[ چه کنیم یک مهندس عمران خوب باشیم؟ ] مشـــاوره ؛ راهنمـــايي

mahon

عضو جدید
سلام.من امسال عمران قبول شدم می خواستم ببینم برای یک مهندس عمران خوب شدن چه کارایی لازمه بکنیم؟
به نظر شما یادگیری زبان انگلیسی و کامپیوتر به درد یک مهندس عمران میخوره؟
مرسی

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.من امسال عمران قبول شدم می خواستم ببینم برای یک مهندس عمران خوب شدن چه کارایی لازمه بکنیم؟
مرسی

سلام دوست عزیز

به جمع عمرانی ها خوش اومدی

باید بهت بگم که کامپیوتر همراه همیشگی مهندسی عمرانه.
بهت پیشنهاد میکنم که حتما تسلط بر ویندوز ، ورد و مخصوصا اکسل رو زیاد کنی که تا آخر بدردت میخوره.

اگه رو زبان هم کار کنی که خوبه ولی کامپیوتر از همه واجب تره

بازم کاری داشتی خوشحال میشم کمک کنم

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی
سلام
خوش اومدی
زبان و کامپیوتر لازمه تمام رشته های مهندسیه
اگه واقعا میخوای یه مهندس تمام عیار باشی باید درسها رو با جدیت دنبال کنی و در کنارش هم بصورت حضوری توکارگاههای عمرانی حضور داشته باشی و در کنار همه اینا چندتا نرم افزار هم یادبگیری...
لازمه اینا فقط پشتکار و علاقه خودته
موفق باشی

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
مرسی

سلام خدمت دوست عزيز

ورودتون رو به جامعه ي مهندسين تبريك ميگم . اميدواريم شاهد موفقيت روزافزون شما در اين رشته باشيم .

كامپيوتر و يادگيري نرم افزارهاي خاص اين رشته جزء جدانشدني مهندسي عمران هست ، چون از اولين قدم كه نقشه كشي هست با كامپيوتر هست تا اخرين مراحل كه طراحي و براورد و ... !!پس يادگيري و تسلط به كامپيوتر لازمه اين رشته هست .
الان و تو جامعه امروز ما ، همه از بچه گرفته تا دانشجو و دكتري براي يادگيري زبان انگليسي تلاش ميكنند ، پس يادگيري زبان هم لازم هست .
در مورد موفقيت در رشته ي عمران ، علاقه ، تلاش ، پشتكار ، مطالعه و حضور در محيط كارگاه(البته اگر به كارگاه علاقه داشته باشين ) ، تسلط به مطالب و دانسته هاتون !!

با تشكر

آخرین ویرایش:

emrah931

عضو جدید
سلام.به نظر بنده اساسا علم عمران یک علم تجربی است وهر مدل و محاسبات کامپیوتری صرفا بر اساس فرضیات است .واین نتایج باید تو کار جواب بدن.خیلی از تنشها و موقعیتها قابل محاسبه نیستند ویک مهندس راجع به سازه در شرایط ایده ال و بر اساس فرضیات نظر میده .پس خیلی مهمه که در کنار کارهای نرم افزاری بتونیم توانایی اجراییمون بالا ببریم.وتمام فرضیات و تئوریها رو به نوعی تجربه کنیم و بازخورد اونها رو پای کار ببینیم.

ali_60

عضو جدید
فکر میکنم علاوه بر نکاتی که دوستان گفتن یک مهندس عمران باید قدرت تجسم بالای داشته باشه و این کار با تمرین و اینکه از کنار هر سازه ای بدون توجه عبور نکنی به قول استادمون چشم چران باشی البته در مورد سازه ها

une3

عضو جدید
سلام دوست من از من می شنوی از همین راهی اوومدی برگرد.حتی اگه معماری بخونی بهتر از عمرانه.حاضرم واسه اثبات حرفم 10 تا دلیل بیارم

1007

عضو جدید
معماريييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييي

nafas_70

عضو جدید
سلام دوست عزیز
ورودت به جامعه عمرانیها تبریک میگم
به نظرم اگه واقعا علاقه داشته باشی موفقی در عمران.البته تمام نکاتی که دوستان دیگه گفتن هم مهمه
و اینکه حس کنجکاویت نسبت ب اطرافت و سازه ها زیاد باشه.از همین الان سعی کن نرم افزارهای عمرانی رو یاد بگیری
ان شا الله موفق باشی.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تواناي هاي مورد نياز يك مهندس عمـــــــــــــران

1- اجتماعي بودن
2- قوي بودن دروس پايه
3- توان بالا
4- قدرت تجزيه و تحليل بالا
5- توان محاسبه مسائل پيچيده رياضي و فيزيك مكانيك
6- قدرت تجسم (ديد مهندسي )
7-قدرت در تصميم گيري و انتخاب
8- دقت در جزئيات
9- آشناي با فهرست بهاو قوانين و بخسنامه هاي جاري
10- آشناي با كامپيوتر و استفاده از نرم افرازهاي عمراني
11-آشناي با صورت وضعيت و متره و برآورد
12-آشناي با كليات نقشه برداري

آخرین ویرایش:

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
کار مهندس عمران چیه؟

کار مهندس عمران چیه؟

میشه یکی دقیق بگه کار مهندسای عمران که بیرون دارن کار میکنن چیه؟ etabs رو که یه بچه دبیرستانی هم میتونه یاد بگیره ...

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
میشه یکی دقیق بگه کار مهندسای عمران که بیرون دارن کار میکنن چیه؟ etabs رو که یه بچه دبیرستانی هم میتونه یاد بگیره ...

----------------------------------------------------
سلام
کار مهندس عمران خیلی کارا میتونه باشه-همونطور که از اسمش مشخصه عمران و آبادانی هست
از ساخت راه گرفته تا ساختمان ها و مخازن ها و پل ها و . ....
همه ی اینها هم با کمک محاسبات صورت میگیره که با نرم افزار هایی مثل ایتبز و سیف و سپ و آباکوسو ... انجام میشه
و اما اینکه میگید ایتبزو یه بچه دبیرستانی هم میتونه یاد بگیره باید بگم اصلا اینطوری نیست-یه نمونه براتون میزنم یک دیپلمه داشت محاسبات انجام میداد که نقشش برگشت خورد و بهش گفتن که تحلیل دینامیکی برای این سازه باید انجام میدادی-اونم گفت بی سوادید همتون من دینامیکی انجام دادم.گفتن چطوری؟گفت دکمه ی تحلیل دینامیکی رو فعال کردم-در صورتی که باید 26 تا ترکیب بار معرفی میکرد که تعریف نکرده بود و فقط فکر میکرد باید بارگذاری بده و دکمه ی تحلیل بزنه.فک کرده بود بچه بازیه....
موفق باشید

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
----------------------------------------------------
سلام
کار مهندس عمران خیلی کارا میتونه باشه-همونطور که از اسمش مشخصه عمران و آبادانی هست
از ساخت راه گرفته تا ساختمان ها و مخازن ها و پل ها و . ....
همه ی اینها هم با کمک محاسبات صورت میگیره که با نرم افزار هایی مثل ایتبز و سیف و سپ و آباکوسو ... انجام میشه
و اما اینکه میگید ایتبزو یه بچه دبیرستانی هم میتونه یاد بگیره باید بگم اصلا اینطوری نیست-یه نمونه براتون میزنم یک دیپلمه داشت محاسبات انجام میداد که نقشش برگشت خورد و بهش گفتن که تحلیل دینامیکی برای این سازه باید انجام میدادی-اونم گفت بی سوادید همتون من دینامیکی انجام دادم.گفتن چطوری؟گفت دکمه ی تحلیل دینامیکی رو فعال کردم-در صورتی که باید 26 تا ترکیب بار معرفی میکرد که تعریف نکرده بود و فقط فکر میکرد باید بارگذاری بده و دکمه ی تحلیل بزنه.فک کرده بود بچه بازیه....
موفق باشید

مثالت جامع نبود خب از اون طرف هم خیلی از مهندسای عمران هستن که حتی یه تحلیل ساده رو هم نمیتونن با ایتبز انجام بدن !

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
مثالت جامع نبود خب از اون طرف هم خیلی از مهندسای عمران هستن که حتی یه تحلیل ساده رو هم نمیتونن با ایتبز انجام بدن !

خب دوست عزیز، قرار نیست همه مهندسای عمران ، محاسبات انجام بدن ، قطعا اونایی که نمیتونن به قول شما یه تحلیل ساده انجام بدن (که البته اینطور که شما میگین نیست )، از نظر اجرایی قوی هستن و این موضوع باعث میشه توی حیطه ی نظارت فعالیت کنند .

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز

خب دوست عزیز، قرار نیست همه مهندسای عمران ، محاسبات انجام بدن ، قطعا اونایی که نمیتونن به قول شما یه تحلیل ساده انجام بدن (که البته اینطور که شما میگین نیست )، از نظر اجرایی قوی هستن و این موضوع باعث میشه توی حیطه ی نظارت فعالیت کنند .

نه اینکه خیلی هم خوب نظارت میکنن ! نظارتی که مهندسای ناظر ایرانی انجام میدن رو که یه بنا یا سرکارگر هم میتونه انجام بده...

