ربات صنعتی

مازارو

عضو جدید
من در زمینه ربات صنعتی و شبیه سازی فعالیت دارم و قرار به ساخت ربات صنعتی شش درجه ازاد با پی لود بالا را دارم .برنامه کنترولی ربات همچنین شبیه سازی در دانشگاه آلمان صورت گرفته وپارامترها مربوط به ربات صنعتی RV6 شرکت REIS آلمان بوده و در محیط MATLAB نوشته شده و می توان خروجی برنامه را در EASY-ROB شبیه سازی کرد حال مشکل طراحی یک ربات صنعتی با برند ایرانی و جنبه مالی طرح می باشد.

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
۱- کنترلش چیست؟

۲- می گویی شرکت reis بعد می گویی برند ایرانی!

۳- تو ایران این چیز ها خریدار ندارد. فقط در مواقعی از ربات استفاده می شود که هیچ انسانی حتی با دقت بسایر پایین تر نتواند از آن را انجام دهد. در این مواقع هم همیشه جنس باید خارجی باشد!

۴- اگر بتوانی سایز کوچک (آزمایشگاهی - رومیزی) بسازی ، آن وقت می توانی انتظار داشته باشی چند تا دانشگاه ازت بخرند

مازارو

عضو جدید
با تشکر از دوست عزیز
ربات صنعتی پایه علم رباتیک محسوب می گردد و دلیلی که تولید این محصول را در اختیار شرکتهایی همچون ABB و یا KUKA قرار داده توان علمی بالا و درک بنیادری است که این شرکتها در زمینه مکانیک ,کنترول و کامپیوتر به دست اورده اند و حتئ برخی کشورها همچون روسیه و چین نیز فاقد تکنولوژی لازم در این زمینه بوده و مثل صنایع ما وارد کننده و مصرفگرا هستند.
شاید این حرف من بعضی ها را رنجیده خاطر نماید ولی در نمایشگاههای علمی در ایران دانشجویان چند ارمیچر را که به صورت on وoff کار میکنند به هم وصل کرده و با حرکت دادن انها ذوق زده شده و به آن بازوی مکانیکی یا ربات صنعتی می گویند و از کنترول گشتاور،سرعت،شتاب و غیره خبری نیست و وقتی بحث شرکتها می شود هر شرکتی خود را سردمداراین علم می داند.
حال در جواب سوال شما باید عرض کنم جهت کنترول ربات صنعتی از کنترولر های متفاوتی می توان استفاده نمود در کل گشتاور محاسبه شده و جریان اعمالی به سروو موتور جهت حرکت TCP ربات در مسیر ایده آل یکی بوده و به پارامترهایی همچون وزن بازوها ,نتطه ثقل, تانسرلختی ,توان تبدیل گیربکسها وچندین پارامتر دیگر وابسته بوده و در برنامه نوشته شده این پا رامتر های مربوط به ربات صنعتی شش درجه آزاد RV6 شرکت REIS می باشد حال در صورت طراحی یک ربات جدید با برندی تازه در سالید پارامترها ی جدید جای این پارامتر را می گیرد.
ربات طراحی شده جنبه تجاری خواهد داشت.
با سباس

آخرین ویرایش:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
پس شما در زمینه ی ربات صنعتی کار نمی کنید. بلکه در زمینه بازو های مکانیکی (بازو هنرمند) فعالیت دارید

ولی باز خوب هست که شما با جریان و گشتاور کار می کنید (نه مانند بسیاری از ایرانیان که کار موقعیت را حلقه باز انجام می دهند)

من برنامه متلبی را که دارید ندیدم. اما اگر در آن دناویت هارتبرگ آن ثابت باشد، نمی توان با تغییر شکل ربات دوباره آن را کنترل کرد. در این صورت شما فقط می توانید ربات را با همان ابعاد بسازید.

