کمک در مورد انتخاب پمپ؟

mirhamida

عضو جدید
سلام .من در یک شبکه پاشش آب(سیستم شسنشوی تونلی) میخواهم قدرت پمپ را بدست بیاورم. در این شبکه من 72 عدد نازل مشابه وجود دارند که آب را با دبی حدودا 24 لیتر بر دقیقه می پاشند.تفاوت ارتفاع بالاترین و پایین ترین نقطه شبکه حدود 2متر است و افتهای طولی و موضعی قابل صرفنظرند.فشار نازل ها 1.03 بار میباشد و اندازه نازل ها100(واحدش را نمیدانم.در جای دیگری نازلهای 5060 و 8010 دارم).
خودم این فرمول را در نظر دارم:

P[KW]:Q[Lit/min] .p [bar] /600
ولی نمیدانم که اولا این فرمول درسته یا نه؟ و دوم اینکه این عدد رو باید ضربدر تعداد نازل ها بکنم یا نه؟

mirhamida

عضو جدید
یه سوال دیگه هم داشتم اینکه در مورد انتخاب پمپ فقط قدرت پمپ مهمه یا اینکه هد ارتفاع هم موثر است؟

آخرین ویرایش:

reza.pey

عضو جدید
دوست عزیز فورمول درست است. برای قدرت پمپ از اجزای همین فورمول استفاده کن. مثلا اگر فشار را 10 بار لازم داری دبی را هم 60 لیتر در دقیقه نیاز داری در جداول انتخاب پمپ میتوانی پمپ مورد نظر را انتخاب کنی وتوسط این فورمول توان موتور مورد نیاز این پمپ را هم محاسبه کن. از شرکت پمپ ایران میتوانی نرم افزار انتخاب پمپ را دانلود کنی. فشار پمپ هد را بوجود می آورد. و این دو یکی هستند برای یک پمپ مشخص.

mirhamida

عضو جدید
دوست عزیز فورمول درست است. برای قدرت پمپ از اجزای همین فورمول استفاده کن. مثلا اگر فشار را 10 بار لازم داری دبی را هم 60 لیتر در دقیقه نیاز داری در جداول انتخاب پمپ میتوانی پمپ مورد نظر را انتخاب کنی وتوسط این فورمول توان موتور مورد نیاز این پمپ را هم محاسبه کن. از شرکت پمپ ایران میتوانی نرم افزار انتخاب پمپ را دانلود کنی. فشار پمپ هد را بوجود می آورد. و این دو یکی هستند برای یک پمپ مشخص.
ممنونم! ولی من توی این سایت نرم افزاری پیدا نکردم، اگه شما میدونی و برات زحمتی نیست لطفا لینک مستقیمشو به من بگید!

nazi.s

عضو جدید
سلام دوستان
لطفا راهنمایی بدید،یک پروژه ساخت استخر برای یک چشمه آب گرم هست که انتخاب پمپ ش با منه، کتاب طباطبائی رو خوندم ، بخش های انتخاب پمپ این سایت و رو چن تا سایت دیگه رو هم نگاه کردم ، اطلاعات اولیه در زمینه انتخاب پمپ رو دارم، فقط در از بعضی لحاظ هنوز خلا اطلاعاتی دارم...
شرایط دریاچه رو میذارم لطفا بهم راهنمایی بدید که چجوری و از کدوم شرکت با در نظر گرفتن هزینه یک پمپ مناسب رو انتخاب کنم..
آب دریاچه 86 درجه سانتی گراد
فرم آتالیز شیمیایی آب رو هم دارم اگه لازم هست که بگم
فاصله دریاچه تا استخر حدود 20-25 متر و اتاق پمپاژ رو میخوام نزدیک دریاچه قرار بدیم
فک کنم پمپ ها زمینی در نظر بگیرم بهتر باشه
راسی لازم هست چن تا پمپ در نظر بگیرم دوتا؟ که یکیش در حالت رزرو باشه؟
دوستان اگه کسی تاحالا همچین پروژه ای کار کرده لطفا بگید من بتونم ازتون کمک بگیرم،ممنون
بعد یه سوال دیگه بوستر پمپ به همون مجموعه دستگاه های اتاق پمپاژ میگمن؟
میخواد از سیستم کلکتوری هم استفاده کنم؟
بنظرتون انتخاب پمپش با پمپ های جکوزی میتونه معادل باشه؟
و یک پیش فرض اینکه با لوله 4 اینچ وارد اتاق پمپاژ بشه و خروجی از اتاق لوله 4 اینچ باشه که از همین لوله با طول تقریبی 20 متر به سمت استخر ها میره
و اینکه سیستم سیرکولاتور هم لازم نیست در نظر بگیرم، به این معنی که آب بعد که وارد استخر میشه از از استخر خارج میشه و حالت جاری بودن داره و نیاز به استفاده دوباره از آب استخر نیست...

nazi.s

عضو جدید
من حتما میام و یک سری پست درباره اطلاعاتی سرچ کردم رو میذارم که فقط استفاده کننده نباشم;):smile:

amir reza paarya

عضو جدید
سلام
من تو شرکت پمپیران بخش فروش کار میکنم.هم در انتخاب پمپ و تهیه پمپ میتونم کمکتون کنم.لطفا با یامیل بنده تماس بگیرین : paarya65@gmail.com

nazi.s

عضو جدید
سلام دوستان
همون طور که قول داده بودم ، اطلاعاتی که در مورد انتخاب پمپ بدست آوردم رو میذارم

برای انتخاب پمپ ، دو ،یتم رو باید داشته باشید یکی دبی مورد نیاز و دیگری هد پمپ

برای دبی مورد نیاز اول حجم استخر رو حساب کردم، و فرضا گفتم که استخر توی 12 ساعت پر بشه،با این دوتا میشه دبی رو حساب کرد،
(دبی برابر حجم بر مدت زمان)
یک سرعت رو هم با توجه به اینکه میخواید سیال با فشار وارد استخر بشه یا نه ، فرض میگیرید، من m/s 1 فرض کردم برا اینک نمیخواستم فشار داشته باشه.
با داشتن دبی و سرعت، قطر لوله خروجی از پمپ بدست میاد،
و اگه از لوله اصلی انشعاب گرفته میشه قطر های بعدی رو میتونید با توجه به استاندارد لوله مورد نظر، انتخاب کنید نیازی به حل رابطه نیست.
مثلا لوله های سفید یا پلاستیکی ( pvc , upvc , pp ,... )
1/2، 3/4 ، 1 1/4 ، 1 1/2 و... داره، ا بین این قطر ها یکیو انتخاب میکنید.

حالا با داشتن دبی لوله اصلی یا لوله خروجی از پمپ و قطر ها سرعت و دبی بقیه شاخه ها بدست میاد.
(دبی برابر سرعت در سطح مقطع لوله)

آیتم بعدی هد پمپ هست، که سه تا ترم داره یکی ارتفاع هست که باید ببینید پمپ میخواد سیال رو تا چه ارتفاعی جا به جا کنه،
ترم بعدی هد اصلی هست که سختیش همون ضریب f هست که با سرچ پیدا میشه
ترم بعدی هم هد جزئی هس، که اینم سختیش ضریب K هست، و اینم با سرچ پیدا میشه.

با داشتن دبی و هد مورد نیاز به یکی از شرکت های فروش پمپ ایمیل میدید و درخواست انتخاب پمپ میکنید.

از سایت های پایین هم ضرایب رو بدست آوردم.
ضریب f
ضریب K
k

nazi.s

عضو جدید
سلام
من تو شرکت پمپیران بخش فروش کار میکنم.هم در انتخاب پمپ و تهیه پمپ میتونم کمکتون کنم.لطفا با یامیل بنده تماس بگیرین : paarya65@gmail.com
سلام
ممنون از شما
اتفاقا دیروز به یکی از همکاراتون ایمیل دادم، اگه باز کمک خواستم حتما کمک میگیرم.

بالا