مسابقه *** كي ميتونه اين برگ هارو بشناسه؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام/ مثل تاپيك هاي ديگه با اين تفاوت كه :
برگ گياه مورد نظر رو ميتونه گياه باشه ميتونه درخت باشه ميتونه درختچه باشه ميتونه علف هرز باشه
يك برگ واضح قرار ميديم و هركس تونست تشخيص بده سوال بعد رو مطرح ميكنه/ اين باعث ميشه كه علاوه بر شناخت گياه شناخت به خود برگ ارايش برگي ان پي ببريم/ و باعث بشه دقت لازم رو به برگ هاي سبز درختان و گياهان رو داشته باشيم/
در مرحله اول 24ساعت اول يك برگ گذاشته ميشه درصورت نشناختن برگ در 24ساعت بعدي كل گياه رو قرار ميديم/ وتا تشخيص راحت تر واينكه بتونيم بيشترين شناخت برگ ها رو در اين تاپيك داشته باشيم/
اولين برگ رو خودم ميزارم:
ذكرنام گياه:
ذكر تيره:
ذكراسم علمي:
تفسير برگ:

مشاهده پیوست 69647

گلابتون

مدیر بازنشسته
باريكلا مصوم جونم....ميبينم كه حسابي داري به دانشمون اضافه ميكني...دست مريزاد خانومي...
خيلي خوشحال ميشم بتونم برگها رو شناسايي كنم.

ولي سخته هااااا...

واسه شروع...
به نظرم برگ يه نوع علف هرز باشه...ها؟؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
باريكلا مصوم جونم....ميبينم كه حسابي داري به دانشمون اضافه ميكني...دست مريزاد خانومي...
خيلي خوشحال ميشم بتونم برگها رو شناسايي كنم.

ولي سخته هااااا...

واسه شروع...
به نظرم برگ يه نوع علف هرز باشه...ها؟؟
خواهش ميكنم عزيزم/ /
درسته سخته / ولي راحتم ميشه/
نه عزيزم علف هرز نيست/
البته بگم شناسايي شده كه گياه دارويي ست عزيزم/
سوتيشو متوجه نشدي/ دقت كن/:D

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانم مهندس برگ پای خر یاپای کره اسبی فکرمیکنم باشه خانواده کاسنی بنام توسیلاگوفارفارا
افرين اقاي وفايي///دقيقا/
بفرماييد سوال برگي بعد رو مطرح كنيد
درمورد تفسير برگش چي؟
برگشم تفسير كنيد ارايش برگيشو و اگه خواصي داره رو بگيد ممنون ميشم مهندس عزيز/ و بعد سوالتونو بزاريد با اولين برگ

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما گیاهشناسیمون صفره! فقط میتونم بگم روی برگ بیچاره علائم نکروز دیده میشه!:D
اتفاقا خيلي عاليه اينجا علاوه بر اينكه اسم گياه گفته ميشه تفسير برگ رو هم داريم/ افرين به شما/ اطلاعات ما ها هم درمورد بيماري گياهان هم بيشتر ميشه/ خوشمان اماد///
پس بچه ها توجه كنند كه مهندس به نكت جالبي اشاره كردن/ اينم لحاظ بشه/

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
پای خر
نام انگلیسی:Coltsfoot
نام علمی:Tussilago farfara L
تیره:Compositae
شرح:گیاهی پایا که گاهی به علت وجود ساقه های زیرزمینی که بسرعت رشد می کنند در منطقه وسیعی پراکندگی دارد. پاجوش های گلدار آن تا 20 سانتیمتر ارتفاع دارد و از برگهای فلس دار خطی کوچک و ارغوانی پوشیده شده است. کاپیتول آن 5/1 سانتیمتر قطر دارد و دارای گل های زبانه دار متعدد به رنگ زرد طلایی است. برگهای طوقی قاعده آن قلبی شکل کروی است و هر لوب آن به یک راس ختم می شود. حاشیه برگها دندانه دار است. سطح بالایی برگها سبز تیره با تارهای کم و سطح پایینی به علت تارهای فراوان سبز مایل به سفید است. زمان گل دادن اسفند تا فروردین است.
قسمت های مورد استفاده: معمولا سرشاخه های گلدار خشک شده و بندرت برگهای خشک شده.
زیستگاه و گردآوری: بر روی خاک های شنی و رسی به ویژه در مناطق بایر، در گودالها، در کنار نهرها و دریاچه ها، در سواحل سراسر اروپا، شمال اروپا و بوفور در بریتانیا می روید. گلها در اوایل فروردین و برگها در اردیبهشت و خرداد گردآوری می شوند. گلها را در سایه خشک می کنند، برگها را می توان در آفتاب هم خشک کرد.
ایران: در بیشتر نواحی ایران از جمله شمیرانات، راه چالوس و دامنه های مرطوب کندوان می روید.
ترکیبات و اثر: گلها دارای مقدار کمی اسانس فرار، موسیلاژ و تانن است. برگها فاقد اسانس فرارند اما تانن و موسیلاژ دارند. هر دوقسمت گیاه معمولا خاصیت ضد التهابی ملایمی دارد و برای سرفه های مداوم مصرف می شود. اخیرا خاصیت اسپاسم آنها کشف شده است. از راه خارج پای خر برای التیام زخم ها مصرف می شود.
مصرف: از هر دو قسمت گیاه به شکل تیزان ( یک لیتر آب سرد را روی 1 – 2 قاشق غذاخوری آن ریخته به نقطه جوش برسانید و سپس بگذارید بماند ) برای سرماخوردگی و برونشیت استفاده می شود. بندرت برای درمان بثورات جلدی استفاده می شود ( اثر آن بسیار ضعیف است ). از راه خارج به شکل لوسیون مصرف می شود یا برگهای له شده آن را روی زخمهای دیر التیام می مالند.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به روي چشم خانوم مهندس

دوستان بفرماييد اين برگ چه گياهي هست؟

بچه ها یه توضیح بدم! اون لکه های قهوه ای رو برگ رو میبینید! خیلی زیباست! این بلا رو خود گیاه به سر برگاش آورده! تحت واکنش فوق حساسیت! Hypersensitive ... که به این حرکت میگن خودکشی سلول! یعنی تحت این فرایند در محل توسعه پاتوژن، گیاه لایه جدا شونده تشکیل میده Abscission layer . که بافت آلوده به علت نرسیدن مواد غذایی نکروز میشه و اون بافت به شکل مدور از برگ جدا میشه! (که توی یکی از برگ ها کاملا مشخصه) این واکنش معمولا بر اثر آلودگی به پارازیت های اجباری (بیوتروف) مثل بیماری غربالی ( shot hole) رخ میده...خیلی زیباست...خیلی...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
وااااااااااااااای !! من سلمه به اندازه موهای سرم جمع کردم !!!! چرا نتونستم تشخیص بدم !!!! اوه !!! الان خودزنی می کنم

خوب تو هم با اين ادا و ادفار..... همه كه از روز اول همه چي بلد نبودن تمرين كن اوستا ميشي. (يه سر هم جلو اينه بزن ببين احيانا كچل نيستي) :surprised:

حالا بدو پيدا كن ببينم ميتوني بفهمي اين برگ چيه ؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
فكركنم ميشناسمش...
اگه اشتباه نكنم واسه يه نوع گل باغچه اي هست...
هنوز شك دارم...ولي فكرميكنم تو باغچه ام ديده بودمش...
اگه اشتباه گفتم بهم نخنديناااا....

احتمالا برگ گل شاه پسند باشه...ها؟؟؟

• Like
واکنش ها: fgni

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
منم فكر كنم بيشتر به رضا بخوره

منظورت اینه که من برنده شدم؟ الان باید سوال بذارم؟
خب به هر حال مهم نیس منظورت چیه! مهم اینه که من الان هوس کردم سوال بذارم!

بفرمایید این برگ چیه: