مسابقه *** نحوه تکثیر این گیاه چیه؟

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستای گلم.....مهندسی کشاورزی یاغیر مهندسی......

با توجه به اینکه بخش باغبانی از بخشای قدیمی و فعال باشگاه بود ولی حالا.....:cry:

برآن شدیم تا یه مسابقه های جدید ترتیب بدیم تا این بخش دوباره به طراوت قبلش برگرده انشالله......

امیدوارم
همه شرکت کنین.....

خب تو این تاپیک میخوایم یاد بگیریم
چه گیاهی از چه روش هایی تکثیر پیدا میکنه....

منتظر حضور پر شور شما در راهپیمایی ببخشید مسابقه هستیم.....

در ضمن لطفاً گوشه چشمی هم به این تاپیکا داشته باشین.....

[h=3]مسابقه *** كي ميتونه اين برگ هارو بشناسه؟
[/h]
[h=3] مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟
[/h]
[h=3]مسابقه *** من می پرسم... تو بپرس...!
[/h]
مسابقه *** هر کی تونست یه عکس خوب از گیاه پیدا کنه

[h=3]مسابقه *** كي ميتونه بگه اين وسيله باغباني اسمش چيه ؟
[/h]:gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
تا اونجایی که من میدونم و تقلب کردم شامل دو مرحله میشه، اول ازدیاد پایه و دوم پیوند زدن پیوندک! ازدیاد پایه هم به چند روش انجام میشه، یا به صورت بذری کشت میشه یا اینکه به صورت چوب سخت پیوند گرفته میشه! من خودم که نفهمیدم اینا یعنی چی!! فقط یه چیزی گفتم که تاپیک راه بیفته! :)

yafa 7

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا اونجایی که من میدونم و تقلب کردم شامل دو مرحله میشه، اول ازدیاد پایه و دوم پیوند زدن پیوندک! ازدیاد پایه هم به چند روش انجام میشه، یا به صورت بذری کشت میشه یا اینکه به صورت چوب سخت پیوند گرفته میشه! من خودم که نفهمیدم اینا یعنی چی!! فقط یه چیزی گفتم که تاپیک راه بیفته! :)
درسته جناب مدیرجان...
اینا یعنی اینکه اول پایه مورد نظر رو با توجه به ویژگیهای مطلوبی که داره و متناسب با خاک و شرایط محیطی که گیاه می خواد توش کشت بشه تکثیر می کنن. ( یا با بذر و روش دوم هم فکر کنم منظورتون از پیوند چوب سخت، قلمه چوب سخت بوده ها)
بعد روی پایه، رقم مورد نظر و پیوند می زنن.
یه نکته که حتماً می دونید: از از بادوم بعنوان پایه برای هسته داران تو خاکهای آهکی استفاده میشه... (مقاوم به خاکهای قلیایی) و از هلو بعنوان پایه برای هسته داران تو خاکهایی که عنصر "بر" توشون زیاده استفاده میشه. چون بر رو جذب نمی کنه و در نتیجه سمیت ایجاد نمیشه...
.
.
.
.
این یه ذره هل رو هم من دادم که تاپیک بیشتر راه بیفته...:D

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته جناب مدیرجان...
اینا یعنی اینکه اول پایه مورد نظر رو با توجه به ویژگیهای مطلوبی که داره و متناسب با خاک و شرایط محیطی که گیاه می خواد توش کشت بشه تکثیر می کنن. ( یا با بذر و روش دوم هم فکر کنم منظورتون از پیوند چوب سخت، قلمه چوب سخت بوده ها)
بعد روی پایه، رقم مورد نظر و پیوند می زنن.
یه نکته که حتماً می دونید: از از بادوم بعنوان پایه برای هسته داران تو خاکهای آهکی استفاده میشه... (مقاوم به خاکهای قلیایی) و از هلو بعنوان پایه برای هسته داران تو خاکهایی که عنصر "بر" توشون زیاده استفاده میشه. چون بر رو جذب نمی کنه و در نتیجه سمیت ایجاد نمیشه...
.
.
.
.
این یه ذره هل رو هم من دادم که تاپیک بیشتر راه بیفته...:D

خیلی عالیه ..... برای ادامه کسی میتونه بگه از چه نوع پیوندی بیشتر استفاده میشه برای بادام؟

yafa 7

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینو بلد نبودم. منم رفتم تقلب کردم...
بیشتر از پیوند لوله ای و شکمی استفاده می کنن.
اینا رو هم که دیگه می دونیم.: تو پیوند لوله ای، پوست پیوندک با یک جوونه بصورت لوله ای بیرون میاد و روی شاخه هم قطر خودش روی پایه قرارمی گیره، که اونم پوستش به شکل استوانه ازش جدا شده. پیون شکمی هم که همون T-budding هستش...

.
.
.

در واقع این دوتا کوپیوندن. چون پیوندکمون فقط یه جوونه داره.

چقدر خلوته اینجا:surprised::w06:
منم رفتم:w27:

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینو بلد نبودم. منم رفتم تقلب کردم...
بیشتر از پیوند لوله ای و شکمی استفاده می کنن.
اینا رو هم که دیگه می دونیم.: تو پیوند لوله ای، پوست پیوندک با یک جوونه بصورت لوله ای بیرون میاد و روی شاخه هم قطر خودش روی پایه قرارمی گیره، که اونم پوستش به شکل استوانه ازش جدا شده. پیون شکمی هم که همون T-budding هستش...

.
.
.

در واقع این دوتا کوپیوندن. چون پیوندکمون فقط یه جوونه داره.

چقدر خلوته اینجا:surprised::w06:
منم رفتم:w27:

اینجاست که تقلب حکم طلا رو داره!!!!:D

خیلی خوب بود عزیزم!!!!

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
بادام یا Almond

بادام معمولاً تو پاییز، زمستون و یا در زمان جودرو با پیوند سپری (شکمی) روی پایه های دانهالی تکثیر میشه....

قلمه ساقه هم یکی دیگه از روش های تکثیرشه ولی احتمال گرفتنش کمتره!!!

به طور سنتی از دانهال بادام برای پایه استفاده میشه ولی در زمینهایی که مشکل نماتد داره از پایه هلو استفاده میشه.....همونطور که یافای عزیزگفت...

دانهالهای بادام به آهک و بر مقاومت دارن
ولی برعکس ریشه هاش به پوسیدگی طوقه(Root rot (Phytophthora)) و سرطان طوقه (Grown gall (Bacterium tumefasciens)) حساسیت دارن، و این مشکل در خاک هایی که زهکش نامناسب دارن پیش میاد،

دانهالهای بادام به نماتدهای زگیل ریشه (Root-knot) و زخم ریشه(Root-lesion) و قارچ ریشه بلوط (Armillaria mellea) حساسند.

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تا جایی که من میدونم نه عزیزم.....ولی خوبه که شرکت کردی ..... بازم تلاش کن....به جواب میرسی......

منتظرم...
:w27:

بذر؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
فائزه جون اينارو بي تقلب دارم ميگمااااااا...دارم از دفتر خودم مينويسم

پيوند گردو به دو صورت انجام ميشه:

الف ) پيوند شاخه كه در فصل خواب و زمستان انجام ميشه
ب ) پيوند جوانه كه در فصل بيداري و بهار و تابستان انجام ميشه

حالا بهترين پايه گردو براي پيوند :
1 .. پايه گردوي ايراني
2.. پايه هاي بذري قوي دوساله كه پوست آن براحتي از چوب جدا بشه

حالا يه راه ديگه هم هست كه علمي نيست و در واقع فقط عملي هست.
اونم اينكه ...البته شنيدماااا...
يه كوزه برميدارن اول مقداري خاك توش ميريزن بعد چندتا گردو رو لابلاي اين خاكها ميندازن...باز روش رو پر از خاك ميكنن.بعد ميكارنش ...يعني يه چاله ميكنن و ميذارن توش حالا ديگه چرا اينجوري ميكنن دليلش رو نميدونم...اينو من از يه باغبون شنيدم...كه گردو كار بود...

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
فائزه جون اينارو بي تقلب دارم ميگمااااااا...دارم از دفتر خودم مينويسم

پيوند گردو به دو صورت انجام ميشه:

الف ) پيوند شاخه كه در فصل خواب و زمستان انجام ميشه
ب ) پيوند جوانه كه در فصل بيداري و بهار و تابستان انجام ميشه

حالا بهترين پايه گردو براي پيوند :
1 .. پايه گردوي ايراني
2.. پايه هاي بذري قوي دوساله كه پوست آن براحتي از چوب جدا بشه

حالا يه راه ديگه هم هست كه علمي نيست و در واقع فقط عملي هست.
اونم اينكه ...البته شنيدماااا...
يه كوزه برميدارن اول مقداري خاك توش ميريزن بعد چندتا گردو رو لابلاي اين خاكها ميندازن...باز روش رو پر از خاك ميكنن.بعد ميكارنش ...يعني يه چاله ميكنن و ميذارن توش حالا ديگه چرا اينجوري ميكنن دليلش رو نميدونم...اينو من از يه باغبون شنيدم...كه گردو كار بود...

شما استاد مایی!!! تقلب جایی نداره پیش شما!!!:w38:

kelussia

عضو جدید
گردو به دو روش پيوند پوست و پيوند اسكنه تكثير مي شود.
دليل كاشت گردو در كوزه براي انتقال آن بدون اينكه به ريشه هاي راست گياه آسيب برسد مي باشد.
walnut.jpg

yafa 7

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیوند گردو:
جوانه (وصله ای و سپری)
شاخه (اسکنه و گوه ای)

اما مهمترین نوع پیوند توی درخت گردو، پیوند وصله ای هستش...
این پیوند برای درختایی استفاده میشه که پوست ضخیم دارن مثل: گردو. و وقتی انجام میشه که درخت راحت پوستش ازش جدا شه. به این ترتیب که یه قسمت از پوست پایه به صورت مستطیلی برداشته میشه، تو درختی که میخوایم ازش پیوندک هم بگیریم همینطور. به اندازه همون مستطیل بداشته شده در پایه یه قسمت از پوست همراه با یک جوونه برداشته میشه و روی درخت پایه قرار می گیره و بسته میشه.

پیوند گردو از راه قلمه زدن و خوابانیدن خیلی سخته. توی سالهای اخیر کشت بافت گردو هم رایج شده.

منم اسم کسی رو بلد نیستم. به نظر من هم یه جورایی گلابتون جون برنده هستن، هم kelussia جون. به نظر شما چی؟؟:huh:؟
حالا هر کی زودتر اومد، گیاه بعدی رو بگه .......

آخرین ویرایش:

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه نکته کوچولو: گردو هم سرشاخه کاری میشه...

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از حضور همه دوستان!!!! گلاب جان یا کلوسیای عزیز ادامه بدید لطفاً تاپیک نخوابه!!!میسسیییی:gol::gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
گردو به دو روش پيوند پوست و پيوند اسكنه تكثير مي شود.
دليل كاشت گردو در كوزه براي انتقال آن بدون اينكه به ريشه هاي راست گياه آسيب برسد مي باشد.
مشاهده پیوست 100886
ببخشيد اصلاح ميكنم كه تكثير از طريق پيوند در گردو به دو روش پيوند پوست كه بهترينش پيوند لوله اي و وصله اي هست و پيوند اسكنه انجام ميشه اما راه متداول تكثير گردو همون كاشت بذر هست روش خو ابانيدن گردو رو تو مزرعه كرج من ديدم زياد جواب نميده يعني به سختي انجام ميشه

kelussia

عضو جدید
ببخشيد اصلاح ميكنم كه تكثير از طريق پيوند در گردو به دو روش پيوند پوست كه بهترينش پيوند لوله اي و وصله اي هست و پيوند اسكنه انجام ميشه اما راه متداول تكثير گردو همون كاشت بذر هست روش خو ابانيدن گردو رو تو مزرعه كرج من ديدم زياد جواب نميده يعني به سختي انجام ميشه

در درختان میوه چند ساله دیگر از طریق کاشت بذر گیاه تکثیر نمی شود. اگر کشت شود نهال بدست آمده به عنوان پایه استفاده می شود.
برای اولین بار است است که می بینم گردو با آن پوست ضخیم توسط پیوند لوله ای تکثیر می شود!!!

kelussia

عضو جدید

در درختان میوه چند ساله دیگر از طریق کاشت بذر گیاه تکثیر نمی شود. اگر کشت شود نهال بدست آمده به عنوان پایه استفاده می شود.
برای اولین بار است است که می بینم گردو با آن پوست ضخیم توسط پیوند لوله ای تکثیر می شود!!!