درخواست های مرتبط با: فرهنگسرا

imah

عضو جدید
کاربر ممتاز

اولین گام احداث «فرهنگسرای‌ خاوران» در بهار سال۱۳۷۲، برداشته شد و از دوازدهم تیرماه سال۱۳۷۲، نیز شروع به کار کرد. این فرهنگسرا به منظور پر کردن اوقات فراغت کودکان و جوانان جنوب شرقی تهران ساخته شده‌ که از مناطق محروم شهر تهران به حساب می‌آید.

در حال حاضر، «فرهنگسرای‌ خاوران» بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی کشور محسوب می‌شود. این فرهنگسرا‌ دارای مساحتی بالغ بر ۸۳۰۰۰ مترمربع و زیر بنای ۲۴۰۰۰ مترمربع است‌، و در چهار بخش ساختمان اداری‌، بازارچه فرهنگ و هنر (به صورت روباز در وسط محوطه‌)، ساختمان مرکزی‌، علوم و فنون و شهربازی‌، فعالیت‌های متنوعی را برای عموم شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان میسر کرده است‌.

فعالیت‌های «فرهنگسرا‌ی خاوران» نیز به چهار گروه هنری‌، آموزشی‌، اجتماعی و فرهنگی تقسیم می‌شود. در بخش هنری امکانات متفاوتی از جمله سالن‌ها و نگارخانه‌ها در اختیار جوانان منطقه است‌. سالن‌های این بخش شامل سالن «شهید مطهری» با ظرفیت ۳۵۰ نفر، سالن «فرهنگ» با ظرفیت ۲۰۲ نفر، ، سالن روباز «سوم خرداد» با ظرفیت ۳۰۰۰ نفر و سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۰۰ نفر است‌. همچنین‌، واحد نگارخانه با ظرفیت ۲۰۰ تابلو در رشته‌های نقاشی‌، خوش‌نویسی‌، گرافیک‌، عکاسی‌، حجم و صنایع دستی‌، آماده خدت‌رسانی به هنرمندان، اساتید و دانشجویان رشته‌های هنری است.

شهروندانن عزیز می‌توانند از کانون فیلم‌، موسیقی‌، نمایش نیز که دارای برنامه‌هایی از جمله اجرای کنسرت‌های موسیقی‌، تئاتر، جُنگ‌های شاد و مراسم مذهبی و تعزیه‌خوانی است‌، استفاده کنند.

«فرهنگسری خاوران»‌ در بخش آموزشی‌، با 200 کلاس آموزشی اعم از کلاس‌های هنری‌، تجسمی‌، قرآنی‌، موسیقی‌، کامپیوتر، زبان‌، هنرهای خانگی‌، هنرهای دستی و ورزشی‌، پذیرای اقشار مختلف مردم منطقه است‌. این بخش با ۳۰ فضای آموزشی و ۱۲ فضای کارگاهی‌، توانایی ارائه بهترین خدمات را در رشته‌های مذکور دارا است‌. دیگر فعالیت این بخش کانون‌های علمی‌، آموزشی‌، مثل کانون فیزیک‌، نجوم و ... است‌.

بخش اجتماعی شامل واحد ورزش و تفریحات سالم‌، واحد مشاوره و واحد امور شهری است‌. در بخش فرهنگی‌، کتابخانه با بیش از ۴۰۰۰۰ جلد کتاب‌، شامل کتابخانه‌ کودک و نوجوان با ۲۰۰۰۰ جلد کتاب برای گروه سنی ۵ تا ۱۴ سال است‌.

از دید معماری مجموعه «فرهنگسرای خاوران»‌ را می‌توان تلفیقی از معماری گذشته و حال اسلامی-ایرانی‌ دانست‌، به گونه‌ای که سیر توالی عناصر و فضاها به فراخور، بیان‌کننده نکات اصلی و فرعی موجود در معماری این مرز و بوم است.

آخرین ویرایش:

imah

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازسازی فرهنگسرای خاوران
پس از گذشت چندین سال استفاده ممتد از فرهنگسرای خاوران، این فضای چند منظوره پرتردد دچار تخریبهای اساسی گردیده بود ، که بعد از تهیه طرح جامع و تعیین مکانهای آسیب دیده از طرف مشاور، این شرکت اقدام به عملیات اجرایی در بازسازی فضای گسترده ای در حدود 5000 متر مربع در سطح نمود که اگر طبقات ساختمان اصلی نیز به این مقدار اضافه گردد، بالغ بر 7000 متر مربع سطح و ارتفاع می گردد.
موارد بازسازی شده عبارتند از ، سنگهای تراورتن کف و دست اندازهای محوطه، ستونهای فلزی نمای غربی ساختمان اصلی، سنگهای گرانیت پله ها و لابیهای داخلی ساختمان اصلی، سقف شیشه ای دو جداره نگارخانه و کتابخانه، کف مکالئوم کتابخانه، نقاشی کامل، پارتیشنهای جداکننده مهد کودک، آب بندی گنبد بزرگ ساختمان اصلی، بازسازی اساسی دو آسانسور هسته مرکزی ساختمان اصلی، لوله های سرد و گرم و شوفاژ و فاضلاب گودال باغچه، ایزوگام و موزائیک پشت بام ساختمان اصلی، کاشی کاری سرویسهای عمومی شمالی فرهنگسرا، اجرای پنج آبنما جنوبی شامل موتورخانه – لوله کشی – نورپردازی – سرامیک کاری، آجرنمای غربی ساختمان اصلی و ...

man mahta

عضو جدید
درخواست های مرتبط با: سرانه فرهنگسرای کودک

درخواست های مرتبط با: سرانه فرهنگسرای کودک

سلام
من سرانه فرهنگسرای کودک یا مهد کودکو میخوام لطفا کمکم کنید خیلی لازم دارم

man mahta

عضو جدید
سرانه فرهنگسرای کودک

سرانه فرهنگسرای کودک

بچه ها سرانه فرهنگسرای کودکو میخوام لطفا کمک کنید

baran72

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینجا رو نگاه کن
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/133529-ضوابط-ونمونه-های-طراحی-مهد-کودک

TaRaNoOm22

عضو جدید
درخواست: پاورپوینت با موضوع یک فرهنگسرا

درخواست: پاورپوینت با موضوع یک فرهنگسرا

سلام بر مهندسای اینده گذشته و حال
من یه سری اطلاعات کامل در رابطه با یه فرهنگسرایی که از بیس به عنوان فرهنگسرا ساخته شده میخوام
کار داخل کشور یا خارج از اون باشه فرقی نمیکنه
یه فرهنگسراهایی مثل استاد فرشچیان اصفهان،نیاوران یا خاوران تهران، مجتمع فرهگی دزفول،موزه هنرهای مدرن سانفرانسیسکو،کراکر امریکاو...

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام بر مهندسای اینده گذشته و حال
من یه سری اطلاعات کامل در رابطه با یه فرهنگسرایی که از بیس به عنوان فرهنگسرا ساخته شده میخوام
کار داخل کشور یا خارج از اون باشه فرقی نمیکنه
یه فرهنگسراهایی مثل استاد فرشچیان اصفهان،نیاوران یا خاوران تهران، مجتمع فرهگی دزفول،موزه هنرهای مدرن سانفرانسیسکو،کراکر امریکاو...

سلام دوست عزیز به تاپیک زیر مراجعه کنید.
[ضوابط ونمونه های طراحی] فرهنگسرا

saharnaz73

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.........کسی ریزفضاهای خانه معمار (فرهنگسرایی برای معماران) رو داره؟

آخرین ویرایش:

saharnaz73

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان خواهش میکنم اگه کسی ریزفضاهای خانه معمار رو میدونه زود بگه:(..............................http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/cry.gif

آخرین ویرایش:

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان خواهش میکنم اگه کسی ریزفضاهای خانه معمار رو میدونه زود بگه:(..............................:cry:
دوست من ریزفضای خیلی خاصی نداره مرکز فرهنگی سروتهش چی هست که حالا برنامه فیزیکیش برای معمار باشه یا برای نقاش یا شاعر :D نهایتش تیپ گالری (بخاطر نحوه نمایش اثار) فرق میکنه که اونم توی متراژ برنامه فیزیکی و پلان شما اثر میذاره وگرنه شما بخش های ثابت همه مراکز فرهنگی رو خواهی داشت حالا نهایت 1 اتاق کنفرانس و 2 تا سمعی بصری اضافی میذاری
:gol:

pedramghp

عضو جدید
طراحی فرهنگ سرا با ایده: فضای متعامل

طراحی فرهنگ سرا با ایده: فضای متعامل

سلام خسته نباشید. یک فرهنگ سرا باید طراحی کنم و ایده من فضای متعامل در شکل کلی اون هستش.
میخواستم بپرسم که چطور میتونم فضای متعامل رو در حجم و کانسپت اولیه نشون بدم.
ممنون میشم اگه کسی راهنمایی کنه. متشکر.