر بیش فعال
با سلام خدمت دوستان.
بعد از مدلسازی در کتیا نوبت به تهیه نقشه میشه. حالا من میخام نقشه ساخت برا قطعات درست کنم. که فک کنم باید تلرانس گذاری هم بشه. کلا یه توضیحی در زمینه تهیه نقشه و تلرانس گذاری میدید؟ اگه مثالی هم بزارین که عالی میشه
ممنون

سلام.
به هر حال این محیط هم گستردس
بعد از مدلسازی وارد محیط drafting بشید؛ قبل از ورود یه باکس باز میشه که تنظیمات اولیه مثل اندازه کاغذ، استاندارها و .... میتونید انجام بدید. همچنین میتونید انتخاب کنید تا بر اساس استاندار قابل انتخاب خودش از نماهای مختلف نقشه تعیین کنه یا اینکه صفحه سفید رو انتخاب کنید و بر اساس میل خودتون نماهای مختلف رو ببرید تو نقشه. در این صورت با نوار ابزار ویو و میتونید نماهای مختلف بگیرید. بعد از فعال کردن این دستور با کلید ctrl+tab برید به محیط پارت و نمای مد نظر رو بگیرید و....
بقیه کارها هم با نوار ابزارها کار کنید متوجه میشید، مثل تلورانس گذاری و... تقریبا از روی شکل آیکون هاشون مشخصه چکار میکنند

yasser2222

عضو جدید
سلام.
به هر حال این محیط هم گستردس
بعد از مدلسازی وارد محیط drafting بشید؛ قبل از ورود یه باکس باز میشه که تنظیمات اولیه مثل اندازه کاغذ، استاندارها و .... میتونید انجام بدید. همچنین میتونید انتخاب کنید تا بر اساس استاندار قابل انتخاب خودش از نماهای مختلف نقشه تعیین کنه یا اینکه صفحه سفید رو انتخاب کنید و بر اساس میل خودتون نماهای مختلف رو ببرید تو نقشه. در این صورت با نوار ابزار ویو و میتونید نماهای مختلف بگیرید. بعد از فعال کردن این دستور با کلید ctrl+tab برید به محیط پارت و نمای مد نظر رو بگیرید و....
بقیه کارها هم با نوار ابزارها کار کنید متوجه میشید، مثل تلورانس گذاری و... تقریبا از روی شکل آیکون هاشون مشخصه چکار میکنند
تا حدی آشنا هستم با درفتینگ. منظورم اینه که تلرانس بر چه اساسی باید داده بشه؟ چقدباشه؟ نقشه ساخت کلا چه ویژگی هایی داره؟...

mehd0551

عضو جدید
تا حدی آشنا هستم با درفتینگ. منظورم اینه که تلرانس بر چه اساسی باید داده بشه؟ چقدباشه؟ نقشه ساخت کلا چه ویژگی هایی داره؟...
نقشه ساخت مهمترین موردش گویا بودنش هست(من همیشه میگم نقشه ای که چند بار ازش تولید بشه میشه گفت کامل شده است)با این منظور که ممکنه تو زمان نقشه کشی ،یه وقت از دست آدم اونم- یکی مثل من- که تازه کاره چند تا اندازه و بازه و تلورانس ،در- بره برا همین مهمترین مورد گویا بودن هستش-از اینجا به بعد سوالت میشه داخلی و مربوط به شرکت خودتون یا کار خودتون هست که چی بخواهید ازش -ولی اساس اصلی تلرانس گزاری نحوه ساخت قطعه است مثلا ما تو شرکتمون سنگ نداریم(پرداخت زیر 6.3)خوب اگه من بیام این بازه را تو نقشه بدم برا ما معنی نداره اما ممکنه برا شرکت دیگه بدون معنی نباشه و قطعه ای که تو شرکت ما قیمت تمام شده اون در اومده X تومان تو شرکت دوم قیمت تمام شده قطعه در بیاد X+قیمت سنگ زنی. خوب این قطعه از قطعه شرکت ما گرونتره و ممکنه با سیاست شرکت ما هم خونی نداشته باشه-اما ویژگی های نقشه ساخت را نمی تونم نظر بدم ببینیم دوستان چی می گن؟اما توکتیا اونم محیط درفت خیلی کارها جهت سرعت بخشیدن به کارت وجود داره.که باید یاد بگیری منم البته خودم خیلی هاش را بلد نیستم.ولی همین قدر بهت بگم که میتونی بدون کلیک راست کردن تو این محیط تمام ابزار ها را داشته باشی(تو این محیط بالای 60% قابلیت کتیا تو کلیک راست هستش-جهت تلرانس جهت مشخصات -جهت کادر جهت همه چی دیگه)

