[ قاب خمشی ] پرسش و پاسخ >

aair

عضو جدید
سلام دوستان
چند تا سوال داشتم...
منظور دقيق از قاب خمشي چيه؟ به چه قابي قاب خمشي گفته ميشه؟
دوستان بهترين کتابها براي آموزش نرم افزاهاي عمراني را کدومها مي دونند؟ کتابهاي شرکت علم عمران را عالي ديدم شما نظري داريد راهنمايي کنيد؟
بهترين کتاب تخصصي زبان چيه؟ آخه راستش ار بدبختي ما اين درس رو به ما ارائه نکردند!
کتابي بجز کتاب آقاي طاحوني براي سازه هاي فولادي و بتني با نثر ساده و روان و کارآمد سراع داريد؟
خيلي ممنون و متشکرم عزيزان
يا علي

آخرین ویرایش توسط مدیر:

myaghooty

عضو جدید
سلام دوستان
چند تا سوال داشتم...
دوستان بهترين کتابها براي آموزش نرم افزاهاي عمراني را کدومها مي دونند؟ کتابهاي شرکت علم عمران را عالي ديدم شما نظري داريد راهنمايي کنيد؟
بهترين کتاب تخصصي زبان چيه؟ آخه راستش ار بدبختي ما اين درس رو به ما ارائه نکردند!
کتابي بجز کتاب آقاي طاحوني براي سازه هاي فولادي و بتني با نثر ساده و روان و کارآمد سراع داريد؟
يا علي
سلام دوست عزیز.
قاب خمشی به قابی گفته میشه که در اون اتصال تیر و ستون ها به صورت صلبه و هنگامی که این قاب تحت تاثیر بار جانبی قرار میگیره با بوجود آمدن لنگر در محل تکیه گاهها در مقابل بار جانبی مقاومت میکنه.
کتاب زبان تخصصییه که در دانشگا ها تدریس میشه کتاب زبان تخصصی مهندسی عمرانه انتشارات سمته. برای تست هم کتاب آقای قراگزلو رو من مناسب دیدم.
در مورد کتاب فولاد پیشنهاد بهتری ندارم ولی در مورد طراحی سازه های بتنی کتاب آقای دکتر امیر مسعود کی نیا رو جدا بهتون توصیه میکنم. در خیلی از دانشگا ها این کتاب تدریس میشه نه کتاب آقای طاحونی.
امیدوارم تونسته باشم کمکی بکنم.

ali1362

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
قاب خمشی به قابی گفته میشه که در اون اتصال تیر و ستون ها به صورت صلبه و هنگامی که این قاب تحت تاثیر بار جانبی قرار میگیره با بوجود آمدن لنگر در محل تکیه گاهها در مقابل بار جانبی مقاومت میکنه.
کتاب زبان تخصصییه که در دانشگا ها تدریس میشه کتاب زبان تخصصی مهندسی عمرانه انتشارات سمته. برای تست هم کتاب آقای قراگزلو رو من مناسب دیدم.
در مورد کتاب فولاد پیشنهاد بهتری ندارم ولی در مورد طراحی سازه های بتنی کتاب آقای دکتر امیر مسعود کی نیا رو جدا بهتون توصیه میکنم. در خیلی از دانشگا ها این کتاب تدریس میشه نه کتاب آقای طاحونی.
امیدوارم تونسته باشم کمکی بکنم.
سلام دوست عزیز من کتاب سازه های فولادی دکتر ازهری و دکتر قادری رو پیشنهاد می کنم
درضمن می تونی سوالات رو از طریق عضویت در مرجع متخصصین ایران هم از اساتید بپرسی لینک عضویتش هم توی آدرس زیر هست
http://civil-e-khorramabad.blogfa.com/post-12.aspx
:gol:

Thekop

عضو جدید
لطفا راهنماییم کنید

لطفا راهنماییم کنید

لطفا یک کتاب تست فولاد 1 و بتن 1 معرفی کنید،همراه با نکات تستی باشه

در ضمن برای کنکور ارشد چه کتابهایی رو معرفی می کنید(هم برای فولاد هم برای بتن)

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
چند تا سوال داشتم...
يا علي
البته در تکمیل فرمایشات myaghooty این قاب تحت هر گونه بار گذاری(جانبی+ثقلی)ودر تمام گره ها(نه فقط تکیه گاهها) تحمل لنگر میکند
اگه میخاین بتن رو خوب یاد بگیرین دو جلد سازه های بتنی مستوفی نژادو بگیر(شک نکن بهتری کتابای بتن فعلا اینه) هر جلدم حدودا 10تومنه
فولادم من ازهری رو پیشنهاد میکنم

GREEN HILL

عضو جدید
_به ترکیبی از عناصرعمودی وافقی,با اتصالات صلب که دربرابر بارهای وارده به صورت یک پارچه عمل می کند.
_کارایی بیشتر سازه به علت یک پارچه بودن از ویژگی های آن می باشد
_تحمل بارهای عمودی وکلیه ی بارها توسط عناصر افقی و عمودی سازه صورت می گیرد.

yunes.omidi

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

سلام به همه دوستان عزیز
اگر در یک ساختمان فولادی که قرار قابهای آن در هر 2 جهت به صورت 2گانه باشد به جای آنکه در هر قاب ترکیبی از قاب خمشی و بادبندی داشته باشیم،در هر 2 جهت قابهارو به صورت یکی در میان،یکی خمشی و دیگری بادبندی
قرار دهیم باز هم سیستم ما در هر 2 جهت 2گانه محسوب میشود؟در صورت مثبت بودن جواب،آیا از نظر سختی،
برای کل سازه مشکلی بیش نمیاد؟لطفا منو در این زمینه راهنمایی نمایید
با تشکر:gol:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام به همه دوستان عزیز
اگر در یک ساختمان فولادی که قرار قابهای آن در هر 2 جهت به صورت 2گانه باشد به جای آنکه در هر قاب ترکیبی از قاب خمشی و بادبندی داشته باشیم،در هر 2 جهت قابهارو به صورت یکی در میان،یکی خمشی و دیگری بادبندی
قرار دهیم باز هم سیستم ما در هر 2 جهت 2گانه محسوب میشود؟در صورت مثبت بودن جواب،آیا از نظر سختی،
برای کل سازه مشکلی بیش نمیاد؟لطفا منو در این زمینه راهنمایی نمایید
با تشکر:gol:
سلام
اینا که گفتید جفتشون یه چیز بودن
فقط به دو صورت گفتید
دوگانه یعنی هم بادبند هم خمشی حالا یکی در میون بودنش دیگه بستگی داره نیاز باشه،اقتصادی باشه و یا نه
در کل سعی کنید جایی بادبند بذارید که تقارن ایجاد بشه
الزام نیست ولی هرچی از مرکز دورتر باشه بهتره

easternstar

عضو جدید
سلام دوستان،خسته نباشید
راهنمایی میخواستم برای ستون گذاری باکس پله.
مجموعه ای که دارم کار میکنم یه مجتمع بزرگه که هر بخش به طور جداگانه پله داره و هر کدوم از پله ها فرمی منحنی دارن.
میخوام حداقل ستون ممکن و به کار ببرم که فضای پارکینگ مخدوش نشه.
دقیقا نمیدونموجود ستون در کدوم قسمت های پله لازمه؟
برای اینکه سوالم روشن تر بشه عکس یکی از پله ها و خطوط آکس ستون های مجموعه رو میذارم .
خواهش میکنم اگه کسی اطلاعاتی داره راهنماییم کنه .

..:: civil ::..

عضو جدید
سلام دوستان
چند تا سوال داشتم...
يا علي

سلام
البته اینم باید یاد آور شد در جاهایی که محدودیت ایجاد بادبند وجود داره به علت معماری سازه اون جهت رو قاب خمشی میذارن
ضمنا تغییر شکل بالایی داره لذا برا جاهای زلزله خیز خوبه اما همینم یکی از ایراداشه چرا که دریفت ایجاد شده زیاد میشه و همین مشکل سازه برای همین سازه های تا 3 یا 4 تا رو میشه فقط با قاب خمشی طراحی کرد البته بیشترشم میشه اما به علت همون مشکل دریفت توصیه نمیشه حتی اگه هم بتونین این مشکل رو حل کنین اصلا از یه تعداد طبقه به بالا در ساختمان های بلند غیر مجازه

کتاب سازه های فولادی آقای دکتر سنایی (شایدم ثنایی) یادم نیست-عالیهههههههههههه واقعا اما جلد 2 نیومده هنوز و من کتاب چاپ قدیمشو خوندم-
بتنی هم مستوفی 2 جلد-
موفق باشید

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان در مورد قاب خمشی توضیح کافی دادن ولی برا اطلاع بیشتر میتونی به ابتدای کتاب ایین نامه 2800 مراجعه کنید(مفاهیم و تعاریف).
بتن مستوفی نژاد( 2 جلد)-----فولاد هم ازهری مناسبه.
برا اموزش نرم افزار به نظرم کتاب مناسب نیست،چون انقدر به نکات غیر کاربردی توجه میکنه که ادم بیشتر گیج میشه.جهت یادگیری نرم افزار بهتره از یه متخصص به صورت عملی اموزش بگیری،بعدش که اصول رو یاد گرفتی میتونی جهت تکمیل یادگیریت به کتاب مراجعه کنی.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
براي بتن كتاب ، طراحي الگوريتمي سازه هاي بتني ، تاليف مهندس اسمعيلي اقدم (خودم خوندم ، كتاب خوبيه، فقط جلد يك اون به چاپ رسيده) ، بعد اون ، كتاب بتن مهندس مستوفي ، كتاب خوبيه.
براي يادگيري بهتر نرم افزارهاي عمراني(اگر اصلا چيزي بلد نيستي ) كتاب هاي اقاي مهندس "حسن باجي" هم براي etabs و هم safeكتابهاي بسيار جامع و مفيدي هستند .همچنين كتاب تحليل و طراحي پروژه هاي كاربردي نرم افزارهايetabs , safe اقاي مهندس مسعود پوربابا(چندنمونه ساختمان رو به صورت مثال در نرم افزارها مدل و تحليل و طراحي كرده )(كتاب كاربردي و مفيدي هست)براي اينكه تسلط در نرم افزار ها داشته باشي ، بايد تمرين داشته باشي ، اينطوري ميتوني به نكات ريز و كاربردي نرم افزار ها تسلط داشته باشي !!

موفق باشيد

parsircom

عضو جدید
قاب خمشی ویژه ؟؟؟؟

قاب خمشی ویژه ؟؟؟؟

سلام خدمت مهندسای عزیز
دوستان قاب خمشی ویژه دقیقا چه نوع قابی هست؟؟؟ چه فرقی با قاب خمشی معمولی داره؟؟ یا اصلا قاب خمشی متوسط چیه؟؟؟ فرق اینا در چی هستشش؟؟ در اجرا هم آیا فرق می کنن؟؟ چطوری می شه تشخیص داد یه قاب ویژه هستش؟؟

ممنون

excel

عضو جدید
سلام
مراجعه کن به فصل آخر کتاب مبحث نهم برای سازه های بتنی(یا آبا) و فصل ضوابط ویژه مبحث دهم برای سازه های فولادی.

بالا