ریاضی یا هنرستان؟

biitaa

عضو جدید
سلام دوستان من تو یه دو راهی بدی گیر کردم و دارم به مرز جنون میرسم ( هر مشاوری هم که رفتم طرفداری رشته ی خودشو کرده ...) ممنون میشم اگه کمکم کنین :)

من سال دوم دبیرستان رشته ی ریاضی ام و عااااااااااااااااااااااااااااااااااااشق معماریم. قبول شدن تو یه دانشگاه عالی برام خیلی مهمه! در حدی که از الآن بعضی از بخش های دروس اختصاصیمو از کتاب تست های پیش میزنم اما چند وقت پیش یکی بهم گفت که اگه فقط هدفم معماریه برم هنرستان چون کار عملی هنرستانیا از بچه های دانشگاه تهرانم قوی تره....!

چقدر این قضیه صحت داره؟
ارزش ریسک تغییر رشته داره یا نه؟ کلن کدومش بهتره چون با رفتنم به هنرستان باید قید تهران و شهید بهشتی رو بزنم:(

از یه طرف هم خانوادم تکلیف منو مشخص نمی کنن که می تونم قبل لیسانس از ایران برم یا نه حالا اگه کارم درست شد... از ریاضی برم اونور معماری بهتره یا هنرستان؟
اصن هنرستانی ها با ارایه ی یه سری نمونه کار و مدرک GRE و.... (بسته به شرایط هر دانشگاه) بورسیه یا ساپورت تحصیلی بهشون تعلق میگیره و میتونن واسه دانشگاه های انگلیسی زبان اونجا اپلای کنن؟
من دارم از این بی برنامگی دارم کلافه میشم...:(

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خیلی میشه راجع بهش بحث کرد....
من هم از همون دوم دبیرستان عاشق معماری بودم ولی چون تیزهوشان درس میخوندم و شهرمون کوچیک بود همه میگفتن نه!!!! بری هنرستان همه فک میکنن خنگی!!! (البته با عذرخواهی از دوستانی که هنرستان درس خوندن)

ببین دوست عزیز. اول از همه به خودت بستگی داره ولی باید چنتا چیزو در نظر بگیری. یکیش اینکه تا زمانی که بخوای کنکور بدی خیلی مونده. و توی سنی هستی که ممکنه علایقت تغییر کنه, شای الان 100% معماریو بخوای ومطمئن هم باشی ولی بازم امکانش هست نظرت عوض بشه.... با این فرض اگه ریاضی رو ادامه بدی برات بهتره چون اونوقت دستت بازه
اگه عاشق معماری هستی از الان هم میتونی خودت جداگانه با وبگردی و خوندن مطلب و ... توی همین باشگاه و رفتن به کلاسای اولیه مثل نرم افزار و ... خودتو توی این رشته ارتقا بدی

یه مطلب دیگه هم هست که خیلی خیلی مهمه. معمارها 2تا حق امضا دارن که یکیش به بچه هایی که فارغ التحصیل هنرستان باشن یا اونایی که ناپیوسته میخونن تعلق نمیگیره و این خیلی بده اگه به این جنبه هم فکر کنی ریاضی بهتره

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
واسه معماری اگه بری هنرستان کار عملیت خیلی بهتر میشه
برای خارج از کشور هم مدارک فنی حرفه ای ما رو قبول دارن
قبول شدن دانشگاه هم بخونی راحت تر قبول میشی
و اینکه الان دیگه مهم نیس کجا درس خوندی
مهم اینه که چی بلدی

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
خیلی میشه راجع بهش بحث کرد....
من هم از همون دوم دبیرستان عاشق معماری بودم ولی چون تیزهوشان درس میخوندم و شهرمون کوچیک بود همه میگفتن نه!!!! بری هنرستان همه فک میکنن خنگی!!! (البته با عذرخواهی از دوستانی که هنرستان درس خوندن)

ببین دوست عزیز. اول از همه به خودت بستگی داره ولی باید چنتا چیزو در نظر بگیری. یکیش اینکه تا زمانی که بخوای کنکور بدی خیلی مونده. و توی سنی هستی که ممکنه علایقت تغییر کنه, شای الان 100% معماریو بخوای ومطمئن هم باشی ولی بازم امکانش هست نظرت عوض بشه.... با این فرض اگه ریاضی رو ادامه بدی برات بهتره چون اونوقت دستت بازه
اگه عاشق معماری هستی از الان هم میتونی خودت جداگانه با وبگردی و خوندن مطلب و ... توی همین باشگاه و رفتن به کلاسای اولیه مثل نرم افزار و ... خودتو توی این رشته ارتقا بدی

یه مطلب دیگه هم هست که خیلی خیلی مهمه. معمارها 2تا حق امضا دارن که یکیش به بچه هایی که فارغ التحصیل هنرستان باشن یا اونایی که ناپیوسته میخونن تعلق نمیگیره و این خیلی بده اگه به این جنبه هم فکر کنی ریاضی بهتره

من اینو نمیدونستم

biitaa

عضو جدید
مرسی از راهنماییتون این حق امضا خییییلییییی مهم بود! الآن کلاسایی هست که من بتونم واسه نقشه کشی ابتدایی شرکت کنم؟ اگر سایتی چیزی معرفی کنین ممنون میشم ...

biitaa

عضو جدید
ممنون
منم کاملابا
اینکه الان دیگه مهم نیس کجا درس خوندی
مهم اینه که چی بلدی .. موافقم ولی این تو ایران اصلا اهمیت نداره .. منم که بلا تکلیفم و نمیدونم باید واسه کدومور تلاش کنم...

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان من تو یه دو راهی بدی گیر کردم و دارم به مرز جنون میرسم ( هر مشاوری هم که رفتم طرفداری رشته ی خودشو کرده ...) ممنون میشم اگه کمکم کنین :)
من سال دوم دبیرستان رشته ی ریاضی ام و عااااااااااااااااااااااااااااااااااااشق معماریم. قبول شدن تو یه دانشگاه عالی برام خیلی مهمه! در حدی که از الآن بعضی از بخش های دروس اختصاصیمو از کتاب تست های پیش میزنم اما چند وقت پیش یکی بهم گفت که اگه فقط هدفم معماریه برم هنرستان چون کار عملی هنرستانیا از بچه های دانشگاه تهرانم قوی تره....!
چقدر این قضیه صحت داره؟
ارزش ریسک تغییر رشته داره یا نه؟ کلن کدومش بهتره چون با رفتنم به هنرستان باید قید تهران و شهید بهشتی رو بزنم:(
از یه طرف هم خانوادم تکلیف منو مشخص نمی کنن که می تونم قبل لیسانس از ایران برم یا نه حالا اگه کارم درست شد... از ریاضی برم اونور معماری بهتره یا هنرستان؟
اصن هنرستانی ها با ارایه ی یه سری نمونه کار و مدرک GRE و.... (بسته به شرایط هر دانشگاه) بورسیه یا ساپورت تحصیلی بهشون تعلق میگیره و میتونن واسه دانشگاه های انگلیسی زبان اونجا اپلای کنن؟
من دارم از این بی برنامگی دارم کلافه میشم...:(
سلام دختر خانوم، این حالت رو کاملا درک می کنم.
من معماری رو دوست نداشتم و با وجود اولویتهای دیگری که داشتم برای انتخاب ، یک اتفاق باعث حضورم در این رشته شد، من هنرستان درس خوندم و در حال حاضر اصلا ناراضی نیستم و واقعا عاشق رشته ام هستم.
هنرستان های معماری دو رشته ی کار دانش و فنی حرفه ای دارند.
دلیل اینکه یک سری از فارغ التحصیلان معماری که ناپیوسته هستند نمی تونن امتحان طراحی بدند این نیست که هنرستان درس خوندن، دلیل اصلی این موضوع هست که در چارت درسی دوره ی کاردانی واحد های رو نگذراندن،یا با اسم دیگری گذراندن،که مورد قبول نظام مهندسی نیست که می تونند با تطبیق یا مجدد گذراندن اون واحد مشکل رو حل کنند. این برای همه ی این گروه فارغ التحصیلان صدق نمی کنه، و بستگی به چارت درسی دانشگاهی که واحد گذروندند داره. اون واحد های مورد نظر رو می تونید از واحد آموزش نظام مهندسی شهرتون بپرسید.

اما به شما که الان اول راه هستی توصیه می کنم همین مسیر را پیش برید، معماری رشته ای نیست که فقط دوره های آکادمیک رو طی کنید و بگید من معمار شدم،معماری تلفیقی از خیلی از هنرهاست،که نمی تونی همه رو در دانشگاه یاد بگیری، ما دانشجوهای که صرفا دنبال مدرک هستند،مهندسینی که صرفا دنبال حق امضا هستن زیاد داریم اما معماری به واقع فراتر از اون کاغذهای مهر شده ی دانشگاه و نظام مهندسی هست.
حالا که سال دوم هستید مسیرتون رو ادامه بدید،در کنارش کلاسهای جانبی مرتبط رو هم برید،مطالعه کنید،و به هیچ وجه هم فکر نکنید که تاریخ و ادبیات و شعر و موسیقی چه ربطی داره به معماری ،هر چقدر دامنه ی فکری شما وسیع تر بشه بعد ها تو تئوری معماری بیشتر بهتون کمک می کنه.
می تونید کتابهای هنرستان رو هم تهیه کنید ، می تونید تابستون در پیش رو دوره ی نقشه کشی آزاد رو بگذرونید.
نمی شه در حال حاضر نرم افزار ها رو نادیده گرفت، پس خوبه از الان شروع کنید و برای یادگیری اونها هم اولویت بندی داشته باشید.

اما بیشتر از هر چیزی
به خودتون فرصت بدید دغدغه و استرس رو کم کنید و از روزهای زندگیتون لذت ببرید.
:gol:
ان شا الله که با آرامش مسیر خوبی برای آینده ت مشخص می کنی

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از راهنماییتون این حق امضا خییییلییییی مهم بود! الآن کلاسایی هست که من بتونم واسه نقشه کشی ابتدایی شرکت کنم؟ اگر سایتی چیزی معرفی کنین ممنون میشم ...
بله عزیزم. اگه قراره تو ایران کار کنی در آینده خیلی خیلی مهمه
البته چندین ساله دارن تلاش میکنن این حق رو برگردونن ولی تا جایی که من اطلاع دارم هنوز صحبت قطعی از بازگردوندنش نیست. پس ریسک نکنی بهتره
برای کار در ایران هم موافقم که مهم نیست کجا درس بخونی ولی سطح علمی دانشگاه خیلی مهمه (البته منظورم از سطح علمی دانشگاه سراسری یا آزاد , غیر انتفاعی و ... نیست چه بسا دانشگاههای غیر انتفاعی که از روزانه و شبانه اساتید بهتری دارن! اینم بخاط این دارم بهت میگم که من خودم دانشگاه کاردانیم اصلا خوب نبود و هنوز مکافات دارم با خیلی چیزا) . چون اگه دانشگاهت خوب نباشه چیزی یاد نمیگیری. و این هم درسته که بازار کار با دانشگاه خیلی فرق میکنه ولی لااقل دانشگاه اصول و الفبا رو یادت میده.

همین تالار معماری خودمون اینجا بسیار بسیار غنی هست. کلاس هم میتونی بری مثل نرم افزارهای معماری و کلاس اسکیس و این حرفا. اینا در آینده بهت خیلی برای به مرحله ظهور رسوندن ایده هات کمک میکنه

هروقت هم کمکی خواستی اینجا اساتید و معمارای خوبی داریم که راهنماییت کنن

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
من معماری رو دوست نداشتم و با وجود اولویتهای دیگری که داشتم برای انتخاب ، یک اتفاق باعث حضورم در این رشته شد، من هنرستان درس خوندم و در حال حاضر اصلا ناراضی نیستم و واقعا عاشق رشته ام هستم.
دلیل اینکه یک سری از فارغ التحصیلان معماری که ناپیوسته هستند نمی تونن امتحان طراحی بدند این نیست که هنرستان درس خوندن، دلیل اصلی این موضوع هست که در چارت درسی دوره ی کاردانی واحد های رو نگذراندن،یا با اسم دیگری گذراندن،که مورد قبول نظام مهندسی نیست که می تونند با تطبیق یا مجدد گذراندن اون واحد مشکل رو حل کنند. این برای همه ی این گروه فارغ التحصیلان صدق نمی کنه، و بستگی به چارت درسی دانشگاهی که واحد گذروندند داره. اون واحد های مورد نظر رو می تونید از واحد آموزش نظام مهندسی شهرتون بپرسید.

اما به شما که الان اول راه هستی توصیه می کنم همین مسیر را پیش برید، معماری رشته ای نیست که فقط دوره های آکادمیک رو طی کنید و بگید من معمار شدم،معماری تلفیقی از خیلی از هنرهاست،که نمی تونی همه رو در دانشگاه یاد بگیری، ما دانشجوهای که صرفا دنبال مدرک هستند،مهندسینی که صرفا دنبال حق امضا هستن زیاد داریم اما معماری به واقع فراتر از اون کاغذهای مهر شده ی دانشگاه و نظام مهندسی هست.
حالا که سال دوم هستید مسیرتون رو ادامه بدید،در کنارش کلاسهای جانبی مرتبط رو هم برید،مطالعه کنید،و به هیچ وجه هم فکر نکنید که تاریخ و ادبیات و شعر و موسیقی چه ربطی داره به معماری ،هر چقدر دامنه ی فکری شما وسیع تر بشه بعد ها تو تئوری معماری بیشتر بهتون کمک می کنه.
می تونید کتابهای هنرستان رو هم تهیه کنید ، می تونید تابستون در پیش رو دوره ی نقشه کشی آزاد رو بگذرونید.
نمی شه در حال حاضر نرم افزار ها رو نادیده گرفت، پس خوبه از الان شروع کنید و برای یادگیری اونها هم اولویت بندی داشته باشید.

اما بیشتر از هر چیزی
دوست عزیز نمیدونم این قسمت از مطلبتون اشاره به صحبت من داره یا نه. ولی باید اینو بگم که شاید شما بسیار مرفه باشید و یک رشته رو صرفا بخاطر عشق بخونید ولی ما فقیر بیچاره ها به فکر نون در آوردن هم هستیم, و فکر نمیکنم سنجیدن همه جنبه های یک قضیه از نظر هیچکس ایرادی داشته باشه. در کل این دوستمون اگه این تاپیک رو اینجا راه انداختن برای آگاهی از جوانبی از انتخابشون بود که ازش خبر نداشتن!!! وگرنه خودشون هم اعلام کردن که عاشق معماری هستن
شاد شما برات مهم نباشه طرحی بزنی که به اسم کس دیگه ای ثبت بشه و پولشم به جیب کس دیگه بره ولی من وظیفه خودم دونستم ایشون رو از این چاله چوله های مسیری که داره انتخاب میکنه آگاه کنم.
والسلام

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز نمیدونم این قسمت از مطلبتون اشاره به صحبت من داره یا نه. ولی باید اینو بگم که شاید شما بسیار مرفه باشید و یک رشته رو صرفا بخاطر عشق بخونید ولی ما فقیر بیچاره ها به فکر نون در آوردن هم هستیم, و فکر نمیکنم سنجیدن همه جنبه های یک قضیه از نظر هیچکس ایرادی داشته باشه. در کل این دوستمون اگه این تاپیک رو اینجا راه انداختن برای آگاهی از جوانبی از انتخابشون بود که ازش خبر نداشتن!!! وگرنه خودشون هم اعلام کردن که عاشق معماری هستن
شاد شما برات مهم نباشه طرحی بزنی که به اسم کس دیگه ای ثبت بشه و پولشم به جیب کس دیگه بره ولی من وظیفه خودم دونستم ایشون رو از این چاله چوله های مسیری که داره انتخاب میکنه آگاه کنم.
والسلام
منظورم شما نبودید
شما کار درستی کردید با مطرح کردن این موضوع
من فقط نظرم رو گفتم.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز

اما بیشتر از هر چیزی

این چیزی که خانم قاسمی گفتن کاملا درسته.
اصلا رشته مهم نیست همه چی به این بستگی داره که شما چقدر تلاش کنید.
من رشتم ریاضی بودم ولی کاردانی معماری قبول شدم.و بعد تو کارشناسی و ترم اول اومدن از ما آزمون اسکیس گرفتن که اونایی که توانایی دارن رو طرح 2 بدن و اونایی که ندارن رو بفرستن تمرین معماری.یادمه اونجا از 20 نفر 4 نفر از بچه های ریاضی قبول شدیم و 6 نفر هم از دوستان فنی.این یعنی اینکه مسئله فنی یا ریاضی بودن مهم نیست.در ادامه هم یکی از بچه های فنی و یکی از دوستان ریاضی همیشه بهترین طرح ها رو داشتن.
ولی خب اگه بتونید از رشته ریاضی مستقیم کارشناسی قبول شید خیلی بهتره قطعا.این بحث نظام هم دقیقا اون چیزیه که خانم قاسمی گفتن.بعد خیلی هم مهم نیست.خیلیا پروانه نظام مهندسی دارن و فقط دارن دلالی میکنن.
تو دانشگاه هم همه چی بستگی به خودتون داره.ما تو درس ساخت و ارائه (درک و بیان)بهترین استاد رو داشتیم ولی تو همون کلاس یکی مثل من تمرین نکرد و چیزی یاد نگرفت و چند تای از دوستامون تمرین کردن و یاد گرفتن و الان ارشد تو هنرهای زیبا و علم و صنعت و بهشتی دارن درس میخونن.
این چیزی که اطرافیان میگن خیلی وقتها صحیح نیست.یادمه زمان ما و به بچه های تیزهوشان و کلا رتبه های بالایی کنکور میگفتن میگفتن حتما برید مهندسی برق بخونید.تب مهندسی برق همه رو گرفته بود.ولی الان واقعا جایگاه این دورشته کاملا مشخصه.
موفق باشید.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ممنون از نظرات همه
من قبلا يه همچين تاپيكي زدم كه استقبال نشد
هدفم اين بود به كساني كمك كنم كه ميخان وارد اين رشته بشن از مقاطع پايين تر
اكثر كساني كه ميرن هنرستان حتي نميدونن از شاخه فني حرفه اي وارد ميشن يا كار و دانش
و اين مطلبو سالها بعد وقتي بحث مهر و امضا مياد وسط متوجه مي شن
هر كدوم از شاخه ها يني كار و دانش و فني و حرفه اي يه سري درسا رو ميگذرونن كه فني حرفه اي يه چند واحد بيشتره

بچه هاي هنرستان پيش دانشگاهي ندارن اما وقتي وارد دانشگاه ميشن بايد يه سري درسا كه بچه هاي دبيرستان در پيش دانشگاهي پاس ميكنن رو بعنوان پيش نياز پاس كنن

هنرستانيا بعد ديپلم اول بايد فوق ديپلم بگيرن بعد كارشناسي
ولي رياضيا ميتونن هر كدومو قبول شدن برن

هنرستانيا از لحاظ نقشه كشي قوي ترن
رياضيا ميبيني كارشناسيشونم تموم شده اما هنوز مدارك رو اشتباه مي كشن

هنرستانيا طرز فكرشون بازتره و با اگاهي وارد دانشگاه ميشن و اغلب بدون كنكور
رياضيا يكم اذيت ميشن تا شروع كنن به تجسم سه بعدي و اينا

رياضيا تو درساي استاتيك كمتر منگ ميشن

هنرستانيا با ديپلم هم اعتماد به نفس اين رو دارن كه كار بگيرن
رياضيا كمتر

هنرستانيا از همون اول يكم تخصصي تر بار ميان

در كل اين چيزايي كه گفتم به شخصيت و فعاليت خوده ادم هم بستگي داره
اينكه مطالعه كني و كاراي عملي رو همزمان با تئوري پيش ببري
نرم افزار ياد بگيري
حرفي براي گفتن داشته باشي
دستت قوي باشه

بحث مهر و اينام كه بچه ها گفتن
اينم تاپيكش
كه تو امضاي خودمم هست
[h=3]مشاوره آزمون نظام مهندسی معماری[/h]
بعدش جونم برات بگه كه قبولي از هنرستان به يوني اسون تره
و غير از سراسري روزانه و شبانه و غير انتفاعي و آزاد پيام نور هم در مقطع كارشناسي و ارشد و دكتري معماري داره
كه در كارشناسي بايد زا رياضي وارد شي
موفق باشي

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اين از من پيرمرد به تو نصيحت
مقطع ارشد رو كاري ندارم اما مقطع كارداين و كارشناسيت سعي كن بهترين دانشگاه رو قبول شي
اگه تو كارشناسي ضعيف باشي بعدش خيلي بايد تلاش كني تا به بقيه برسي
حتي اگه تو دانشگاه خوبي باشي اما خودت تنبل هميني كه در جو آدماي فرهيخته هستي تو رو ميكشونه بالا
ببين اينو كي گفتم بهت

[h=3]هنرستان معماري، فني حرفه اي يا كار و دانش[/h]

آخرین ویرایش:
بالا