درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
1287986292_37.jpg

سلام خدمت دوستان عزیز
خواهشمند است فقط و فقط درخواست های خود را در اینجا مطرح نمایید
ضمنا قبل از ارسال پست موضوع خود را سرچ کرده تا از ارسال پستهای تکراری جلوگیری گردد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

melika

عضو جدید
نمی خوام نا امید شی ولی بهتره بذاری برای ترم دیگه چون دیگه از همین الان هم شروع کنی نمی رسی.

zoha

کاربر فعال
چقدر امید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:surprised:
آخه این همه؟؟

نا امیدم از زمین و از زمان
پاسخم نه این نه آن نمی دهد
پاره های این دل شکسته را
گریه هم دوباره جان نمی دهد:crying:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
وقتی که آستین بالا بزنی و یه بار، یه سنگینی رو ، از رو دوش خسته یه مهربون برداری تشکر ساده و بی ریاش می ارزه به همه دنیا.

دوست عزیز شما می توانیپارس رفته که به صورت انلاین ترجمه های تخصصی و عمومی شما رو انجام می دهد.

zoha

کاربر فعال
ممنون

ممنون

ممنونم که یه سری به اینجا زدین.
می شه یه کم بیشتر توضیح بدین .آخه دقیقا" نمی دونم باید چی کار کنم؟؟؟؟

زندگی گرمی دل های به هم پیوستست
تا در آن دوست نباشد همه در ها بستست

lovex5050

عضو جدید
يکي کمکم کنه

يکي کمکم کنه

چرا دماي جوش مخلوط اب روغن کمتر از اب و روغن است ؟
خواهش مي کنم جواب دهيد.

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اینم علتش عزیزم

اینم علتش عزیزم

البته باید تحقیق بیشتری کنم ولی فر می کنم به این صورت باشه:
چون نا خالصی باعث تغییراتی در رژیم دمایی مخلوط ها و یا محلول ها میشه از طرفی اگر جسم مخلوط شونده ای از ماده اصلی ما چگال تر باشه اون وقت دمای جوش بالا تر خواهد رفت.
ولی اگر چگالی جسم مخلوط شونده کمتر باشه اونوقت دمای جوش پایین تر میرود
و علتش فکر می کنم به خاطر کاهش چگالی متوسط اون ها یا اون انرژی گسستگی حاصل از رانش بین ملکول های آب و روغن باشه که به رسیدن به انرژی لازم برا ایجاد دمای جوش کمک میکنه.
و این باعث این میشه که دمای جوش زود تر ایجاد بشه.
یعنی دمای جوش مخلوط از جدا جداشون پایینتره.....
یا علی
از دوستان می خوام اگه دلیل دیگه ای هم دارن بیارن

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
این مبحث بسیار ساده است و حتی در دوران دبیرستان هم مطرح می شود.
این بحث به محلول ها مربوط می شود که محلول ها به دو دسته تقسیم می شوند:
1-محلول های قابل امتزاج
2- محلول های غیر قابل امتزاج

محلول دو جزئی از A و B را که در آن انرژی برهمکنش بین مولکولی در اثر امتزاج تغییر نکند محلول ایده آل می گویند. برای این امر لازم است انرژی برهمکنش A----a و B----b و A-----b یکسان باشد.
همیشه عمل اختلاط و تشکیل محلول همراه با تغییر حجم نبوده. چرا؟
زیرا تغییر چندانی در نیروی بین مولکولی ایجاد نمی شود و به همین دلیل عمل اختلاط با تبادل گرما هم همراه نیست.

محلول های ایده آل از قانون رائول پیروی میکنند.
محلول غیر ایده آل محلولی است که نه رقیق باشد و نه رقیق آیده آل باشد.
حال بعد از این بحث ها
در سیستم های دو جزئی انحراف های چندانی دیده نمی شود زیرا پیوند هیدروژنی ضعیف بین اکسیژن آب با هیدروژن های روغن صورت گرفته بهمین دلیل تشکیل پیوند هیدروژنی فشار بخار هر دو جز کمتر از مقدار است که در صورت فقدان برهمکنش بین انها و پیروی مخلوط از قانون رائل قابل پیش بینی است.
پس نتیجه میگیریم که:
وجود پیوند هیدروژنی باعث تشکیل نظم در محلول میشود. خوب حالا چی میشود؟
اگر چیزی درباره آنتروپی(بی نظمی) شنیده باشی. این آنتروپی کاهش می یابد و دمای جوش محلول دارای یک نقطه آزوئوتروپ با دمای جوش مینیمم خواهد بود.
برای اینکه بهتر متوجه شوی این مباحث رو به صورت کامل بخوان:
قانون رائول
قانون هنری
و یک نگاه کوچکی هم بر کتاب های شیمی فیزیک بندازی بد نیست.
بعدش هم اینطوری که نمیشود. یک مرتبه بدون سلام و علیک میایی و سریع هم جواب می خواهی.

lovex5050

عضو جدید
ساختار دترجنت

ساختار دترجنت

سلام
اگه کسي تهيه و ساختار شوينده غير صابوني مي دونه جواب بده ممنون ميشم

yas313

عضو جدید
••ஐ••ஐ••سوالات و درخواست هاي درسي مهندسي شيمي فقط در اینجا مطرح شود••ஐ••ஐ••

••ஐ••ஐ••سوالات و درخواست هاي درسي مهندسي شيمي فقط در اینجا مطرح شود••ஐ••ஐ••

سلام راجع به شیرین سازی آب با استفاده از فرآیند تشکیل هیدرات مطلب میخواستم.شما رو به جددتون عجله کنین وقت تنگه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:cry:

مجید

عضو جدید
سلام
خانم همیرا آگاه کتابی در مورد شوینده ها نوشته ، کتاب خوبیه . من یک جلدش که در مورد شامپو بود رو دیدم . در مورد بقیه شوینده ها نمیدونم هست یا نه .
موفق باشی

navid52000

عضو جدید
من با دوستام قبلا یه کم در مورد دترجنت های بدون فسفات کار کردیم - اگه پیدا کنم براتون میذارم -

navid52000

عضو جدید
سوال:خواص رنگبری آب اکسیژنه؟؟؟

سوال:خواص رنگبری آب اکسیژنه؟؟؟

دوستان اگه ممکنه در مورد خوص رنگبری آب اکسیژنه برام بنویسید .
بیشتر در مورد چه گروه مواد این خاصیت تاثیر گذاره ..
قبلا از همکاریتون ممنون

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
-شرح مختصري بر فرايند توليد آب اکسيژنه
به طور کلي فرايند توليد آب اکسيژنه را مي توان به
مراحل زير تقسيم کرد.
۱- خالص سازي ايزوپروپيل الكل اوليه: ايزوپروپيل الكل ورودي به همراه ايزوپروپيل الكل برگشتي از واحد
هيدروژناسيون، قبل از ورود به راکتور مي بايست عاري از ناخالصي گردد. جهت جداسازي ناخالص يها از برج تقطير آکنده استفاده ميشود. محصول حاصل از جداسازي از بالاي برج، پس ازميعان، آماده مصرف در راکتور است.
٢- دراين مرحله واکتش اکسيداسيون ايزوپروپيل الكل با واکنش کلي زير رخ ميدهد:

واکنش اکسيداسيون در فاز مايع درتماس با گاز اکسيدکننده(اکسيژن)قرارم يگيرد. راکتور اکسيداسيون شامل ششمرحله است که در هر مرحله گاز اکسيدکننده پس از عبور از سين يهايي ازنوع کلاهکي ٤، در مايع به صورت حبابدرآمده و واکنش م يدهد. با وجود گرمازا بودن واکنش، حرارت توليد شده جهت تأمين دماي واکنش کافي نبوده و در هر مرحله از راکتور، دما توسط کوي لهاي حرارتي که با بخار ٦ اتمسفر کار م يکنند، کنترل م يگردد. جهت کاهش دما در هر مرحله هم از کوي لهاي خن ککننده استفاده مي شود.
٣-جداسازي هيدروژن پراکسيد از مخلوط اوليه با تقطيرجداسازي هيدروژن پراکسيد به صورت محلول از مخلوط
واکنش، با تقطير ترکيبات آلي بوسيله مخلوط آزئوتروپيک که حاوي % ٢٥ آب م يباشد، صورت ميگيرد.
٤- هيدروژناسيون استن براي تبديل به ايزوپروپيل الكل: استن که در راکتور اکسيداسيون حاصل م يگردد، پس از
جداسازي در فرايندهاي تقطير، هيدروژنه شده و تبديل به ايزوپروپيل الكل براي مصرف مجدد در راکتور م يگردد.
٥- جداسازي مخلوط ايزوپروپيل الكل- استن بوسيله تقطير: جداسازي استن و ايزوپروپيل الكل در يک برج تقطير
پيوسته صورت ميگيرد استن حاصل از بالاي برج به واحد هيدروژناسيون فرستاده ميشود. محصول پايين هم به
واحد خالص سازي ايزوپروپيل الكل ميرود.
٦- جذب گازهاي خروجي از مرحله اکسيداسيون:
جداسازي گازهاي خروجي از راکتور اکسيداسيون، در يک برج جذب صورت م يگيرد که در آن از آب پروسس به
عنوان شوينده استفاده م يشود. آب به صورت قطراتي برروي گاز اسپري مي شود. در اين مرحله، بخارات آلي کهعمدتاً استن و ايزوپروپيل الكل هستند، از گاز جدا ميشوند.
٧- جذب هيدروژن خروجي از مرحله هيدروژناسيون:
جداسازي هيدروژن از خروجي مرحله هيدروژناسيون نيز در يک برج جذب که در آن گاز با آب شستشو داده
٢٠ انجام م يشود و بخارات آلي شامل استن و oC ميشود، صورت ميگيرد. جذب در فشار اتمسفري و با آب
ايزوپروپيل الكل از هيدروژن جدا مي شوند و هيدروژن خالص شده به راکتور بر ميگردد.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
سلام خدمت شما دوستان عزیز و فعال :w17:

در ارتباط با اب اکسیژنه مطالبی رو در تالار نساجی قرار دادم .

انشالله که مفید باشه براتون.. :w11:

lovex5050

عضو جدید
از بین بردن یک صفحه سنگ

از بین بردن یک صفحه سنگ

لطفا اگه کسی می دونه چه طوری یک صفحه سنگ به کمک مواد شیمی بدونه اینکه سر صدا ایجاد کنه از بین برد. فوری

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
یک صفحه سنگ....؟ مطمئن هستی اینقدر بزرگ هست! کمی واضح تر توضیح دهید. این سنگ در کجا قرار دارد. مثلا در صنعت اگر در یک لاین(line) قرار گرفته باشد با استفاده از مواد روان کننده آن را خارج می کنند یا اینکه با استفاده از سیال های خورنده آن را ابتدا شستشو می دهند و سپس آن را با استفاده از سیال های روان کننده خارج می کنند. اگر یک رسوب باشد که مدت زیادی در یک تانک قرار داشته باشد با استفاده از فرآیندهای رسوب زدایی مانند فرآیند مافوق صوت آن را از بین می برند.
اگر منظورت سنگ کلیه می باشد که آن را هم توسط فرآیند کاویتاسیون(خلا زائی ) در اثر ایجاد و رشد حباب ها از بین می برند.

lovex5050

عضو جدید
نه عزیزم فرض کن تخته سنگی که زیر آن یک یک چاه یا سراب قراردارد و از چهار طرف به سنگ ها قفل شده و در دامنه کوه قرا گرفته است. ممنون می شم جواب دهید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
چیزی رو که میگویی بیشتر به رشته عمران مربوط می شود. من تا به حال با همچین موردی برخورد نکرده ام. ولی معمولا در رشته عمران با استفاده از مواد منفجره این کاررو انجام می دهند. که این کار همراه با سرو صدا همراه می باشد. که فکر نمی کنم مربوط به کار شما بخورد. باید کمی تحقیق کنم. اگر کمی فرصت بدی برات پیدا می کنم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
به این صفحه ی سنگی اصطلاحا سنگ بستر می گویند. با تحقیقاتی که من کردم معمولا در زمان قدیم وقتی در حفر چاه به سنگ بستر بر می خوردند بی خیال کندن چاه می شدند و بعد از ساخته شدن دینامیت(T.N.T) توسط چینی ها در آتش بازی های خود با استفاده از مواد منفجره این کار را انجام می دادند. و بعدها به دلیل آثار تخریبی و نابودگر این مواد کار با آن ها کمتر شد. و بعد از آن بااستفاده از روش های حفاری مورد استفاده قرار گرفت از جمله حفاری ضربه ای که امروزه دیگر از این روش استفاده نمی شود. ولی خود من در بعضی از حفاری ها مشاهده کردم که از این وسیله به دلیل پایین بودن هزینه آن استفاده می شود. بیشتر در مناطق جنوبی کشور نظیر آبادان که خودم یادم می آید همین امسال بود. اردیبهشت ماه که یک سفر داشتم دیدم.
و بعد از این نوع حفاری صحفاری دورانی و حفاری با استفاده از مته بسیار کاربرد پیدا کرد.
چرا از مواد شیمیایی استفاده نمی شود:
بالا بودن مقاومت سنگ بستر
میزان مصرف زیاد مواد شیمیایی
آلوده گنندگی این مواد در چاه
بالا بودن هزینه حمل و نقل
خطرناک بودن مصرف و پایین بودن وسایل ایمنی در سر چاه

درباره محکم بودن سنگ بستر:
یكی از این روش ها، دفع زباله در چاه های عمیق است كه در این روش، چاه عمیقی حفر می كنند تا در نتیجه ادغام گرمای حاصل از فرآیندهای زمین گرمایی و نیز پرتوزایی سنگ های اطراف، زباله ها ذوب شده و از بین بروند. با توجه به متغیرهای فراوان و مسائل ناشناخته دیگر، این روش بسیار نظری جلوه می كند و قابل اعتماد نیست.یكی دیگر از روش ها این است كه می توان زباله های پرتوزا را در ورقه های یخی دفن كرد.چنانچه زباله در مركز ورقه های یخی در قطب قرار داده شود، تجمع و حركت یخسار، به اندازه كافی كند هست و تا پیش از رسیدن زباله به حاشیه یخ، هزاران سال طول می كشد. طی این زمان بلندمدت، زباله های پرتوزا بی زیان خواهند شد. این راه حل چندین مشكل دارد. به طور مثال امكان حركت ناپایدار یخ كه ظرفیت پذیرش زباله را تعیین می كند و همچنین افزایش گرمای زمین را نباید دست كم گرفت. از طرف دیگر، در صورتی كه سلول های نگهداری زباله آسیب ببینند امكان دارد زباله ها در سطح گسترده ای پراكنده شود كه نكته بسیار مهمی است. هر چند كه این پیشنهاد برای بسیاری از سیاستمداران خوشایند است ولی ممكن است آسیب های شدیدی به بشر وارد آورد.در روش دیگری زباله ها را در یك مخزن زیرزمینی كه در یك توده سنگ مناسب حفر شده است، قرار می دهند این توده سنگ باید یك سد نهایی در برابر مهاجرت زباله هسته ای از مخزن باشد، به نحوی كه بتوان امكان ایجاد هرگونه شكاف در سیستم های نگهداری زباله را كاهش داد. بسیار بعید است كه برای ذخیره كردن زباله هایی از این نوع از فلزهای خنثی كه در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند مانند پلاتین و طلا استفاده شود، در نتیجه باید برای اطمینان به فلزات محافظ دیگر كه دچار خوردگی می شوند، برنامه ریزی های لازم صورت گیرد. هم اكنون این روش در برخی از كشورهای اروپایی به ویژه آلمان مورد استفاده قرار می گیرد.ریختن زباله های هسته ای در بستر اقیانوس نیز مدنظر قرار گرفته است. زیرا تصور می شود كه زباله در نهایت طی فرآیندهای فرورانش Sub duction می تواند به درون گوشته زمین انتقال یابد. از لحاظ نظری با ریختن این زباله ها در اقیانوس می توان این معضل را حل كرد ولی شناخت كافی در مورد وضعیت كلی رسوبات این ژرفناها وجود ندارد تا بتوان اطمینان داشت كه این زباله ها به مرور زمان بیرون رانده نمی شوند، هرچند كه پاكستانی ها از این روش استفاده كردند. روش دیگری كه بررسی می شود دفع زباله های اتمی در فضا است به طوری كه مواد پرتوزا در یك راكت قرار گرفته و به فضا فرستاده شود، تا بدین ترتیب این مشكل از زمین دور شود. این در حالی است كه این روش بسیار پرهزینه و خطرناك است به طوری كه اگر راكت در هنگام برخاستن از زمین منفجر شود فاجعه بزرگی رخ می دهد.هم اكنون بهترین گزینه ای كه توسط برخی از كشورها همچون آمریكا و بریتانیا و فرانسه مورد استفاده قرار می گیرد، دفع زباله در یك مخزن سنگی است. در این روش زباله را در یك مخزن در نزدیكی سطح زمین نگهداری می كنند تا امكان مراقبت بیشتری فراهم باشد. هرچند این روش به محافظت بیشتری نیاز دارد ولی با ایجاد تونل های كم عمق در كوه ها و بررسی های انجام شده، بسیار قابل اطمینان تر از دیگر روش ها است.براساس مقررات آژانس حفاظت از محیط زیست EPA مناطق دفع زباله های هسته ای باید توانایی قرنطینه و دور نگهداری زائدات هسته ای از محیط زیست را به مدت ۱۰ هزار سال داشته باشد، زیرا این مدت حداقل زمانی است كه مواد هسته ای به صورت خطرناك باقی می مانند.

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی !!!!

مرسی !!!!

سلام:
جناب لاوکس تند نرو من اگه اطلاعاتی نداشته باشم حالا در مورد هر چیزی که میخواد باشه هیچوقت اصلا نمیام صحبت کنم اینم بدون کاری که میخوای بکنی میدونم دقیقا چیه محل دقیق سنگ و میدونم و اینو هم بدون که خیلی بیشتر از تو میدونم که بهت تو جوابای قبلیم گفته بودم با 100برابر این چیزا نمیشه برش داشت البته مطمین باش راهی هست همونطور که میدونی کیا دنبال راهش میگردن و تا اینجام که پیش رفتی باید مدیون همون اشخاص قبلی باشی که اونام بیخیال ماجرا نیستن هنوز چیزی که تو نت بخوای دنبالش بگردی نیست در ضمن شما خودت با کمال احترام باید بگم شخص مهمی نیستی که اجازه اخراج منو صادر میکنی من تاحالاش از دل و جون واسه دوستانم و سایت مایه گذاشتم اگه زمان تند تر پیش میرفت و الان تو این سن و سالم نبودم و رشته دانشگاهی مشخصی داشتم مطمین باش برای پیشبرد این سایت و زیاد کردن اطلاعات خودم و کمک به دوستانم وقت بیشتری میزاشتم بجای اینکه بیام سوالات شخصیمو تنها بپرسم هروقتم مدیر محترم سایت اشاره کنه من به انی قبول میکنم و میرم نیازی نیست شما وظیفه ایشون رو متذکر شی ولی دوست عزیزم برخلاف شما من مثل شما فکر نمیکنم و واقعا براتون ارزوی موفقیت میکنم و امیدوارم بتونی این مشکلت رو حل کنی و باز هم تو سایت ببینمتون من برای هموطنان خودم که سهل برای همه انسان ها ارزوی کامیابی دارم دوست داشتم کمکتون کنم اما میبینم تند روی شما به افکار که پیرو عمل در جهتی دیگه ای هست
با امیدواری برای پیروزی شما در این راه
شریف;)

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
چند سوال ترمودینامیکی

چند سوال ترمودینامیکی

سلام دوستان !
جمعتون گرم و صمیمی و موفق باشه ...:)

سوالی در مورد موضوعات زیر داشتم اگر می تونید من رو در این زمینه راهنمایی کنید و اطلاعاتی در موردشون بهم بدین .

lattice fluid theory

Flory-Huggins theory

معادله ی حالت EOS

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
فقط یک توضیح کوتاه می دهم در مرد یکی از ان ها و بعد مطالب کامل رو براتون قرار می دهم:
معادلهeos همان معادله های حالت برای گازهای حقیقی می باشد. و در مورد مایعات هم بیان می شود.

BAGHLANI

عضو جدید
کمک در خصوص کیفیت روغنهای هیدرولیک

کمک در خصوص کیفیت روغنهای هیدرولیک

لطفا اگر کسی درخصوص روغنهای هیدرولیک و روش تست و آزمون مرغوبیت و یا روش
آنالیز روغنهای هیدرولیک اطلاعات داره کمک کنه . تشکر از دوستان عزیز .

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
لطفا اگر کسی درخصوص روغنهای هیدرولیک و روش تست و آزمون مرغوبیت و یا روش
آنالیز روغنهای هیدرولیک اطلاعات داره کمک کنه . تشکر از دوستان عزیز .

bebakhshid in pc ke roosh kar mikonam zabane farsi nadare
ozram ro movajah bedarid:smile:
dar topic haye ghabli dar in mored tozih dade shode
kafie ke ye searche koochik bokoni
ya ALI​

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
روش های تست روغن ASTM
به معنی انجمن آمریکائی آزمایش و مواد می باشد و بطور کلی روش هاس تست را مشخص می کنند. البته هر تستی با شماره بعد از حرف ASTM مشخص می شود. مانند روش آزمایش ASTMD-2270 که مربوط به روش آزمایش اندیس گرانروی روغن ها می باشد.

buterfly

عضو جدید
روش آزمون سورفکتانت ها

روش آزمون سورفکتانت ها

سلام روش های آزمون سورفکتانت ها را می خواستم .لطفا همکاری کنید.

toos_84

عضو جدید
نقش آند فداشونده در مبدل های آبی

نقش آند فداشونده در مبدل های آبی

سلام دوستان
چرا در برخی از نواحی از آند فداشونده در مبدل های آبی استفاده میشود و در برخی مناطق نمیشود ؟
آیا این مسئله به make up آب کولینگ مرتبط است؟
در مناطقی که از RO. reverse osmosis استفاده میشود . آیا به حفاظت کاتدیک احتیاج میباشد ؟
با تشکر

بالا