سوال مخابرات وایرلس

antares.zm

عضو جدید
سلام. من چند تا سوال دارم. اگر ممکن هست راهنماییم کنید. یکی اینکه وقتی میگیم پهنای باند گیرنده مقدار X است ، در واقع یعنی پهنای باند سیگنال ارسالی X است. درست میگم؟ پس گیرنده در هر دریافتی پهنای باند متفاوت می تونه داشته باشه؟؟ سوال دیگه اینکه وقتی فرض می کنیم در کانال بیسیم ، کانال چندان متغیر با زمان نیست ،می تونیم تصور کنیم تاخیرها در مسیرهای سیگنال های دریافتی دیگه تابعی از زمان نیست. این جمله به این معنیِ که در زمان t1 و t2 پالس های دریافتی به تعداد ، اندازه و فاصله های یکسان هستن؟

alireza_tc_eng

عضو جدید
سلام. من چند تا سوال دارم. اگر ممکن هست راهنماییم کنید. یکی اینکه وقتی میگیم پهنای باند گیرنده مقدار X است ، در واقع یعنی پهنای باند سیگنال ارسالی X است. درست میگم؟ پس گیرنده در هر دریافتی پهنای باند متفاوت می تونه داشته باشه؟؟ سوال دیگه اینکه وقتی فرض می کنیم در کانال بیسیم ، کانال چندان متغیر با زمان نیست ،می تونیم تصور کنیم تاخیرها در مسیرهای سیگنال های دریافتی دیگه تابعی از زمان نیست. این جمله به این معنیِ که در زمان t1 و t2 پالس های دریافتی به تعداد ، اندازه و فاصله های یکسان هستن؟
سلام . نه لزوماً اینجور نیست میتونه به عنوان مثال پهنای باند گیرنده مثلاً 100 مگ باشه ولی ما داده ای که ارسال میکنم پهنای باند 50 مگ داشته باشه یعنی از کل پهنای باند استفاده نکنیم پس این برداشت اشتباهه . و اینجور میشه گفت که حداکثر پهنای در دسترس 100 مگ هست .
بحث دوم در کانال های بیسیمی که حتی مشخصه های کانال تابعی از زمان نیست هم نمیشه این نتیجه رو گرفت چون عوامل دیگه ای هستن که به نوعی دیگه باعث بروز مشکلاتی میشن که به نوعی به زمان بستگی داره . مثل چند مسیره بودن دریافت و اعوجاج ناشی از آن .