مراحل انجام پروژه طراحی سیستم آبیاری

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای اینکه ما بتونیم یه سیستم رو درست طراحی کنیم نیاز داریم که اصول کار کنیم و جلو بریم.
می دونین که آبیاری تحت فشار بر دو نوع موضعی و بارانی هستش. فعلا تو این مبحث ما به طراحی سیستم آبیاری قطره ای می پردازیم.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مراحل انجام یک پروژه آبیاری تحت فشار از ابتدا تا بهره برداری

مراحل انجام یک پروژه آبیاری تحت فشار از ابتدا تا بهره برداری

شرکت درکلاسهای ترویجی
تکمیل فرم تقاضانامه توسط متقاضی آبیاری تحت فشار
بازدید وبررسی اولیه محل اجرای پروژه
انجام آزمایشات آب وخاک
نقشه برداری ازاراضی
طراحی روش مناسب آبیاری تحت فشار
بررسی طرح درکمیته فنی استان
ارسال طرح به یکی ازبانک های عامل برای تصویب تسهیلات :
تصویب اعتبارمورد نیازپروژه وانجام مراحل بانکی
نظارت برپروژه
خرید لوازم وتجهیزات پروژه
اجرای پروژه وتحویل موقت
تحویل قطعی پروژه
قبل ازاین که فرد، متقاضی اجرای آبیاری تحت فشاربشود باید به مرکزترویج وخدمات کشاورزی مراجعه ودرکلاس های ترویج یکه درمرکزدهستان یا مدیریت شهرستان مربوطه تشکیل می گرددشرکت نموده وبا مشخصات انواع روش ها ونیزبهترین ومناسب ترین روش آبیاری تحت فشارمتناسب با وضعیت اقلیمی وخاک منطقه ومزرعه ویا باغ مربوطه آشنا شود. سپس پس ازتکمیل تقاضانامه توسط بهره بردار، محل اجرای پروژه توسط کارشناس آبیاری تحت فشارشهرستان به دقت بررسی می شود تا بهترین سیستم توصیه وازضرروزیان احتمالی جلوگیری به عمل آید .
ازمزرعه ویا باغ متقاضی نمونه مرکب خاک تهیه ومورد تجزیه فیزیکی وشیمیایی قرارمی گیرد. از آب ویا باغ مورد نظرنمونه تهیه وآزمایشات شیمیایی لازم برای تعیین کیفیت آن به عمل می آید .
پس ازانجام مطالعات پایه وتایید کمیته فنی آبیاری تحت فشار، لازم است از اراضی مورد نظر بهره بردار، نقشه برداری به عمل آمده وبه تایید کمیته فنی استان برسد.
پس ازتاییدبررسی اولیه وآزمایشات آب وخاک وتهیه نقشه اراضی ، طراحی پروژه یکی ازشرکت های مجاز طراحی سیستم های آبیاری تحت فشار، با لحاظ نمودن نظر بهره بردارداده می شود .
پس ازانجام طراحی وارائه دفترچه ونقشه مربوطه، طرح با دقت و وسعت نظردرکمیته فنی استان مورد بررسی قرار می گیرد .ازجمله موارد مهم دربررسی یک طرح آبیاری تحت فشارمی توان به چگونگی انتخاب سیستم محاسبه نیازآبی ، قطعه بندی ، برنامه آبیاری درطول فصل رشد،زمان آبیاری ، مدول آبیاری ، محاسبات هیدرولیکی شبکه ، ایستگاه پمپاژوکنترل مرکزی ولیست لوازم ودرنهایت بررسی مالی ودستور العمل بهره برداری ونگهداری اشاره نمود.
طرح پس ازتصویب موارد فنی طرح درکمیته فنی استان ، لازم است طرح مذکور به یکی ازبانک های عامل برای ارائه تسهیلات به متقاضی ارسال شود .
پس ازتصویب مورد نیازپروژه توسط بانک عامل ، کارشناس مسئول آبیاری تحت فشار استان به طورکامل درجریان امورقرارگرفته وبه متقاضی توصیه های لازم درمورد چگونگی برداشت وهزینه اعتبارپروژه را ارائه می دهد. بدیهی است پرداخت هریک ازمراحل هزینه پروژه با نظارت مدیریت آب وخاک استان انجام می شود. دراین مرحله زارع می بایست درمورد انتخاب پیمانکارمجازپروژه تصمیم گیری نماید وازپیمانکاربرای اجرای پروژه درخواست همکاری شده وموضوع کتباً توسط زارع به مدیریت آب وخاک اعلام شود. دراین مرحله قرارداد اجرائی با پیمانکارمجازمنعقد می شود. انجام مراحل اداری بانکی مطابق آئین نامه اجرائی مربوطه، به عهده متقاضی ( بهره بردار) می باشد .
نظارت براجرای کلیه مراحل پیشرفت فیزیکی یک پروژه آبیاری تحت فشارتوسط سازمان جهاد کشاورزی استان ( مدیریت آب وخاک ) انجام می شود. این نظارت می تواند مستقیماً ازطریق مدیریت آب وخاک استان ویا ازطریق بخش خصوصی (شرکت های طراح ومجری مجاز) اعمال می گردد.
دراین مرحله می بایست نسبت به خریداری لوازم مورد نیازپروژه اقدام شود. با توجه به این که بخش اعظم هزینه های هرپروژه آبیاری تحت فشارمربوط به خرید لوازم وتجهیزات است ، ضرورت دارد ازتولیدات با کیفیت استاندارد وازتولید کنندگان مجاز خرید انجام شود.
پس ازاجرای کامل وتست نهائی آموزش نحوه بهره برداری ازپروژه به بهره بردارتوسط پیمانکار، پروژه مورد نظربا حضورکارفرما (بهره بردار)، پیمانکار، مدیریت آب وخاک ، نماینده دستگاه نظارت ومدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تحویل موقت می شود.
پس ازتحویل موقعیت سیستم (پروژه ) ، به مدت یک سال شمسی کمیته بهره برداری استان بطور مستمر نسبت به بهره برداری ازپروژه نظارت ودقت می نماید ودرصورت وجود هرگونه نقض به پیمانکاراعلام نموده وپیمانکارموظف است نسبت به رفع نقض دراسرع وقت (حداکثر15روزپس ازاعلام کتبی ) اقدام نماید . پس از سپری شدن یک سال ، با شرایط فوق وتایید دستگاه نظارت ، نسبت به تحویل قطعی پروژه به بهره بردار اقدام خواهد شد. بدیهی است تحویل قطعی پروژه ، موجب سلب مسئولیت ازپیمانکارنمی گردد واگرمواردی نیازبه پیگیری داشته باشد، می بایست نسبت به انجام آن ازطریق شرکت پیمانکار و بانظارت کمیته بهره برداری استان اقدام شود.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای طراحی سیستم دو برگه در اختیار شما قرار می گیرد.
1. برگه درخواست کشاورز که مشخصات خاک، نوع محصولات و فاصله کاشت درختان، ساعت و مدار آبیاری در اون درج شده.
2. برگه آزمایش آب
همچنین یک فایل CAD نقشه زمین
-----------------------------------------------------------------------------------------

10sosos

عضو جدید
برای طراحی سیستم دو برگه در اختیار شما قرار می گیرد.
1. برگه درخواست کشاورز که مشخصات خاک، نوع محصولات و فاصله کاشت درختان، ساعت و مدار آبیاری در اون درج شده.
2. برگه آزمایش آب
همچنین یک فایل CAD نقشه زمین
-----------------------------------------------------------------------------------------

سلام

منم تقریبا به یک راهنمایی مشابه نیاز دارم .
من قبلا سیستم توزیع و انتقال رو انجام دادم منتاها الان میخوام برای باغ خودمون طراحی سیستم قطره ای تحت فشار رو انجام بدم که نخوام بدم کسی .

چندتا سوال دارم ؟

1. شما برای طراحی از چه نرم افزاری استفاده میکنید ؟
2. نیاز آبی درخت رو چقدر باید برای شروع طراحی در نظر بگیرم درختا 2000 تا سیب 5 ساله و 200-300 تا سیب 15 ساله هستن .
3. من با نرم افزاری اپانت و واترجمز کار کردم میتونم با اونا انجام بدم .

4.جنس و ابعداد لوله هایی که باید استفاده بشه و نوع امیتر های رو میشه بهم یه مشخصاتی بدید و تا توصیه کنید .

5. من فایل کد رو دارم منتاها الان موندم که با این نقشه ی توپوگرافی چیکار کنم ؟ یعنی اینکه آیا نرم افزارای شما میاد ازش استفاده میکنه یا نه شما برای رسم فیزیکی از کد استفاده میکنید .

6. آیا باید مختصات دقیق درختا رو داشته باشم یا باید حدودی قرار بدم مثلا 6 در 6 متر برای یک هکتار و محاسبه ی دقیقشون یا از گوگل ارث باید استفاده کنم و نقشه ی توپوگرافی رو با عکس ستش کنم و بعد طراحی .

10sosos

عضو جدید
با سلام دیدم کسی نیست ادامش ندادم

ممنون میشم یه کم راهنماییم کنید الان سوال اساسی توی ذهنمه که آیا باید با gps مختصات دقیق درختا رو در بیارم یا از گوگل پلاسم استفاده کنم کفایت میکنه . البته نقشه ی توپوگرافی رو دارم اما محل درختا مشخص نشده .

من محدودت زمانی دارم ممنون میشم کمکم کنید .

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام. اگه مایل هستید با هم پروژه رو حلش کنیم.اینجوری هم تمرینی برای ما می شه هم می شه اونو انجام داد. به صورت علمی و عملی آموزشیست برای دوستان

10sosos

عضو جدید
با سلام. اگه مایل هستید با هم پروژه رو حلش کنیم.اینجوری هم تمرینی برای ما می شه هم می شه اونو انجام داد. به صورت علمی و عملی آموزشیست برای دوستان

آره چرا نه مشکلی نیست .

چیکار باید بکنم .

و اینکه جواب این سوال رو ممنون میشم الان بدونم . فرق آرایش خطی با آرایش لوپ قطره چکان ها چیه . منظور اینه که همون یک خط لوله بره و پای درخت یک خروجی ازش بگیریم اما به صورت لوله و دورتادور درخت قرار بدیم

. من الگوی یکی از همسایه هامون رو گرفتم آرایش قره چکان ها رو گفتن لوپ اینو نتونستم پیداش کنم البته مطالب انگلیسی رو هم گشتم اما نتونستم تصوری جز اونچه گفتم بگیرم .

من میخوام با نرم افزار واترجیمز که ما برای خطوط توزیع وانتقال انجام میدیم اینکارو انجام بدم نمیدونم شما با چه نرم افزاری انجام میدید چون پرسیدم هنوز جواب نگرفتم .

این موضوع باعث شد یک واحد آبیاری تحت فشار رو این چند روز از بس جزوه جمع کردم برای خودم فراهم کنم . الگوریتم حل رو دارم با اسفاده از نشریه 286 دارم جلو میرم اما خوب بعضی موارد رو آشنایی با اصلاحاتش ندارم و همین وقت گیره برام .

حالا اگر بحث باز بشه جزوه ها و ... رو هم که ممکنه نیاز بشه رو هم آپ میکنم .

"فقط ممنون میشم معنی این آرایش لوپ رو بهم بگید که یعنی چی که گفتن آرایش لوپ با فاصله ی قطره چکان ها مثلا 1.2 متر فرقش رو با آرایش خطی متوجه نمیشم "

pip.jpg

این عکس انواع آرایش رو گفته اما من لوپ رو نتونستم چیزی پیدا کنم . منظور چیه ؟

و اینکه اگر مایل باشید به صورت ام پی تری و فشرده بریم جلو من زمانش رو دارم که آنلاین باشم اما دوستان رو نمیدونم .

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آرایش خطی یعنی اینکه یه لوله 16 یا 20 لاترال رو بکشیم (یا پهن کنیم) بعد روش قطه چکان بگذاریم.
آرایش حلقوی یعنی اینکه از لوله 16 حالت بالا کنار هر درخت یه انشعاب بکشیم و روش قطره چکان بگذاریم.
فاصله قطره چکان ها هم فاصله ایه که قطره چکان ها از هم روی لوله دارند.
----------------------------------------------
با احترام اگه ممکنه نام گیاه، شهرستانی که اون محصول قرار داره رو بگین.

10sosos

عضو جدید
آرایش خطی یعنی اینکه یه لوله 16 یا 20 لاترال رو بکشیم (یا پهن کنیم) بعد روش قطه چکان بگذاریم.
آرایش حلقوی یعنی اینکه از لوله 16 حالت بالا کنار هر درخت یه انشعاب بکشیم و روش قطره چکان بگذاریم.
فاصله قطره چکان ها هم فاصله ایه که قطره چکان ها از هم روی لوله دارند.
----------------------------------------------
با احترام اگه ممکنه نام گیاه، شهرستانی که اون محصول قرار داره رو بگین.

آهان پس منظور از آرایش لوپ همون حلقه بود که کنار درخت میچرخونن . یعنی عکس زیر :

drip-Dripworks-tree-irrigation.jpg

درسته .

----------
شهرستان اقلید فارس

2000 تا سیب 5 ساله و 200-300 تا سیب 15 ساله

خوب برای اینکه کارمون الگوریتم داشته باشه و پله پله بریم جلو از کجاباید شروع کنیم . البته الگوریتم هایی که توی نشریه ها و ضوابط هست رو دیدم اگر قراره طبق همون بریم که همونو اینجا قرار بدیم

10sosos

عضو جدید
برای شروع باید نیاز آبی رو بدست آورد من از نرم افزار netwat استفاده کردم اما خیلی کم زد به قولی فکر کنم دیتابیسش قدیمیه و اینکه نگفته بود این مقادیر برای چه سن درختی هست . آیا شما میدونید

الان نرم افزار crop wat رو دانلود کردم تا بررسیش کنم بینم جواب اون چی میشه .

اما یه سوال درصد سایه انداز درختا رو چطور باید محاسبه کرد آیا فرمول یا جدول یا کتابی داره . چون برای ماها و دهه های مختلف نیازه ؟

10sosos

عضو جدید
برای محاسبه ی ETC به ET0 نیازه من داده های ET0 در netwat و 3 تا روش موجود در نرم افزار optiwat رو گرفتم اما داده هاشون با واقعیت نمیخونه آخه میگن بیشترین مقدار توی خرداد هست اما یه نمونه پروژه ی یکی همسایه هامون رو دیدم که اجرا هم شده و بیشترین مقدار رو توی مرداد دهه ی اول داره . حالا موندم کدومو معیاربگیرم و برم نیاز ابی رو حساب کنم .

آیا باید یه ضریب اطمینان در مقادیرش ضرب کنم و اینکه کدوم نرم افزار و مدل رو معیار قرار بدم یا نرم افزار دیگه ای باید استفاده کنم . آخه کروپوات میزان نور و ... رو میخواست نشد ازش استفاده کنم چون سایت هواشناسی نزده بود .

برای الگوریتم هم فکر کنم این خوب باشه

الگوریتم طراحی.jpg

10sosos

عضو جدید
مشکل اون دوتا برنامه رو فهمیدم چون دیتابیسشون قدیمیه optiwat که برای سال 2003 هست یعنی 82-81 یعمی یک دهه قبل پس اصلا بدردم نمیخوره . باید از کروپوات استفاده کنم . اما مشکلم اینه که داده های هواشناسیشو از کجا گیر بیارم ؟

و هنوز فورمول یا جدول یا نرم افزار یا نموداری برای درصد سایه انداز پیدا نکردم چیکار کنم ؟

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض پوزش از دوستان
برای برآورد ننیاز آبی از نرم افزار NetWat یا از سند ملی که مال طرح و برنامه خدابیامرز هست استفاده می شود. البته در بعضی از شرکت ها از برنامه CropWat هم استفاده شده بوده. آمار هواشناسی قبلا تو سایت سازمان بود که دوستان برداشتنش. حالا چرا الله اعلم. احتمالا خواستن بعدا بالاش پول بگیرند.
اما بریم سراغ کار خودمون. فرض می کنیم که همه مجوزارو گرفتیم یعنی هم زمین مشاع نیست هم بالای پنج هکتاره و قراره طراحی انجام بشه. قبلش پول طراحی رو می گیریم که اگه کشاورزه با دیدن قیمتا پس افتاد دستمون نمونه تو حنا!!!
ما برای طراحی از نرم افزار NETWAT استفاده می کنیم. ایراد این نرم افزار و اون سنده اینه که آمار هواشناسی به روز نیست و چند سال اخیر که خشکسالی شدت گرفته رو در نظر نگرفته. از طرفی دیگه فقط استفاده از آمار های جدید باعث می شه که خطامون به خاطر کم بودن داده زیاد بشه. به هر حال داده هامون ایناست:
نوع محصول: سیب.
محل باغ: شهر اقلید استان فارس
--------------------------------------
نرم افزارو باز می کنیم و استان، دشت و محصولو انتخاب می کنیم و روی دکمه پیش نمایش کلیک می کنیم تا صفحه مشخصات بیاد. که میشه شبیه عکس زیر:

Apple.jpgعددهای تو ستون تبخیرتعرق برای دهه محاسبه شده یعنی برای نیاز روزانه باید تقسیم به ده بشه. مسلما دهه سوم تو دو فصل اول سال 11 روزه هستش که نباید فراموش بشه.

آخرین ویرایش:

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا می ریم سراغ محاسبه نیاز آبی و زمان آبیاری. یه فایل اکسل هستش که بارگذاری می کنم. اینو دانلود کنید که مال خود انجمن صنفی آبیاریه و می تونین از همین جدول استفاده کنین.
داده ها اینجوری وارد می شه:
نام شهرستان: اقلید
گیاه: سیب
عمق ریشه: 1.8 متر(عمق ریشه رو به متر بدین نه به سانت)
حداکثر ضریب تخلیه: 65%. یعنی مجازیم تا 35% آب تخلیه بشه بعد آبیاری کنیم.
سطح سایه انداز: 60%
فاصله لاترال ها و روزنه ها هم فاصله درختا هستش که بر اساس چیزی که گفتن زدم 6*6
دبی اختصاص یافته برای هر گیاه: دقت کنین که یا از قطره چکانای 4 لیتر در ساعت معمولا استفاده می شه ما برای زمان پیک یعنی رشد کامل درخت در نظر می گیریم 3 قطره چکان که می شه 24 لیتر در ساعت. بر اساس اصول عملی اینجوریه که اگه قطر سایه انداز که می رین می پرسین یا متر می کنین زیر یه متر بود یک قطره چکان، بین 1 تا 1.5، دو قطره چکان، برای 2 تا 3 متر 3 تا و برای بالای 3 به ازای هر متر قطرتاج درخت یک قطره چکان. (منبع: دوره آموزشی شناخت و طراحی روشهای آبیاری تحت فشار آبیاری موضعی نوشته عباسعلی پورمحسنی که می تونین تو هم مجموعه مهندسی آبیاری دانلود کنین)
هدایت الکتریکی یا EC آب رو هم که ندادن من زدم 2.8
--------------------------------------------------------------------------------------
بعد می مونه ستون های تبخیر تعرق، بارندگی موثر که اونارو از تو جدول بند قبل وارد می کنیم. همونجور که قبلا گفتم اعدادو به ده و یازده تقسیم کنین که بشه نیاز روزانه

پیوست ها

• Irri Drip .pdf
    144.4 کیلوبایت · بازدیدها: 4

10sosos

عضو جدید
بسیار عالی بود .

اگر میدونستم فایل آزمایش آب و خاک رو زودتر قرار میدادم . اما هنوز دیر نشده به همین علت الان قرارش میدم

فقط چندتا نکته که به نظرم اومد :
به عنوان شاگردتون سعی میکنم سوالتی که توی ذهنم میاد رو بپرسم که دوستانی که بعدا مراجعه میکنن زودتر کارشون راه بیوفته و اگر فایلی نیاز بود که نام بردید رو ه مسعی میکنم پیدا کنم و لینکشو برای دوستان قرار بدم

1. الان شما فایل پی دی اف قرار دادید فایل اکسل نبود میشه فایل اکسل رو هم قرار بدید با تشکر فراوان
2. سند ملی لینکش کجاست و اصلا چطور میتونم داشته باشمش (البته اگر نرم افزاره بهتره که همون رو استفاده میکنیم )
3. الان من میخوام برای این درختای سیب 5 ساله طراحی کنیم سایه اندازشون چیزی حدود 1 تا 1.5 هست که متفاوته برای درختا . خوب تا اینجاش درست مثلا2 تا قطره چکان میزاریم اما خوب بعدا که درخت بزرگ بشه یعنی باید دوباره طراحی انجام بشه چون وقتی سن بالا بره تعداد قطره چکان ها بیشتر و در نتیجه دبی بیشتر و بعد مصرف و افت فشار بیشتر میشه . به طور خلایه یعنی اینکه طرح خوب بعد از چند سال دیگه نیاز زمین رو نمیتونه تامین کنه . آیا نباید بر اساس سن بلوغ درخت طراحی بشه نیازی نیست ممنون میشم این موضوع رو راهنماییم کنید .

4. جزوه ی خیلی خیلی خوبی بود برای دانلود دوستان اینجا میتونن برن
دوره آموزشی شناخت و طراحی روشهای آبیاری تحت فشار آبیاری موضعی نوشته عباسعلی پورمحسنی

5. آیا امکانش هست جزوه ی دیگه ای معرفی کنید که فورمول ها رو هم داشته باشه .

6. آبی هم که ما داریم دبیش 5.34 لیتر برثانیه هست و 4 روز در 8 روز مالکیت داریم و مساحت هم 5 هکتاره

اینم فایل گزارش آب و خاک

ab036.jpg

آیا فایل توپوگرافی رو هم آپ کنم و اینکه چه نر افزاری رو استفاده میکنیم برای طراحی

و یه نکته ی دیگه باید از استاندارد 14427 برای لوله های پلی اتیلن استفاده کنیم
اینم لینکای دانلود

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام. اختیار دارین ما هنوز جوجه طراحم نیستیم.
فایل اکسلو تصحیحش کردم و آپلود می کنم.
اما جواب سوالا:
2. والا فایلشو نمی دونم اما اگه به شرکتای طراح یا مجری با سابقه شهرتون برین یحتمل بتونین کتابشو که زیر خاکی هستش و نیاز یه اثر انگشت و شناسنامه هفتاد نسل قبل آدم هستو باید ببرین تا بتونین بگیرین. چون فکر کنم مال قبل هفتاده. (به روز بودن آمارو داشته باشین)
البته فایلشو دارم که نیاز به اکسل 97 داره. که نسل XP هم منقرض شده چه رسه به 97 تمش.
3. برای طراحی ما فرض می کنیم محصول به حداکثر رشدش رسیده و تو چله تابستان و هرم آفتاب سوزان قرار داریم و ملت شرشر دارند عرق می ریزند. چون اگه خراب طراحی کنیم کشاورز یا باغدار کل فامیلمونو می شوره و میندازه رو بند تا خشک بشند. چون فاتحه محصولش خونده شده. شاید بگین خوب اگه درختامون هنوز نهالند چرا باید اون همه آب بدیم؟ باید بگم خوب به اون کشاورزه بگین مثلا نصف اونی که تو دفترچه هستش آب بده. البته خود اون بابام با N سال تجربه می دونه که چقدر پمپ باید روشن باشه.
4. سعی می کنیم همین جا همه رو جمع کنیم و چیز یاد بدیم. البته اگه بقیه دوستام بیان کمک

پیوست ها

• Irri Drip .rar
    12.2 کیلوبایت · بازدیدها: 2
آخرین ویرایش:

10sosos

عضو جدید
اختیار دارید . اما هر چی باشه تجربه و علمشو دارید .

از طرفی شاید الان چون دانشگاها تعطیل شدن کاربرا کمتر بیان اما کسایی که پروژه دارن و یا بعدا درسشو مطمئنا استفاده خواهند برد ونظرشون رو خواهند داد .

یک سوال توی فایل اکسل 3 تا پارامتر رو باید وارد کنیم etc رو که از نرم افزار میگیریم و بارندگی رو از سایت هواشناسی این دوتا حل شده هستن . فقط نیاز آبشویی رو چطور باید تعیین کنیم فکر میکنم باید از روی گزارش آزمایش آب و حاک محاسبه بشه اگر این مورد رو هم کمک کنید خیلی ممنون میشم چون حداقل این مورد برای من کمی گنگ هست .

یه سوال دیگه هم الان دوباره یادم اومد و بعد از این مرحله باید چیکار کرد باید رفت و طراحی خطوط لوله رو انجام داد اگر آره با چه نرم افزاری که دانلودش کنم آماده داشته باشمش .

چون الان برای طراحی خطوط لوله کلی سوال دارم که جلوی خودم رو گرفتم بحث یه دفعه نپره چند پله بالاترو نکته ای جا بمونه

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو صفحه دوم مساحت زمینو وارد می کنیم تا هیدرومدول، حداکثر دبی طرح و حجم آبی که باید استفاده بشه رو به ما بده.
حالا اگه نقشه CAD رو آپلود کنین می ریم سراغ بخش شیرین طراحیش

10sosos

عضو جدید
بفرمایید اما یه کمی سخته چون 6 قطعه هست و جدا از هم هستند

هیدرو مدول هم که برام سوال بود که توضیحش رو دادید ممنونم

پیوست ها

• drip-2010.zip
    503.9 کیلوبایت · بازدیدها: 4
آخرین ویرایش:

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اختیار دارید . اما هر چی باشه تجربه و علمشو دارید .

از طرفی شاید الان چون دانشگاها تعطیل شدن کاربرا کمتر بیان اما کسایی که پروژه دارن و یا بعدا درسشو مطمئنا استفاده خواهند برد ونظرشون رو خواهند داد .

یک سوال توی فایل اکسل 3 تا پارامتر رو باید وارد کنیم etc رو که از نرم افزار میگیریم و بارندگی رو از سایت هواشناسی این دوتا حل شده هستن . فقط نیاز آبشویی رو چطور باید تعیین کنیم فکر میکنم باید از روی گزارش آزمایش آب و حاک محاسبه بشه اگر این مورد رو هم کمک کنید خیلی ممنون میشم چون حداقل این مورد برای من کمی گنگ هست .

یه سوال دیگه هم الان دوباره یادم اومد و بعد از این مرحله باید چیکار کرد باید رفت و طراحی خطوط لوله رو انجام داد اگر آره با چه نرم افزاری که دانلودش کنم آماده داشته باشمش .

چون الان برای طراحی خطوط لوله کلی سوال دارم که جلوی خودم رو گرفتم بحث یه دفعه نپره چند پله بالاترو نکته ای جا بمونه

اما جواب سوالا:
ETc رو از NETWAT می گیرم. بارندگی موثرم تو همون NETWAT هستش. کاری به آمار هواشناسی نداریم. برای نیاز آبشویی فقط باید EC آب رو بدین که از تو برگه آزمایش به دست میاد. می مونه ECe یا EC ای که گیاه تو اون حساسه. که از تو جداول کتاب های طراحی می تونین بدست بیاورین که متاسفانه من ندیدم که یه جدول کامل باشه. دانشجوهام که پایان نامه های قلمبه سلمبه می نویسند و به این مسائل که بسیار بسیار مهمه توجه ندارند. این جدوال معمولا کپی همند و تعداد گیاهان اون بسیار کمه.
فعلا تا اینجا ما کاری به طراحی و نقشه CAD نداشتیم و فقط محاسبه مهمه که همون اکسله کافیه

10sosos

عضو جدید
یه سوال دیگه که من با هاش مواجه شدم .

ما نیاز آبی رو به واحد میلیمتر داریم اما ما حجم رو نیاز داریم چطور باید تبدیلش کنیم یعنی الان mm/day داریم چطور باید تبدیلش کنیم به lit/day یعنی ضریب تبدیل چیه ؟ البته اگر اشتباه کردم شما اصلاحش کنید

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه که من با هاش مواجه شدم .

ما نیاز آبی رو به واحد میلیمتر داریم اما ما حجم رو نیاز داریم چطور باید تبدیلش کنیم یعنی الان mm/day داریم چطور باید تبدیلش کنیم به lit/day یعنی ضریب تبدیل چیه ؟ البته اگر اشتباه کردم شما اصلاحش کنید
برید تو tab دوم اکسل خودتون می بینین چجوری محاسبات انجام شده. اما خلاصش اینه:
یه مکعب فرضیو در نظر بگیرین که حجمش برابر مقدار آب مصرفیه. ارتفاع مکعب مقدار آب ناخالص یا Ig هستش که برابر با مقدار ETc بعلاوه نیاز آبشویی منهای بارندگی موثر تقسیم بر راندمان (که به صدمه، یعنی به 100 تقسیم شده)
مساحت مکعبم معلومه. سطح زیر کشتتونه. البته این سطح بر اساس هیدرومدول و میزان آبی که دارین به دست میاد یعنی باید ببینین هیدرومدول چقدره چقدرم آب دارین بعد بینین چقدر اون مزرعه آب می خوره. مساحتش می شه مساحت مکعبه.
مساحتو دارین ارتفاع رو هم دارین در هم ضرب می کنین حجم آب مورد نیاز به دست میاد

10sosos

عضو جدید
برید تو tab دوم اکسل خودتون می بینین چجوری محاسبات انجام شده. اما خلاصش اینه:
یه مکعب فرضیو در نظر بگیرین که حجمش برابر مقدار آب مصرفیه. ارتفاع مکعب مقدار آب ناخالص یا Ig هستش که برابر با مقدار ETc بعلاوه نیاز آبشویی منهای بارندگی موثر تقسیم بر راندمان (که به صدمه، یعنی به 100 تقسیم شده)
مساحت مکعبم معلومه. سطح زیر کشتتونه. البته این سطح بر اساس هیدرومدول و میزان آبی که دارین به دست میاد یعنی باید ببینین هیدرومدول چقدره چقدرم آب دارین بعد بینین چقدر اون مزرعه آب می خوره. مساحتش می شه مساحت مکعبه.
مساحتو دارین ارتفاع رو هم دارین در هم ضرب می کنین حجم آب مورد نیاز به دست میاد

ممنون فقط الان "سطح زیر کشت " رو متوجه نشدم چطور باید محاسبه کنیم تنها چیزی که الان میدونم اینه که با مساحت مزرعه متفاوته و توی تب دوم هم گفته که باید خودمون واردش کنیم .

منظورتون از " چقدر آب داریم" چیه ؟ منظور دبی آب چشمه هست که 5.3 لیتر بر ثانیه هست یا حجم استخره که هنوز طراحی نشده .

فرمول محاسبش رو میشه یه کم شفافتر کنید .

بازم ممنونم

چون من به ابعاد خیلی حساسم. ارتفاع etc هست که میشه mm اما مساحت چیه ؟ هیدرومدول lit/s/hr هست از میزان آب رو هم نمیدونم منظور چیه اما اگر لیتر باشه یه جورایی گیج کرده که چطور واحد حجمی دربیاد

آخرین ویرایش:

10sosos

عضو جدید
یه سوال دیگه در مورد خاک :

خاک ها از نظر بافت و درجه ی لایه بندی تقسیم بندی شدن البته شاید تقسی بندی های دیگه ای هم وجود داشته باشه .

حالا سوال من اینه که خاک لومی رسی چه نوعی هست :

از نظر بافت که من جدول زیر رو پیدا کردم و نتیجه گرفتم بافتش میشه ریز آیا درسته :

اما از نظر لایه بندی نتونستم چیزی رو پیدا کنم از نظر لایه بندی چطوری هست : 1. همگن 2. لایه بندی کم 3. لایه بندی زیاد

البته بازم میگم اگر زیاد سوال میپرسم شما ندیده بگیرید و هر وقت صلاح دیدید و وقت و حوصلش بود بهم بگید

پیوست ها

• خاک.jpg
    خاک.jpg
    52.7 کیلوبایت · بازدیدها: 1

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خاک هایی که قطر ذراتشون زیر 0.002 میلیمتر باشند می شند رسی، خاکهایی که بالا 0.2 باشند می شند شنی بقیم لومی (ا به قول یه بنده خدایی خاک ته گلدانی) هستند. خاکهایی که ترکیبی باشند می شند مثلا لومی رسی شما یعنی اگه قطر ذرات متوسط رو به پایینند.
اگه بشتر بخوایند بدونین برین کتابهای خاکشناسی رو بخونین.
خاکهای شنی آب رو خوب تو خودشون نگه نمی دارند دیر به اشباع می رسند ( کل منافذ بر آب می شه) و زود از آب تخلیه می شوند. اینا رو زیاد آب بدی چون آب می ره پایین آب هدر می ره. زمینای شنی رو نباید به روش های سنتی آب داد چون هرچی آب بدن از اون ور دفع می شه. (مثل کسی که SS داشته باشه و نیازمند ORS)
خاکهای رسی آب رو خوب نگه می دارند اما چون قطر ذرات کمه جاذبه بین مولکولهای آب و خاک زیاده و با وجود اینکه آب زیادی تو خودشون نگه می دارند اما مثل یه آدم خسیس نم پس نمی دهند. خاک به محض این که خشک بشه سله می بنده و در بعضی از خاکها قطر و عمق ترک ها ممکنه به 1 متر هم برسه. (خودتون حدس بزنین چی می شه)راه رفتن و انجام کارهای کشاورزیم مشکله. اگه آبیاری بارانی رو انجام بدیم و شدت پاشش آبپاش ها بیشتر از میزان نفوذ آب در خاک باشه آب به جای فرو رفتن در خاک در سطح اون جاری می شه که یکی از نتایجش اینه که شمارو از شرکت طراحی با اردنگی می نازن بیرون(چون کشاورزه خون مدیرعاملو تو شیشه کرده با غرزدناش)
خاکهای لومی بهترینند چون نقاط مثبت هردو رو دارند و نقاط منفیشونو ندارند. معمولا خاکهای کشاورزی اینجوریند چون فرایند های کشاورزی و فعالیت های زارع و باغدار مثل شخم زدن، کود دادن و دادن آهک و غیره به خاک باعث می شه به مرور خاک اصلاح بشه.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سطح زیر کشت یعنی اینکه اون بنده خدا چقدر می تونه بکاره. تو کشور ما معمولا میزان آب کم و مساحت زمین زیاده. یعنی کشاورز بیشتر از اونی که باید بکاره می کاره.

10sosos

عضو جدید
سطح زیر کشت یعنی اینکه اون بنده خدا چقدر می تونه بکاره. تو کشور ما معمولا میزان آب کم و مساحت زمین زیاده. یعنی کشاورز بیشتر از اونی که باید بکاره می کاره.

برای من همین علامت سواله تصور من از مطلابی که خوندم این بود که :
مثلا ما 1 هکتار زمین داریم که 6*6 درخت داخلش داریمو یه حالت دیگه که توی همون 1 هکتار مثلا 5*5 درخت داشته باشیم . من این جور برداشت کردم که سطح زیر کشت این دو باهم متفاوته اگر آره چقدره و چطور محاسبه میشه اگرم که یکیه که باید همون یک هکتار باشه ؟

حالا کدومش درسته .

دیگه تا اینجا علامت سوالی توی ذهنم نیست تا مرحله ی طراحی :

منتظر شروعش هستم

10sosos

عضو جدید
در مورد نیاز آبشویی هم میشه توضیح بدید یا نحوه ی محاسبش رو بگید . توی فایل اکسل هم باید ضریب آبشویی رو وارد کنیم . این مورد رو چطور باید مجاسبه کنیم . گزارش آب هم هسا اگر امککانش باشه توی یه مثال واقعی نشون بدید چون گزارش آب و خاک هست اینو گفتم .

بازم ممنونم .

شرمنده که اینقدر سوال می پرسم . 10 دقیقه ی دیگه بازی ایران آرژانتینم شروع میشه اما چیکار کنم خیلی کشاورزی و طراحی و برنامه نویسی رو دوست دارم و این سوالا برام از بازی مهمتره .