معرفی نرم افزارهای تخصصی مهندسی معدن

ghbiranvand

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز ...
هدف از راه اندازی این تاپیک آشنایی اجمالی با نرم افزارهای کاربردی رشته مهندسی معدن است . به شخصه فکر میکنم یکی از عواملی که شما رو به عنوان یک مهندس معدن موفق بکنه آشنایی و تسلط به نرم افزارهایی است که در گرایش ها و تخصص های متفاوت مهندسی معدن وجود داره ...
در شروع ابتدا به معرفی نرم افزار UDECمیپردازم . من با استفاده از این نرم افزار پروژه پایان نامه لیسانس خودم رو تحت نظر دکتر علیرضا یاراحمدی بافقی انجام دادم ، از این فرصا استفاده میکنم و به ایشون از اینجا سلام میرسونم .

ghbiranvand

عضو جدید
آشنایی مقدماتی با UDEC

آشنایی مقدماتی با UDEC

نرم افزار UDEC(Universl Distinct Element Code) يك برنامه تحليل عددي دو بعدي است كه بر مبناي روش المانهاي مجزا براي تحليل مكانيك سنگي محيطهاي ناپيوسته تهيه شده است .اين نرم افزار واكنش يك محيط ناپيوسته (به عنوان مثال سنگ تكتونيزه و شديدا درزه دار) را در برابر بارهاي استاتيكي و ديناميكي شبيه سازي مي كند.اين نرم افزار محيط سنگي را به عنوان مجموعه اي از بلوكهاي مجزا تعريف مي كند كه ناپيوستگي ها (مثل درزه ها ) به عنوان شرايط مرزي بين بلوكي در آنها عمل مي كنند و جابجائي برشي در امتداد اين ناپيوستگي هاو نيز چرخش بلوكها مي تواند انجام گيرد.در اين نرم افزار امكان تعريف بلوكها بصورت صلب و تغيير شكل پذير وجود دارد .بلوكهاي تغيير شكل پذير به شبكه اي از المانهاي با تفاوت محدود تقسيم بندي شده و هر المان با رفتار تنش كرنش خطي يا غير خطي از پيش تعيين شده اي عمل مي كند .
حركت نسبي ناپيوستگي ها نيز با روابط خطي و يا غير خطي نيرو جابجائي در امتداد عمودي يا برشي ناپيوستگي ها پوشش داده مي شود .UDEC داراي چند مدل رفتاري براي مواد دست نخورده و ناپيوستگي ها مي باشد كه مدلسازي ناپيوستگي ها را با شرايط موجود زمين شناسي وفق مي دهد.
UDEC براساس محاسبات لاگرانژين عمل مي كند كه براي تغيير شكلها و جابه جائييهاي بزرگ مورد استفاده قرار مي گيرد.اين نرم افزار با سرعت محاسبه بالا براي مدلهايي با چند هزار بلوك طراحي شده است و حل مسايل در آن با پيشرفت در پله هاي زماني صورت مي گيرد.
اين نرم افزار 950 كيلو بايت فضا اشغال كرده و تحت سيستم عامل
MS-DOS اجرا مي شود و حداقل به 4 مگابايت RAM براي اجرا نياز دارد .اين نرم افزار مدلي با بيش از 2500 بلوك صلب (1000 بلوك تغيير شكل پذير )را با 8 درجه آزادي براي هر بلوك در يك كامپيوتر شخصي با 4 مگابايت RAM حل مي كند .البته ورسيون جديد اين نرم افزار تحت 3DEC نيز موجود مي باشد كه توانايي حل مسايل تحليلي سه بعدي را نيز فراهم ساخته است.
قبل از آشنايي بيشتر با اين نرم افزار برخي از مزايا و معايب اين نرم افزار را بيان مي كنيم :
مزاياي برنامه UDEC را مي توان به صورت زير خلاصه كرد :
1-شبيه سازي مهندسي معمولا شامل مراحل طولاني از عمليات نظير تعيين تنش برجا،به كاربردن بارها،حفر تونلها ونصب نگهداري مي باشد. در برنامه UDEC يك سري از دستورات ورودي (از فايل ورودي يا صفحه كليد) كه با مراحل فيزيكي فوق انطباق دارد استفاده مي شود .
2- فايلهاي ورودي نوشتاري مفاهيم خوبي براي ثبت مدارك مربوط به يك تحليل در يك مساله مهندسي مي باشند .
3-فايل داده ها مي تواند به راحتي با يك ويرايشگر متن تهيه شود.
و چندين فايل داده را مي توان پشت سر هم جواب گرفت.
4-ساختمان با فرمان پيشرونده UDEC امكان ويرايش برنامه هاي خروجي و ورودي را بدون خروج از برنامه به استفاده كننده مي دهد.
5-با توجه به حل مساله در پله هاي زماني متوالي مي توان با وارد كردن زمان نتايج قابل توجهي به دست آورد .
از مشكلات و معايب اين نرم افزار مي توان به موارد زير اشاره كرد:
1-اين نرم افزار سيستم عامل MS-DOS اجرا مي شود و علاوه براين از نوع نرم افزار هاي Commond-line است و بر خلاف برخي نرم افزار ها مثل PHASES يا DIPS اين برنامه بدون منو مي باشد و ورسيون تحت ويندوز اين نرم افزار موجود نمي باشد،اين امر باعث شده كه كار با اين نرم افزار وقت گير باشد و نياز به تسلط بر فرامين اين نرم افزار براي كار با آن واجب است.
2- سرعت پايين محاسباتي اين نرم افزار به خصوص در محاسبات براي بلوكهاي تغير شكل پذير و در مدلهايي با بلوكهاي فراوان.(حل يك مساله با حدود 1000 بلوك صلب در يك و نيم ميليون سيكل حدود 4 تا 5 ساعت به طول مي انجامد)
3-گاهي اوقات در هنگام بروز مشكل اين برنامه به جاي صدور پيغام خطا به اصطلاح مي پرد يا از دور خارج مي شود.به عنو.ان مثال مي توان به مشكل همپوشاني (Overlap) بلوكها اشاره كرد.
4- عدم وجود خاصيت Autosave در اين نرم افزار باعث شده تا مشكلاتي در ذخيره محاسبات انجام شده ،در اثر قطع برق يا مشكلات خود برنامه به وجود آيد(دستور Save بايد براي ضبط محاسبات و تحليل ها به كار رود.)
فايل اجرايي اين نرم افزار UDEC.EXE نام دارد و داده ها واطلاعات ورودي بهتر است در يك ويرايشگر متن مثل notepad آماده شود و سپس با پسوند DAT ذخيره گردد تا به هنگام لزوم براي حل مساله فراخواني شود.

morteza_420

عضو جدید
سلام
من يك لينك دانلود براي اين برنامه پيدا كردم ولي نمي دونم خودش هست يا نه . اين مشخصاتشه :
ITASCA UDEC V4.00.153 Requirements: Win9x/ME/2000/XP/2003 Language: English Types: Shareware - Calling - othercraft License:Shareware File size: 4.36 MB Rating:
Date added: 2006-11-23 2:08:36
اينم لينك دانلودش :
Server1 - Download ITASCA UDEC V4.00.153
Server2 - Download ITASCA UDEC V4.00.153

ghbiranvand

عضو جدید
نرم افزار UDEC

نرم افزار UDEC

دوست عزیز لینک مورد نظر درسته ، ولی نرم افزاری که شما دانلود کنید یک نسخه دمو(نمایشی )خواهد بود ، قابل ذکر است که نرم افزار مزبور قیمت گزافی داره !!! میتونید جهت اطلاع ا زقیمت به ای ن آدرس مراجعه کنید http://www.itascacg.com/udec_sales.html
البته من ورژن 1.83 ازین نرم افزار را دارم . که اگر مایل باشید آپلودش میکنم و لینک دانلود اون رو در وبلاگم قرار میدم ، قابل توجه اینکه جدیدترین ورژن این نرم افزار 4 است .

morteza_420

عضو جدید
دوست عزیز لینک مورد نظر درسته ، ولی نرم افزاری که شما دانلود کنید یک نسخه دمو(نمایشی )خواهد بود ، قابل ذکر است که نرم افزار مزبور قیمت گزافی داره !!! میتونید جهت اطلاع ا زقیمت به ای ن آدرس مراجعه کنید http://www.itascacg.com/udec_sales.html
البته من ورژن 1.83 ازین نرم افزار را دارم . که اگر مایل باشید آپلودش میکنم و لینک دانلود اون رو در وبلاگم قرار میدم ، قابل توجه اینکه جدیدترین ورژن این نرم افزار 4 است .

اگه بزاری که ممنونت می شیم .

mmt1361

عضو جدید
salam
mikhastam azat khahesh konam age narmafzari dar morede madane sange sakhtemani mishnasi ro behem moarefi koni
mamnoon
mehdi

netspyking

عضو جدید
با سلام

جهت تهیه آخرین نسخه نرم افزارهای مهندسی معدن تماس بگیرید

شرکت : 5518336-0411
همراه : 09143134373

naser278

عضو جدید
سلام

سلام

لطفا" لیست کوتاهی از نرم افزارها ای که داری را برام بفرست . ضمنا" اگر ورژن اونا رو هم بنویسی ممنونت میشم .iranmines@gmail

naser278

عضو جدید
با سلام

جهت تهیه آخرین نسخه نرم افزارهای مهندسی معدن تماس بگیرید

شرکت : 5518336-0411
همراه : 09143134373

با سلام
لطفا" لیست کوتاهی از نرم افزارها ای که داری را برام بفرست . ضمنا" اگر ورژن اونا رو هم بنویسی ممنونت میشم .iranmines@gmail 12-09-2007 08:24 PM

asheil

عضو جدید
درسته دوستان عزیز ورژن 4 آخرین ورژن است.من این ور دارم تحت ویندوز عمل میکند.....دوستاران میتونن مراجعه کنن.....09192109746

بالا