مشکلات نظام وظیفه، ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
متاسفانه بعضا دانشجویان از قوانین نظام وظیفه که یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان مرد هست خبر ندارن و این باعث میشه بعضا زحمات یک یا چند ساله خودشون بر باد رفته و یا با یک اشتباه از دادن کنکور و یا ثبت نام در دانشگاه محروم بشن و در زمان خدمت نیز شامل مجازات هایی بشن.

سابقا هم جسته و گریخته سوالاتی در مورد معافیت تحصیلی، مشکلات نظام وظیفه و... داشتیم. برای جمع بندی این مشکلات و استفاده تمامی اعضا ایجاد این تاپیک بیش از پیش احساس می شد.

دوستان توجه داشته باشن که این تاپیک مخصوص مطرح کردن سوالات و راهنمایی ها و... می باشد و از دادن هرگونه پست اسپم و یا خارج از محتوا خودداری کنن.

قوانین، اخبار و اطلاعیه ها

مشمولین غایب، نحوه برخورد و محرومیت ها

نحوه محاسبه کسر ایثارگری

افزایش سن معافیت کفالت به 70 سال

معافیت از خدمت سربازی سخت تر شد

کسرخدمت ایثارگری شامل مشمولان غایب می‌شود

آخرین ویرایش:

power4ever

عضو جدید
متاسفانه بعضا دانشجویان از قوانین نظام وظیفه که یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان مرد هست خبر ندارن و این باعث میشه بعضا زحمات یک یا چند ساله خودشون بر باد رفته و یا با یک اشتباه از دادن کنکور و یا ثبت نام در دانشگاه محروم بشن و در زمان خدمت نیز شامل مجازات هایی بشن.

سابقا هم جسته و گریخته سوالاتی در مورد معافیت تحصیلی، مشکلات نظام وظیفه و... داشتیم. برای جمع بندی این مشکلات و استفاده تمامی اعضا ایجاد این تاپیک بیش از پیش احساس می شد.

دوستان توجه داشته باشن که این تاپیک مخصوص مطرح کردن سوالات و راهنمایی ها و... می باشد و از دادن هرگونه پست اسپم و یا خارج از محتوا خودداری کنن.
یه تشکر ویژه به خاطر زدن این تاپیک
ice man من شهریور فارغ التحصیل میشم می خوام کنکور رو دادم اسفند برم سربازی به نظرت دفترچه رو کی پست کنم ؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
یه تشکر ویژه به خاطر زدن این تاپیک
ice man من شهریور فارغ التحصیل میشم می خوام کنکور رو دادم اسفند برم سربازی به نظرت دفترچه رو کی پست کنم ؟
البته این تاپیک رو زدم که انشالله همه دوستانی که مطلع هستن مشارکت کنن و دوستان رو راهنمایی کنن.

شما دو کار می تونید انجام بدین. یا اواخر دی ماه دفترچه رو ارسال کنین که اسفند اعزام بشین و آموزش شما هم میوفته دوره طلایی یعنی عید و یا اواخر بهمن ارسال کنید و اول اردیبهشت اعزام بشین که باز از نظر آب و هوا خوبه.

اگه دانشگاه قبول شدین مستندات رو ارائه میدین و میرین دانشگاه برای ادامه تحصیل و بعد تموم کردن بر میگردین ادامه خدمتتون رو با توحه به قانون جاری در زمان اعزام مجدد انجام میدین.

کلا بیکار نشستن تو این مدت هدر دادن وقت هست.

علی121

عضو جدید
کاربر ممتاز

تشکر ویژه از زحمات شما
خدا پشت و پناهتون:gol:

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
البته این تاپیک رو زدم که انشالله همه دوستانی که مطلع هستن مشارکت کنن و دوستان رو راهنمایی کنن.

شما دو کار می تونید انجام بدین. یا اواخر دی ماه دفترچه رو ارسال کنین که اسفند اعزام بشین و آموزش شما هم میوفته دوره طلایی یعنی عید و یا اواخر بهمن ارسال کنید و اول اردیبهشت اعزام بشین که باز از نظر آب و هوا خوبه.

اگه دانشگاه قبول شدین مستندات رو ارائه میدین و میرین دانشگاه برای ادامه تحصیل و بعد تموم کردن بر میگردین ادامه خدمتتون رو با توحه به قانون جاری در زمان اعزام مجدد انجام میدین.

کلا بیکار نشستن تو این مدت هدر دادن وقت هست.

ممنون جناب مدیر.
البته من یه پیشنهاد به سایر دوستانی که نمیدونم امریه گرفتند و از این جور چیزا بلدند اگه لطف کنند بیان بگند خیلی عالی میشه.

ببخشید هر چند جواب سوالمو توی پست قبلیم دادند چون مشابه این دوستمون بود پرسیدم..من که بهمن ماه فارغ التحصیل میشم یا بهرته بگم میتونم بشم و خبر ندارم دوستانی که ترم فرد هستند کی دقیقا کارای فارغ التحصیلشون تموم میشه..میتونم دفترچمو اواخر دی پست کنم یا نه تا وقتی که کارای فارغ التحصلیم نشده نمی تونم؟؟

ممنون بابت وقتی که میزاریدو زحماتتون.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون جناب مدیر.
البته من یه پیشنهاد به سایر دوستانی که نمیدونم امریه گرفتند و از این جور چیزا بلدند اگه لطف کنند بیان بگند خیلی عالی میشه.

ببخشید هر چند جواب سوالمو توی پست قبلیم دادند چون مشابه این دوستمون بود پرسیدم..من که بهمن ماه فارغ التحصیل میشم یا بهرته بگم میتونم بشم و خبر ندارم دوستانی که ترم فرد هستند کی دقیقا کارای فارغ التحصیلشون تموم میشه..میتونم دفترچمو اواخر دی پست کنم یا نه تا وقتی که کارای فارغ التحصلیم نشده نمی تونم؟؟

شما تا فارغ التحصیل نشدی نمیتونی دفترچه بفرستی
تو دفترچه اعزام نوشته زمان فراغت از تحصیل شما بعد از فراغت از تحصیل یه نامه از دانشگاه میگیری که توی اون این تاریخ رو نوشته

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
ممنون جناب مدیر.

شما که از دانشگاه فارغ التحصیل میشین یه نامه بهتون میدن که رونوشتی از اون رو خودشون به نظام وظیفه ارسال میکنن تحت عنوان ابطال معافیت تحصیلی.

شما پس از اینکه تسویه حساب کردین این نامه رو بهتون میدن بعد میرین دنبال ارسال دفترچه.

الان سیستم جامع شده و به محض اینکه دانشگاه نامه رو به نظام وظیفه میزنه اونا هم وارد سیستم میکنن و از سراسر کشور قابل رویت و استعلام هست.

البته شما اوایل اسفند هم بفرستین احتمال 90% اول اردیبهشت بهتون میخوره ولی اگه نگه دارین برای آخرای اسفند شاید تیر بزنن که هم وقت تلف کردن هست و هم از نظر هوا زمان خوبی برای آموزش نیست.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
مشمولین غایب چه کسانی هستند؟
مشمولين خدمت وظيفه عمومي چنانچه براي رسيدگي و يا اعزام جهت طي دوره ضرورت در مهلت يا موعد مقرر خود را معرفي نكنند، همچنين مشموليني كه معافيت موقت دريافت داشته‌اند و پس از پایان مدت اعتبار، ظرف يك ماه براي تجديد رسيدگي خود را معرفي نكنند، غايب شناخته مي‌شوند.

نحوه برخورد با مشمولین غایب
مشمولین غایب پس از معرفي يا دستگيري در صورتي كه طبق مقررات ، قادر به خدمت و بلامانع تشخيص داده شوند به خدمت اعزام مي‌گردند و در صورتی که مدت غيبت اوليه آنان در زمان صلح تا سه ماه و در زمان جنگ تا پانزده روز باشـد، سـه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غيبت اوليه آنان در زمان صلح بيشتر از سه ماه و در زمان جنگ بيش از پانزده روز باشد به شش ماه اضافه خدمت تنبيه مي‌گردند.

انجام امور زیر در مورد مشمولین وظیفه عمومی مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان از اداره وظیفه عمومی می‌باشد و فتوکپی مدرک ارائه شده از جمله منضمات ضروری پرونده متشکله می‌باشد.

الف- شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه.
ب- دریافت هر گونه وام و کمک‌های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق بانك‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی.
ج- کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی.
د- تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.
ﻫ- صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی.
و- دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.
ز- استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت‌های دولتی.
تبصره 1: ارزش و اعتبار مدارك دال بر رسيدگي به وضعيت مشمول از لحاظ انجام قسمتي يا تمام امور موضوع اين ماده مطابق آيين‌نامه اجرايي مندرج در ماده (51) تعيين مي‌شود.
تبصره 2: متخلفين از مقررات اين ماده به محاكم قضايي معرفي مي‌شوند، مجازات اين‌گونه افراد براي بار اول پرداخت هزينه سالانه يك سرباز طبق قانون بودجه سالانه و نرخ اعلامي دولت است و بار دوم علاوه بر جريمه فوق، سه ماه انفصال از خدمت و براي بار سوم و بالاتر انفصال از خدمات دولتي است.

jeneral_dj

عضو جدید
سوال های مهم!!!!!

سوال های مهم!!!!!

سلام!!!!
دوستانی که مطلع هستند لطف کنند به این سوالات من جواب بدن!!!
تا چند وقت پیش قانون اینطور بود که برای مشولین 90 به قبل کسر خدمت جبهه به ازای هر ماه جبهه 9 روز کسر خدمت برقرار بود!! میخوام بدونم هنوزم این قانون هست یا کلا برداشتنش؟؟؟(یکی از دوستام میگفت هنوز این قانون هست ولی بازم میخوام مطمن شم!!)
من میخوام کنکور که دادم 1 اسفند برم خدمت و اگه قبول شدم برم دانشگاه و ادامه خدمتم رو بعد دانشگاه برم، میتونم کسر خدمتم رو ( به فرض برقرار بودن این قانون من 7 ماه کسر خدمت دارم) با این شرایط استفاده کنم؟؟؟
و یه سوال دیگه نحوه ارایه پروژه به نیروهای مسلح و گرفتن کسر خدمت به این روش چطوریه؟؟؟ به کجا باید مراجعه کرد؟؟؟ از کجا بدونیم چه طرح یا پروژه هایی لازم دارند؟؟؟

علی121

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان راهی هست تا بتونیم کسری خدمت بخوریم؟
مثلا بسیج عادی یا فعال تاثیر گذار هست یا نه ؟

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام!!!!
تا چند وقت پیش قانون اینطور بود که برای مشولین 90 به قبل کسر خدمت جبهه به ازای هر ماه جبهه 9 روز کسر خدمت برقرار بود!! میخوام بدونم هنوزم این قانون هست یا کلا برداشتنش؟؟؟(یکی از دوستام میگفت هنوز این قانون هست ولی بازم میخوام مطمن شم!!)
من میخوام کنکور که دادم 1 اسفند برم خدمت و اگه قبول شدم برم دانشگاه و ادامه خدمتم رو بعد دانشگاه برم، میتونم کسر خدمتم رو ( به فرض برقرار بودن این قانون من 7 ماه کسر خدمت دارم) با این شرایط استفاده کنم؟؟؟
و یه سوال دیگه نحوه ارایه پروژه به نیروهای مسلح و گرفتن کسر خدمت به این روش چطوریه؟؟؟ به کجا باید مراجعه کرد؟؟؟ از کجا بدونیم چه طرح یا پروژه هایی لازم دارند؟؟؟

بله دوست من این قاون برای متولدین قبل از 72 هنوز هستش ..ولی نهایتش شده 9 یا 8 ماه..مثلا این طوری شده به ازای 20 تا 23 ماه خدمت 7 ماه کسری و بازه ای شده و دقیقشو میتونی با سرچ توی نت پیدا کنی.
ضمنا تا ماه اسفند که شما بخوای اعزام بشی ممکنه باز این قوانینی تغییر کنه پس زیاد بهش فکر نکن فعلا...

ضمنا حتی قانون عوض نشه فکر نکنم بشه اولش استفاده کرد...فکر میکنم این طوری هستش که مثلا شما الان 8 ماه بهت کسری میخوره و مثلا اول باید 14 ماه خدمت کنی بعدش بری دنبال کارای کسری و.. البته مطمئن نیستم اینو..ولی اگه این طوری باشه چون شما کمتر از 14 ماه حتما توی اون بازه که گفتی خدمت میکنی پس نمیتونی ولش استفاده کنی..بعد ارشد هم که باز قطعا ممکنه قوانین تغییر کنه .

Paydar91

کاربر ممتاز

بله بسیج فعال باشی فکر کنم الان سالی 30 روز کم میشه بازم مطئن نیستم ولی مطمئنم سقفش 6 ماه هستش..

mahdi_ml

عضو جدید

بسیج عادی نه ولی فعال بله....
در ضمن هرسال از میزان کسری اون کاسته میشه چون اکثرا دارن از اون استفاده میکنن....
اگه هم خواستید استفاده کنین این نیست که کارت رو که گرفتید دیگه همه چی تموم شده باید بعدش فعالیت داشته باشین تا براتون کارکرد رد بشه....

shahamiri

عضو جدید
سلام!!!!

سلام
شما میتوانید از اون کسری خدمت استفاده کنید و این بستگی به یگان خدمتیتون داره که شرایط متفاوت هست، اما در تمام یگان ها شما باید بعد از آموزشی اقدام کنید.

ارائه پروژه از اسفند 91 که من اقدام کردم فقط برای کسانی که مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر دارند امکان پذیر هستش و باید برای اون به وزارت دفاع مراجعه کنید، برای دانشجوهای کارشناسی ارشد هم راه دیگه ای هست که پروژه کارشناسی ارشد رو از وزارت دفاع انتخاب کنند .

890031156

کاربر ممتاز
سلام!!!!
سلام
در مورد کسری باید عرضض کنم که تا سال 90 که من معافیت گرفتم اینطوری بود که به هر ماه 9روز برقرار بود و بالای 30 ماه جبهه کلا معاف بود ولی همین که برگ معافی من اومد مسئول اونجا گفت که از امسال قانون عوض شد و 30 ماه به پایین حداکثر 8-9 ماه کسری میگیرن و بالای 30 ماه معاف هستن
در مورد پروژه هم استاد ما اونطوری کرد و میکنه تا معافیش بیاد باید به یکی از مراکز پژوهش سپاه یا ارتش بری و باهاش صحبت کنی و شرایط دقیقش رو بپرسی

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
یه مورد هست که گفتن اون خوبه.

سلام!!!!
برای متولدین سال 72 و ماقبل که دچار غیبت نشدن هنوز کسری ایثارگری هست.
شما می تونید وقتی یگان خدمتی شما مشخص شد گواهی خدممت بگیرین و پدرتون بره کارهای کسر رو از استانی که اعزام شده پیگیری کنه و ثبت کنین. در صورتی که برین دانشگاه و برگردین اگه قانونی جدیدا تصویب بشه و محدودیتی در این مورد نیاره می تونید استفاده کنین.

بسیج فعال برای هر یکسال 1 ماه کسر داره و نهایتا به مدت 6 ماه کسر داده میشه.
کارت سبز 2 ماه کسر داره که جزو 6 ماهی که بالا ذکر شد حساب میشه.

خیلی موارد بوده که طرف بسیج فعال بوده و قطع کرده و بعد پرونده چند سال اولش یا تکمیل نیست، یا گم شده و یا...

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
نحوه محاسبه كسرخدمت هاي ايثارگري سال 90 و قبل آن

محاسبه كسرخدمت هاي ايثارگري مربوط به سال 90 كه از سوي ستاد كل نيروهاي مسلح در سال جاري تمديد گرديد ، برابر مقررات ابلاغي سال 90 مي باشد ، بر همين اساس والدين مشمولان واجد شرايط كسرخدمت با توجه به نوع سابقه ايثارگري (جبهه ، جانبازي ، اسارت) ، براي اخذ گواهي مربوط مي بايست به يگان خدمتي خود در نيروهاي مسلح و يا بنياد شهيد و امور ايثارگران مراجعه نمايند.
لازم به ذكر است : حداكثر ميزان كسرخدمت بواسط جانبازي والدين 8 ماه بوده كه به نحو ذيل محاسبه مي شود:

5 تا 10 درصد 2 ماه كسرخدمت
11تا15 درصد 4 ماه كسرخدمت
16 تا20 درصد 5 ماه كسرخدمت
21 تا 24 درصد 8 ماه كسرخدمت

اين اطلاعيه در خصوص كسرخدمت فرزندان رزمندگان مي افزايد: حداكثر ميزان كسرخدمت مربوط به سابقه حضور در جبهه 9ماه بوده كه محايپسبه آن شرح ذيل مي باشد:
6 تا 8 ماه سابقه جبهه 2 ماه كسرخدمت
9تا 11 ماه سابقه جبهه 3 ماه كسرخدمت
12تا14ماه سابقه جبهه 4 ماه كسرخدمت
15تا 17ماه 5 ماه كسرخدمت
18تا20 ماه 6ماه ماه كسرخدمت
21تا 23 ماه 7 ماه كسرخدمت
24تا26ماه 8 ماه كسرخدمت
27تا29 ماه 9 ماه كسرخدمت

گفتني است ، آزادگاني كه مدت اسارت آنان كمتر از 24 ماه باشد به ازاي يكسال ، 6 ماه كسرخدمت به فرزند آنان تعلق مي گيرد و درصورتيكه مدت اسارت كمتر از يكسال باشد ، شامل مقررات كسرخدمت نخواهد بود.

power4ever

عضو جدید
دوستان من تا حالا اصلا بسیج نبودم می خوام اسفند برم سربازی به نظرتون راهی نداره یه کاری کنم تو تابستون تا از
6 ماه کسری بسیج استفاده کنم پیشنهادی ندارید

shahamiri

عضو جدید
دوستان من تا حالا اصلا بسیج نبودم می خوام اسفند برم سربازی به نظرتون راهی نداره یه کاری کنم تو تابستون تا از

فکر نمیکنم. جز . . .
من خودم 9 سال فعل داشتم و پرونده کامل اما فقط 6 سالش رو قبول کردند، الان وضعیت متفاوت هستش ، زیاد سخت گیری میکنند.
من خودم یک ماهی میشه که خدمتم رو تمام کردم.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
در حالت عادی که کمتر از یکسال رو اصلا رسیدگی نمیکنن، ذر ضمن فعالیت بسیج تا زیمان اعزام مهمه و بعد اون رو راکد میزنن.

با پارتی هم خیلی سخت میشه باید خیلی برش داشته باشه چون الان سیستم ها رو جامع کردن، پرونده ها روی سیستم هست، از مسجد به سیستم زده میشه و حوزه و ناحیه و... این آمار میره بالا به سیستمشون منتقل میشه.
چند سال قبل با یه آشنا تو پایگاه هم میشد چند سال بسیجی ردیف کرد ولی الان خیلی سخته.

mahdi_ml

عضو جدید

6ماه که اصلن !به این راحتی که کسری نمیدن....احتمالش هست شما فعال داشته باشی ولی یه روزم کسری نخوری!
اما اگه زرنگ باشی تو این 6 ماه میتونی فعال بگیری...چون طبق روالش اول عادی میگیری بعد فعال...که شاید بتونه تو محل خدمت کمکت کنه(یعنی وقتی فعال داشته باشی)

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
6ماه که اصلن !به این راحتی که کسری نمیدن....احتمالش هست شما فعال داشته باشی ولی یه روزم کسری نخوری!
اما اگه زرنگ باشی تو این 6 ماه میتونی فعال بگیری...چون طبق روالش اول عادی میگیری بعد فعال...که شاید بتونه تو محل خدمت کمکت کنه(یعنی وقتی فعال داشته باشی)
اگه فعال هم بگیره حداقل باید یکسال از تاریخ فعال شدن بگذره تا بتونه یکماه بگیره و پرونده های کمتر از یکسال کلا بررسی نمیشه.

اگه بتونه ردیف کنه دوره تکمیلی بسیج شرکت کنه می تونه دو ماه بابت اون کسر بگیره.

بسیجی بودن و یا نبودن در یگان تاثیر نداره، در پذیرش سپاه تاثیر داره که احتمال پذیرش با مدرک لیسانس و بالاتر در سپاه خیلی خیلی کمه.

aminvo

عضو جدید
سلام دوستان ممنون از اطلاعات کاملتون
برای بسیج باید خدمتتون بگم که تا اونجا که من می دونم شما 6 ماه باید عادی باشید و 5 ساعت در هفته کارکرد داشته باشید تا بعد از 6 ماه فعال بشید و بسیج فعال هم باید در هفته 15 حضور در پایگاه داشته باشه.
همونطور که مدیر عزیز هم گفتن چون سیستم ها دو سالی میشه که از اینترانت استفاده می کنند و دیتا بیس آماری کاملی از همه دارند دیگه نمیشه پیچوند. ولی قبلا ها خیلی شیر تو شیر بود من خودم سه سال دبیرستان سابقه فعال داشتم ولی وقتی می خواستم دفترچه رد کنم هیچ خبری ازش نبود و اصلا پروندش گم شده بود.

دوستان کسی می دونه من چه طوری می تونم تاریخ اعزامم که برای اول شهریور هست را فقط دو ماه عقب بندازم؟؟ به شدت به این کار نیاز دارم.

سوال دیگه اینکه چرا سپاه مهندس و لیسانس را خیلی کم پذیرش می کنه و بیشتر دیپلم و زیر دیپلم می خواد؟؟؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
می تونم تاریخ اعزامم که برای اول شهریور هست را فقط دو ماه عقب بندازم؟؟ به شدت به این کار نیاز دارم.

سوال دیگه اینکه چرا سپاه مهندس و لیسانس را خیلی کم پذیرش می کنه و بیشتر دیپلم و زیر دیپلم می خواد؟؟؟
درخواست بدین، شاید به تعویق انداختن.

قبلا که سرباز زیاد بود راحت تر تعجیل و تعویق میکردن ولی الان سخت شده و یه شرایطی داره که غیر اون سخت می اندازن عقب.

دلایل مختلفی داره:
یکی اینه که وقتی درجه بالاتر می دن بین سرباز و کادر مشکل ایجاد میشه، سربازهای لیسانس و ... به نوعی دردسر میشن، ولی شما تو ناجا هر چقدر هم درجه ات بالا باشه برشون مهم نیست، تخصص پیدا کردن تو اینکار، دیدین به فوق لیسانس گفتن طی بکش و...

البته دلیل اصلیش اینه که ناجا به دلیل اینکه با مردم طرف هست و بازه مسئولیت های گسترده ای داره، هم به دلیل نیاز به افراد تحصیلکرده برای انجام کارهای سازمانی و اداری و هم نیاز به برخورد مناسب تر با مردم و چند دلیل دیگه درصد بیشتری از فارغ التحصیلان رو به خودش اختصاص میده.

درسته نیازها از طرف ستاد کل تعیین میشه ولی به هر حال طرف اصلی نظام وظیفه هست.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
می تونم تاریخ اعزامم که برای اول شهریور هست را فقط دو ماه عقب بندازم؟؟ به شدت به این کار نیاز دارم.

درخواست بدین، شاید به تعویق انداختن.

قبلا که سرباز زیاد بود راحت تر تعجیل و تعویق میکردن ولی الان سخت شده و یه شرایطی داره که غیر اون سخت می اندازن عقب.

دلایل مختلفی داره:
یکی اینه که وقتی درجه بالاتر می دن بین سرباز و کادر مشکل ایجاد میشه، سربازهای لیسانس و ... به نوعی دردسر میشن، ولی شما تو ناجا هر چقدر هم درجه ات بالا باشه برشون مهم نیست، تخصص پیدا کردن تو اینکار، دیدین به فوق لیسانس گفتن طی بکش و...

البته دلیل اصلیش اینه که ناجا به دلیل اینکه با مردم طرف هست و بازه مسئولیت های گسترده ای داره، هم به دلیل نیاز به افراد تحصیلکرده برای انجام کارهای سازمانی و اداری و هم نیاز به برخورد مناسب تر با مردم و چند دلیل دیگه درصد بیشتری از فارغ التحصیلان رو به خودش اختصاص میده.

درسته نیازها از طرف ستاد کل تعیین میشه ولی به هر حال طرف اصلی نظام وظیفه هست.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
افزایش شرط سن پدر و پدربزرگ در معافیت کفالت به 70 سال

سرهنگ «حجت الله واعظی نژاد» افزود: این آیین نامه به تصویب هیات دولت رسیده و پس از ابلاغ توسط ستاد کل نیروهای مسلح، برای اجرا در اختیار ما قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این آیین نامه شفاف تر شده، ادامه داد: براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان تیر ماه آیین نامه جدید اجرایی خواهد شد.

واعظی نژاد افزود: در این آیین نامه، تعداد بیشتری از بیماری ها لحاظ شده که در صورت تایید از سوی پزشکان، افراد دارای این بیماری ها می توانند از خدمت سربازی معاف شوند.

افزایش شرط سن پدر و پدربزرگ در معافیت کفالت به 70 سال

وی همچنین با بیان اینکه شرط سن پدر و پدربزرگ در معافیت کفالت نیز به 70 سال افزایش یافته، افزود: به همین منظور فرزندان تک پسری که قصد گرفتن کفالت پدر و یا پدربزرگ خود را دارند، باید سن پدر و پدربزرگش 70 سال باشد، این در حالیست که پیش از این سن 65 سال لحاظ می شد.

وی با بیان اینکه اجرای این قانون نیز از اول تیر ماه آغاز شده، ادامه داد: اما افرادی که تا 31 خرداد ماه درخواست خود را به دفاتر پلیس + 10 داده باشند، طبق قانون قبلی می توانند با همان سن 65 سال معافیت کفالت خود را بگیرند.

بیماران مبتلا به آلزایمر و ایدز به شرط کفالت اضافه شده است

معاون مشمولین و امور معافیت های سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: پس از بررسی ها انجام شده برای معافیت کفالت فرزندان تک پسر با استفاده از بیماری های پدر و پدربزرگ، آیین نامه جدیدی ابلاغ شده که براساس آن به شرط اینکه پدر یا پدر بزرگ دارای بیماری آلزایمر و یا ایدز باشد نیز امکان استفاده از معافیت کفالت برای فرزند این افراد وجود دارد.

سرهنگ واعظی نژاد افزود: برابر آیین نامه جدید که از یکم تیر ماه اجرا شده، علاوه بر بیماری هایی که از قبل در آیین نامه وجود داشته، این بیماری های نیز به آیین نامه افزوده شده است.

وی ادامه داد: براساس بیماری بستگان که در آیین نامه وجود داشته باشد، امکان معافیت کفالت فرزند تک پسر وجود دارد.

M@HY@R93

عضو جدید
آیا کسی میدونه اگر در وسط دوره آموزشی معافیت تحصیلی بگیری آن زمانی که گذروندی هیچ میشه یا بعد اتمام تحصیل از جایی که مونده ادامه میدی و یا اصلا جز زمان خدمت محاسبه میشه لطفآ جواب بدید بد جوری ذهنمو مشغول کرده:que:

aminvo

عضو جدید
مدتش برای خدمت حساب میشه ولی دوره آموزشی را مجددا از اول باید بگذرونی.
اگر هم دوره آموزشی به پایان رسیده باشه اگه اشتباه نکنم برای سپاه و نیروی انتظامی دیگه دوره تکرار نمیشه ولی ارتش دوباره باید بری
در هر صورت مدت دوره گذرانده شده از کل خدمت کم میشه.
امیدوارم درست توضیح داده باشم

حمید بهمنی

عضو جدید
آیا کسی میدونه اگر در وسط دوره آموزشی معافیت تحصیلی بگیری آن زمانی که گذروندی هیچ میشه یا بعد اتمام تحصیل از جایی که مونده ادامه میدی و یا اصلا جز زمان خدمت محاسبه میشه لطفآ جواب بدید بد جوری ذهنمو مشغول کرده:que:

دتی که رفتی خدمت از مدت ک سربازیت کممیشه ولی اعزام مجد میخوری و دوباره میفرستنت اموزشی ولی دیرر ز بقیه

بالا