خشك كن هاي پاششي(Spray Dryer)

emperorpart

عضو جدید
سلام به همگي دوستان.
اميدوارم كه شاد و پيروز باشيد.
من اومدم اينجا تا بتونم اطلاعاتي در باره خشك كنهاي پاششي در اختيار ديگر دوستانم قرار بدم.
چون خوشبختانه من در كاخونه اي كار ميكنم كه اين دستگاه رو ميسازه و تجربه عملي رو هم دارم.
و خوشحال ميشم كه ديگر دوستان هم به من كمك كنند تا بتونيم در اين زمينه فعاليت خوبي داشته باشيم.
به اميد آينده اي بهتر براي همه عالميان.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.ممنون از تاپیکتون.لطف میکنید از ابتدا در مورد این دستگاه و کاربردهای آن توضیح بفرمایید؟

amin29

عضو جدید
خب کجایی spray dryer چی شد . حالا اگه می خوای شروع کنی در مورد ساخت اتمایزر بیشتر صحبت کن

aminhatami

عضو جدید
سلام
من مشغول طراحی یک اتمایزر جهت اسپری کردن اوره مذاب در گرانولاتور هستم. می خواستم اطلاعات لازم جهت طراحی فرآیندی و مکانیکی یک اتمایزر رو برای من تشریح کنید(چه تئوری و چه صنعتی). در ضمن مطالبی که لازم میباشد به شرح زیر است :
  • Drop size distribution or average drop size (e.g. Sauter-diameter);
  • Spray pattern (full cone, hollow cone, flat jet);
  • Spray angle;
  • Liquid feed rate (minimum, operation, maximum);
  • Drop velocity distribution or average drop velocity;
  • Feed pressure of the liquid; and
  • Atomization gas feed pressure and flow rate in case of pneumatic (binary) nozzles
پیشاپیش از همکاری شما تشکر می کنم

akbarpour

کاربر فعال
سلام
می دانم که اسپری درایر ها به جهت شکل اتمایز رها تنوع زیادی دارند و عملا ساخت های داخلی از کارایی مناسبی در خصوص کارکرد برخوردار نیستند و تنها به جهت مواردی که تغییرات زیادی مد نظر نباشند کاربرد دارند لطفا اصول کارکرد و تنوع اتمایزرها در خصوص اسپری درایر ها و تفاوت ها توضیح داده شود

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=times new roman, times, serif]خشک کن های پاششی spray drier[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]این روش برای مواد غذایی مایع مثل شیر ، آبمیوه ، آب گوجه فرنگی و آب پنیر به کار می رود در این روش ماده غذایی در دستگاه تبخیر کننده تغلیظ و سپس توسط یک اتو مایزر به صورت پودر به داخل خشک کن پاشیده می شود و از قسمت پایین هوای گرم با ذرات ماده غذایی برخورد نموده و رطوبت را از ماده غذایی جدا می کند . در این سیستم مایعی که قبلا تا حدودی تغلیظ گردیده است تحت اثر فشار به درون محفظه ای که دارای هوای داغ است به صورت ذرات بسیار ریز پاشیده می شود . [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]
[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]درجه حرارت دستگاه معمولا از 300 درجه سانتی گراد تجاوز نمی کند و قطر ذرات نیز ممکن است بین 10 الی 250 میکرون باشد .عمل خشک کردن فقط در چند ثانیه صورت می گیرد . پس آسیب حرارتی نداریم . عمل پودر کردن و تبدیل به ذرات ریز شدن مواد غذایی با استفاده از تجهیزاتی به نام اتو مایزر صورت می گیرد . در spray draer این احتمال وجود دارد که هوایی که از برج خشک کننده خارج می شود حاوی مقداری از مواد غذایی خشک شده باشد پس میتوان آن را وارد سیکلون کرد . ذرات خشک مواد غذایی به دیواره داخلی سیکلون برخورد کرده و انرژی خود را از دست می دهد و در قسمت تحتانی آن جمع می شود . راهی برای افزایش میزان بازیافت می توان هوای خروجی از سیکلون شماره 1 وارد سیکلون شماره 2 گردد . [/FONT]
[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]توصیف فرایند ها [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]مایع به بالای محفظه خشک توسط یک تلمبه حفره پیش برنده ، تلمبه زده می شود . که یک جریان خیلی آهسته و جریان ثابتی را فراهم می کند . این جریان توسط دو افشانک سیال اسپری می شود و به یک محفظه خشک وارد می شود هوای داغ به داخل حفره ها به سوی محفظه ها وزیده می شود که باعث تبخیر از رطوبت سطح می شود . رطوبت لازم در ذره ها در زمان تبخیر شده است ذره به نقطه تخلیه در پایه مخروط می افتد . در این ترکیب ، دما هرگز از دمای ترموتر هوای اگزوز فراتر نخواهد رفت زیرا یک هواکش در مرکز گریز ، کنترل را بروی شاخابه جریان هوا انجام می دهدو دمای شاخابه به وسیله استفاده از یک کنترل کننده در سه دوره تلفیق با یک گرم کن الکتریکی تنظیم می شود . [/FONT]
[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]یک هواکش سریع متغیر ، هوا را از محفظه توسط یک جدا کننده گرد بار بیرون می کشد این سیستم هواکش فشاری کششی ،یک انعطاف پذیری را جهت عملکرد محفظه در فشار های متغیر با زمان فراهم می نماید . جمع آوری دو پودر یکی در پایین محفظه اصلی و دیگری روی جدا کننده گرد بار جمع می شود . این خصوصیات به اجزا در سایز های مختلف این اجازه را می دهد که هم زمان با هم و جداگانه عمل جمع آوری را انجام دهند . بیرون آوردن رطوبت نسبی هوا می تواند ارزیابی و کنترل شود بنابراین به سیستم اجازه میدهد که در سطح ) ( RHاجرا شود . افشانک یک مخلوط خارجی با دو سیال می باشد . هوای فشرده به سمت جریان روان هدایت می شود . دهانه این نوع از افشانک از نوع تک سیال بزرگتر است بنابراین جهت اسپری کردن محصولات چسبنده تر مناسب است حتی محصولاتی مانند جامدات .[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]ترکیب اسپری خشک شونده پیشخوان جاری [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]اسپری خشک کننده FT8O به عنوان استاندارد با دو افشانک و شیلنگ افشانک یکی برای جاری شرکت و یکی برای جاری پیشخوان تهیه شده است . در ترکیب پیشخوان جاری ، افشانک در پایین محفظه قرار گرفته و به سمت بالا در جریان هوای گرم پاشیده شده است . [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]ملحقات خنک کننده طبقه سیال :[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]یک ملحقات اختیاری جهت فراهم کردن خنک کننده نهایی از اسپری پودر خشک شده در یک طبقه سیال استفاده می شود . این مشخصه خصوصا در هنگام خشک کردن پودر ها شامل پودر های بی فایده به عنوان مجموعه سیال مفید می باشند .[/FONT]

akbarpour

کاربر فعال
این نکته را هم من اضافه می کنم که در برخی از اسپری درایر ها عملیات اسپری درایر همراه با واکنش خاص یا به عبارت دیگری جهت تغییر ماهیت شکل پودر می باشد که نمونه دارویی ان تبدیل سفورکسیم مالئات به سفورکسیم اگزتیل در طی این فرایند می باشد

aminar

عضو جدید
سلام
مقاله ای در مورد اسپری هوا درون کانال نداری
ممنون

emperorpart

عضو جدید
سلامي دوباره

سلامي دوباره

با سلامي دوباره و عرض معذرت به خاطر تاخير بوجود آمده.
من مجبور شدم يه سفر كاري برم و واقعاً عذرخواهم.
ان شاءالله از اين به بعد جبران مي كنم.
راستي اينم بگم كه يه نمونه اسپري دراير پايلوت ساخت شركت ما الان تو نمايشگاه هفته ي پژوهش به نمايش گذاشته شده.
اگه خواستين خوشحال ميشيم دستگاه ببينين و نظراتتونو به ما منتقل كنين.
آدرس نمايشگاه:
تهران- مصلي - غر فه شماره 81 - پارك علم و فن آوري خراسان رضوي
شركت مهام صنعت

alimazareh

عضو جدید
سلام به همگي دوستان.
من اومدم اينجا تا بتونم اطلاعاتي در باره خشك كنهاي پاششي در اختيار ديگر دوستانم قرار بدم.
چون خوشبختانه من در كاخونه اي كار ميكنم كه اين دستگاه رو ميسازه و تجربه عملي رو هم دارم.
و خوشحال ميشم كه ديگر دوستان هم به من كمك كنند تا بتونيم در اين زمينه فعاليت خوبي داشته باشيم.
سلام
من در حال طراحی یک خط تولید هستم که نیاز به یک اسپری درایر با قابلیت تبخیر 7 تن آب در ساعت رو داشته باشه لطفا همکاری فرمایید

amin alahmoradza

عضو جدید
سلام من یه مقاله میخواستم راجب بررسی انتقال جرم و انتقال حرارت در خشک کنهای پاششی

سلام من یه مقاله میخواستم راجب بررسی انتقال جرم و انتقال حرارت در خشک کنهای پاششی

:)
سلام به همگي دوستان.

fzarei2000

عضو جدید
سلام به همگي دوستان.
به اميد آينده اي بهتر براي همه عالميان

سلام با تشكر از شما مي خواستم بدونم اين دستگاه تو ايران توليد ميشه ؟ و اينكه آيا مدلي از اين دستگاه وجود داره كه بتونه ذرات خشك شده در حد نانو توليدكنه؟ يا نه ممنون.

fzarei2000

عضو جدید
سلام
:que: با تشكراز مطلبتون در مورد خشك كن پاششي سوالي كه برام پيش اومد اينه كه آيا خشك كن پاششي ميتونه ذرات درحد نانو توليد كنه ؟ ممنون

golshadi

عضو جدید
ایمیلت رو بذار تا برات در مورد شبیه سازی خشک کن پاششی چن مقاله بفرستم

vafaye mehr

عضو جدید
اندازه گیری دبی

اندازه گیری دبی

:que::cry:درمورد اندازه گیری دبی مطلب میخوام]

shovaliye01s

عضو جدید
سلام
قاسمي هستم لطف كنيد آدرس كارخونتون يا شماره تماس خودتون رو واسه من بفرستين
من يك خشك كن پاششي احتياج دارم
09131044124

mahdipour.mahdie

عضو جدید
spray drier

spray drier

سلام،با عرض تشکر بابت مطالبطون،می خواستم اگر امکان دارد آدرس و شماره تماس کارخانه تان را برای من بنویسید چون شدیدا نیاز به خرید یک spray drier که در دمای 350-400درجه سانتی گراد کار کند دارم،ممنون

• Like
واکنش ها: mhrk

aminrokh

عضو جدید
[FONT=times new roman, times, serif]خشک کن های پاششی spray drier[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]این روش برای مواد غذایی مایع مثل شیر ، آبمیوه ، آب گوجه فرنگی و آب پنیر به کار می رود در این روش ماده غذایی در دستگاه تبخیر کننده تغلیظ و سپس توسط یک اتو مایزر به صورت پودر به داخل خشک کن پاشیده می شود و از قسمت پایین هوای گرم با ذرات ماده غذایی برخورد نموده و رطوبت را از ماده غذایی جدا می کند . در این سیستم مایعی که قبلا تا حدودی تغلیظ گردیده است تحت اثر فشار به درون محفظه ای که دارای هوای داغ است به صورت ذرات بسیار ریز پاشیده می شود . [/FONT]
[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]درجه حرارت دستگاه معمولا از 300 درجه سانتی گراد تجاوز نمی کند و قطر ذرات نیز ممکن است بین 10 الی 250 میکرون باشد .عمل خشک کردن فقط در چند ثانیه صورت می گیرد . پس آسیب حرارتی نداریم . عمل پودر کردن و تبدیل به ذرات ریز شدن مواد غذایی با استفاده از تجهیزاتی به نام اتو مایزر صورت می گیرد . در spray draer این احتمال وجود دارد که هوایی که از برج خشک کننده خارج می شود حاوی مقداری از مواد غذایی خشک شده باشد پس میتوان آن را وارد سیکلون کرد . ذرات خشک مواد غذایی به دیواره داخلی سیکلون برخورد کرده و انرژی خود را از دست می دهد و در قسمت تحتانی آن جمع می شود . راهی برای افزایش میزان بازیافت می توان هوای خروجی از سیکلون شماره 1 وارد سیکلون شماره 2 گردد . [/FONT]
[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]توصیف فرایند ها [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]مایع به بالای محفظه خشک توسط یک تلمبه حفره پیش برنده ، تلمبه زده می شود . که یک جریان خیلی آهسته و جریان ثابتی را فراهم می کند . این جریان توسط دو افشانک سیال اسپری می شود و به یک محفظه خشک وارد می شود هوای داغ به داخل حفره ها به سوی محفظه ها وزیده می شود که باعث تبخیر از رطوبت سطح می شود . رطوبت لازم در ذره ها در زمان تبخیر شده است ذره به نقطه تخلیه در پایه مخروط می افتد . در این ترکیب ، دما هرگز از دمای ترموتر هوای اگزوز فراتر نخواهد رفت زیرا یک هواکش در مرکز گریز ، کنترل را بروی شاخابه جریان هوا انجام می دهدو دمای شاخابه به وسیله استفاده از یک کنترل کننده در سه دوره تلفیق با یک گرم کن الکتریکی تنظیم می شود . [/FONT]
[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]یک هواکش سریع متغیر ، هوا را از محفظه توسط یک جدا کننده گرد بار بیرون می کشد این سیستم هواکش فشاری کششی ،یک انعطاف پذیری را جهت عملکرد محفظه در فشار های متغیر با زمان فراهم می نماید . جمع آوری دو پودر یکی در پایین محفظه اصلی و دیگری روی جدا کننده گرد بار جمع می شود . این خصوصیات به اجزا در سایز های مختلف این اجازه را می دهد که هم زمان با هم و جداگانه عمل جمع آوری را انجام دهند . بیرون آوردن رطوبت نسبی هوا می تواند ارزیابی و کنترل شود بنابراین به سیستم اجازه میدهد که در سطح ) ( RHاجرا شود . افشانک یک مخلوط خارجی با دو سیال می باشد . هوای فشرده به سمت جریان روان هدایت می شود . دهانه این نوع از افشانک از نوع تک سیال بزرگتر است بنابراین جهت اسپری کردن محصولات چسبنده تر مناسب است حتی محصولاتی مانند جامدات .[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]ترکیب اسپری خشک شونده پیشخوان جاری [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]اسپری خشک کننده FT8O به عنوان استاندارد با دو افشانک و شیلنگ افشانک یکی برای جاری شرکت و یکی برای جاری پیشخوان تهیه شده است . در ترکیب پیشخوان جاری ، افشانک در پایین محفظه قرار گرفته و به سمت بالا در جریان هوای گرم پاشیده شده است . [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]ملحقات خنک کننده طبقه سیال :[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]یک ملحقات اختیاری جهت فراهم کردن خنک کننده نهایی از اسپری پودر خشک شده در یک طبقه سیال استفاده می شود . این مشخصه خصوصا در هنگام خشک کردن پودر ها شامل پودر های بی فایده به عنوان مجموعه سیال مفید می باشند .[/FONT]
سلام
ممنونم از اطلاعاتتون

• Like
واکنش ها: mhrk

asmahdian

عضو جدید
اسپری درایر

اسپری درایر

سلام در مورد نازلهای فشاری مقاوم در مقابل سایش(نازل الماسه ) و پمپ آنها برای یک دستگاه آزمایشگاهی اسپری درایر با دبی حدود 2 لیتر بر ساعت اطلاعات میخواستم خیلی ممنون

سلام به همگي دوستان.

en_SAJJAD_M

عضو جدید
Spry Dryer

Spry Dryer

سلام. من یک مقاله در مورد چگونگی محاسبات و نحوه کارکرد و انواع Spry Dryer می خوام .

marshal_kh

عضو جدید
spray drier

spray drier

سلام به همگي دوستان.

با سلام ، لطفا اطلاعات تماستون رو به این ایمیل بفرستید، من به یک اسپری درایر احتیاج دارم. متشکرم zobshomal@info.com

alish.refinery

اخراجی موقت
شرکت مهندسی مشاور ما درباره این دستگاهها میتونه به شما حهت تهیه این دستگاهها کمک کنه

لطفا
1- مشخصات دستگاه
2- ظرفیت مورد نیاز ورودی و خروجی مثلا از هر ساعت ده کیلو تا هر ساعت ده تن
3- ماده اولیه وسایر مشخصاتی که مد نظرتان است
4- نوع ابزار دقیق و سیستمهای کنترل دستگاه مثلا زیمنس باشد یا مارک دیگری باشد؟
5- مقدار فضائی که برای این مسئله در نظر گرفته اید.

را توی پیام خصوصی و یا ایمیل اعلام فرمائید تا مورد مناسبی خدمت شما پیشنهاد شود
با تشکر