اگر يك نفر براي من راجع به گرايش كنترل توضيح بده ممنونم

الميرا

عضو جدید
دوستاي خوبم.من هنوز تعيين گرايش نكردم .چون ميخوام ارشد برق نخونم و ارشد مديريت پروژه و يا صنايع بخونم .براي همين فكر كنم كنترل براي من بهتره .لطفا راهنماييم كنيد

rashidishahram

مشاور صنعت برق
این رشته در ایران مثل شتر مرغ هست نه قدرته نه الکترونیکه نه مخابرات و مباحثی که مطرح می شود کاربردی نبوده و بیشتر جنبه تحقیقاتی دارد. کنترل توی صنایع هم بیشتر با ابزار دقیق سر و کار داره که الان فارغ التحصیلهای مکانیک هم ابزار دقیق کار می کنند. این رشته به شکل واقعی تو ایران کاربردی نداره حداقل ما نه دیدیم و نه شنیدیم. اگه کسی از دوستان شنیدند راهنمایی کنند.

farizin

عضو جدید
جناب رشیدی...اگه شما راجب رشته ای اطلاعات ندارید، دلیل این نمیشه که اون رشته کاربرد نداره،الان تو اکثر سایتهای گازی و نفت و پتروشیمی و صنایعی از این قبیل ... رشته ابزار دقیق بازار کار خوبی داره
کلا کنترل باحال ترین رشته مهندسی برق هست..اگه ازش درک درستی داشته باشین

rashidishahram

مشاور صنعت برق
جناب رشیدی...اگه شما راجب رشته ای اطلاعات ندارید، دلیل این نمیشه که اون رشته کاربرد نداره،الان تو اکثر سایتهای گازی و نفت و پتروشیمی و صنایعی از این قبیل ... رشته ابزار دقیق بازار کار خوبی داره
کلا کنترل باحال ترین رشته مهندسی برق هست..اگه ازش درک درستی داشته باشین
جناب آقای مهندس faria، ما هم بی اطلاعی خودمان را اعلام کردیم و گفتیم دوستانی که اطلاع دارند پاسخ کاملتر دهند. ضمنا ما که بی اطلاعیم ولی ابزار دقیق با کنترل اینجوری که ما شنیدیم و تو اکثر سایتهای گازی و نفتی دیدیم فرق می کنه شما هم عنوان کردید ابزار دقیق کاربرد داره و در مورد کنترل چیزی نگفتین. شما یک مهندس ابزار دقیق پیدا کنید که در دانشگاه در مورد ابزار دقیقی که در صنعت استفاده می شود در رشته کنترل چیزی خوانده باشد. ما هم خوشحال می شویم و تشکر می کنیم از کسی اگه چیزی یاد بگیریم. دوستانی که تجربه شون رو ابزار دقیق هست نظر بدهند. ضمنا ممنون از شما که بی اطلاعی ما را یاد آوری کردین تا حداقل دنبال یادگیری باشیم.
جناب مهندس رشته ها جدا از هم نیستند و همه در حقیقت یک رشته اند پس بیایید دانسته هایمان را بهم یاد دهیم نه اینکه سوادمون رو به رخ بکشیم و هدف این تالار نیز فکر می کنم همین است. باز هم ممنون از توجه شما.

آخرین ویرایش:

rashidishahram

مشاور صنعت برق
می شه به جای اینکه راجع به رشته ابراز احساسات کنین خود رشته و بازار کارش رو توضیح دقیق بدین؟ :biggrin::eek::razz:

این رشته تا جایی که بنده اطلاع دارم در ایران بیشتر در صنایع نظامی و موشکی کاربرد دارد که مایه افتخار است. البته در صنایع ماهواره ای هم کاربرد دارد که کمتر کار شده است. البته اگر اشتباه بود بی اطلاعی ما را هم به بزرگواری خودتان ببخشید.

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
دوستاي خوبم.من هنوز تعيين گرايش نكردم .چون ميخوام ارشد برق نخونم و ارشد مديريت پروژه و يا صنايع بخونم .براي همين فكر كنم كنترل براي من بهتره .لطفا راهنماييم كنيد

لیسانس الکترونیک ....

به نظر من کسیکه لیسانس الکترونیک میگیره .... به نوعی ....اشناییش با گرایشای دیگه بیشتره... و میتونه به گرایشای دیگه هم با مقداری مطالعه دست پیدا کنه ....

ارزوی موفقیت ....;)

farizin

عضو جدید
جناب رشیدی...قصد من اسائه ادب نبود...
من فکر نمیکنم تو هیچ یک از پروژه های برقی بتونین گرایش رو تفکیک کنین...رشته ابزار دقیق با توجه به اینکه نزدیکی خاصی به کنترل داره ، در کنار اون قرار میگیره...
و بنظر من خیلی سخته که اینا رو از هم منفک کنیم.ولی طراحی نقشه های ابزار دقیقی P& I رو فکر کنم یک فرد متخصص این رشته میتونه انجام بده....
برای نمونه تو واحدی که من کار میکنم، قسمت کنترل و ابزار دقیق رو از تاسیسات برق و قدرت جدا کردیم تا بتونیم راحتتر کارها رو انجام بدیم (هر چقدر کارخونه بزرگتر میشه..باید قسمتهای مختلف رو تخصصی تر کرد{این نظر منه})
اگه حرفای من باعث ناراحتی شما شده معذرت میخوام

SAMI.J

عضو جدید

سلام مهندس الميرا من رشته ام كنترل صنعتي اميدوارم اطلاعاتي كه در اختيارت ميذارم به دردت بخوره . بين به نظر من كنترل يكي از بهترين و كاربردي ترين رشته هاي حال حاضر كشوره نه اينكه رشته خودم باشه اين رشته تلفيقي از مكانيك و الكترونيك در واقع ميشه گفت تا كارشناسي بهش ميگن كنترل و بعد واسه ارشد ميشه مكاترونيك در واقع شما تو هر صنعتي كه وارد ميشي يك خط توليد يا كلا تو هر رشته حتي مديريتي يه فرايند واسه كنترل داري حالا تو صنعت بر ميگرده به بحث اتوماسيون (نصب و راه اندازي و كنترل ) مباحث و سر فصلاشم برق و الكترونيك و هيدروليك و نيوماتيك و پي ال سي ها و رباتيك اگه سوال ديگه اي داري من در خدمتم;)

rashidishahram

مشاور صنعت برق
جناب رشیدی...قصد من اسائه ادب نبود...
من فکر نمیکنم تو هیچ یک از پروژه های برقی بتونین گرایش رو تفکیک کنین...رشته ابزار دقیق با توجه به اینکه نزدیکی خاصی به کنترل داره ، در کنار اون قرار میگیره...
و بنظر من خیلی سخته که اینا رو از هم منفک کنیم.ولی طراحی نقشه های ابزار دقیقی P& I رو فکر کنم یک فرد متخصص این رشته میتونه انجام بده....
برای نمونه تو واحدی که من کار میکنم، قسمت کنترل و ابزار دقیق رو از تاسیسات برق و قدرت جدا کردیم تا بتونیم راحتتر کارها رو انجام بدیم (هر چقدر کارخونه بزرگتر میشه..باید قسمتهای مختلف رو تخصصی تر کرد{این نظر منه})
اگه حرفای من باعث ناراحتی شما شده معذرت میخوام

آقای مهندس faria، ما هم که اولش گفتیم ابزار دقیق بیشتر کار می کنند ولی منظور دوستان بیشتر آشنایی با خود کاربرد رشته کنترل بود. فرمایش شما هم صحیح است که در شرکتهای بزرگ دو بخش کنترل و برق جدا هستند ولی در بخش کنترل و ابزار دقیق هم مهندسین رشته الکترونیک و قدرت و مکانیک هم که تجربه داشته باشند می توانند کار کنند. چون دوست خوبمان بیشتر خواستار آشنایی با خود رشته کنترل بودند. در ضمن نه تنها ناراحت نشده بلکه خوشحال هم هستم چون این بحث ها بیشتر باعث آشنایی دوستان جوان می شود و بحث کردن جهت افزایش معلومات خوب است. همه دوستان هم که در اینجا هستن متعلق به یک مجموعه اند که هدف مشترکی دارند.باز هم از شما ممنونم.

آخرین ویرایش:

mahyarahimi

عضو جدید
سلام مهندس الميرا من رشته ام كنترل صنعتي اميدوارم اطلاعاتي كه در اختيارت ميذارم به دردت بخوره . بين به نظر من كنترل يكي از بهترين و كاربردي ترين رشته هاي حال حاضر كشوره نه اينكه رشته خودم باشه اين رشته تلفيقي از مكانيك و الكترونيك در واقع ميشه گفت تا كارشناسي بهش ميگن كنترل و بعد واسه ارشد ميشه مكاترونيك در واقع شما تو هر صنعتي كه وارد ميشي يك خط توليد يا كلا تو هر رشته حتي مديريتي يه فرايند واسه كنترل داري حالا تو صنعت بر ميگرده به بحث اتوماسيون (نصب و راه اندازي و كنترل ) مباحث و سر فصلاشم برق و الكترونيك و هيدروليك و نيوماتيك و پي ال سي ها و رباتيك اگه سوال ديگه اي داري من در خدمتم;)
خیلی ببخشید ولی این طور که من اطلاع دارم کنترل تا دکترا هم ادامه داره و مکاترونیک شاید بشه گفت بیشتر نزدیک به رباتیک باشه که ابته مباحث کنترلی هم توش داره. ولی خداییش کنترل توی ارشد و دکترا هم هست :eek:

SAMI.J

عضو جدید
خیلی ببخشید ولی این طور که من اطلاع دارم کنترل تا دکترا هم ادامه داره و مکاترونیک شاید بشه گفت بیشتر نزدیک به رباتیک باشه که ابته مباحث کنترلی هم توش داره. ولی خداییش کنترل توی ارشد و دکترا هم هست :eek:

مهياي عزيز مباحث كنترل ميشه گفت به خيلي از گرايشهاي مكانيك و الكترونيك مربوط ميشه شما ميتوني كنترل را شايد در حالت نهايي در رباتيك كاربردي كني ميدونم كنترل هم ارشد داره هم دكترا و تو كشورهاي ديگه كنترل رو واسه ارشد تو مكاترونيك ادامه ميدن كه خيلي كاربردي تر از خود كنترل . شما تو كنترل واسه يك خط توليد مجابي كه انواع موتورهاي الكتريكي رو بشناسي كمي از برق قدرت بدوني كمي ابزار دقيق با پي السي ها آشنايي كامل داشته باشي و در مبحث مكانيك آشنايي با مكانيزمها ،هيدروليك ،رباتيك و نيوماتيك داشته باشي تا بتوني يك لاينو كنترل كني و... پس ميشه تلفيقي از مكانيك و الكترونيك كه تو مقطع ارشد من پيشنهاد ميكنم تو مكاترونيك ادامه پيدا كنه بهتره.:gol:;)

الميرا

عضو جدید
از اطلاعاتتون ممنونم.:gol:ولي لطفا با هم دعوا نكنيد.:eek:اين كارا از مهندسا بعيده:(سامي ميشه بگي من الان براي ورود به كنترل بعنوان دانشجوي سال سوم چه چيزايي از كامپيوتر بايست بدونم؟جز پي ال سي ومانيتورينگ صنعتي و......كه هنوز زوده؟موفق باشي;)

ununoctium

عضو جدید
تاپيكي هست كه گرايشا رو كامل بررسي كرده باشه؟ممكنه بهش لينك بدين؟منم هنوز گرايش نگرفتم آخه:surprised:

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
از اطلاعاتتون ممنونم.:gol:ولي لطفا با هم دعوا نكنيد.:eek:اين كارا از مهندسا بعيده:(سامي ميشه بگي من الان براي ورود به كنترل بعنوان دانشجوي سال سوم چه چيزايي از كامپيوتر بايست بدونم؟جز پي ال سي ومانيتورينگ صنعتي و......كه هنوز زوده؟موفق باشي;)

با اجازه سامی جون....

برنامه MATLAB خیلی مهمه
کلیه برنامه های عمومی کامپیوتر
برنامه های تخصصی رشته برق (البته اونایی که مورد نیازه)

SAMI.J

عضو جدید
چيز زيادي از كامپيوتر نياز نداري بجز يك سري نرم افزارهاي تخصصي مثل poroteus و stadio automation و... كه باعث ميشه از هم رشته هاي خودت خيلي جلو تر باشي;):gol:

SAMI.J

عضو جدید
با اجازه سامی جون....

برنامه MATLAB خیلی مهمه
کلیه برنامه های عمومی کامپیوتر
برنامه های تخصصی رشته برق (البته اونایی که مورد نیازه)

جسارت نميكنم نمنيگم matlab خوب نيست ولي يه سر به proteus بزن فكر ميكنم جامع تر باشه مخصوصاً واسه بچه هاي برق:):gol:

1883

عضو جدید

سلام من فارغ التحصیل کنترل از دانشگاه شیراز هستم.کنترل رسیدن فرایند به مقدار دلخواه از طریق فیدبک های از پیش تعریف شده را گویند و این رشته به نوعی در تمامی رشته های مهندسی دخالت دارد .

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
جسارت نميكنم نمنيگم matlab خوب نيست ولي يه سر به proteus بزن فكر ميكنم جامع تر باشه مخصوصاً واسه بچه هاي برق:):gol:

خواهش میکنم ....لطف می کنی ....:gol:
عرض کردم نرم افزارهای تخصصی رشته برق ....
ارزوی موفقیت ...;)

ROZEHSEFID

عضو جدید
من فارغ التحصیل کنترل فردوسی هستم . آنچه که فکر میکنم کنترل مجموعه ای از علوم را میتونه در بر بگیره مکانیک - برق -عمران- مهندسی شیمی.......- اماچون توی همه این رشته ها به نوعی مقداری واحد کنترل عمومی پاس می کنند در ایران بطور تخصصی در سایر علوم استفاده نمی شود . وبه قول یکی از دوستان چون کشور ما بیشتر در تکنولوزی موشک ودفاعی تو این چند سال پیشرفت کرده آخرین سطح یک مهندس کنترل در ایران در وزارت دفاع است اما خوب من شنیدم در بخشهای کنترلی نیروگاهها وهمچنین بخش دیسپچینگ نیز از مهندس کنترل استفاده میکنند.(پس درکل بازارکارش در ایران نسبت به قدرت صفرونسبت به الکترونیک هم (وقتی یک الکترونیکی باشه هیچ وقت از یک کنترلی استفاده نمیننند چون اصلا بازارکارما نمیشناسه مگر شرکتهای معتبر که انها هم سابقه کاری بالایی با توانایی هایی خوب در زمینه ابزار دقیق می خواهند.
متاسفانه در گرایش برق باب شده چون بچه های سایر گرایشها در مقطع کارشناسی یک کنترل خطی که جزساده ترین دروس کارشناسی برق هست پاس میکنند از کنترل خوششون میاد . وبرا ارشد بدون هیچ اگاهی از نیاز خو دشون میان ارشد کنترل ....این هم شانس قبولی رو در ازمونهای ارشد سالهای اخیر نسبت به سایر گرایشها کم کرده چون معمولا کسانی که الکترونیکی هستن الکترونیک وقدرتیام ماشین را بالا میزنن پس احتمال قبولی در کنترل بالا میره....کنترلو همه بالا میزننن پس یک کنترلی مثله من که کنترلو 75درصدهم بزنم اگر ماشین والکترونیک رو بالا نزنم رتبم زیاد خوب نمیشه...
در ضمن در مورد سوال این خانم باید بگم اصلا کنترل چه ربطی به کنترل پروژه ومدیریت داره ...البته ما درگرایش کنترل جبر خطی و تحقیق در عملیات(که دران کنترل پروژه نیز امده) در کارشناسی میخونیم ودر ارشد هم به موارد غیر خطی ان می پردازیم ..
اما اصل گرایش کنترل این است: ابتدا من سیستم را بشناسم (ممکن شناخت این سیستم به اسانی ممکن نباشد (سیستم:ممکن یک مدار الکترونیکی...یک هواپیما ...یک خانه ....وحتی در مباحث پیشرفته که بحثهای نظریه پردازانه ونظریه های ریاضیات پیشرفته پی می اید به یک جامعه هم ممکن بکشد سیستم:جامعه)اما فعلا همین کنترل در حیطه برق وسیستمهای الکترونییکی در نظر بگیریداگر سیستم شناسایی شد((که عنوانه درسی از مباحث ارشد نیز هست))که هیچ((البته ممکن بدون شناسای از طرقی که این علم می اموزد مثله فازی باید به کنترل سیستم پرداخت)) تازه باید دید اهداف کنترلی چیست میخواهیم سیستم با سرعت کار کنه - پایدار بمونه- خطا ی آن از مقدار مطلوب کم بشه-حالت های کاری آن چگونه باشد-بحث هدایتودنبال کردن ...... بسته به نظر مدیر یا کارفرمایمان باید خواست های او در یک یا چند مورد ازاهداف بالا تامین شود خوب میبینید که تامین یکی یا دو تا یا سه هدف کنترلی ممکن راه وروشهایی برایش باشد که درکنترل خطی همه گرایشهای برق میخوانن.اما بسته به سیستمهای مختلف وهمین طور تعدد اهداف کنترلی دیگر به سادگی قبلا نمی باشد این جاست که علم کنترل این راه وروشها بسته به نوع سیستم (خطی -غیرخطی-درجه بالا...)را به ما می اموزدمثل:استفاده ازتقریب سیستم ها خطی کردن-استفاده ازکنترلرهای pid-pd-k..........استفاده ازحلقه های پسخورد-پیشخورد-امکان بردن سیستمها وبررسی انها درفضای حالت-طراحی رویتگر حالت یا کنترل با فیدبک حالت...کنترل با استفاده از منطق فازی....الگوریتمهای مختلف ازجمله الگوریتم ژنتیک .....................................

الميرا

عضو جدید
من هم فردوسي ميخونم عزيزم.:)وخيلي از دوستام هستن كه براي ارشد قصد دارن رشته هاي ديگه اي بخونن.:warn:چون شانس كمي در رشته ي برق دارن.با وجود تلاش خيلي زياد:redface:و هوش بالا:surprised:يكي از رشته هاي مورد توجه همه صنايع ورشته هاي مديريتي هستش:razz:با اين حال ازت ممنونم;)

SAMI.J

عضو جدید
روز سفيد عزيز وقتي كنترل بيشتر شاخه صنعتي رو در بر ميگيره يا از كنترل تمام سيستمها در همه رشته ها صحبت ميكنه:surprised:

ROZEHSEFID

عضو جدید
اگر فردوسی می خونی پس فکر کنم از جو استادای برق کاملابا خبری:cry: نظر شخصیم با تمام احترامی که برای رشته خودمون قائلم ...کاملا با نظرو صحبت های تو سازگاز وهماهنگه...چیزایی هم که قبلا گفتم با این ذهنیت بود که شما اشنایی کافی با کنترل ندارین... وگرنه من با این اوضاعی که توایران میبینم اره خیری در برق نیست(مگر بری خارج)... صنایع ومدیریت وبخصوص مدیریت که من گاگولای دانشگاه ازادیش بهترین دانشگاههای تهران دیدم قبول شدن...تازه بازار کار این مدیریت که توپه توپه .... (البته من توی یک بخش دیگر همین مواردو به یکی از کنکوریام گفته بودم)......بخش خصوصی از لیسانس تا دکترا ....دولتی هم که هر علی ابادی مدیریت میخواد.....تازه فهمیدن انگار هرچی ما میکشیم ازین مدیران ومسئولین بی لیاقت ودارای سو میریته به فکر افتادن ........
بهر حال ارزوی موفقیت دارم در هر رشته ای که انتخاب کنی:gol::gol::gol: ;)

ROZEHSEFID

عضو جدید
samiجان منظور صحبتتو کامل متوجه نشدم (یعنی جملت پرسشی یا تعجبی بود؟! )اما اره منظورم این بود کنترل وسیله وابزاری در دست سایر رشته ها میتونه باشه ودر علوم جدید گفتم حتی مدیریت تا ....مهندسی شیمی- مکانیک به نوعی از تئوریهای نظریه کنترل استفاده می کنندیا حتی میدونی که تو بعضی از مهندسی ها مثله همین شیمی نفت یا من دیدم حتی زلزله وعمران مقداری دروس درارتباط باکنترل میخونن ...شما هم که مکاترونیک میخونی برادر کوچیکه کنترل توفاز برقیش ورباتی هستی:redface:
پیروز باشی;)

hadi_ch_n_64

كاربر فعال مهندسی برق
سلام المیرا جان
من دانشجوی سال آخر ارشد برق(کنترل) هستم
بزار به قول معروف حجت را بر تو تمام کنم
با توجه به اطلاعاتم در مورد مدیریت به جهت جو اطرافیان
و اطلاع کافی از رشته کنترل
بهت پیشنهاد میکنم که کنترل نزدیکترین رشته و کاربردی ترین رشته در زمینه های غیر برقی به خصوص مدیریته
اگه دلیل خواستی با سندو مدرک میام سراغتون
پس دیگه با هم بحث نکنین بچه های خوب:gol:

الميرا

عضو جدید
ممنون هادي:gol:حرفتو خوندم خيلي خوشم اومد:biggrin:ميشه بپرسم كدوم دانشگاه خوندي:redface:فضولي نباشه ها :surprised:اگه دوس داشتي بگو.موفق باشي;)

hadi_ch_n_64

كاربر فعال مهندسی برق
[FONT=&quot]سلام به المیرا جان وهمه ی بچه های خوب این تاپیک:gol::gol::gol:[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]خسته نشی تا تهش بخون[/FONT]
[FONT=&quot]قدرت یعنی چی؟:que:[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]الکترونیک یعنی چی؟:que:[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]مخابرات یعنی چی؟:que:[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]کنترل یعنی چی؟:que: [/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]انصافا این[/FONT][FONT=&quot]ارو[/FONT][FONT=&quot] دیگه خودت جواب بده.[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]از چهار تا واژه ی بالا تنها واژه ای که میشه به جرات گفت در همه ی علوم میتونه دست داشته باشه وپیشوند هر علمی(( از جمله علوم:مهندسی- صنعتی-اجتماعی-اقتصادی-رباتیک-برقی-مکانیکی-مدیریتی-نظارتی-پزشکی-فرهنگی-سیاسی-نظامی و........هرچی که تو فکرشو بکنی))میتونه باشه.[/FONT]
[FONT=&quot]و همینطور نسبت به رشته های دیگهء برق نیز کاملا مستقله.[/FONT]
[FONT=&quot]میشه گفت تو گرایشای دیگهء برق بیشترین کاربردو داره.(یه ابزار ویه عصاست)[/FONT]
[FONT=&quot]سه گرایش دیگه بدون این علم میلنگن اما این بدون اونا اصلا نمی لنگه!!!!!!!!![/FONT]
[FONT=&quot]به نظر من از بقیهء اونا پایش محکمتره چون بر پایهء ریاضیاته(علم منطق واستدلال)[/FONT]
[FONT=&quot]از علومیه که بین یافته هاش وداشته هاش تناقض پیش نمی یاد.[/FONT]
[FONT=&quot]هنوز به اشباع نرسیده و نمیرسه و جا داره که توش روشها ومتود های جدید کنترلی بیاد[/FONT]
[FONT=&quot]خیلی زیاد توش تنوعه[/FONT]
[FONT=&quot]اینو داشته باش:[/FONT]
[FONT=&quot]تو وقتی کنترل میخونی(از کارشناسی تا دکترا)داری یه پروسه و یه فرآیند رو کنترل میکنی[/FONT]
[FONT=&quot]مستقل از اینکه بدونی اون فرآیند چی هست (میتونی هم بدونی)[/FONT]
[FONT=&quot]تو دست تو فقط یه سری معادلات و مشخصاته( که مربوط به سیستم میشه)[/FONT]
[FONT=&quot]سیستم میتونه مجهول باشه[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]مهم معادلات سیستمه و اون حالت مطلوبی از سیستم که از تو خواسته شده (بازم میگم)مستقل از اینکه سیستم چیه[/FONT]
[FONT=&quot] معادلات میتونه مربوط به کنترل ترافیک یه شهر باشه- میتونه مربوط به کنترل کیفی یه محصول باشه- میتونه مربوط به کنترل نظارتی گونه های مختلف جنسی واقلیمی تو یه کشور باشه- میتونه مربوط به کنترل بهینهء تولید و عرضهء یه محصول تو یه واحد صنعتی باشه-میتونه مربوط به کنترل مسیر یه موشک نظامی باشه-میتونه مربوط به کنترل توازن اقتصاد یه کشور باشه-میتونه مربوط به کنترل حرکات یه ربات باشه-میتونه مربوط به کنترل فشار خون یه بیمار بشه-میتونه مربوط به کنترل توان ورودی وتوان اکتیو و راکتیو خروخی یه نیروگاه بشه-میتونه مربوط به کنترل چند متغیرهء تعادل احزاب مختلف در یه کشور باشه(کنترل سیاسی)-[/FONT]
[FONT=&quot]میتونه مربوط به کنترل بهینهء مدیرت صنعتی واقتصادی (بر اساس عوامل تحریک وانتطار) باشه-میتونه مربوط به کنترل دمای یه محیط بشه-میتونه مربوط به کنترل رشد ایده آل رشد یه نوزاد بشه-میتونه هم مربوط به کنترل تلویزیونتون بشه:biggrin::biggrin::biggrin:[/FONT]
[FONT=&quot]و میتونه.........................................................................................هرچی دلت بخواد[/FONT]
[FONT=&quot]بطور کلی یعنی کنترل خروجی های(انتظارات) یک فرایند با توجه به ورودی های(تحریکات)یک فرآیند.[/FONT]
[FONT=&quot]انصافا میتونی تو پاراگراف بالا بجای واژهء کنترل از واژه های قدرت یا مخابرات یا الکترونیک استفاده کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[/FONT]
[FONT=&quot]جهت راهنمایی:[/FONT]
[FONT=&quot]بطور کلی کنترل دو متود داره:[/FONT]
[FONT=&quot]1)کلاسیک:مثل کنترل خطی وغیر خطی-مدرن-دیجیتال-مقاوم(کلاسیک) و.......[/FONT]
[FONT=&quot]2)هوشمند:مثل کنترل فازی([/FONT][FONT=&quot]fuzzy[/FONT][FONT=&quot])-عصبی([/FONT][FONT=&quot]neural[/FONT][FONT=&quot])-تطبیقی([/FONT][FONT=&quot]adaptive[/FONT][FONT=&quot])(هوشمند)و......[/FONT]
[FONT=&quot]حالا میتونی تصمیم بگیری که اگه بخوای ارشد یه رشتهء غیر برقی بری کارشنای رو کدوم رشته باشی.[/FONT]
[FONT=&quot]اما به نظر من ارشد رو هم بهتره برق بخونی [/FONT]
[FONT=&quot]bye[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
:gol: