[ مقاومت مشخصه بتن ]

salah _gh

عضو جدید
با سلام
دوستان عزیز مقاومت فشاری مسخصه بتن چطور بدست میاد و تعریف دقیق آن چیست/
مقاومت فشاری مشخصه بتن با مقاومت فشاری متوسط لازم چه فرقی داره؟
در طراحی ساختمان طراح مقاومت فشاری بتن رو براساس چه چیزی انتخاب میکنه/
در صورت امکان ار دوستان عزیز خواهشمندم که بصورت خصوصی جواب رو برام ارسال کنند

تاپیک مرتبط با موضوع

◄[ تعیین مقاومت فشاری بتن ]►

آخرین ویرایش توسط مدیر:

lox

عضو جدید
با سلام
دوستان عزیز مقاومت فشاری مسخصه بتن چطور بدست میاد و تعریف دقیق آن چیست/
مقاومت فشاری مشخصه بتن با مقاومت فشاری متوسط لازم چه فرقی داره؟
در طراحی ساختمان طراح مقاومت فشاری بتن رو براساس چه چیزی انتخاب میکنه/
در صورت امکان ار دوستان عزیز خواهشمندم که بصورت خصوصی جواب رو برام ارسال کنند

با سلام طبق مبحث نهم صفحه 78 بند9-6-1-5 مقاومتی است که حداکثر 5 درصد تمامی مقاوت های اندازه گیری شده در نمونه های استوانه ای استاندارد بر اساس آزمایش های 28 روزه کمتر از آن باشد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

salah _gh

عضو جدید
با سلام و تشکز ار جوابتون
من تعریف رو میدونم اما مفهومش رو نمیدونم منظور از تمامی مقاومت های کدام مقاومت است منظور مقاومت فشاری نمونه های کارگاهی است یا نمونه های آزمایشگاهی ؟ دستورالعمل یا شیونامه خواصی برای بدست آوردن مقاومت مشخصه وجود داره ؟

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
[ مقاومت مشخصه بتن ]

دوستان سلام
من توی روش ملی طرح اختلاط بتن دارم مقادیر سیمان،شن،ماسه،آب رو واسه ساخت یه نمونه بتن بدست میارم اما مقاومت مشخصه رو دارم 22 که توی جدول انحراف معیار براساس رتبه بندی کارگاه نیست و باید درونیابی بشه و بدست بیاد میشه دوستان لطف کنید زحمت بکشین یه نمونه بدست آوردن درونیابیش رو انجام بدین من هرکاری می کنم تابعش بدست نمیاد ممنون می شم فقط یه خورده عجله دارم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
دوستان سلام
من توی روش ملی طرح اختلاط بتن دارم مقادیر سیمان،شن،ماسه،آب رو واسه ساخت یه نمونه بتن بدست میارم اما مقاومت مشخصه رو دارم 22 که توی جدول انحراف معیار براساس رتبه بندی کارگاه نیست و باید درونیابی بشه و بدست بیاد میشه دوستان لطف کنید زحمت بکشین یه نمونه بدست آوردن درونیابیش رو انجام بدین من هرکاری می کنم تابعش بدست نمیاد ممنون می شم فقط یه خورده عجله دارم

مشاهده پیوست مقاومت مشخصهc22.pdf
با سلام:
انچه من بر اساس تجربیات کارگاههای مختلف داشته ام -بصورت میانگین در فایل ضمیمه است. لازم بذکر است که نمودارها براساس ایین نامه بتن مسلح ایران(کپی ACI امریکا) است. خودتان از روی منحنی داده شده این فایل یا این نامه با خط کش دقیق RANGE را بدست اورید -اگرچه من این کار را کرده ام ودر فایل هست. اما ممکنست با چند میلیمتر کم وزیاد خواندن 1O-20Kg/cm2 فرق کند که البته انقدر در کار مهم نیست. چون ارقام ایین نامه ها هم نسبی وبا تقریب بسیار خوب هستند. (بدلیل اصلاحیه های هر چند ساله)-مضافا باینکه:براساس رابطه متوسط ایین نامه هم مقدار مقاومت مشخصه را حساب کرده ام.
اگر از همکاران دیگر هم خواسته اید با انها مقایسه کنید و براساس "قضاوت مهندسی"(بسیار مهمتر از ایین نامه) و مشورت با استادخود یک یا میانگینی از اراء یا شده را انتخاب کنید.
مشاهده پیوست مقاومت مشخصهc22.pdf

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
مشاهده پیوست 241722
با سلام:
انچه من بر اساس تجربیات کارگاههای مختلف داشته ام -بصورت میانگین در فایل ضمیمه است. لازم بذکر است که نمودارها براساس ایین نامه بتن مسلح ایران(کپی ACI امریکا) است. خودتان از روی منحنی داده شده این فایل یا این نامه با خط کش دقیق RANGE را بدست اورید -اگرچه من این کار را کرده ام ودر فایل هست. اما ممکنست با چند میلیمتر کم وزیاد خواندن 1O-20Kg/cm2 فرق کند که البته انقدر در کار مهم نیست. چون ارقام ایین نامه ها هم نسبی وبا تقریب بسیار خوب هستند. (بدلیل اصلاحیه های هر چند ساله)-مضافا باینکه:براساس رابطه متوسط ایین نامه هم مقدار مقاومت مشخصه را حساب کرده ام.
اگر از همکاران دیگر هم خواسته اید با انها مقایسه کنید و براساس "قضاوت مهندسی"(بسیار مهمتر از ایین نامه) و مشورت با استادخود یک یا میانگینی از اراء یا شده را انتخاب کنید.
مشاهده پیوست 241722
با سپاس از لطف شما حناب مهندس
فقط این فایل تون من هر کاری می کنم دانلود نمیشه میشه لطف کنید همین جا بذارین اگر ممکنه یا به صورت پیام خصوصی ارسال بفرمایید
من بسیار ممنون می شم

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سپاس از لطف شما حناب مهندس
فقط این فایل تون من هر کاری می کنم دانلود نمیشه میشه لطف کنید همین جا بذارین اگر ممکنه یا به صورت پیام خصوصی ارسال بفرمایید
من بسیار ممنون می شم

با سلام:جناب مهندس:
دیگر دوستان دانلود کرده اند مشکلی نداشته-معهذا من بیک قالب دیگر تحت عنوان:s22 که در زیر ضمیمه است مجدد برایتان می فرستم.لطفا حداقل خبر دهید این اشکال رفع شد یا خیر؟.تا فکری کنیم. فایل جدید در همین صفحه ضمیمه شد :
مشاهده پیوست s22.pdf

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
با سلام:جناب مهندس:
دیگر دوستان دانلود کرده اند مشکلی نداشته-معهذا من بیک قالب دیگر تحت عنوان:s22 که در زیر ضمیمه است مجدد برایتان می فرستم.لطفا حداقل خبر دهید این اشکال رفع شد یا خیر؟.تا فکری کنیم. فایل جدید در همین صفحه ضمیمه شد :
مشاهده پیوست 241793

سلام جناب مهندس
من فایل رو دانلود کردم مشکلش رفع شده بود سپاسگزارم اما با عرض شرمندگی فراوان با بچه ها صفحه 3 pdf رو نگاه کردیم چیزی دستگیرمون نشد یعنی با اون چیزی که ما تو طر ح اختلاط داریم نمیدونم چرا متفاوته؟!ببینید ما طبق راهنمایی استاد بتن اگر خاطرتون باشه توی درس محاسبات عددی دو نوع درونیابی داشتیم یکی روش لاگرانژ و دیگری تفاضلات تقسیم شدن نیوتن که درونیابی باید از طریق یکی از این دو روش بدست بیاد و ما دقیقا اونجای قضیه گیر کردیم که آیا باید تابع بدست بیاد؟! اصلا چجوری باید از جدول کارگاهی و مقاومت مشخصه های بتن استفاده کنیم؟!
جناب مهندس شما استادین من اگر این توضیحات رو دادم اصلا قصد جسارت نداشتم ها ما شاگردی می کنیم خدمت شما
سپاس

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام جناب مهندس
من فایل رو دانلود کردم مشکلش رفع شده بود سپاسگزارم اما با عرض شرمندگی فراوان با بچه ها صفحه 3 pdf رو نگاه کردیم چیزی دستگیرمون نشد یعنی با اون چیزی که ما تو طر ح اختلاط داریم نمیدونم چرا متفاوته؟!ببینید ما طبق راهنمایی استاد بتن اگر خاطرتون باشه توی درس محاسبات عددی دو نوع درونیابی داشتیم یکی روش لاگرانژ و دیگری تفاضلات تقسیم شدن نیوتن که درونیابی باید از طریق یکی از این دو روش بدست بیاد و ما دقیقا اونجای قضیه گیر کردیم که آیا باید تابع بدست بیاد؟! اصلا چجوری باید از جدول کارگاهی و مقاومت مشخصه های بتن استفاده کنیم؟!
جناب مهندس شما استادین من اگر این توضیحات رو دادم اصلا قصد جسارت نداشتم ها ما شاگردی می کنیم خدمت شما
سپاس

با سلام جناب مهندس :
مستحضرید برای حتی تحلیل های سازه ای نیز روشهای مختلف داریم :پخش لنگر-پورتال-تاکابایا- شیب وافت-کارمجازی و...منظورم دستی است.) .اما در نهایت باید range اینها بهم نزدیک باشند با مقادیری اختلاف.
ما براساس دیاگرامهای ابا وaci که نمونه انرا در ابا ی ایران (درکتاب :طرح ساختمانهای بتن مسلح برمبنای ایین نامه ایران:تالیف:شاپور طاحونی:انتشارات دانشگاه تهران :منحنی ها و دیاگرامهای واریانس وانحراف استاندارد وجداول طرح اختلاط از صفحات:32 تا72-وحتی نمونه محاسبه شده طرح اختلاط ایشان زیر مقاومت 28 روزه شبیه موردشما) کار می کردیم -در 1374 -وحتی اکنون -چون معیار علمی دارد. روش ایشان بیشتر براساس ازمایشگاهی وایین نامه ای و رگرسیون اماری نمونه ها استوار است.ودیاگرامهای نتایج ودر واقع طیف پوش وصاف شده از چند نمونه-وسنجش نمودارما در میان انها - وروش شما براساس محاسبات ریاضی . والبته من تصورم اینست که ما در کار اجرایی بروش خود ایین نامه ابا وامریکا واجرایی بیشتر توجه کنیم.شما برای بدست اوردن تابع ورابطه برای مقاومت مشخصه اگر از درصدهای فراوانی اماری و روابط کتاب مذکور در منحنی واریانس وانحراف استاندارد استفاده کنید روش اشتباه نیست. بهر حال این کتاب وایین نامه را نگاه کنید-انشاالله از روش خودتان یا دوستان دیگر اگر استفاده کردید نتایج فاکتور اب به سیمان وقطر شن ومقامت مشخصه(همان صفحه3!-منحنی) را با جوابها مقایسه فرمایید -ببینید چقدر اختلاف دارید؟.
حناب مهندس شما وهمکاران عزیزتان لطف دارید منهم همکار اگرچه قدیمی وسالخورده -ولی -معمولی -شما هستم نه استاد.-روشهای ما بیشتر بر اساس نتایج ازمایشگاهی وروابط تجربی ایین نامه ها ست که در عمل تا بحال مشکلی نداشته ایم. ودر ازمایشگاههای مشهد وبیرجند و اهواز در چند دهه ما براساس روابط عملی وواقعی کار می کردیم (در35 سال قبل) نه روشهای تفاضلات متوالی و لاپلاسین ها ولاگرانژین-بهر روی همه این روشها خوبند ونتایج تقریبا نزدیک بهم-شما ان کتاب وایین نامه و مشورت با دوستان ازمایشگاهی را مقایسه بفرمایید تا بصحت عرایضم برسید-طرح اختلاط دوست وسرور قدیم بنده اقای دکتر طاحونی در طرح اختلاط 20 سال قبل را در کتاب ملاحطه فرمایید.شبیه کار شما برای مقاومت زیر 28 روزه وفکرکنم 21 کیلو نیوتن بر میلیمتر مربع-وکل نتایج دیگر را بررسی وهرکدام صلاح دانستید انتخاب کنید.موفق باشید.والبته روش استاد شما هم به روز ودر جای خود علمی است وباید با کتاب ABAدانشگاه تهران بخواند وتقریبا بیک جواب با کمی اختلاف برسید.درنهایت:مهندس جان:ملاک :همان:"قضاوت مهندسی است."
:gol:

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
همکار محترم جناب مهندس هاروارد: با سلام-مواردذیل فهرست وار برویت میرسند:
1-جدول انحراف استاندارد ارسالی شما اشکالاتی داشت که تصحیج کردم ودر فایل گذاشتم -برابرایین نامه تصحیح شد.اگر استاد داده بایشان یاداوری کنید-احیانا سهوا وغیرعمد بوده است.
2-برایتان مقاومت های 20 و22 N/mm2را با:مقدار اب-شن-مدول ماسه -مقاومت هدف طرح اختلاط -با استفاده از منحنی ایین نامه بتن ایران:ابا:ABA دانشگاه تهران وبا استفاده از معادلات لاگرانژ قراردادم.انشاالله استادمحترم به مفاد ایین نامه ایران-مبحث نهم مقررات ملی که اعتراضی ندارند؟!.براساس مفاد ان کارشده است.
3-مثالهایی زدم که شبیه به اعداد انحراف استاندارد طرح شما باشد-برای شرح معادلات لاگرانژ که خواسته بودید-کافیست اعداد جدول خودتان را جای انها بگذارید.
4-بهر حال مهندس جان تمام خطوط را دادم باید خودتان هم زحمت عملیات جبری را بکشید-عدد گذاری وضرب وتقسیم.
5-این پیام را درتالار گذاشتم شاید دوستان دیگر ملاحطه واگر بتوانند با راههای دیگر ویا همین ایین نامه کمک دیگر کنند کار شما تسریع گردد. من اینها را سریع دادم که وقت داشته باشی چون برای پروژ هایی به نیشابور باید بروم شنبه طهر برمی گردم. توکل بخدا انشاالله دوستان مهندس محاسب هم در تالار کمک اگر لازم باشد به شما خواهند نمود.موفق وموید باشید.
فایل ضمیمه:
مشاهده پیوست طرح بتن دوم.pdf

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
همکار محترم جناب مهندس هاروارد: با سلام-مواردذیل فهرست وار برویت میرسند:
1-جدول انحراف استاندارد ارسالی شما اشکالاتی داشت که تصحیج کردم ودر فایل گذاشتم -برابرایین نامه تصحیح شد.اگر استاد داده بایشان یاداوری کنید-احیانا سهوا وغیرعمد بوده است.
2-برایتان مقاومت های 20 و22 N/mm2را با:مقدار اب-شن-مدول ماسه -مقاومت هدف طرح اختلاط -با استفاده از منحنی ایین نامه بتن ایران:ابا:ABA دانشگاه تهران وبا استفاده از معادلات لاگرانژ قراردادم.انشاالله استادمحترم به مفاد ایین نامه ایران-مبحث نهم مقررات ملی که اعتراضی ندارند؟!.براساس مفاد ان کارشده است.
3-مثالهایی زدم که شبیه به اعداد انحراف استاندارد طرح شما باشد-برای شرح معادلات لاگرانژ که خواسته بودید-کافیست اعداد جدول خودتان را جای انها بگذارید.
4-بهر حال مهندس جان تمام خطوط را دادم باید خودتان هم زحمت عملیات جبری را بکشید-عدد گذاری وضرب وتقسیم.
5-این پیام را درتالار گذاشتم شاید دوستان دیگر ملاحطه واگر بتوانند با راههای دیگر ویا همین ایین نامه کمک دیگر کنند کار شما تسریع گردد. من اینها را سریع دادم که وقت داشته باشی چون برای پروژ هایی به نیشابور باید بروم شنبه طهر برمی گردم. توکل بخدا انشاالله دوستان مهندس محاسب هم در تالار کمک اگر لازم باشد به شما خواهند نمود.موفق وموید باشید.
فایل ضمیمه:
مشاهده پیوست 241992
جناب مهندس از لطف و محبت شما بسیار بسیار سپاسگزارم
مشکل مون تقریبا حل شد زحمت کشیدین وقت صرف کردین و ما رو راهنمایی کردین امیدوارم بتونیم زحمات جناب عالی رو جبران کنیم
شاد و تندرست باشید