- + - + کارشناسی ارشد فیزیک + - + -

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

دوستان در این تاپیک می تونن به بحث و تبادل نظر در ارتباط با کارشناسی ارشد فیزیک و بالاتر بپردازند.

با آرزوی موفقیت

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
کارشناسی ارشد فیزیک
مقدمه:

رشته فيزيك يكي از شاخه‌هاي علوم پايه است كه در كشور ما هم، امكانات ادامه تحصيل در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا براي اين رشته وجود دارد. .كساني كه در مقطع كارشناسي فيزيك تحصيل مي‌كنند و يا فارغ‌التحصيل شده‌اند تا حدي در طول دوره 4 تا 6 ساله‌ي خود به گرايش‌‌ها و كاربردهاي شاخه‌هاي مختلف آن پي مي‌برند. اما براي كساني كه در مقطع كارشناسي رشته ديگري فارغ التحصيل شده‌اند بايد متذكر شد كه‌اين رشته گرايش‌‌هاي مختلفي دارد كه از جهاتي كاملاً با هم تفاوت دارند و بهتر است قبل از اتخاذ تصميم خود، سطح اطلاعات خود را در مورد هر گرايش بالا برده تا با علم به آن، به هدف دلخواه خود نائل شوند، لازم به ذكر است رشته‌هاي كارشناسي مورد قبول عبارتند از : كليه گرايش‌‌هاي فيزيك (دبيري - كاربردي) كليه فارغ التحصيلان علوم پايه و فني و مهندسي با اين توضيحات به بررسي گرايش‌‌هاي موجود در رشته فيزيك مي‌پردازيم:
گرايش‌‌هاي رشته فيزيك را مي‌توان به صورت زير تقسيم‌بندي كرد كه عبارتند از
حالت جامد (كه ماده چگال هم مربوط به همين گرايش است)
اتمي و مولكولي (كه شامل زير گرايش‌هاي پلاسما، ليزر و آماري و فتونيك مي‌شود)

• هسته‌اي كاربردي – گداخت و پلاسماي كاربردي كه جزو رشته‌هاي فيزيك مهندسي و كاربردي است.
  • ذرات بنيادي
  • نجوم
  • گرانش
  • مهندسي نانومواد
و گرايش‌‌هاي كه بعضي از دانشگاه‌‌هاي خاص در نظر گرفته‌اند كه عبارتند از :
مهندسي سيستم‌‌هاي انرژي، مهندسي الكترواپتيك (كه كاربردهاي زيادي در صنايع دفاع دارد)
فيزيك رياضي، (نظريه‌ي ميدان‌‌هاي كوانتومي، ابر رسانايي، اپتيك نظري).
دروس امتحاني گرايش فيزيك و نانوفيزيك در كنكور كارشناسي ارشد شامل: مكانيك تحليلي، الكترومغناطيس، مكانيك كوانتوم و زبان مي‌باشد كه ضرايب كليه دروس براي هر دو گرايش‌‌ يكسان است.
دروس امتحاني گرايش فوتونيك در كنكور كارشناسي ارشد شامل: فيزيك مدرن، الكترونيك، الكترومغناطيس، مكانيك كوانتوم و زبان مي‌باشد.
جدول گرايش‌ها وضرايب رشته فيزيك در كنكور سراسري

رديف ضرايب دروس
گرايش
مكانيك تحليلي الكترومغناطيس مكانيك كوانتوم زبان الكترونيك فيزيك مدرن
1 فيزيك 2 2 2 1 0 0
2 نانوفيزيك 2 2 2 1 0 0
3 فوتونيك 0 1 1 1 1 1

لازم به ذكر است دركانون فقط دو گرايش زير برگزار مي‌گردد:

جدول گرايش‌ها وضرايب رشته فيزيك

رديف ضرايب دروس
گرايش
مكانيك تحليلي الكترومغناطيس مكانيك كوانتوم زبان
1 فيزيك 2 2 2 1
2 نانوفيزيك 2 2 2 1

ظرفيت پذيرش دانشگاه‌هاي دولتي شبانه و روزانه تحصيلات تكميلي دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته در مجموعه فيزيك
رديف گرايش روزانه شبانه پيام نور
تهران شهرستان كل تهران شهرستان كل تهران شهرستان كل
1 فيزيك 135 411 546 64 128 192 20 60 80
2 نانو فيزيك 0 2 2 0 1 1 0 0 0
3 فوتونيك 18 18 36 8 3 11 0 0 0
**** 153 431 584 72 132 204 20 60 80
منابع مطالعاتي
مكانيك كوانتومي:
كتاب مرجع: فيزيك كوانتومي‌گاسيورويچ
كتاب پشتيبان: 1-فيزيك كوانتومي‌سلز وايدنر2- كتاب كوانتومي سُل و يدُر 3- كتاب فيزيك مدرن گاترئو ترجمه فرشيد نورعليشاهي
زبان عمومي: 1- گرامر زبان عمومي كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد، تأليف وحيد عسگري، انتشارات: كانون فرهنگي آموزش. 2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary) 3- درك مطلب : TOFEL flash (Reading) ،-زبان انگليسي عمومي 2(درك مطلب)، انتشارات كانون فرهنگي آموزش
زبان تخصصي:
1- چهار جلد كتاب فيزيك هاليدي (زبان اصلي)
2-scientific English for students of science
3- English for the student of physics. (Dr. E. Faghih)
4- Essential words for the Tofel
مكانيك:
الف) منابع اصلي:
- فيزيك‌هاليدي جلد اول مكانيك (نشر دانشگاهي).
- مكانيك تحليلي: سايمون. ماريون
- مكانيك تحليلي فولز.
ب) منابع كمكي:
- مكانيك تحليلي آريا.
الكترومغناطيس:
فيزيك پايه- مرجع اصلي: فيزيك‌هاليدي (جلد سوم)
كتاب پشتيبان: ديويد چنگ
الكترومغنايس- مرجع اصلي: مباني نظري الكترومغناطيس (ميلفورد).
كتاب پشتيبان:
الكترومغناطيس: نايفه و براسل.

منیع:سایت کانون فرهنگی آموزش(قلم چی)

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
منابع كارشناسی ارشد فیزیک 91

منابع كارشناسی ارشد فیزیک 1391

زبان تخصصی :
منبع پیشنهادی( کتاب زبان پوران پژوهش)
فیزیک پایه :

• فیزیک هالیدی و رابرت رزنیک جلد 1
  • فیزیک هالیدی و رابرت رزنیک جلد 2
  • فیزیک هالیدی و رابرت رزنیک جلد 3
فیزیک مدرن :

• مباني فيزيك نوين- وايدنر، ريچارد و سلز، رابرت- علي اكبر بابايي و مهدي صفا- مركز نشر دانشگاهي
  • آشنايي با نسبيت خاص- رزنيك، رابرت- جعفر گودرزي- نشر دانشگاهي
  • فيزيك جديد- كرين، كنت- منيژه رهبر و بهرام معلمي- مركز نشر دانشگاهي

ریاضی فیزیک :

• روشهای ریاضی در فیزیک جورج ارفکن جلد 1 و 2
ترمودینامیک ومکانیک اماری :

• حرارت وترمودینامیک زیمانسکی و دیتمن
مكانيك:

• فيزيك (جلد اول)- ديويد هاليدي- نعمت‌الله گلستانيان، محمود بهار- مركز نشر دانشگاهي
  • مكانيك تحليلي- فولز، گرانت و كيسيدي، جورج- هوشنگ سپهري- نوپردازان
  • مكانيك- كيث.ر.سايمون- اعظم نيرومند و غلامحسين همداني- دانشگاه صنعتي شريف
الكترومغناطيس:

• فيزيك (جلد سوم)- ديويد، هاليدي- نعمت‌الله گلستانيان، محمود بهار- مركز نشر دانشگاهي
  • مباني نظريه الكترومغناطيس- ريتس و ميلفورد- جلال صميمي- مركز نشر دانشگاهي
  • آشنايي با الكتروديناميك- گريفيتس، ديويد- حسين فرمان- مركز نشر دانشگاهي
  • الكتريسيته و مغناطيس- نايفه، منير حسن- محمدرضا عابديني و محمدرضا جليليان نصرتي- صفار
  • االكترومغناطيس مهندسي- هيت، ويليام هارت- محمود دياني و محمد قوامي- نشر علوم دانشگاهي
كوانتوم:

• آشنايي با نسبيت خاص- رزنيك، رابرت- جعفر گودرزي- نشر دانشگاهي
  • فيزيك كوانتومي- گاسيوروويچ، استفان- جميل آريايي، محمدرضا مطلوب- جهاد دانشگاهي
  • مباني فيزيك نوين- وايدنر، ريچارد و سلز، رابرت- علي اكبر بابايي و مهدي صفا- مركز نشر دانشگاهي
  • Introduction to quantum mechanics- Griffiths، Jeffrey- Prentice Hall

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=2]تغییر ضرایب دروس آزمون کارشناسی ارشد[/h]

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اعلام مرکز آزمون دانشگاه آزاد نتایج کنکور کارشناسی ارشد این دانشگاه در سال 91 اعلام شد. داوطلبان با مراجعه به سامانه
www.azmoon.com
می توانند از نتایج خود مطلع شوند.
این کنکور 63 هزار و 419 نفر پذیرفته شده دارد که طی روزهای اول تا سوم مهرماه می توانند نسبت به ثبت نام خود در مراکز پذیرفته شده اقدام کنند.
همچنین اطلاعیه ای در خصوص انتخاب رشته مجدد پذیرفته نشدگان طی روزهای پایانی شهریور ماه منتشر می شود.

masoud-1987

عضو جدید
با سلام کسی میدونه برای ارشد تبریز بهتره یا تحصیلات تکمیلی زنجان. کلا رنکینگ دانشگاه های ایران در فیزیک به چه ترتیبی هست؟

mohsen100

عضو جدید
سلام.مکانیک تحلیلی انتشارات نورپردازان بهتره یا مرکز نشر دانشگاهی؟هردو نوشته فولز کسسیدی هست.مکانیک تحلیلی مرکز نشر 200 تا صفحه بیشتر داره.

m_access

عضو جدید
بچه ها کسی راجع به آموزشگاه کنکور میدونه که پارسه بهتره ماهان یا مدرسان .البته خودش برای ارشد مراجعه کرده باشه نه اینکه یه چیزی شنیده باشه .ممنون میشم:)

m_access

عضو جدید
چون هر دو مولفش فولزه خیلی فرق نمی کنه ولی اصولا برای مرکز نشر بیشتر فروش میره چون جز refrence محسوب میشه ولی پیشنهاد میکنم اگر وقتش رو داری حتما symon بخون برای انتشارات شریف . برای اینکه راه بیفتی فولز خوبه برای سطح بالاترsymon .
دوستم فولز نشر دانشگاهی رو خرید راضی بود ولی من خودم symon خوندم چون استادم امطابق با اون بود .

m_access

عضو جدید
سلام .مسعود فرق میکنه بستگی به گرایش داره مثلا ذرات بنیادی شریف قویه. فوتونیکو و پلاسما بهشتی و دانشگاه تهران در فیزیک پزشکی عالیه البته این حرف رایج بین بچه های ارشد مهندسی هسته ای و انرژی هم دانشگاه شریف و بهشتی .اگر میبینی از امیرکبیر و ... حرفی نزدم چون اونجا نیستم دوستی هو اونجا نداریم .
در مورد سوال اولت زنجان علوم پایه اش به طور کلی معروفه چون تخصصصش همینه در خرداد هم یه چیزی مثل مدرسه فیزیک 2 -3 روزه می گذاره .برو تو سایتش توضیحاتش رو بخون بعد از طریق دانشگاه خودت ثبت نام کن هزینه اسکان دانشجویانی که از طرف دانشگاه معرفی شده باشند نصفه افراد دیگه است شایدم کمتر .

saber969

عضو جدید
سلا م دوستان ،ازتون خواهش میکنم اگه جزوه ی گرانش1 دارین بزارین تو سایت.خواهش میکنم

mamallli

عضو جدید
با سلام
رشتم با فیزیک خیلی فاصله داره اما عزممو جمع کردم که کنکور ارشد فیزیک 93 شرکت کنم و قبول شم. 7ماه وقت دارم. از دوستانی که کنکور ارشد فیزیک 92 رو دادند، خواهش میکنم کمکم کنن. این که چه کتابایی رو بخونم و چه کلاسایی رو شرکت کنم. زمان داره به ضررم سپری میشه...

m_access

عضو جدید
ببین منبع های اصلی خیلی مهمه اون ها رو باید درست بخونی کتاب های ارشد فقط برای ابنه که مباحث اصلی رو مرور کنی با سرعت بیشتر .ولی نگران نباش می تونی تلاشتو کتی من همشون رو دارم و منم میخوام کنکور ارشد شرکت کنم به نظرم مدرسان نزدیک تر به منبع هاست . مثلا کوانتوم پارسه خیلی کم و مختصره به درد آزاد میخوره بیشتر .مدرسان پر بارتره .

m_access

عضو جدید
الکترومغناطیس:
الکترومغناطیس ریتس میلفورد
الکتریسیته و مغناطیس نایفه بروسل
ریاضی- فیزیک:
ریاضی فیزیک جورج آرفکن
مکانیک کوانتومی:
مکانیک کوانتوم گاسیوروویچ

مکانیک کوانتوم ساکورایی
مکانیک کوانتومی زتیلی (این از همه بهتره برای فهمیدن چون ریاضی اش خیلی کامله ولی گاسیوروویچ بیشتر به فیزیک مسئله پرداخته و پایه ی قوی و خوبی برات نمی سازه ولی بعد زتیلی حتما بخونش
فیزیک جدید:
فیزیک مدرن (وایدنر- سلز)
فیزیک پایه:

هالیدی،اهانیان .
مکانیک کلاسیک 1 و 2:
فاولز
ماریون
سایمون

مکانیک آریا
ترمودینامیک و مکانیک آماری:
زیمانسکی و رایف که رایف رو لازم نیست بخونی چون بیشتر همون ترمو مهمه نه آماری

seti262

عضو جدید
سلام
اگه یه جواب واقعی میخوای باید بگم هیچ کدوم
تحصیلات تکمیلی زنجان یه زمانی تو رشته فیزیک خیلی عالی بود ولی همون یه زمانی...الان دیگه هیچ اثری ازون اساتید فوق العاده وجود نداره وفقط ازون دانشگاه یه اسم مونده
دانشگاه تبریز هم شنیدم از نظر امکانات اونقدر که شنیدیم نیست ینی در واقع هیچ امکاناتی نداره...هم یونی هم خوابگاههاش

در مورد رنکینگ هم خیلی بستگی به گرایشتون داره واینکه ببنی استادی که خیلی کارشو باده تو کدوم یونی تدریس میکنن...
ولی در کل هر دانشکاهی یه استاد عالی داره بقیه در حد همن...!

mamallli

عضو جدید
سلام به همه دوستداران و عاشقان فیزیک در هر جای دنیا که هستن
دوستان من قصد دارم فیزیک رو از ارشد بخونم و میخوام امسال کنکور بدم و حتما باید دانشگاه تهران قبول شم. رشته ای که خوندم اصلا مرتبط با فیزیک نیست و به تازگی موفق شدم پ.نامه ارشدمو دفاع کنم.
قصد دارم تابستون کلاس کنکور ثبت نام کنم و برنامه منسجمی بچینم و حتی از کار فعلیم استعفا بدم که نتیجه بهتری بگیرم. از همه عزیزان خواهش میکنم کمکم کنید.شاید یک جمله از جانب شما بتونه آیندمو دگرگون کنه. از توجهتون ممنونم...

mamallli

عضو جدید
از اونجایی که متوجه شدم این تایپیک خیلی فعال نیست. کسانی که این پستو میبینن و دوست داران برای قبولی در ارشد فیزیک 94 بهم کمک کنن لطفا پی ام بدن:
m.r.nuri68@gmail.com

mohamad1000

عضو جدید
سلام . چقدر اینجا سوت و کور بچه ها .هر کی امتحان ارشد فیزیک 93 داده یه حال و هوای بگیره یه چند روز دیگه جوابا میادا ! من که امیدوارم رتبم زیر 400 بشه؟؟؟؟؟؟؟؟ خیلی مخلصیم.

ojahan

عضو جدید
سلام
من رشته خودم مهندسی معماریه اما از دوستانم هستند که ارشد93 شرکت کردند
اگه کسی فکر میکنه میتونم کمکش کنم پیام بده چون معلوم نیست دیگه قسمت فیزیک بیام
این دوست ما هم امسال رتبه اش شد حدود120 و می خواد ذرات بنیادی بخونه

GOLDEN_ACORN

عضو جدید
درود بر همه دوستان
من کارشناسی مهندسی عمران خوندم. اگه بخوام ارشد فیزیک بخونم باید چیکار کنم؟از کجا شروع کنم؟

Moonak

عضو جدید
سوال

سوال

من لیسانس فیزیک گرایش حالت جامد دارم ارشد مکانیک شرکت کردم، حالا میگن که حتی اگه مدرک هم بگیری با ارشد مکانیک نمیتونی کار کنی و دکتری ملی هم نمیتونی شرکت کنی میخواستم بپرسم آیا درسته یا نه؟
در ضمن آیا بازار کار پلاسما و لیزر از گرایشهای دیگه بهتره یا نه؟؟

soli freedom

عضو جدید
سلام شما اگه زبان تخصصی حدود30
بایک درس تخصصی حدود20بزنی حتما جای خوبی قبول میشی

سلام.شنیدم بچه هایی که تایپیک ارشد 93 بودن بچه ها خیلی خوب و کسایی بودن که رتبه اوردن و به دیگرانم کمک کردن..اگه میتونبد اونا رو پیدا کنید و لینکشم بی زحمت برا منم بفرستین.البته فک کنم مکانیک بودن شاید سیالات!!!!