توربولانس

bi.bi

عضو جدید
در این تاپیک می خوایم بصورت اختصاصی راجع به توربولانس، مدل سازی توربولانس و نحوه کاربردش در کارهای مهندسی و ... صحبت کنیم.

به مرور زمان مطالب جدید گذاشته می شه و راجع به مطالب بحث می شه.

اگه کسی از دوستان سوال یا مطلبی داشت، همین جا می تونه مطرح کنه.

bi.bi

عضو جدید
حرکت توربولانسی سیالات، نتیجه تاثیر تحریک مناسب روی یک جریان ناپایدار است. هرچند معمولاً بالا بودن عدد رینولدز به عنوان شاخص مغشوش بودن حرکت سیال تلقی می شود، اما می توان گفت بالا بودن این عدد فقط به معنای بالا بودن ناپایداری در جریان سیال و ایجاد بستری مناسب جهت ظهور توربولانس است.
در صورت موجود بودن یک تحریک مناسب، ناپایداری نهفته در حرکت سیال آشکار شده و حرکت آرام و لایه ای اولیه به حرکتی تربولانسی تبدیل می شود.

در تاپیک بعدی راجع به عوامل تولید توربولانس صحبت می شود.

bi.bi

عضو جدید
کولموگرف برای اولین بار در سال 1942 بیان کرد که مقیاس توربولانس بسیار کوچکتر از مقیاس اصلی میدان جریان، اما بسیار بزرگتر از فاصله متوسط بین مولکولهاست. طبق تئوری موسوم به آبشار انرژی، انرژی از جریان اصلی سیال که مقیاس طولی آن بزرگ و عدد رینولدز مبتنی بر آن نیز بالاست به ناحیه فعال که مقیاس طولی آن معمولاً بسیار کوچک و عدد رینولدز آن، در حدود عدد یک است فرستاده و تلف می شود. با توجه به ناپایداری جریان سیال در اعداد رینولدز بالا، حل تحلیلی یا عددی نیز متاثر از فیزیک مسئله می باشد. در ناپایداری های بسیار بالا، تحریک های خیلی کوچک، اما با تفاوت های بسیار ناچیز، می توانند منجر به جواب های بسیار متفاوت شوند. لذا یافتن حل تحلیلی برای جریان های مغشوش، بواسطه آنکه ناپایدار بوده و تحریک های کوچک نیز همیشه وجود دارند، کار بسیار مشکلی خواهد بود

mshf2

عضو جدید
سلام تاپیکی که ایجاد کردید فوق العاده و البته سنگینه، منم سعی می کنم خیلی زود مطالبی از ویلکاکس رو آماده کنم و اینجا قرار بدم:w10:

anishtain4

عضو جدید
نمی دونم هدف از ایجاد این تاپیک ها چیه وقتی هم ویکیپدیا به عنوان مرجع سریع و ابتدایی هست، هم کتاب هایی مثل لاملی، پوپ به صورت علمی و آشنایی هستن، هم کتاب های پیشرفته تری مثل ساگوت و لوسیر هستن؟

mshf2

عضو جدید
خوب به نظرت حداقل خوبیش این نیست که شما با نظرت چندتا کتاب خوب رو معرفی کردی؟:smile:

meoiotu

عضو جدید
سلام- میتونید اطالاعات خوبی از کتاب استاد راهنمام، دکتر فرهانیه، که عنوانش هست فیزیک جریان های آشفته، انتشارات دانشگاه صنعتی شریف پیدا کنید...

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ممنون بابت موضوعی که انتخاب کردی. من چند تا سوال دارم
اولا بررسی جریان توربو لانت در چه موردیه؟ منظورم انتقال حرارتیه یا سیالاتی. اگه سیالاتیه روی چه سطحی؟(لوله .صفحه تخت.......یا......) و دوم اینکه با چه دیدگاهی میخاین بررسی کنین؟ لاکرانژی یا اویلری؟

arash00e

عضو جدید
سلام دوستان
کتاب های پوپ ولاملی رو کسی داره؟ لطفا لینک دنلودش رمو بهم بدید

anishtain4

عضو جدید
سلام ممنون بابت موضوعی که انتخاب کردی. من چند تا سوال دارم
اولا بررسی جریان توربو لانت در چه موردیه؟ منظورم انتقال حرارتیه یا سیالاتی. اگه سیالاتیه روی چه سطحی؟(لوله .صفحه تخت.......یا......) و دوم اینکه با چه دیدگاهی میخاین بررسی کنین؟ لاکرانژی یا اویلری؟

شما یه منبع به من معرفی کن که توربولانس رو لاگرانژی بررسی کرده. این روش فقط برای بررسی ذرات معلق استفاده میشه، هر چیزی که شنیدی که به هر جا ربط نداره برادر من.

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان
کتاب های پوپ ولاملی رو کسی داره؟ لطفا لینک دنلودش رمو بهم بدید
می خواستم تو همینجا براتون بفرستم ولی نمی دونم چرا نمیزاره آپلود کنم. تو دراپ باکسم براتون گذاشتم چون از دانشگاه نمی تونم تو سایت های اشتراک گذاری برم تا لینک دایمی بزارم. لطفن از این آدرس دانلود کنید و تو سایتی مثل 4shared یا mediafire آپلود کنید تا دوستانی که بعدن میان هم بتونن استفاده کنن.
https://www.dropbox.com/sh/yiqvhv8blyw8t4e/EIs6_eG9KF

medishar

عضو جدید
سلام
دوستان کسی اطلاعاتی در مورد تحلیل آماری داده های مربوط به جریان آشفته داره؟در واقع من میخام بدونم برای کار آزمایشگاهیم اولا برای تحلیل یک جریان آشفته سیال چه پارامترهایی نیازه (مثلا سرعت )؟آیا به اندازه گیری فشار در نقاط مختلف هم نیازه؟آیا به عمق جریان هم نیازه؟با بدست آوردن این اطلاعات چطور از معادلات مثلا ناویر استوکس استفاده کنم و چطور ارتباط این داده ها رو باهم بیان کنم؟
ممنون میشم کمکم کنید چون من دانشجو ارشد عمران گرایش سازه های هیدرولیکیم و اطلاعات کمی راجع به توربولانس دارم
همونطور که میدونید در توربولانس 2 بخش آماری و مدلسازی عددی کار میشه که کار من فعلا بخش آماری هستش

mjavadamiri

عضو جدید
سلام دوستان من این ترم پروژه توربولانس دارم میخوم با فلوئنت کار کنم کسی میتونه پروژه ای در این مورد کعرفی کنه؟

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من این ترم پروژه توربولانس دارم میخوم با فلوئنت کار کنم کسی میتونه پروژه ای در این مورد کعرفی کنه؟

ساده ترین و زیباترین کار شاید این باشه که یک مساله به نسبت ساده رو با مدل های مختلف توربولانسی فلوئنت حل کنی و ببینی چه تفاوت هایی با هم دارن. به عنوان مثال من چند تا مقاله دیدم که خیلی ساده به تفاوت LES با مدل های دیگه در قالب حل مسائل کاربردی پرداختن و اگر چه کارشون پیچیده نموده ولی چاپ شده.

eng mita

عضو جدید
سلام
کسی میتونه مرجع کامل و در عین حال قابل فهمی از نحوه مدل سازی توربولانس توی کد نویسی CFD بهم معرفی کنه؟
ترجیحا منابع انگلیسی باشه ولی اگه منبع فارسی خوبی هم بشناسید ممنون میشم معرفی کنید.
اینکه گفتم قابل فهم چون مقوله توربولانس و خصوصا پایداری واقعا سنگینه و گاهی با توضیح بسیار ساده هم باز بسیار پیچیده و گنگ نشون میده.

mehrdad torabi

عضو جدید
سلام
کسی میتونه مرجع کامل و در عین حال قابل فهمی از نحوه مدل سازی توربولانس توی کد نویسی CFD بهم معرفی کنه؟
ترجیحا منابع انگلیسی باشه ولی اگه منبع فارسی خوبی هم بشناسید ممنون میشم معرفی کنید.
اینکه گفتم قابل فهم چون مقوله توربولانس و خصوصا پایداری واقعا سنگینه و گاهی با توضیح بسیار ساده هم باز بسیار پیچیده و گنگ نشون میده.

سلام، کتاب Turbulence modeling for CFD یه سری بخشها داره که برنامه نویسی رو برای مثالهای جریان آشفته توضیح داده. ولی در کل آشفتگی رو نمیشه به راحتی درک کرد، مخصوصا اگر کدنویسی برای مدلسازی مسئله نیاز باشه. این کتاب توی گوگل براحتی پیدا میشه.

بالا