روش راه اندازی LCD فارسی 4*20 و کدهای فارسی در Bascom

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
روش راه اندازی LCD فارسی 4*20 و کدهای فارسی با مثال برای میکرو ای وی آر AVR در بسکام Bascom

سلام

چند ماه پیش در پاساژ امجد یه LCD 20*4 خریدم که برام جالب بود آخه به غیر از اینکه کد های کارکتر های انگلیسی رو میشناخت کدهای کارکتر های فارسی هم برایش تعریف شده بود

روش وصل کردنش به میکرو مثل LCD 16*2 هستش فقط در config lcd باید 20*4 تعریفش کنید در ادامه چند تا نکتهه رو ذکر می کنم که مهمه:

· کد های کارکتر های فارسی رو باید به صورت lcd chr(cod) در برنامه بسکام بنویسد

· برای نوشتن کلمه ”محمد“ روی lcd به فنگلیش مینویسیم lcd”mohammad” ولی اگه بخواهیم فارسی بنویسیم باید تک تک کلمات مـ ـحـ ـمـ د رو به صورت برعکس واسه میکرو بفرستیم آخه فارسی از راست به چپ نوشته میشه برعکس انگلیسی پس باید کد کلمات د ـمـ ـحـ مـ رو واسه میکرو بفرستیم همانطور که میدونید برای فرستادن کد یک کاراکتر به میکرو از دستور ”تابع“ chr() استفاده می کنیم .

کد:
 '86/2/28 digital lock  program by Malek64@gmail.com'
$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 8000000
''''''''''''''''''''''''''
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.0 , Db5 = Portc.1 , Db6 = Portc.2 , Db7 = Portc.3_
                                     , E = Portc.4 , Rs = Portc.5
Config Lcd = 20 * 4
Cls
Wait 1
Cursor Off
Do
Lcd Chr(198) ; Chr(233) ; Chr(194) ; Chr(232)
Waitms 500
Cls
Waitms 500
Loop

end

iranians20

عضو جدید
سلام
من در مدارم از LCD فارسی 20*4 موجود در بازار استفاده می کنم ولی بدلیل اینکه نیاز دارم در سرعت بالا از آن استفاده کنم یا باید به صورت 8 بیتی استفاده کنم و یا به صورت 4 بیتی و با استفاده از پرچم
busy از آن استفاده کنم
اما وقتی به صورت 8 بیتی استفاده می کنم اعداد 4 تا8 را با علائم < > = و غیره نشان می دهد و وقتی به مکان نما دستور رفتن به سطر وستون مشخصی را می دهم به جای دیگری می روم بارها پایه های میکرو و LCD را بررسی کردم و درست وصل شده بود و وقتی به صورت 4 بیت بدون پرچم busy استفاده می کنم کاملا LCD درست عمل میکند​

وقتی در حالت 4 بیت با پرچم busy استفاده می کنم هیچ چیزی نمایش نمی دهدالبته در این حالت
من از دستور Lib lcd4busy$ در محیط بسکام استفاده می کنم​

هر دو روش فوق برروی LCD 2*16 کاراکتری کاملا جواب می دهدو هیچ مشکلی ندارد​

لطفا راهی را بگویید که بتوانم از LCD 4*20 فارسی یا به صورا 8 بیتی یا 4 بیتی همراه پرچم busy استفاده کنم​
باتشکر

[FONT=Arial (Arabic)]
[/FONT]

amirvenus

عضو جدید
سلام ببخشید من تو سایتها گشتم که اون ال سیدی 20*4 که فارسی می نوشت بخرم ولی انواع مدل بود میتونید مدلشو بگید ممنون میشم