صفحه 1 از 6 12345 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 58

تاپیک: از رشته ی Ict چه می دانید ؟

 1. #1
  تازه وارد
  رشته
  غیر مهندسی
  تاريخ عضويت
  2007/3
  محل سكونت
  مشهد
  امتیاز
  11
  پست ها
  1

  Graduated از رشته ی Ict چه می دانید ؟

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  امیر حسین ملکیان
  دانشجوی رشته ی مخابرات _ ارتباط داده ها (ICT)
  دانشگاه خیام مشهد

  ICT

  فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟
  در بخش اول اين مقاله به منظور آشنائی با ابعاد متفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات به طرح سوالاتی در اين رابطه پرداخته گرديد. در ادامه ، ضمن بررسی تفاوت بين " اطلاعات " و "دانش " ، به اين موضوع مهم اشاره گرديد که می توان اطلاعات را به منزله مواد اوليه توليد دانش در نظر گرفت . بين استفاده درست از اطلاعات و توليد دانش با توسعه ، ارتباط مستقيم و تنگاتنگی وجود دارد.
  در بخش دوم با تمرکز بر روی فن آوری اطلاعات و ارتباطات و ارائه تعاريف متفاوت، به بررسی زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، خواهيم پرداخت .

  فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT )
  تفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT) با فن آوری اطلاعات ( IT ) ، چيست ؟ در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، دستگاه ها و فن آوری های ارتباطی دارای جايگاهی خاص بوده و از عناصر اساسی به منظور استفاده از مزايا و دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محسوب می گردند. در ادامه با تعاريف متفاوت ICT ، بيشتر آشنا می شويم :

  در اوايل سال 1990 به مجموعه سخت افزار ، نرم افزار ، شبکه و صنايع مرتبط به آنان ، فن آوری اطلاعات ( IT ) گفته می شد. در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) ، تاکيد و محوريت بر روی جنبه ارتباطی می باشد ، بگونه ای که ارتباطات به منزله يک "بايد" مطرح بوده که فن آوری اطلاعات بدون وجود آن امکان ارائه سرويس ها و خدمات را دارا نمی باشد .

  فن آوری اطلاعات و ارتباطات،واژه ای است که به هر نوع دستگاه ارتباطی و يا برنامه نظير: راديو ، تلويزيون ، تلفن ها ی سلولی ، کامپيوتر ، نرم افزار ، سخت افزارهای شبکه ، سيستم های ماهواره اری و نظاير آن اطلاق شده که سرويس ها ،خدمات و برنامه های متعددی به آنان مرتبط می گردد( کنفرانس از راه دور ، آموزش از راه دور) .

  فن آوری اطلاعات وارتباطات اغلب در يک مفهوم و جايگاه خاص مورد بررسی کاربردی دقييق تر قرار می گيرد نظير : فن آوری اطلاعات وارتباطات در آموزش ، بهداشت ، کتابخانه ها و غيره .

  فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، به مجموعه امکانات سخت افزاری ، نرم افزاری ، شبکه ای و ارتباطی به منظور دستيابی مطلوب به اطلاعات ، گفته می شود .

  همگرائی بين کامپيوتر و ارتباطات ، فن آوری اطلاعات و ارتباطات را شکل می دهد .( پيوند بين کامپيوتر و بهره برداری از تمامی قابليت های آن خصوصا" پردازش و ذخيره سازی داده با امکانات متعدد ارتباطی ) .

  با اين که تکنولوژی های مرتبط با کامپيوتر به نوعی در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفت ، ولی پتانسيل های گسترده آن پس از تحقق دو تحول عمده در سال 1980 بر همگان آشکار گرديد : تحول در صنعت نيمه هادی ها ( ترانزيستور ، مدارات مجتمع ، ميکرو تراشه ها ) ، کوچک و ارزان شدن کامپيوترها را به دنبال داشت . متعاقب اين تحول عظيم ، امکان استفاده از کامپيوتر در ابعاد بسيار گسترده و برای عموم کاربران، فراهم گرديد( کافی است به اطراف خود نگاهی داشته باشيم!) . دومين تحول عمده ، ارتباط کامپيوترها با يکديگر و بر پاسازی شبکه های کامپيوتری است . در ادامه با استفاده از فن آوری های متعدد مخابراتی و ارتباطی ، امکان اتصال و ارتباط بين شبکه های کامپيوتری ، فراهم گرديد .تحولات فوق ، زمينه انقلاب عظيم اطلاعاتی در عصر حاضر و ظهور فن آوری های متعدد اطلاعات و ارتباطات را ايجاد نموده است .

  مهمترين ويژگی فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، نحوه ذخيره سازی ، پردازش و دستيابی به اطلاعات است .

  به مجموعه فن آوری هائی که امکان ذخيره سازی ، پردازش ، ارائه و انتقال اطلاعات را از طريق محيط های انتقال فراهم می نمايد ، اطلاق می گردد.

  فن آوری اطلاعات و ارتباطات به جايگاه برجسته اطلاعات ، دستگاههای ذخيره سازی و پردازش اطلاعات و دستگاههای انتقال و دستيابی به اطلاعات تاکيد دارد . بديهی است در اين راستا ، علاوه بر پتانسيل های مخابراتی ، رسانه هائی ديگر نظير راديو و تلويزيون نيز در فهرست وسايل ارتباطی ( کانال نشر و توزيع اطلاعات ) ، قرار خواهند گرفت . زير ساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات در مرحله اول نيازمند وجود يک زيرساخت اطلاعاتی است که در آن تمامی دستگاهها و وسايل ارتباطی نظير تجهيزات مخابراتی ، راديو و تلويزيون قرار خواهند گرفت . زيرساخت اطلاعاتی به منزله فونداسيون زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، مطرح بوده که امکان ارائه سرويس ها و خدمات اطلاعاتی را با کيفت مطلوب ، فراهم می نمايد. بر همين اساس می توان فن آوری اطلاعات و ارتباطات را مشتمل بر سه بخش اساسی زير در نظر گرفت :

  زيرساخت اطلاعات Information Infrastructure : II
  فن آوری های اطلاعات Information Technologies : IT
  کاربردهای اطلاعات Information Application : IA

  زير ساخت اطلاعات ( II )
  در زيرساخت اطلاعات ، هدف ايجاد و گسترش امکانات زير می باشد :
  شبکه ها و سرويس های مخابراتی
  تکنولوژی های انتقال
  سوئيچينگ و روتينگ
  دستيابی و عرضه
  ارتباطات چند رسانه ای ( صوت ، تصوير )

  شامل :
  - شبکه های موبايل ، بدون کابل
  - شبکه های فيبر نوری
  - سيستم های ماهواره ای
  - سيستم های سخن پراکنی
  - ترکيب ( تلفيق) مخابرات با سيستم های چند رسانه ای
  - ارتباطات محلی با سرعت بالا
  - ارتباطات شهری ، منطقه ای و ملی با سرعت بالا


  فن آوری اطلاعات ( IT )
  در فن آوری اطلاعات ، موارد زير مورد توجه قرار می گيرد :
  ذخيره سازی اطلاعات
  پردازش و ارائه اطلاعات
  سيستم ها ی عامل
  زبان ها ی برنامه نويسی
  مهندسی پروتکل ها
  نرم افزارهای کاربردی

  شامل :
  - پروتکل های شبکه
  - شبکه های ذخيره سازی داده
  - فن آوری های رمزنگاری و امنيتی
  - سخت افزار( کامپيوترهای شخصی ، سرويس دهندگان و ... )
  - طراحی بانک های اطلاعاتی
  - زبان های ارائه محتوا در وب نظير HTML,XML
  - تشخيص و پيشگيری از حملات

  کاربردهای اطلاعات ( IA )
  در کاربردهای اطلاعات ، موارد زير مورد توجه قرار می گيرد :
  ارائه خدمات
  اشتراک دانش
  مديريت عمومی
  سرويس های اجتماعی
  راه حل های تجاری
  توليد و نشر محتوا

  شامل :
  - آموزش
  - فرصت های اقتصادی و توليد درآمد
  - توسعه روستائی
  - بهبود سلامت شهروندان نظير استفاده از درمان راه دور
  - امنيت و مونيتورينگ مسائل زيست محيطی
  - مديريت اقتصادی و دولتی
  - کتابخانه های الکترونيکی
  - تجارت الکترونيکی
  - بانکداری الکترونيکی
  - آموزش الکترونيکی
  - و ...

  همانگونه که ملاحظه می شود برای هر يک از بخش های سه گانه در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محدوده خاصی در نظر گرفته شده است ولی در عمل تعيين دقيق اين محدوده ، امری دشوار و گاها" غيرممکن است. مثلا" برنامه های نرم افزاری در بخش فن آوری اطلاعات قرار گرفته ولی امکان پياده سازی آنان در زير مجموعه کاربردهای اطلاعات ( IA ) نيز وجود خواهد داشت .همچنين ارتباطات چندرسانه ای در زير مجموعه زيرساخت اطلاعات ( II ) قرار گرفته شده اند ولی امکان پياده سازی برخی از ويژگی های مالتی مديا در زيرمجموعه فن آوری اطلاعات ( IT ) ، نيز وجود دارد.
  علیرغم عدم وجود محدوده ای مشخص و شفاف برای هر يک از عناصر موجود در بخش های سه گانه زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، می توان با لحاظ نمودن وزن بکارگيری امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در هر يک از بخش ها ، به يک مرزبندی خاص دست يافت :

  عناصر زيرساخت اطلاعات ( II ) ، نيازمند استفاده از تجهيزات و امکانات فيزيکی گسترده ای نظير سيستم های سوئيچينگ ، روتينگ ، شبکه ای گسترده از خطوط تلفن ثابت ، سيار و شبکه های رادئوئی ، می باشند . در اين رابطه و به منظورانجام عمليات و مديريت زيرساخت فيزيکی متشکل از عناصر و تجهيزات سخت افزاری ،می بايست از سخت افزار و نرم افزارهای متعددی استفاده شود. با طراحی و پياده سازی زيرساخت اطلاعات ( بستر ارتباطی ) ، امکان ارتباط دستگاههای مختلفی نظير تلفن های ثابت ، تلفن های سلولی ، دستگاههای بدون کابل ، کامپيوترهای شخصی و سرويس دهندگان به شبکه فراهم و آنان قادر به استفاده از سرويس ها و خدمات مختلفی می باشند.ارتباط با زيرساخت اطلاعاتی ( ارتباطی ) ممکن است مستقيما" (از طريق شبکه ايجاد شده) و يا با استفاده از تجهيزات خاصی نظير مودم، کارت های ISDN ، خطوط DSL و يا دستگاههای بدون کابل ، ايجاد گردد. معمولا" برای سنجش ميزان شکاف ديجيتالی بين جوامع فقير و ثروتمند ، به تنوع ، تعداد و کيفيت وسايل ارتباطی به زيرساخت ، استناد می گردد . بديهی است با فرض ايجاد زير ساخت اطلاعات ، بدون وجود دستگاههای ارتباطی ( از بعد کمی و کيفی) ، امکان استفاده مطلوب و بهينه از زير ساخت و درنهايت بهره مندی از دستاوردها و پتانسيل های ارائه شده در بخش های فن آوری اطلاعات و کاربردهای اطلاعات ، وجود نخواهد داشت . دستگاههای ارتباطی ( نظير تلفن های ثابت ، سلولی ) به عنوان شرط لازم برای ورود به بزرگراه های اطلاعاتی مطرح می باشند. بديهی است تنوع ، کيفيت و مقرون به صرفه بودن دستگاههای ارتباطی ، گزينه های متعددی را به منظور استفاده از منابع اطلاعاتی در اختيار متقاضيان ، قرار می دهد .امکان دستيابی آحاد جامعه به منابع اطلاعاتی ، يکی از عناصر اصلی سيا ست گذاری در زمان تعريف استراتژی توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات در هر جامعه می باشد .

  منتظر مقالات بعدی من در ضمینه رشته ی دانشگاهی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) باشید.

  در صورت تمایل سوالات خودتان را در این ضمینه از طریق ایمیل به آدرس [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ارسال کنید تا جواگوی شما در اسرع وقت باشم .


  متشکرم


 2. #2
  تازه وارد آواتار فوکو
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  مازندران
  امتیاز
  10
  پست ها
  2

  پيش فرض تشکر

  مرسی
  اسمشو شنیده بودم ولی چیزی نمی دونستم.
  منتظر ادامه مطلب هستم


 3. #3
  عضو آواتار eehsan
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/2
  محل سكونت
  iran
  امتیاز
  53
  پست ها
  76

  پيش فرض

  سلام
  اگه میشه راجع به کارشناسی ict و اینکه کدوم دانشگاه ها دارن هم صحبت کنید
  مرسی

 4. #4

  پيش فرض

  با سلام ، آقا من دنبال کتاب های کنکور کاردانی به کارشناسی ICT (علمی کاربردی ) می گردم ، مخصوصاً شبکه های کامپیوتری و تکنولوژی مخابرات . از دوستانی که اطلاعاتی دارن خواهش می کنم ، راهنمایی کنند . یا علی .

 5. #5
  تازه وارد
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  تاريخ عضويت
  2008/10
  محل سكونت
  آمل
  امتیاز
  10
  پست ها
  2

  پيش فرض ict

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله eehsan نمايش پست
  سلام
  اگه میشه راجع به کارشناسی ict و اینکه کدوم دانشگاه ها دارن هم صحبت کنید
  مرسی
  من نمي دونم شما اگه فهميديد به من بگيد ممنو!

 6. #6
  تازه وارد آواتار ژيمن
  رشته
  مهندسی فناوری اطلاعات
  تاريخ عضويت
  2009/7
  امتیاز
  46
  پست ها
  22

  پيش فرض

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله eehsan نمايش پست
  سلام
  اگه میشه راجع به کارشناسی ict و اینکه کدوم دانشگاه ها دارن هم صحبت کنید
  مرسی
  قم کاشان وزنجان وقزوين واصفهان
  بر لبم مهر سکوتی جاودانی ميزنند

 7. تشكر از اين پست


 8. #7
  عضو فعال آواتار majmaj
  رشته
  مهندسی فناوری اطلاعات
  تاريخ عضويت
  2008/11
  امتیاز
  495
  پست ها
  323

  پيش فرض

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله ژيمن نمايش پست
  قم کاشان وزنجان وقزوين واصفهان
  البته بگم شيراز هم داره ولي پيشنهاد ميكنم بخونيد تا كارشناسي قم قبول شيد چون جديدا يك شهرك صنعتي به نام شهرك فناوري اطلاعات و ارتباطات در جاده تهران قم كه حدودا 5 كيلومتر تا قم فاصله داره، در حال ساخت هست از چند تا مهندس كه ميپرسيدم ميگفتن يه جاي خيلي پيشرفته و مجهز هست كه هم نقش آموزشي داره و هم موقعيت كاري زيادي توش هست.
  بالاخره بعد از چند مدت سختی و مشکلات فراوان به دنیای مجازی برگشتیم. از دوستان بابت نبودنم معذرت می خوام.

 9. تشكرها از اين پست


 10. #8
  عضو فعال آواتار mob
  رشته
  هنر
  مقطع
  دانشجوی فوق دیپلم
  تاريخ عضويت
  2009/6
  محل سكونت
  هر کجا هستم باشم آسمان مال من است. پنجره فکر هوا عشق زمی
  امتیاز
  203
  پست ها
  167

  پيش فرض

  کاردانی به کارشناسی رشته it رو جهاد دانشگاهی اهواز داره ؟

  کسی خبر داره ؟

  لطفا کمک کنید

 11. #9
  عضو آواتار soroush_66
  رشته
  مهندسی علوم و صنایع غذایی
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/2
  محل سكونت
  طهران
  امتیاز
  69
  پست ها
  54

  پيش فرض کسی این دانشگاه رو میشناسه

  سلام من خانومم دانشگاه پویش قم تو این رشته قبول شده بعد تو نت هرچی میگردم یه اماری از این دانشگاه گیر بیارم پیدا نمی کنم
  کسی هست امار بده بدرد بخور هست یا نه ؟

 12. #10

  پيش فرض

  سلام . آقای امیر اگه ممکنه عنوان کتاب هایی که خوندید رو بگید.
  منم دانشجوی ICT هستم. نمی دونم چه کتاب هایی تو این رشته می تونه کمکی باشه برای بدست اوردن اطلاعات بیشتر تو این ضمینه. شما که تجربه ی خوندن کتاب ها رو دارید بهترین هاشو بگید ممنون می شم.

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. تغییر رشته از نرم افزار به ICT
  توسط sungift143 در تالار کنکور و تحصیلات تکمیلی
  پاسخ ها: 3
  آخرین ارسال: 2014/12/05, 02:38 AM
 2. آیا سیلابس درسی رشته مهندسی پزشکی را مناسب می دانید
  توسط hassan_niazy در تالار مهندسی پزشكی
  پاسخ ها: 28
  آخرین ارسال: 2014/8/15, 09:45 AM
 3. آشنایی با رشته ict
  توسط alizarghi در تالار تاپیک های قدیمی
  پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2012/2/27, 08:03 PM
 4. رشته ict
  توسط haydiii در تالار تاپیک های قدیمی
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2010/2/17, 12:48 AM
 5. پاسخ ها: 3
  آخرین ارسال: 2009/3/31, 07:28 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •