فلر و طراحی فلر [ Flare ]

oil2418

عضو جدید
سوال: چرا لاینهای فلررو تو پالایشگاهها از بالا عبور دادن چرا از پایین این کار رو نکردن؟:que:

gharachorloo

عضو جدید
سوال: چرا لاینهای فلررو تو پالایشگاهها از بالا عبور دادن چرا از پایین این کار رو نکردن؟:que:

فکر می کنم یکی از دلایلش این باشه که معمولا به هدر فلر از واحدها و تجهیزات مختلف پالایشگاه شاخه(Branch)های زیادی وصل میشه که متصل کردن این خطوط به هدر در حالتیکه خطوط اصلی در بالای Pipe Rack باشند راحت تر و عملیاتی تره.
یادمون باشه که اتصال شاخه های فرعی به هدر اصلی فلر باید از بالا یا کنار لوله باشه که این نوع اتصال طبعا به فضای بیشتری احتیاج داره.

gharachorloo

عضو جدید
طول شعله فلر

طول شعله فلر

دوستان فکر می کنید طول شعله فلر پالایشگاههای گازی پارس جنوبی در هنگام Shut Down چقدر است؟
حدسهاتون رو بزنید تا چند تا عکس با حال در این زمینه براتون بذارم.:question:

ehsan-pirouz

عضو جدید
Zero Flare

Zero Flare

سلام . Zero Flare یعنی حذف مشعل از پالایشگاهها . حالا کسی اطاعی درباره نحوه کار این فرآیند داره ؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
دوستان فکر می کنید طول شعله فلر پالایشگاههای گازی پارس جنوبی در هنگام Shut Down چقدر است؟
حدسهاتون رو بزنید تا چند تا عکس با حال در این زمینه براتون بذارم.:question:

15 متر به بالا.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با سلام به پیرجوی عزیز
از 15 متر که بیشتره و کاملا درسته.
اما چقدر؟
حدس دیگه نبود؟

فقط یه حدس ساده نیست، به خیلی پارامترها بستگی داره، طول فلر، کوتاه باشه بلند باشه؟ نوع ترکیباتی که وارد می شوند؟ گاز؟ گاز مایع؟ ترکیبات سنگین؟ نوع فلر؟ فلر مکعبی باشه؟ فلر زمینی باشه؟ فلر پایه فلزی؟ فلر ماتریسی(این فلرها به صورت تجمعی هستند که طول شعله آن ها از یک متر بیشتر تجاوز نمی کنه) فلر خودپا معمولا طول شعله بسیار بلندی دارند که من تا 30 متر هم مشاهده کردم. اما فقط به مدت 24 ساعت معمولا دمای زیاد باعث تخریب هدر فلر می شود.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
میدونید برای طراحی فلر باید یک سری عوامل زیست محیطی در نظر گرفته بشه بر طبق استاندارد حداکثر تشعع مجاز برای افراد عملیات
کد:
btu/hr.ft^2 500
در نظر گرفته میشه و همچنین حداکثر سرعت یا Vmax هم مهمه که بسته به ارزش حرارتی گازهای ارسالی به فلر از 60 تا 400 فوت بر ثانیه متغیره

gharachorloo

عضو جدید
فقط یه حدس ساده نیست، به خیلی پارامترها بستگی داره، طول فلر، کوتاه باشه بلند باشه؟ نوع ترکیباتی که وارد می شوند؟ گاز؟ گاز مایع؟ ترکیبات سنگین؟ نوع فلر؟ فلر مکعبی باشه؟ فلر زمینی باشه؟ فلر پایه فلزی؟ فلر ماتریسی(این فلرها به صورت تجمعی هستند که طول شعله آن ها از یک متر بیشتر تجاوز نمی کنه) فلر خودپا معمولا طول شعله بسیار بلندی دارند که من تا 30 متر هم مشاهده کردم. اما فقط به مدت 24 ساعت معمولا دمای زیاد باعث تخریب هدر فلر می شود.

پیرجو جان
کاملا حق با شماست.هر نوع فلر به لحاظ ساختار می تواند مقدار خاصی گاز را از خود عبور دهد که طول شعله مطمئنا وابسته به فلو و فشار گازهای خروجی از stack است و محاسبات تشعشع و نویز نیز میبایستی انجام بگیرند.
اما من پرسیده بودم که طول شعله فلر پالایشگاههای پارس جنوبی در هنگام Shut Down.
برای پالایشگاهی که روزانه 2-3 میلیارد فوت مکعب گاز به عنوان خوراک داره که از فلر کوتاه،فلر تجمعی،مکعبی و.....استفاده نمی کنند.از انواع فلرهای مرتفع Elevated Flares شامل خود ایستا Self Support ،دکل دار Derrick Flares (این نوع تو پارس جنوبی خیلی رایجه فازهای 2،3،4،5،6،7،8،9،10،14،15,17،18 از این نوع فلر استفاده میکنند)،Guy Wired که به کمک کابل که به نقاط مختلف بدنه فلر متصل میشود روی زمین فلر رو محکم میکنند(فلر فاز 1 از این نوعه)،و نوع ترکیبی Combined که معمولا ترکیبی از انواع self supportو guy wired است.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بالا بودن ميزان ضايعات و هرز رفت انرژي از معضلات موجود در صنعت نفت ، گاز و پتروشيمي در ايرن مي باشد . افزايش مصرف و هرز رفت بي رويه انرژي باعث هدر دادن سرمايه هاي ملي و نيز آلودگي محيط زيست مي گردد . معمولا از دو روش برای بازیافت گازهای ارسالی به فلر استفاده میشود 1. استفاده از مايكرو توربين ها جهت توليد برق 2. استفاده از كمپرسور جهت تراكم گاز .

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مطالعه امكان سنجي سيستم بازيابي گازهاي ارسالي به فلر و كاهش عمليات فلرينگ

مطالعه امكان سنجي سيستم بازيابي گازهاي ارسالي به فلر و كاهش عمليات فلرينگ

مطالعه امكان سنجي سيستم بازيابي گازهاي ارسالي به فلر پتروشيمي تبريز و كاهش عمليات فلرينگ

پیوست ها

• CDM.pdf
    416.7 کیلوبایت · بازدیدها: 2

chemz2069

عضو جدید
فلر

فلر

سلام،می خواستم اطلاعاتی در مورد فلر(دلیل نصب کردنش تو واحدای صنعتی و اجزای تشکیل دهنده اون و نحوه کارکرد) به من بدید. با تشکر:smile:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام،می خواستم اطلاعاتی در مورد فلر(دلیل نصب کردنش تو واحدای صنعتی و اجزای تشکیل دهنده اون و نحوه کارکرد) به من بدید. با تشکر:smile:

پرداختن به موضوع فلر از دو جهت کلی دارای اهمیت میباشد اول آنکه گازهای ارسالی به فلر گازهای با ارزش اقتصادی قابل توجهی است و نکته دوم تاثیرات مخرب زیست محیطی ناشی از احتراق گازهای مذکور است

بر اساس تخمین بانک جهانی سالیانه 110 میلیارد متر مکعب از از گازهای طبیعی در فلرها سوزانده میشود این میزان گاز تلف شده میتواند نیاز سالیانه سوخا امریکای مرکزی و جنوبی یا آلمان و ایتالیا را مرتفع سازد
حال جالب این هست که بدونید 10 درصد کل فلرینگ جهان مربوط به ایرانه که در مقام سوم جهانی قرار داره در این لیست نیجریه با 16 درصد در صدر جدول و بعد روسیه با 11 درصد و ایران 10 درصد ، الجزیره 6 درصد ، مکزیک 5 درصد و کشورهای انگولا ،اندونزی و ونزوئلا با 4 درصد و....
جالب توجه اینکه امریکا بیشترین صنعایع فرایندی رو در اختیار داره فقط 3 درصد flaring دنیا رو داره
در حالت کلی سیستم فلر به دو قسمت تقسیم میشود یکی سیستم جمع اوری فلر شامل knock out drum و دیگری دودکش فلر در پالایشگاهای بزرگ از ظروف جمع اوری مجزایی در هر یک از واحد ها استفاده شده است تا امکان over hual واحد های مختلف تسریع گردد عموما سیستم فلر مرکب از اجزای زیر است:

• لوله های جمع آوری گازها از واحد های فرایندی
  • ظرف جمع آوری به منظور میعان و خارج سازی مایعات همراه مشعل
  • آب بند مایع جهت جلوگیری از برگشت شعله
  • دود کش با یک یا چند مشعل
  • پایلوت ، سیستم گازرسانی به مشعل و سیستم جرقه زنی
  • سیستم تزریق بخار یا هوا برای ایجاد شعله کم دود
  • تجهیزات کنترل و نظارتی برای بهینه نمودن سیستم فلر

chemz2069

عضو جدید
خیلی ممنون میشم اگه این فایل رو بذارین واسه دانلود که بقیه هم استفاده کنن.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. اگه لطف کنین فایل power point بذارین، عالی میشه

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مجدد. مهندس واحد تصفیه گاز همیشه میگفت بحث طراحی سیستم فلر خیلی پیچیده است. من میگم هر چند طراحی تو ایران زیاد جایی نداره، بیایم ثابت کنیم ما میتونیم این مبحثه کامل بازش کنیم...

M.Anbari

عضو جدید
سلام دوستان.

پایانامه من در مورد فلر و تا چند روز دیگه سمینارم باید ارایه بدم، بنابر این هم کمک میخام و هم کمک میکنم.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام آقا حامد. در مورد آب بند مایع و مکانیزم عملکردش و تزریق بخار لطف کنین توضیح بدین، عالی میشه. جالبه من فکر میکردم فقط هوا میشه تزریق کرد به سیستم فلر!

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام با عرض شرمندگی :confused:
هر کاری میکنم نمیتونم آپلودش کنم .اگه خواستین mail تون رو بهم بدین واستون میفرستم
باران باش و ببار ، نپرس پیاله های خالی از آن کیست :gol:

مهندس اون فايل پاورپوينت رو زيپ کنيد و در صفحه پيشرفته پاسخ همين سايت يک دکمه هست به نام فايل‌هاي ضميمه اون رو کليک کنيد يه صفحه جديد باز ميشه که ديگه بقيه‌اش کاملا گويا ست

ممنون

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام آقا حامد. در مورد آب بند مایع و مکانیزم عملکردش و تزریق بخار لطف کنین توضیح بدین، عالی میشه. جالبه من فکر میکردم فقط هوا میشه تزریق کرد به سیستم فلر!

عرضم به حضور شما که در پایین ساختمان فلر قسمتی تعبیه شده به اسم seal water drum که وظیفه اش جلوگیری از یک زدن شعله در طول شبکه فلر هست

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عرضم به حضور شما که در پایین ساختمان فلر قسمتی تعبیه شده به اسم seal water drum که وظیفه اش جلوگیری از یک زدن شعله در طول شبکه فلر هست

مرسی آقا حامد. دوستان اگه بتونن ادامه بدن،عالی میشه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
API 537 Flare Details for General Refinery and Petrochemical Service

دوستانم خوبم مستحضرید برای طراحی هر تجهیز ما به استاندارد آن احتیاج داریم در زیر فایل استاندارد های طراحی فلر را قرار میدهم که مشتمل بر 116 صفحه است

DOWNLOAD

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اینم فایل ضمیمه

پیوست ها

• API 537 Flare Details for General Refinery and Petrochemical Service - 2003.pdf
    1.9 مگایابت · بازدیدها: 2

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
استاندارد IPS برای طراحی فرایندهای فلر و سیستمهای تخلیه

پیوست ها

• e-pr-460.pdf
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 1

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
استاندارد بالا جون به شکل فارسی - انگلیسی هست برای تقویت زبان تخصصی دوستان نیز مفیده

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در اینجا نیز استاندارد های IPS 450 و IPS 470 را که مربوط به استاندارد های تخیله فشار مربوط به شیر های اطمینان و استاندارد اقدامات اضطراری را در اینجا قرار میدم که قطعا در طراحی فلر مورد استفاده قرار میگیره

پیوست ها

• e-pr-470.pdf
    88.5 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • e-pr-450.pdf
    259.1 کیلوبایت · بازدیدها: 1
بالا