mehd0551

عضو جدید
با مبحث GD&T چقدر آشنایی داریی . حتما یه سرچ در این مورد بکن (البته اگه اطلاعاتت خوب هم به دست اوردی به دوستان معرفی کن)

mehd0551

عضو جدید
تو محیط درفت یه قسمت داریم به اسم دایمنشن پوزیشن (موقعیت قرار گیری اندازه ها)چطور میتونم از پیش فرض خارجش کنم و تغییرات دلخواه خودم را روش بدم هرجا گشتم چیزی در این مورد نبود؟با تشکر

aydogan

عضو جدید
سلام.من یه شکل کشیدم و آن را رندر کردم.حالا می خام بدونم چطور می تونم محل وارد آمدن نیرو یا گشتاور را در این تصویر نشان دهم.

armin_gera

عضو جدید
سلام به همگی
من دنبال اموزش تصویری کتیا میگردم مقدماتی ممنون میشم کمک کنید

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام خدمت دوستان.
ممنون

تولید نقشه بسیار مهمتر از تولید مدل سه بعدی است. چرا که تمامی موارد مهندسی مرتبط با قطعه درون نقشه یا در متن نقشه می آید. جدا از متن نقشه که تعریف کننده استاندارد نقشه، کلاس تلورانسی، جنس قطعه، شماره کد استانداردهایی که قطعه بر مبنای آن باید ساخته شود، یا آزمایش هایی که باید به موفقیت بگذراند و یا جزییات و نکات مهم نصب و ... که بسیار مهمند و متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می گیرد است نحوه اندازه گذاری قطعه در یک نقشه است.

برای اندازه گذاری قطعه، باید به ابعادی که از دیدگاه طراحی قطعه و از منظر کارکرد قطعه، یا نحوه ارتباط هندسی قطعه با سایر قطعات مجموعه ای که قطعه در آن نصب می شود توجه کرد. بنابراین قبل از تعریف هرگونه تلورانس باید اندازه های مهم و حساس را از این دیدگاه شناسایی کرد و آنها را بطور صریح در نقشه آورد. گام بعدی تعریف تلورانس برای این اندازه ها و سایر اندازه های کم اهمیتر قطعه است. اندازه های بحرانی و مهم برای مبنای کلاس یا سطح تلورانسی و همینطور اندرکنش و ارتباط هندسی بین قطعه و سایر قطعات تعریف می شوند. سایر اندازه های کم اهمیت تر تنها بر مبنای کلاس یا سطح تلورانسی تعریف می شوند.

بطور خلاصه تلورانس های بر مبنای استانداردهایی مثل iso 2768 و مشابه آن دسته بندی شده و شامل خیلی دقیق، متوسط، خشن و بسیار خشن (ممکن است نام فارسی آنها را درست نگفته باشم) fine, medium, coarse, very coarse می شوند. هر دسته بر مبنای طولی که قرار است اندازه گذاری شود مقادیری را به عنوان تلورانس تعریف می کند. بطور معمول اندازه های نقشه تلورانس گذاری نمی شوند و بجای آن در پای نقشه به کلاس یا دسته تلورانسی اشاره می شود مثلا iso 2768-mK که نشان دهنده کلاس تلوانسی متوسط برای تمام اندازه هاست. حال اگر اندازه هایی وجود داشته باشد که نیاز به تلوارنسی دقیقتر از این کلاس داشته باشد بطور مجزا برای آن تلورانس تعریف می شود.

این هم مثالی که در آن هم کلاس تلورانسی در پای نقشه تعریف شده و هم اندازه های بحرانی در نقشه نشان داده شده و تلوارنس گذاری خاص خود را دارند. اگر دقت کنید سایر اندازه ها در نقشه نیامده اند و این به مفهموم آن است که باید برای طبق کلاس تلورانس ساخته شوند:
http://www.datasheetarchive.com/dl/Scans-003/Scans-0076534.pdf

اینکه چه کلاس تلورانسی برای یک قطعه تعریف شوند بستگی به نوع قطعه و سطح کیفیتی دارد که برای یک محصول تعریف می شود. مطمئننا قطعه ای که قرار است روی موبایل نصب شود با قطعه ای که روی خودرو نصب یا قطعه ای که در یک ساختمان نصب می شود از دیدگاه دقت و کیفیت ساخت دارای سطح حساسیت خاص خودشان هستند و بنایراین باید کلاس تلورانسی خاص خودشان را داشته باشند.

اندازه گذاری و بحث GD&T بسیار گسترده است و متاسفانه نمی توان با چند مثال ساده آن را توضیح داد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
فقط قسمت پر رنگی که مشخص کردم را به خط دستور اضافه کنید. ] شرمنده این خط دستور کجاست؟همون کادر سفید- سمت راست ، پایین - را مگه نمیگن یا من دارم اشتباه می کنم؟http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_surprised.gif

ببخشید شاید من درست توضیح ندادم. روی آیکون کتیا در صفحه ویندوز راست کلیک کنید در بخش properties خط دستور اجرای کتیا را می بنید. تغییرات را در آن انجام بدهید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
تو محیط درفت یه قسمت داریم به اسم دایمنشن پوزیشن (موقعیت قرار گیری اندازه ها)چطور میتونم از پیش فرض خارجش کنم و تغییرات دلخواه خودم را روش بدم هرجا گشتم چیزی در این مورد نبود؟با تشکر

اگر می خواهید موقعیت متن یک اندازه را تغییر دهید سوییچ های موجود در

tools- option- mechanical design- drafting- manipulators- dimension manipulators

را فعال کنید. سپس روی هر اندازه که کلیک کنید فلش های ظاهر می شوند که می توانید توسط آن اندازه را جابجا کنید.

yasser2222

عضو جدید
من یه circpattern دارم. و تو اسمبلی میخام ازش استفاده کنم تا یه قطعه رو پترن کنم.اما فقط با حالتkeep link with the pattern کار میکنه. من چون میخام قطعات رو بعد از پترن یکم جابجا کنم keep link بدردم نمیخوره .قبلا جواب داده بودا! اما قطعه رو عوض کردم دیگه بدون لینک کار نمیکنه.فک کنم میگه constraint بینشون نیست. اما من یه قیدهایی دارم. عکس رو ببینید. عکس بزرگتر ضمیمه شده ممنون

پیوست ها

• Capture.jpg
    Capture.jpg
    20.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Capture.rar
    151.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

SHELLBY

کاربر بیش فعال
سلام
یه سوال در مورد محیط Analysis and simulation داشتم؛ چطور میشه کانتکت بین دو قطعه رو شبیه سازی کرد؟
مثلا دو قطعه که تغیر شکل و تنش در یکی بر اثر تماس با هم در دیگری هم اثر کنه

aydogan

عضو جدید
چطور می توان روی یک تایر آج گذاشت؟(چطور می توان یه مسیر زیگزاگی روی یک استوانه کشید؟)

yasser2222

عضو جدید
من یه circpattern دارم. و تو اسمبلی میخام ازش استفاده کنم تا یه قطعه رو پترن کنم.اما فقط با حالتkeep link with the pattern کار میکنه. من چون میخام قطعات رو بعد از پترن یکم جابجا کنم keep link بدردم نمیخوره .قبلا جواب داده بودا! اما قطعه رو عوض کردم دیگه بدون لینک کار نمیکنه.فک کنم میگه constraint بینشون نیست. اما من یه قیدهایی دارم. عکس رو ببینید. عکس بزرگتر ضمیمه شده ممنون
حل شد

yasser2222

عضو جدید
یه مشکل دیگه!
تو اسمبلی یهو میگه click ok to terminat و میپره بیرون. چکا کنم؟ دقیقا پیغامش آواتار جناب prof.eng هستش.

mehd0551

عضو جدید
یه مشکل دیگه! تو اسمبلی یهو میگه click ok to terminat و میپره بیرون. چکا کنم؟ دقیقا پیغامش آواتار جناب prof.eng هستش.
click ok to terminat چه جالب. این ارور تنها اروری هستش که من شبها هم خوابش را میبینم ،مثل یه قول شده برام.سیستمت یا مدلش قدیمی شده(منظورم عمر مفید قطعات کامپیوترت هست که تموم شده باشه و دچار مشکل جزیی شده باشن)و یا کارت گرافیکی و یا cpu سیستمت مشکل پیدا کرده جهت چک کردن سیستم ،پیشنهاد میکنم که قطعه را با یکی از نرم افزارهای تست سخت افزار،چک کنید.

smmoosavian

عضو جدید
ديدن اين فيلم خالي از لطف نيست !!

((شبيه سازي حركتي دوربين فيلمبرداري بر روي camera crane))

Download

پیوست ها

• camera crane.jpg
    camera crane.jpg
    43.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش: