صفحه 8 از 10 نخستنخست ... 45678910 آخرينآخرين
نمايش نتايج 71 تا 80 از 100

تاپیک: انواع تیره های گیاهان دارویی

 1. #71
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض بارهنگ آبی Alismataceae

  بارهنگ آبی Alismataceae

  گیاهان این تیره عموماً آبزی یا مردابی بوده دارای ساقه و دمبرگ توخالی (سوراخ دار) یا پر از بافت اسفنجی هستند.

  برگها معمولاً بن رست ، دارای و دمبرگی بلندو پهنکی با دو یاسه شکل متفاوت اند. گلها واجد سه کاسبرگ سبز رنگ و سه گلبرگ سفید و یا آبی متمایل به صورتی بوده تک جنس یا نر ماده هستند و به طور چرخه ای در محل بندهای ساقه هوایی جمع می شوند و گل آذینی را به صورت چرخه های مطبق تشکیل می دهند.

  نافه شامل 9 یا 6 و یا 3 پرچم ولی مادگی دارای 6 برچه است که هر سه تا از آنها روی یک حلقه قرار می گیرند به طور کلی استقرار قطعات گل این تیره حالتی نیمه حلقوی و نیمه مارپیچی دارد و از این نظر این تیره در راسته هلو بیال دارای اهمیت خاصی است.

  زیرا وضع نیمه حلقوی و نیمه مارپیچی قطعات گل در تیره بارهنگ آبی این راسته را به راسته آلاله از دو لپه های بسیار نزدیک می کند و احتمالاً می باید با آن ارتباط و پیوند اجدادی داشته باشد.

  این تیره در جهان دارای 14 جنس و تقریباً 60 گونه است که عموماً در مناطق معتدل نیمکره شمالی انتشار دارند و تقریباً همه آنها آبزی کامل و یا دوزیست هستند. گرده افشانی در گیاهان این تیره غالباً به وسیله حشرات انجام می گیرد و در گونه هایی که گلهایشان در سطح آب و یا خارج از آن باز نمی شود گرده افشانی درونی وخودی است.

  این تیره در ایران دارای 3 جنس است که در شمال ، شمال شرقی و شرق و غرب انتشار دارند.

  - جنس بارهنگ آبی Alisma که پهنک برگ آن قطبی شکل یا قاشق مانند (چمچه ای) است به همین علت این گیاه را در شمال بنام قاشقک آبی می نامند این گیاه در نواحی شمال ایران در مردابها و آبگیرهای سواحل دریای خزر (بندر انزلی ، رشت ، لاهیجان) در شرق (هامون) در غرب (کرمانشاه) می روید. در آبهای راکد اطراف تهران دو گونه از آن بنام Alisma Plantago aquatica و AlismaLanceolatum می رویند که در گونه دوم برگها دارای پهنک باریک نیزه ای شکل اند.

  - جنس تیر کمان آبی که در ایران فقط یک گونه بنام Sagittaria Trifolia است‌ که در شمال ایران کنار جوبیارهای مجاور مزارع برنج در گیلان (رشت، بندر انزلی ، لاهیجان) و تنکابن و مازندران می رویند.

  تذکر : بعضی مولفین جنس تیرکمان آبی را بعنوان تیره کمان آبی ذکر کرده اند .

  و جنس داماسونیوم که این جنس دارای یک گونه بنام Damasonium alisma است که در آبهای شمال شرقی ایران و در شمال غربی ( در آبهای راکد بین مراغه و میاندوآب) و در جنوب (آبشور حوالی شوش) می روید.

 2. #72
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض تیره بگونیاسه Begoniaceae

  تیره بگونیاسه Begoniaceae

  بگونیاسه ها گیاهانی علفی با برگهائی ساده منفرد و گوشوارک دار و گلهایی تک جنس منظم و یا نامنظم هستند گلهای نر دارای تعدادی پرچم و گلهای ماده واجد تخمدان زیرین ، تک خانه ای با تمکن جداری و یا سه خانه ای با تمکن محوری هستند.

  میوه آنها کپسول میان برچه گشا و محتوی دانه هایی فاقد آلبومن است. گیاه تیره بگونیاسه در بسیاری از مناطق گرمسیری انتشار دارند ولی تجمع آنها بیشتر در مناطق شمالی آمریکای شمالی است این گیاهان غالباً علفی ،دارای ساقه و برگ گوشتی و آبدارند.

  برگها ساده دارای پهنکی با لوب ها و رگبرگهای پنجه ای با تقارن دو طرفی در قاعده هستند و به طور منفرد ولی دردو ردیف قرار می گیرند و گوشوارک هایی بی دوام و زود افت دارند گلها تک جنس، تک پایه، مجتمع در گرزنهای دو سویه ، منظم و یا نامنظم اند.

  گلهای نر دارای پوشش 2 تا 4 قطعه ای گلبرگ مانند و پرچم های متعدد هستند که گاهی در قاعده به هم پیوسته اند گلهای ماده دارای پوشش 2 تا 5 قطعه ای گلبرگ مانند و تخمدانی زیرین اند.

  تخمدان این گیاهان همیشه دارای 2 تا 6 برجستگی تیغه ای و بال مانند در اطراف بوده، یک خانه با تمکن جداری و یا سه خانه با تمکن محوری است. تخمکها متعدد واژگون دو پوششی و میوه از نوع کپسول میان برچه گشا با دانه هایی غالباً کوچک و بدن آلبومن است.

  این تیره هیچ نمونه و گونه ای در رویشهای طبیعی ایران ندارد بعضی از انواع زینتی آن سالها پیش از طریق اروپا وارد ایران شد و در سالهای اخیر نیز واریته های پرورش یافته و گونه های زینتی آن توسط موسسات پرورش و فروش گل به ایران وارد گردید.

 3. #73
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض تیره بلوط Faguceae

  تیره بلوط Faguceae

  گیاهانی به صورت درخت یا درختچه و دارای انواع پراکنده در جنگلهای مناطق معتدله نیمکره شمالی می باشند عموماً برگهائی کامل یا لوب دار و گلهائی یک پایه بندرت 2 پایه، نر – ماده یا پلی گام) و مجتمع به صورت شاتون دارند.

  شاتون نر آنها شامل گلهائی است که هر یک کاسه ای مرکب از 5 تا 7 تقسیم نا مساوی و فلس مانند دارند ولی این حالت در همه آنها عمومیت ندارد زیرا در بین آنها گیاهان با گلهای کاملاً برهنه و عاری از هر گونه پوشش نیز دیده می شوند گلهای ماده این گیاهان معمولاً به صورت شاتونهای کم گل مجتمع می باشند در هر گل ماده آنها کاسه ای رشد نیافته و متصل به مادگی 3 تا 6 برچه ای مشاهده میشود.

  از مشخصات این گیاهان آن است که گلهای ماده آنها در کنار براکته‌های محور گل آذین، در نوعی پوشش پیاله مانند بنام Cupule محصور می باشد و از این جهت است که این تیره را cupuliferae نیز می نامند این پوشش از نمو قسمتی از محور گل آذین و یا از مجموعه براکته‌هائی که معمولاً در کناره هر گل ماده دیده میشود حاصل می گردد.

  میوه آنها فندقه است و علت آن نیز این است که فقط یکی از 3 تا 6 خانه تخمدان زایا می ماند و در آن خانه نیز فقط یکی از تخمک ها به صورت دانه تغییر شکل حاصل می کند پوشش پیاله مانند مذکور در طی دوران نمو میوه رشد حاصل می کند و تمام یا قسمتی از میوه را نیز فرا میگیرد.

  از جنس مهم این تیره Fagus (دارای 10 گونه) Castanea و Quercus را می توان نام برد.

 4. #74
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض جگن یا بوریا Juncaceae

  جگن یا بوریا Juncaceae

  گیاهان این تیره دارای ریزوم پایا و خزنده ای هستند که به کمک آن معمولاً اجتماعاتی همراه با سیپراسه ها را تشکیل می دهند و از فرسایش خاک بویژه در کنار آبها (در مقابل جریان آب) جلوگیری می کنند و از شستشوی خاک و شدت عمل آب می کاهند.

  این گیاهان معمولاً علفی، بندرت چوبی، دارای برگهای متناوب عموماً خطی و تماماً بن رست و با بندرت دو ردیفی یا بن دربرگیرنده ساقه و دارای زبانک متفاوت اند. گوشوارک های برگها در شناسایی گونه های جنس ژونکوس اهمیت بسیار دارند.

  گلها منفرد و یا مجتمع در گل آذینهای مختلف و غالباً بصورت گرزنهای بسیار پیچیده و در هم اند.

  گلها در اصل فاقد پیشبرگ ولی محصور در گریبانی از برگها هستند. گل آذینها غالباً بسیار کاهش یافته و دارای یک گل نر، ماده اند و یا بندرت تک جنس بوده و دو پایه می شوند .

  گلها همیشه سه پر، دارای گلپوش کم و بیش فلسی و یا بندرت گلبرگی هستند که در اینصورت همه قطعات گل یک رنگ بوده و کاسه از جام آنها متمایز نیست.

  پرچم ها 6 عدد (2×3) و بندرت 3 عددند که در این صورت فقط حلقه درونی آنها باقی می ماند تخمدان زیرین مرکب از سه برچه دارای 1 تا 3 خانه و منتهی به خامه و با کلاله سه بخشی و یا 3 خامه نازک و نخی و تابیده و پیچ خورده است.

  تخمک یک عدد یا متعدد و زیاد، خمیده ، دارای تمکن محوری یا جداری است. گرده افشانی به وسیله باد و بندرت توسط حشرات انجام می گیرد.

  میوه کپسول برچه گشا، دانه ها گاهی دو شکل دارای پوسته نرم و شل و گاهی دارای زایده اند، آلیومن نشاسته ای و جنین تقریباً حاشیه ای است.

  این تیره دارای حدود 17 جنس و شامل تقریباً 500 گونه است که در مناطق معتدل و سرد کره زمین پراکنده اند.

 5. #75
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض تیره پنیرک Malvaceae

  تیره پنیرک Malvaceae


  گیاهان تیره پنیرک از نظر شکل ظاهری تفاوت کلی با یکدیگر دارند مانند آنکه در بین آنها به تفاوت نمونه های علفی (مانند انواع پنیرک) درختچه ( انواع Hibiscus ها) و درختان عظیم مانند بائوباب (Adansonia) یافت می شود.

  درخت اخیر دارای تنه ای است که محیط آن به 40 متر بالغ می گردد گیاهان این تیره مجموعاً شامل 80 جنس و 1500 گونه می باشد و در اغلب نواحی کره زمین به استثناء مناطقی قطبی پراکندگی دارند.

  گیاهان این تیره عموماً برگهایی متناوب ، ساده، منقسم به لوبهای مشخص ، غالباً پوشیده از کرک و گلهای نر – ماده و منظم دارند.

  از مشخصات آن این است که در خارج کاسه گل آنها کاسبرگهای کوچک و فرعی به نام کالیکول Calicule مرکب از 3 تا 12 تقسیم آزاد و با متصل به هم در قاعده قرار دارد که در واقع بیرونی ترین پوشش گل آنها به حساب می آید هر گل آنها 5 کاسبرگ ، 5 گلبرگ و تعداد زیادی پرچم دارد.

  مادگی آنها از اتحاد 3 یا تعداد زیادتری بر چه تشکیل می یابد که مجموعاً تخمدانی چند خانه با تمکن محوری بوجود می اورند.

  پرچم های آنها مرکب از 2 ردیف حلقوی 5 تایی است که با این تفاوت که حلقه خارجی پرچم ها غالباً رشد پیدا نمی کند در حالیکه پرچم های حلقه داخلی بر اثر انشعاب تکثیر می یابند و از اتصال میله آنها به یکدیگر لوله ای به وجود می آید که تخمدان و خامه مادگی را کاملاً فرا می گیرد.در رأس لوله مذکور و یا در قسمتهای فوقانی طول آن، بساک پرچم ها به وضع مجتمع دیده می شود.

  میوه آنها خشک ، مرکب از چند فندقه یا پوشینه و محتوی دانه هایی است که گاهی پوشیده از کرکهای پنبه ای می گردد. پوست ساقه تعدادی از گیاهان این تیره دارای الیاف فیبر قابل استفاده در نساجی است.

  دانه بعضی از آنها مانند دانه پنبه، روغن فراوان دارد و از آنها در تغذیه و صنعت استفاده به عمل می آید اعضای برخی از این گیاهان نیز به مصارف تغذیه می رسد نمونه های زینتی فراوان متعلق به جنسهای مختلف مانند Althaea و Hibiscus و همچنین برخی از انواع درختی در بین آنها بافت می شود.

  گیاهان این تیره از نظر داروئی اهمیت فوق العاده ندارند ولی در بین آنها انواع وجود دارد که در صنعت به مصارف بسیار ارزنده می رسند.

 6. #76
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض تیره پیچک صحرائی Convolvulaceae

  تیره پیچک صحرائی Convolvulaceae


  در تیره پیچک صحرائی گیاهان فراوانی متجاوز از 1200 گونه در 50 تا 55 جنس جای دارند که غالب آنها در مناطق حاره و بین استوائی می رویند و فقط معدودی از آنها در نواحی معتدله پراکندگی دارند دارای اشکال مختلف علفی با ساقه راست یا بالا رونده ، درختچه و یابندرت درخت می باشند.

  در بین آنها نمونه های متعدد طفیلی و عاری از کلروفیل با برگهای بسیار کوچک یا نخی شکل یافت می شود.

  از اختصاصات آنها این است که برگهائی متناوب ، ساده و قلبی شکل دارند. در قاعده پهنک آنها غالباً دو زائده دیده می شود که ممکن است در بعضی انواع بسیار کوچک و فلس مانند باشد.

  گلهای آنها منظم ، نر - ماده کامل، مرکب از قطعات 5 تایی (در Cuscuta ها 4 تایی) ، منفرد یا مجتمع با اشکال مختلف ، خوشه، گرزنهای یک سویه یا دو سویه و یا به وضع در هم است .

  جام گل آنها معمولاً قبل از شکفتن حالت چین خورده دارد ولی بعد از باز شدن از این حالت خارج شده به تناسب نوع گیاه به اشکال مختلف لوله ای قیفی شکل و یا دارای لوله کوتاه منتهی به پهنک مسطح جلوه می کند.
  پرچم های آنها همیشه به تعداد قطعات جام گل و پیوسته به هم در قسمت قاعده است. مادگی آنها از 2 برچه تشکیل می یابد.

  که مجموعاً تخمدانی 2 خانه ( گاهی یک خانه یا بیشتر) و محتوی معمولاً 2 تخمک یک غشائی در هر خانه بوجود می آورد. در رأس تخمدان خامه منتهی به کلاله دو قسمتی دیده می شود.

  میوه آنها به صورت پوشینه هائی به اشکال مختلف ولی معمولاً شکوفا و محتوی دانه های با جنین خمیده یا پیچ خورده و یا چین خورده است.

  اختصاصات تشریحی :ساقه و برگ این گیاهان غالباً پوشیده ازتارهای منشعب است در عده زیادی از آنها آبکش های حول مغزی (آبکش غیر طبیعی) دیده می شود و این حالت در بعضی نمونه ها به وضعی است که دسته های چوب از دو سمت خارج و داخل به آبکش محدود می گردد.

  در تعدادی از این گیاهان ریشه تورم حاصل می کند و این عمل نیز به علت آن است که بافت پارانشیمی به وضع غیر طبیعی در ریشه بوجود می آید و یا آنکه لایه زائیده ای ایجاد می شود که منجر به پیدایش دسته های چوب – آبکش به وضع غیر طبیعی در ریشه می گردد.

  لایه زاینده مذکور معمولاً در منطقه دایره محیطیه ریشه بوجود می آید و پس از آنکه از فعالیت افتاد لایه دیگری در قسمت خارج آن ظاهر می شود که بر اثر فعالیت ایجاد بافتهای جدید می کند ادامه این عمل موجب می گردد که تعداد دسته های چوب – آبکش غیر طبیعی در ریشه افزایش یابد و موجبات تورم آن فراهم شود.

  در بعضی انواع داروئی این گیاهان مانند Convolvulus Scammonia تورم ریشه مربوط به فعالیت لایه زاینده ای است که در پارانشیم چوبی پسین در سلولهائی که هنوز حالت سلولزی خود را حفظ نموده پیش می آید از فعالیت این لایه دسته های چوب – آبکش ، به وضع غیر طبیعی و نامنظم در ناحیه مذکور بوجود می آید.

  بعضی از گیاهان تیره پیچک صحرائی دارای سلولهای ترشحی لاتکس (شیرابه) به اشکال منفرد یا به دنبال هم می باشند که در پوست اولیه مخصوصاً در پارانشیم ریشه تاریزوم غده ای آنها به طور وضوح دیده می شود در اعضای مختلف این گیاهان بلورهای اکسالات کلسیم به حالت ماکل یا بلورهای سوزنی شکل بافت می گردد.

 7. تشكر از اين پست


 8. #77
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض تیره ثعلب Orchidaceae

  تیره ثعلب Orchidaceae

  تیره ثعلب از تیره های بزرگ گیاهان تک لپه و متجاوز از 000/20 گونه است که در متجاوز از 500 جنس جای دارند. در اغلب نواحی کره زمین مخصوصاً مناطق گرم نیز پراکندگی دارند. عموماً گیاهانی علفی و گاهی پرپشت و دارای اعضای کم و بیش چوبی هستند. در بین آنها انواع بالا رونده مخصوصاً اپی فیت (Epiphyte ) زیاد دیده می شود.

  بعضی از آنها نیز زندگی ساپروفیت دارند و به علت دارا بودن کلروفیل کم یا فاقد بودن آن از بقایای گیاهی مانند خاکبرگ جنگلها و غیره برای ادامه زندگی خود استفاده می کنند. گیاهان تیره ثعلب به تفاوت ریشه های افشان یا غده ای و یا ریزوم های خزنده دارند.

  انواعی از آنها نیز که به حالت اپی فیت بر روی درختان بسر می برند، دارای ریشه های هوائی می باشند. در این حالت با مداخله نوعی از قارچها نیز ممکن است زندگی همزیستی با درختان فوق پیدا می کند گلهای آنها عموماً نامنظم ، نر - ماده بندرت بر دو نوع نر و ماده پلی گام و مجتمع به صورت گل آذینهای خوشه سنبله و یا پانیکول می باشند.

  در بین آنها انواعی با گلهاتی منفرد نیز دیده می شود پوشش گل آنها از 6 قطعه گلبرگ مانند تشکیل می شود که3 تای آنها کاسبرگ و 3 تای دیگر گلبرگ است.

  از 3 قطعه جام گل معمولاً 2 تای جانبی آنها شباهت به قطعات کاسه گل دارند که به استثنای مواردی که رأس آنها به یکدیگر نزدیک گردیده مجموعاً ظاهری کاسک مانند پیدا می کنند و یا آنکه حالت گسترده یا پهن و یا نخی شکل و غیره حاصل می نمایند.

  گلبرگ خلفی آنها که معمولاً نمو زیاد پیدا می کند و در جلب حشرات به منظور گرده افشانی مداخله می نماید لابل (Labelle) نام دارد که ممکن است دارای 3 لوب باشد و در انتهای غیر آزاد خود به یک برجستگی یا نوعی دنباله مولد نوش ختم می شود.

  ثعلبی ها اغلب بیش از یک 7 یا 2 پرچم زایا ندارند به استثنای موارد نادری که پرچم ها ممکن اسست به تعداد 3 یا 4 یا 5 باشد.

  در عده ای از آنها (Cypripedieae) از 3 پرچم حلقه داخلی فقط 2 تای آنها زایا است. در بقیه ثعلبی‌ها به استثنای موارد نادر فقط یک پرچم قدامی از 3 پرچم حلقه خارجی زایا باقی می ماند که آن نیز معمولاً با دو استامینود که مربوط به 2 پرچم حلقه داخلی است همراه می باشد دانه گرده ثعلبی ها ممکن است وضع آزاد در داخل بساک داشته و یا به صورت تتراد (Tetrade) در آمده باشد یعنی هر 4 دانه گرده که از یک سلول مادر گرده نتیجه می شود به هم پیوسته باقی بماند و یا آنکه دانه های گرده به صورت پولینی (Pollinie) باشند.

  یعنی کلیه دانه های گرده موجود در یک خانه بساک به هم پیوسته به صورت خاصی در آمده باشند. مادگی این گیاهان از 6 برچه تشکیل می یابد.

  ولی از بین آنها فقط 3 برچه زایا هستند. با ارتباطی که برچه ها از راه کناره های خود به هم پیدا می کنند مجموعاً تخمدانی یک خانه و محتوی تخمک هائی با تمکن جانبی بوجود می آید.

  میوه گیاهان تیره ثعلب به صورت پوشینه هائی به اشکال بیضوی کشیده و یا استوانه ای است و معمولاً از راه 6 شکاف طولی باز می شود.

  از مشخصات دیگر میوه این گیاهان آن است که دوره رسیدن آنها طولانی است و گاهی به چند ماه می رسد دانه های ریز و فراوان درون آنها نیز به سهولت به وسیله باد نقل مکان پیدا می کند.

 9. تشكر از اين پست


 10. #78
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض تیره جعفری Umbelliferae

  تیره جعفری Umbelliferae

  تیره بزرگی ازگیاهان گلدار جداگلبرگ شامل 150 جنس ودرحدود 3000گونه گیاه است که عمدتا در مناطق معتدله در نیمکره مخصوصا نیمکره شمالی می رویند .

  وجود گل آذین چتری وبرگهای غالباً مرکب ازبریدگیهای باریک ونازک آنها ازسایر گیاهان بخوبی متمایز می سازد. به علت وجود گل آذین چتری است که این تیره، تیره چتربان نیز نامیده می شود .

  گیاهان عموماً علفی یک یا چند ساله دارای ساقه غالبا راست یا خزنده ومعمولا شیار دارمی باشد. برگهای آنها متناوب ساده ویا دارای پهنک منقسم به برید گیهای بسیار ومعمولا منتهی به دمبرگ غلاف داری است که ساقه رادرمحل اتصال به آن فرا می گیرد .

  غالب انها گلهای نر – ماده دارند ولی دربین آنها گیاهان پلی گام، یک پایه یا دو پایه نیز یافت می شود .

  درپایه اشعه گل اذین چتری آنها غالبا برگه های ( براکته) بوضع فراهم مشاهده می شود که مجموعا انولوکر( Involucre نام دارد.

  درانواعی ازاین گیاهان نیز که گل آذین چترمرکب دارند هریک ازشعاع های چتراصلی به جای آنکه به یک گل ختم شود به یک چتر کوچک منتهی می گردد.

  درپایه هریک ازچترهای کوچک اخیر نیز غالباً انولوکری مرکب از براکته های کوچکتر بنام انو لو سل (Involucelle دیده می شود.

  گل های انها کوچک به رنگ های سفید یا زرد و مرکب ازقطعات 5 تائی است بطوریکه درهر گل آنها 5 کاسبرگ ، 5 گلبرگ، 5 پرچم و 2 برچه مشاهده می گردد. ازاختصاصات دیگر گیاهان این تیره آن است که گل های کناری گل اذین آنها ، غالبا گلبرگ های درشت تراز گیاهان دیگر دارند واین خود در جلب حشرات به سمت گل و مداخله آنها درانجام عمل آمیزش تاثیر فراوان دارد .

  مادگی این گیاهان شامل دوبرجه است که به یکدیگر و به نهنج گل پیوستگی داشته مجموعا تخمدانی 2 خانه ومشخص به دو برجستگی غده مانند(stylopode بوجود می آورند. قسمت آزاد برجستگی های مذکوربه 2 خامه منتهی می شود.

  درداخل تخمدان آنها معمولا 2 تخمک درهر خانه بوجود می اید ولی فقط یکی ازآنها به رشد خود ادامه می دهد تخمکها دراین گیاهان عموما یک غشایی ودارای خورش کم است .

  میوه آنها دو فندقه ای است ولی این دو فندقه قبلا به هم اتصال داشته وبعدا درطی دوران نمو ازهم جدا می گردند وهریک به صورت یک فندقه مستقل درمی آیند. درقسمت فوقانی میوه این گیاهان معمولا اثر خامه دیده می شود.

  هریک ازدو فند قه مذکور مریکارپ (mericarpe) نامیده می شود وبرروی پایه ای به نام کلومل ( Columelle) واقع می باشد. این پایه برخلاف آنچه که تصور می رود ادامه محور گل نیست بلکه ازبافتهای مریکارپ نتیجه می گردد.

  هرمریکارپ دارای یک قسمت مسطح ( محلی که این دو نیمه به یکدیگر اتصال داشته اند) ویک قسمت محدب است .ناحیه محدب آنها دارای 5 کناره یا لبه برجسته ( cote ) می باشد .

  که یکی پشتی، 2 تا جانبی و 2تای دیگری کناری است. ازهرلبه مذکور یک دسته آوندی بنحوی عبور می کند که آوندهای چوبی آن درداخل وآبکشها درخارج واقع است. درناحیه سطح هریک ارمریکارپ ها نیز دودسته آوندی به وضع طولی وجود دارد.

  درفاصله هردولبه برجسته یک فرو رفتگی بنام ( vallecule) است که در آن مجاری کوتاه ترشحی به صورتی که ذکر می شود قراردارند .

  میوه دوفندقه ای گیاهان مختلف این تیره تدریجاً درطی دوران متحمل تغییراتی می شود که منجر به پیدایش لبه های کوچک ثانوی درشیارهای میوه می گردد. برجستگیهای اخیر نیز گاهی دارای تارها ویا زوائد قلاب مانند می شوند وپیدا یش آنها درمیوه بیشتر موجب تسهیل انتشار و پراکندگی میوه می گردد.

  میوه گیاهان این تیره به صور مختلف استوانه ای، نیمه مسطح یا مسطح وگاهی پوشیده ازتارهای خشن ویا خار مانند است. هریک از این صفات نیز به نوبه خود در تشخیص این گیاهان کمک موثری می نماید.

  دانه آنها دارای آلبومن فراوان وگاهی گوشتدار است . دستگاه ترشحی این گیاهان شامل مجاری شیزوژن ( اسکیزوژن ) است که درتمام اندامهای گیاه مانند دایره محیطیه ریشه اولیه مقابل دسته های چوبی، پارانشیم آبکشی ، پوست و مغز ساقه ،دمبرگ و رگبرگها و همچنین درمیوه به صورت کیسه ها یا مجاری کوتاه ودراز، پراکندگی دارد.

  دراین مجاری موادی بابوی مطبوع و گاهی نامطبوع شیری رنگ یا به رنگ مایل به زرد جریان دارد. دربین گیاهان تیره جعفری گونه های فراوان دارویی وجود دارد که اغلب آنها مورد شناسایی مردم بوده درطبابت مورد استفاده قرار می گیرند.

  بعضی ازآنها مانند جعفری ، شوید ، کرفس ، رازبانه ، کشنیز ،زیره و غیره ریشه یا برگ یا میوه قابل استفاده درتغذیه دارند دربین آـنها انواع سمی وکشنده نیز یافت می شود .

  از بین جنس های مهم این تیره از نظر تعداد عبارتند از:

  Hydrocotyle (گونه78)
  Sanicula ( گونه30)
  Bupleurum ( گونه100)
  Carum ( گونه30)
  Ferula ( گونه60)
  Pimpinella ( گونه200)
  Peucedanum( گونه200)
  Heracleum (گونه80)
  Daucus ( گونه30)

 11. تشكر از اين پست


 12. #79
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض تیره چندل Rhizophoraceae

  تیره چندل Rhizophoraceae

  گیاهان این تیره درخت یا درختچه هایی هستند که در کناره یا حاشیه آب دریا می رویند و درون آب این بخش از سواحل در مناطق بین گرمسیری نوعی رویش خاص بنام جنگل مانگروو (Mangrove) را تشکیل می دهند.

  تیره جندل تیره کوچکی مجاور کومبرتاسه است که غالباً از لحاظ داشتن تخمدان چند خانه ای (2 تا 6 خانه) و 2 تخمک در هر خانه با تیره کومبرتاسه تفاوت دارد.

  این گیاهان که در نوار پر پیچ و خم سواحل دریاهای گرم تیپ رویشی خاص مانگروو را تشکیل می دهند بخوبی می توانند هجوم امواج را تحمل کنند و با محیط کاملاً سازگار شوند.

  جنگلهای انبوه و متراکمی را که این درختان در ساحل بوجود می آورند بتدریج تا آخرین حد ممکن در دریا پیشروی می کنند تا بالاخره به حد ثابت و پایداری برسد. در بعضی سواحل جبهه جلو این جنگلها حتی زمان جزر دریا نیز از آب خارج نمی شوند.

  تمام گیاهان این تیره چوبی دارای برگهای ساده چرمی معمولاً متقابل و گوشوارک دار و واجد گلهایی با تخمدان نیمه زیرین یا کاملاً زیرین هستند.

  معمولاً کاسه گل در این گیاهان شامل 4 تا 8 کاسبرگ جام دارای 4 تا 8 گلبرگ و پرچم ها 2 تا 4 برابر تعداد گلبرگها و گاهی بیشتر هستند مادگی شامل 2 تا 4 برچه است که تخمدانی غالباً 4 خانه ای با تمکن محوری تشکیل می دهند هر خانه تخمدان در اصل محتوی دو تخمک آویخته است و میوه اشکال متفاوتی دارد.

  گیاهان این تیره فاقد آبکش درونی و همچنین دستگاه ترشح کننده اسانس هستند و در عوض در تمام بافتها به طور فراوان سلولهایی محتوی تانن دارند.

  این تیره 16 جنس و 120 گونه دارد که در مناطق گرم و مرطوب پراکنده اند و اغلب به شکل رویش های حاشیه دریایی با ساحل گلی Mangrove دیده می شوند.

  در ایران یک جنس و گونه از این تیره بنام Mucronata Rhizophora به نام فارسی چندل در لا به لای درختان حرا (Avicenia marina) در بندر سیریک (بیابان) می روید چوب این درخت در صنعت لنج و کشتی سازی ارزش زیادی دارد.

 13. تشكر از اين پست


 14. #80
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض تیره کاسنی Compositae

  تیره کاسنی Compositae

  تیره مهمی از گیاهان گلدار پیوسته گلبرگ و شامل تقریباً 9000 جنس و متجاوز از 20000 گونه است که در تمام نقاط کره زمین و حتی در مناطق مختلف یک ناحیه بافت می شود.

  گیاهان این تیره عموماً علفی، یکساله یا پایا و بندرت به صورت درختچه های کوچک یا درخت های کوچک می باشند برگهای آنها دارای شکل و ظاهر بسیار متنوع در گونه های مختلف است بطوریکه کلیه حالات ممکن است سازش برگ با محیط زندگی در آنها قابل تشخیص می باشد و فقط تنها صفتی که در همه آنها عمومیت دارد فقدان زائده زیر برگ یعنی استیپول در آنهاست .

  در بین آنها به تفاوت انواعی با برگهای ساده به وضع متناوب یا متقابل بندرت مرکب از برگچه های شانه ای و یا پنجه ای با پهنک منقسم به قطعات متحدالشکل مشاهده میگردد.

  از اختصاصات این گیاهان آن است که عموماً گلهایی مجتمع به صورت گل آذین کاپیتول دارند و این خود باعث می گردد که در همان نظر اول پی به تشخیص تیره این گیاهان برده شود.

  در قاعده کاپیتولهای این گیاهان نیز تعدادی براکته مختلف الشکل در یک چند ردیف دیده می شود که مجموعاً انولوکر نام دارند علاوه بر براکته های مذکور که براکته خارجی نامیده می شوند براکته های داخلی نیز در کاپیتولها به تفاوت وجود دارد که در قاعده گلها بر روی نهنج قرار دارند اینگونه براکته‌ها به علت فشردگی زیاد به صورت زبانه نازک و ظریف و تار مانند و غیره در آمده اند براکتر های داخلی ممکن است اصولاً در کاپیتول بعضی این تیره دیده نشود.

  گلهای هر کاپیتول ممکن است لوله ای زبانه ای یا به هر دو صورت و یا آنکه مرکب از دو لوب متمایز باشد تعداد گلهای کاپیتولها نیز ممکن است کم و یا آنکه خیلی زیاد باشد مانند آنکه در گل آفتاب گردان تعداد گلها به 1000 می رسد در حالیکه در برخی Xanthum ها هر کاپیتول دارای بیش از یک گل نیست گیاهان تیره کاسنی را با توجه به نوع گلهای واقع بر نهنج به چهار تیره فرعی زیر تقسیم می کنند.

  Tubuliflorae : دارای گلهای لوله ای

  Liguliflorae : دارای گلهای زبانه ای

  Radiae : دارای گلهای لوله ای و زبانه ای

  Labiatiflorae : دارای گلهای مرکب از دو لب

  گیاهان تیره کاسنی دارای صفات تشریحی غیر یکسان اند بنحوی که انتخاب یک صفت که لااقل بتواند در دسته بزرگی از آنها عمومیت داشته باشد کم است.

  خلاصه مشخصات تشریحی گیاهان این تیره بقرار زیر است :

  1- وجود آبکش داخلی در Liguliflorae ها

  2- وجود تارهای غیر ترشحی به اشکال مختلف

  3- وجود تارهای ترشحی که معمولاً شامل یک پایه کوتاه و منتهی به چند سلول در قسمت آزاد خود می باشد.

  4- وجود مجاری ترشحی شیزون و مجاری شیرابه و یا سلولهای ترشحی

  5- وجود دسته های فیبر بر روی حلقه ای در خارج آبکش گیاهان علفی

 15. تشكر از اين پست


صفحه 8 از 10 نخستنخست ... 45678910 آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. خبرها و تازه های گیاهان دارویی
  توسط vahid mahdavi در تالار گیاهان دارویی
  پاسخ ها: 377
  آخرین ارسال: 2016/3/02, 09:05 AM
 2. معرفی سایت های مرتبط با گیاهان دارویی
  توسط آیورودا در تالار گیاهان دارویی
  پاسخ ها: 13
  آخرین ارسال: 2015/12/12, 01:07 PM
 3. عضو گیری در گروه های مختلف تالار گیاهان دارویی
  توسط "Pejman" در تالار گیاهان دارویی
  پاسخ ها: 65
  آخرین ارسال: 2014/12/15, 04:18 PM
 4. دستگاه های آزمایشگاهی مرتبط با رشته گیاهان دارویی
  توسط "Pejman" در تالار گیاهان دارویی
  پاسخ ها: 13
  آخرین ارسال: 2014/4/14, 02:16 PM
 5. كمك هاي اولي با گياهان دارويي:
  توسط آیورودا در تالار گیاهان دارویی در درمان بیماری ها
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/8/05, 06:02 PM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •