بحث ها و سوالات در مورد مواد اولیه و محصولات

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
این هم یه تاپیک برای بحث و سوال در مورد مواد اولیه و محصولات
امید است که باعث جلوگیری از ایجاد تاپیک های نامربوط بشه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Faramarzpoor

عضو جدید
از اونجايي كه صنعت پتروشيمي فارغ از تعارف و رودرواسي يكي از صنايع بسيار آلاينده به‌حساب مياد شايد بد نباشه اگر در مورد آلاينده‌هاي اون و روش‌هاي كاهش يا حذف اونها در اينجا يا جايي شبيه به اينجا مطالبي عنوان بشه

• Like
واکنش ها: FZ.H

roshanfar

عضو جدید
این هم یه تاپیک برای بحث و سوال در مورد مواد اولیه و محصولات
امید است که باعث جلوگیری از ایجاد تاپیک های نامربوط بشه.
لطفا در مورد فرمولاسيون مواد براق كننده و مو برها و پروسه توليد انها چيزي ميدانيد برام بگيد.

FZ.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.براي جداسازي 2 اتيل هگزانوئيك اسيد و پيواليك اسيد با توجه به خصوصيات اين مواد شما چه راه حلي پيشنهاد مي كنيد.

Faramarzpoor

عضو جدید
سلام.براي جداسازي 2 اتيل هگزانوئيك اسيد و پيواليك اسيد با توجه به خصوصيات اين مواد شما چه راه حلي پيشنهاد مي كنيد.

سلام دوست عزيز!
از بابت سوال جالبتون از شما ممنونم.

اگر به تفاوت نقطه انجماد دو ماده دقت كنين متوجه مي‌شين كه اگر چه اين دو ماده بسيار امتزاج‌پذيري خوبي دارند اما پيواليك اسيد (با نقطه انجماد 35 درجه سانتي‌گراد) در دمايي مثل 20 درجه سانتي‌گراد در 2-اتيل هگزانوييك اسيد (با دماي انجماد 3- درجه سانتي‌گراد) رسوب خواهد كرد و به اين ترتيب از اون جدا خواهد شد.
البته تفاوت دماي جوش كه حدود 40 درجه سانتي‌گراد هست هم راه رو براي استفاده از تكنيك‌هايي مثل تقطير باز ميگذاره كه البته به دليل نياز به انرژي‌ بيشتر شايد چندان جالب توجه نباشه.
تأمين دماي 20 درجه سانتي‌گراد در خيلي از موارد كار سختي نيست و انرژي زيادي هم لازم نداره. من فكر مي‌كنم اين راه‌حل براي اين كار مناسب باشه.
توجه داشته‌باش كه به دليل شباهت زياد ساختار شيميايي اين دو ماده، استفاده از روش‌هاي جداسازي مبتني بر پيوندهاي شيميايي يا فرايندهاي انحلال فيزيكي چندان مناسب نيست. در ضمن، چگالي اين دو ماده با هم برابري عجيبي داره كه استفاده از روش‌هاي جداسازي مبتني بر اختلاف دانسيته رو هم بلا استفاده مي‌كنه.

آخرین ویرایش:

Faramarzpoor

عضو جدید
شما با توجه به ويژگي‌هاي فنول، براي حذف اون از آب چه پيشنهادي داريد؟
توجه داشته باشيد كه
  1. فنول ماده‌اي بسيار سمي و خطرناكه كه غلظت مجاز اون در آب بسيار كم هست و بايد روش حذف مورد استفاده داراي بازدهي خيلي خوبي باشه.
  2. روش‌هايي كه در صنعت براي حذف آلاينده‌ها به‌كار مي‌رن بايد تا حد امكان ساده و ارزان باشن.
  3. تكنولوژي جداسازي مورد استفاده بايد در دسترس باشه.
  4. روشي كه براي جداسازي استفاده مي‌شه يا براي تجزيه، نبايد فنول رو به ماده‌اي خطرناك‌تر تبديل كنه يا اينكه فقط اون رو از فاز آب به فاز جامد يا گاز تبديل كنه.
  5. اين روش بايد داراي سرعت عمل بالا باشه تا بتونه در حجم‌هاي بالاي پساب هم به خوبي وظيفشو انجام بده.
از هم‌انديشي شما صميمانه سپاس‌گزارم.

smr7258

عضو جدید
سلام
ببخشید میشه بگید از چه منبعی میتونم مشخصات یک سری مواد پاک کننده قلیایی پیدا کنم.ممنون:redface:

FZ.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید میشه بگید از چه منبعی میتونم مشخصات یک سری مواد پاک کننده قلیایی پیدا کنم.ممنون:redface:
سلام. بهترين منبع براي اين كار اينه كه به شركتهايي كه مواد شيميايي رو مي فروشند مراجعه كنيد تو هر شركتي مخصوصا وقتي به جايي مواد زيادي بفروشند كتابهايي كه خصوصيات مواد رو نوشته هم ارائه مي كنند.البته اگه دسترسي به آزمايشگاه داريد كتاب reagent.diagnostics chemicals يكي از اين نوع كتابهاست.موفق باشيد.:gol:

smr7258

عضو جدید
سلام
من نیاز به اطلاعاتی در مورد پرکلرواتیلن،پتاس،متا و ارتو سیلیکات سدیم،سزکویی سیلیکات،فسفات سدیم،کربنات پتاسیم دارم.در مورد هر کدوم بتونید کمک کنید ممنون میشم:)

shayan13

عضو جدید
آيا اپتيكال برايتنر مضر است؟

آيا اپتيكال برايتنر مضر است؟

سلام دوستان
آيا مواد اپتيكال برايتنر يا مواد درخشان كننده نوري كه در صنايع مختلف شوينده و نساجي وكاغذ بكار مي روند براي سلامت و بهداشت انسان مضر است يا خير؟
آيا رفرنسي در اين خصوص مي شناسيد؟

reyhane-chemist

عضو جدید
سلام. اگه اطلاعاتی مربوط به امولسیفایر مناسب برای امولسیون پارافین مایع در آب و فرمولاسیون و نحوه ساخت آن دارید ممنون میشم کمک کنید.

eng.che

کاربر فعال
سلام
دنبال یک رنگدانه میگردم که روی بنزین با گازوییل حساس باشه
همچین ماده ای وجود داره؟

بالا