سلام .يه چند تا سول دارم :D

reza2011

عضو جدید
سلام دوستان .

چند روز پيش رفته بودم مترو .داشتن حفاري ايستگاه رو ميكردن .داشتم با رئيس كارگاه صحبت ميكرم يه واژه به كار برد نفهميدم چيه .:Dيادمم رفت بپرسم .
لتيس .

------------------

يه چيز ديگه من يه جايي ديدم تو ستون بتني به جاي ميلگرد پروفيل كار ميكنن .نميدونم كجا بود ولي اگه پيدا كردم حتما ميزارم .ميخواستم بپرسم ميشه ؟مثلا IPE داخل ستون !!!!

------------------

يه مورد ديگه هم هست .
اگه بخوايم تو بتن روان كننده استفاده كنيم چه مقدار بايد بزنيم ؟
تو پروژه اتوبان امام علي گفت ما زياد روان كننده ميزنيم .(واسه بتن فونداسيون) واسه چي ؟اصلا واسه چي بايد زد ؟

ممنووووووووووووون .

اين واژه رو من نشنيدم بقيه بچه ها حتما بهت جواب ميدن

در مورد قرار دادن پروفيل در ستون بتني به جاي ميلگرد بله درسته البته ميدوني كه اصلا مقرون به صرفه نيست چون قيمت IPE در مقايسه با ميلگرد بسيار بالاتره و اين كار خيلي غير اقتصادي هست ... حتي در پايه هاي پل به اون گردن كلفتي هم اين شيوه استفاده نميشه ... به نظر من اين روش اصلا مقرون به صرفه نيست وگرنه از نظر فني هيچ مشكلي نداره .

در مورد روان كننده وقتي بتن شما سفت شده براي روان شدن بتن ميشه كمي آب به بتن افزود ولي افزايش بيش از حد آب باعث كاهش مقاومت بتن ميشه . چون نسبت آب به سيمان نشانه مقاومت بتن هست كه با كاهش اين نسبت مقاومت هم كاهش پيدا ميكنه . براي اين منظور وقتي بتن خيلي سفت باشه و مثلا حتي قادر به عبور از لوله پمپ هم نباشه از روان كننده استفاده ميكنند . روان كننده در اصل كارش روان كردن بتن بدون كاهش كيفيت و كارايي و مقاومت بتن هست . البته اضافه كنم كه مثلا اگر بتن داخل بتونير درست ميكني و ميبيني سفت شده خودت با اصلاح مقادير مختلف قادر به روان كردن بتن هستي ولي وقتي بتن با ميكسر به پاي كار آورده ميشه براي روان كردن بتن تنها روش افزودن آب هست در اين موارد هست كه بايد از روان كننده براي افزايش كارايي بتن استفاده بشه ... البته بسته به مورد بتن ريزي رواني بتن متفاوت هست ولي بطور كل در ديوارها و ستونها بايد بتن رواني داشته باشي كه تمام قسمت هاي قالب پر بشه و بتن كرمو و متخلخل نشه ...

reza2011

عضو جدید
آها يه چيز ديگه يادم رفت بگم .

براي سفت كردن خاك از چي استفاده ميشه .(براي جاهايي كه امكان شمع و ... نيست)

يكي گفت دي اكسيد كربن ميزنن تو هوا !!!من كه چيزي فهميدم شما چيزي ميدونيد ؟

تقويت خاك اصطلاح بهتري هست نسبت به سفت كردن .. :)

براي تقويت خاك اصولا از روش تزريق بتن يا دوغاب استفاده ميشه ... ستونهاي بتني تشكيل شده در لايه هاي خاك باعث افزايش پايداري خاك خواهد شد . دي اكسيد كربن رو من نشنيدم ... باز بقيه بچه ها اگر اطلاعات بيشتري داشته باشن بهت ميگن ...

م.كمالي

عضو جدید
اين واژه رو من نشنيدم بقيه بچه ها حتما بهت جواب ميدن

در مورد قرار دادن پروفيل در ستون بتني به جاي ميلگرد بله درسته البته ميدوني كه اصلا مقرون به صرفه نيست چون قيمت IPE در مقايسه با ميلگرد بسيار بالاتره و اين كار خيلي غير اقتصادي هست ... حتي در پايه هاي پل به اون گردن كلفتي هم اين شيوه استفاده نميشه ... به نظر من اين روش اصلا مقرون به صرفه نيست وگرنه از نظر فني هيچ مشكلي نداره .

در مورد روان كننده وقتي بتن شما سفت شده براي روان شدن بتن ميشه كمي آب به بتن افزود ولي افزايش بيش از حد آب باعث كاهش مقاومت بتن ميشه . چون نسبت آب به سيمان نشانه مقاومت بتن هست كه با كاهش اين نسبت مقاومت هم كاهش پيدا ميكنه . براي اين منظور وقتي بتن خيلي سفت باشه و مثلا حتي قادر به عبور از لوله پمپ هم نباشه از روان كننده استفاده ميكنند . روان كننده در اصل كارش روان كردن بتن بدون كاهش كيفيت و كارايي و مقاومت بتن هست . البته اضافه كنم كه مثلا اگر بتن داخل بتونير درست ميكني و ميبيني سفت شده خودت با اصلاح مقادير مختلف قادر به روان كردن بتن هستي ولي وقتي بتن با ميكسر به پاي كار آورده ميشه براي روان كردن بتن تنها روش افزودن آب هست در اين موارد هست كه بايد از روان كننده براي افزايش كارايي بتن استفاده بشه ... البته بسته به مورد بتن ريزي رواني بتن متفاوت هست ولي بطور كل در ديوارها و ستونها بايد بتن رواني داشته باشي كه تمام قسمت هاي قالب پر بشه و بتن كرمو و متخلخل نشه ...
آقا رضا اول از جوابهايي كه با حوصله و دقت ميدي ممنون
هرچي مقدار W/C بيشتر بشه مقاومت ما كاهش پيدا ميكنه در نتيجه براي افزايش كارايي بتن بدون افزودن آب از روان كننده و فوق روان كننده استفاده ميكنند و مقدارش هم معمولابرابر يك درصد وزني سيمان مصرفي است

reza2011

عضو جدید
آقا رضا اول از جوابهايي كه با حوصله و دقت ميدي ممنون
هرچي مقدار W/C بيشتر بشه مقاومت ما كاهش پيدا ميكنه در نتيجه براي افزايش كارايي بتن بدون افزودن آب از روان كننده و فوق روان كننده استفاده ميكنند و مقدارش هم معمولابرابر يك درصد وزني سيمان مصرفي است

سلام مهندس كمالي عزيز ...

نسبت w/c با توجه به ثابت بودن مقدار سيمان وقتي افزايش پيدا ميكنه نشانه افزايش آب موجود در بتن ميباشد . افزايش آب موجود در بتن سبب ايجاد فضاي خالي در داخل بتن پس از تبخير آب خواهد شد و در نهايت منتج به كاهش مقاومت بتن ميشود . كه هم من و هم شما هر 2 در اين مورد داراي نظر يكسان هستيم .

وليكن با كم شدن همين نسبت باز هم مقاومت كاهش پيدا ميكنه چون با ثابت بودن مقدار سيمان اگر آب موجود در بتن كمتر از حد مورد نياز باشد آب مورد نياز براي هيدراتاسيون سيمان موجود نبوده و در نتيجه مقاومت كاهش پيدا خواهد كرد .

alipiroozz

عضو جدید
سلام دوستان كسي در مورد فونداسيون هاي پوسته اي و روش اجراي اون اطلاعاتي داره ؟

------

يه سري اطلاعاتم در مورد سازه هاي هسته مركزي ميخواستم .و باز روش اجراي اون .

ممنون ميشم كمك كنييييييييييد .;)

iran988

عضو جدید
سلام
از دوستانی که میتونن فایل آموزش واسه اجرای چنین حجمی واسم بزارن ممنون میشم راهنمایی ام کنند
مخصوصا دوستان اجراکار که خوراکشون اجرای دتایلهای خفنه
می خوام تو نمای ساختمان یه همچین چیزی استفاده کنم
فکر میکنید چطور بهتره اجرا بشه؟
البته اگه بتنی باشه فکر کنم بهتره
ممنون میشم راهنمایی کنید

پیوست ها

• randall-stout-architects-design.jpg
    randall-stout-architects-design.jpg
    38.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • stainless-steel-curving-interior.jpg
    stainless-steel-curving-interior.jpg
    21.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

سجده

عضو جدید
سلام
میزان مصرف روان کننده ها باتوجه مشخصات فنی وبیس آنها تعیین میشه روان کننده برای بالا بردن کارایی وهمچنین رسیدن به مقاومت بالا دربتن استفاده میشه مثلا روان کننده فرکوپلاست pr-310 برای هرمترمکعب بتن بااسلامپ 5یا6یک لیتر اختلاط کافی که بتن به اسلامپ 10تا12برسونه .ضمنا استفاده روان کننده دربتن ریزی دیوارهای بتنی خیلی مهم (البته روان کننده باکیفیت) چون هم ازنفوذپذیری بتن جلوگیری میکنه هم ازکرموشدن آن .پیشنهاد میکنم برای توضیحات کامل تربه سایت شیمی ساختمان مراجعه کنید.

13654242

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
از دوستانی که میتونن فایل آموزش واسه اجرای چنین حجمی واسم بزارن ممنون میشم راهنمایی ام کنند
مخصوصا دوستان اجراکار که خوراکشون اجرای دتایلهای خفنه
می خوام تو نمای ساختمان یه همچین چیزی استفاده کنم
فکر میکنید چطور بهتره اجرا بشه؟
البته اگه بتنی باشه فکر کنم بهتره
ممنون میشم راهنمایی کنید
یه راهش اینه ..چون خودم جوشکاری هم بلدم این رو میتونم با تسمه ی دو و سه سانتی اجرا کنم . این تسمه ها طولش دو متره ..شما کوتاهترش کن ..هر چقد قطعاتت کوتاهتر باشه این موج ها نرمتر اجرا میشه ...به یه جوشکار حرفه ای بدی زیر سازیشو با تسمه دو یا سه برات در میاره بعد روش رابیس بکش و بعد ملات و بعد هم گچ..

13654242

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان كسي در مورد فونداسيون هاي پوسته اي و روش اجراي اون اطلاعاتي داره ؟

------

يه سري اطلاعاتم در مورد سازه هاي هسته مركزي ميخواستم .و باز روش اجراي اون .

ممنون ميشم كمك كنييييييييييد .;)
منظورتون فونداسیون گستردس؟؟

13654242

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آها يه چيز ديگه يادم رفت بگم .

براي سفت كردن خاك از چي استفاده ميشه .(براي جاهايي كه امكان شمع و ... نيست)

يكي گفت دي اكسيد كربن ميزنن تو هوا !!!من كه چيزي فهميدم شما چيزي ميدونيد ؟
برا تقویت خاک شما ناچاری تو این موارد خاک رو عوض کنی..من نمونه ای خودم کار کردم ..تالاب بود ..سنگ کوهی اوردم و خاک اونجا رو قشنگ خشک کردم و نوع خاکشو عوض کردم ..برای موارد عادی شما شما حدود یک و نیم متر از زیر پی رو خالی کن(تا جایی که به خاک بکر برسی اگر میبینی بیشتر از این باید بکنی ببین مقرون به صرفه هست یا شمع در جا کار کنی برات میصرفه) ..خاک ریزی کن غلتک بیار قشنگ بکوب(لایه لایه بیست سانتی باید بکوبی) روش یه لایه سنگ کوهی بریز بنا بیار بگو قشنگ برات بچینه..لاشو یه ملات نرم بکشه ..خرجش زیاد میشه ولی خوبه ..بعد کمتر از یه ماه به ارماتئور بندات بگو فونداسیون رو کار کنن ..چون خاکی که غلتک زدی ممکنه برگرده سر جاش..برا همین باید کمتر از یه ماه بارگزاری بشه ..و پی ساختمون رو کار کنی...بعد اون ساختمون شما هر چند مدت (دو ماه) باید نقشه بردار بیاری با دوربین تغییر مکان سازتو چک کنه ...اگر دیدی مثلا یه طرف سازه داره میره پایین حدود دو هفته یا بیشتر تمام مصالحی که داری رو بده کارگرات بکشن بالا دقیقا بزار اون طرفی که بالاس تا اون طرف بیاد پایین و دو طرف تراز بشن..باز نشد سعی کن دور تا دور سازت شمع در جا کار کنی...البته اینم بگم ..اگر کلا زیر سازت از همون اول شمع در جا کار کنی خیلی عالیه ..

آخرین ویرایش:
بالا