درخواست های مرتبط با : دانشگاه

مي مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان عزیز با شادباش سال نو در مورد موضوعات زیر مقاله میخواستم:
1-تعریف دانشکده و فرق آن با دیگر مکان های آموزشی
2-فضاهای تشکیل دهنده انواع دانشکده ها
3-مواد مصالح ساختمانی بکاررفته در دانشکده
4-استاندارها در مورد نور، رنگ، صدا
5-نمونه های دانشکده معماری ساخته شده داخلی
6-نمونه های دانشکده معماری ساخته شده خارجی

پ.ن : در مورد 5 و 6 عکس های پرسپکتیو، پلان، تاریخ ساخت، معمار و ... همراه داشته باشد.
باسپاس

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخواست های مرتبط با: پایان نامه دانشکده هنر و معماری

درخواست های مرتبط با: پایان نامه دانشکده هنر و معماری

سلام بر دوستان عزیز
من موضوع پایان نامم رو دانشکده هنر و معماری دانشگاه قم انتخاب کردم (دلیلشم وجود رشته معماری در این دانشگاه و نبود دانشکده مخصوص به معماری در این دانشگاه بود و طبعا قرارگیری کلاس های این رشته در دانشکده مهندسی و عدم وجود حس تعلق مکانی برای دانشجویان منو به این تصمیم رسوند که یک دانشکده معماری رو طراحی کنم تو سایت دانشگاه )

چند تا سوال داشتم به هر کدوم تونستین و خواستین جواب بدین خیلی ممنون میشم ازتون
1-اول اینکه به غیر از معماری میخواین چه رشته های دیگه هنری هم توی دانشکده باشن؟ (توجه کنید اینجا قم هست من خودم رشته فرش و هنرهای اسلامی و مرمت رو تا الان بهشون فکر کردم شما رشته دیگه پیشنهاد میکنید؟)
2-اگه جای طراح بودید طرحی متفاوت از بناهای دیگه دانشگاه که عمدتا با نمای آجری کارشده اند و فرم کیوبیک ساده دارند کار میکردید یا به هماهنگی بنا با بسترش توجه میکردید؟
3-تو دانشکده هایی که تا حالا بودید جای چه فضاهایی خالی بوده؟ (اسم دانشگاتونم بگید)چه فضاهای جدیدی رو غیر از فضاهای معمول دانشکده پیشنهاد میکنید؟
4- مشکلاتی رو که تو فضاهای اموزشی دانشگاهی از نظر معماری دیدید چی بوده؟
5- برای مطالعات موردی شما از بین دانشکده های معماری داخلی و خارجی کدوم یکی رو توصیه میکنید مطالعه کنم ؟ من تو دانشگاه های داخل از دانشگاه باهنر کرمان که با قم هم اقلیم هست خوشم اومده شما اگه مورد بهتری سراغ دارید معرفی کنید از بین دانشگاه های خارجی هم نمیدونم چه دانشگاهی و از چه کشوری انتخاب کنم راهنمایی بفرمایید;)

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
1. به نظرم مرمت عالیه. اما شهرسازی رو هم اضافه کنی بد نیست. چون این رشته معمولاً با رشته معماری دانشکدش یکیه و دانشگاها هرقدرم کوچیک باشن معمولاً معماری و شهرسازی رو با هم دارن.
2.قطعاً به هماهنگی طرحم با بسترش توجه میکنم.
3.من دانشگاه علامه دهخدا قزوین بودم. ایرادایی که دانشگاه ما داشت یکیش کمبود فضای سبز و فضای نشستن بود تو محوطه. یکی دیگش مکان یابی بد سرویس ها بود. من خودم فضای سبز و منظر خیلی خیلی واسم مهمه مخصوصاً تو فضاهای عمومی مثل دانشگاه. منظر مناسب حس خیلی خوبی بهم میده. یادمه روز اولی که رفتیم ساختمون جدید دانشگاه اولین چیزی که باعث شد تو ذوقم بخوره همین کوچیک بودن محوطه بود. جدای ازونا یه فضای نیمه بسته مثل کافی شاپ که اونم باز دانشگاه ما نداشت و به نظرم لازم بود.
4.مشکلات دیگه یی که به نظرم هست یکیش کم توجهی به مسیر های دسترسی و رفاه نسبی کساییه که از این مسیرا عبور میکنن. تو تابستون به نظرم خیلی این مسئله مهمه به خاطر گرما. تو زمستونم به خاطر بارندگی. فضای نشستن هم که خیلی جاها با راه ها و دسترسی ها تلاقی داره که اصلاً خوب نیست. سایه بون کار کردن تو یه سری فضاهای دسترسی، هم کمک میکنه به راحتی عابرا و هم دسترسی رو تعریف میکنه و از بقیه فضاها تفکیک میکنه.
5. من خودم چون دانشکده طراحی نکردم از نمونه موردی ها مخصوصاً خارجی خبر ندارم اما داخلی به نظرم دانشگاه چمران اهواز نمونه ی خوبی میتونه باشه. چون ساختموناش آجریه و با اقلیم اهواز همخونی داره. دانشگاه بزرگیه. دانشکده زیاد داره. اما خب اقلیمش با قم فرق داره دیگه.:smile:

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
1. به نظرم مرمت عالیه. اما شهرسازی رو هم اضافه کنی بد نیست. چون این رشته معمولاً با رشته معماری دانشکدش یکیه و دانشگاها هرقدرم کوچیک باشن معمولاً معماری و شهرسازی رو با هم دارن.
2.قطعاً به هماهنگی طرحم با بسترش توجه میکنم.
3.من دانشگاه علامه دهخدا قزوین بودم. ایرادایی که دانشگاه ما داشت یکیش کمبود فضای سبز و فضای نشستن بود تو محوطه. یکی دیگش مکان یابی بد سرویس ها بود. من خودم فضای سبز و منظر خیلی خیلی واسم مهمه مخصوصاً تو فضاهای عمومی مثل دانشگاه. منظر مناسب حس خیلی خوبی بهم میده. یادمه روز اولی که رفتیم ساختمون جدید دانشگاه اولین چیزی که باعث شد تو ذوقم بخوره همین کوچیک بودن محوطه بود. جدای ازونا یه فضای نیمه بسته مثل کافی شاپ که اونم باز دانشگاه ما نداشت و به نظرم لازم بود.
4.مشکلات دیگه یی که به نظرم هست یکیش کم توجهی به مسیر های دسترسی و رفاه نسبی کساییه که از این مسیرا عبور میکنن. تو تابستون به نظرم خیلی این مسئله مهمه به خاطر گرما. تو زمستونم به خاطر بارندگی. فضای نشستن هم که خیلی جاها با راه ها و دسترسی ها تلاقی داره که اصلاً خوب نیست. سایه بون کار کردن تو یه سری فضاهای دسترسی، هم کمک میکنه به راحتی عابرا و هم دسترسی رو تعریف میکنه و از بقیه فضاها تفکیک میکنه.
5. من خودم چون دانشکده طراحی نکردم از نمونه موردی ها مخصوصاً خارجی خبر ندارم اما داخلی به نظرم دانشگاه چمران اهواز نمونه ی خوبی میتونه باشه. چون ساختموناش آجریه و با اقلیم اهواز همخونی داره. دانشگاه بزرگیه. دانشکده زیاد داره. اما خب اقلیمش با قم فرق داره دیگه.:smile:
خیلی ممنون از پاسخ کاملتون

_*Bahar*_

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اگه دانشکده هنر باشه میتونه رشته ی گرافیک رو هم داشته باشه؛ ولی یه چی مهمه اینه که فضاها در عین اینکه با هم هماهنگ هستند و میتونن فضاهای مشترک داشته باشن مثل یه سالن با طراحی داخلی خاص برای ژوژمان پروژه ها یا کارهای دانشجویان همه ی رشته های هنر؛ که میتونه فضای ارتباط دهنده ی رشته های مختلف هم باشه؛ حتما باید فضاها یا کلاس ها یا کارگاههای اختصاصی هر رشته هم در نظر گرفته بشه؛
اگه جای طراح بودم از فضاهای باز زیاد استفاده میکردم مثلا قسمتی از همون سالن نمایش آثار میتونه توی فضای باز طراحی بشه؛ یا اینکه فضاهای ارتباط دهنده باز باشه ؛ ( که با اقلیم قم هم سازگاره) و اینکه حجم یا نمای بیرونی سازگار وهماهنگ با سایت باشه اما فضاهای داخلی دانشکده میتونه فضاهای خاص یا پیچیده هم داشته باشه (البته خودم طراحی اسلامی رو ترجیح میدم چون فکر میکنم این نوع معماری برای همه یه حس خوب و احساس آرامش داره و این خیلی میتونه به یه طراحی خوب کمک کنه)

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز

5- برای مطالعات موردی شما از بین دانشکده های معماری داخلی و خارجی کدوم یکی رو توصیه میکنید مطالعه کنم ؟ من تو دانشگاه های داخل از دانشگاه باهنر کرمان که با قم هم اقلیم هست خوشم اومده شما اگه مورد بهتری سراغ دارید معرفی کنید از بین دانشگاه های خارجی هم نمیدونم چه دانشگاهی و از چه کشوری انتخاب کنم راهنمایی بفرمایید;)

سلام
من از نمونه های داخلی دانشگاه هنراسلامی تبریز رو پیشنهاد میدم بهتون
باتوجه به رشته هایی که مطرح کردید میخواین باشه یه قرابت دیدم که پیشنهاد دادم!

fereshte1111

عضو جدید
  1. رشته ای ک انتخاب کردی خوبه. اگه عنوانتو دانشکده هنر فقط انتخاب میکردی دستت برای گرافیک و نقاشی و هنرهای تجسمی باز بود. همین چیزی که خودت انتخاب کردی خوبه .اگر غیر این میگفتیم به عنوان تز تو نمیخورد.
  2. اره مسلما توجه میکردم. اصلا خودت میدونی که بنایی به لحاظ معماری موفق هستش که مصالح درخورد اقلیم ولی به صورت مدرن و امروزی باشه، همینطور بتونه بنا با بسترش و سایتش هماهنگی خوبی ایجاد کنه . خیلی وقت ها تو سایت ها و نمونه ها دیدی که برای اینکه به نوعی سایت و بنا رو با هم دیگه درگیر کنن قسمتی از بنا رو به سمت سایت بسط میدن و چه بسا برای حصار محوطه در صورت لزوم استفاده میکنن یا حتی میخوان مخاطب معماری رو درگیر یه اتفاق مهم در سایت کنن ، میشه و لازمه ک ب اینها هم دقت کرد.
  3. این سوال خیلی مهممه نیما. مشکل اساسیه واقعا تو ایران. همه میدونیم که وقتی میره داخل یه دانشگاه یا دانشکده ای باید این حس رو بهت منتقل کنه که اره اینجا محل تحصیلات عالیه س. به نظر من قضای سبز و طراحی محوطه خیلی خیلی اهمیت داره. فضا نباید خشک باشه. از فواره باید استفاده کرد. برای ما معماری ها نشستن روی یه صندلی واقعا لازمه. ممکنه تو کلاسا جا نباشه ما 10 دقیقه از وقتمون رو باید تو سایت دانشکده باشیم ، خوب میتونیم اونجا بشینیم و کار کنیم. ازونجایی که هر دانشجوی معماری و هنر وسایلش زیاده سعی کن تعداد جای نشستنتو تو سایت زیاد کنی. مسیرهای دسترسی رو درست طراحی کن یه مسیر مستقیم که دانشجو زود برسه و یک یا چند مسیر فرعی که حالا ممکنه به فراخور سایتت اضافه کنی. سعی کن بوفه رو طوری طراحی کنی که از لحاظ دسترسی خیلی دور نباشه . میتونی فرم خوبی هم براش در نظر بگیری و به ساختمونت متصل کنی. سرویس های دستشویی رو میدونی که باید جایی بذاری که دیده نشن. یه کاری بکن که خانوما وقتی میخوان برن سرویس واقعا خجالت نکشن و مسیرشون با اقایون یکی نباشه. دیگه اینکه کلاساتو ، نورگیری های کلاس از طرف پنجره که از چپ باشه و سایه ایجاد نکنه اینارو مراعات کنی. مسائل قابل مراعات زیاده ک فعلا اینا یادم اومد.
  4. مشکلات همینایی که گفتم: سرویس دستشویی. مسیر رفت و امد. جای نشستن. نورگیری کلاس و آتلیه ها و در دسترس بودن بوفه و...
  5. اینو نمیدونم. من متاسفانه نرفتم یه دانشگاهی رو کاملا همه جاشو از نزدیک ببینم. ولی فکر کنم همون دانشگاه خودت میتونی از سایتش الگو بگیری. خارجی هم دیدم بهت میگم
موفق باشی

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
من موضوع پایان نامم رو دانشکده هنر و معماری دانشگاه قم انتخاب کردم (دلیلشم وجود رشته معماری در این دانشگاه و نبود دانشکده مخصوص به معماری در این دانشگاه بود و طبعا قرارگیری کلاس های این رشته در دانشکده مهندسی و عدم وجود حس تعلق مکانی برای دانشجویان منو به این تصمیم رسوند که یک دانشکده معماری رو طراحی کنم تو سایت دانشگاه )

1-اول اینکه به غیر از معماری میخواین چه رشته های دیگه هنری هم توی دانشکده باشن؟ (توجه کنید اینجا قم هست من خودم رشته فرش و هنرهای اسلامی و مرمت رو تا الان بهشون فکر کردم شما رشته دیگه پیشنهاد میکنید؟)
2-اگه جای طراح بودید طرحی متفاوت از بناهای دیگه دانشگاه که عمدتا با نمای آجری کارشده اند و فرم کیوبیک ساده دارند کار میکردید یا به هماهنگی بنا با بسترش توجه میکردید؟
3-تو دانشکده هایی که تا حالا بودید جای چه فضاهایی خالی بوده؟ (اسم دانشگاتونم بگید)چه فضاهای جدیدی رو غیر از فضاهای معمول دانشکده پیشنهاد میکنید؟
1- منم مث دوست مون رشته های طراحی شهری و برنامه ریزی شهری رو پیشنهاد می کنم، البته من -اگه اشتباه متوجه نشده باشم- این طور شنیدم که فقط یکی از این دو گروه رو می شه انتخاب کرد، یعنی یا اسم دانشکده می شه هنر و معماری (هنرهای زیبا یا همچین چیزی) که رشته های هنری (گرافیک، نقاشی، فرش، نگارگری، حتی عکاسی و امثالهم) ارائه می شه به همراه معماری و گرایش های مشابه، و یا اسم دانشکده می شه معماری و شهرسازی که گرایش های معماری و گرایش های شهرسازی با هم ارائه می شن، حالا اینکه همه ی این رشته ها رو می شه تو یه دانشکده جمع کرد یا نه نمی دونم... شخصا یه دانشکده ی معماری و شهرسازی رو به دانشکده ی هنر و معماری ترجیح می دم، یعنی معماری + مرمت + شهرسازی
2- اگه کل دانشگاه و همه ی دانشکده ها یکپارچه طراحی شدن و با هم دیگه و با محوطه سازی و ... همخوانی دارن -طوری که ریتم خاصی به وجود آورده باشن- منم ترجیح می دم دانشکده ی معماری جزئی از کل باشه ولی اگه بقیه ی دانشکده ها به صورت منفرد فقط کنار هم چیده شدن و هماهنگی خاصی ندارن (هر چند از نظر مصالح و ظاهر مشابه باشن) به نظر من بهتره اقلا دانشکده ی معماری طرح متفاوتی داشته باشه
3- نمی دونم دانشگاهای دیگه هم این مشکلو دارن یا نه ولی ما بارها مجبور شدیم کارای گروهی رو تو بوفه ی کتابخونه ی نزدیک دانشگاه یا خونه ی بچه ها یا خوابگاه یا حتی سالن مطالعه انجام بدیم چون هر آتلیه ای که می ری 2 ساعت بعد یهو یکی پیداش می شه می گه اینجا کلاس قراره تشکیل شه!!! کلا همون طور که رشته های دیگه علاوه بر کلاس درس سالن مطالعه دارن دانشکده ی معماری هم باید دست کم یه آتلیه ی آزاد برای فعالیت دانشجوها داشته باشه که هیچ وقت کلاس تشکیل نشه، ما دو بار دانشکده مون عوض شده ولی تقریبا هیچ کدوم این امکانو نداشت! همین طور یه فضا برای کمدای کوچیکی که هر دانشجو بتونه یه سری از وسایلشو بذاره دانشگاه هر روز با خودش نبره خونه بیاره! (مخصوصا ترمای اول که کلی وسایل باید با خودمون می بردیم سرکلاس :confused:) اینم باز نمی دونم دانشگاهای دیگه دارن یا نه ولی به نظر من که ضروریه تقریبا!.... نکته ی دیگه ای که به ذهنم می رسه فضای نمایشگاهی فعال(!) هستش... این فضا رو ما دانشکده ی قبلی اصلا نداشتیم، دانشکده ی جدید هم تقریبا درش همیشه بسته ست و فقط ترمی 1 بار برای ارائه ی نمرات برتر طرح های ترم قبل باز می شه که زیاد به درد نمی خوره کلی هم وقت اعضای انجمن علمی رو می گیره، به نظرم اگه این کاربری فضای باز (از نظر دسترسی) داشته باشه با یه طراحی ساده که خود دانشجوها بتونن اداره کنن و هر ترم همگام با روند کلاسا به روز شه خیلی خیلی بهتر و کارکردی تره (از نظر آموزشی و ...)، این مخصوصا برا درسای طرح که با 2-3 استاد ارائه می شه خیلی لازمه و دانشجوها می تونن با مطالعات و روند طراحی که تو کلاسای دیگه هم ارائه می شه آشنا شن... بوفه هم که همون طور که دوست مون گفتن از ضروریات دانشکده ی معماریه -به خاطر کلاسای صبح تا شب و ... - که فک می کردم فقط دانشکده ی ما نداره :biggrin:
4- به جز مسیر دسترسی سخت که دوست مونم گفتن مشکل خاص دیگه ای به ذهنم نمی رسه
5- آشنایی زیادی ندارم متاسفانه، فقط عکسای باهنر کرمانو دیدم منم...

آخرین ویرایش:

pyramids

عضو جدید
کاربر ممتاز
1-اول اینکه به غیر از معماری میخواین چه رشته های دیگه هنری هم توی دانشکده باشن؟خب دوستان گفتن دیگه;) بنظر من(کلاً اول همه پاسخ هام این بنظر من هست;)) رشته نقاشی و گرافیک رشته های مرتبطی هستند. موسیقی و سینما که خودشون دانشکده دارند و بنظر من سینما و معماری در یک اقلیم نگنجند:D پانتومیم هم که هرگز
2-اگه جای طراح بودید طرحی متفاوت از بناهای دیگه دانشگاه که عمدتا با نمای آجری کارشده اند و فرم کیوبیک ساده دارند کار میکردید یا به هماهنگی بنا با بسترش توجه میکردید؟معماری مادر سایر بناهای دانشگاه بوده و وقتی معماری بخواد خودش محیطی داشته باشه باید برتریی داشته باشه. و این برتری باید خودش رو به نحوی نشون بده که برای بیننده حس هنری برتر رو داشته باشه که قادره دست به خلق هر فضایی بزنه ، البته این حس نباید بیش از حد بزرگنمایی شه که بیننده حس زائد بودن فضا رو داشته باشه.
منظورم از برتری عملکرد و ظاهر نیست زیراکه عملکرد باید برای همه جا متناسب با اون فضا در حد نهایت خودش باشه.
3-تو دانشکده هایی که تا حالا بودید جای چه فضاهایی خالی بوده؟(اسم دانشگاتونم بگید)چه فضاهای جدیدی رو غیر از فضاهای معمول دانشکده پیشنهاد میکنید؟ مردشور برده همهجاش خال بود و بدرد نخور همینطور که حدس زدید چالوس بودم;) فضاهایی برای دور هم نشستن دانشجوها مثل سمت راست ورودی دانشگاه کمال الملک - مکانی برای استراحت دانشجوها( این خیلی مهمه.ا:biggrin: دانشجو میاد 1تا3 کلاس داره 5تا7 هم کلاس داره. تو کل دانشگاههای ایران یکی به این فکر نکرده که دانشجوی بد بخت اون 2ساعت رو چیکار کنه:biggrin: یه جایی باشه آدم ناهارشو برداره ببره اونجا بشینه بخوره و سرش رو بزاره و بخوابه:biggrin: کنارش یجایی باشه قبل خواب آدم یه چایی هم بخوره بد نیست;)- من 1000بار شده وسط دانشگاه دارم راه میرم یهو یه ایده میزنه به سرم تا بخوام جایی رو پیدا کنم 4تا خط بکشم همچی از یادم رفته:mad: یه اتاق باشه که 4تا سیستم توش باشه که دانشجو با خیال راحت بره توش بشینه اینترنت رو بگرده و با مکس ور بره خیلی خوبه. البته همه دانشگاهها سایت دارند اما منظورم محیطی جدای از اونه:smile: دیگه نمایشگاهو فروش محصولات فرهنگیو اینجور چیزا هم که بدیهیه;)
4- مشکلاتی رو که تو فضاهای اموزشی دانشگاهی از نظر معماری دیدید چی بوده؟ مدیریت رو از دانشجوها دور نکنید - سالن های روزشی رو در داخل محوطه دانشگاه انتخاب نکنید- کلاسها رو قطاری پشت هم نچینید. فضاهای اصلی بزرگ را با مبلمان تعیین حوزه کنید و...
سایت آرچیتزر این امکان رو میده که جستجوت رو تنظیم کنی من توی محیط های آموزشی high school رو برات سرچ کردم
http://www.architizer.com/projects/q/type:educational,high-school/page:2/

baharestan.f

کاربر بیش فعال
بد نیست دانشکده هنر و معماری یزد و هم ببینی و ازش ایده بگیری. دانشکده یزد حدود 8 .9تا حیاط مرکزی داره تو سطوح مختلف که البته ماحصل خانه های سنتی با حیاط مرکزی در بافت بوده. رشته هایی هم که داره معماری و شهرسازی و مرمت وگرافیک و نقاشی هست.
1. به نظر من اکر به جز رشته فرش و هنرهای اسلامی و مرمت که خودت مطرح کردی ، رشته های نقاشی و گرافیک و اگر صلاح می دونی رشته موسیقی هم اضافه کنی بد نیست. من شهرسازی رو زیاد در مقوله هنر نمی بینم هر چند که شاید همسایه معماری باشه. در این صورت بین شهرسازی و موسیقی بهتره یکیشونو انتخاب کنی. چون موسیقی هنر محضه ولی شهرسازی.... .
2. به نظرم بهتره به هماهنگی بنا با بسترش توجه کنی.
3.من خودم دانشکده یزد تحصیل نکردم. اما زیاد گذرم افتاده به اونجا. خوشم میاد ازش با اینکه بافت قدیمیه ولی حس خوبی به ادم می ده وتابلو مجموعه معماری ایرانی رو نشونت می ده.و بیشتر از همه رابطه استاد و شاگردی رو خیلی ارزشمند کرده ، چون اونجا بین عرصه اداری و ریاست و دانشجویی چون اون خط قرمز و دیوار عبور ممنوعو نکشیدن.و بیشتر فضاها باهم تداخل دارند. بیشتر فضاها جای ثابتی ندارن می تونن جابه جا بشن.دانشکده یزد فضاهای دنج جمعی زیاد داشت. نمونه بارزش حیاط رسولیان بود. ولی عیب بزرگش این بود که بیشتر فضاها جمعی بود ، نمیشد یه خلوت چند نفره داشته باشی. صدات تو کل حیاط می پیچید، محل عبور و مرور و مکث هم بود. آخه حیاط ها همشون مرکزی بودند.ولی دانشگاه روزایی که خلوت بود همه حیاط ها میشد خلوت کنی . بیشتر حیاط ها دیدو منظر خوبی داشتن . سرویس داشتن. البته اینجا به نوبه خودش مشکلات و کمبودهای زیادی هم داره . منتها من به دیدن نیمه پر لیوان اکتفا کردم، بقیه از حوصله نوشتن و خوندن خارجه.;)
4.مشکلات هم همونایی که دوستان اشاره کردن ، قابل تأمله. مدیریت رو از دانشجوها دور نکنید. به قول هرم ها :کلاسها رو قطاری پشت هم نچینید. فضاهای اصلی بزرگ را با مبلمان تعیین حوزه کنید و...ف مسیر دسترسی ، پارکینگ و....
5.اگر دوست داری رو بستر توجه خاصی کنی، دانشکده کاشان و یزد و کرمان و هر دانشگاهی که به اقلیمت بخوره . و کارهای جیمز استرلینگ.

VictoOry

عضو جدید
کاربر ممتاز
-اول اینکه به غیر از معماری میخواین چه رشته های دیگه هنری هم توی دانشکده باشن؟ (توجه کنید اینجا قم هست من خودم رشته فرش و هنرهای اسلامی و مرمت رو تا الان بهشون فکر کردم شما رشته دیگه پیشنهاد میکنید؟)

من چون خودم به هنرهای تجسمی علاقه خاصی دارم.فکر میکنم مجسمه سازی رشته مرتبطی با معماری باشه.....همچینین نقاشی و گرافیک...شاید یکم بی ربط باشه ولی رشته تئاتر، به خاطر فرم و زبان بدن بچه های تئاتر،حرکاتشون گاهی اوقات کانسپت خیلی خوبی برای بچه های معماری میشه.

من اگر باشم بنایی منحصر به فرد در عین حال هماهنگ با اقلیم و بستر رو طراحی میکردم...همانگی صرفا شباهت مطلق نیست ...

به نظرم اتلیه هایی برای شیطنت های بچه های معماری کمه.مثلا همون گل بازی ها و .. در جریانید دیگه...اتلیه هایی که الان هست توی دانشگاه ها اصولا یه محیط کاملا بسته هست که هم گاهی اوقات جای دروسی مثه نقشه کشی هست که نیاز به یک مکان تمیز داره...و هم جای کلاس طرح و ...من دولتی یزد بودم(فنی)

من هم دانشکده معماری یزد رو بهتون پیشنهاد میکنم.اگر خواستید، شاید بتونم یه اطلاعاتی هم براتون جمع اوری کنم. :w16:

خارجکی هم نمیدونم.چیزی الان به یاد ندارم.

دیگه همین...درحد علم کمم نظر دادم

atrali

کارشناس ارشد مدیریت پروژه
کاربر ممتاز
سلام نیما جان....اول که بگم شما خودت ماشالله استادی ولی چیزهایی که من به نظرم میاد ایناست:
1-رشته های هنری که به نظرم به جز این رشته ها که گفتی و لازمه باشه با توجه به شهر قم که یه شهر مذهبی میتونه رشته هایی مثل شهر سازی و طراحی صنعتی و عکاسی(این رشته به دلیل جاذبه گردشگری قم و حرم و اینکه مسافران زیادی اونجا میان و میتونن سوژه های مناسب این رشته باشن) و گرافیک رو هم پیشنهاد میکنم و دلیل اینکه گرافیک و طراحی صنعتی رو گفتم که تو این مجموعه بگنجونی اینه که این رشته ها صرف نظر از اینکه رشته های جالب و اینکه طرفدارای خاص خودشون رو دارن اینه که چون دانشکده ما بیشتر رو معماری تاکید داره میتونه بواسطه این رشته ها پایه بچه های معماری رو بواسطه تعامل با بچه های گرافیک و طراحی صنعتی قویتر کنه چوم مثلا بچه های گرافیک دست قوی دارن و میتونن کمکی برای ارتقا دانشجو های معماری باشن که اکثرا دستشون ضعیفه و بچه های طراحی صنعتی که ذهن خلاق و درک صحیحی از اشکال 3d دارن و اینا دلالیلم تو مورد اول بود
2-در این مورد من سعی میکردم بستر طرح و زمینه ای فرهنگی رو در نظر بگیرم البته به بناهای موجود در این شهر دقت میکردم و با یه زمینه از فرهنگ به طراحی دست میزدم ولی نه طبق بناهای موجو که به سبک کوبیسمه و اکثر بناهای آموزشی ما رو شکل میده ...سعی میکردم از مصالح صنعتی درو بشم و به سمت مصالح نوین برم(تو ÷رانتز بگم یه چیزی که تو دفاع منو خیلی کمک کرد و استا دفاعم خوشش اومد استفاده از مصالح نوین و نانو تو کارم بود)البته اینا رو باید خیلی محتاطانه با معماری اون منطقه تلفیق کرد و همه جوانب رو سنجید.....در کل باید طبق شرایط سایت طراحی کنیم
3-والا تو مورد سوم من چند تا دانشگا خوندم اگه بخوام موشکافانه بگم اول اینه که باید سایت اینترنت دانشگاهها بزرگ باشه چون دیگه دنیا داره محو میشه در اینترنت و رسانه
دوم سلف دانشگاه که به نظرم نباید یه محیط گرفته و خشک باشه من اگه بودم سعی میکردم ساختمون سلف رو جدا و با رویکرد ساختمان سبز و یه فرم جالب و دعوت کننده طراحی کنم
بعدش باید اتاق مدیر گروه بزرگ باشه و به نظرم منشی داشته باشه چون ما همیشه مشکل داشتیم زمانی که با مدیر گروهمون کار داشتیم و تجمع در راهرو باعث آزار دانشجو های دیگه میشد
وجود سالن و فضاهای ورزشی مناسب
وجود یه محوطه سبز بزرگ بصورت پارک که خیلی تو روحیه دانشجوها تاثیر داره
وجود کمدهایی برای قرار دادن لوازم دانشجوها این خیلی مهمه چون من هیچ جا ندیدیم مثلا ما تو کاردانی که ترسیم و ساختو ارائه داشتیم با بردن لوازم ماکت و خط کش tمشکل داشتیم چون خوابگاهمون با دانشگاه فاصله داشت
گفتم خوابگاه حتما سعی کن سایت بزرگ انتخاب کنی که خوابگاه رو توش جا بدی که فاصله دار بودن خوابگه باعث آزار میشه
4-بزرگترین مشکل نبود وسایل الکترونیکی مناسب و استاندارد نبودن آتلیه های معماری و نبود جزییاتی در ساختمان دانشگاه که منبع خوبی برای آموزش عملی دانشجویان باشد
5-داخلی رو به نظرم اگه جندی شاپور اهواز رو هم مورد تحلیل قرار بدی خوبه چون هم یه دانشگاه با سابقه است هم به شدت با فرهنگمون هم خوانی داره و هم اقلیمش با اقلیم قم تقریبا همخونی داره
و از بین نمونه های خارجی من توصیه میکنم دانشکده های معماری کشور مالزی رو مورد مطالعه قرار بدی چون اولا کشوری هست که فرهنگ و مذهبش نزدیکتر به کشورمون و اینکه یه کشوری که در حال توسعه است و نظام آموزشیشون تو این چند سال اخیر خیلی پیشرفت داشته و معماریش رو هم که اون برجهای معروف دوقلوی پتروناس بیشتر از قبل ارتقا دادن و تو کشورهای اسیایی البته بعد ژاپن معماری قابل قبولی داره

در آخرم ببخشید نیما جان....معلوماتم در این حد بود :(

آخرین ویرایش:

Sahar Gh

عضو جدید
کاربر ممتاز
رشته گرافیک و صنایع دستی هم بد نیست که به رشته هاتون اضافه بشه ضمن اینکه حوزه ی هر رشته حفظ بشه و فضاهای لازم برای هر کدومشون طراحی بشه، همون حس تعلقی که گفتید رو هر رشته واسه خودش داشته باشه، حال و هوای کلاس ها و فضای جمعی هر رشته رنگ همون رشترو داشته باشه، رو طراحی داخلیش زیاد کار بشه.دانشکده هنر از نظر طراحی قابلیت های زیادی داره .اکثرا دانشکده هنر و کارهای دانشجویان هنری برای دانشجویان رشته های دیگر دانشگاه هم جذاب و دیدنی هست پس حتما به فضاهایی موقع روزهای ژوژمان و نمایشگاه ها هم اندیشیده بشه. در رابطه با طراحی فرم مسلما هماهنگ با بافت مجموعتون باید طراحی بشه چرا که مخصوص همون دانشگاه قم هست . یعنی نشه دانشکدتون رو برداشت گذاشت تو جای دیگه! پس بهتره علاوه بر رعایت ویژگی های که در بستر طرح دارید تفاوت هایی هم ایجاد کنید، طوری که دانشکده هنر و معماری بودن رو از بیرون مجموعه بشه فهمید. البته این کار یه کم سخت ولی خب شدنی هست. دانشکده هنر ما که 1 سال بیشتر از اتمام ساختش نمی گذره کاملا متمایز از بافت کلی دانشگاه هست. چه به لحاظ فرمی و چه از لحاظ مصالح و می تونم بگم واقعا ساز جدا می زنه. نه این طور خوبه و نه اینکه جفت ساختمان های دیگه بستر بیاید طراحی کنید.از اشکالاتی که می تونم از دانشکدمون بگیرم یکی ورودی نامناسب هست. دو جنس مصالح که از کامپوزیت و شیشه هست. سه اختصاص ندادن یک فضای جمعی برای استراحت بین کلاس ها مثل کافی شاپ بوفه و از این جور چیزها ... چهار وجود سالن های بزرگ و مبلمان نکردنشون و مشکلات اجرایی و .../ اگر فضای سبز رو هم بتونید داخل دانشکده بیارید زیبا میشه .یعنی دیداز کلاس ها به همین حیاط ها و فضاهای سبز داخل دانشکده باشه.
ببخشید من همین قدر می دونستم . موفق باشید.

mahtab2689

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
همه گفتنیا رو که بچه ها گفتن:دی ... من دیر رسیدم که:دی
ولی یه چیز کلی بگم...موضوعت خوبه...منم پایان نامم یه خورده شباهت به دانشکده میداد...
در رابطه با فرم و اینا بگم که من اگه بودم سعی می کردم به سبک دیکانسترانشن کار کنم...البته با نگاهی به معماری های اقلیمی شهر...(تو کار خودم همینجوری بود:دی)
مشکل که تا دلت بخواد تو دانشکده ها زیاده...سعی کن همه جوانبو ببینی و طرحی رو بزنی که بیشترین نیاز دانشجوها رو سرو سامون بده...
من تو طرحم تمام این مسائلو لحاظ کردم...البته دانشکده یه محدودیتایی داره نمیشه همه چیزو در نظر گرفت...اما تا حد امکان میشه...مثه اتاقایی برای کارای گروهی بچه ها...(این یکی از معضلات بچه هایی بود که کار گروهی داشتن و مکانی رو پیدا نمیکردن که بتونن اونجا جمع شن و بدون مشکل کاراشونو انجام بدن...این یه نمونش بود مثلا...میتونه این اتاقا طوری طراحی باشه که قابل نشستن روی زمین و یا استراحت اینا هم باشه...)
من خودم آزاد کرمان بودم...
به نظرم دانشکده هایی که تو زاهدان ساخته شدن بد نیس...از نظر ظاهری تو نماهاشون واقعا خوشکلن...حال و هوای خاصی دارن...حالا نمیدونم تا چه حد به اقلیم قم میخوره...
خارجی هم که دانشکده خاصی سراغ ندارم...اما کارای زاها حدید رو خیلی می پسندم...
دیگه چیزی به ذهنم نمیاد...
موفق باشی

!ala

عضو جدید
کاربر ممتاز

موردای دیگرو بچه ها کامل ج دادان من فقط رو یه پیشنهاد واسه این قسمت دارمالبته شاید یکم خنده دار باشه ولی به نظره من خیلی ضروری هست اونم به فضا واسه استراحت دانشجو ها:D
آخه میدونید چیه من تو یه دانشگاهی دارم درس میخونم که حیاط نداره( دانشکده هنر و معماری تهران مرکز) میگن یه ساختمانی از ساختمان های ساواک بوده، بی شباهتم نیس والا

یه فضای به تمام معنا میشه گفت مزخرف و دلگیر، حالا ایناش به کنار مشکل من این بود که مثلا یه روزایی از 7 صبح تا7 شب دانشگاه بودم، شما فک کن یه کارمندم این همه مدت نمیتونه سر پا باشه،
تنها جایی که میشد یه استراحت کرد نماز خونه بود، خب مثلا بین بعضی کلاسا بچه ها 1 ساعتی بیکار بودن خب همه میان تو نماز خونه میخوابن، حالا شما فک کن یکی خوابیده یکی میخواد نماز بخونه یکی داره ماکت میسازه...... اصن جور در نمیاد،
من خودم شخصا معتقد بودم نماز خونه فقط جای نماز خوندن ولی یه وقتایی از خستگی زیاد مجبور میشدیم با دستامون بربم اونجا چون نه حیاطی بود که مثلا بریم اونجا بشینیم نه تو کلاسا میشد نشست.
حالا دانشگاه ما فضای خالی نداشت وگرنه ریس دانشکده با پیشنهادمون موافقت کرد ولی واقعن یه همچین فضایی واسه بچه ها لازم بود.

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
تشکر فراوان از دوستانی که تا الان نظرات خودشونو ارائه دادن و وقت گذاشتن چون موضوع من دانشکده معماریه و طبعا تمام دوستانی که اینجا سر میزنن معماری خوندنو و از دانشکده های معماری مختلفی هستن و فضای دانشکده رو از نزدیک حس کردن انتظار دارم پاسخ های بیشتر و متنوع تری ببینم از پاسخ دادن نترسید هر چند فرصت کنید یکی دو سوال رو جواب بدید میخوام نظرات مختلف رو جمع بندی کنم تا طراحی حامع تر و بهتری داشته باشم پیشاپیش از دوستانی که هنوز جواب ندادن تشکر میکنم

mahboooobeh

عضو جدید
سلام بر دوستان عزیز

سلام اقا نیما.....موضوعت با موضوع پایان نامم تاحدی شباهت داره(اکادمی معماری)
من ترجیح دادم غیر معماری ، گرافیک و عکاسی هم تو اکادمیم داشته باشم چون خیلی با معماری مرتبطن(البته من بدلیل ضیق وقت:razz:رشته های دیگه رو فاکتور گرفتم،کارم سخت میشد) مرمت و شهرسازی رو حتما بذار
چه خوبه که بتونی از تکنولوژِی های نوین در کنار احترام به بستر استفاده کنی...من کنار طراحی از یک مبانی نظری هم استفاده کردم(تکنولوژِی های روز که الان حرف اولو میزنن یا معماری پایدار و....)
نمونه موردی خارجی من مدرسه باهاوس(از بین مدرسه های معماری هم عصر خودش حرف وا3 گفتن داره) و مدرسه کوپن یونیون رو بررسی کردم......بسته به سلیقه خودت داره
-=======
از این سایت میتونی استفاده کنی....تقریبا هر نمونه موردی و یه کم اطلاعات (بازم بد نیست;))در رابطه با دانشکده هنر که بخوای توش هست...
http://tarh2.blogfa.com/cat-6.aspx:)

8811103

عضو جدید
سلام،من دانشکده هنر یزد میخونم یه مزیتی که داره اینه که تو دانشکده بچه های گروه نقاشی و شهر سازی با همیم و تایم استراحت همه تو یه حیاط(حیاط رسولیان)جمع میشن و تعامل خیلی خوبی انجام میشه
در مورد فضاهایی که میتونی پیشنهاد کنی یه فضا حتما واسه ژوژمان کارا نه لزوما با یه سالن در نظر بگیر مثلا تو دانشکده ما چون خونه قدیمی بوده دالان و اینا زیاد داره ما هم تو همین قسمتا که بهش میگیم اتوبوسی کارامونو ارائه میدیم!!!!!!
یه چیز دیگه دانشکده معماری باید برای خودش علاوه بر پیچیدگی دارای پسلگاه(به گفته دکتر اولیاء استاد عزیزم)باشه یعنی وقتی دلت گرفت یا حس کار نداشتی و میخوای برا خودت زمزمه ای داشته باشی:d!!!!!! بتونی جایی رو پیدا کنی نه اینکه بیای توی لابی یا حیاط (مثلا الان سرداب یا نارنجستان تو دانشکده ما به این نیاز یه جورایی جواب دادن یا قرار گرفتن آرامگاه استاد کریم پیرنیا)
در مورد اینکه کارت جدید باشه یا همرنگ زمینه بهت پیشنهاد میکنم ترکیب این دو باشه چون یه تعریف از زمینه و معماری آن وقتی کامل میشه که در کنار تضاد خودش قرار بگیره.
امیدوارم موفق باشی

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز

1- شما میتونید دانشکده طراحی لباس و مد رو اضافه کنید که یکی از دغدغه های این روزای کشوره، و نوآورانه است، چون اسم هنر تو عنوان هست میتونید علاوه بر فرش و هنرهای اسلامی و مرمتف حتی گرافیک و موسیقی و نقاشی و هنرهای تجسمی و ... رو هم اضافه کنید اما توجه داشته باشید که کارتون خیلی پیچیده میشه چون هر کدوم از اینها میتونن خودشون یه پایان نامه باشن و ضوابط خودشونو دارن

2- با مشخصاتی که شما دادید بهترین روش طراحی طراحی مینیمال هست، میتونید تحقیق مفصلی در مورد نحوه طراحی مینیمال داشته باشید تا دقیقا بدونید چطور میتونید در عین سادگی در طرح یه طرح زیبا و منعطف و پاسخگو به طرح داشته باشید

4-3- تو بیشتر دانشگاه ها کلاس های طرح متناسب با نیازها طراحی نمیشه و فقط یه اتاق بزرگه که بعدها با وسایلی پر میشه بدون اینکه به سیرکولاسیون و کارهایی که تو اون مکان انجام میشه توجه بشه-- همچنین دانشجویان رشته های هنری معمولا نیاز به فضاهایی برای گردهم اومدن های جمعی دارن و همچنین فضاهای باز دلچسب جهت ایجاد کلاس های در فضای باز --- ایجاد فضاهایی برای قراردادن دستاوردهای پژوهشی در معرض دید عموم اعم از مجسمه، سازه، ماکت، یا هر چیز مرتبط با رشته

5- تو ایران که نمونه موردی زیاد هست، از یزد و کرمان گرفته تا حتی نمونه های دیگه مثل دانشکده هنر تبریز فارغ از شرایط اقلیمی --- تو نمونه های خارجی بهتره از 10 دانشگاه برتر معماری جهان 2-3 مورد رو که مطابقت دارن انتخاب کنید

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1-رشته ی شهرسازی هم خوبه که باشه ...
2-به بستر اون مکان توجه میکردم که یه ساختمان بیگانه با فضا نباشه ولی یه چیزه خاص طراحی میکردم ...
3-هر چیزی که یه طراح و معمار به اون نیاز داشته باشه ... من به شخصه دوست دارم تو فضای باز کارامو انجام بدم ...
4-کمبود مکان ...
5- دانشگاه یزد ...

shiva2009

کاربر بیش فعال
توضیحای بچه ها انقدر کامل بود که من الان نمی دونم چی بگم.
به هر حال
1.اول اینکه فکر نکنم هنر و شهرسازی مانع هم باشن، دانشکده ما هنرومعماری بود ولی شهرسازیم داشت. بعد، رشته ی هنرهای اسلامی رو من متوجه نشدم، یعنی کلاً یه رشته س که واحداش تذهیب و خوشنویسی و معرق (هنرهای اسلامی شامل چیاس اصلاً ؟:دی) یا مثلاً هرکدوم از این شاخه ها یه رشته ن واسه خودشون؟ دانشگاه ما صنایع دستی هم داشت که به این هنرهای اسلامی می یاد به نظرم. بعد تاریخ هنر هم خودش رشته س نمی دونم بشه اضافه کرد یا نه.

2.به نظرم فرم کیوبیک و نمای آجری رو مجبور شی رعایت کنی نهایتاً، اگه همه ساختمونا همونطورین اگه فرم شکسته یا مصالح دیگه به کار ببری توی ذوق می زنه، ولی میشه نما رو طرح دار یا بافت دار (از این بافتای آجری درهم تنیده کار کرد) روی ترکیب بندی مکعبا و همینطور سازه های سبک واسه سایه بونا و فضاهای نیمه باز کار کنی.

3.اینو همه خیلی خوب گفتن، مخصوصاًfarzaneh*memary که همه چی رو گفت، فقط من بگم که به جز آتلیه آزاد، یه کارگاه درست درمون هم لازمه، که بشه ماکت ساخت توش، فضای کمد هم به میزان کافی نزدیک همون کارگاهه باشهJ اونوقت بوفه هم حتماً یه فضای نیمه باز می خواد (شاید قابلیت باز و بسته شدن). درخت هم خیلی باشه....

4. راهرو های طولانی ، بخش اداری نامشخص و پراکنده بین فضاهای دیگه، نبود فضای آرشیو موقت واسه ی کارا، یکی دیگه هم که البته توی این مرحله مطرح نمی شه اینه که اغلب کلاسا و آتلیه ها مشکل تابش مستقیم، تهویه و گرمایش و سرمایش دارن. حالا نمی دونم در چه حد بخوای توی طرحت در نظر بگیری اینا رو.

5.پایان نامه لیسانس من دانشکده هنرهای تجسمی بود، نمونه موردی که انتخاب کرده بودم دانشگاه هنر و تاریخ هنر آیوا، معمارشم استیون هال، البته به وضوح یک اثر فرمال بود و اقلیمش متفاوت، ولی ترکیب جالب با سایت داشت، کتابخونه رو کنسول کرده بود روی یه مرداب توی سایت، اگه چیز دیگه ای به ذهنم رسید می گم.

qazal.

عضو جدید
تشکر فراوان از دوستانی که تا الان نظرات خودشونو ارائه دادن و وقت گذاشتن چون موضوع من دانشکده معماریه و طبعا تمام دوستانی که اینجا سر میزنن معماری خوندنو و از دانشکده های معماری مختلفی هستن و فضای دانشکده رو از نزدیک حس کردن انتظار دارم پاسخ های بیشتر و متنوع تری ببینم از پاسخ دادن نترسید هر چند فرصت کنید یکی دو سوال رو جواب بدید میخوام نظرات مختلف رو جمع بندی کنم تا طراحی حامع تر و بهتری داشته باشم پیشاپیش از دوستانی که هنوز جواب ندادن تشکر میکنم

1-رشته گرافیک، نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی و هنرهایی ازین قبیل....رشته فرش که گفتی خوبه با توجه به فرشهای اصیل قم ، طراحی لباس ، اگه با من بود تئاتر رو هم جا میدادم..... سینمارو نه ولی معماری مربوط به سینما و طراحی صحنه و ....رو یجوری ربط میدادم بهش....
ولی جدای از همه ی این رشته ها (که خیلی خوبه تو یه دانشگاه باشند ، و ایده هایی برای همدیگه محسوب میشن و گاها خیلیا در زمینه های دیگه هم به فعالیت هنری می پردازند ).... روش عکس هم میتونه باشه که تخصصی تر باشه دانشگاه و فقط معماری باشه.... بستگی به ایده های ذهنت، مساحت و خیلی چیزای دیگه داره که تو چه زمینه ای بخوای کارتو شروع کنی...
2- یک طراح میتونه هر دو رو باهم ترکیب کنه ....و یا نه بستگی به انطاف پذیر بودن پروژه نسبت به شرایط ، کارشو پیش ببره
3-غیر از فضاهای معمول به نظرم فضاهایی باشه به عنوان نمایشگاه برای عرضه کارهای دانشجویان....کارگاههایی برای کار دانشجویان در مواقع غیر درسی....اتاق فکر هم خوبه...:D محوطه سبز با بوفه هایی که قسمت هایی از اون به فضای سبز کشیده شده برای دانشجویان یا اساتید.... فضاهای ورزشی برای استراحت و زنگ تفریح.... کارگاه روباز یا فضای باز کافی برای انجام عملی معماری اسلامی توسط استاد و.... کارگاههایی برای برگزاری مسابقات عملی و....
4-نیما جان اینو الان سرچ کردم..(کتابی برای طراحی دانشگاه و فضای دانشگاهی)....فک کنم سرچ کنی دانلودش هست...احتمالا نمونه موردی خارجی داشته باشه....خودم کتابو ندیدم...
نمونه موردی زیاد ببین...به روابط داخلی نمونه های خوب، دقت کن...

آخرین ویرایش:

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب به نظر من چون دانشکدتون معماری هستش بهتره همه هنرها رو پوشش بده (البته بغیر از رقص:D) البته اینو به این خاظر میگم که واقعا معماری جدا ار سایر هنرها نیست
حالا اگه خواستین منبت ، کاشیکاری ، فرش و سایر هنرهایی که یه جورایی اصالتا و بعضا مختص مدهب بودن
دانشگاه ما کم و کسر نداشت ولی یه چیرش که خیلی بلحال بود مسیری بود که ظی میکردی تا به کلاسها و ساختمونها برسی یه دونه تابلو نداشت ولی قشنگ با فضای سبز همه و حتی غریبه ها رو دعوت و موقع خروج هم بدرقه میکرد
و مشکلاتم یه خورده فضای آتلیه بود که تو بیشتر دانشکده ها به چش میخوره
منم یزد رو پیشنهاد میکنم و .
http://www.google.com/imgres?client...bnh=174&tbnw=257&start=0&ndsp=16&tx=158&ty=83
http://www.google.com/imgres?client...bnh=174&tbnw=261&start=0&ndsp=16&tx=146&ty=89

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خیلی خلاصه جواب میدم و بابتش هم عذر خواهی میکنم
البته قبلش یه جیزی بپرسم؟؟! مگه تازه میخواید شروع به طراحی کنید؟ یادمه جلوتر ازین حرفا بودید!
1- مجسمه سازی ارتباط نزدیکی با معماری داره و خیلی خوبه که تو طرح شما باشه
2-طراحی با توجه به بستر عالیه به نظرمن دانشکده هایی که به صورت هماهنگ با طبیعت طراحی شده اندو در یک طبقه هستند و با رواق و کلوناد ساختمونا به هم میرسند جذابترند و دانشکده لیسانس من همینجوری بود(دیگه اسمشو نمیگم چون میدونید کجا خوندم!)
3-جایی به عنوان پاتوق و نشستن خیلی خوبه که باشه مثلا تو هنرهای زیبا یه جا هس به اسم میدون بز(!) که محل پاتوق بچه هاس اما من دوست داشتم این محل پاتوق نزدیک بوفه باشه و مثلا تو محوطه وسط هنرها به خاطر افتاب و شاید خیلی تو چشم بودن کسی نمیره زیاد بشیته که به نظرم با ایجاد سایبون و گذاشتن حوض در وسط و صندلی دور حوض مشکل حل شه و....
4-اینکه جایی برا اراطه پایان نامه های معماری باشه مثلا هنرهای زیبا وقتی دفاع هس دانشجویان باید وسط راهرو پلاس باشن چون باید سرکلاسا دفاع شه اما سر کارشناسی ما یه سالن داشتیم که هم به صورت موقت توش نمایشگاه کارای بچه ها نمایش داده میشد و هم موقع دفاعا استفاده میشد و با استفاده از پنل و ... فضارو تقسیم کرده بودن و...
5-دانشکده ام رو پیشنهاد میکنم چون از لحاظ طرح فوق العاده بود و اینو همه اساتید میگفتن اما از لحاظ اجرا ضعف داشت

یاسمن بانو

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام من هنو سرم خلوت نشده ولی گفتم زودتر بیام جوابتون بدم ...چقد نظرات بود باید همش میخوندم که نظر تکراری ندم
سلام بر دوستان عزیز

خب من نظرات بچه ها خوندم اول خوبی و بدی هاش بگم...اینکه رشته های هنری مثل موسیقی و مجسمه سازی و نقاشی و گرافیک و عکاسی و...کنار رشته معماری باشه از یه جهت خوبه از یه جهاتی بد هست
اول اینکه کار خودتون زیاد میشه چون اگر واقعا بخواین به هر رشته توجه خاص بکنید باید برید واقعا ببینید چه دغدغه هایی دارن و چه مکان هایی لازم دارند و چه کمبود هایی دارن تا بتونید طراحی مناسب اون فضا داشته باشید (مثل کاری که الان برای معماری دارین انجام میدید)
یه مشکل دیگه این هست که من تو دانشکده هایی که هنر و معماری بودن سرکارداشتم یکم درهم برهم و شلوغ هستن باید حتما برای هرکدوم فضای جداگانه درنظر بگیرید وگرنه میخوان از کارگاه های هم استفاده کنند و ژوژمان ها ونمایشگاهاشون باهم و سایت هاشون باهم و ....خلاصه یه محیط شلوغ و درهمی ایجاد میشه که نگو
یه مسله دیگه اینکه وقتی دانشکده هنری باشه طبعا برخورد اساتید هم هنری میشه و خیلی اجرایی و معماری نیست (تفاوت محیط دانشکده هنر دانشگا تهران با علم و صنعت)
پیشنهاد من این که رشته های هنری وگرافیک را وارد این مقوله نکنید چون اگر بخواین جامع و کامل باشه باید دانشگاه هنر ومعماری نه دانشکده هنر ومعماری ...به نظر من رشته های مرتبط با معماری مثل شهرسازی مرمت رشته و گرایش های معماری اسلامی ....
پی اس: اگر میخواین جو هنری باقی بماند بجای گذاشتن رشته های هنری کانون هاییدر دانشکده در نظر بگیرید مانند کانون موسیقی کانون صنایع دستی ...که بچه های معماری دراین کانون ها عضو شوند و به فعالیت هایی که خواهانش هستن در کنار معماری بپردازند تا شم هنرییشون درکنارمعماری تقویت بشه (کانون ها معمولا در دانشکده ها ستادهای فعالی هستن)
اگه غیر ازایران بررسی کنید خیلی رشته های همساز با معماری در دانشکده های معماری تدریس میشه مثل طراحی داخلی هواپیما ،فناوری های نوین ساختمان...خلاصه کلی مهندسی های جدید در ارتباط با معماری دراومده ...
اینم از اون سوالا بودا !! اگر منظور اقلیم که باید همساز باشه اگر منظور فضای کالبدی دانشگاس که باید همساز باش ...هرطرحی میتونه باشه فقط بنای شاخصی نباشه که خط اسمان محیط بهم بزن (یهو یه ساختمون 7 طبقه نذارین اون وسط)منظورم این نیست که شاخص اصلا نباش و ساده باشه منظورم این از نظر فرمی در کالبد محیط بشین هم از لحاظ مصالح هم از لحاظ فرم هم از لحاظ ارتفاع هم از لحاظ رنگ هم از لحاظ فضای سبز ...منظورم این در تضاد با محیط نباشه ...اگر کجتمع تجاری بود عیبی نداشت چون باید جلب توجه میکرد ولی این بنا یه فضای اداری اموزشی نیاز به کالبدی ساده و ارام داره
بیشتر فضاها بچه ها گفتند ولی میدونید مشکل کجاست مشکل این که مسولین خودشونم میدونن همچین فضاهایی نیاز هست ولی به دلیل محدودیت بودجه وزمین...نمیتونن این فضا ایجاد کنن حالا اگه شما طراحی بهینه داشته باشین بسیار عالی منظورم این یکم رو نیم طبق ها و طراحی فضاهای داخلی مانور بدین منظورم این طوری داخل فضا طراحی کنید که دارای چند عملکرد بشه هم سالن ژوژمان هم نمایشگاه آثار ...
به نظر من اگر کلاسهای ترم به ترم جداباشه بهتره یعنی مثلا چهار آتلیه اختصاص بدید به ترم یک و در وسط یا کنار آن یک فضای سبز و یکسری فضای نشستن اختصاص بدین ...اینجوری لازم نیست یه فضای استراحت بسیار بزرگ درنظر بگیرید و دسترسی ها هم اسانتر میشن برای دانشج.یان واساتید هم راحتر میشه
به نظر من یه زمین باز کنار دانشکده کلا خالی بذارین واسه ورکشاپ های کارگاه مصالح (واسه ساختن دیوار و ملت وگچکاری و...)ینی دروس مصالح یا فناوری های نوین و ساختمان....بچه ها به عین تجریه کنند
یه امفی تیاتر هم که درنظر بگیرید برای همایش هاو جلسات دفاع
اتلیه ها خیلی مهم هستند..منظورم فضای داخلی اونهاست ...حواستون باشه اتلیه که محل کار با کلاسهای درسهای نظری جدا کنین
اگر خواستین دیگه خیلی باحال و قرتی بشه یه فضای سبز طراحی کنید البته سرپوشیده یا نیمه باز به عنوان حیاط طراحی ...که مثلا بچه ها اونجا بشیننند طراحی کنند و روحشون به پرواز درییاد:biggrin:
جدا و جدا چند تا اتلیه مخصوص ماکت سازی بذارین مخصوص تحویل پروژه ها که فقط اونجا ماکت بسازن .(کنارشم یه یه فضای بازیافت بذارن خوبه که ماکت های ترم قبلی ها جم کنن و تحویل بازیافت بدن)والا میدونین چقد سالانه دانشجوهای معماری کاغذ و وسایل ماکت مصرف میکنن ...من خودم همیشه شیتهام وکاغذهای ترم قبلم جم میکردم وتحویل بازیافت کاغذ میدادم اگه فضایی کنار دانشکده داشته باشن خیلی خوبه
یه مکان برای فروش وسایل ماکت -پرینت یا پلات- وسایل گرافیکی مث وسایل راندو ...- فروش لتباب و تعمیر ان - فروش سی دی های نرم افزار معماری در نظر بگیرین
چیزی که به نظر من خیلی لازم تو دانشکده ها مشاور اگه چندتا مشاور خوب تودانشکده باشن ادم راهنمایی کنن ازهمون اول که ادم تکلیفشون بدونن چه درسایی برداره اصلا معماری به دردش میخوره یانه واسه کنکور از همون اول چطور بخون برای ....خلاصه همه این سوالا که ما از سال بالایی هامون میپرسیم اگه یه مشاور داشتیم خیلی بهتر بود کسی که خودش از فارغ التحصیل های دانشکده یا کلا معماری باشه
سایت های کامپیوتر رشته به رشته جداکنید
حتما کلاس هایی یا کانونی برای یادگیری نرم افزار در دانشکده در نظر بگیرین (مث کاری که بعضی جهاد های دانشگاهی میکنن ولی این یکی فقط نرم افزار های معماری یاد بده)
کافه کتاب کنار کتابخونتون قرار بدید هم کتاب میخونن هم استراحت یچیز میخونن البته شما میتونید کافه طراحی یا کافه معماری راه اندازی کنید:cool:
انبار یا کمد وسایل هم که بچه ها گفتن
خود دانشکده هم از سیتسم های به روز دنیا بسازین از سازه و مصالح جدید که استاد داره ددرس میده نگه فلان مصالح در فلان بنا در فلان کشور خود دانشکده مثال بزن
5- برای مطالعات موردی شما از بین دانشکده های معماری داخلی و خارجی کدوم یکی رو توصیه میکنید مطالعه کنم ؟ من تو دانشگاه های داخل از دانشگاه باهنر کرمان که با قم هم اقلیم هست خوشم اومده شما اگه مورد بهتری سراغ دارید معرفی کنید از بین دانشگاه های خارجی هم نمیدونم چه دانشگاهی و از چه کشوری انتخاب کنم راهنمایی بفرمایید
این یکی بعدا براتون میگم خیلی الان حرف زدم:biggrin:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
درود برشما

موسیقی رو پیشنهاد میکنم که چون قم هست اجرا نمیشه ولی به نظرم درست ترینش همین موسیقی باشه.هزاران مقاله در باب موسیقی و معماری و شبلهتشون به هم نوشته شده.بارها بچه ها بحث کردن که موقع معماری کردن گوش میکنیم حتلا یه سری به موزیک گوش میکنند و یه سری به سکوت و یک سری به صدای طبیعا
در انتها ما داریم گوش میکنیم

معماری یعنی هماهنگی با بستر یه وقت این هماهنگی رو تضاد معرقی میکنم یه وقت شباهت
همگون با بستر اما شاخص تر

از قول سردار افخمی شیشه و تراورتن مصالح خوبی برای اقلیم ایران نیستن
آجر پیشنهاد میکنم باید بوی ا جر بیاد

کمبود سیستم و اینترنت
عدم وجود سایبان برای عبور و مرور
کمبود فضای سبز
کمبود آبخوری
24 ساعته نبودن بوفه
عدم وجود کمد برای نگهداری وسایل شخصی
اومدن بوی پا در نمازخونه
نداشتن سرویس برای رفت و تمد و نبودن جای استراحت برای راننده ها
نداشتن استراحتگاه
نداشتن اسانسور
و این چیز ها

4
- مشکلاتی رو که تو فضاهای اموزشی دانشگاهی از نظر معماری دیدید چی بوده؟

نمیدونم منظور سوالت چیه مهندس
5
- برای مطالعات موردی شما از بین دانشکده های معماری داخلی و خارجی کدوم یکی رو توصیه میکنید مطالعه کنم ؟ من تو دانشگاه های داخل از دانشگاه باهنر کرمان که با قم هم اقلیم هست خوشم اومده شما اگه مورد بهتری سراغ دارید معرفی کنید از بین دانشگاه های خارجی هم نمیدونم چه دانشگاهی و از چه کشوری انتخاب کنم راهنمایی بفرمایید

نمیدونم میگن بوعلی همدان خوبه

Maryam.67

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من داشگاه یزد با اینکه به خونه قدیمیه ولی فضاهایی داره که خیلی می تونه کمکتون کنه
علاوه بر طراحی فضاهای جمعی و آلاچیق و سایت که دوستان اکثرا اشاره کردن، جای فضا های دنج کوچیک (مثلا وقتی آدم موقع طراحی دوست داره فکر کنه و در عین حال از محیط و شاید شلوغی آتلیه فاصله بگیره) که البته از جنس معماری باشه، خالیه
جداره های حجم یا تغییرات فرمیک حجم میتونه امکان طراحی همچین فضاهایی رو توی پلان و سکشن بهتون بده
موفق باشین:gol:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
راستي همش از عيوب دانشكده حرف زديم يكمم از محاسنش بيم
تو دانشگاه كارشناسيم
ما 4تا ورودي داشتيم و براي هر كدوم يه اتليه ي بزگ داشتيم خيلي بزرگ بود همه ي كلاسامونو اونجا تشكيل مي داديم
يعني يه طرف ميز طراحي بود و يه طرف صندلي براي كلاساي تئوري
تو اون 4 سال كلاسه واسه خودمون بود
كلاساي سمعي بصريمونم زياد بود خيلي داشتيم
هيچ كلاسي با كلاس ديگه تداخل نداشت
براي ناهار يه سلف داشتيم كه خوب بود سقف و رواقم داشت ولي براي اقليم ما جواب نميداد چون خيلي گرم بود
فقط نمازخونمون يكم كوچيك بود و ابخوري ها كم بود و بوفه 24ساعته نبود
كلاس زياد داشتيم كلا همشم اسپيلت داشت و تميز و نوسساز بود
كتابخونه تخصصي هم داشتيم اما مسئول نداشت و با اينكه كتاباي خوبي داشت اما هميشه تعطيل بود
من خودم يه بار 18000 تومن جريمه شدم

فضاي سبز بود اما درختاشو نكاشته بودن
در كل غوغا بود

بهشته جعفری

عضو جدید
سلام
جواب سوال 1 : رشته هنرهای سنتی . رشته نقاشی . شهرسازی .
2 : حتما باید هماهنگ با معماری دانشکده های ساخته شده در اون دانشگاه باشین . به تیپولوژی معماری سایت دقت کنین .
3 : شهید باهنر کرمان خوندم . لابی درست و درمون برای نشستن ، بحث کردن ، یه چیزی خوردن ، خستگی در کردن و .... . البته با یک نماز خونه درست و حسابی و بوفه و محلی برای فروش یا اجاره کتابای دست دوم .
4 : مناسب نبودن هندسه فضاها . سیرکولاسیون نامناسب . ابعاد و اندازه غیر منطقی فضاها و ...
5 : همون شهید باهنر خوبه . سعی کنین خوب تحلیلش کنین . به سیرکولاسیون ، ترکیبات حجمی ، نماها ، مصالح ، سازه ، فضاهای پر و خالی و ... خیلی توجه کنین .
موفق و موید باشین .
التماس دعا ...:)

بالا