یادگیری نرم افزار

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من هم الکترونیکی هستم
مطلب pspiceوپروتل تقریبا بلدم
دیگه دنبال چی باشم

سلام دوست عزیز

ترم چند هستید شما؟ به نظرم اگه الان برید سمت نرم افزارهایی برای طراحی های دیجیتال باز خوبی هم داره چون توش متخصص کمه.

به نظرم برید دنبال FPGA بدک نیست.

kendab

عضو جدید
سلام دوست عزیز

ترم چند هستید شما؟ به نظرم اگه الان برید سمت نرم افزارهایی برای طراحی های دیجیتال باز خوبی هم داره چون توش متخصص کمه.

به نظرم برید دنبال FPGA بدک نیست.
ممنون
برا طراحی دیجیتال از FPGAباید استفاده کنم یا نرم افزار دیگری

• Like
واکنش ها: henn

henn

عضو جدید
سلام من هم يه سوال داشتم
من رفتم نرم افزار پروتئوس رو خوندم ولي هيچي ازش سر در نياوردم يعني خيلي از قطعه ها رو بلد نبودم
خلاصه چيزهايي توش بود كه تاحالا نخونديم
ترم 4 كارشناسي پيوسته هستم
لطفا راهنمايي كنيد كه از چه نرم افزاري شروع كنم

آخرین ویرایش:

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
برا طراحی دیجیتال از FPGAباید استفاده کنم یا نرم افزار دیگری

سلام دوست عزیز

FPGA خودش سخت افزار هست ولی برای طراحی اون نیاز به تسلط به نرم افزر خاصی هست، در اصل شما با این کار هم به یک نرم افزار مسلط میشین و هم با تکنولوژی FPGA آشنا میشین.

نرم افزارهای معروف طراحی FPGA هم اینا هستند:
Altera Quartus، FPGA Advantage 8.1 و ...

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من هم يه سوال داشتم
من رفتم نرم افزار پروتئوس رو خوندم ولي هيچي ازش سر در نياوردم يعني خيلي از قطعه ها رو بلد نبودم
خلاصه چيزهايي توش بود كه تاحالا نخونديم
ترم 4 كارشناسي پيوسته هستم
لطفا راهنمايي كنيد كه از چه نرم افزاري شروع كنم

دوست عزیز قدرت پروتئوس تو مدارهای دیجیتال و میکرو کنترلری هست، اگه میخوای روش مسلط بشه بهتر همزمان باهاش روی میکرو کنترلرها ه کار کنی و پروژه هاتو تو پروتئوس شبیه سازی کنی.

اگه می خوای روی یک نرم افزار آنالیز مدار تسلط داشته باش، پیشنهاد من به شما نرم افزار NI Multisim 11.0 هست که هم کتابخانه های به روزی داره و هم محیط یوزر فرندلی داره و یادگیری اون سخت نیست.

ضمناً سعی کن این نرم افزارهای رو پروژه ای یاد بگیری خوندن کتاب به تنهایی خسته کننده هست.

• Like

کنجکاوی

عضو جدید
سلام دوست عزیز

FPGA خودش سخت افزار هست ولی برای طراحی اون نیاز به تسلط به نرم افزر خاصی هست، در اصل شما با این کار هم به یک نرم افزار مسلط میشین و هم با تکنولوژی FPGA آشنا میشین.

نرم افزارهای معروف طراحی FPGA هم اینا هستند:
Altera Quartus، FPGA Advantage 8.1 و ...
ممنون
امکان داره درمورد کاراییFPGAتوضیحاتی برام بگی کجا کاربرد داره

henn

عضو جدید
دوست عزیز

من درصد دسته بندی و معرفی نرم افزار ها به فراخور سال تحصیلی و گرایش تحصیلی هستم. در حال حاظر این کار رو برای سال اول انجام داده ام و بزودی برای سالهای بعدی نیز ارائه خواهم کرد.
سلام دوست عزيز
كلا ممنون از توضيحاتتون در مورد اين پستي كه داديد ميخواستم ببينم كي اين تقسيم بندي رو توي سايت قرار ميديد

در مورد سوال پست قبليم ، راستش فكر ميكنم در حال حاضر هيچ نرم افزاري بدردم نميخوره و ميخوام نرم افزاري رو ياد بگيرم كه بعد از فارق التحصيلي به دردم بخوره و هي از اين شاخه به اون شاخه نپرم
يكي از نرم افزارهايي رو كه قصد يادگيريش رو دارم متلب هست و يكي ديگه رو هم ميخوام ياد بگيرم كه ديگه نيازي به نرم افزار هاي ديگه نداشته باشم اگه ميشه راهنمايي كنيد كه چه نرم افزاري ميتونه تقريبا كار بقيه ي نرم افزار هارو انجام بده
از اينكه اينهمه سوال ميكنم منو ببخشيد ، چون در زمينه ي نرم افزار هاي الكترونيكي هيچ اطلاعي ندارم و ميترسم وقت رو براي يادگيري از دست بدم
با تشكر از لطفت دوست عزيز

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
امکان داره درمورد کاراییFPGAتوضیحاتی برام بگی کجا کاربرد داره

در طراحی FPGA شما یک مدار مجتمع خام داری که با نرم افزارهای مربوطه اقدام به طراحی گیتها و آرایه های منطقی می کنی و سپس این طراحی رو به مدار مجتمع خود منتقل می کنید. و از این طرح خود بسته به نیاز در مدرارات الکترونیکی استفاده می کنید. البته طراحی در مقیاس VLSI صورت می گیره. بعنی شما گیتهایی زیادی رو برای یک مدار مجتمع طراحی می کنید.

این مدار مجتمع ها می توانند جایگزین بخشهایی از مدارات الکترونیکی که فقط از IC های دیجیتال در آن استفاده می شده بشوند.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
كلا ممنون از توضيحاتتون در مورد اين پستي كه داديد ميخواستم ببينم كي اين تقسيم بندي رو توي سايت قرار ميديد

در مورد سوال پست قبليم ، راستش فكر ميكنم در حال حاضر هيچ نرم افزاري بدردم نميخوره و ميخوام نرم افزاري رو ياد بگيرم كه بعد از فارق التحصيلي به دردم بخوره و هي از اين شاخه به اون شاخه نپرم
يكي از نرم افزارهايي رو كه قصد يادگيريش رو دارم متلب هست و يكي ديگه رو هم ميخوام ياد بگيرم كه ديگه نيازي به نرم افزار هاي ديگه نداشته باشم اگه ميشه راهنمايي كنيد كه چه نرم افزاري ميتونه تقريبا كار بقيه ي نرم افزار هارو انجام بده
از اينكه اينهمه سوال ميكنم منو ببخشيد ، چون در زمينه ي نرم افزار هاي الكترونيكي هيچ اطلاعي ندارم و ميترسم وقت رو براي يادگيري از دست بدم
با تشكر از لطفت دوست عزيز

من دسته بندی رو برای سال دوم هم انجام دادم ولی متاسفانه هر بار که میام پست جدید بزنم تو سایت به مشکل بر می خورم. البته بعد از جوابگویی به سوال شما این پست را نیز اضافه می کنم.

برای هر دانشجوی برق لازم هست که به یک نرم افزار آنایز مدارهای الکترونیکی تسلط داشته باشه که پیشنهاد من Multisim هست. اگه قصد کار تو مدارات دیجیتال هم داشته باشین در کنارش proteus هم خیلی خوبه. کار با این نرم افزارها وقتی به مفاهیم برق تسلط داشته باشین خیلی ساده هست.

دلیل من برای انتخاب این دو نرم افزار محیط ساده و یادگیری آسان و کاربرد فراوانشون هست. این دو نرم افزار کلیه نیازهای شما برای آنالیز مدارهای آنالوگ و دیجیتال و طراحی PCB را برای همیشه مرتفع می سازد.

• Like

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
نرم افزار های مورد نیاز در سال دوم تحصیلی رشته مهندسی برق

نرم افزار های مورد نیاز در سال دوم تحصیلی رشته مهندسی برق

با سلام

در بحث قبل دوست داشتم دوستان نیز مشارکت داشته باشند تا منم با انرژی بیشتری جلو برم ولی خوب اوضاع اونجوری که مد نظرم بود پیش نرفت، با این حال من به راهی که در نظر دارم ادامه می دهم:

در این پست می خواهم در مورد نرم افزارهای مورد نیاز سال دوم تحصیلی رشته مهندسی برق صحبت کنم.

از ترم سوم درسهای تخصصی تر نیز وارد کار می شوند مثل مدار های الکتریکی، الکترونیک، مدارهای منطقی، ماشین، الکترو مغناطیس و ....

البته گرایش تخصیلی تو این سال خیلی مهم نیست ولی رویکرد دانشجویان در انتخاب نرم افزار ها برای آینده مهم هست.

مهمترین نرم افزارها در این ترم نرم افزارهای شبیه ساز مدارهای الکتریکی هست که مهمترین نرم افزارهای این دسته OrCAD(P-Spice) - Multisim(EWB) - Proteus , ... می باشد.
نرم افزارهای OrCAD و Multisim مناسب برای مدارهای آنالوگ و و Proteus مناسب مدارهای دیجیتال می باشد.

در این سال نیز باید به نرم افزار matLAB توجه ویژه ای نمود پیشنهاد می کنم برای تحلیل مدارهای الکتریکی نیز از این نرم افزار استفاده نمایید تا پی به قدرت این نرم افزار ببرید. MatLAB در درس ماشین های الکتریکی نیز بسیار پرکاربرد است.

علاوه بر نرم افزار من طی کردن تعدادی دوره در پایان سال دوم تحصیلی دوم را نیز مناسب می دونم.
با توجه به آشنایی دانشجویان با خط و مشی رشته مهندسی برق دوره الکترونیک عملی برای کلیه گرایش ها پیشنهاد میشه.
برای بچه های گرایش کنترل و قدرت نیز طی دوره های برق صنعتی بسیار می تونه مفید واقع بشه.

امیدوارم دوستان نیز به این بحث بپیوندند تا به نتایج دلخواه تری برسیم.

از پست های بعدی به تفکیک گرایش جلو خواهم رفت تا هر گرایش با نرم افزار های خاص خودش بیشتر آشنا بشه.

hossein1387

عضو جدید
سلام به همه
می خواستم بدونم توی proteus چه طوری میشه پایه های مخفی رو که خود برنامه مخفی میکنه مثل vcc غیر مخفیشون کرد واقعا هرچی سعی کردم نتونستم درستش کنم ممنون میشم جوابم رو بدین

hossein1387

عضو جدید
ر استی اگه کسی هم در مورد حل pde و powerlib در متلب مطلبی داره بازهم ممنونش میشم .;)

sasan 68

عضو جدید
خب چیزعجیبی نیست حتما از ریاضی رفتی وحالا حالا ها باید منتظرباشی تا کاربرد رایانه در الکترونیک برداری،خلاصه هنوز زوده واست!ببخشید!!!

بالا