نحوه برقراری تماس با کارخانجات معتبر صنعتی

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان ..
در این تاپیک قصد دارم مواردی رو در جهت اداری تر شدن یا رسمی تر شدن نامه تون ذکر کنم.

برای تماس با یک کارخانه معتبر شما نامه ای مینویسید که نشان دهنده شخصیت شماست. این خیلی مهمه که چطور نامه رو می نویسید. من در آغاز پروژه حرفی از نحوه نامه نگاری نزدم و برای این کار هم دلیل داشتم اما الان وقتشه که با علم و آگاهی بیشتری ارتباط هاتون رو شروع کنید :smile:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط GMAIL

فقط GMAIL

اولین قدم داشتن gmail هست.
توصیه میکنم با yahoo یا کار نکنید. msn هم به همچنین!

هنگام ساخت اکانت gmail به این نکته دقت کنید که از نام کاربری های سطح پایین استفاده نکنید!

• نازی جقله و حمید هفت تیر کش و علی بوکسور و اینا خواهشا نباشه !!!
  • اسامی خاص مانند سیاستمداران معروف، مارکهای معتبر، شهرها و ... نباشه
  • عدد تا حد ممکن نباشه
  • هر چیزی که به طالبان و گروه های سیاسی مربوط میشه نباشه (به طور مثال اگه فامیلیتون طالبیان هست بهتره نام خانوادگی رو فاکتور بگیرید)
  • ...
به طور مثال gmail من mohammad.u3fi@gmail.com هست که بهتر بود به جای u3fi از yousefi استفاده میکردم که متاسفانه استفاده شده بود

...

پس در قدم اول یک gmail بسازید

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شروع تماس

شروع تماس

برای تماس با کارخانجات وارد سایتش میشید و از قسمت contuct us یا about us وارد صفحه تماس بشید.

فیلدهای ستاره دار رو پر کنید! و نامه تون رو ارسال کنید ;)

به همین راحتی ... :w17:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه به همین راحتی!

نه به همین راحتی!

برای نوشتن نامه باید به نکات ریزی توجه کنید که من چند تاشون رو اینجا میشمارم:

قوانین مربوط به . , : ; ?

دوستان توجه کنید این علائم از پشت به حرف قبلی خود میچسبند و از حرف بعدی فاصله دارند.
اینها موارد اشتباه و اصلاحی اونها هستند.

abcd,abcd ---> abcd, abcd
abcd ;abcd ---> abcd; abcd

بعد از [.] یادتون باشه بهتره دو تا فاصله قرار بگیره.
بعد از [:] هم بهتره به خط بعدی نقل مکان بفرمایید ;)

نکته مهم: از & به هیچ وجه استفاده نکنید
نکته عجیب: از اصطلاحات چتی و خودمانی به هیچ وجه من الوجوه استفاده نکنید :w20:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوشتن نامه

نوشتن نامه

نکات ریز دیگر:

• i کاملا غلط میباشد. باید با حرف بزرگ نوشته شود ..
  • هنگام نوشتن هرگز و هرگز و هرگز تمام یک کلمه رو با حروف بزرگ ننویسید به طور مثال I am asking YOU ... فوق العاده بی احترامیه. این به معنی داد زدن سر طرف هست پس دقت کنید.
  • از question mark (?) فقط زمانی استفاده کنید که فاعل رو قبل فعل اورده باشید
  • سعی کنید به جای شماره گذاری (1، 2، 3) از قیدها استفاده کنید (firsly, secondly, then, finaly)
  • از عبارات sorry و thank you استفاده نکنید. به جای thank you میتونید از عبارت زیر استفاده کنید:
I would realy apperciate it if you could send some information above ...
  • فیلد کاری شما Industrial engineer هست. دنیا گرایش های تحلیل و تولید و ... رو نمیشناسه پس به این نکته هم دقت کنید.

...

نامه تون رو با یک Dear Sir/ Madam شروع کنید

به حروف کوچک و بزرگ دقت کنید
فاصله بعد از / خیلی مهمه

برای شروع اصلا از عبارات hello و hi استفاده نکنید. hi که واقعا فاجعه است!

در ادامه به هیچ وجه خودتون رو معرفی نکنید
جای معرفی در انتهای نامه است!

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
باز هم نکته !

باز هم نکته !

در نامه تون از contractionها یا اختصارات استفاده نکنید. به طور مثال به جای I'm بنویسید I am. از اختصارات عامیانه مثل wanna و ... هم که اصلا استفاده نکنید!

هنگام نوشتن نامه سعی کنید به شرکت حس مثبت القا کنید ..
بگید من واقعا به برند شما علاقه دارم، یکی از مشتریان شما هستم یا برای من باعث افتخاره که با شما تماس داشته باشم و ...
وقتی میخواهید درخواست کاراموزی بدید بهتره از عبارت in your respected company استفاده کنید :smile:

برای پایان دادن به نامه میتونید از عبارات زیر استفاده کنید اما توضیحات زیر رو دقت کنید:

- whith Respect,
[name & Fname] ()​

- mail
- cell
- tell
- skype​

خط تیره ها نامه شما رو شیک میکنه.
اگر بعد از عبارت پایانی , نگذارید یعنی نامه باید به پایان برسه و توضیحات اضافی زیرین وجود نخواهد داشت. به جای whith Respect هم میتونید از عبارات Sincerley، Best regard و ... هم استفاده کنید اما باز هم میگم که به کوچکی و بزرگی حروف دقت کنید.​

در خط زیرین ابتدا نام و نام خانوادگی و داخل پرانتز هم سمتتون رو مینویسید.
شما که سمتی ندارید هیچی نمیخواد بنویسید اما به طور مثال اگر مدیر بازرگانی باشید (Bisiness Director) عبارت مناسبیه​

mail، شماره های تماس و احتمالا فکس و آی.دی Skype رو هم بنویسید. توجه کنید که آی.دی یاهو مسنجر و گوگل تالک و اینا به درد کارای رسمی نمیخوره!​

mahtab.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز به نکات خیلی خوبی اشاره کردید ، من خودم مدیر فروش هستم و این هایی که گفتید به نظرم بسیار مهمه ، مخصوصا ایمیل توی yahoo و msn . باید خیلی دقت کرد تا یک کارشناس حرفه ای باشیم :gol:;)

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمونه

نمونه

دیگه نکته خاصی به ذهنم نمیرسه.
میتونید یه نگاهی به نامه من به ولوو بندازید. البته نامه خودمم خیلی ایراد داره ها ولی باز کاچی به از هیچی :d

Dear Sir/ Madam

I am student of Industrial engineering in Azad University (south-Tehran br.)
Would you please advise me about how I can survive my novitiate in your company.
Then I have some question that I hope you answer them:

firstly, what is the profit of TEAMWORK with respect to single work and how do you propagate teamwork culture between your workers?
secendly, how do you produce your uniform products with equal charachteristics.
then what is the markets and opportunities for an industral engineer in your company?

- Sincerly
- Mohammad Yousefi
E-mail Address: mohammad.u3fi@gmail.com
البته نقطه ها و علائم کمی جابجا شدن !!
ولی امیدوارم براتون مفید باشه :smile:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز به نکات خیلی خوبی اشاره کردید ، من خودم مدیر فروش هستم و این هایی که گفتید به نظرم بسیار مهمه ، مخصوصا ایمیل توی yahoo و msn . باید خیلی دقت کرد تا یک کارشناس حرفه ای باشیم :gol:;)

خواهش میکنم ..
خوشحال میشم شما هم از تجربیاتتون برای ما بگید :smile:

kittleboy_87

عضو جدید
اولین قدم داشتن gmail هست.
توصیه میکنم با yahoo یا کار نکنید. msn هم به همچنین!

هنگام ساخت اکانت gmail به این نکته دقت کنید که از نام کاربری های سطح پایین استفاده نکنید!

• نازی جقله و حمید هفت تیر کش و علی بوکسور و اینا خواهشا نباشه !!!
  • اسامی خاص مانند سیاستمداران معروف، مارکهای معتبر، شهرها و ... نباشه
  • عدد تا حد ممکن نباشه
  • هر چیزی که به طالبان و گروه های سیاسی مربوط میشه نباشه (به طور مثال اگه فامیلیتون طالبیان هست بهتره نام خانوادگی رو فاکتور بگیرید)
  • ...
به طور مثال gmail من mohammad.u3fi@gmail.com هست که بهتر بود به جای u3fi از yousefi استفاده میکردم که متاسفانه استفاده شده بود

...

پس در قدم اول یک gmail بسازید

خیلی باحال بود این تیکش :biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

woodywood

عضو جدید
محمد جان یک سوال
اون کلمه Sincerly رو به چه معنی آخر نامت اضافه کردی؟
اون رو اغلب برای رزومه استفاده میکنند که بعدش خلاصه مشخصات فردی میاد
نه برای گفتن تنها اسم و ایمل
علتی داره؟
آخه من تنها همین یک کاربرد رو براش دیده بودم

industrial en

عضو جدید
محمد جان یک سوال
اون کلمه Sincerly رو به چه معنی آخر نامت اضافه کردی؟
اون رو اغلب برای رزومه استفاده میکنند که بعدش خلاصه مشخصات فردی میاد
نه برای گفتن تنها اسم و ایمل
علتی داره؟
آخه من تنها همین یک کاربرد رو براش دیده بودم
این عبارت یک نوع پایان رسمی برای یک نامه است و فرقی نمی کنه که نامه برای چه منظوری ارسال شده بلکه فقط رسمی بودن اون مهمه.

Brave_IE

عضو جدید
میشه در مورد برقراری تماس با کارخانجات داخلی مخصوصا برای کارهای دوران دانشجویی بگید؟
من خودم این ترم یه کاری کردم کف کردم ولی برای پروژس نه کار
اونجا تو واحد مدیریت فنی یه دانشجوی کارشناسی صنایع هست ولی نمیشه ازش بپرسم حالا شایدم پرسیدم
ممنون میشم اگر تجربه دارین راهنمایی کنین