دادائيسم جنگ و پديده دادائيسم( دستتان رو شد حالا چه میکنید؟)

آذرتاش

عضو جدید

دادا يا دادائيسم يک جريان فرهنگي،ادبي و هنري به حساب مي آيد که در شهر زوريخ کشور سوئيس آن هم در طي جنگ جهاني اول شکل يافت و بين سال هاي 1916 تا 1922 به اوج خود رسيد .هوگو بال[1] فيلسوف و عارف و شاعر نخستين بازيگر درام دادائيستي بود.در بهار 1916 او کابار? ولتررا به عنوان محل تجمع و ملاقات هنرمندان دادائيستي تاسيس کرد. تريستان تزارانام اين سبک را با باز کردن لاروس (فرهنگ لغات آلماني –فرانسه ،دادا به معني اسب چوبي کودکان ) و اولين کلمه اي که به چشمش خورد که همان اسم دادا است ، نامگذاري کرد."در زبان فرانسوي نيز به معني سرگرمي وحادثه يا شيفتگي است.
در اين حرکت اديبان و هنرمندان نسبت به جنگ و عوارض ناشي از آن واکنش شديدي نشان دادند و به ناگاه بر ضد ارزش هاي گذشته شوريدند. اين جريان بزرگ در بدو امر در حوزه هاي ادبيات ،تئاتر ، هنرهاي تجسمي و گرافيک مطرح گشت.غرض پيروان اين مکتب طغياني بر ضد هنر ، اخلاق و اجتماع بود.آنان مي خواستند بشريت و در آغاز ادبيات را از زير يوغ عقل و منطق و زبان ،آزاد کنند. بي شک چون بناي اين مکتب بر نفي بود ناچار ميبايست شيو? کار خود را هم بر نفي استوار و عبارتهايي غير قابل فهم انشاء کنند.سبک دادائيسم پايبند به هيچ اصلي نبود همه چيز را نفي مي کردند حتي خودشان را.ضديت با عقل ، کليشه شکني ،کلبي مسلکي تاکيد بر شانس و تصادف و ضديت با اصول شناخته شده هنر ، از هدفهاي اصلي اين سبک هنري بود.

فعاليت پيروان دادا شامل گردهمايي هاي عمومي ، تظاهرات خشونت بار، درج ديدگاه هاي افراطي در نشريات ادبي و هنري بود.در آن دوران بحراني فضاي حاکم بر جامعه ادبي و هنري کشور هاي اروپايي کاملا سياسي بود.در ظاهر جريان دادائيسم بر ضد تمام خشونت ها و وحشي گري هايي به راه افتاد که در جنگ جهاني اول به وقوع پيوسته بود.
در واقع اين جريان واکنشي بود از سوي هنرمندان و نويسندگان به جنگ و عواقب نا مطلوب آن ، اما در عمل جريان ياد شده به انحراف کششيده شد و باعث به وجود آمدن ايده ها و سبک هاي مختلف افراطي گرديد تا آنجايي که دادا توانست مکتب سورئاليسم و هنر پاپ را تحت تاثير خود قرار دهد.هواداران و پبشگامان اصلي دادا بر اين باورند که دادا هنر و ادبيات نيست ، بلکه ضد ادبيات و هنر است. در حقيقت آن ها منکر هر چيزي بودند که ادبيات و هنر به آن پايبند بود . هواداران دادا در کمترين زمان پس از انعکاس عقايد و افکار خاص خود بر آن شدند تا بر خلاف جريان آب شنا کنند و بر ضد تمامي اندوخته ها و تجربيات پيشينيان عمل کنند.دادا حتي زماني که ادبيات و هنر با عنصر زيبايي شناسي پيوند مي خورد بر ضد آن قيام مي کند و به طور کامل منکر حضور زيبايي شناسي مي گردد. حتي اگر زماني در ادبيات و هنر مفاهيم پيچيده و پنهان مورد ارزيابي قرار مي گيرد دادا بر آن مي شود تا به مسايل بي معنا و پوچ روي آورد و توجه اذهان عمومي را نسبت به مسايل مطروحه منحرف سازد.به تعبيري ديگر دادا در مقاطع مختلف زماني واکنش هاي متفاوتي نشان مي داد و واکنش هواداران دادا بستگي کامل به ارائه و مطرح شدن طرح هاي جديد در هر دوران بود. يعني هرگاه مساله اي مطرح مي گشت دادا بلا فاصله دست به کار مي شد و با آن به مخالفت مي پرداخت . به طور مثال وقتي صحبت از جنبه هاي احساسي مي شد داداها بلافاصله بر عليه آن موضع مي گرفتند و هرگاه سخن از رئاليسم مطلق به ميان مي آمد آن ها جنبه هاي احساسي را مطرح مي ساختند. دادائيست ها براي انتشار عقايدشان بسياري از فرمول هاي فوتوريسم[5] را مورد استفاده قرار دادند.نکته قابل تعمق نوع انديشه و ديدگاه هواداران اصلي دادا بود که تمامي اين افراد بلا استثنا داراي ديدگاه هاي نهيليستي بودند.
کلام آزاد مارتيني اعم از شفاهي و کتبي جلوه هاي موسيقي پر سر . صداي روسولو براي خاموش کردن صداي شاعران و بيانيه هاي متعدد. ولي نيت ايشان با نيت فوتوريست ها که دنياي ماشيني را مي ستودند و مکانيزاسيون ، انقلاب و جنگ را وسيله اي عاقلانه و منطقي براي حل مسائل انسان مي دانستند ، مغايرت داشت. دادائيست ها معتقد بودند که عقل و منطق به فاجعه جنگ جهاني انجاميده است و تنها راه نجات در هرج و مرج سياسي ، عواطف طبيعي ، شهود و منطق گريزي است.نگرش ايشان از يک لحاظ ، بازگشتي بود به انديشه ضرورت دروني کاندينسکي يا عنصر معنوي وي در هنر ؛ ولي دادائيسم از همان آغاز بد بين و منفي بود.
آن ها معتقد بوند که انسان هيچ گاه به اصول و مباني ارزشمندي دست نخواهد يافت . دادا در واقع وسيله اي براي بيان آرا و آموزه هاي پريشان ، مغشوش و هجو گونه مردمي بود که در اثر بروز جنگ جهاني اول به ستوه آمده و عملا از جنگ ضربه خورده بودند آن ها تصويري سياه و وحشتناکي از دنيا ترسيم مي کردند و بر اين باور بودند که دنيا کاملا کسل کننده و بي ارزش است و انسان از زنده بودن خود رنج مي برد.هوگو بال با سرودن شعر (او گاجي بري بيمبا )
در ژوئيه 1916 شعر انتزاعي را وارد جنبش دادائيسم کرد.در ژوئن 1917 يکي از جلسات بعد از ظهر را به شعر خواني انتزاعي اختصاص داد و شورشي تمام عيار پديد آورد. فرض او داير بر اينکه زبان سنتي مانند تصوير کهنه انسان ديگر جايي در شعر ندارد ، باعث شکل گيري کلامي مرکب از هجاهاي کم و بيش خوش اهنگ و بي معني شد : "زيمزيم اورالالا زيمزيم ژانريبار زيملالازام....."واکنش هاي ديوانه وار شنوندگان نيز نتوانست مانعي سر راه تاثير گذاري اين آزمايش گريها بر مسير آتي شهر پديد بياورد.اهميت دادائيسم همچون اهميت يک حالت ذهني بود ، نه يک سبک يا يک جنبش.با توجه به اين مسائل مطرح شده عواملي که در شکل گيري تلاش هاي خلاقانه آنها موثر بود از اين قرار است :"برويتيسم(موسيقي پر سر و صدا )همزماني و تصادف برويتيسم را از فوتوريستها و همزماني را از کوبيست ها گرفته بودند.هر چند دادائيستها اين اصول را نيروهاي منفي و ويرانگر مي پنداشتند.تصادف البته در هر يک از آثار هنري وجود دارد در گذشته هنرمند مي کوشيد تصادف را مهار کند يا به مسير خاصي سوق دهد ولي در اين دوره به نيرويي قاهر تبديل شده بود.
هواداران دادا حتي حاضر نبودند تا در ميان بي نظمي هاي ظاهري که به آن اشاره مي کردند به دنبال معنا ياشند.آن ها تنها مي خواستند به بي نظمي ها اشاره کنند و آن را جزو لاينفکي از طبيعت و جهان هستي بدانند.در واقع آنها با طرح بي نظمي هاي ظاهري مي خواستند ايده ها و افکار مغشوش خود را نظام مند کنند و بر گفته هاي خود صحه بگذارند .پيروان دادا در اين حرکت عظيمي که به راه انداختند به صراحت اعلام داشتند که قصدشان نابودي تمامي سنن و زيبايي هاست .با پايان يافتن جنگ عمر داداي زوريخ نيز تدريجا به پايان رسيد ، شور و حال اوليه آرام آرام ناپديد مي شد و شرکت کنندگان در جنبش مزبور پراکنده مي شدند ولي تاثير گذاري بين الملي آن تازه آغاز شده بود. فرانسيس پيکابيا نقاش اسپانيايي در سال 1918 وارد زوريخ شد و تاثيرات مشابهي را از نيويورک و بارسلون با خود همرته آورد. پيکابيا همراه با مارسل دوشان و من ري به ايجاد جو دادائيستي بر محور بر محور نگار خانه 291 آلفرد استيگليتس و نشريه وي به نام 291 در نيويورک کمک کرده بود.
پيکا بيا پس از بازگشت به پاريس در پايان جنگ ، نقش رابط بين دادائيست هاي پس از جنگ در آلمان و فرانسه را عهده دار بود.
دادائیسم های ایرانی هم کارشان را با انکار خدا و دین و مذهب شروع کرده اند.

آخرین ویرایش:

آذرتاش

عضو جدید
من عاشق تفكرات مختلفم حتي نظرات مخالف با عقايد من. البته مجبورم کردید که شما کافران و بی دینان را افشا کنم. و شما که به مقدسات توهین میکنید نیز از زمره این دادائیسم ها هستید. شاید هم خبر نداشتید.

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
من عاشق تفكرات مختلفم حتي نظرات مخالف با عقايد من. البته مجبورم کردید که شما کافران و بی دینان را افشا کنم. و شما که به مقدسات توهین میکنید نیز از زمره این دادائیسم ها هستید. شاید هم خبر نداشتید.

مش غلوم زمبه ای اگه از این به بعد بی دینا رو افشا نکنی!!!!. افشاگر _ شفاف ساز!!!

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
اي واآآآآآآآآآآآآي لو رفتيـــــــــــم !!! :biggrin:

تاپيكت بعنوان طولاني ترين كوپي پيست خاورميانه انتخاب شد ! :)

با ديدن اين تاپيك انگيزه پيدا كردم واسه زدن يه تاپيك ديگه كه بره رو اعصابت! :w12: منتظر باش...

spow

اخراجی موقت

البته فقط محض شوخیه داداش

آذرتاش

عضو جدید
مش غلوم زمبه ای اگه از این به بعد بی دینا رو افشا نکنی!!!!. افشاگر _ شفاف ساز!!!
من نمیگویم سمندر باش یا پروانه باش * چون بفکر سوختن افتاده‌ای مردانه باش.
راستی این فرمایش شما استعاره بود یا مبالغه؟

آخرین ویرایش:

آیاتای

عضو جدید
آذر تاش: من عاشق تفكرات مختلفم حتي نظرات مخالف با عقايد من. البته مجبورم کردید که شما کافران و بی دینان را افشا کنم. و شما که به مقدسات توهین میکنید

اونایی که سنگ دین و مذهب رو به سینه میزنند باید متوجه باشن که تعصبی که به دینشون دارن بزرگتر از شناختشون از دینه!
اطلاعات شما آنقدر نیست که بتونی جوابی محکمه پسند ارائه کنی؟ باید بگم من تا به حال کسی رو ندیدم که بتونه از دینش بطور علمی دفاع کنه.

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه بینش مزخرفی ......آدمی که خودشو نفی میکنه چطور میتونه دیگرون رو قضاوت کنه ......
البته اینم ذات بشره که هرگون نظر مخالفو باطل بدونه ....کاریشم نمیشه کرد .......

waffen

اخراجی موقت

ایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی مردم. لو رفتیم. کافرا بیچاره شدیم. :cry:
تو که مارو رسوا کردی. بیچارمون کردی. من با چه رویی بیام اینجا ؟ :(

خیلی بانمکی . حال میکنم. بازم از اینا بزن. یکم در مورد دادائیسم بیشتر توضیح بده.
بیا عین ا.ن که اومد و همه رو رسوا کرد و با فساد مقابله کرد توام همین کارو بکن.

آره تو مارو "افشا کردی". ;)

ما به مقدسات شما که پشیزی ارزش نداره توهین میکنیم.:D

waffen

اخراجی موقت
اونایی که سنگ دین و مذهب رو به سینه میزنند باید متوجه باشن که تعصبی که به دینشون دارن بزرگتر از شناختشون از دینه!
اطلاعات شما آنقدر نیست که بتونی جوابی محکمه پسند ارائه کنی؟ باید بگم من تا به حال کسی رو ندیدم که بتونه از دینش بطور علمی دفاع کنه.

بره اینکه دین یک مسئله ی کاملا خرافی هست. نمیشه از یک چیز خرافی به شکل علمی دفاع کرد.

waffen

اخراجی موقت
:razz::razz::razz:این مقدسات برای ا ارزش داره و شما حق نداری توهین کنید

راستی چجور میشه پروفایلو بست؟؟؟

بد اخلاق. :razz:
پس فردا من ول میکنم میرم. اونوقت میبینی اینجا بدون وافن چقدر چرت میشه.:mad:
حالا دیگه من شدم "شما"؟:surprised:
برو تو صفحه ی آیدیت (یعنی روی اسمت اون بالای صفحه کلیک کن) بعد برو تو تنظیمات شخصی و بعد برو تو Profile privacy بعد همه رو تغییر بده به your friends .
من هی به تو کمک میکنم تو هی منو دعوا می کنی.:mad::cry:

عطر بارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
بد اخلاق. :razz:
پس فردا من ول میکنم میرم. اونوقت میبینی اینجا بدون وافن چقدر چرت میشه.:mad:
حالا دیگه من شدم "شما"؟:surprised:
برو تو صفحه ی آیدیت (یعنی روی اسمت اون بالای صفحه کلیک کن) بعد برو تو تنظیمات شخصی و بعد برو تو Profile privacy بعد همه رو تغییر بده به your friends .
من هی به تو کمک میکنم تو هی منو دعوا می کنی.:mad::cry:
خودتی :razz:
برو منم میخوام برم :mad:
من به همه میگم شما :surprised:
میسی اگه اینکارو بکنم دیگه هیچکی نمیتونه پیام بده و...........؟؟؟
منت نزار:mad::cry:

ne_sh67

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه دادای واقعنی دارم..با کلی دادای از الکی؟!؟!:D
آقا مهرشاد شووما دستت تو کاره..بوگو ببینم مجازیاشم حسابه؟!:cry::cry:

فدايي رهبر

عضو جدید

لطف كن اول شما دين را تعريف كن بعد از ديگران بخواه كه از آن بطور علمي دفاع كند

فدايي رهبر

عضو جدید
ایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی مردم. لو رفتیم. کافرا بیچاره شدیم. :cry:
تو که مارو رسوا کردی. بیچارمون کردی. من با چه رویی بیام اینجا ؟ :(

خیلی بانمکی . حال میکنم. بازم از اینا بزن. یکم در مورد دادائیسم بیشتر توضیح بده.
بیا عین ا.ن که اومد و همه رو رسوا کرد و با فساد مقابله کرد توام همین کارو بکن.

آره تو مارو "افشا کردی". ;)

ما به مقدسات شما که پشیزی ارزش نداره توهین میکنیم.:D

ما به مقدسات شما که پشیزی ارزش نداره توهین میکنیم
خود چقدر ارزش داري ؟؟؟؟؟؟//:biggrin:

mehrshad53

اخراجی موقت
من یه دادای واقعنی دارم..با کلی دادای از الکی؟!؟!:D
آقا مهرشاد شووما دستت تو کاره..بوگو ببینم مجازیاشم حسابه؟!:cry::cry:

مجازیاش هر 4 تا یه دونه حساب میشه.
البته غیر از من که یه دونم 4 تا حساب میشه:cool:

ture

عضو جدید