درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام،
برای اینکه مشخص بشه یک مبدل حرارتی به expansionjoint نیاز داره یا نه باید بیشترین اختلاف دمای سطح بین سمت شل و تیوب مشخص باشه.من یه دیتا شیت دارم که در شرایط steam out در تیوب ساید mean metal temp رو 150 و mean metal temp سمت شل رو دمای محیط در نظر گرفته می خواستم ببینم این حالت با این چنین اختلاف دمایی واقعاً اتفاق میفته یا نه؟خیلی خیلی ممنون میشم کمکم کنید.

yahssina

عضو جدید
با سلام،
یک سوال
دمای بحرانی هیدروژن -240 درجه سانتیگراد می باشد. پس چگونه آن را در دمای معمولی مایع نگاه میدارند؟ چون در دمای معمولی تحت هیچ فشاری مایع نمی شود

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام،
یک سوال
دمای بحرانی هیدروژن -240 درجه سانتیگراد می باشد. پس چگونه آن را در دمای معمولی مایع نگاه میدارند؟ چون در دمای معمولی تحت هیچ فشاری مایع نمی شود

شما به محض اينکه درب بطري محتوي چنين مايعي رو باز مي‌کني سريع يه مقدار تبخير ميشه و دماي سطح مايع رو پايين مياره و تا زماني که باز باشه همينجور آروم تبخير سطحي ادامه داره. ديديد کپسول گاز خانگي هنگامي که در حال استفاده باشه و شدت جريان خروجي گاز از اون زياد باشه ديواره‌اش برفک ميزنه

yahssina

عضو جدید
شما به محض اينکه درب بطري محتوي چنين مايعي رو باز مي‌کني سريع يه مقدار تبخير ميشه و دماي سطح مايع رو پايين مياره و تا زماني که باز باشه همينجور آروم تبخير سطحي ادامه داره. ديديد کپسول گاز خانگي هنگامي که در حال استفاده باشه و شدت جريان خروجي گاز از اون زياد باشه ديواره‌اش برفک ميزنه
سوالم این هست که هیدروژن گازی رو چگونه مایع نگاه میدارند. لطفاً تئوری پاسخ دهید. و اگر به همان شکل گازی نگاه میدارند و بعد با کاهش فشار ناگهانی مایع می شود، چه فشاری برای کپسول لازم است؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سوالم این هست که هیدروژن گازی رو چگونه مایع نگاه میدارند. لطفاً تئوری پاسخ دهید. و اگر به همان شکل گازی نگاه میدارند و بعد با کاهش فشار ناگهانی مایع می شود، چه فشاری برای کپسول لازم است؟

ببينيد وقتي يک مايع (مثلا همون هيدروژن يا ملموس تر آب) داخل يه مخزن (که بسيار در برابر فشار مقاومه) در بسته باشه و شروع کنيم به گرم کردنش مايع تبخير ميشه که قسمت عمده‌اي از گرماي مورد نيازش رو از خود مايع ميگيره،‌ حالا بچ بچ فرض کنيم خوب مقدار بخار بيشتر ميشه و همچنين فشار مخزن بالا ميره در هر دمايي تعادل برقرار ميشه يعني هم مايع داريم هم گاز حاصل از تبخير اون مايع رو (ديگ زودپز نمونه بارزش هست) خوب اگر به گرم کردن ظرف ادامه بديم کل مايع تبخير ميشه و حالا ديگه فشار بر اساس گرما بالا ميره رابطه مخصوص گازهاي کامل رو در نظر بگيريد هر چه تعداد مولهاي يک گاز بيشتر بشه فشارش ميره بالا و اگر تبخير باشه دما ثابته و بعد از اتمام مايع ديگه دما ثابت نيست و بالا ميره و تناسبا فشار هم زياد ميشه (اين موقعيت بسيار بسيار خطرناکه الان که دارم تئوري توضيح ميدم لرزه بر اندامم افتاده) اميدوارم متوجه شده باشيد. فشار مخزن يا همون ظرف بي اندازه زياد شده حالا که اگر گرما نديم به ظرف و شروع کنيم به سرد کردنش (يعني منبع گرما رو خاموش کنيم و سردش کنيم) دوباره مايع ميشه حالا اين گاز ما اگر بالاتر از دماي بحراني باشه چي مايع نميشه و ظرف تحت فشار بالا باقي ميمونه.

همه اين تفاسير وقتي هستش که ظرفمون تحمل فشار بالا رو داشته باشه که عملا نداره و يه جايي ديگه آه از نهادش در مياد و مي ترکه

ضمنا هيدروژن مايع مصرف صنعتي نداره که همه جا بشه پيداش کرد. تقريبا اکثر گازهاي سبک متان هوا ازت اينا رو فقط تحت فشار نگهداري ميکنند که مقدارش زياد باشه مايع اصلا نيست. شايد در تدابير شديد عملياتي و شرايط بسيار کنترل شده اين ظروف رو تو آزمايشگاه بشه ديد

وگرنه هيدروژن مايع با دماي بحراني نزديک صفر مطلق اصلا تصورش هم برام مشکله

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
کسی اطلاعی از حلال برای پلیمری که از بوتادین تولید شده باشه داره ؟

بوتادي ان تقريبا ماده اوليه لاستيکه

پلي بوتا دي ان PBR همون لاستيکه تقريبا،‌ حلال خيلي قوي لازم داره نشنيدم جايي

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام،
برای اینکه مشخص بشه یک مبدل حرارتی به expansionjoint نیاز داره یا نه باید بیشترین اختلاف دمای سطح بین سمت شل و تیوب مشخص باشه.من یه دیتا شیت دارم که در شرایط steam out در تیوب ساید mean metal temp رو 150 و mean metal temp سمت شل رو دمای محیط در نظر گرفته می خواستم ببینم این حالت با این چنین اختلاف دمایی واقعاً اتفاق میفته یا نه؟خیلی خیلی ممنون میشم کمکم کنید.

اصل مبدل حرارتي يعني تعادل دمايي،‌ اختلاف دمايي که در شل و تيوب شما راجع بهش صحبت مي‌کنيد 120 درجه است.

ضمنا E.J در لاينهاي ورودي خروجي مبدل نصب ميشه براي خنثي شدن اثرات انبساط طولي لوله هاي ارتباطي

كسي ميدونه براي از بين بردن جلبك درون به استخر بايستي از چه چيزي استفاده كنيم كه براي ماهيهاي درون استخر مضر نباشه؟

yahssina

عضو جدید
ببينيد وقتي يک مايع (مثلا همون هيدروژن يا ملموس تر آب) داخل يه مخزن (که بسيار در برابر فشار مقاومه) در بسته باشه و شروع کنيم به گرم کردنش مايع تبخير ميشه که قسمت عمده‌اي از گرماي مورد نيازش رو از خود مايع ميگيره،‌ حالا بچ بچ فرض کنيم خوب مقدار بخار بيشتر ميشه و همچنين فشار مخزن بالا ميره در هر دمايي تعادل برقرار ميشه يعني هم مايع داريم هم گاز حاصل از تبخير اون مايع رو (ديگ زودپز نمونه بارزش هست) خوب اگر به گرم کردن ظرف ادامه بديم کل مايع تبخير ميشه و حالا ديگه فشار بر اساس گرما بالا ميره رابطه مخصوص گازهاي کامل رو در نظر بگيريد هر چه تعداد مولهاي يک گاز بيشتر بشه فشارش ميره بالا و اگر تبخير باشه دما ثابته و بعد از اتمام مايع ديگه دما ثابت نيست و بالا ميره و تناسبا فشار هم زياد ميشه (اين موقعيت بسيار بسيار خطرناکه الان که دارم تئوري توضيح ميدم لرزه بر اندامم افتاده) اميدوارم متوجه شده باشيد. فشار مخزن يا همون ظرف بي اندازه زياد شده حالا که اگر گرما نديم به ظرف و شروع کنيم به سرد کردنش (يعني منبع گرما رو خاموش کنيم و سردش کنيم) دوباره مايع ميشه حالا اين گاز ما اگر بالاتر از دماي بحراني باشه چي مايع نميشه و ظرف تحت فشار بالا باقي ميمونه.

همه اين تفاسير وقتي هستش که ظرفمون تحمل فشار بالا رو داشته باشه که عملا نداره و يه جايي ديگه آه از نهادش در مياد و مي ترکه

ضمنا هيدروژن مايع مصرف صنعتي نداره که همه جا بشه پيداش کرد. تقريبا اکثر گازهاي سبک متان هوا ازت اينا رو فقط تحت فشار نگهداري ميکنند که مقدارش زياد باشه مايع اصلا نيست. شايد در تدابير شديد عملياتي و شرايط بسيار کنترل شده اين ظروف رو تو آزمايشگاه بشه ديد

وگرنه هيدروژن مايع با دماي بحراني نزديک صفر مطلق اصلا تصورش هم برام مشکله

ممنونم a_rudi از پاسخت، پس با این تفاسیر تصور داشتن هیدروژن مایع مشکل هست؟ من فقط شبیه سازیشو با HySys میخوام.
اصولاً چون من 4 سال پیش مدرکمو گرفتم و الان میخوام دوباره شروع کنم میخوام یک پروژه ی کاملیو شروع کنم که هم راحت باشه و تقریباً تمام دستگاههای مهندسی شیمی داخل این پروژه باشه مثل مبدلها، میکسر ها، برجهای تقطیر، پمپ ها، کمپرسورها و... حالا اگر با چند تا پروژه ی کوچکتر میشه شروع کرد بهتر. و در ضمن تمام محاسبات این پروژه یا پروژه ها رو هم علاوه بر HySys خودم انجام دهم، ممنون میشم اگه شما یا دوستان کمک کنند.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
چی هست اون حلاله حالا ؟
اشکان جان عرض کردم که حلال سريع واسه لاستيک نديدم،‌ اما حتي نفت هم در دراز مدت لاستيک رو حل ميکنه،‌ البته لاستيک مواد نگهدارنده و تثبيت کننده هم داره که در پايداريش خيلي موثره

اين فايل رو يه نيگاهي بنداز فقط نفهميدم NMP چيه

آخرین ویرایش:

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
فکر کنم باید از مرغابی استفاده کنی. نه تنها مضر نیست مفید هم هست.

مرغابي هم جالبه خيلي. براي از بين بردن جلبک در صنعت آب ژاول استفاده ميشه معمولا،‌ که گمان ميکنم بسيار براي موجود زنده هم مضر باشه. به هر حال اگر آب روان باشه و مواد مغذي رشد جلبک مثل فسفات و نيترات نداشته باشه جلبکي هم نخواهد بود. البته هيچ نظري نمي تونم بدم که چه بايد کرد يه سري به تاپيکهاي مهندسان کشاورزي بزنيد

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرغابي هم جالبه خيلي. براي از بين بردن جلبک در صنعت آب ژاول استفاده ميشه معمولا،‌ که گمان ميکنم بسيار براي موجود زنده هم مضر باشه. به هر حال اگر آب روان باشه و مواد مغذي رشد جلبک مثل فسفات و نيترات نداشته باشه جلبکي هم نخواهد بود. البته هيچ نظري نمي تونم بدم که چه بايد کرد يه سري به تاپيکهاي مهندسان کشاورزي بزنيد

البته در کولینگ تاورها که شرایط وجود جلبک فراهمه از گاز کلر استفاده میشه ولی در استخرها بعلت سمی بودن گاز کلر از پرکلرین استفاده میشه ولی باید به حدی زده شه که ph آب در حد مجاز باقی بمونه
دامنه مطلوب PH برای آب استخر 4/7 تا 6/7 می باشد. حداقل و حداکثر مجاز آن نیز 2/7 تا 8 می باشد.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
البته در کولینگ تاورها که شرایط وجود جلبک فراهمه از گاز کلر استفاده میشه ولی در استخرها بعلت سمی بودن گاز کلر از پرکلرین استفاده میشه ولی باید به حدی زده شه که ph آب در حد مجاز باقی بمونه
دامنه مطلوب PH برای آب استخر 4/7 تا 6/7 می باشد. حداقل و حداکثر مجاز آن نیز 2/7 تا 8 می باشد.

بله دقيقا همينطور حامد عزيز،‌ آب ژاول هم اگر در فضاي باز باشه حالا يا در معرض هوا يا آب کلر آزاد ميکنه، که شما فرموديد. اما پرکلرين که آب شرب شهري هم تزريق ميشه و ما انسانها به مقدار مکفي هم ميخوريم :( چه خوب چه بد. در کل پرکلرين و يا ترکيبي از يون هيپوکلريت فکر نکنم براي ماهي ها هم مضر باشه و اون مقصد رو براورده ميکنه

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
بر وبچ کسي ميدونه شرکت نفت بهران روغن موتورهاي بنزين اش رو بازيافت ميکنه يا توليد ميکنه؟
روغن موتورهاي سينتتيک و فول سينتتيک رو چي؟

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
اشکان جان عرض کردم که حلال سريع واسه لاستيک نديدم،‌ اما حتي نفت هم در دراز مدت لاستيک رو حل ميکنه،‌ البته لاستيک مواد نگهدارنده و تثبيت کننده هم داره که در پايداريش خيلي موثره

اين فايل رو يه نيگاهي بنداز فقط نفهميدم NMP چيه
سلام
ممنون دوست عزیز بابت زحماتی که برای پیدا کردن جواب کشیدی
ولی اگه دقت کرده بودی من گفته ام حلال برای پلیمر تشکیل شده از بوتادین

این NMP که شما برای من پیدا کردی حلال خود بوتادین است که مخفف ماده نرمال متیل پیرولیدن هست و برای جداسازی ماده 1,3 butadiene از برش 4 کربنه که محصول جانبی واحد الفین هست استفاده میشه (بر اساس واحد تحت لیسانس BASF)

اگه کسی اطلاعی از حلال پلیمر بوتادین داره به من بگه
البته باید اضافه کنم که این حلال باید در یک بازه حداکثر 48 ساعته قادر به حل کامل پلیمر ما باشه

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
بله دقيقا همينطور حامد عزيز،‌ آب ژاول هم اگر در فضاي باز باشه حالا يا در معرض هوا يا آب کلر آزاد ميکنه، که شما فرموديد. اما پرکلرين که آب شرب شهري هم تزريق ميشه و ما انسانها به مقدار مکفي هم ميخوريم :( چه خوب چه بد. در کل پرکلرين و يا ترکيبي از يون هيپوکلريت فکر نکنم براي ماهي ها هم مضر باشه و اون مقصد رو براورده ميکنه
شرکت هنکل ماده ای داره به نام FERROCID که دقیقا" برای کولینگ تاور ها استفاده میشه.
ادامه تحقیق با خودتون

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شرکت هنکل ماده ای داره به نام FERROCID که دقیقا" برای کولینگ تاور ها استفاده میشه.
ادامه تحقیق با خودتون

مرسی اشکان جان من دنبال یه ماده ای بودم برای اضافه کردن به آب کولینگ که مشکلات کلر را نداشته باشه برم هم ماده خوبیه

designchem

کاربر ممتاز
سلام.بچه ها کسی میدونه که تو پالایشگاهای ایران واحدRFCC ساخته شده داریم یا نه؟

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام.بچه ها کسی میدونه که تو پالایشگاهای ایران واحدRFCC ساخته شده داریم یا نه؟

فک کنم جدیدا این کار انجام میشه. تو پالایشگاه جدیدی که تو اراک دارن میسازن فک کنم این واحد رو هم داشته باشه.

designchem

کاربر ممتاز
آره سرمد جان .تجهیزاتش داره ساخته میشه.من خودم برج slurry settler شو دیدم .main column ش هم به زودی از کارگاه بیرون میاد.
یه سوال دیگه همونطور که میدونید یکی از روشهای ccr روش IFP احیاناً کسی نمیدونه تو کدوم یکی از پالایشگاههای کشور این روش استفاده میشه شماتیک کلیش شبیه شکل زیره

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
آره سرمد جان .تجهیزاتش داره ساخته میشه.من خودم برج slurry settler شو دیدم .main column ش هم به زودی از کارگاه بیرون میاد.
یه سوال دیگه همونطور که میدونید یکی از روشهای ccr روش IFP احیاناً کسی نمیدونه تو کدوم یکی از پالایشگاههای کشور این روش استفاده میشه شماتیک کلیش شبیه شکل زیره

اینو من تو پتروشیمی برزویه دیدم.

اینم عکسش

حسن اقبالی

عضو جدید
سلام...

آیا می توان از تله بخارهای liquid expansion steam trap در دمای بالاتر از 100 درجه استفاده کرد؟ علت آن چیست؟

در این مدل جریان آب کندانس و هوا به داخل تله وارد شده و از آن خارج می شود, به مرور اگر جریان اصلی بخار وارد

تله شود, روغن داخل تله گرم شده و با بسته شدن شیر ورودی به تله از فرار بخار از سیستم جلوگیری می شود. دمای آب کندانس خروجی از تله بخار ثابت و بین 60 تا 100 درجه قابل تنظیم است.

پیوست ها

• thermostatic_traps1.gif
    thermostatic_traps1.gif
    21.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام

معمولا جهت كنترل شرايط شيميايي آب ورودي به استيم درام از يك سري مواد شيميايي استفاده ميكنند ( مرفلين ، فسفاتها ، آمونياك ، اكسيژن زدا .....)
كه بعضي از اين مواد در استيم درام تزريق و برخي ديگر در مراحل قبل اضافه ميشه . كه به عنوان مثال مواد كنترل كننده PH و اكسيژن زدا در مراحل قبل به آب اضافه ميشه.

در بعضي پروسس ها اين مواد به درون Deaerator و در برخي ديگر به ساكشن پمپهاي bfw اضافه ميگردد. بنظر شما تفاوت اين دو نوع طراحي در چيه ؟ ايا به نوع مواد بستگي داره - به علت زمان ماند مواد.....

با سپاس

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

معمولا جهت كنترل شرايط شيميايي آب ورودي به استيم درام از يك سري مواد شيميايي استفاده ميكنند ( مرفلين ، فسفاتها ، آمونياك ، اكسيژن زدا .....)
كه بعضي از اين مواد در استيم درام تزريق و برخي ديگر در مراحل قبل اضافه ميشه . كه به عنوان مثال مواد كنترل كننده PH و اكسيژن زدا در مراحل قبل به آب اضافه ميشه.

در بعضي پروسس ها اين مواد به درون Deaerator و در برخي ديگر به ساكشن پمپهاي bfw اضافه ميگردد. بنظر شما تفاوت اين دو نوع طراحي در چيه ؟ ايا به نوع مواد بستگي داره - به علت زمان ماند مواد.....

با سپاس

اختلاط مواد شيميايي کنترل شرايط عملياتي آب خوراک بويلر بايد به نحوي کامل و بدون نقص انجام گيرد و بسته به نوع مواد بايد زمان ماندي هم براي آنها در نظر گرفت. به عنوان نمونه براي کنترل مواد معلق از مواد شيميايي استفاده مي شود که مستقيم به ديگ بخار تزريق مي‌گردند. کنترل اکسيژن بايد به نحو کامل و با ماند کافي انجام شود تا اکسيژني باقي نماند (عامل خورندگي) و همينطور اکسيژن آزاد شده دفع شود. بهترين حالت تزريق ماده شيميايي در محل ورود دي‌اريتور مي‌باشد، تا هم اختلاط خوبي انجام شود و هم اينکه تا بهره‌برداري مدتي جهت آزاد سازي اکسيژن زمان داشته باشيم.

بالا