تایپیک مرجع قالب سازی(آموزش و رفع اشکال)

engin-m

عضو جدید
سلام
ضمن تشکر بابت اینکه جواب سوال قبلیم رو کسی نداد:redface: ، با اعتماد بنفس کامل یه سوال دیگه مطرح میکنم که بازم کسی جوابمو نده!!!
یه قطعه ای رو فرض کنید که در یک قالب دو مرحله ای زده میشه.اولش دور برش میشه تو مرحله بعد پانچ روش زده میشه.مشکل اینجاست این سوراخ باید وسط عرض قطعه بیفته ولی در هر قطعه نه تنها وسط نیست بلکه یه بار با یه گوشه راست قطعه مثلا 3میل اختلاف داره تو قطعه بعدی 4 تو قطعه بعدی 2....فکر میکنید مشکلش چی باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با سلام خدمت مهندس عزیز
سوال قبلی شما رو نمیشد جواب داد چون اهل کرج نیستم
ولی درباره این سوالتون شما اگه میشد عکس قطعه رو بزارید خیلی خوب میشد
شما میتونید این قطعه رو در یک مرحله بزنید ( اگه امکانش باشه )
ولی اگه دور برش میکنید و توی یک قالب دیگه قرار میدید اونجا دقیقا در جای مناسب خودش قرار نمی گیره
شما میتونید برای قرار گرفتن قطعه در جای خودش یه جایی مثل همون قطعه روی ماتریس ایجاد کنید یا اینکه قبل از زدن سوراخ قطعه کار گرفته بشه و در جای خودش محکم بمونه تا در اثر ضربه سنبه تکان نخوره
بازم اگه نتونستم کمکی کنم ببخشید دیگه

mahdieh.h

عضو جدید
engin-mعزیز ممنون که جوابمو دادین دیگه داشتم کم کم ناامید میشدم !!!!امروز که شرکتمون تعطیله.شنبه عکس قطعه و قالب رو براتون میذارم بازم از توجهتون ممنون:smile:

mahdieh.h

عضو جدید
با سلام خدمت مهندس عزیز
سوال قبلی شما رو نمیشد جواب داد چون اهل کرج نیستم
ولی درباره این سوالتون شما اگه میشد عکس قطعه رو بزارید خیلی خوب میشد
شما میتونید این قطعه رو در یک مرحله بزنید ( اگه امکانش باشه )
ولی اگه دور برش میکنید و توی یک قالب دیگه قرار میدید اونجا دقیقا در جای مناسب خودش قرار نمی گیره
شما میتونید برای قرار گرفتن قطعه در جای خودش یه جایی مثل همون قطعه روی ماتریس ایجاد کنید یا اینکه قبل از زدن سوراخ قطعه کار گرفته بشه و در جای خودش محکم بمونه تا در اثر ضربه سنبه تکان نخوره
بازم اگه نتونستم کمکی کنم ببخشید دیگه

مشاهده پیوست op10 Model (1).pdfاین نقشه همون قالبیه که گفتم[

Morteza trfi

عضو جدید
سلام
تصمیم خوبی کرفتی قالب سازی کار خیلی خوبی هست به شرطی که تو کارت حرفه ای بشی تا شرکتها با تو قرارداد ببندن برای سربازی هم امریه بکیر و اینقدر به فکر زن نباش اول کار و سرمایه بعد زن(چیزی که زیاده دختره)

Morteza trfi

عضو جدید
سلام مهندس
من تصور میکنم این قطعه شما شبیه یک واشر هست که مشکل لقی در سنبه یا در ماتریس میباشد شما میتونی یک سنبه طراحی کنید که اول پانچ رو بزنه و موقعه که کامل به پایین بیاید عمل دور برش رو انجام بده ببخشید که نتونستم زیاد کمک کنم چون قطعه کار رو دید

mahdieh.h

عضو جدید
سلام مهندس
من تصور میکنم این قطعه شما شبیه یک واشر هست که مشکل لقی در سنبه یا در ماتریس میباشد شما میتونی یک سنبه طراحی کنید که اول پانچ رو بزنه و موقعه که کامل به پایین بیاید عمل دور برش رو انجام بده ببخشید که نتونستم زیاد کمک کنم چون قطعه کار رو دید

نه واشر نیست.البته مشکل حل شد.توی قالب یه سایز کاتر بود که محل نصبش نسبت به سنبه مناسب نبود در نتیجه پانچ رو درجای صحیح نمیزد البته خود سایز کاتر هم لقی داشت.بازم بابت توجهتون خیلی خیلی ممنونم.

asgar33

عضو جدید
بچه های ساخت تولید چقدر کمکارندمعمولا اخرین پیامهاشون دو سه هفته قبل هست
اگه کسی از بچهها درمورد شکست فلزات مقاله داره واسم بفرسته ممنون میشم خیلی احتیاج دارم

bsh

عضو جدید
سلام
من میخوام برای پروژه کارشناسیم یه قالب فورج طراحی کنم.اماچون گرایشم جامداته زیادباطراحی قالب آشنانیستم وفقط یه چندتاکتاب تواین زمینه خوندم ولی نمیدونم بایدازکجاشروع کنم وبرای مدلسازی فرآیندفورج میخوام ازنرم افزارdeformاستفاده کنم ولی زیادباهاش آشنا نیستم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

hameds

عضو جدید
سلام
من میخوام برای پروژه کارشناسیم یه قالب فورج طراحی کنم.اماچون گرایشم جامداته زیادباطراحی قالب آشنانیستم وفقط یه چندتاکتاب تواین زمینه خوندم ولی نمیدونم بایدازکجاشروع کنم وبرای مدلسازی فرآیندفورج میخوام ازنرم افزارdeformاستفاده کنم ولی زیادباهاش آشنا نیستم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
با سلام
توصیه میکنم با نرم افزار های خیلی خاص مثل deformو ... کار نکنید.
ترجیحا اگه با abaqus کار کنید بهتره هم یه نرم افزار عمومیه هم جواب کار شما رو به خوبی میده.
من برای پروژه کار شناسی این اشتباه رو کردم و الان پشیمونم!
بازم سوالی بود در خدمتم

bsh

عضو جدید
ممنون ازراهنمایی تون.ولی من بااستادم که مشورت کردم گفت طراحی قالب وتوسالیدورک انجام بدم ومدلسازی فرآیندرویاباsuperforgیاباdeform.ولی چون superforgنسبتاقدیمیه باdeformانجام بدم بهتره.میشه اگه کتاب یاسایتی رودرزمینه طراحی قالب میشناسین به من معرفی کنید.

reza0093

عضو جدید
طراحی قالب فلزی

طراحی قالب فلزی

اگه میشه بهم کمک کنید ی جزوه در باره ی قالب فلزی می خواستم و چند تا نقشه کتیا. می خواستم بدونم ت کتیا چ محیطی واسه قالب فلزی طراحی میشه
اینم ایمیلم
خواهش می کنم کمک کنید
reza_engineer2010@yahoo.com

hameds

عضو جدید
ممنون ازراهنمایی تون.ولی من بااستادم که مشورت کردم گفت طراحی قالب وتوسالیدورک انجام بدم ومدلسازی فرآیندرویاباsuperforgیاباdeform.ولی چون superforgنسبتاقدیمیه باdeformانجام بدم بهتره.میشه اگه کتاب یاسایتی رودرزمینه طراحی قالب میشناسین به من معرفی کنید.
هر جور صلاحه !
در مورد قالب سازی نشر طراح کتاب زیاد داره...برحسب اینکه چه نوع قالبی باشه، برش، خمش یا کشش یا....
اگه دانشگاهتون هم کتابخونه خوبی داره باید die design handbook رو داشته باشه.

mani_f_n

عضو جدید
با سلام
من نیاز به یک نقشه قالب پلاستیک دارم،کسی می تونه کمکم کنه؟؟

mjt_tnt

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی فیلم داری که مراحل کار یک قالب تزریق پلاستیک نشان بده (فایل های فلش کم حجم) (مثلا مراحل تزریق ،سرد شدن مذاب ،پران و ....یا قالب های دو حفره ای یا انواع مختلف تزریق به قالب من دریسو دارم ولی اصلا متوجه نمیشم)
خیلی ممنون

mjt_tnt

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی فیلم داره که مراحل کار یک قالب تزریق پلاستیک را نشان بده (فایل های فلش کم حجم) (مثلا مراحل تزریق ،سرد شدن مذاب ،پران و ....یا قالب های دو حفره ای یا انواع مختلف تزریق به قالب من درسشو دارم ولی اصلا متوجه نمیشم) لطفا برام ایمیل کنید mjt_tnt@yahoo.com
خیلی ممنون

jetly

عضو جدید
سلام
من دارم راجع به استفاده از كامپوزيتها در ساخت گارد ريل خيابون تحقيق ميكنم ..چون گارد ريلهاي موجود درصد اسيبشون در تصادفات بسيار بالاست..به نظر شما راجع به نوع كامپوزيت چيه؟

mjt_tnt

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی اینجا فیلمی در مورد مراحل کار کردن یه قالب تزریق پلاستیک(تزریق،سردشدن،پران،...)داره
من ذرسشو دارم ولی هیچی متوجه نمیشم
کمک کنید

engin-m

عضو جدید
دوست عزیز سلام
شما اگه بتونید از یک کارگاه بازدید کنید خیلی بهتره
مراحل کار قالب
بعد از بستن قالب به دستگاه تزریق
نیمه متحرک قالب حرکت کرده و قالب بسته میشه
مواد گرانول که تو قیف دستگاه تزریق ریختیم به کمک پیچ ماردون (مکانیزم چرخ گوشت) به جلو حرکت میکند و توسط هیتر هایی که روی سیلندر بسته شده اند گرم شده و به حالت خمیری در میاد و از نازل دستگاه تزریق میشه داخل قالب.
مواد از طریق بوش تزریق ( اسپرو بوش) به داخل قالب میرود. بعد از اتمام تزریق قالب خنک کاری میشود ( اکثرا با آب ) سپس نیمه متحرک حرکت کرده و سیستم پران تحریک میشود و قطعه به کمک سیستم پران ( پین پران ، صفحه پران و ... ) اجکت میشود.

filoo

عضو جدید
سلام دوستان من یک سری سوال در مورد قالب سازی و تزریق پلاستیک دارم . میخواستم ببینم بورس این خدمات تو تهران کجاست که برم سوال کنم ممنون

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام خدمت اساتید قالبسازی
یه سوال داشتم.
تو قالبهای برش وقتی که نیروی فنر رو محاسبه میکنیم که حدودا 10 درصد نیروی برش در نظر میگیریم. آیا این نیروی محاسبه شده نیروی اعمالی در هنگام تماس سنبه با ورق است یا در طول عملیات برش باید به این نیرو برسیم. چون همونطور که میدونید با پایین اومدن سنبه نیروی فنر به صورت خطی زیاد میشه و سوال من اینه که ما باید قبل از شروع عملیات برش به این نیرو برسیم یا نه.؟

afn741

عضو جدید
با سلام خدمت اساتید قالبسازی
یه سوال داشتم.
تو قالبهای برش وقتی که نیروی فنر رو محاسبه میکنیم که حدودا 10 درصد نیروی برش در نظر میگیریم. آیا این نیروی محاسبه شده نیروی اعمالی در هنگام تماس سنبه با ورق است یا در طول عملیات برش باید به این نیرو برسیم. چون همونطور که میدونید با پایین اومدن سنبه نیروی فنر به صورت خطی زیاد میشه و سوال من اینه که ما باید قبل از شروع عملیات برش به این نیرو برسیم یا نه.؟

دوست عزیز باید به این نکنه توجه کنی که 10٪ نیروی برشی که برای ورقگیری استفاده میکنی . نیروی مورد نیاز برای بیرون امدن سنبه از داخل ورق میباشد . همانطور که اطلاع داری بعد از برش دیواره نوار قالب با دیواره سنبه درگیر میباشد و این 10٪ نیرو برای بیرون امدن سنبه است . پس مشخص میباشد که نیروی فنر در انتها برش باید 10٪ نیرو را تامین کند .

mahdi26465

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید
در مورد قالبهای ریخته گری اطلاعات داری؟
وقتی فالبمون پلیسه میکنه و همینطور تو گوشه کار کشیدگی پیش میاد مشکل کجاس؟

engin-m

عضو جدید
سلام و خسته نباشید
در مورد قالبهای ریخته گری اطلاعات داری؟
وقتی فالبمون پلیسه میکنه و همینطور تو گوشه کار کشیدگی پیش میاد مشکل کجاس؟

پلیسه کردن مربوط میشه به اینکه بین دو کفه قالب فاصله وجود داره
و کشیدگی هم باید بررسی بشه شما جای راهگاه رو عوض کنید و در جای مناسب قرار بدید تا قالب یکنواخت پر بشه و یکی هم اینکه باید یکنواخت خنک بشه

mahdi26465

عضو جدید
کاربر ممتاز
پلیسه کردن مربوط میشه به اینکه بین دو کفه قالب فاصله وجود داره
و کشیدگی هم باید بررسی بشه شما جای راهگاه رو عوض کنید و در جای مناسب قرار بدید تا قالب یکنواخت پر بشه و یکی هم اینکه باید یکنواخت خنک بشه

مهندس جون قالب ما کامل جفت میشه یعنی هیچ فاصله ای نداره بین دو کفه.خودمم موندم چرا پلیسه میکنه.راهگاهشم بهترین جای ممکن گذاشتیم .
فکر نکنم مشکل اینایی باشه که گفتی.بازم ممنون.

meysam kazemi

عضو جدید
سلام بر همگي
من توي كارخانه توليد قطعات پرسي خودرو كار مي كنم . خوشحال ميشم كه با دوستان در زمينه قالبهاي فلزي تبادل اطلاعات داشته باشم

با تشكر

meysam kazemi

عضو جدید
سلام دوست عزيز
تا جايي كه من ميدونم نيروي ورقگير كه 10% نيروي برشه بايد تو همون ابتداي برش توسط ورقگير به ورق اعمال بشه. من تو طراحيام اين اصلو رعايت كردم فعلنم به هيچ مشكلي بر نخوردم.

meysam kazemi

عضو جدید
سلام
تو كرج كلاس طراحي قالب خوب من جاييرو نديدم ولي تو تهران كلاس انجمن قالبسازان ايران جاي تقريبا خوبيه. اگه دوس داشتي ميتوني بري اونجا.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
تا جايي كه من ميدونم نيروي ورقگير كه 10% نيروي برشه بايد تو همون ابتداي برش توسط ورقگير به ورق اعمال بشه. من تو طراحيام اين اصلو رعايت كردم فعلنم به هيچ مشكلي بر نخوردم.
اگه اینجوری باشه که کلا نیروی فنر در هنگام عملیات برش بیشتر از اون ده درصد میشه درسته؟

meysam kazemi

عضو جدید
اين ده درصد نيروي ورقگير در واقع حداقل نيروي لازم براي بيرون اومدن سنبه از توي ورقه و چون حداقل نيروي لازم مي باشد پس اگه اين نيرو را قبل از انجام برش بتونيم توسط فنرهاي قالب به ورقمون اعمال كنيم اين ضريب اطمينانو واسه خودمون بوجود آورديم كه در بيرون اومدن سنبه از ورق مشكلي پيش نمياد. البته اينم بگم كه اينكار به شرايط قالب و ميزان جمع شدن فنرها بستگي داره. اگه مشكلي براي فنرها پيش نمياد انجام اينكار بلامانع است.