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
نه اینکه خیلی هم خوب نظارت میکنن ! نظارتی که مهندسای ناظر ایرانی انجام میدن رو که یه بنا یا سرکارگر هم میتونه انجام بده...

با سلام ..........

خوب با اين تفاسير ...........به نظر شما ...............در نظارت بايد به چه مواردي بپردازند ..................... ؟ .......................و يا اينكه يك ناظر خوب .............. چطور بايد .باشه ................ ؟ .......و چه خصوصيتي مهندس ناظر رو از ساير عوامل اجرا متمايز مي كنه .............؟...........ممنون ميشم پاسخ گو باشيد.............

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام ..........

خوب با اين تفاسير ...........به نظر شما ...............در نظارت بايد به چه مواردي بپردازند ..................... ؟ .......................و يا اينكه يك ناظر خوب .............. چطور بايد .باشه ................ ؟ .......و چه خصوصيتي مهندس ناظر رو از ساير عوامل اجرا متمايز مي كنه .............؟...........ممنون ميشم پاسخ گو باشيد.............

من دارم از شما میپرسم شما سوال منو با سوال جواب میدین!؟ اما خب بنظرم یه مهندس ناظر باید دقت کنه ساختمان اصولی و طبق نقشه ساخته بشه. تو کوچیکترین جزییات باید نظارت بکنه. از تهیه ملات و کیفیت بتن و آرماتور بندی و فاصله درست میلگرد ها و بتن ریزی و ..

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
من دارم از شما میپرسم شما سوال منو با سوال جواب میدین!؟ اما خب بنظرم یه مهندس ناظر باید دقت کنه ساختمان اصولی و طبق نقشه ساخته بشه. تو کوچیکترین جزییات باید نظارت بکنه. از تهیه ملات و کیفیت بتن و آرماتور بندی و فاصله درست میلگرد ها و بتن ریزی و ..

با سلام .........بله

خوب مواردي كه اشاره كرديد .................. ميتونه بخشي از كارهاي يك مهندس عمران باشه..........تا حدودي پاسخ سوالتون رو گرفتيد............:)

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

نظر شما کاملا متین ، ولی خون بهای مهندس ناظر محترم رو کی میده ؟؟
اگر ناظر یکمی بیشتر مته به خشاش بذاره ، اون موقعه هست که خونش گردن خودشه !! چرا که یا پیمانکار باهاش لج میکنه و دنبال فرصت برای تلافی ف یا کارفرما !!
اینجاست که مهندس ناظر ، چشمشون میبنده و خیلی موارد رو نمیبینه !!

emrah931

عضو جدید
سلام

به نظر بنده یک مهندس عمران تا مدتی باید کار اجرایی انجام بده تا بتونه در آینده تحلیل درستی در محاسبات خودش داشته باشه یعنی به واقعیت نزدیکتر بشه.در تمامی کشورهای پیشرفته یک مهندس عمران تحلیل و محاسبه انجام میده ولی در ایران همه کاری میکنه جز تحلیل و محاسبه!!!!

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
ب نظر میاد استارتر تاپیک میخواد رشته عمرانو زیر سوال ببره
دوست عزیز ، اگه بخوای به هر رشته به چشم نرم افزاری نگاه کنی ک باید بگم یادگیری تمام رشته ها از این نظر کار چند ماهه
مهندسی مکانیک از طراحیش بگیر که با تری دی مکس و نرم افزارهای مختلف دیگه انجام میشه ، تا دیگا زدن ک فقط در عرض چند روز تمام زیرو بمشو حتی ی بچه با سواد هم میتونه یاد بگیره
اونقدر ک من آشنا شدم با شما ، فکر کنم رشتت مکانیک بود و چون مثال دوستان برات راضی کننده نبود دارم از رشته مکانیک میگم واگرنه رشتت هرچیزی هست بگو تا با همون مثالا برات توضیح بدم
مارتیپلکس سختترین درس مکانیکهاست که بزرگترین چیز توش ممانیه ک توی هنرستان ب ما یاد دادن !
اگرم بخوای ب اونصورت نگاه کنی ک ی شاگرد مکانیک سر سال نشده میشه یه اوستا که ب 100 تا مهندس مکانیک درس میده ، پس نظارت مهندسای ایرانی رو با کارگر و بنا مقایسه نکن ...
شما اگه یه نگاهی ب دور و اطرافت بندازی ، به ساختمونی ک توش هستی ، به شهرت ، به پاساژها ، ب ورزشگاه ها ، به خیابونا ، ب پلها ، به مجتمع ها ، و به طور کلی به هر بنایی و هر جاده ای خودت متوجه میشی کار مهندس عمران چیه و نیاز به سوال پرسیدن نداری ...
موفق باشی

م.زهتاب

عضو جدید
دوست عزیز ، اگه بخوای به هر رشته به چشم نرم افزاری نگاه کنی ک باید بگم یادگیری تمام رشته ها از این نظر کار چند ماهه
مهندسی مکانیک از طراحیش بگیر که با تری دی مکس و نرم افزارهای مختلف دیگه انجام میشه ، تا دیگا زدن ک فقط در عرض چند روز تمام زیرو بمشو حتی ی بچه با سواد هم میتونه یاد بگیره
اونقدر ک من آشنا شدم با شما ، فکر کنم رشتت مکانیک بود و چون مثال دوستان برات راضی کننده نبود دارم از رشته مکانیک میگم واگرنه رشتت هرچیزی هست بگو تا با همون مثالا برات توضیح بدم
مارتیپلکس سختترین درس مکانیکهاست که بزرگترین چیز توش ممانیه ک توی هنرستان ب ما یاد دادن !
اگرم بخوای ب اونصورت نگاه کنی ک ی شاگرد مکانیک سر سال نشده میشه یه اوستا که ب 100 تا مهندس مکانیک درس میده ، پس نظارت مهندسای ایرانی رو با کارگر و بنا مقایسه نکن ...
شما اگه یه نگاهی ب دور و اطرافت بندازی ، به ساختمونی ک توش هستی ، به شهرت ، به پاساژها ، ب ورزشگاه ها ، به خیابونا ، ب پلها ، به مجتمع ها ، و به طور کلی به هر بنایی و هر جاده ای خودت متوجه میشی کار مهندس عمران چیه و نیاز به سوال پرسیدن نداری ...
موفق باشی

سلام دوست عزیز. پیشنهاد میدم یه مقداری مثبت نگاه کنی و نسبت به هر انتقادی سریع واکنش نشون ندی. چون یکی از کارهای مهندس عمران روابط عمومی بالا داشتنه. موفق باشی

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
موفق باشی

بنده خودم مهندس عمران هستم ... من این سوال رو پرسیدم تا ببینم بچه ها چی میگن و دیدم که کسی جواب قانع کننده ای نداده هنوز. یعنی خیلیا اصلا نمیدونن مهندس عمران دقیقا کارش چیه و مسئولیتش چیه ...

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
بنده خودم مهندس عمران هستم ... من این سوال رو پرسیدم تا ببینم بچه ها چی میگن و دیدم که کسی جواب قانع کننده ای نداده هنوز. یعنی خیلیا اصلا نمیدونن مهندس عمران دقیقا کارش چیه و مسئولیتش چیه ...

پاسخ خود شما به جواب سوالتون چیه جناب صالحی؟؟

با توجه به اینکه میفرمایید مهندس عمران هستید و چندین سال درس این رشته رو خوندید و نمیدونم دارید کار میکنید یا نه !! ولی اگر کار هم میکنید ، پس پاسخ خود شما باید خیلی جالب باشه !!

ممنون میشیم نظر خود شما رو بدونیم !!

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ خود شما به جواب سوالتون چیه جناب *****؟؟

با توجه به اینکه میفرمایید مهندس عمران هستید و چندین سال درس این رشته رو خوندید و نمیدونم دارید کار میکنید یا نه !! ولی اگر کار هم میکنید ، پس پاسخ خود شما باید خیلی جالب باشه !!

ممنون میشیم نظر خود شما رو بدونیم !!

اولا که من سوال پرسیدم از بقیه انتظار جواب دارم

ثانیا اینکه اسم منو چرا تو پستت اوردی؟ اصلا از کجا فامیلی منو فهمیدی؟

ثالثا مهندسی عمران آقای بوگاتی رنسانس گفت چیکار میکنه دیگه ... اما آیا واقعا تو ایران همون کارهایی که بوگاتی رنسانس گفت رو یه مهندس عمران انجام میده؟ جاده میسازند که اگه توش از 100 تا بیشتر بری چپ میکنی, خونه میسازن که بعد چند سال خیلی سریع فرسوده میشه و ...

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله بله
آخه دنبال چ جوابی هستی
کارهای عمرانی شامل ساخت و ساز از قبیل مکانهای مسکونی ، تجاری ، اداری ، تفریحی ، صنعتی ، ورزشی و ... که با نام کلی ابنیه شناخته میشوند و همچنین ساخت جاده ، خیابان ، بزرگراه ، آزاد راه ، پل و ... که با نام کلی راه نامیده میشود اطلاق میگردد ( خیلی کتابی نوشتم :D )
مهندس عمران هم یعنی کسی که توانایی و تخصص و دانش فنی انجام کارهای عمرانی رو داره. دیگه از این واضح تر من نمیتونم توضیح بدم :gol: