تاپیک جامع بحث و مشورت پیرامون مهندسی کامپیوتر در کنکور سراسری-مخصوص تازه واردان دنیای کامپیوتر

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه دوستان گرامي :gol:

اين تاپيك رو ايجاد كرديم تا بستري فراهم بشه براي بحث و گفتگو در مورد تمام مسائل مربوط به انتخاب مهندسی کامپیوتر در كنكور سراسري؛ اعم از انتخاب گرایش ، احتمال قبولي در دانشگاه مورد نظر و ... .

اميدواريم در اين تاپيك به كمك يكديگر بتوانيم گامي هر چند كوچك در حل مشكلاتمان برداريم.

از دوستان عزيز تقاضا داريم در اين تاپيك قوانين باشگاه و تالار رو رعايت كنند.
در ضمن ارسال پست اسپم در اين تاپيك اكيداً ممنوع است و در صورت مشاهده ، پست ها حذف و با كاربر خاطي برخورد خواهد شد.

با تشكر
:gol:

آخرین ویرایش:

amir1361ali

عضو جدید
زیر شاخه خاص کامپیوتر

زیر شاخه خاص کامپیوتر

سلام
با توجه به اینکه کامپیوتر خیلی وسیع است و خودش به رشته هایی تقسیم می شود می خواستم با توجه به ایتمهای زیر شاخه ای از
ان را به من معرفی کنید تا در ان ادامه بدم
1-بتونه در انقلاب علمی کشور مثل هوا وفضا و هسته ای و سلولهای بنیادی و از این قبیل در زمینه کامپیوتر باشد و پویا باشد
2- نمی گم با درامد بالا باشد ولی ادم فکر درامدش را نکنه مثل بعضی از رشته ها که یا انقدر دست توی ان است یا دلایلی دیگری دارد
که برای دراوردن نان از ان باید درتقلا باشی یا دل به پروژه که گاه و گاهی است خوش کنی یا اینکه دنبال بازار باشی وهر چی که دراین زمینه
است و من الان یادم نیست
3- ان را برای همه کشورها نگید برای محل زندگی خود یعنی ایران معرفی کنید چون ممکن یه شاخه بله در فلان جا خوب باشد

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
سلام
با توجه به اینکه کامپیوتر خیلی وسیع است و خودش به رشته هایی تقسیم می شود می خواستم با توجه به ایتمهای زیر شاخه ای از
ان را به من معرفی کنید تا در ان ادامه بدم
1-بتونه در انقلاب علمی کشور مثل هوا وفضا و هسته ای و سلولهای بنیادی و از این قبیل در زمینه کامپیوتر باشد و پویا باشد
2- نمی گم با درامد بالا باشد ولی ادم فکر درامدش را نکنه مثل بعضی از رشته ها که یا انقدر دست توی ان است یا دلایلی دیگری دارد
که برای دراوردن نان از ان باید درتقلا باشی یا دل به پروژه که گاه و گاهی است خوش کنی یا اینکه دنبال بازار باشی وهر چی که دراین زمینه
است و من الان یادم نیست
3- ان را برای همه کشورها نگید برای محل زندگی خود یعنی ایران معرفی کنید چون ممکن یه شاخه بله در فلان جا خوب باشد

سئوال سختيه چون يه مشکل اساسی داريم. اونم اينکه اينجا کلن کامپيوتر هنوز که هنوزه درست جا نيفتاده :D نرم افزار که هرکسی از راه میرسه واردش میشه، سخت افزار که اصلاً تو اين کشور تبديل شده به يک رشته ديگه و بچه هاش فقط سيستم می بندن :mad: و ... هرکدام مزايا و معايب خودش رو داره. البته اين نظر شخصيه منه

غضنفرخان

عضو جدید
سلام .. به باشگاه مهندسان خوش آمدی.

اینجا تو کشور ایران همونطوری که دوستمون گفت از کامپیوتر به طور صحیح استفاده نمیشه و رشته هایی هم که وجود داره اگه نرم افزار باشه باید بری برنامه حسابداری و .... بنویسی
اگه سخت افزار باشه باید بری سیستم جمع کنی...

ما هنوز تو کشور یک شرکت درست و حسابی تولید قطعات کامپیوتری نداریم واسه همینه که مهندسین ما هم هم اون طور که لیاقتش رو دارن بکارگیری نمیشن و کلا حمایت نمیشن .

به نظر من رشته های هوش مصنوعی و رباتیک رشته های خوبی هستند و یک مهندس خوب و خلاق میتونه به بهترین نحو ازش استفاده کنه .

negin17h

مدیر تالار
موافقم چون تنها رشته ای هست که کسایی که واردش میشن معمولا از لحاظ علمی هم در سطح خوبی هستند . البته به شرط اینکه دوست داشته باشی چون واقعا علاقه مهمه.

apadana34

عضو جدید
من علاقه بسیار دارم اما انچه واقعیت زندگی است وضعیت اقتصادی است که باعث می شه علی رغم علاقه سمت کامپیوتر نرم گفتم شاید زیر شاخه ای باشه درکامپیوتر که این مورد را نداشته باشه

p30click

عضو جدید
مهندسی کامپیوتر یا آی تی ؟

مهندسی کامپیوتر یا آی تی ؟

سلام بر همه .
من مهندس نیستم به خاطر همین بی اجازه اومدم تو فروم.:(
ولی امسال کنکور دادم. چندروز دیگه هم نتایج اولیه اعلام میشه.
عاشق کامپیوترم.اما نمیدونم رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار برم یا آی تی
اگه میشه 1 راهنمایی و 1 توضیحی در مورد هردوش بدید

راستی 1 سوال دیگه که ذهنمو مشغول کرده اینه که چه فرقی بین مهندسی کامپیوتر و علوم پایه کامپیوتر هست؟

منتظر جواب هستم.
فقط لطفا سریع بگیدتا قبل اعلام نتایج:smile:

redlight

عضو جدید
.

راستی 1 سوال دیگه که ذهنمو مشغول کرده اینه که چه فرقی بین مهندسی کامپیوتر و علوم پایه کامپیوتر هست؟

منتظر جواب هستم.
فقط لطفا سریع بگیدتا قبل اعلام نتایج:smile:

سلام
علوم کامپیوتر تقریبا شبیه مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزاره و درساش تقریبا مشابه هستن علوم کامپیوتر یه رشته ای بین ریاضی کاربردی و مهندسی کام/نرم افزاره و خیـــــــــــــــــلی دروس ریاضی اش:heart: نسبت به مهندسی کامپیوتر زیاد تر و دروس برنامه نویسی اش از ریاضی بیشتر با توجه به واحد های اضافه شده به این رشته از پارسال و تغیراتی که توی سرفصل دادن هم ریاضی هاش بیشتر شده و هم بعضی از دروس اختیاری که بیشتر مربوط به نرم افزار بود اجباری شده
توضیحات کاملی نبود:-":D

میتا

کاربر بیش فعال
من که فکر میکنم رشته آی تی متنوع تر از رشته نرم افزاره , مثلا هم از درسای سخت افزار داره هم از نرم افزار و هم مدیریت. حتی درسایی از مهندسی صنایع هم داره , ببینید شما اگه به برنامه نویسی علاقه دارید خب به نظر من براتون نرم افزار بهتره چون درسته که همیشه درس ها بین رشته آی تی و کامپیوتر (هر دو گرایش) مشترکند اما استادا به این نگاه میکنند که شما چه رشته ای هستی و با توجه به اون مثلا باهاتون برنامه نویسی کار میکنند. بازم خیلی درباره این رشته ها مطالعه کن و الکی انتخاب رشته نکن چون واقعا تصمیم مهمیه ! ببین واقعا به چی علاقه داری.
موفق باشی :smile::)

negin17h

مدیر تالار
من که فکر میکنم رشته آی تی متنوع تر از رشته نرم افزاره , مثلا هم از درسای سخت افزار داره هم از نرم افزار و هم مدیریت. حتی درسایی از مهندسی صنایع هم داره , ببینید شما اگه به برنامه نویسی علاقه دارید خب به نظر من براتون نرم افزار بهتره چون درسته که همیشه درس ها بین رشته آی تی و کامپیوتر (هر دو گرایش) مشترکند اما استادا به این نگاه میکنند که شما چه رشته ای هستی و با توجه به اون مثلا باهاتون برنامه نویسی کار میکنند. بازم خیلی درباره این رشته ها مطالعه کن و الکی انتخاب رشته نکن چون واقعا تصمیم مهمیه ! ببین واقعا به چی علاقه داری.
موفق باشی :smile::)

با اجازه دوست خوبمون، من فکر نمیکنم هرکسی که میره رشته نرم افزار یعنی میخواد برنامه نویس باشه یا برنامه نویسی رو دوست داره. متاسفانه تو ایران این موضوع هنوز جا نیفتاده که مهندس نرم افزار در سطوح بالاتر کارشناس تحلیل يا مدير پروژه نرم افزار هست که این دوتا با کدنویسی خیلی متفاوتند. در مورد رشته باید بگم اینکه تنوع دروس زیادتر باشه به نظر من حسن نیست و از اين شاخه به اون شاخه پريدن است. در ایران رشته IT درست تعریف نشده و متاسفانه با تعريف اصلی فرق می کند. رشته IT بیشتر حول محور مديريت هست تا بحث های تخصصی نرم افزار و شاید برای همین هست که به هر بخش سری میزنه. به هرحال فکر میکنم اگر هرنفر در بحث مورد نظرش به طور تخصصی وارد شه و یک بحث رو پيش ببره اما تخصصی بهتر از این هست که بحث های زیادی رو بصورت سطحی بدونه.
از طرفی دوست من، من با اینکه عاشق رشته خودم هستم و در حال ادامه اون، باید بگم این رشته و البته IT ، هردو در اين کشور جا نيفتاده اند و در محيط های کاری و ... مشکلاتی وجود داره که گاهی برخورد با اونها سخته. کارکردن با کامپيوتر در ساعات طولانی بدون داشتن تحرک کمی سخته. میخوام بگم اگر واقعاً این رشته رو دوست نداری سراغش نرو چون زده میشی :gol:

میتا

کاربر بیش فعال
با اجازه دوست خوبمون، من فکر نمیکنم هرکسی که میره رشته نرم افزار یعنی میخواد برنامه نویس باشه یا برنامه نویسی رو دوست داره. متاسفانه تو ایران این موضوع هنوز جا نیفتاده که مهندس نرم افزار در سطوح بالاتر کارشناس تحلیل يا مدير پروژه نرم افزار هست که این دوتا با کدنویسی خیلی متفاوتند. در مورد رشته باید بگم اینکه تنوع دروس زیادتر باشه به نظر من حسن نیست و از اين شاخه به اون شاخه پريدن است. در ایران رشته IT درست تعریف نشده و متاسفانه با تعريف اصلی فرق می کند. رشته IT بیشتر حول محور مديريت هست تا بحث های تخصصی نرم افزار و شاید برای همین هست که به هر بخش سری میزنه. به هرحال فکر میکنم اگر هرنفر در بحث مورد نظرش به طور تخصصی وارد شه و یک بحث رو پيش ببره اما تخصصی بهتر از این هست که بحث های زیادی رو بصورت سطحی بدونه.
از طرفی دوست من، من با اینکه عاشق رشته خودم هستم و در حال ادامه اون، باید بگم این رشته و البته IT ، هردو در اين کشور جا نيفتاده اند و در محيط های کاری و ... مشکلاتی وجود داره که گاهی برخورد با اونها سخته. کارکردن با کامپيوتر در ساعات طولانی بدون داشتن تحرک کمی سخته. میخوام بگم اگر واقعاً این رشته رو دوست نداری سراغش نرو چون زده میشی :gol:
خب بله نظر شما درسته ! مشخصا رشته نرم افزار فقط برنامه نویسی نیست و منم اینو نگفتم.و همینطور درباره اینکه متنوع بودن یه رشته یک حسنه یا نه باید بگم به نظر خود شخص وابسته است. من خودم ترجیح میدم رشتم روی چند رشته دیگه متمرکز نباشه اما شاید برای خیلیا جالب باشه که درس هایی از رشته های دیگه رو هم داشته باشن. به نظر منم اگه واقعا به کامپیوتر علاقه دارین انتخابش کنین و اگرنه اصلا از اون لذت نمیبرین (البته من معدود افرادی رو که بعد انتخاب یه رشته و یک سال خوندش به اون علاقه مند میشن کنار گذاشتم)!
من حرفایی رو که دوست قبلی درباره آینده این رشته گفتن رو نمیدونستم به نظرم اینکه میگن کار کردن با کامپیوتر برای چند ساعت متوالی سخته واقعا راست میگن ! خب اینم شاید یکی از عیبهای این رشته باشه ولی باز اونایی که این رشته رو واقعا دوست دارن سعی میکنن یه جورایی کنار بیان !!!:w16:

mike2

عضو جدید
یه نکته هم من بگم(کلی البته) اگر نزدیک بین هستید و شماره چشمتون از 4 بالاتره هم بهتره بی خیال کامپیوتر بشید.

میتا

کاربر بیش فعال
یه نکته هم من بگم(کلی البته) اگر نزدیک بین هستید و شماره چشمتون از 4 بالاتره هم بهتره بی خیال کامپیوتر بشید.

:w20: شاید! بین همه رشته ها فک کنم چون معماری(واسه ماکت سازیاشون) و کامپیوتر کارش یه جوریه که باید بیشتر به یه جا نگاه کنی چشمای قوی تر داشته باشی بهتره چون کمتر خسته میشی!! اما جالبه اگه توجه کنیم بیشتر اونایی که رشتشون کامپیوتره عینک میزنن.;):redface:

negin17h

مدیر تالار
ميدونی چيه؟! رشته کامپيوتر و مثلاً معماری و ... رشته هایی هستند که شما میتونید مواردی رو که ياد گرفتيد به نحوی پياده سازی یا شبيه سازی کنيد اما بعضی رشته ها تنها محدود به تحقيقات هستند واسه همينه که بيشتر کار ميبره. الان من تا پايان شهريور تحويل پروژه ها و ... ام هست در صورتی که يکی از دوستان و همکارانم که از گرایش های مهندسی پزشکی میخونه نمره هاشو هم گرفته :D

mike2

عضو جدید
چرا حرف من خنده داره

آیا شما نزدیک بین هستید ، آیا به ارتباط بین High myopia و Close Works که کار با کامپیوتر هم شامل اون میشه واقف هستید.
می دونید که کسانی که دارایه نزدیک بینی بالای 4 هستند دچار تغییرات شبکیه میشند و فشار طولانی مدت رویه جسم مژگانی که در اثر انجام کار نزدیک ایجاد میشه این فشار و کشش رو رویه لاتیسها زیاد می کنه.؟

سیر از گرسنه خبر نداره سواره از پیاده ....

میتا

کاربر بیش فعال
چرا حرف من خنده داره

آیا شما نزدیک بین هستید ، آیا به ارتباط بین High myopia و Close Works که کار با کامپیوتر هم شامل اون میشه واقف هستید.
می دونید که کسانی که دارایه نزدیک بینی بالای 4 هستند دچار تغییرات شبکیه میشند و فشار طولانی مدت رویه جسم مژگانی که در اثر انجام کار نزدیک ایجاد میشه این فشار و کشش رو رویه لاتیسها زیاد می کنه.؟

سیر از گرسنه خبر نداره سواره از پیاده ....

جالبه ! :huh: ممنون میشم اگه بازم توضیح بدین دوست عزیز , close works شامل کارای چه رشته های دیگه ای میشه ؟

mike2

عضو جدید
اگه زبانتون خوبه این صفحه به خوبی توضیح داده.

http://en.wikipedia.org/wiki/Myopia

کلا ساختمان تکاملی چشم ما برایه کارهای نزدیک بهینه نیست و در برخب افراد که از نظر ژنتیکی هم مستعد هستند فشار رویه چشم مانند مطالعه و کامپیوتر باعث افزایش طول محور افقی کره چشم میشه که باعث نزدیک بینی و از اون مهمتر نازکی شبکیه و ایجاد لاتیس میشه. معمولا شماره های زیر 4 جزو این حالات نیست و به خاطر دلایل دیگه ای هست ولی از 4 به بالا در اکثریت این عامل ژنتیک وجود داره. فشار طولانی مدت باعث افزایش طول کره چشم، بالا رفتن شماره و نازک تر شدن شبکیه میشه که چون شبکیه یک بافت عصبی هست هر گونه آسیب به اون دائمی و غیر قابل درمان هست. اگه دفت کنید می بینید که مریضهای دیابتی خیلی هاشون دارای مشکلات بینایی هستن که همین آسیب به شبکیه ( تو اون حالت به خاطر دیابت ) دلیل اصلی اون هست. درمانی هم نداره و هیچ راه حلی براش متصور نیستند جز درمان با سلولهای بنیادی که اونم تو کمتر از 10-15 سال آینده نیست.

لیزیک هم کوچکترین نقشی در درمان اون نداره و برخی مطالعات نشون داده که مضر هم هست ولی خوب ثابت نشده.

من نمی خوام کسی رو بترسونم. تو پزشکی 2+2 همیشه 4 نمیشه و ممکنه کسایی هم باشن که حتی باشماره های 7 و 8 هم هیچ کدوم از مسائل بالا رو نداشته باشن. من فقط خواستم که کسایی که نزدیک بینی بالا دارند مواظب باشن و یه پرس و جویی بکنن.

شما هم اگه نزدیک بین نیستید با شماره اون پایینه و به خصوص سنتون از محدوده رشد سریع (زیر 18 سال) گذشته لازم نیست که اصلا نگران باشید چون بعد از این سن دیگه چشم روند ضعیف شدن حادی نخواهد داشت و ممکنه که مثل خیلی های دیگه بی هیچ مشکلی تا آخر عمر ( حتی با وجود فشار بیش از حد به چشمها) بدون هیچ نیازی به عینک زندگی نرمالی داشته باشید.
امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید.

eng.morteza

عضو جدید
مهندسی سخت افزار چیست؟

مهندسی سخت افزار چیست؟

با عرض سلام خدمت تمامی دوستان عزیز کامپیوتری و غیر کامپیوتری
دوستانی که مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار هستند ویا اطلاعاتی درمورد این رشته دارن در به ما هم بگن
هم در مورد بازار کار وهم در مورد نوع کار
راستی فرق مهندس برق الکترونیک با سخت افزار در چیه؟
چون بعضی ها اعتقاد دارن که کار مهندسین سخت افزار شبیه مهندسین الکترونیک هست اصلا چنین چیزی درسته(لطفا با اطلاعات کافی و منطقی جواب بدهید)
ایا مهندس سخت افزار تعمیر کارکامپیوترهست؟؟؟;)
دوستان مهندس هر چی در مورد این گرایش می دانید مارو هم بی نصیب نکنید(البته به صورت منطقی)

آخرین ویرایش:

p30click

عضو جدید
تشکر و ادامه مبحث

تشکر و ادامه مبحث

سلام.من خیلی از شما ممنونم و تشکری ویژه از redlightو میتاوnegin17hوmike2 که وقت گرانبهاشونو در اختیار من گذاشتن :heart:

و اما 1 سوال دیگه نمیدونم مربوط به این تاپیک بشه یا نه؟

اما برای دانشگاه خوب مثل اصفهان یا صنعتی اصفهان باتوجه به اینکه من بومی اصفهانم هر کدوم از رشته های آی.تی و مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر چه رتبه هایی میخواد؟(تقریبا)

میتا

کاربر بیش فعال
و اما 1 سوال دیگه نمیدونم مربوط به این تاپیک بشه یا نه؟

اما برای دانشگاه خوب مثل اصفهان یا صنعتی اصفهان باتوجه به اینکه من بومی اصفهانم هر کدوم از رشته های آی.تی و مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر چه رتبه هایی میخواد؟(تقریبا)

من سال پیش کنکور دادم ! زیر گروه 1 ام 2100 منطقه 2 شد که یادمه نرم افزار صنعتی اصفهان رو آوردم و تازه! بومی اصفهانم نبودم!!! :w16: ولی خب باز هر سال یه فرقایی هم میکنه دیگه !

saravansoft

عضو جدید
با منطقه3 --1907 میشه ای تی یا نرم افزار مشهد یا اصفهان قبول شد. در ضمن بومی هم نیستم

A.S.Roma

عضو جدید
کاربر ممتاز
به عنوان کسی که سخت افزار خونده :
این رشته 80% به الکترونیک شبیه است و 20% به نرم افزار.
لیستی از دروس مرتبط با الکترونیک که در این گرایش گذرانده می شود :

1. مدار منطقی ( مشترک با نرم و الکترونیک )
  2. مدار الکتریکی 1 ( مشترک با نرم و الکترونیک )
  3. مدار الکتریکی 2 ( مشترک با الکترونیک )
  4. مدار الکترونیکی ( مشترک با نرم و الکترونیک )
  5. الکترونیک دیجیتال ( مختص سخت افزار و یکی از واحدهای کارشناسی ارشد الکترونیک )
  6. طراحی سیستم های VLSI( مختص سخت افزار )
  7. انتقال داده ( مختص سخت افزار )
  8. سیگنال ها و سیستم ها ( مشترک با الکترونیک )
  9. سیستم های کنترل خطی ( مشترک با الکترونیک )
  10. ریزپردازنده 1( مشترک با الکترونیک )
  11. آزمایشگاه مدار الکتریکی 1 ( مشترک با نرم و الکترونیک )
  12. آزمایشگاه مدار الکترونیکی ( مشترک با نرم و الکترونیک )
  13. آزمایشگاه مدار منطقی ( مشترک با نرم و الکترونیک )
  14. آزمایشگاه الکترونیک دیجیتال (مختص سخت افزار )
  15. آزمایشگاه ریزپردازنده ( مشترک با الکترونیک )
  16. و ...
کار مهندسین این گرایش با الکترونیک در مبحث Digital یکی است اما مهندسین الکترونیک طراحی و بررسی سیستم های آنالوگ رو هم فرا می گیرند و البته بحث دیجیتال را هم Full Detail تر.

eng.morteza

عضو جدید
بو ...کار مهندسین این گرایش با الکترونیک در مبحث Digital یکی است اما مهندسین الکترونیک طراحی و بررسی سیستم های آنالوگ رو هم فرا می گیرند و البته بحث دیجیتال را هم Full Detail تر.

میشه بیشتر توضیح بدین
ممنون

saravansoft

عضو جدید
سیلابس نرم افزار

سیلابس نرم افزار

سلام دوستان عزیز بالاخره پس از کلی بحث در تایپیک های قبلی مهندسی نرم افزار رو زدم اونم 18 تا کد رشته;)حالا ان شائ الله یکی از ایناره قبول می شم فقط اگه میشه الان سیلابس و اینکه برای ترم اول حالا هر وقت رفتم واسه ثبت نام:biggrin:چجوری و چه واحد های رو انتخاب کنم. و اینکه من با زبان58 ریاضی 13:D و فیزیک :D15 پیش می خورم یا نه؟

negin17h

مدیر تالار
سلام دوستان عزیز بالاخره پس از کلی بحث در تایپیک های قبلی مهندسی نرم افزار رو زدم اونم 18 تا کد رشته;)حالا ان شائ الله یکی از ایناره قبول می شم فقط اگه میشه الان سیلابس و اینکه برای ترم اول حالا هر وقت رفتم واسه ثبت نام:biggrin:چجوری و چه واحد های رو انتخاب کنم. و اینکه من با زبان58 ریاضی 13:D و فیزیک :D15 پیش می خورم یا نه؟

پیش خوردن به نمراتت کار نداره حداقل در لیسانس، در فوق فرق میکنه و از روی درصد های دروست تعيين میشه که البته موضوع پیش در دانشگاه های آزاد بیشتره. تو فوق من تو دولتی دیدم اما تو لیسانس نه :surprised:
درسای ترم اول هم چيز خاصی نیست. دروس عمومی، فيزيک 1 ، ریاضی 1 و مبانی برنامه نویسی. از درس تخصصی در ترم 1 زیاد خبری نیست چون مبانی پیش اکثر دروس هست.

samaneh66

عضو جدید
کاربر ممتاز
كمك كنيد لطفا انتخاب رشته كنكور سراسري

كمك كنيد لطفا انتخاب رشته كنكور سراسري

سلام دوستان عزيز من ميخوام كامپيوتر بخونم حالا موندم نرم افزار بهتره يا سخت افزار من قبلا برق مخابرات بودم به نظرتون كدومشون بهتره ؟

baran10

عضو جدید
مهندسی برق و سخت از لحاظ دروسی که میگذرونن نزدیک به هم.یه فرقش اینه که مهندسی سخت محدود میشه به بحت های الکترونیکی خود کامپیوتر در حالی که برق البته گرایش الکترونیک اینطور نیس.درسایی که مهندس سخت میگذرونه یه جورایی مشترک با نرم و برق مابین این دوتا. یه مهندس سخت میتونه تو شبکه ... هم کار کنه.در ضمن به هیچ عنوان مهندس سخت تعمیر کار ماکامپیوتر نیس و هیچ اموزشی هم در این خصوص در دانشگاه داده نمیشه.بازار کارش هم تا اونجا که شنیدم و تحقیق کردم میگن خوبه و البته نسبت به نرم کمتر.خودم شخصا اقدام نکردم ببینم چه طوره.البته قطعا تو شهرا بزرگ بیشتر.

zahra1386

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام انگار یه کم دیر رسیدم اما خوب حالا که اومدم بذار بگم :D
من خودم نرم افزار می خونم .یکی از استادامون میگه یه نرم افزاری می تونه سخت افزارم یاد بگیره اما یه سخت افزاری نمی تونه مثل یه نرم افزاری باشه .;):)
البته یه دوستی که سخت افزاریه میگفت فقط 23 تا از واحداشون با ما متفاوته :surprised: :(:cry:راستم میگه چون ما اینقدر رو پروژه های سخت افزاری مون وقت می ذاریم که خودمونم موندیم ما چرا باید اینا رو بخونیم؟ :cry:

secret_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
:w21:
سلام دوست عزیز
اگه رشته ی نرم افزار برین و در کنارش سخت افزار رو هم یاد بگیرین موفق ترین
چند نفر رو میشناسم که رشته شون سخت افزاره اینجوری که می گفتن درسته حدودا 20-30 واحد با ما فرق دارن ولی اون درسای اصلی برنامه نویسی رو ندارن و زیاد هم برنامه نویسی براشون جدی گرفته نمیشه...
در کل اگه برنامه نویسی رو خوب یاد بگیرین و سخت افزار رو هم همینطور ،میتونین بیشتر موفق باشین:gol:
مخصوصا با توجه به این که رشته قبلیتون برق مخابرات بوده تو این زمینه برنامه نویسی خیلی جای پیشرفت داره

بالا