پیشنهاد: برنامه کنترل را از متلب به سی (خالص) تغییر بدهید تا بتوانید آن را تجاری کنید

امیدواریم، شما اولین برند بازو مکانیکی ایران را ایجاد کنید و بعد از آن به سمت ربات صنعتی حرکت کنید

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
شاید این حرف من بعضی ها را رنجیده خاطر نماید ولی در نمایشگاههای علمی در ایران دانشجویان چند ارمیچر را که به صورت on وoff کار میکنند به هم وصل کرده و با حرکت دادن انها ذوق زده شده

حرف شما درست است من خودم چندین نمونه دیدم. اما چرا نیمه پر لیوان را نمی بینید. این دانشجویان بهتر از دانشجویانی هستند که تا حالا اصلا موتور سروو ندیدند یا نمی دانند رله چه شکلی است

شما را دعوت می کنم از مسابقات رباتیک امیرکبیر ، لیگ «ربات های کار» همان لیگ atWork یا @work را مشاهده کنید. در این لیگ ربات های بسیار بهتری می بینید که ممکن است نظرتان نسبت علم ایران عوض شود

مازارو

عضو جدید
با تشکر از دوست محترم
راستش من منظور شما از بازو مکانیکی را درک نکردم در هر حال منظور من ربات صنعتی است وشما میتوانید کلمه Industrieroboter را جستجو کنید.
همچنین چنانکه شما با ساختار رباتهای صنعتی اشنا باشید و با نحوه کنترول این وسیله دیگر محدودیتی در طراحی آن با مشخصات دلخواه نخواهید داشت یعنی فاصله مفصلها ،تعداد درجات ربات،،تبدیل مختصات از یک دستگاه به دستگاه دیگر وغیره و این بدین معنی است که لازم نیست از روی رباتهای مشابه کپی برداری شود همچنین شما میتوانید در هر نرم افزار برنامه نویسی مثل MATLAB و یا C،Delphi و یا با استفاده محیط STL زیمنس و با استفاده از PLC کنترولر خود را پیاده سازی کنید.
با سپاس.

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
با تشکر از دوست محترم
راستش من منظور شما از بازو مکانیکی را درک نکردم در هر حال منظور من ربات صنعتی است وشما میتوانید کلمه Industrieroboter را جستجو کنید.
همچنین چنانکه شما با ساختار رباتهای صنعتی اشنا باشید و با نحوه کنترول این وسیله دیگر محدودیتی در طراحی آن با مشخصات دلخواه نخواهید داشت یعنی فاصله مفصلها ،تعداد درجات ربات،،تبدیل مختصات از یک دستگاه به دستگاه دیگر وغیره و این بدین معنی است که لازم نیست از روی رباتهای مشابه کپی برداری شود همچنین شما میتوانید در هر نرم افزار برنامه نویسی مثل MATLAB و یا C،Delphi و یا با استفاده محیط STL زیمنس و با استفاده از PLC کنترولر خود را پیاده سازی کنید.
با سپاس.

بازوی مکانیکی چیزی است که شما بهش می گی ربات صنعتی!

ربات صنعتی = بازوی مکانیکی + حسگر (محیط خارج معمولا دوربین) + واحد خودمختارساز

بازوی مکانیکی (غیر ربات) یک مسر مشخص را تکرار می کند

ربات صنعتی مسیر خود را بنابر شرایط محیط تغییر می دهد. مثلا ربات های چسب زن دور شیشه ، یا ربات های جدا کننده میوه های درجه ۱ از درجه دو و از خراب

یک بازوی مکانیکی تنها نمی تواند تشخیص دهد که کدام میوه سالم و کدام یک خراب است. ولی یک ربات صنعتی می تواند

اگر یک نفر (انسان) در مسیر حرکت تعریف شده بازو مکانیکی قرار بگیرد له می شود. اما اگر در مسیر کار یک ربات صنعتی قرار بگیرد ربات متوقف می شود تا انسان از محیطش خارج شود

شما معلوم است که کار کنترلی نکردید! وگرنه نمی گفتید طراحی یک کنترل برای همه کافی است. مگر این که منظور شما کنترل مستقل هر مفصل به صورت جدا باشد و نه کنترل حرکت TCP ربات

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز لطفأ در خواندن متون دقت بیشتری نمایید من عرض کردم از هر نوع کنترولری می توان استفاده کرد مثلأ کنترول از نوع کاسکاد P&PI یاMPPI معلوم است که برای هر یک از درجات ربات یک کنترولر مستقل لازم است اما در کل جریان اعمالی به سروو موتورها جهت تولید گشتاور محاسبه شده ربطی به کنترولرهای متفاوت ندارد همچنین متشکرم از تعریف جدید ربات صنعتی .
سپاس

آخرین ویرایش:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
معلوم است که برای هر یک از درجات ربات یک کنترولر مستقل لازم است اما در کل جریان اعمالی به سروو موتورها جهت تولید گشتاور محاسبه شده ربطی به کنترولرهای متفاوت ندارد/QUOTE]

گشتاور متفاوت جربان متفاوت نباز دارد.

کنترلر است که می گوید ما چه جربانی (گشتاوری) اعمال کنیم

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز شما مشکل در تفسیر لغات دارید یعنی مثلأ مبایلی که دوربین نداشته باشه از نظر شما مبایل نیست ویا هلیکوپتر چیزی اضافه تر از بالگرد داره ،متاسفانه اساتید ما کلماتی کشف کردن که خود این کلمات بخشی از مشکل شده کلمه ًبازوی مکانیکی ماهرً یک کلمه بی معنی است که برای ربات صنعتی جایگذین کرده اند و حال شما فکر می کنید حتمئ ربات صنعتی باید دارای قدرت بینایی باشد ویاغیره و من فکر می کنم قصور نه از شما بلکه از اساتید ماست.
حال اگه امکان داره می خوام کمی در باره نحوه کار ربات صنعتی توضیحاتی بدم شاید مشکل شما و دوستان حل شد.
ابتدا عرض کنم وقتی شما دستورات حرکتی را برای TCP ربات وارد می کنید مثلإ PTP یا LIN ابتدا برنامه آن را تجزیه وتحلیل می کند تا دریابد ایا این نقاط در محدوده حرکتی ربات صنعتی می باشد یا نه بعد بر اساس زمانهای نمونه برداری مثلا 0.01 ثانیه وشتاب و سرعت داده شده واحد کنترولر ربات اقدام به محاسبه مدت زمانی می نماید که از موقعیت فعلی تا نقطه هدف به طول خواهد انجامید همچنین اقدام به محاسبه موقعیت مفاصلgها برای هر یک از زمانهای نمونه برداری می نماید که مجموع سری این نقاط مسیر ایده آل را تشکیل میدهند ودر فایل مناسب ذخیره می شود حال اگر موقعیت فعلی TCP که توسط شش انکودر منعکس می شود k و موقعیت بعدی که 0.01 ثانیه بعد می باشد را k+1 بگیریم با توجه به قانون نیوتن-اویلر ماتریس جرم،بردار اصطکاک ،گریز از مرکز و گشتاور در k محاسبه و با توجه به قانون Runge-kutta گشتاور در موقعیت k+0.5 و k+1 محاسبه و در هر یک از این بخشها با استفاده از یک کنترولر در هر مفصل از نوع MPPI ابتدا اختلاف درجه و سپس اختلاف سرعت را به صفر نزدیک کرده گشتاور در k+1 ا محاسبه می نماید وگشتاور هار محاسبه شده در هر موقعیت k,k+0.5 وk+1 در زمانهای خود با توجه به ثابت تبدیل سروو موتور(جریان به گشتاور) به صورت جریان محاسبه و به موتورها اعمال می نماید حال هرچقدر کنترولر دقت بالا داشته باشد گشتاور اعمال شده به سیستم به گشتاور محاسبه شده در مدل سیستم نزدیک خواهد بود.
لازم به توضیح است که عملکرد کنترل ربات صنعتی به صورت کمی کلی تر توضیح داده شد و شاید رفتن به ریز مسائل درست نباشد.
سپاس.

آخرین ویرایش:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
با سلام
دوست عزیز شما مشکل در تفسیر لغات دارید یعنی مثلأ مبایلی که دوربین نداشته باشه از نظر شما مبایل نیست ویا هلیکوپتر چیزی اضافه تر از بالگرد داره ،متاسفانه اساتید ما کلماتی کشف کردن که خود این کلمات بخشی از مشکل شده کلمه ًبازوی مکانیکی ماهرً یک کلمه بی معنی است که برای ربات صنعتی جایگذین کرده اند و حال شما فکر می کنید حتمئ ربات صنعتی باید دارای قدرت بینایی باشد ویاغیره و من فکر می کنم قصور نه از شما بلکه از اساتید ماست.
حال اگه امکان داره می خوام کمی در باره نحوه کار ربات صنعتی توضیحاتی بدم شاید مشکل شما و دوستان حل شد.

مشکل شما این است که هر چیز مکانیکی که با برق کار می کند را می گویید ربات!

ربات ماشینی است خودمختار

اگر قرار بر این باشد که یک مسیر ایده آل از پیش تعریف شده را برود (چه یک بار چه چندین بار) دیگر ربات نیست فرقی نمی کند که ربات صنعتی باشد ربات خانگی باشد ربات ... باشد

هر ربات یک ماموریت دارد مثلا جداسازی سیب های خراب از سیب های سالم. یک ربات با توجه به شرایط محیط تصمیم می گیرد که چه مسیری طی کند

کلا هر رباتی ازپنج قسمت تشکل شده

سیستم رباتیکی = سیستم احساس (سخت افزاری) + سیستم ادراک (نرم افزاری) + سیستم تصمیم گیری (نرم افزاری) + سیستم کنترل (هم نرم افزار و هم سخت افزار) + سیستم اعمال (سخت افزار)

چیزی که شما می گویید سه قسمت اول یعنی احساس، ادراک و تصمیم گیری را ندارد پس ربات نیست

ابتدا عرض کنم وقتی شما دستورات حرکتی را برای TCP ربات وارد می کنید مثلإ PTP یا LIN ابتدا برنامه آن را تجزیه وتحلیل می کند تا دریابد ایا این نقاط در محدوده حرکتی ربات صنعتی می باشد یا نه بعد بر اساس زمانهای نمونه برداری مثلا 0.01 ثانیه وشتاب و سرعت داده شده واحد کنترولر ربات اقدام به محاسبه مدت زمانی می نماید که از موقعیت فعلی تا نقطه هدف به طول خواهد انجامید همچنین اقدام به محاسبه موقعیت مفاصلgها برای هر یک از زمانهای نمونه برداری می نماید که مجموع سری این نقاط مسیر ایده آل را تشکیل میدهند ودر فایل مناسب ذخیره می شود حال اگر موقعیت فعلی TCP که توسط شش انکودر منعکس می شود k و موقعیت بعدی که 0.01 ثانیه بعد می باشد را k+1 بگیریم با توجه به قانون نیوتن-اویلر ماتریس جرم،بردار اصطکاک ،گریز از مرکز و گشتاور در k محاسبه و با توجه به قانون Runge-kutta گشتاور در موقعیت k+0.5 و k+1 محاسبه و در هر یک از این بخشها با استفاده از یک کنترولر در هر مفصل از نوع MPPI ابتدا اختلاف درجه و سپس اختلاف سرعت را به صفر نزدیک کرده گشتاور در k+1 ا محاسبه می نماید وگشتاور هار محاسبه شده در هر موقعیت k,k+0.5 وk+1 در زمانهای خود با توجه به ثابت تبدیل سروو موتور(جریان به گشتاور) به صورت جریان محاسبه و به موتورها اعمال می نماید حال هرچقدر کنترولر دقت بالا داشته باشد گشتاور اعمال شده به سیستم به گشتاور محاسبه شده در مدل سیستم نزدیک خواهد بود.
لازم به توضیح است که عملکرد کنترل ربات صنعتی به صورت کمی کلی تر توضیح داده شد و شاید رفتن به ریز مسائل درست نباشد.
سپاس.

در ربات صنعتی ما چیزی به نام مسیر ایده آل نداریم که شما قادر باشی با رانج کوتا حلش کنی

یک بازوی مکانیکی (یک سیستم مکاترونیکی) است که مسیر ایده آل دارد و تازه شما فقط یک روش از چندین روش حرکت یک بازو مکانیکی را گفتید.

در بازو های ارزان قیمت (اقتصادی) خیلی ها به خودشان زحمت محاسبه گشتاور و کنترل جریان را نمی دهند

مازارو

عضو جدید
با سلام به دوست عزیزم .
اولأ دوست محترم ربات انواع مختلف داره و همش را نمی توان در یک قابلمه ریخت شاید در شاخه ربات های انسان نما احساس ،تصمیم گیری بر روال منطق برنامه (ما ربات خودمختار نداریم) وزن سنگینتری داشته باشند ولی در ربات صنعتی این موقعیت ابزار است که تعیین کننده است و هر قابلیت دیگر مثل Force Control یا بینایی تکمیل کننده ربات صنعتی می باشند،ثا نیأ دوست عزیز شما هر روشی را که معرفی نمایید تنها بخش کنترولی متفاوت بود یعنی بخش محاسبه گشتاور ،ماتریس جرم و غیره به ساختار فیزیکی ربات شما بستگی دارد و جریان اعمالی به موتورها هم به موقعیت ربات،سرعت،شتاب.
از همه مهمتر هر گاه شما بخواهید TPC ربات صنعتی از نقطه A به نقطه B حرکت نماید یا به شعاعی مشخصی دایره رسم کند همواره مسیر ایده آل محاسبه و سپس TCP بر روی این مسیر کنترول خواهد شد ونمی توان با هوکوس پوکوس ازA به B رفت بلکه با رنج کوتاه همچنانکه نوشتم.
هر جنبنده ای ربات است(مازارو).
سپاس

آخرین ویرایش:

مازارو

عضو جدید
دوست عزیز منطق ربات زایده ذهن برنامه نویس آن می باشد .
از اشنایی با شما خوشحال شدم .موفق باشید.

mohamad_musavi69

عضو جدید
سلام مهندس
چرا شما روی اسم دارید بحث می کنید؟ که این پروژه اسمش بازو مکانیکی هست یا ربات صنعتی؟
با هم همکاری داشته باشید. هر دوی شما می خواهید یه مطلب رو توضیح بدید ولی همدیگه رو درک نمی کنید! هیچ کدومتونم اشتباه نگفتید.
دوست من! شما تاپیک طراحی ماشین cnc تاپیک گذاشتید ممنونم از شما. می خوام یه پیشنهاد به شما بدم. البته اگه موافق باشید:
شما گفتید پروژه CNC ساده تر از پروژه ی شماست. به دلایلی که خودتونم اشاره کردید. خوب بیاید باهم کنار هم اون پروژه رو به نتیجه برسونیم و بعد با یه تجربه تیم روی این پروژه کار کنه.
ممنون میشم نظرتون رو بدونم. راستش منم خیلی دوست دارم تو چنین پروژه ای همکاری کنم. ولی نمیشه چندتا پروژه سطح بالا رو یدفعه انجام داد.

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز از لحاظ ساختاری CNC و ربات صنعتی تشابه و تفاوتهای دارند در CNC شما با مسائل همچون محاسبه گریز از مرکز ومحاسبه ارتعاش مفصلها وغیره روبرو نیستید ولی در ربات صنعتی این پارامترها گریز ناپذیر هستند در تاپیک مربوط به CNC دوستان بیشتر به تشریح دستگاه پرداختند مثلأ نحوه ارتباط تجهیزات و پروتوکلهای به کار رفته در حالی که هدف تاپیک طراحی بخش NC دستگاه بوده که شامل میانیابی مسیر از طریق تفسیر Gکدها موقعیت فعلی محورها وتعیین مسیر با توجه به شتاب و سرعت داده شده و محاسبه جریان اعمالی به سروو موتورها که در این بخش تشابهاتی بین دو سیستم دیده میشود.
اما در خصوص پیشنهاد شما عرض کنم من برنامه کنترلی ربات صنعتی را در Matlab پیاده سازی نموده ام ومی تونم خروجی برنامه را با هر برنامه شبیه سازی مثلا EASY-ROB و یا برنامه شبیه سازی شرکت های سازنده هماهنگ کنم ویا کل برنامه را با استفاده از برنامه PCS7 زیمنس پیاده سازی و سیموله کنم و تا حدی خود را به نیمه راه رسوندم که خالی از هزینه هم نبوده در حالی که این اطلاعات در انحصار چند شرکت هست وهدفی که من از شرکت در انجمن داشتم تا حدی بحث نظر سنجی دوستان در این خصوص بود و امیدوارم رد پیشنهاد شما باعث رنجش شما و دوستان نشود.
در هر حال از پیشنهاد شما متشکرم.
با سپاس

mohamad_musavi69

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز از لحاظ ساختاری CNC و ربات صنعتی تشابه و تفاوتهای دارند در CNC شما با مسائل همچون محاسبه گریز از مرکز ومحاسبه ارتعاش مفصلها وغیره روبرو نیستید ولی در ربات صنعتی این پارامترها گریز ناپذیر هستند در تاپیک مربوط به CNC دوستان بیشتر به تشریح دستگاه پرداختند مثلأ نحوه ارتباط تجهیزات و پروتوکلهای به کار رفته در حالی که هدف تاپیک طراحی بخش NC دستگاه بوده که شامل میانیابی مسیر از طریق تفسیر Gکدها موقعیت فعلی محورها وتعیین مسیر با توجه به شتاب و سرعت داده شده و محاسبه جریان اعمالی به سروو موتورها که در این بخش تشابهاتی بین دو سیستم دیده میشود.
اما در خصوص پیشنهاد شما عرض کنم من برنامه کنترلی ربات صنعتی را در Matlab پیاده سازی نموده ام ومی تونم خروجی برنامه را با هر برنامه شبیه سازی مثلا EASY-ROB و یا برنامه شبیه سازی شرکت های سازنده هماهنگ کنم ویا کل برنامه را با استفاده از برنامه PCS7 زیمنس پیاده سازی و سیموله کنم و تا حدی خود را به نیمه راه رسوندم که خالی از هزینه هم نبوده در حالی که این اطلاعات در انحصار چند شرکت هست وهدفی که من از شرکت در انجمن داشتم تا حدی بحث نظر سنجی دوستان در این خصوص بود و امیدوارم رد پیشنهاد شما باعث رنجش شما و دوستان نشود.
در هر حال از پیشنهاد شما متشکرم.
با سپاس
ممنون از شما دوست گرامی.
یه سوال برام پیش اومد. شما که این پروژه رو تا نصف مراحل انجام دادید مابقی را هم خودتون می خواید به اتمام برسونید؟ اگه بله پس هدف از ایجاد این تاپیک چی بوده؟ ممنون.
فقط مطرح کردن مشکل مالی این طرح؟
شاید من بتونم برای مشکل مالی این طرحتون کمکی کنم.

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست گرامی شرکت هایی همچون KUKA,ABB ,FANUC و REIS هر یک غولهای صنعت به حساب مییان که در حوزه ربات صنعتی فعال هستند با سالها پشتوانه تحقیقاتی در این حوزه و خود را به جایگاه خوبی رسوندن و همه این شرکتها به دو یا سه کشور تعلق دارند از طرفی برخی کشورهای پیشرفته هم هستند مثل فرانسه،چین یا روسیه که مثل ما نتونستن ربات صنعتی تولید کنند چون اینگونه دانشها انحصاری هستند و با خوندن کتاب بدست نمی ایند و به توان مالی هم ربطی ندارد .
حال در خصوص رباتی که در نظر دارم بسازم عرض کنم در مرحله اول طراحی یک برند جدید لازمه که اولأ مشخصات اصلی ربات توش رعائت بشه بعد وارد نمودن پارامترهای جدید در بخش کنترلر و تنظیم این پارامترها همچنین وارد نمودن ربات طراحی شده در سیمولاتور از طرفی هم باید در دنیای حقیقی بازوهای طراحی شده ریخته گری وسرهمبندی بشند بعد مراحل تست و غیره.همچنین در مرحله اول لازم نیست دقت ربات یکدهم باشه بلکه هدف تولید اولین نمونه ربات صنعتی با پی لود و دقت مطلوب هست تا روش کارهای بیشتری انجام بشه .
با سپاس

mohamad_musavi69

عضو جدید
با سلام
دوست گرامی شرکت هایی همچون KUKA,ABB ,FANUC و REIS هر یک غولهای صنعت به حساب مییان که در حوزه ربات صنعتی فعال هستند با سالها پشتوانه تحقیقاتی در این حوزه و خود را به جایگاه خوبی رسوندن و همه این شرکتها به دو یا سه کشور تعلق دارند از طرفی برخی کشورهای پیشرفته هم هستند مثل فرانسه،چین یا روسیه که مثل ما نتونستن ربات صنعتی تولید کنند چون اینگونه دانشها انحصاری هستند و با خوندن کتاب بدست نمی ایند و به توان مالی هم ربطی ندارد .
حال در خصوص رباتی که در نظر دارم بسازم عرض کنم در مرحله اول طراحی یک برند جدید لازمه که اولأ مشخصات اصلی ربات توش رعائت بشه بعد وارد نمودن پارامترهای جدید در بخش کنترلر و تنظیم این پارامترها همچنین وارد نمودن ربات طراحی شده در سیمولاتور از طرفی هم باید در دنیای حقیقی بازوهای طراحی شده ریخته گری وسرهمبندی بشند بعد مراحل تست و غیره.همچنین در مرحله اول لازم نیست دقت ربات یکدهم باشه بلکه هدف تولید اولین نمونه ربات صنعتی با پی لود و دقت مطلوب هست تا روش کارهای بیشتری انجام بشه .
با سپاس
سلام
این توضیحاتتون درسته. ولی تاپیک اول که در مورد پروژه گفتید آخرش از مشکل مالی اشاره کردید. در مورد آموزش یا فراخوانی هم ندیدم تو این سایت. برام سوال شد که دلیل ایجاد این تاپیک چی می تونه باشه!؟
البته قصد جسارت ندارم. ببخشید.
اینطور که در ج.اب آخر گفته بودید نصف راه را خودتون رفتید و انجام دادید. پس دیگه به جذب نیروی تحقیقاتی و ... نیاز ندارید.

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز شاید قبلأ هم برای شما نوشتم بیشترین هدف من از شرکت در انجمن مهندسین نوعی نظرسنجی بود و اشنایی با دوستانی که حوزه فعالیتشون ربات صنعتی هست که تا بحال موفق نشدم همچنین ایجاد بستری برای اتوماسیون و ربات صنعتی بود که به مدیریت باشگاه نوشتم و تا حالا آب از آب تکون نخورده چون تازه واردم شاید دوست عزیزمون درباره کشش ربات صنعتی در ایران یک نظرخیلی خوب داد که تو ایران اینگونه کارها خریدار نداره باید سایزکوچک یا اسباب بازی باشه و اگه پارتی داشتی چندتا دانشگاه میخره وغیره حالا با این جو منفی شما جای من بودید چکار میکردید؟ تیم تشکیل میدادید؟
در خصوص نیمه راه که نوشتم دوست عزیز کاش شما و دوستانتون در خصوص برنامه نویسی و ساخت کنترلر CNC کمی جلوتر میرفتید اونوقت می دیدید که همه راه در اون نیمه راهه و شما سالها برای رسیدن به اون نیمه راه زمان لازم دارید.
با سپاس

آخرین ویرایش:

mohamad_musavi69

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز شاید قبلأ هم برای شما نوشتم بیشترین هدف من از شرکت در انجمن مهندسین نوعی نظرسنجی بود و اشنایی با دوستانی که حوزه فعالیتشون ربات صنعتی هست که تا بحال موفق نشدم همچنین ایجاد بستری برای اتوماسیون و ربات صنعتی بود که به مدیریت باشگاه نوشتم و تا حالا آب از آب تکون نخورده چون تازه واردم شاید دوست عزیزمون درباره کشش ربات صنعتی در ایران یک نظرخیلی خوب داد که تو ایران اینگونه کارها خریدار نداره باید سایزکوچک یا اسباب بازی باشه و اگه پارتی داشتی چندتا دانشگاه میخره وغیره حالا با این جو منفی شما جای من بودید چکار میکردید؟ تیم تشکیل میدادید؟
در خصوص نیمه راه که نوشتم دوست عزیز کاش شما و دوستانتون در خصوص برنامه نویسی و ساخت کنترلر CNC کمی جلوتر میرفتید اونوقت می دیدید که همه راه در اون نیمه راهه و شما سالها برای رسیدن به اون نیمه راه زمان لازم دارید.
با سپاس
سلام مهندس
نه قبلا اینارئ نگفته بودید. حالا فهمیدم. خوب به جو دادن اینا زیاد اکتفا نکن. شما کارت رو انجام بده. اگه به موفقیت هم برسی که ان شا الله میرسی کشورهای دیگه ای هستند که سریعا بخواندت. چون کار کم و کوچیکی نکردی. در مورد تیم طراحی CNC فقط یسری گفتند ما هم هستیم ولی اصلا کسی واقعا همکاری نمی کنه. متاسفانه.
انگار اونم من باید مثل شما تنهایی کار کنم. موفق باشید.

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز ROBOTICS ضحمت کشیده و تصاویری از نحوه سیمولاسیون ربات صنعتی در محیط easy-rob را در تاپیک *سوال در خصوص کنترل ربات صنعتی* قرار داده در صورت علاقه به مبحث ربات صنعتی میتوانید این تاپیک را نیز مطالعه نمایید.
با سپاس

m.sabri

عضو جدید
سلام
کسی میتونه در مورد نوشتن معادلات نیوتون-اویلر ربات پرنده کواد روتور به من کمک کنه؟؟؟؟؟
ممنون میشم