سوالات و درخواستهای اقتصاد كشاورزي

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خوب من از همينجا تبريك مجدد ميگم برا افتتاح بخش اقتصاد كشاورزي باشگاه اميدوارم بتونه جوابگوي دوستاني كه ميان اينجا باشه:gol:

دوستان عزيز هم لطف كنن هر سوال یا درخواستی در بخش اقتصاد كشاورزي دارن همينجا بپرسن

آخرین ویرایش توسط مدیر:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یه سوال دارم، اصلا اقتصاد کشاورزی در یک جمله یعنی چی و به چه دردی میخوره؟!

همیشه با خودم فکر میکردم اگه یه روز یکی همچین سوال رو ازم بپرسه چی جواب بدم.... نه اینکه نمیدونم.... اما منی که یه دانشجویه اقتصاد کشاورزی هستم وقتی خودم کاملا درکش نکرده باشم چطور میتونم بقیه رو قانع کنم.... امیدوارم بقیه دوستان بهتر بتونن کمکتون کنن...

این سوال از همون اول دانشگاه سر هر کلاسی مطرح میشد و جواب اساتیدمون این بود:
به طور ساده یه شخصی که مهندسی اقتصاد کشاورزی خونده باشه یکی از کاراریی که میتونه انجام بده اینه تمام مخارج و سود یه زمین زراعی یا باغ و... رو بررسی و پیش بینی میکنه

رشته اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزی عبارت از کاربرد اصول و نظریه های اقتصاد عمومی در فرایند تولید، مبادله و توزیع و مصرف موادغذایی و مواد خام اولیه مورد نیاز سایر بخشهاست. بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اقتصاد کشاورزی، روشهای چگونگی استفاده مطلوب بهینه از منابع طبیعی در بخش کشاورزی را از طریق شیوه ها و ابزار کارآمد خود مورد مطالعه قرار می دهد. هدف از ایجاد این رشته، تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتواند با تکیه بر دانش و اندوخته های علمی و تجارب عملی خود به عنوان کارشناس اقتصاد کشاورزی به تهیه و تدوین طرحهای توسعه کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها در سطوح مختلف منطقه ای و یا ملی بپردازند و همچنین از طریق به کارگیری روشهای تجزیه و تحلیل کمی و ارائه مدلهای ریاضی در حل مسائل و مشکلات تولید، توزیع و یا معرف مواد غذایی و مواد خام، راهکارهای مناسبی را ارائه نمایند. متخصصان اقتصاد کشاورزی در فعالیتهای آموزشی و تحقیقاتی مرتبط با مسائل اقتصادی بخش کشاورزی نیز می توانند همکاری نمایند.

تواناییهای فارغ التحصیلان

دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی پس از پایان تحصیلات و دوره آموزشی خود، می توانند در زمینه های مختلف تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی و مواد خام مورد نیاز سایر بخشها مسؤولیتهایی را بپذیرند که برخی از موارد مهم این مسؤولیتها به شرح زیر است.
1- تهیه و تدوین طرحهای کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها.
2- توجیه یک طرح کشاورزی از نظر اقتصادی و یا مقایسه چند طرح.
3- بررسی و مطالعه اقتصادی طرحهای عظیم مرتبط با بخش کشاورزی مانند سدها، سردخانه ها و.....
4- تهیه الگوی کشت و یا تولیدی برای واحدهای کوچک و بزرگ کشاورزی از ابعاد اقتصادی.
5- بررسی هزینه ها و درآمدهای تولیدات کشاورزی.
6- مدل سازی ریاضی برای تعیین ضرایب فنی عوامل تولید، میزان کارایی آنها و یا تخصیص زمینه منابع تولید.
7- بازاریابی و بازاررسانی محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور.
8- همکاری با مهندسان مشاور طرحهای کشاورزی منطقه ای و یا ملی در ارتباط با توجیه اقتصادی آنها.
9- ارائه طرحهای تحقیقاتی در ارتباط با مسائل مختلف اقتصاد کشاورزی.
10- آموزش نظریه های علمی اقتصاد کشاورزی.

ببخشید یه جمله من اینقده دیگه:smile:

خوب کاغذ رنگی اقتصاد کشاورزی و به صورت تخصصی تعریف کرد
شاید یکی که اقتصاد میخونه منظوره کاغذ رنگی و خوب بفهمه
اما وا 3 ک30 که زیاداز اقتصاد اطلاعات نداشته باشه این حرفا غیر معمول میاد
من خودمم اقتصاد کشاوزیو به صورت تخصصی بلدم تعریف کنم اما 1 تعریف ساده از اقتصاد کشاورزی اول در تعریف اقتصاد
اقتصاد کلا به معنی صرفه جویی کردن و استفاده بهینه است حالا اقتصاد کشاورزی استفاده درست و بهینه از نهاده ها برای تولید ستانده که تو دنیا هم مورد توجه و گزینه های دیگه ای مثل تعیین مقدار سود هم روش میاد و به این ترتیب یک تعریف خیلی خیلی کلی میشه از اقتصاد کشاورزی کرد

کامیلا

عضو جدید
سلام بر همگی
من زیاد نمیام اینجا
منم ارشد اقتصاد کشاورزی میخونم
ونمیرسم زیاد بیام.میخواستم از کاغذ رنگی بپرسم چه جوری میتونم در مورد مقالات ازش کمک بگیرم؟:(

saghari_tanha

عضو جدید
سلام من اول راهه اقتصاد کشاورزیم رو کمکتون حساب میکنم خودمم هر کمکی از دستم بر بیاد انجام میدم .
با تشکر

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بر همگی
من زیاد نمیام اینجا
ونمیرسم زیاد بیام.میخواستم از کاغذ رنگی بپرسم چه جوری میتونم در مورد مقالات ازش کمک بگیرم؟:(
سلام
به سلامتی.. موفق باشید...
راستش منم خیلی ناواردم در این زمینه...یه سری سایت استادمون بهمون معرفی کرده واسه امار گیری و مقالات و ... لینکشونو زیر گذاشتم.. شاید واشتون مید باشه...هرچند که فکر میکنم واسه شما هم اشنا باشه

پایگاه اطلاعاتی
بانک مرکزی
ژورنال اقتصاد و توسعه کشاورزی (موسسه پژوهش های اقتصاد کشاورزی)
سایت امار ایران
گمرک ایران
توسعه سازمان تجارت ایران
صندوق بین المللی پولی
خواربار جهانی
تحقیقت بین المللی سیاست های غذایی
سایت جهاد کشاورزی
مقالات انگلیسی

سلام من اول راهه اقتصاد کشاورزیم رو کمکتون حساب میکنم خودمم هر کمکی از دستم بر بیاد انجام میدم .
با تشکر
سلام
:w40:

سلوا

عضو جدید
با سلام

با سلام

من از بجه های صتایع غذایی هستم ، تو درس اقتصاد و مدیریت صنعتی افتادم و اما این ترم
ترمه هشتمه و بر داشتم و استاد پروژه خواسته ازم هرکسی هر جی داره بگذاره.:heart:

ناژین

عضو جدید
من از بجه های صتایع غذایی هستم ، تو درس اقتصاد و مدیریت صنعتی افتادم و اما این ترم
ترمه هشتمه و بر داشتم و استاد پروژه خواسته ازم هرکسی هر جی داره بگذاره.:heart:
سلام سلوا جان.در مورد پروژه درس اقتصادت،چه جور پروژه ای لازم داری؟
طرح توجیح اقتصادی میخوای؟

ناژین

عضو جدید
من یه سوال دارم، اصلا اقتصاد کشاورزی در یک جمله یعنی چی و به چه دردی میخوره؟!
اقتصاد کشاورزی سنجیدن برنامه ها وبودجه های کشتو زرع و دادن 1 برنامه زمانبندی شده برای کشاورزیه.طرح های توجیحی واقتصادیم کار این گروهه.
این از کاربرد این رشته
درمورد تعریفشم که بچه ها زحمتشو کشیدن.

ناژین

عضو جدید
سلام بر همگی
من زیاد نمیام اینجا
سلاااااام،چرا این شکلی شدی؟:weirdsmiley:
من 1 سری سایت از افسون و مریم گرفتم.بیا خونه بهت میدم.
چرا از ژورنالای دانشگاه استفاده نمیکنی؟:w40:

my imortal

عضو جدید
سلام برهمگي
من تازه عضو شدم .دانشجوي رشته ي اقتصاد كشاورزيم.
مخوام تو يه زمين 6هزار متري تو هشتگرد يه گلخونه بزنم
ولي بلد نيستم طرح توجيهي بنويسم
ممنون ميشم اگه بتونيد راهنماييم كنيد
:sweatdrop:

ناژین

عضو جدید
سلام برهمگي
من تازه عضو شدم .دانشجوي رشته ي اقتصاد كشاورزيم.
مخوام تو يه زمين 6هزار متري تو هشتگرد يه گلخونه بزنم
ولي بلد نيستم طرح توجيهي بنويسم
ممنون ميشم اگه بتونيد راهنماييم كنيد
:sweatdrop:
سلام
واسه طرح توجیهی به چنتا چیز نیاز داری
1 مقدمه در مورد فعالیت مورد نظرت
2 برآورد هزینه های ثابت و متغییر و سرمایه های مورد نیاز
ظرفیت
اندازه گلخانه
برآورد بودجه مورد نیاز
میزان نیروی انسانی
و........
اگه درس اقتصاد مهندسیو پاس کردی،همون چیزایی که واسه پروژه اقتصاد مهندسی لازمه.
3 برآورد سود و زیان تا حداقل 5 تا 10 سال آینده
4 نتیجه گیری
5 ارائه 1 را حل توجیهی
در کل اول 1 پروپزوال مقدماتی بنویس اگه تایید شد بعد برو دنبال طرح توجیهی کاملش
البته امکان داره من نتونسته باشم کامل توضیح بدم اما
امیدوارم تا حدی کمک کرده باشم.
موفق باشی.;)

MOJTABA_R

عضو جدید
سلام
من خودم دنبال اینم که اگه خدا خواست با بچه های دانشگاه یه واحد گلخونه بزنیم،بیشترم هدف کسب تجربس تا در اوردن هزینه تا از تحصیل فارغ بشیمو بزنیم به کار.من الا یه کتاب میخونم که بد نیست یه نگاهی به اون بندازی.
موفق باشی،منم از کارات با خبر کن،بلکه چیزی یاد گرفتم.
من اینو کمی خوندم که کلی حال داد.ازپایه همه چیزو برای ایجاد یه گلخونه گفته.
من خودم از نمایشگاه کتاب گرفتم
دقت کن که کتاب مشکل نداشته باشه
میتونی از کتابفروشی جهاد دانشگاهی تهیه کنی
تلفن:66481003
:victory:کوچیکه همه

"مدیریت گلخانه
(تکنولوژی تولید محصولات گلخانه ای)
تالیف:دکتر محمد رضا حسندخت
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران"

khattami

عضو جدید
همیشه با خودم فکر میکردم اگه یه روز یکی همچین سوال رو ازم بپرسه چی جواب بدم.... نه اینکه نمیدونم.... اما منی که یه دانشجویه اقتصاد کشاورزی هستم وقتی خودم کاملا درکش نکرده باشم چطور میتونم بقیه رو قانع کنم.... امیدوارم بقیه دوستان بهتر بتونن کمکتون کنن...

این سوال از همون اول دانشگاه سر هر کلاسی مطرح میشد و جواب اساتیدمون این بود:
به طور ساده یه شخصی که مهندسی اقتصاد کشاورزی خونده باشه یکی از کاراریی که میتونه انجام بده اینه تمام مخارج و سود یه زمین زراعی یا باغ و... رو بررسی و پیش بینی میکنه

رشته اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزی عبارت از کاربرد اصول و نظریه های اقتصاد عمومی در فرایند تولید، مبادله و توزیع و مصرف موادغذایی و مواد خام اولیه مورد نیاز سایر بخشهاست. بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اقتصاد کشاورزی، روشهای چگونگی استفاده مطلوب بهینه از منابع طبیعی در بخش کشاورزی را از طریق شیوه ها و ابزار کارآمد خود مورد مطالعه قرار می دهد. هدف از ایجاد این رشته، تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتواند با تکیه بر دانش و اندوخته های علمی و تجارب عملی خود به عنوان کارشناس اقتصاد کشاورزی به تهیه و تدوین طرحهای توسعه کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها در سطوح مختلف منطقه ای و یا ملی بپردازند و همچنین از طریق به کارگیری روشهای تجزیه و تحلیل کمی و ارائه مدلهای ریاضی در حل مسائل و مشکلات تولید، توزیع و یا معرف مواد غذایی و مواد خام، راهکارهای مناسبی را ارائه نمایند. متخصصان اقتصاد کشاورزی در فعالیتهای آموزشی و تحقیقاتی مرتبط با مسائل اقتصادی بخش کشاورزی نیز می توانند همکاری نمایند.

تواناییهای فارغ التحصیلان

دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی پس از پایان تحصیلات و دوره آموزشی خود، می توانند در زمینه های مختلف تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی و مواد خام مورد نیاز سایر بخشها مسؤولیتهایی را بپذیرند که برخی از موارد مهم این مسؤولیتها به شرح زیر است.
1- تهیه و تدوین طرحهای کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها.
2- توجیه یک طرح کشاورزی از نظر اقتصادی و یا مقایسه چند طرح.
3- بررسی و مطالعه اقتصادی طرحهای عظیم مرتبط با بخش کشاورزی مانند سدها، سردخانه ها و.....
4- تهیه الگوی کشت و یا تولیدی برای واحدهای کوچک و بزرگ کشاورزی از ابعاد اقتصادی.
5- بررسی هزینه ها و درآمدهای تولیدات کشاورزی.
6- مدل سازی ریاضی برای تعیین ضرایب فنی عوامل تولید، میزان کارایی آنها و یا تخصیص زمینه منابع تولید.
7- بازاریابی و بازاررسانی محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور.
8- همکاری با مهندسان مشاور طرحهای کشاورزی منطقه ای و یا ملی در ارتباط با توجیه اقتصادی آنها.
9- ارائه طرحهای تحقیقاتی در ارتباط با مسائل مختلف اقتصاد کشاورزی.
10- آموزش نظریه های علمی اقتصاد کشاورزی.

ببخشید یه جمله من اینقده دیگه:smile:
توضیح خوبی بود من که کاملا روشن شدم

مقاله برای...........

مقاله برای...........

سلام اومدم از شما دوستان کمک بخوام استاد بازاریابی من یه مقاله ازم خواسته راجع به سیاستهای دولت نهم ودهم در بازاریابی داخلی وخارجی.حسابی موندم توش کسی اگر میتونه مقاله برای دانلود بذاره یا منبعی چیزی بهم معرفی کنید.پیشاپیش از کسانی که بنده رو یاری بدهند کمال تشکر رو دارم.

azade sarvan

عضو جدید
سلااااااام دوستان!!!
منم تازه ترم 3 اقتصادم اگه ميشه راهنماييم كنين!
مثلا اگه بخواين ي تازه واردو كه هنوز آشنايي چنداني با رشته اش نداره نصيحت كنين چي بهش ميگين؟؟؟؟؟
ممنون ميشم اگه اين لطف رودرحقم بكنيد!!!

سلام -من مدرس رشته اقتصاد کشاورزی ام-اقتصادکشاورزی یک رشته بین رشته ای است-یکی از کاراش تعیین قیمت محصولات کشاورزی در بازار و قیمت خرید ازکشاورزهاست.دراینکه چه محصولی رابا چه قیمتی وارد کنیم یاصادر کنیم و برای تولید چه محصولی مشوق بذاریم که کشاورز بیشتر تولید کنه و......بحث و تدبیر میکند a_GOODARZI12@YAHOO.COMزیادتوسایت نمیام.سوالی داشتید با ایمیل درخدمتم.

arrz64

عضو جدید
سلام علیرضا بچه شیرازم فارغ التحصیل اقتصاد کشاورزی 87 هسم امسال نتونستم کنکور ارشد شرکت کنم هرکسی شرکت کرده میشه یه لطفی کنه راهنمایی کنه برای روش مطالعه و چطوری خوندن درسا ؟

ادامه تحصیل

ادامه تحصیل

سلام علیرضا بچه شیرازم فارغ التحصیل اقتصاد کشاورزی 87 هسم امسال نتونستم کنکور ارشد شرکت کنم هرکسی شرکت کرده میشه یه لطفی کنه راهنمایی کنه برای روش مطالعه و چطوری خوندن درسا ؟
سلام -اگه پیام نور و فراگیر می خوای شرکت کنی مستقیم راهنمایییت می کنم و میگم که روی خرد و کلان کار کن :cool:و لی برای آزاد و سراسری کتاب نمونه سوالات خانم مسنن مظفری و دکترکرباسی دانشگاه زابل را که چاپ پردازش هستو تهیه کن

nedashiva

کاربر بیش فعال
سلام من هم دانشجو هستم هم ارشد ثبت نام کردم آخه بچه درسخونمممم
بیشتر رو خرد وکلان موندم راستش زیاد وقت خوندن ندارم یکی از استادامون یه سری کلاسا گذاشته منابع رو تهیه کرده و مرتب ازمون آزمون میگیره

nedashiva

کاربر بیش فعال
کسی سایت دانلود تست هایارشد سراغ نداره راهنماییم کنید:surprised: