اقتصاد سنجي

sima_

عضو جدید
اقتصادسنجی بيان مقداری صحت و سقم نظريات در اقتصاد است. اين رشته به دلیل سنجش مقداری نظریات اقتصادی اهميت زيادي دارد؛ زيرا در علوم اجتماعي من جمله اقتصاد، آنچه مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد مسائل كيفي است؛ اگر بتوان مسائل كيفي را به مسائل كمي تغيير داد، به این مسائل، قابليت بحث و بررسي داده و صحت و سقم آن مشخص می‌شود. اين همان كاري است كه اقتصادسنجی آنرا انجام مي‌دهد. اين علم نوپا كه با استفاده از روشهاي آماري، قوانين كمي و عيني موجود در زندگی اقتصادی را تعيين مي‌كند. در واقع اقتصادسنجی به دنبال تصوير آماري از نظريات اقتصادي است. اگر نظريه اي در علم اقتصاد اثر تغييرات درآمد ملي يا تغييرات قيمت كالاهاي خاصي را بر تقاضا بررسي مي كند و سپس نتيجه گيري مي كند كه با افزايش درآمد ملي تقاضا براي كالاها افزايش مي‌يابد و يا برعكس، در اقتصادسنجی تلاش مي‌شود كه روابط كيفي علم اقتصاد به صورت كمي و عيني درآیند. اگر نظريه‌اي بخواهد به طور مثال تأثير مولفه A(مثلا درآمد ملي) بر مولفه B(مثلا تقاضا) را بیان کند؛ توانايي اين را ندارد كه صحت و سقم نظريه و مقدار واقعيت اين نظريه را مشخص کند. اين اقتصادسنجي است كه اولا صحت وسقم نظريه و ثانيا مقدار تأثير مؤلفه بر همديگر را بيان مي‌دارد.
پیدایش اين علم به قبل از دهه سوم قرن 19 بازمي‌گردد؛ يعني زماني كه تکنوكراتها یک تابلوي اقتصادي بنا نهادند كه چارچوبي مقداري از فرايند اقتصادي ارائه مي‌كرد. واژه اقتصادسنجی نیز اولين بار توسط Ranges Frisch در سال 1926 ارائه شد اين واژه كه از دو كلمه اقتصاد و سنجش اخذ شده از نظر لغوي به معناي سنجش اقتصاديEconomic Measurement است و در اصطلاح به روش‌هایي اطلاق مي‌گردد كه با بهره‌گيري از تئوري اقتصادي، داده‌هاي موجود، و روشهاي آماري، روابط خاصي را بين متغيرهاي اقتصادي اندازه‌گيري كرده، آزمون مي‌كنند و از اين طريق به نظريات اقتصادي محتواي تجربي مي‌بخشند.
اقتصادسنجی به صورت مشخص براي منظورهاي «اندازه‌گيري رابطه بين متغيرهاي اقتصادي، پيش‌بيني مقادير آينده يك متغير اقتصادي و ارزيابي صحت و سقم نظريات جديد»، به كار گرفته مي‌شود؛ البته براي يافتن ارتباط بين متغيرهاي اقتصادي از مدل‌هاي رياضي و آمار استفاده مي‌شود. لازم به ذكر است كه اقتصادسنجي تمريني در علم اقتصاد است نه رياضيات و آمار. حتي وقتي كه متخصص اقتصادسنجي تجزيه و تحليل رياضي و آماري را [از يك تئوري اقتصادي] به اتمام مي‌رساند، بينشي قوي و فهمي روشن از واقعيات اقتصادي در استفاده از نتايج به دست آمده ضروري است

متدولوژي و اهداف اقتصادسنجی
اقتصادسنجی را مي‌توان به چهار بخش اصلي تقسيم نمود:
أ‌) تشخيص؛ که عبارت است از فرايند ساختن يك الگوی رياضي براي يك نظريه اقتصادي؛ يا بيان رياضي نظريه اقتصادي؛
ب‌) برآورد؛ که پارامترهاي معادله اقتصادی تعيين مي‌شوند؛
ت‌) آزمايش؛ در آزمایش از برخي معيارها براي رد يا قبول نظريه اقتصادي استفاده مي‌شود؛
ث‌) پيش بيني؛ كه باعث بازسازي الگو مي‌گردد
از طرف دیگر اقتصادسنجی می‌تواند، یکی از اهداف زیر را در بر بگیرد:
1. اتخاذ تصميم بر مبناي فرضهايي مربوط به آينده؛ آينده‌نگري يا پيش‌بيني، در حقيقت، به عنوان كمك عمده اقتصادسنجي مطرح است.
2. ارائه مدل اقتصادی؛ يك مدل اقتصادسنجي مي‌تواند در ملاحظه شقوق مختلف، در فرايند تصميم‌گيري مورد استفاده قرار گيرد(فن شبيه‌سازي)

انواع اقتصادسنجي:
اقتصادسنجي را مي‌توان به دو شاخه نظري و كاربردي تقسيم نمود؛ اقتصادسنجي نظري به توسعه روشهاي مناسب براي اندازه‌گيري روابط اقتصادي كه توسط مدلهاي اقتصادسنجي مشخص شده‌اند، مي‌پردازد كه به طور گسترده‌اي به آمار رياضي تكيه دارد. اقتصادسنجی كابردي، ابزار اقتصاد نظري را براي مطالعه زمينه خاصي از اقتصاد مورد استفاده قرار مي‌دهد.

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم نگرفتم چون هنوز خرد رو نگرفتم... بقیه دوستام گرفتن... میگن خیلی زیاد و سخته... استادش گفته اقتصاد سنجی سخت ترین درس گرایش اقتصاده.....

sima_

عضو جدید
منم نگرفتم چون هنوز خرد رو نگرفتم... بقیه دوستام گرفتن... میگن خیلی زیاد و سخته... استادش گفته اقتصاد سنجی سخت ترین درس گرایش اقتصاده.....

واي راست ميگي؟پس خدا به دادم برسه چون هنوز شروع نكردم به خواندن يه امتحانم داشتيم كه همشو تقلب كردم. :redface:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واي راست ميگي؟پس خدا به دادم برسه چون هنوز شروع نكردم به خواندن يه امتحانم داشتيم كه همشو تقلب كردم. :redface:

خیلی بخونش... اخه اصلا اینو نمیشه گذاشت واسه شب امتحان;)

این یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟:D

سعیده راد

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره 18 شدم.کتاب اول رو بخونی مطمئننا نمره بالای 15 میگیری.اگه فقط به نمره فک میکنی همون مسائل حل شده ی تو کتاب رو یاد بگیری بسه چون عین اونا سوال میدن ولی برا ارشد باید بخونی.

ورهرام

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هنوز اقتصاد سنجی پاس نکردم ولی میگن خیلی سخته اره؟

آره خيلي سخته .:surprised:منم اين ترم برداشتم. همش فرموله.2 تا كتابه .:razz:
نترسید عزیزانم اصلا سخت نیست من دانشجوی پیام نورم با اینکه نمره اصلا دست استاد نبود سره کلاسم نرفتم خودم خوندم نمره میان ترم هم شامل حال من نشد شدم 17 اگه بخواید خلاصه نویسی هام رو با کمال میل براتون ارسال میکنم:gol:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نترسید عزیزانم اصلا سخت نیست من دانشجوی پیام نورم با اینکه نمره اصلا دست استاد نبود سره کلاسم نرفتم خودم خوندم نمره میان ترم هم شامل حال من نشد شدم 17 اگه بخواید خلاصه نویسی هام رو با کمال میل براتون ارسال میکنم:gol:

اگه بذارید ممنونتون میشیم

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ایمیلتو بده فردا تا پس فردا برات ارسال میکنم دوست عزیز

اگه واست ممکن باشه اپلود کنی و همینجا بذاری که خیلی عالی میشه
اگه نه ایمیلمو میدم بعد که تو واسم فرستادی خودم اپلود میکنم و به نام خودت اینجا میذارمشون...
:gol::gol:

ورهرام

عضو جدید
کاربر ممتاز
خلاصه درس اقتصاد سنجی

خلاصه درس اقتصاد سنجی

[/ATTACH]

پیوست ها

• scan0003.jpg
    scan0003.jpg
    50.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • scan0004.jpg