تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

mojsfr1984

عضو جدید
برای مدل سلزی انتقال حرارت از یک استوانه سه بعدی که دارای حرارت داخلی است و جامد هم می باشد به محیط اطراف آن که سیال است داخل جزون جامد را Heat sorce تعریف کردم برای فصل مشترک جامد وسیال باید چی تعریف کنم

برای فصل مشترکشون اصلا هیچ چیزی تعریف نکنین. چون خود نرم افزار به طور اتوماتیک دو تا صفحه دقیقا توی فصل مشترکشون تعریف می کنه که یکی روی ماده جامد هستش و اون یکی روی سیال. البته این دو صفحه بر هم منطبق می باشند.

mojsfr1984

عضو جدید
کسی میدونه ، آیا میشه جدار الاستیکو تو فلوینت شبیه سازی کرد؟

برای شبیه سازی جدار الاستیک توی فلوئنت اول باید قوانین حاکم بر تغییر شکل جدار رو در بیارین بعد در فلوئنت از Dynamic Mesh استفاده کرده در ضمن نحوه رفتار جدار رو در اثر تغییرات دما یا فشار به صورت user Defined به فلوئنت بدین. ولی برای راحتی بهتره از انسیس استفاده کنین.

بیژن مولایی

عضو جدید
سلام
کسی آموزش گمبیت سراغ نداره؟؟
چرا هست
هم ویدئویی و هم بصورت فایل نوشته شده
فایلهای نوشته شده را میتونم قرار بدم همینجا
و فایلای ویدیویی رو اگه تهرانین برسونم دستتون البته بدون هزینه واین حرفا و البته تو ایام ماه رمضون نباشه
چون حجمش خیلی زیاده و نزدیکه 4 گیگه!
وگرنه خیلی دوس دارم دوستان ازش استفاده کنن

hadi2xs

عضو جدید
سلام به همگی
کسی تونسته گمبیتو تو ویندوز سون 64 بیتی نصب کنه؟ هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم

ممنون

ghazal.abed

عضو جدید
ممنون
لطف میکنید اگه همون فایل های نوشته شده بفرستین
من مشهدم متاسفانه اونارو نمیتونم بگیرم ازتون
بازم ممنوووووووووووون

بیژن مولایی

عضو جدید
ممنون
لطف میکنید اگه همون فایل های نوشته شده بفرستین
من مشهدم متاسفانه اونارو نمیتونم بگیرم ازتون
بازم ممنوووووووووووون

فایل آموزشی Gambit
البته این یه بخش از فایل هاست و ایشالا مابقی هم آپ میشن:)

لینک دانلود

http://s1.picofile.com/file/7102332682/Gambit.rar.html

نظرات و قدردانی دوستان مایه ی دلگرمی و پشتکار ماست!:heart:

بیژن مولایی

عضو جدید
سلام من تازه میخوام یاد بگیرم جزوه ایی کتابی چیزی هست واسه دانلود ؟در ضمن نرم افزارشم ندارم و میخوام که cfd رو طوری نصب کنم که بتونم تو کتیا کار کنم؟میتونید کمکم کنید؟

CFD یه روشه نرم افزار
فلوئنت بر اساس تئوری همین CFD نوشته شده
آموزش کدوم قسمتو می خوایی دقیقاً ؟
چون خیلی گسترده است.

a_tehrani

عضو جدید
سلام میخواستم بدونم هندسه فلوئنت با چه فرمتایی هست؟؟؟ با کدوم برنامه ها ترسیم میشن؟ و ایا برنامه ای با اتو کد میتونه ورودی فلوئنت باشه؟؟؟ ایا میشه برنامه با کد رو توی برنامه ای دیگه مش بندی کرد؟؟؟؟ ممنون میشم بهم کمک کنید

a_tehrani

عضو جدید
در ضمن میشه اگه کسی جزوه فارسی از فلوئنت رو داره برام بزاره :( من اپشناش رو به طور دقیق میخوام یاد بگیرم مرسی

mr.rohalamin

اخراجی موقت
سلام میخواستم بدونم هندسه فلوئنت با چه فرمتایی هست؟؟؟ با کدوم برنامه ها ترسیم میشن؟ و ایا برنامه ای با اتو کد میتونه ورودی فلوئنت باشه؟؟؟ ایا میشه برنامه با کد رو توی برنامه ای دیگه مش بندی کرد؟؟؟؟ ممنون میشم بهم کمک کنید
زياد دقيق نگفتين كه منظورتون از سوال اول چي بوده ولي اگه منظورتون همون فرمت خروجيه كه .msh
بهترين برنامه توليد هندسه گمبيت هستش. برنامه هاي ديگه هم هستن ولي هيچ كدوم گمبيت نميشه!
فكر كنم با اتوكد مي تونيد هندسه رو بسازيد ولي بقيه كار ها رو توي گمبيت انجام بديد. همچنين ساليد ورك و كتيا. ولي بازم توسيه ميشه كه فقط از خود گمبيت استفاده كنيد.

در ضمن میشه اگه کسی جزوه فارسی از فلوئنت رو داره برام بزاره :( من اپشناش رو به طور دقیق میخوام یاد بگیرم مرسی
من تا حالا جزوه فارسي نديدم. ولي خود لاتينش كاملترينه. مهم تر از همه آموزش خود CFD هستش. اينا رو زود ياد ميگيريد. البته ويدئو آموزشي رو تو نت ديدم واسه فروش. اميدوارم اين چيزايي كه گفتم بدردتون بخوره.

mojsfr1984

عضو جدید

سلام
در تکمیل جواب دوستمون باید بگم. شما می تونین هندسه مورد نظرتون رو در اتوکد یا مکانیکال یا سالید ترسیم کنین و با پسوندstp. یا igs. یا از stl. اکسپورت کنین. بعد همین فایل اکسپورت شده رو به Gambit ایمپورت کنین. بقیه اش هم که کلا توسط Gambit انجام میشه بقه اشو هم که دوستمون گفتن. با پسوند msh. ذخیره اش کنین و همین فایل رو با فلوئنت باز کنین و .....

mojsfr1984

عضو جدید

اگه می خواین به طور دقیق و خوب یاد بگیرین بهتره از توتاریال های خود فلوئنت استفاده کنین. توی کلاسهایی که برگزار میشه و هزینه تقریبا زیادی رو هم برای آموزش فلوئنت میگیرن معمولا از توتاریال ها استفاده می کنن. خودم 6 سال قبل یه کتاب فارسی خریدم که فلوئنت یاد بگیریم. با صراحت میگم به هیچ دردی نخورد. ولی درعوض با توتاریال های فلوئنت تونستم فلوئنت رو خیلی خوب و سریع یاد بگیرم.

آخرین ویرایش:

moji8

عضو جدید
با سلام خدمت دوستانمن دانشجوی کارشناسی مکانیک خودروهستم میخواستم یکی از این 3 پروژه را به کمک شما انتخاب کنم :1. بررسی عددی جریان بر روی یک استوانه چرخان با استفاده از نرم افزار فلوئنت2. بررسی عددی جریان در داخل یک سطح یا لوله شیبدار با استفاده از نرم افزار فلوئنت3. بررسی آیرودینامیک خودرو با استفاده از نرم افزاربه نظر خودم سومی چون با رشته خودم در ارتباطه بهتر باشه.حالا میخوام بدونم من که با این نرم افزار آشنایی ندارم چقدر زمان میبره تا آشنایی وبعد به امید خدا انجام کار در ضمن پنج ماهی فرصت دارم و اگه کتاب یا خودآموزی در این زمینه هست معرفی کنید و بعد کدوم ورژن نرم افزار بهتره.خیلی ممنون

santos

اخراجی موقت
با سلام خدمت دوستانمن دانشجوی کارشناسی مکانیک خودروهستم میخواستم یکی از این 3 پروژه را به کمک شما انتخاب کنم :1. بررسی عددی جریان بر روی یک استوانه چرخان با استفاده از نرم افزار فلوئنت2. بررسی عددی جریان در داخل یک سطح یا لوله شیبدار با استفاده از نرم افزار فلوئنت3. بررسی آیرودینامیک خودرو با استفاده از نرم افزاربه نظر خودم سومی چون با رشته خودم در ارتباطه بهتر باشه.حالا میخوام بدونم من که با این نرم افزار آشنایی ندارم چقدر زمان میبره تا آشنایی وبعد به امید خدا انجام کار در ضمن پنج ماهی فرصت دارم و اگه کتاب یا خودآموزی در این زمینه هست معرفی کنید و بعد کدوم ورژن نرم افزار بهتره.خیلی ممنون
اگه خواستين پيام خصوصي بهم بزنين تا بهتون بگم چطوري كمتر از حتي 2 ماه كارتون رو انجام بدين. چون بخاطر اعتراضم نسبت به بعضي مسائل باشگاه ديگه پست علمي نمي دم.

z.alavi

کاربر فعال
من در یک حل گذرا در فلوئنت، یک دیوا ر با دمای ثابت 400 کلوین دارم.اما وقتی مسئله رو حل میکنه، دمای اون دیوارم رو از یه حدودی(که نمیدونم از کجا میاره) شروع میکنه و به حدود 390 کلوین میرسونه. یعنی هم دمای ثابت رو به اختیار خودش متغیر می کنه و هم آخرش هم به 400 کلوین نمی رسونه. حسابی گیر کردم. به نظر دوستان مشکل کجای کاره؟
با سپاس فراوان.

erfan_art

عضو جدید
مدل سازی برخورد جت آب

مدل سازی برخورد جت آب

با سلام من دانشجوی ارشد تبدیل انرژی دانشگاه رازی هستم و نیاز به کمک شما در مدل سازی یرخورد جت اب به یک صفحه گرم شار حرارتی ثابت هستم
البته من با فلوئنت آشنا هستم و نتظیمات من در فلوئنت در فایل ضمیمه هست
برای اطلاعات بیشتر فایل ضمیمه را مشاهده فرمایید
با تشکر

پیوست ها

• New Microsoft Office Word Document.pdf
    480.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

z.alavi

کاربر فعال
مشکل فلوئنت

مشکل فلوئنت

من در یک حل گذرا در فلوئنت، یک دیوار رو با دمای ثابت 400 کلوین تعریف کردم. اما وقتی مسئله در حال حل شدن بود و روند حل طی شد، دیدم، خودش واسه اون دیوار یه دمای دلخواه(کمتر از 400 کلوین) در نظر گرفته و همین طور در طی حل کم کم زیادش کرده و آخر هم رسوندتش به 390 کلوین و روی همون نگهداشته. چطوری ممکنه؟ چکار کنم دمای دیوارم رو از خودش تغییر نده؟

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله moji8 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

پروژه اولی که گفتیید توش قید نکردید برای چه حالتی باشه مثلا جریان ارام باشه یا مغشوش یا یرای سیال ایده ال می خواهید که اصلا لزجت توش نباشه اگه برای حالت جریان ایده ال ideal fluid بخواهید من با نرم افزار متلب یه حل انجام دادم برای استوانه چرخان اگه خواستید بگید ام فایلش رو براتون بزارم .
شکل خطوط جریان چون استوانه چرخان هست نا متقارن به دست میاد

پروژه اولی که گفتیید توش قید نکردید برای چه حالتی باشه مثلا جریان ارام باشه یا مغشوش یا یرای سیال ایده ال می خواهید که اصلا لزجت توش نباشه اگه برای حالت جریان ایده ال ideal fluid بخواهید من با نرم افزار متلب یه حل انجام دادم برای استوانه چرخان اگه خواستید بگید ام فایلش رو براتون بزارم .
شکل خطوط جریان چون استوانه چرخان هست نا متقارن به دست میاد
مسئله دومی هم که گقتید اسون به نظر می رسه ولی مسیله اخری که شبیه سازی ایردینامیک خودرو هست سخته چون باید بیاید هندسه خودرو رو طراحی کنید که خیلی پیچیده تر از کشیدن یک لوله یا سطح شیب دار است البته اگه می خواهید بیشتر یاد بگیرید گزینه 3 به نظر من از همشون سخت تره و وقت بیشتری می خواد .

Untitled-1.jpg

آخرین ویرایش:

z.alavi

کاربر فعال
آقا واسه همین برای سوالم تاپیک جدا زدم دیگه!!ولی اومدید سوالم رو منتقل کردید اینجا!!
اینجا هم که برهوووووت!!
هیچ کس نیست جواب سوال آدم رو بده!!
بابا ثواب داره مکانیکای عزیز کمک به یه آدمی که کارش گیره.

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من در یک حل گذرا در فلوئنت، یک دیوار رو با دمای ثابت 400 کلوین تعریف کردم. اما وقتی مسئله در حال حل شدن بود و روند حل طی شد، دیدم، خودش واسه اون دیوار یه دمای دلخواه(کمتر از 400 کلوین) در نظر گرفته و همین طور در طی حل کم کم زیادش کرده و آخر هم رسوندتش به 390 کلوین و روی همون نگهداشته. چطوری ممکنه؟ چکار کنم دمای دیوارم رو از خودش تغییر نده؟

قاعدتا نباید شرط مرزی حین حل تغییر کنه شما تو قسمت solotion از چه روشی برای حل استفاده کردید ؟؟؟؟

z.alavi

کاربر فعال
قاعدتا نباید شرط مرزی حین حل تغییر کنه شما تو قسمت solotion از چه روشی برای حل استفاده کردید ؟؟؟؟
خدا خیرتون بده لااقل یه توجهی نثار ما کردید.
منظورتون از قسمت solution منوی solve هست؟ اگر این قسمت منظورتونه، peressure based ، unsteady ، implicit و بقیه هم دیفالت خودش.

انتقال حرارت رو هم فعال کردم.

آخرین ویرایش: