معرفی تخصصی HMI های Beijer

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با سلام ...
در این تاپیک قصد دارم به تشریح تخصصی hmi های شرکت Beijer بپردازم .

اول ) شرکت Beijer سابقه ای بیست ساله در تولید صفحه نمایشگر به منظور ارتباط افراد با پروسه تحت کنترلشان دارد. HMI های ساخت Beijer از پشتوانه دانش بالا و وسیع متخصصان این شرکت برخوردار بوده و قادر است کلیه نیازهای این صنعت در این زمینه را برآورده نماید.
محصولات Beijer عضوی از خانواده بزرگ شرکت Beijer electronics بوده که عضو سازمان بورس استکهلم می باشد . دفتر مرکزی در شهر مالمو ( سوئد ) بوده و این شرکت دفاتری در نروژ ، فنلاند ، آلمان ، تایوان ، ایالات متحده و ... دارد. همچنین ارتباط نزدیکی با تولید کنندگان نام آشنایی چون : ABB, Tetra Pack, mitsubishi, Baumuller و ... دارد ، که همگی HMI مورد نیاز خود را بصورت OEM از Beijer تهیه می کنند.
وب سایت شرکت : www.beijerelectronics.com

دوم ) این شرکت آنقدر HMI های قدرتمندی تولید می کند . که حیفم آمد از آن چیزی نگویم !.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
شرکت Beijer دارای سه نوع مختلف HMI می باشد :
1) نوع H ( سری H ) :
این سری از صفحه نمایشگرها در تایوان تولید می شود . در واقع شرکت بیجر ، 3 سال پیش شرکت تایوانی Hitech را که تولیدکننده Hmi در تایوان بود ، خرید و از این به بعد با تغییر تکنولوژی ساخت آن شرکت ، فهرست محصولات خود را افزایش داد.
البته این ن( کته را باید دانست که این سری از HMI ها را می توان در سطح نیمه حرفه ای ( متوسط) در نظر گرفت و جالب آنکه بدلیل مقاومت بالای ساخت ، از HMIهای معروفی چون delta, omron, mitsubishi, automation direct, easy view و ... بالاتر است . این HMIها را خود در پروژه های صنعتی ( اغلب اتوماسیون ماشین تا پلنت ) بکار بردم و از نزدیک با آنها کار کرده ام و می دانم H-Series قوی تر است .
در هر حال ، در آینده از این HMIها بیشتر صحبت می کنیم .
2) سری EXTER :

این صفحه نمایشگرها ، در واقع از قدرتمند ترین hmi های موجود در بازار دنیا است . هم از لحاظ سخت افزاری و هم نرم افزار .
- صفحه نمایشگری بسیار قوی در تاچ اسکرین بودن و تعداد رنگ بالا با حداکثر کیفیت موجود
- رنج وسیع ابعاد صفحه در دو تیپ تاچ و کیپد دار . "3, 5"4, 5"6 , "8, 4"10, "15 و ...
- صفحه آلارم ، صفحه مانیتورینگ کنترلر ، صفحه میل ، صفحه کانال زمان از پیش ساخته شده و با دکمه های باورنکردنی .
- سیستم امنیت اطلاعات و نیز سطوح کاربری بسیار جالب و البته ساده برای استفاده .
- سیستم آلارم و پرینت نیز بسیار منحصر بفرد می باشد ( با این یکی ویژگی تا کار نکنی ، لذت نمی بری ! ) .
- پورت های کامل : 232/485/422 ( سریال) ، اترنت ، دو پورت مختلف usb ، با قابلیت پشتیبانی پروتکل های مهمی چون : مدباس ( هر ورژن و نوعش ) ، پروفی باس و .. و نیز پروتکل های ارتباطی چون : FTP,SMTP,BDTP و ... می باشد .
- اگر پروتکل های بالا را با دقت نگاه کنید ، نام SMTP به چشم می خورد . این پروتکل می تواند این قابلیت را در hmi تولید کند که شما بااستفاده به HMI میل بفرستید . اتفاقا تنظیمات بسیار جالبی دارد ، که در آینده از آن ها صحبت خواهیم کرد .
- قابلیت پشتیبانی web Server (!) . این یکی دیگر می تواند به شما این امکان را بدهد که ارتباط HMI را با استفاده از وب دنبال کنید و از طریق اینترنت ، با پروسه در ارتباط باشید . این امکان را در دست بررسی دارم . فقط یک HTML نویس حرفه ای ندارم ! .
- البته ، یک سری صفحه نمایشگر خاص نیز دارد ، مثلا این :​

یک hmi از خانواده EXTER که mobile است . با ابعاد 5"7 . در ادامه به این حالت جالب
می پردازیم .

یا این یکی :​

یک hmi ضد زنگ ( Robust stainless steel operator panel) می باشد . با ابعاد "15 .
این هم بعدی :
با قابلیت پشتیبانی فرمت های نرم افزارهای مهم ویندوز ( explorer, POWERPOINT,PDF,CAMERA ) .​

و یا :​

که sun-readable می باشد .

در ادامه به سری سوم یا همان cimrex-series می پردازیم .
.
.
.
پاینده باشید.​

ایول

ایول

سلام داش مصطفی!
ایول بابا.معلومه با همه اینا کار کردی و همه رو فوت آبی.
اگه وقت کنی و از نرم افزارHMI هم یه چیزایی بگی ممنون میشم.
یاعلی

ARC_2008

مدیر بازنشسته
...

...

3) خوب ، و اما سومین نوع HMI از شرکت Beijer :
سری CIMREX ... زمانی تنها صفحه نمایشگری بود که قابلیت ساپورت پروتکل WEB SERVER را داشت . در حال حاضر بیش از 100.000 اپراتور پنل از این نوع در سراسر جهان در حال کار است . ( البته تعدادش زیاد نیست ! ) . در هر حال چیزی بین سری های h و exter است . با کارآیی بسیار عالی :

صفحه نمایشگر STN آن باعث کاهش قیمت آن شده است . ...

این از معرفی سه رنج اپراتور پنل (op) ، اکنون به تحلیل تخصصی قویترین نوع آن (EXTER ) می پردازیم .​

ARC_2008

مدیر بازنشسته
ٍEXTER SERIES

ٍEXTER SERIES

مشخصات سخت افزاری :
1) Graphic 64K color TFT-LCD, resistive touch
این مشخصه بسیار مهمی در هر صفحه نمایشگر می باشد . در صفحه نمایشگر می خواهیم خلق اثر کنیم ! تصور کنید یک اپراتور(نه کارگر ! ) مدت زیادی از عمر خود را روبروی این صفحه می نشیند ( حالا شایدمجبور باشد بایستد! ) و با دستگاه یا پروسه کار می کند . باید کار ما زیبا باشد . می بایست صفحه نمایشگری انتخاب شود که گرافیک قابل قبولی داشته باشد .فکر می کنم یک صفحه TFT که 64K است محیط گرافیکی قابلقبولی ارائه دهد . ممکن است در محیط هایی همانFTN کافی باشد ( گرد و غبار زیاد ،اپراتور آماتور و ... ) .

2) CCFL backlight with dimming and burn-out detection
این نکته هم در یک صفحه نمایشگر بسیار مهم است . یک صفحهنمایشگر چند ساعت در شبانه روز روشن است ؟ بلی ، احتمالا 24 ساعت ! و چند ساعت ازآن استفاده می شود ؟ کمتر پیش می آید در تمام مدت روز ( حتی اگر شیفت کاری پروسه 24ساعتی باشد ) ، از صفحه نمایشگر استفاده شود . بنابراین یک Back-Light نقش مهمی درعمر مفید صفحه خواهد داشت .

3 )پورت های ارتباطی :

Ethernet 10/100 Mbit/sec RJ45 connector

USB Host

USB Device

RS485/RS422 25-pin D-sub contact (RS485 available through RS422 with software setting)

RS232C 9-pin D-sub conta

در این HMI سعی گردیده است از لحاظ میزان پورت های ارتباطی قوی ظاهرگردد. یک پورت اترنت ، دو پورت USB با انواع متفاوت ، پورت سریال کامل .
در انتخاب یک صفحه نمایشگر به پورت های خروجی دقت کنید ... دوخاطره !
یکی اینکه چند سال پیش یکی از آقایون پاساژ امجد تصمیم به وارد کردناینورتر می کند . بدون داشتن اطلاعات علمی کافی . اینورتر با استوک قوی وارد می کنداما نمی داند که اینورتر تنها پورت 422 را ساپورت می کند ... او در آستانه ورشکستگیقرار می گیرد !
و دوم ... چند هفته پیش یکی از مهندسین از بنده درخواست مبدل 232 به 485 کرد! .... بگذریم !

اگر کارآیی زیادی ندارید مجبور نیستید پول بیشتری بپردازید ! اگر باپورت اترنت کاری ندارید این HMI زیادی ... است !

4) MHz RISC CPU - Intel XScale 416
در این قسمت بایستی نوع پروسسور صفحه نمایشگر مورد بررسی قرار گیرد . در نوع خودش می توان گفت : پروسسور قابل قبولی است ( البته شرکت سیمون ، صفحهنمایشگرهایی با همین رنج قیمت ولی پروسسور قوی تری دارد) .

5)حافظه داخلی : 64مگا بایت
... زمانی با یک نوع صفحه نمایشگر کار می کردم که تنها 8 مگ حافظه ( RAM ) داشت . اکثرا کم می آوردم ... تصور می کنم در چند سال آینده 64 مگ هم کم باشد . ( البته این صفحه نمایشگر قابلیت ارتقا تا 2 گیگ حافظه خارجی دارد. ولی نه برای برنامه هایش ! )

6) RTC و Buzzer : دارد
نقش RTC در صفحه نمایشگر قابل توجه است . البته در صورتی که این قابلیت در صفحه نمایشگر نباشد ( که حتی ساده ترین اپراتور پنل ها هم دارند ) باز می توان از RTC موجود در PLC استفاده نمود ( اگر PLC هم RTC نداشت ، آن وقت چه ؟!!! ) .
بوق در این نوع صفحه نمایشگر فانکشنال است . به عبارتی می توان یکی از رجیسترهای PLC را به آن نسبت داد و متناسب با تغییر فرکانس صداهای متفاوتی داشت . در هر حال این فانکشن در محیط های با سر و صدای زیاد بی اثر است .

7) صفحه جلویی باIP64
بلی ؛ یکی از نکات فراموش نشدنی بالاخص در محیط های با گرد و غبار بالا .

... و اما یک نکته : مدتی بود به دنبال یک صفحه نمایشگر با رنج وسیع بودم . با سرچ شرکت Beijer را پیدا کردم و شروع به استفاده نمودم . بنده نه نماینده این HMI هستم و نه از فروش بیشتر آن چیزی نصیبم می شود . قصدم از انتخاب این صفحه نمایشگر ، بدلیل کارآیی جالبی بود که دارد و بیشتر قصدم انتقال سایر اطلاعات با معرفی صفحه نمایشگر ... می باشد . اصلا در آینده با سایر صفحه نمایشگر های معروف هم مقایسه اش می کنیم .
.
.
.
پاینده بمانید ! .

ARTAM

عضو جدید
باسلام
مقایسه قیمت و قابلیت ارتباط با PLC های مختلف را نگفتید؟

samiramojahed

عضو جدید
با سلام ...

اول ) شرکت Beijer سابقه ای بیست ساله در تولید صفحه نمایشگر به منظور ارتباط افراد با پروسه تحت کنترلشان دارد. HMI های ساخت Beijer از پشتوانه دانش بالا و وسیع متخصصان این شرکت برخوردار بوده و قادر است کلیه نیازهای این صنعت در این زمینه را برآورده نماید.
محصولات Beijer عضوی از خانواده بزرگ شرکت Beijer electronics بوده که عضو سازمان بورس استکهلم می باشد . دفتر مرکزی در شهر مالمو ( سوئد ) بوده و این شرکت دفاتری در نروژ ، فنلاند ، آلمان ، تایوان ، ایالات متحده و ... دارد. همچنین ارتباط نزدیکی با تولید کنندگان نام آشنایی چون : ABB, Tetra Pack, mitsubishi, Baumuller و ... دارد ، که همگی HMI مورد نیاز خود را بصورت OEM از Beijer تهیه می کنند.
وب سایت شرکت : www.beijerelectronics.com

دوم ) این شرکت آنقدر HMI های قدرتمندی تولید می کند . که حیفم آمد از آن چیزی نگویم !.
شما میبتونید در مورد hmi توضیحات بیشتری به من بدید؟

alert

عضو جدید
سلام
من از این نوع hmi استفاده کردم و خیلی راحت و خوب کار میکنه
ولی تنها مشکلی که دارم این هست که نتونستم user level تایین کنم میخوام رو numbric entry ها پسورد بگذارم خیلی برام مهمه
لطفا راهنمایی بفرمایید
با تشکر
مسعود

farizin

عضو جدید
ضمن تشکر از بابت معرفی این HMI ، یه سوال داشتم
نرم افزار واسط این HMI ، زبان فارسی رو ساپورت میکنه؟؟؟خود این HMI چی؟

alert

عضو جدید
نرم افزار رابط این hmi برنامه h-disiner هست که فارسی رو پشتیبانی می کنه .
ولی متاسفانه باید در منو انتخاب زبان گزینه عربی رو انتخاب کنید تا فارسی بشه:redface:

afo

عضو جدید
سلام خسته نباشید...
میخواستم ببینم از چه مرجعی میتونم کار با hmi رو یاد بگیرم.
ممنون میشم اگه کمکم کنید...:smile::(

farizin

عضو جدید
درباره HMI و نرم افزار Information Designer منم تقاضای لینک داونلودش رو دارم.
برای WinCC که HMI مربوط به زیمنس هست...بهترین و کاملترین مرجع کتاب مربوط به انتشارات ساپکو با عنوان مرجع Wincc بهترین کتاب هست.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
آموزش از من!

آموزش از من!

سلام خسته نباشید...

در مورد کار با EXTER متاسفانه هیچ مرجع کاملی مگر MANUAL خودش وجود ندارد. نمی دانم. چقدر دوستان تمایل به یادگیری این نرم افزار حرفه ای را دارند. اگر بدانم علاقه مندی به یادگیری این سری از HMI ها وجود دارد. حاضرم به صورت تخصصی به آموزش آن بپردازم.
با تشکر.

honam

عضو جدید
با عرض سلام اگر امکان دارد ارتباط plc s7 300راباhmibeijerبیان نمایید

farizin

عضو جدید
جناب مدير جون
من دنبال يه كتابخونه از فايلهاي bmp مربوط به سمبل ها هستم.لطفا راهنمايي كنيد.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
حدود یک گیگ سمبل و بیت مپ صنعتی دارم. چطور دستتان برسانم؟!

farizin

عضو جدید
خیلی ممنون مدیر جان
یه پیغام خصوصی و گذاشتن یه ایمیل و ادامه ماجرا:)

ARC_2008

مدیر بازنشسته
دوست عزیز ، نیازی به واریز حساب نیست ! . آدرستان را به صورت پیغام خصوصی به من بدهید تا نسبت به ارسال آن اقدام نمایم.
.
.
.
قسمتی از این مجموعه را از نرم افزار Infilink تهیه کردم . حدود 4-5 سال پیش . در حال حاضر هم نرم افزارهایی همچون PM-Designer ، cermate و ... به بازار آمده اند که دارای آرشیو کاملی از بیت مپ های صنعتی هستند. قسمتی از این مجموعه را از cd و dvd های موجود در بازار تهیه کردم. در کل مجموعه خوبی است.

dashhadi

عضو جدید
سلام

سلام

آقای arc_2008
من همه ی پست های شما رو با دقت می خونم،می دونم که تجربه و تخصص زیادی دارین.
اگه این آموزشها رو و هر آموزش دیگه ای که به درد کار تو بازار می خوره ، واسه استفاده ی من همه قرار بدین ممنون می شم.
در ضمن من یک دانشجوی کنترل هستم که بهمن ماه فارغ التحصیل می شم ، اگه لطف کنید و بگید که به طور "مشخص و معین" دنبال یاد گیریه چه "چیزایی" برم که به درد بازار کار بخوره ( مثلا یکی می گفت plc fatek، نظر شما چیه و دیگه چی پیشنهاد می کنید"واسه کار تو مشهد") ممنون می شم.

Robot.eng

عضو جدید
درخواست مجموعه بيت مپ هاي صنعتي

درخواست مجموعه بيت مپ هاي صنعتي

سلام! اگر امكان داره اين مجموعه از بيت مپ ها رو در اختيار من بگذاريد و ايميلش كنيد متشكر ميشم

kami11

عضو جدید
سلام خسته نباشید...
سلام.یک کتاب قبلا قرار بود در مورد مونیتورینگ صنعتی hmi چاپ بشه. نمیدونم شده یا نه!
مونیتورینگ صنعتی از مهندس صانع مجدانی ، موسسه انتشاراتی علم معمار.
اگه گیر اومد به ندا به من هم بدین... مرسی

mohammad.aram

عضو جدید
محمد آرام

محمد آرام

نرم افزار رابط این hmi برنامه h-disiner هست که فارسی رو پشتیبانی می کنه .
ولی متاسفانه باید در منو انتخاب زبان گزینه عربی رو انتخاب کنید تا فارسی بشه:redface:

سلام
آیا منبع فارسی برای آموزش کار با این نرم افزار پیدا میشه؟ اگه هست میشه لینک یا یه آدرسی چیزی بگید.
ممنونم

mehdimdk

عضو جدید
با سلام ...

سلام دوست عزيز
اگر بخواهيم براي يك دستگاه در محيط صنعتي (فولاد) از يك HMI براي يك دستگاه استفاده كنيم، ارتباط اون با PLC مربوطه‌اش رو با چه پروتكلي انجام بديم بهتره؟ مثلا Profibus‌ يا Ethernet و يا ....
در ضمن فاصله بين اونها هم رو در دو حالت كمتر 5 متر و بيشتر (مثلا 100 متر) در نظر بگيريد.
با تشكر

sti408

عضو جدید
کمک

کمک

با سلام خدمتان دوستان
کسی میدونه چه جوری میشه از PC به HMI beijer وصل شد می خوام از طریق اترنت وصل بشم و اطلاعات اونو بخونم

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با سلام خدمتان دوستان
کسی میدونه چه جوری میشه از PC به HMI beijer وصل شد می خوام از طریق اترنت وصل بشم و اطلاعات اونو بخونم

مشکل خود را بیان کنید. این مورد بسیار ساده است. یک کابل کراس می خواهد و دو تعریف IP یکسان . مشکلتان کجاست؟

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با سلام ...

سلام دوست عزيز
اگر بخواهيم براي يك دستگاه در محيط صنعتي (فولاد) از يك HMI براي يك دستگاه استفاده كنيم، ارتباط اون با PLC مربوطه‌اش رو با چه پروتكلي انجام بديم بهتره؟ مثلا Profibus‌ يا Ethernet و يا ....
در ضمن فاصله بين اونها هم رو در دو حالت كمتر 5 متر و بيشتر (مثلا 100 متر) در نظر بگيريد.
با تشكر

برای فولاد بیشتر از دستگاه های اروپایی استفاده می شود و کمتر رضایت به این تیپ صفحه نمایشگرها می دهند . اگر می خواهد وارد سیستم جامع فولاد شود می بایست از باسهای استاندارد استفاده شده در آنجا بهره برد. ولی گاهی می شود شما می خواهید، از یک صفحه نمایشگر بر روی یکی از دستگاههای جانبی فولاد استفاده کنید . اینجا مهم است، PLC شما چیست . بیشتر نوع PLC مهم است! . بعد تعیین می کنیم چطور به HMI وصلش کرد. در هر حال لایه های فیزیکی شما می تواند RS485 یا اترنت باشد.

mohsen256

عضو جدید
درخواست کمک...........

درخواست کمک...........

سلام خدمت همه اساتید محترم.....
میخواستم بدونم ایا نرم افزار H-Designer V6.3.3 b173 راهی هست که کرکش کرد یا ایا شماره سریالی چیزی ازش هست....خیلی لازم دارم...نصبش کردم ولی 30 روزه هست....:(....بعد ایا بهتر نیست از ix developer استفاده کرد به نظرم قویتره...ایا فایل اموزشی هست براش؟
یه چیز دیگه این نرم افزار plc های کمی رو ساپورت میکنه...زیاد جالب نیست ....و اینکه ایا از نرم افزارهای hmi های دیگه میشه برای مانیتورهای دیگه مثلا زیمنس یا دلتا استفاده کرد یا فقط باید از برنامه خودشون استفاده کرد......؟
ممنون